LEIDE Alcoholistenkeet op de Garenmarkt 1ostma in glas-in-lood vereeuwigd De Stemming Onder iet stof Duinrell R1 REGIO Proef gaat nog voor de zomer in Romantische avonden bij Stadsparkeerplan Hoge laatste hand 'Tennisclub moet kinderen van veroordeelde toelaten' I DE STELLING! SPETTERENDE ATTRACTIES! zaterdag 26 april 2003 Jan Duivesteijn >ver de charme ran het besturen Zoeterwoudse chillenboer oekt opvolger bileum zuster aria Magdalena in - Zuster Maria Magdale- /oormalig medewerkster jastoor Vreeburg van de ge Lodewijkparochie en malig kraamvrouw, viert lag dat ze zich 50 jaar gele- heeft aangesloten bij de or- usters Franciscanessen van eilige Elisabeth van Breda, oet dit in zorgcentrum nburgh, Hof van Room- h 46. Om 10.30 uur begint kapel van het zorgcen- iei de mis waarin aandacht a haar jubileum wordt ge- nken. Van 12.45 tot 14.00 mrolgt een receptie in Room- h. Maria Magdalena werkte ar lang vrijwillig in de Lo- j€ jkparochie. Daarvoor ;o te ze bijna een kwarteeuw t Elisabeth Ziekenhuis. door Wim Koevoet leiden - De keet voor de opvang van alcoholisten komt op de Ga renmarkt te staan, daar waar in het nabije verleden het Vredes- monument stond. Het college is van plan die plek aan te wijzen, beweren betrouwbare bronnen. De keet, in het jargon een vop - verplaatsbare ontmoetings plaats - is bedoeld voor dak- en thuislozen die van de politie een zogeheten verwijderingsbevel hebben gekregen. De alcoholis ten onder de zwervers zorgen in de lente- en zomermaanden dikwijls voor overlast op plek ken die zijn bedoeld voor recre atie en toerisme zoals het Van der Werfpark en De Burcht en omgeving. Het probleem van de verwijderingsbevelen was dat de politie er alleen maar mensen mee weg kon sturen. Per saldo komt dat neer op het verplaat sen van het probleem. Met een vop erbij kan de politie in het vervolg de in liederlijke staat verkerende veroorzakers van overlast ook ergens naartoe verwijzen. Burgemeester W. Lemstra beloofde eerder deze maand dat hij de plek waar de keet moet komen, binnenkort officieel bekend zal maken. Die belofte deed hij nadat daar al maandenlang door de ge meenteraad op was aangedron gen. Lemstra voorspelde een storm van protest. „Niemand wil zo'n keet voor zijn deur." Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de opvang van de alco holverslaafde zwervers in een boot zou worden verzorgd. Een boot heeft als voordeel dat hij verplaatsbaar is. Maar de zuip- schuit, zoals het vaartuig inmid dels was gedoopt, werd al snel ontraden vanwege het verdrin kingsgevaar voor de beschonken opvarenden. Bij de opvang van de alcoholisten in de keet moet men zich niet veel voorstellen, heeft Lemstra inmiddels aange geven. „De bezoekers kunnen er hun roes uitslapen. Punt." Als mogelijke locaties voor de keet zijn ook de Kaasmarkt en het Huigpark achter het Stads- bouwhuis in beeld geweest. Waarom die plekken zijn afge vallen en de Garenmarkt wél ge schikt zou zijn, is niet bekend. Naar verwachting komt de keet er nog voor het begin van de zo mer te staan, bij wijze van proef. Tijdens de proefperiode wil Lemstra de vop niet verplaatsen. De omwonenden zullen, voor zover ze daar zelf al geen initia tief toe nemen, worden betrok ken bij de evaluatie. ,e|Timoteus Waarsenburg - Bijna een jaar geleden, mei 2002, hing toenmalig emeester Jan Postma zijn [tsketen na drie jaar aan de p. Gistermiddag kreeg hij goed Leids gebruik een sje in de Leidse (city)hall of I: zijn familiewapen in glas- ad vereeuwigd in de ramen hover de raadzaal, leen grote ruk trekt Postma eidse vlag en het papier jhet kunstwerk van de Leid- na Jilleba weg. Midden in glas-in-loodpaneel prijkt Jfier 'zijn' familiewapen: een met in de linkerhelft op ilveren ondergrond een ro- urcht en daarboven een le- fcd. De andere helft van het toont een halve Friese Daarboven een helm ree veren. apenschild van Postma is aatste dat vanzelfsprekend beëindigen van de Istermijn in glas-in-lood It vereeuwigd. Dat besluit J niets te maken met het feit het wapen van Postma spe- Ivoor deze gelegenheid ont ren is door oud-gemeente- jvaris T. Schelhaas. „Het heeft besloten dat alle emeesters die in de twintig- teuw benoemd zijn, auto- sch bij hun afscheid het fa- Het wapenschild van Postma is misschien wel het laatste dat in glas- in-lood is vereeuwigd. Foto: Henk Bouwman miliewapen in deze glaswand ook zijn familiewapen in glas- krijgen", zegt wethouder Ron Hillebrand. „De burgemeesters die in de eenentwintigste eeuw benoemd zijn, krijgen de keuze. Ze mogen zo'n wapenraam, maar kunnen ook voor iets an ders kiezen." En dat geldt dus als eerste voor Lemstra. Want hoewel hij nog geen jaar waarnemend burg meester van Leiden is geweest, krijgt hij toch dezelfde behande ling bij zijn afscheid op 9 mei als Postma en Goekoop. „Als hij in-lood in het stadhuis zou wil len, is dat mogelijk", zegt wet houder Alexander Pechtold. In elk geval is er wel al een glas-in- loodraam voor hem gereser veerd. „Er komt 'iets' voor Lem stra in dat raam", zegt gemeen tesecretaris Hein van Woerden geheimzinnig. Maar wat precies wil hij nog niet vertellen, Minder geheimzinnig is hij over het wapen van Postma. Direct na de onthulling geeft hij tekst en uitleg over het ontwerp. „De Friese adelaar verwijst naar de Friese oorsprong van de familie Postma die teruggaat tot het be gin van de zeventiende eeuw. De andere helft is zilverkleurig, net als de achtergrond van het Leidse wapenschild, met daarop een rode, vrijstaande burcht." Rood en zilver verwijzen naar de stad Leiden. Evenals de burcht. Van Woerden: „Bovendien heet de stamvader van de familie Postma Brucht, wat weer een voudig te verbasteren valt tot 'burcht'. Dat gebeurde vroeger ook vaak. En daarboven een rood lelieblad. Dat wordt dik wijls geassocieerd met Friesland omdat het in de Friese vlag voorkomt. En om die reden ver wijst het weer naar de Friese oorsprong van Postma. Maar datzelfde lelieblad komt voor in het wapen van Groningen, de provincie waar Jan Postma van daan komt." De oud-burgemeester zelf is verheugd over dit eerbetoon. „Ik stel het zeer op prijs dat ik nu ben toegevoegd aan mijn illus tere voorgangers." Na de ont hulling krijgt hij de werkteke ning ingelijst mee naar huis. Hij kijkt nog even goedkeurend naar zijn kersverse familiewa pen. Postma is tevreden. Dat kan ook niet anders, want hij is zelf nauw betrokken geweest bij het ontwerp. leiden - Red je huwelijk. Dat is volgens rasondememer Peter Labruyère het motto waaronder Stadsparkeerplan vanaf dit weekend romantisch vervoer gaat aanbieden naar restaurants in de Leidse binnenstad. Tijdens de zogenoemde 'romantische avonden' kunnen bezoekers zich op een bijzondere manier naar de dis laten vervoeren van af het parkeerterrein aan de Haagweg. Per Thaise tuktuk, in een golfkarretje met een drie zitsbank erachter, in een bootje met een gitarist of accordeon speler of in een VIP-busje. La bruyère denkt zelfs aan vervoer per Harley Davidson. De restaurants verlenen mede werking door het aanbieden van een speciaal romantisch diner. Ook de terugkeer naar de Haag- weg is geregeld in het arrange ment. Wat Stadsparkeerplan betreft zijn in ieder geval de laatste zondagavonden van de maand romantisch. Labruyère denkt er over om de speciale service elk weekeinde tijdens het seizoen aan te bieden. De kosten ervan variëren per vervoermiddel en per bestemming. (advertentie) Steun ARTIS,word lid óf geef een lidmaatschap cadeau onbeperkt toegang tot Artis c tot diverse andere binnen- en buitenlandse dierentuinen 6x per jaar tijdschrift 'Artis' en nog veel meer... leiden - Jobo De Bouwers legde gisteren met zwaar materieel de laatste hand aan de appartementen in het voormalige Natuurhistorisch museum aan de Garenmarkt. Een vele tientallen meters hoge bouwkraan kwam er aan te pas om de 3,5 ton zware balkons naar de achterzijde van het gebouw te hijsen en op hun plek te hangen. Volgens directeur B. van Dijk van het bouwbedrijf was dit een van de hoogste kranen die voor dit werk beschikbaar waren. Foto: Henk Bouwman Uw steun is onmisbaar voor educatie en natuurbehoud ARTIS meer dan een dierentuin door Silvan Schoonhoven leiden - Laat tennisvereniging De Merenwijk onschuldige kin deren boeten voor een misdrijf dat hun vader heeft gepleegd? Die vraag stond gisteren cen traal tijdens een kort geding dat de moeder van twee kinderen heeft aangespannen tegen de tennisclub. De vereniging heeft iet een nieuw record zijn, >66 en Groenlinks drie jaar en moeten wachten op een ie van burgemeester en ouders op hun voorstellen e inspraak te verbeteren? gemeente Leiden weetje ïaar nooit. Alles raakt er Laatst al die schriftelijke ;n van SP'er Cor Vergeer die rhalf jaar waren blijven lig- en nou dit weer. chijnt dat de dienstdoende ouder het schaamrood de kaken steeg, toen hij ekte dat er in de venster- onder stof en spinrag, nog ingeopende brief lag van egin van deze eeuw. r ze zijn bij de gemeente fen al een beetje gewend aan eigen laksheid. Want zon nige gêne meldt diezelfde ouder in zijn antwoord, dat prs die ergens over inspre- likwijls een jaar op bericht en wachten, e geluk hebben, at hij dat vervelend vindt, lelooft beterschap. Maar moesten we, gezien het gaande, maar niet te veel [erwachten. emeenteraad (bestaat die zou eens kunnen ingrij pen parlementaire enquête het zoekraken van stukken bschien een beetje overdre- Maar een grote speurtocht vergeten brieven, voorstel- n nota's lijkt geen overbo- luxe. Als de politie het zich permitteren tweehonderd iu ivarutf '<m5>si 20 man een ochtend op het woon wagenkamp Trekvaartplein te laten lummelen, dan moet het toch ook mogelijk zijn een leger tje speurneuzen naar het Leidse stadhuis te dirigeren. Tientallen miljoenen euro's zijn er uitgegeven aan het opknap pen van het stadhuis. Nu moest er maar eens wat geld worden besteed aan de inhoud. Het is echt hoog tijd voor een grote schoonmaak. Kussens van de banken, kasten onderstebo ven, en alle bureaus leeg, tot de onderste lade. Wie weet wat ze allemaal nog vinden tussen de zakjes beschimmelde boter hammen en de gerimpelde ap peltjes. Het perfecte plan voor de Aal markt. De eigendomsakte van vlieg kamp Valkenburg. De notulen van de functione ringsgesprekken met oud-bur gemeester Postma. Het briefje met de naam van de goeie burgemeesterskandidaat. Er kan nog van alles liggen. Kleuren Je leunt het met bloemen zeggen of gewoon met woorden. Wet houder Rogier van der Sande van de WD deed het eerder de ze week met een stropdas. Rood komt weinig voor in zijn garde robe, maar voor de presentatie van de jaarrekening 2002 had hij toch een stropdas in die kleur omgeknoopt. Zo wisten oplet tende journalisten, nog voordat de wethouder ook maar één woord had gezegd, al dat Leiden het vorige jaar met een tekort heeft afgesloten. Een ludieke ac tie van Rogier, om zijn gemeng de gevoelens bij het negatieve saldo van bijna vijf miljoen gul den te verbeelden. Want hij is er natuurlijk niet blij mee, maar hij gaat er ook weer niet van bij de pakken neerzitten. Met zijn stropdasact toonde Ro gier niet voor het eerst aan, dat hij benul heeft van het belang van de verpakking van de bood schap. Daar kunnen zijn colle ga's een puntje aan zuigen. Zo zou wethouder Mohamed Rabbae bij Rogier in de leer moeten gaan. De Groenlinkser heeft meestal slecht nieuws te melden over de financiële situa tie bij de sociale werkvoorzie ning DZB. Mohamed gedraagt zich toch al niet als de Vrolijkste Frans van het stadhuis en als je hem dan hoort en ziet praten over DZB, dan gelooft niemand dat hij ooit nog eens winst met die toko zal boeken. De volgen de keer moet hij gewoon een molensteen om zijn nek han gen. Dan is het gat niet gedicht, maar de kou wel uit de lucht. Wethouder Buijing van de PvdA, die dag in dag uit ruzie maakt met de Leidse Welzijnsorganisa tie (LWO) over de hoogte van de subsidie, kan scoren met geiten wollen sokken en D66-wethou- der Alexander Pechtold is pas een vent als hij met een strop das met trammetjesmotief de Connexxion-plaag op de Bree- straat een halt toeroept. Jammer dat Melanie Schultz weg is, want nu heeft ze niets aan de tip om een blouse met parkeermeters te dragen. En Leidens aanstaan de burgemeester Henri Lenfe- rink moet tijdens zijn installatie een groene stropdas dragen. Dat kan Harry best hebben. En Rogier, rood staat je prima. Dat is maar goed ook, want straks moet je je voorjaarsnota weer presenteren. Tekst: Aad Rietveld en Wim Koe voet Tekening: Maarten Wolterink de kinderen van de club verwij derd omdat hun vader terecht staat - hij is in hoger beroep ge gaan - wegens seksueel mis bruik. De man was als trainer 18 jaar aan de club verbonden. De aanwezigheid van de kinde ren, maar vooral van hun ou ders zorgt voor onrust op de vereniging, stelt het bestuur. Drie kwart van de leden zou dan ook instemmen met het vertrek van de gezinsleden. „De aanwe zigheid van het ene lid van de familie kan niet los worden ge zien van de aanwezigheid van andere leden van de familie", zo betoogde advocaat V. Boitelle van de tennisclub. De reactie van de moeder had volgens hem moeten zijn om 'vanwege de schande en de on rust een andere vereniging op te zoeken'. In plaats daarvan zou ze 'openlijk en ongevraagd' haar visie op het gebeurde hebben geventileerd op de club. „De ou ders hadden na de dramatische gebeurtenissen verstandig en volwassen moeten handelen en in ieder geval bij de club moeten vertrekken. Zij hebben echter hun kinderen tot speelbal ge maakt van hun frustratie." Op de kinderen zelf valt niets aan te merken, gaf Boitelle toe, maar ze zijn 'het slachtoffer van de gedragingen van hun ouders'. De kinderen zijn inderdaad het slachtoffer geworden, vindt de moeder. Dat is niet haar schuld, maar die van de tennisclub. Die hoort een conflict met de vader niet over de ruggen van de kin deren uit te vechten. Het be stuur had geen geldige reden hen weg te sturen terwijl ze zelf niets misdaan hebben. Het be sluit is daarom ook niet uit te leggen aan de kinderen, betoog de advocaat L. van der Niet. De moeder zegt dat ze het haar zoon niet kan aandoen hem te vertellen dat hij niet meer wel kom is op de club. (advertentie) De Rijn Gouwe Lijn is een doodgeboren kindje www.leldschdagblad.nl De rechter hield haar voor dat het vervelend, maar onvermij delijk is dat de daden van de va der in zekere mate afstralen op zijn kinderen. Had ze echt seri eus naar andere mogelijkheden gekeken, wilde hij van de moe der weten. „En is het echt in het belang van de kinderen om hen koste wat het kost op de club te houden?" Het argument dat de enige an dere tennisclubs in de buurt al leen zijn te bereiken door druk ke wegen over te steken, gaat volgens advocaat Boitelle niet op. Er zijn vier clubs in de buurt. „Bovendien is hun vader tennis- leraar. Van hem kunnen ze uit stekend les krijgen." De rechter doet op 6 mei uit spraak. (advertenties) Familietip! Kom deze vakantie voor een spet terend dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin in de spectaculaire attracties, zoals de Splash, de Aquaswing, de Kikkerachtbaan en het Tikibad. Voor de kleinste bezoekers is er volop beleven in de nieuwe Rick's Fun Factory! Duinrell 12242 JP Wassenaar Tel. (070) 51 55 258, www duinr DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13