Megadisco Leiderdorp van de baan GRATIS GRANIET! rn Zondag open! Leiden heeft straks de eerste Hollandse Nieuwe Leidsch Dagblad Bonden dreigen met verbod op overwerk 'Grove fout bij bouw balkons in Maastricht' zit je wel goed? VAN ROY s EN VISSERS C.S. Plan voor kleiner uitgaanscentrum Augustinus opent lustrum in Hooglandse Kerk Bijna driekwart van Bosniërs wil het land uit Eerste boetes NMa voor bouwfraude EXTRA ZONDAG GEOPEND keuken en Lied Saton Optiek Leidsch Dagblad SARS maakt Nederlandse :hinees beroemd )66 in rep en roer over nee regeren >ud-burgervader 'ostma in glas-in- ood vereeuwigd Jegstgeest wil net veel bouwen ;eld verdienen et gaat weer MMENTAAR BIZAR enden mensen verliezen de- dagen hun baan, overal in pa zien regeringen zich ge- zaakt diep te snijden in col- tve voorzieningen, het Mid- Oosten staat in brand en het mwapenprogramma van rd-Korea baart de wereld en. Tegen die achtergrond somber stemmende proble- is het in één woord bizar de Europese Unie zich mo- teel vooral druk maakt over raag hoe het ceremoniële zitterschap van de club gere- moet worden. !U is een uniek verbond in werelddeel met een lange ge- fdenis van bloedige stam- twisten. De Unie is uniek at ze manmoedig poogt niet economisch samen te ;en en zo de afgelopen de- ia voor veel welvaart heeft rgd, maar ook politiek een eid wil worden, die unieke samenwerking vorstelijke grijpstuiver kost het landbouwbeleid) is er- jk. Dat er van het gemeen- ppelijke buitenlandse beleid de kwestie-Irak) nog steeds terecht is gekomen, is een ilend neveneffect van het dat vooral grote landen als land, Frankrijk, Duitsland lanje zo hun eigen agenda's p elangen behouden. Dat die U een inefficiënt, slecht be- - d en wrakkig georganiseerd el is, valt helaas niet meer leggen. keer per half jaar wordt op noment het voorzitterschap de EU met veel plichtplegin- y( avergedragen van de ene re- n( igsleider aan de andere. Dat ideert, menen kleine landen iederland, dat iedereen aan komt en invloed heeft. Vol- jaar groeit het verbond van pese staten van 15 naar 25 l Het is - voor wie tot 25 tellen - een onzinnig argu- dat invloed afgemeten kan len aan het één keer in de jaar vasthouden van die tittershamer. Een door de pese volken gekozen voor- verdient de voorkeur. En verdient nog veel meer de Keur wanneer de Europese j ingsleiders zich druk gaan W om de echte problemen e burgers. de Vries Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43216 los zaterdag 26 april 2003 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden yTel. (071) 5122362; nr. 43216 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 Kees Harteveld negeert richtlijn van Nederlands Visbureau door Janneke Dijke leiderdorp - De megadisco in Leiderdorp is van de baan. In plaats van een uitgaanscentrum voor maximaal 2000 man dat voor de helft uit een danspaleis bestaat, wil ondernemer Hylke Postma een kleinere gelegenheid bouwen voor maximaal 1200 be zoekers. Hierin draait het meer om borrelen en loungen dan om dansen. Postma komt tegemoet aan de wens van de Leiderdorpse poli tiek en van omwonenden, die het eerste plan erg grootschalig vinden. Het uitgaanscentrum langs de Zijldijk op bedrijventer rein De Baanderij zou aanvan kelijk uit twee verdiepingen be staan. De dansvloer besloeg één etage en stond via een balkon in ver binding met de rest van het feestpaleis. In de nieuwe opzet nemen het grand café en de loungeruimte de meeste plek in. De twee dansvloeren zijn aan zienlijk kleiner en bieden samen plaats aan 500 man. Net als in het eerste plan wil Postma twee zalen voor bruiloften, partijen en vergaderingen inruimen. Nieuw is een dakterras op het grand café met zicht op de Zijl. Aan de openingstijden en bevei liging sleutelt Postma niet. De vrijdag-, zaterdag- en zondag avond blijven de vaste uitgaans avonden waarop hij bezoekers verwacht uit de wijde omtrek. Ook handhaaft hij de bewaking in en buiten het pand, het sur veilleren van een beveiligingsbe drijf in de omgeving en de pen deldienst van taxibusjes naar het Leidse station. „Hoewel het kleiner is, is het nog steeds uniek in de regio. Het valt nog steeds onder het concept dat de Kamer van Koophandel aanprijst in het rapport. Het wordt alleen wat gemoedelijker." Volgens de Ka mer van Koophandel is er drin gend behoefte aan een groot uitgaanscentrum waar van alles tegelijk te doen is. De Leiderdorpse gemeenteraad wil maandag toestemming ge ven voor een onderzoek naar de manier waarop de veiligheid in de omgeving te waarborgen is, gezien het grote bezoekersaan tal. Postma gaat ervan uit dat dat onderzoek nu niet nodig is en rekent maandag op een defi nitief ja-woord. Hij wil een over eenkomst met de gemeente sluiten waarin staat waaraan hij zich moet houden. „Ik heb alle zeilen bijgezet. Na twee jaar knokken moet ik nu beloond worden. Als ze weer allerlei on derzoeken gaan doen, wordt het een gebed zonder eind." door Eric-Jan Berendsen leiden-katwijk - Kees Harteveld die al 32 jaar met zijn viskar aan de Leidse Dia mantlaan staat, begint op zaterdag 24 mei als eerste in Nederland met de ver koop van Hollandse Nieuwe. Daarmee gaat de Katwijker dwars in tegen de richt lijn die is uitgegeven door het Neder lands Visbureau dat de start van het ha ringseizoen heeft gepland op woensdag 28 mei. „Een belachelijk voorstel ingege ven door commerciële, op de kust ge richte belangen. Ik doe daar niet aan mee en trek mijn eigen plan." Hartevelt hekelt het beleid van het Ne derlands Visbureau. „De dag na de 28ste mei is het Hemelvaartsdag, altijd een vrije donderdag. Veel mensen grijpen die periode aan voor een lang weekeinde en een deel daarvan gaat naar het strand. Begrijp je, die gaan de eerste Hollandse Nieuwe aan de kust eten. Alle belangen zijn op Scheveningen gericht waar het Nederlands Visbureau is gevestigd. De verkopers in de stad kunnen verrekken. Zelf ben ik Katwijker. Je denkt toch niet dat ik me aan Scheveningen stoor? Daar vullen ze hun zakken en wij moeten maar toekijken? Ik dacht het niet" Hartevelt heeft ook forse kritiek op de in vulling van Vlaggetjesdag, dit jaar op 31 mei. „Dat was vroeger het moment dat de opgetuigde schepen naar zee gingen om de haring te vangen. Na een week of tien dagen kwamen ze terug en werd de eerste haring aan land gebracht. Nu is Vlaggetjesdag, uiteraard in Schevenin gen, het sein om de eerste haring te eten. Waar is de traditie gebleven?" Tot slot ergert de vishandelaar zich mate loos aan het nieuw promotiemateriaal van het Nederlands Visbureau. „Op een van die posters staat een wielrenner met een haring tussen een wit broodje. Nou vraag ik je, dat is toch geen reclame. Je moet die vis bij zijn staart pakken en naar binnen laten glijden. Dat is pas promo tie." „Bijzonder oncollegiaal", zo omschrijft een woordvoerster van het Nederlands Visbureau de plannen van Hartevelt. „Maar de afspraak om het nieuwe ha ringseizoen op 28 mei te laten beginnen, is een herenakkoord. Sancties hebben wij niet. Ageren door eerder te verkopen, is een kortzichtige reactie. De hele sector is gebaat bij een gezamenlijke start. Zo'n start genereert namelijk enorme verko pen en als dat wegvalt is hij een stuk van zijn omzet kwijt. Misschien verdient hij met deze actie op de korte termijn meer maar op de lange termijn wordt hij er echt niet beter van." De datum van Vlag getjesdag is ook in onderling overleg ge kozen, aldus de woordvoerster. „Daar is nogal wat om te doen geweest. Een deel van de detailhandel is daar wel en een ander deel niet gelukkig mee. Dat zal al tijd zo blijven." Tot slot wijst de woord voerster er op dat niet iedereen in Neder land haring bij de staart beetpakt en naar binnen hapt. „Daarom maken we drie raamstroken met drie uitingen. Haring aan een cocktailprikkertje, haring bij de staart en haring op een broodje. Drie manieren waarop je de vis kunt eten. Wij weten dat Hartevelt geen broodjes haring verkoopt, maar het Visbureau kiest voor het hele scala." den haag/anp - Werknemers werken structureel over en daar moet paal en perk aan worden gesteld. Dat stelden de vakcen trales FNV, CNV en MHP giste ren in de Sociaal-Economische Raad (SER). De vakbeweging be schuldigt werkgevers ervan de Arbeidstijdenwet geregeld te overtreden. „Er worden momenteel tiendui zenden voltijdsbanen opgevuld met structureel overwerk. Als werkgevers niet willen meewer ken dit probleem op te lossen, moeten we misschien maar een algeheel verbod op overwerk in stellen", opperde CNV-voorzit- ter D. Terpstra. Volgens de CNV-voorman is het in tijden van oplopende werk loosheid niet uit te leggen dat werkgevers hun personeel zo veel laten overwerken. Voorat ter H. de Boer van MKB-Neder- land denkt daar heel anders over. De voorman van de orga nisatie voor middelgrote- en kleinere ondernemingen verwijt de vakbeweging krampachtig vast te houden aan „ideologisch geleuter". „De discussie over arbeidstijden zou de vakbeweging in een rui mere context moeten zien. Als wij ons personeel eindelijk eens langer en vooral flexibeler zou den kunnen inzetten afhankelijk van de vraag, zou dat enorm goed zijn voor de arbeidspro ductiviteit in ons land", aldus De Boer. In de SER is de discussie over werktijden opgelaaid wegens de aanpassingen die het kabinet wil aanbrengen in de Arbeidstij denwet Werkgevers- en werk nemersorganisaties zijn het er wel over eens dat van de wet mag worden afgeweken als de ondernemingsraad en perso neelsvertegenwoordiging daar mee instemmen. De vakbeweging vindt wel dat werknemers meer bescherming nodig hebben, vooral tegen het structureel draaien van over uren. leiden - De Leidse studentenvereniging Au gustinus viert met twee groots opgezette feestweken het honderdtienjarige bestaan. Het 22ste lustrum heeft als thema 'De verbo den vrucht' meegekregen en staat in het te ken van de zeven hoofdzonden: luiheid, ijdel- heid, lust, vraatzucht, trots, wraak en jaloezie. „Een student mag dat allemaal beoefenen, behalve wraak misschien", vond voorzitter Maarten van Noort. Maar koster Vromans van de Hooglandse Kerk was minder vrijden kend. Twee als boom gebodypainte studen tes, die de groei en bloei van de vereniging sinds 3 mei 1893 verbeeldden, moesten hun 'verboden vruchten' in het Godshuis bedekt houden.Anders krijg ik de grootste moeilijk heden met het kerkbestuur", riep hij uit. De lustrumopening was serieuzer dan de aanblik van de gebodypainte studentes deed vermoe den. De voorzitter prees de ruim honderd stu denten die het lustrum organiseerden en die daarvoor hun studie lieten verslonzen. Hij wees op de waarde van hun vereniging, die studenten 'voorbereidt op de maatschappij'. Tot slot zongen de leden - vals, maar vurig - het Augustinuslied: „Wij willen zingen en le ven en sterven voor onzen God, voor ons land en elkaar!", waarna zij op de tonen van doe- delzakmuziek teruggingen naar hun Eigen Huis aan het Rapenburg. Foto: Mark Lamers Dirk Kuijt in selectie Oranje katwijk - Katwijker Dirk Kuijt is door bondscoach Dick Advo caat geselecteerd voor de oe fenwedstrijd van het Neder lands voetbalelftal tegen Portu gal, woensdag in Eindhoven. De spits van FC Utrecht moet in de voorhoede van Oranje de concurrentie aan met liefst vijf fitte collega's: Hasselbaink, Van Hooijdonk, Kluivert, Makaay en Van Nistelrooy. Naast Kuijt (22) maakt ook Ajacied Wesley Sneijder (18) zijn debuut in de selectie van het grote Oranje. Pagina Sport den haag - De Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) heeft vier bouwondernemingen boetes opgelegd van in totaal 1,2 miljoen euro. De wegenbouwers Koop Tjuchem, Ballast Nedam, Gruno en Koninklijke Wegen bouw Stevin (KWS) overtraden de mededingingswet bij de aan besteding van het wegenonder- houd in de Groningse gemeente Scheemda. Het zijn de eerste boetes in het grote NMa-onder- zoek in de bouw. De vier bedrij ven besloten onderling dat Ko ninklijke Wegenbouw Stevin (KWS) het werk van de gemeen te mocht doen en tegen welke prijs. (advertenties) Tentoonstelling Theater van Leven en Dood zondagmiddag 14 en 15 uur opereert chirurgijn Beenhakker verder speurtochten voor kinderen en van 14 tot 16 uur knutselen Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl (advertenties) luka/afp - Bijna drie kwart van de Bosniërs zou het liefst elders willen leven, tijdelijk of blijvend. Dit blijkt uit een opiniepeiling die gisteren is ge publiceerd door drie Bosnische organisaties. Ruim 30 procent van de Bos niërs zou zich het liefst definitief in het buitenland vestigen. Ruim 44 procent wil graag tijde lijk het land uit. Minder dan 25,4 procent zegt in Bosnië te willen blijven, ook als een gele genheid wordt geboden tot emi gratie. Bosnië is meer dan drie jaar lang, van 1992 tot 1995, geteis terd door een bloedige burger oorlog, met massaslachtingen zoals in Srebrenica. Sinds de vrede van Dayton heeft het Bal- kanland 4,6 miljard euro aan buitenlandse hulp gekregen. Toch is meer dan 40 procent van de beroepsbevolking werk loos. Eenvijfde van de Bosniërs leeft onder de armoedegrens. Bijna tweederde van de Bos niërs vreest dat het opnieuw tot spanningen komt tussen mos lims, Serviërs en Kroaten zodra de internationale gemeenschap haar handen aftrekt van het land. maastricht/gpd-anp - Het in storten van vijf balkons van het appartementencomplex Sevilla Patio in Maastricht, waarbij donderdagavond twee bewo ners het leven lieten, is het ge volg van een 'grove fout'. Dat heeft de aannemer, P. Smeets, gisteren gezegd. Het openbaar ministerie in Maastricht is in middels een strafrechtelijk on derzoek gestart. Smeets liet in het midden door wie de fout is gemaakt: hetzij in zie de regels elders in deze krantde constructie, hetzij in de uit voering, hetzij in het materiaal van het prefab-balkon zelf. Bur gemeester G. Leers van Maas tricht verzekert dat in het onder zoek 'letterlijk elke steen boven zal komen'. „Deze ramp had overal kiinnen gebeuren. Bij deze garandeer ik alle bewoners na terugkeer dat hun appartementencomplex het veiligste gebouw van Maastricht zal zijn." Leers en wethouder Volkshuis vesting Hazeu menen dat Bouw- en Woningtoezicht van de Limburgse gemeente geen fouten heeft gemaakt. Zij maken zich geen zorgen over het straf rechtelijk onderzoek. De leve- Koninginnedag in Amsterdam: kiikUOOo,pw:».ae"aVcatpinnI e«ac,.p„— rancier van de balkons is Grani- to Betonindustrie uit het Lim burgse Ittervoort. De directeur van het bedrijf zei gisteren het volste vertrouwen te hebben in het systeem waarmee de bal kons zijn opgehangen. Het wordt volgens hem al jaren ge bruikt in binnen- en buitenland. De zogeheten iso-korven, waar mee de balkons aan het gebouw hangen staan als betrouwbaar bekend, zei de directeur. Bewoners van vijftig woningen in Patio Sevilla mogen voorlopig niet terug naar hun flat. Ze wor den opgevangen in een hotel. De mensen die in de apparte menten wonen waarvan de bal kons zijn verdwenen, hebben tijdelijk een ander, gemeubileer de woning gekregen. Alle dertig overhangende balkons in het complex worden gestut. Veel bewoners morren inmiddels over de door hen gevreesde waardedaling van hun apparte menten. De twee slachtoffers zijn een 64- jarige man en zijn 58-jarige vrouw. Het echtpaar stond op volgens de politie het moment van de ramp op het balkon op de vierde verdieping. zolong de voorraad strekt 27 april van H tot 17 uur in: Horn keuken bad Leiden Lammenschansweg 130g 071-5320487 www.helemaalhorn.nl BETAALBARE LUXE (advertentie) Saton Optiek Katwijk Princestraat 38 2225 GC Katwijk Tel: 071 - 401 69 49 Saton Optiek Leiderdorp Winkelhof 43 2353 TT Leiderdorp Tel: 071 - 541 25 21 www.satonoptiek.nl Amsterdam, Eindhoven, Hengelo en Sliedrecht Op zondag 27 april zijn deze IKEA vestigingen open van 10-17 uur. Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9 - 18 uur. v.lKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.1 Ó/min.) Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamCMHV A Flfr Telefoon n controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betalng is mqn barfc-groojinmer 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1