BINNENLAND 'Staphorster' kabinet blijft mogebjkheid €4,50 D66 in rep en roer over meeregeren 'De bouwopzichter zei al: Géén zware plantenbakken erop' ChristenUnie en SGP blijken inschikkelijk Khalid L. gaat in beroep tegen acht jaar en tbs RESIDENCE NÜ TE KOOP VOOR V z- Bouwiiispectie te weinig achter bureau vandaan LOI-cursus met niqaab aan Saudisch geld soms naar terrorisme Moluks strijdertje 'Deelname is politieke zelfmoord uit idealisme' WelliS en ruimte bij Van Til vantiMSH gd terroriseert warde vrouw re - Negen jongeren heb- andenlang een verwar- vereenzaamde vrouw in bantse Waalre geterrori- Ze mishandelden het 59- alleenwonende slachtof- :htten vernielingen aan in •ning en plunderden lankrekening. De jonge- iwel jongens als meisjes, ;n in leeftijd van dertien •ntien jaar. Hoe groot de iële schade is, weet de po- ig niet. In de woning was grote puinhoop, aldus rdvoerder. De verdach- Iden onder meer eieren de muren kapot gegooid. Intig jaar voor )bele moord Een 30-jarige Hage- ie zijn 43-jarige zus en 3-jarige dochter op brute 'ermoordde, is in hoger opnieuw veroordeeld, rechtshof in Den Haag de man gisteren overeen- ig de eis een gevangenis- >p van twintig jaar. De ding voor de moorden in t 2001 zou een ruzie over jn geweest. De twee :n werden met een /endraaier in hun hoofd gestoken. De man ont- it hij iets met de steek- te maken heeft. Hij had bij de politie bekend verklaarde later dat hij druk was gezet. !n coördinatie aanpak files aag - De aanpak van files dere verkeersknelpunten als los zand aan elkaar, irovincies en gemeenten in hun eigen agenda en ructurele coördinatie is «prake. Dat concludeert ^nmissie Mobiliteitsmarkt advies dat zij gisteren overhandigd aan minister •r van verkeer. Belangrij- issing in de strijd tegen tiende files is daarom sa cking, zo heeft de com- bedacht. Voorzitter D. denkt dat een 'coalitie Kigbeheerders, openbaar- rbedrijven, bedrijfsleven sumenten' de boel weer ireging kan krijgen. ;eprocedeerde eder is zoek Een 30-jarige uitge leerde asielzoekster uit is al ruim een week ie heeft haar drie min- ge kinderen achtergela- ïet asielzoekerscentrum het Drentse Aalden. De verliet op 17 april het azc Brussel documenten op n voor haar terugreis ngola en is sindsdien loos. „We verwachten dat ussenuit is geknepen en llegaliteit is verdwenen, loop dat haar kinderen vorden opgevangen", al- in politiewoordvoerder, ideren zijn volgens hem dan twaalf jaar. i' nio - De politie heeft gis- een 27-jarige man en een vrouw, allebei uit feld, in hun woningen houden. Zij worden ver- van betrokkenheid bij de Idadige dood van een 51- 0 Schinveldenaar, wiens 1 )lde lijk op 12 maart werd 5 den in de kofferbak van 0 tgebrande auto in de bos- Puth. Volgens de politie aangehouden verdach- moeder en de nieuwe nvan de 25-jarige ex- in van het slachtoffer. Zij linsdag al opgepakt. zaterdag 26 april 2003 Ie bij werk HSL-brug J)iik - Een 57-jarige man idhoven is gistermiddag den door een bedrijfson- bij de nieuwe HSL-brug iet Hollands Diep. De tond op een steiger die »og onbekende oorzaak in zakte. Hij viel 12 meter Jeneden en kwam in het ids Diep terecht. Volgens itie stonden er nog drie en op de steiger. Een van akte lichtgewond. De an- y bleven ongedeerd. dood, maar e gevangenis idam - Vermoedelijk door ut van de politie is eind maand een 59-jarige fdammer dood verklaard, hij nog steeds zit opge- in de Stadsgevangenis in diet. De identiteit van de verwisseld met die van diens woning aangetrof- [erledene. Justitie over- 5de de stoffelijke resten milieleden van de hoofd- ner. Die wisten niet dat roer vastzat en hebben de dene dus onder zijn begraven. Justitie onder- 10e de pijnlijke persoons- Jseling heeft kunnen vinden. ihoudingen erbakmoord den haag/gpd - Een vierpartijen- kabinet van CDA, WD, Christen Unie en SCP komt steeds dichter bij. Er zijn geen struikelblokken die de vorming van zo'n zogehe ten Staphorster-variant onmoge lijk maken. Deze conclusie trok ken onderhandelaars van de vier betrokken fracties gisteren, na nóg een dag 'verkennende be sprekingen' met de informateurs Hoekstra en Korthals Altes. „Er zijn mogelijkheden om knel punten te overbruggen", zei CDA'er Verhagen. WD-leider Zalm zei dat 'op veel terreinen compromissen mogelijk zijn'. De fractieleiders van Christen- Unie en SGP, Rouvoet en Van der Vlies waren ronduit opgeto gen en doordrenkt van reali teitszin. Rouvoet liet noteren dat over 'élle beleidsterreinen' construc tief was gesproken. Van der roermond/gpd -Khalid L. gaat in beroep tegen de straf van acht jaar cel en tbs met dwang verpleging wegens het dood slaan en -schoppen van René Steegmans in Venlo, vorig jaar. Zijn advocate noemde de opge legde straf 'vrij fors'. Tegen L. was tien jaar cel en tbs geëist. Volgens de raadsvrouwe rea geerde Khalid L. 'vrij rustig' op de uitspraak. Hij moet de fami lie Steegmans ook ruim 2500 euro betalen voor de begrafenis. De 19-jarige medeverdachte kreeg een half jaar jeugddetentie en een half jaar voorwaardelijk en hoeft niet mee te betalen. Te gen hem was twee jaar jeugdde tentie geëist. Zijn advocaat toonde zich tevreden met de straf voor zijn cliënt. Na aftrek van de tijd dat de Venlonaar in middels in voorarrest zit, komt hij over een dag of elf vrij, aldus zijn advocaat. Hij is alleen veroordeeld voor 'openlijk in gemeenschap ple gen van geweld'. Niet voor het medeplegen van doodslag, zoals het openbaar ministerie wilde. Wel moet hij zich verplicht laten begeleiden door de jeugdreclas sering. Het OM gaat zich beraden of er hoger beroep wordt ingesteld. Volgens persofficier van justitie moeten de vonnissen eerst grondig bestudeerd worden. (advertentie) Vlies bereidde zijn achterban vast voor op moeilijke conces sies. „Er komt geen regeerak koord dat bestaat uit ons pro gramma met een paar aange hechte velletjes van CDA en WD." In de gesprekken gisteren werd nog steeds uitgegaan van een kabinet waaraan alle vier de partijen deelnemen, hoewel in de achterhoofden ook de moge lijkheid van een drie partijenka binet met gedoogsteun van de SGP leeft. „Als dat het zou wor den, moeten we daar een keer over denken", aldus Van der Vlies. Rouvoet benadrukte dat hij de voorkeur geeft aan een kabinet mét de SGP, maar dat niet ziet als ontbindende voor waarde. De inschikkelijkheid van Chris ten Unie en SGP stelt CDA en WD in de gelegenheid de duim schroeven bij D66 nog wat ver der aan te draaien. De gesprek ken met deze partij lopen vol gens de onderhandelaars een stuk stroever, vanwege de vér gaande wensen die D66 in brengt bij de onderhandelingen. „Met name op het punt van de staatkundige vernieuwing ligt er nog wel wat", aldus Zalm. Komende maandag willen CDA en WD opnieuw de nieren van D66-onderhandelaar Dittrich proeven. Spoedig daarna moet een keuze worden gemaakt. Volgens Zalm is het goed denkbaar dat beide opties (een 'Staphorster' kabinet én een kabinet met D66) moge lijk zijn. Zalm: „Dan zullen we dus moeten kiezen". Zowel de WD-leider als de CDA-onder- handelaars waakten er gisteren voor al een voorkeur uit te spre ken. Dat zou immers de ge sprekken met D66 bij voorbaat in de wielen rijden. i Wfo: r#c f A Twee studentes in niqaab voor het ROC. Foto: GPD/Harmen de Jong door Mayke Calis Amsterdam - Aïcha staat met haar vriendin voor het ROC aan het Amsterdamse Frederiks- plein. Hun zwarte niqaab reikt tot aan de grond. Aïcha spreekt ongeveer veertig jongeren toe, die gistermiddag protesteerden tegen het besluit van het ROC om haar geen onderwijs te ge ven zolang ze weigert binnen haar sluier af te doen. De achttienjarige studente en haar vriendinnen brachten de kwestie onlangs voor de Com missie Gelijke Behandeling, maar die stelde het ROC in het gelijk. Drie studentes kozen eie ren voor hun geld en doen in middels hun sluier af op school. Zij bewonderen Aïcha's moed, maar om te volharden in je keu ze moeten je ouders achter je staan, aldus een van de studen tes. Voor Aïcha wordt een alter natief gezocht. „Wij denken aan een schriftelijke cursus, zoals de LOI", zegt een woordvoerder van het ROC. den haag/gpd - De controle op bouwafspraken door de ge meenten is niet goed. Dat blijkt uit een recent rapport van het ministerie van justitie. Gemeenten besteden te weinig geld en mankracht aan controle. De meeste tijd gaat naar het be oordelen van de vergunning aanvraag, omdat daar een wet telijke tijdslimiet op zit. De ambtenaren komen te weinig achter hun bureaus vandaan om te bekijken wat op de bouw plaats gebeurt. Voor het toezicht ontbreken duidelijke normen, aldus het rapport. Uit het onderzoek in opdracht van Justitie blijkt dat de meeste tijd gaat naar het beoordelen van vergunningaanvragen, om dat die volgens de wet binnen dertien weken behandeld moe ten zijn. Op inspecties van bouwplaatsen zit geen tijdsdruk. Ruim een jaar geleden concludeerde het mi nisterie van VROM ongeveer hetzelfde. Het Bouw- en Woningtoezicht is bij de meeste gemeenten ma tig georganiseerd, schreef de In spectie Bouwregelgeving toen. Maar dertien procent van de ge meenten ziet goed toe op de bouwplannen en de uitvoering daarvan, 64 procent matig en 23 procent ronduit slecht. Gemeenten geven veel te weinig prioriteit aan de kwaliteit van de vergunningverlening, het toe zicht en de handhaving, conclu deerde de inspectie. Vooral klei nere gemeenten hebben vaak weinig mankracht voor die ta ken vrijgemaakt. Volgens een woordvoerder van het ministerie is daar wel veran dering in gekomen sinds de rampen in Enschede en Volen- dam, waarbij bleek dat gemeen ten naleving van hun regels te weinig controleerden. Dat is niet de ervaring van Piet van der Schuit, directeur van het Instituut voor keuring en onderzoek van bouwmaterialen (IKOB BKB), dat gebouwen en materialen op kwaliteit keurt. „Het budget van gemeenten voor toezicht daalt al jaren. Daardoor is steeds minder toe zicht. Ik denk dat men dacht dat het wel met minder toekon, om dat Nederland zo'n betrouw baar land is. Daardoor kun je meer calamiteiten krijgen." den haag/anp - Geld vanuit Saudi-Arabië wordt soms ge bruikt om radicaal-islamitische of terroristische activiteiten te steunen. De AIVD probeert hier zicht op te krijgen en werkt bij het onderzoek nauw samen met buitenlandse inlichtingen- en veiligheidsdiensten. Dat antwoordt minister Remkes van binnenlandse zaken op Ka mervragen. WD'er Wilders wilde onder meer weten welke organisaties, moskeeën en scholen in Neder land geld ontvangen van organi saties en individuele donoren uit Saudi-Arabië en met welk doel. Remkes wil evenwel geen bij zonderheden geven, omdat dat het kennisniveau van de AIVD zou openbaren. Hij zal wel een speciale Kamercommissie ver trouwelijk informeren. Volgens de minister hebben vele honderden moslims de afgelo pen jaren seminars van de zeer orthodox-islamitische stichting Al Waqf al-Islami in Eindhoven bijgewoond. Hij beaamt dat de ze bijeenkomsten bijdragen aan een radicalisering bij kleine de len van de moslimgemeen schap. Ook is het 'zeer wel mogelijk' dat personen die hieraan heb ben deelgenomen, betrokken waren bij islamitisch-terroristi- sche netwerken. Remkes vindt het echter te ver gaan om te stellen dat deelname aan de bij eenkomsten onvermijdelijk leidt tot directe betrokkenheid bij de gewelddadige jihad of terroris me, zoals in Nova was gesugge reerd. Wilders is blij met de heldere in formatie van de minister, maar teleurgesteld dat Remkes niets zegt over de bestemmingen van het Saudische geld en evenmin een beleidslijn aangeeft wat hij eraan gaat doen. „Ik wil weten waar het naar toe gaat en dat daar keihard tegen wordt opge treden." i.p.v.€ 6,25 LA CARTE CULINAIRE SPECIJ den haag - Een iongetje kijkt toe bij de herdenking van de proclamatie van de Vrije Republiek der Zuid- Molukken (RMS), 53 jaar geleden. Na afloop raakten gisteren in Den Haag negen mensen gewond toen twee automobilisten op hen inreden. De gemoederen laaiden hoog op door het ongeval. Een aantal jonge ren gooide stenen naar de politie en ramen van auto's werden ingegooid. De Indonesische politie heeft gis teren op de Zuid-Molukken zeker zestig mensen opgepakt die uiting wilden geven aan hun steun voor het onafhankelijkheidstreven. Foto: ANP/Robin Utrecht maastricht/gpd - Al langer de den geruchten de ronde over bouwkundige gebreken aan het appartementencomplex Sevilla Patio. Een aantal van de kersver se bewoners was ronduit argwa nend. Een van hen, een wedu we, vertelt - anoniem - haar re laas. „De bouwopzichter drukte me op het hart om geen zware bloembak op het balkon te zet ten." In een hoekje van een van de conferentiezalen van het No- votel, waar een groot deel van de gedupeerde bewoners van Sevilla Patio de nacht heeft doorgebracht, nipt ze aan een kopje zwarte koffie. Omringd door haar bezorgde kinderen. „Weet u", fluistert ze tegen de verslaggever met haar mobiele telefoon in de aanslag, „ik heb het drama zien gebeuren. Ik woon er pal naast, in hetzelfde gebouw. Ja, ik heb ook zo'n groot balkon. Het klinkt mis schien vreemd, maar verbaasd ben ik niet. Na de instorting heb ik vanuit mijn woonkamer de zaak eens goed bekeken. Weet u wat ik zag? Welgeteld zes stalen verbindingsstukken staken uit de muur. Dat lijkt me wel héél erg weinig voor een balkon van elf ton. Niet dan?" „Mijn man is vorig jaar overle den, ik wilde op Céramique een nieuwe start maken. Toen ik mijn appartement aan het in richten was, had ik speciaal voor mijn balkon bij een tuincentrum een mooie grote bloembak ge kocht. Die woog meer dan twee honderd kilo. Op de een of an dere manier vertrouwde ik het toch niet helemaal en besloot de bouwopzichter te vragen of die forse bloembak geen kwaad kon op het balkon. Het antwoord van die man zal me altijd bijblij ven. Mevrouw, die plantenbak zou ik daar zéker niet neerzet ten. Ik vertrouw deze construc tie namelijk voor geen vijf cent." De vraag waarom ze die alarme rende informatie dan niet met een heeft doorgespeeld aan voorzitter Peters van de vereni ging van eigenaren van Sevilla Patio, had ze al zien aankomen. „Om persoonlijke redenen. We liggen elkaar namelijk niet zo. Bovendien, als je zo'n opmer king op dat moment hoort, be sef je eigenlijk niet wat je daar mee aanmoet." Wanneer ze naar haar woning kan terugkeren, is nog onduide lijk. Tot nader order moet ze bi vakkeren in het Novotel. „Dat is lang niet het ergste. Alle lof trou wens voor de autoriteiten, de hulpdiensten en het hotel. Het belangrijkste is nu dat eerst die knagende angst en onzekerheid bij de bewoners wordt wegge nomen. We moeten allemaal, hoe dan ook, voor driehonderd procent de garantie krijgen dat onze appartementen mét bal kon veilig, betrouwbaar en soli de zijn. Maar daar is het laatste woord nog lang niet over ge zegd, vrees ik." En wat te denken van de finan ciële consequenties van het bal kondrama voor de woningeige naren? „We hebben heel veel geld op tafel moeten leggen voor deze woningen (de goed koopste hebben een prijskaartje van bijna 300.000 euro, red.). De waarde van onze appartemen ten is nu fors gekelderd, daar hoefje echt geen deskundige voor te zijn. Niemand wil zo'n appartement nog kopen. En stél dat we binnenkort mogen terug keren in ons huis, maar het bal kon blijkt nog onveilig. Moeten we dan de hele zomer binnen blijven? Misschien zouden ze al le gedupeerde bewoners een va kantie moeten aanbieden." In een reactie zegt directeur Paul Smeets van het gelijknami ge aannemersbedrijf dat Sevilla Patio heeft gebouwd, dat hij niet op de hoogte is van de gewraak te uitlatingen van de bouwop zichter. „Ik kan me ook absoluut niet voorstellen dat hij zoiets ge zegd zou hebben. En als het wél zo is? Dan is dat zeer ernstig." Ook voorzitter P. Peters van de verenigde eigenaren van Sevilla Patio zegt in een reactie nooit eerder met de vermeende uit spraken van de bouwopzichter te zijn geconfronteerd. (advertentie) door Erwin Tuil en Jaco van Lambalgen den haag - Hoe langer D66 aan tafel zit met CDA en WD voor 'verkennende ge sprekken' over een coalitie, hoe meer de achterban zich zorgen maakt. De leden zijn bang dat hun partij als politieke dwerg door de grote jongens vermorzeld wordt. D66 moet als 'de belle van het bal' worden verleid. Meedoen of niet meedoen, dat is de vraag in D66. Terwijl fractievoorzitter Bo ris Dittrich in Den Haag de deur plat- loopt bij de informateurs, roeren de voor- en tegenstanders zich op de websi te van de partij. Het draait allemaal om de invloed die D66 met een schamele zes zetels in de Tweede Kamer kan hebben op het recht se, conservatieve beleid dat de zij ver wachten van een CDA/WD-kabinet. Geen enkele politieke partij zou vrijwillig in de oppositie moeten gaan zitten, schrijft Serge W. „De enige reden om op het reservebankje te willen zitten is als je geblesseerd bent. Maar dat is D66 niet." Jawel, reageert lid Renee Westenbrink. Maar waarom zou je mee willen voetbal len „als je er alleen bij bent om het team compleet te maken, bij voorbaat weet dat de andere tien spelers jou het liefst over slaan en je dus ook weet dat je nooit de bal zal krijgen. Dan zit ik liever op de tri bune." Ook prominenter leden mengen zich in de discussie. „Na Paars 1 en 2, waarin de partij zich amper of niet wist te profileren en ook weinig van haar doelstellingen wist te realiseren, wijs ik participatie in een duidelijk als rechts te kenmerken re gering van de hand. Mijns inziens zal deelname aan een CDA/WD kabinet ge nadeloos door de kiezers worden afge straft." Was getekend: oud-wethouder Hugo Versloot uit Hilversum. De onrust in de partij is het bestuur niet ontgaan. Daarom organiseert het van daag in Groningen een bijeenkomst waar Dittrich de leden bijpraat over de forma tie. De afdeling Groningen wil, geheel in de geest van het door en door democrati sche D66, een partijreferendum houden over de formatie. Desnoods moet de top zo maar gedwongen worden niet in een CDA/WD kabinet te gaan zitten. Ook de jongerenafdeling van D66, de Jonge Democraten, is mordicus tegen. „D66 neemt geen sleutelpositie in. Het blijft een rechtse meerderheid in het par lement. Deelname is politieke zelfinoord uit idealisme", vindt voorzitter Daniëlle Paulssen. Maar volgens het bestuur en enkele pro minenten loopt het allemaal zo'n vaart niet. Oud-minister Laurens-Jan Brink horst: „We kijken uitsluitend of we rege ringsverantwoordelijkheid kunnen ne men. Meer nog niet. Maar het zou dwaas zijn om het over te laten aan de Christen- Unie en de SGP." De toenemende onrust kan hij wel plaat sen. Al die dames en heren die onrust voelen - in de dertig jaar dat ik in deze partij zit gaat het al zo. Het zijn aardige mensen, bevlogen mensen en soms mensen met gebrek aan realiteitszin." D66-senator Jacob Kohnstamm heeft echter een tweeslachtig gevoel. Enerzijds begrijpt hij de zorgen, maar tegelijkertijd vindt hij de oppositie ook geen aantrek kelijk vooruitzicht. „Je zit niet in de poli tiek om makkelijke beslissingen te ne men", zegt Kohnstamm. Hij vindt het langzamerhand 'totaal misplaatst' dat CDA en WD D66 verwijten in de forma tie te 'overvragen'. Bovendien, „Balkenende en Bos hebben het grondig verknald. Als de grote heren er een zooi van gemaakt hebben, dan hoeven wij niet direct klaar te staan om bij te springen." Als een 'belle van het bal' moet D66 ver leid worden, vindt Kohnstamm. „CDA en WD moeten zo verleidelijk zijn dat we niet kunnen weigeren." En de senator weet ook wel hoe. „Er zijn twee ministersposten die echt bepalend zijn: het premierschap en financiën. Dat eerste lijkt me te hoog gegrepen, maar de tweede is reëel." Deelname kan op die manier onvermij delijk zijn. „Maar ik geef toe dat ik niet rouwig zal zijn als de beker aan ons voor bij gaat." Typisch WelliS. Een collectie polyvalente meubelen voor een individuele vorm geving van de ruimte. Onze showroom presenteert een ruime «lectie. Zoals dit zitmeubel LiDa. Warm ontwerp dankzij uitgekiende verhoudingen en biesstoffering van arm- en rugleuningen. Verkrijgbaar in stof of leer op een gepolijste onderslede. Openlngetljden: Noorderkade 1038 Ma-OI-WO 9 30-17 30 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9 30-21 00 uur Telefoon (072) 5112760 Za 9 30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten B Eigen parkeerterrein www.vantll.nl DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3