'Topmanager lijdt aan hoogmoedswaanzin' GESPREK VAN DE DAG Viertrapsrak Nieuwe lichtjes voor Eiffeltoren Van Vollenhove ontzenuwt geruch, Rooie oortjes VRIJDAG 25 APRIL 2003 DAGELIJKS LEVEN HUE. KUN JE-' PAT" MENS IS" NEJZÜ t-Ë-LiJK AL-r |K£- MENSELIJK PAUS JOHANNES PAULUS II stijgt woensdag naar de vierde plaats op de ranglijst van pausen met de lang ste ambtstermijn. Hij leidt de RK Kerk die dag precies 24 jaar, zes maanden en acht dagen. Daarmee passeert hij Pius VI (1775-1799), zo blijkt uit de Vaticaab-statistie- ken. De 82-jarige Johannes Paulus II, officieel de 264ste paus in de ruim 2000-jarige kerkgeschiedenis, viert in oktober de 25e verjaardag van zijn pausschap. De in Polen ge boren Karol Wojtyla werd op 16 ok tober 1978 tot paus gekozen en zes dagen later geïnstalleerd. De pau sen die langer aan het bewind wa ren, zijn Leo XIII (25 jaar en vijf maanden), Pius IX (31 jaar, zeven maanden en 21 dagen) en Petrus. De laatste geldt als de eerste paus, aan wie Jezus persoonlijk de leiding van de kerk zou hebben toever trouwd. Historici schatten zijn ambtstermijn op 34 tot 37 jaar. Foto: AP Mr Bowlingballen, dode vissen, bedor ven pizza's, gereedschap: van alles kwamen de Duitse families Klein en Völkel deze week tegen tussen het Texelse HUISVUIL. Maar niet hun enveloppe met daarin 700 EURO vakantiegeld, die per ongeluk tus sen het vuilnis was geraakt. Sandra en Rüdigel Klein kunnen het voorval inmiddels weer relativeren. ,,We ko men al dertien jaar op Texel. Nu zijn we ook eens op de vuilstort geweest, we worden echte insiders", grijnzen ze. Maar toen ze ontdekten dat de enveloppe met zevenhonderd euro kwijt waren stond het huilen hen na der dan het lachen. Zeker toen dui delijk werd dat de enveloppe bij het huisvuil moest zijn geraakt, omdat zoon Michael hem op een stapel kranten legde die later werd wegge gooid. Dus reed het gezin Klein, sa men met het bevriende echtpaar Völkel en hun kinderen, naar de stort. Het doorzoeken van het huis vuil was bepaald geen pretje. ,,De lucht was echt afschuwelijk en toen er weer een vracht dode vissen werd geloosd zijn we gegaan. Je kreeg bij na geen lucht meer." De Tilburgse Lanciersstraat was gis teravond voor het eerst het decor voor de 'STERRENGALERIJ voor de DOUCHEZANGER'. Uit tien riool- putten klonk de zang van de bewo ners van de straat. Van Jamai tot Marco Borsato. Het is een initiatief van kunstenaarsgezelschap de Til burg Cowboys en maakt deel uit van een stadswandeling. De oorspronke lijke naam Walk of Fame werd ver boden door de eigenaar van de naam, de Rotterdamse Walk of Fa- me. „Bloot achter het douchegor dijn zijn we zoals we zijn", dicht or ganisator Hans d'Olivat bij de eerste put. Uit de tweede put weerklinkt een pseudo-Lee Towers met ,,l can see clearly now the rain has gone." Uit de put tegenover nummer 76A strijgt Jamai's hitsingle op. En het 'onzichtbare gezicht' achter „Ik voel me zo verdomd alleen" is Cindy van het kinderdagverblijf. Cor Westhuis uit Dalfsen heeft de eerste zes etappes van de HARD LOOPWEDSTRIJD van Lissabon naar Moskou succesvol volbracht. De Trans Europe Foot Race, die za terdag begon en tot en met 21 juni duurt is 5100 kilometer lang. West huis is de enige Nederlanders onder de 45 deelnemer. Inmiddels zijn er vier uitvallers. „De eerste dagen ben ik wat te hard gegaan en woensdag was een zware tocht, maar gisteren heb ik rustig gelopen. Het gaat heel relaxed." De etappe van woensdag was bijna 100 kilometer lang. West huis deed er zonder tussenstop 12,5 uur over. „Het is heerlijk loop- weer en de omgeving is prachtig, dus ik houd het goed uit", aldus de 54-jarige gemeenteambtenaar. Zijn vrouw en zoon volgen hem per fiets. Het is de langste hardloopwedstrijd ooit gehouden in de atletiekhistorie. De gemeente Roermond heeft de in woners gevraagd eendjes in de par ken niet overvloedig te voeren met oud brood. Daarvan worden de een den MODDERVET en neemt bij mannetjes de lust om te paren toe. Dat jaagt moedereendjes vervolgens op de vlucht, waardoor jonge eend jes moederloos achterblijven en een makkelijke prooi zijn voor meeuwen en reigers. De inwoners moeten ook melden als ze dode eenden en vo gels zien. Dit in het kader van de vo gelpest. De gemeente wil op deze manier de onrust bij mensen die pluimvee voor hun plezier houden, wegnemen. Ex-Beatle PAUL MCCARTNEY heeft een geschat vermogen van meer dan een miljard euro. Hij is daarmee met afstand de rijkste Britse muzi kant, zo blijkt uit een vandaag ver schenen lijst van de Britse krant Sunday Times. Zijn vermogen is af gelopen jaar door een succesvolle tournee in de VS gestegen van 1,06 tot 1,14 miljard euro. Nummer twee is musical-koning Andrew Lloyd- Webber, met een geschat vermogen van 600 miljoen euro. Hij 'verloor' wat miljoenen doordat enkele van zijn langlopende producties in Lon den werden beëindigd. Een van de 'nieuwe rijken' op de lijst is Simon Fuller. De bedenker van het Idols- concept en de ex-manager van de Spice Girls, verdiende in een jaar 60 miljoen euro. Zijn vermogen kwam daarmee op 135 miljoen euro (plaats 121). Foto: AP Met elk bericht over de miljoenen euro's die topmanagers in het be drijfsleven ontvangen, groeit de ver bijstering: waar is al dat geld een beloning voor? Wat voor bijzondere dingen doen deze mensen om zulke bedragen te rechtvaardigen? De toppertjes van het Nederlandse bedrijfsleven hebben het maar moeilijk deze dagen. Loop je een keer lekker binnen, mag de hele wereld je (laatste) loonstrookje zien. En moet je je nog verant woorden ook. Met twee argumenten is gepoogd die grote nieuwsgierigheid in de wereld van het grote geld te voor komen. Ten eerste: kijk nou eens wat ze in Amerika verdienen! Veel genoemd voorbeeld: Larry Ellison van Oracle die vorig jaar een optie winst van meer dan 700 miljoen dollar incasseerde. De vraag 'nou en?' krijgt vervolgens het antwoord dat als we niet oppassen al het Ne derlandse topmanagementtalent binnenkort vertrekt naar de VS of andere veel beter betalende bui tenlanden. om daar de briljante carrière voort te zetten. Zo kan het dus niet langer, constateerde bij voorbeeld onlangs de ING Groep nog, om vervolgens een plan be kend te maken om de salarissen van de raad van bestuur in drie jaar tijd met 60 procent tè laten stijgen - bestuursvoorzitter Ewald Kist krijgt nu 770.000 euro per jaar. Is het argument van de internatio nale concurrentiestrijd een goed argument? Nee, vindt Paul Fren- trop van Deminor Nederland, ad viesbureau dat de belangen van minderheidsaandeelhouders be hartigt. „Het is hoogmoedswaan zin", zegt hij. „Onzin om die ver gelijking te maken. Hoeveel Ne derlanders staan er in de VS aan de top? Ze komen daar gewoon niet voor in aanmerking. Maar ze gebruiken dat argument in de on derhandelingen met de raad van commissarissen en die heeft ver der geen zin in ruzie met het ma nagement. Bovendien hebben commissarissen vaak zelf ook met dat bijltje gehakt." Frentrop krijgt bijval van Rob Vin- ke, hoogleraar personeelsweten schappen aan Universiteit Nyen- rode. „Ga dan ook, zou ik zeggen, maar dat gebeurt niet. Waarom toch niet?" De Nederlandse top manager mist volgens Vinke door gaans nogal wat kwaliteit om een internationale vergelijking te kun nen doorstaan. „Echte toppers on derscheiden zich doordat ze in de markt vreselijk goed duidelijk kun nen maken wat de toegevoegde waarde is van hun onderneming. Ze zijn in staat om zonder omwe gen te koersen op die eigenheid en niet hard, maar weer: heel duide lijk, him eigen mensen te vertellen wat er moet gebeuren om die ei genheid te benutten." Communicatieve vaardigheden dus? .Aangevuld met een stevige portie vermogen om te onderne men en een morele competentie om u tegen te zeggen." En dat is niet de indruk die de gemiddelde Nederlandse topmanager maakt op zeg een aandeelhoudersverga dering. „Het zal er wel zijn, de be trokkenheid bij het bedrijf, de warmte, het gevoel, maar ze stra len het vaak verrekte lastig uit", vindt Vinke. Maar stel: een manager is inder daad zo goed als hij zelf denkt, is er dan een rechtvaardiging voor de genoemde miljoenen? Het is het tweede argument 'ter verantwoor ding': de manager wordt simpel weg beloond voor zijn prestatie, dat wil zeggen zijn toegevoegde waarde. Bij beursgenoteerde on dernemingen heeft men dat prin cipe vertaald door de variabele be loning (meestal door opties) te koppelen aan de beurskoers. Een fatale misrekening, vindt Paul Frentrop. .Allemaal smoesjes. Dit argument is een fictie gebleken. Het management hééft helemaal geen invloed op de beurskoers. Ie kan hooguit constateren dat optie pakketten een motief bevatten om te gaan knoeien met de boekhou ding, zoals ook gebeurd is." Maar zelfs de koppeling van beurskoers met beloning wordt niet waargemaakt. Frentrop: „De ING-topman Ewald Kist. Foto: ANP/Juan Vrijdag bonussen gingen omhoog toen de koersen stegen, maar toen de koersen daalden, gingen de bo nussen nog steeds omhoog." Ten overvloede:adviesbureau Hay Group constateert in zijn meest re cente beloningsonderzoek dat in 2002 ten opzichte van 2001 'verge lijkbare bonuspercentages aan be stuurders' zijn uitgekeerd. Ja, dat is hetzelfde 2002 dat wel het 'financi ële rampjaar' wordt genoemd. „Je moet bestuurders hebben die met het bedrijf bezig zijn, niet met dat gedoe rond de beurs", vindt Rob Vinke. Hij heeft zich bijvoor beeld geërgerd aan het morrelen aan de voorwaarden van optiepak ketten. „Heel irritant." En nu? Vinke denkt dat het slecht gaat aflopen voor de bedrijven waarvan de topmensen nu als zak kenvullers te kijk staan. „Voor werknemers is dit een heel naar Behalve een dik vast salaris v topmensen in het bedrijfslev< ook om tekengeld. Een bedra tanten of een flink pakket op Puinruimers als Ad Scheepbo (KPN) en Jan Bennink (Numic voorbeeld. Hoe meer hun san de koers van het aandeel opd des te groter hun verdienster fiscus moet over de opties (vr lasting worden betaald, maar daarop hebben bestuurders v vonden. Ze laten het bedrag schieten. Dat lijkt lastig bij ee dwongen vertrek maar dat hi Het bedrijf kan de schuld alti schelden. Getronics bijvoortx de een streep door een paar i euro die Peter van Voorst en tor hadden openstaan. De de taartpunt is de bonus die vaa koppeld aan vaak onduidelijk gets' (doelen). Scheepbouwer over 2002 een bonus van 2,6 euro terwijl KPN het grootste rlies leed in de geschiedenis zenden mensen buiten de de Zijn we er dan? Nog niet. Een bestuurder denkt vooruit en I al bij zijn aanstelling het fina gevolg van een (voortijdig) pi Hans van der Wielen vloog ei jaar mei uit bij Numico. Hij ki het eind van dit jaar zijn sala zijn bonus plus een aanvullin pensioen. Bij elkaar opgeteld joen euro. Hij staat daarmee aan de ranglijst van gesneefr managers. Voorlopig althans van der Hoeven moet het no worden met Ahold. signaal. Ze herkennen ziel j dit soort gebeurtenissen. 1 f wachten is op het momen i economie aantrekt en dan 'I de mensen bij deze bedriji T der geneigd zijn iets andenc ken dan bij andere ondern gen." Frentrop: „Het is dus gebli e de raad van commissarissi a niet goed doet als het gaat bezoldiging van bestuurde bekend is er een wet in vo ding die deze verantwoorqj heid verplaatst naar de aafl houders. Maar dat gaat all|t ken als de grote beleggers, pensioenfondsen, verplicl den om mee te stemmen i« een uitleg moeten geven b t stem. Pas dan kun je sprei e het afleggen van een pubüp antwoording." Geert Dekker De Eiffeltoren in Parijs is het op dit ogen blik het werkterrein van 35 alpinisten. Zij bevestigen 20.000 nieuwe knipperlicht jes, die het op zijn minst tien jaar moeten houden. Elke alpinist bevestigt 30 lampjes per dag op het ruim 320 meter hoge, uit 1889 stammende bouwsel, bedoeld voor de Wereldtentoonstelling van 1890. De Eiffeltoren trekt elk jaar miljoenen bezoe kers. Voor de millenniumwisseling was de 'Uzeren Dame' al eerder voorzien van lichtjes maar die werden gedoofd in janu ari 2001 omdat de meeste waren doorge brand. ledereen betreurde dat. Dus werd besloten een steviger feestverlichting aan te brengen, die in juli wordt ontstoken. Voorts wordt de gelegenheid benut om de toeristische trekpleister van een nieuwe laag roestwerende verf te voorzien. Foto: EPA/Pierre Verdy Pieter van Vollenhoven spreekt in het weekbl griet deze week geruchten over een scheiding prinses Margriet fel tegen. „Dat is totale onzii e \touw en ik hebben dat soort plannen nooit Onze band is onverbrekelijk", aldus Van Volli De roddels gaan al jaren maar zijn de status relpraat nooit echt ontstegen. Van Vollenhov wel idee hoe ze zijn ontstaan. Sinds zijn vrou belangrijke functie heeft bij het Internationale Rode Kruis werken de prinses en hij meer ge scheiden. Daarnaast hebben ze verschillende hobby's ontwikkeld. „We doen ook veel sa men. We zouden ons huwelijk beiden onmid dellijk overdoen, dat zegt eigenlijk genoeg", aldus Van Vollenhoven. Hij vertelt dat zijn intre de in het Koninklijk Huis niet over rozen ging, een onderwerp dat door prinses Margai j1 haar door haar familie ongewenste echtgeno weer actueel is geworden. Pieter had niet alle aarzelingen van de familie van Margriet te m maar werd ook nog eens mikpunt van zo onf nationale spot „Het is geen sprookje van 'tal dek-je, ezeltje-strek-je' om lid van het Koninl te worden. Dat was het niet voor mijn schooi en mijn zwager en niet voor mij. Je leven kon r teken te staan van gebakken lucht en geruch t men." „Er kwam een moment dat ik besefte dat het zou lukken zestien miljoen mensen te behag heb ik een knop omgezet, me niet meer vera wat iedereen dacht. Ik ben mijn eigen leven j Pieter van Vollenh „Gebakken lucht". Foto: ANP/Ed Oud< Zodra ik op mijn linkerzij ga liggen, word ik wakker. Slapend niet in staat mezelf motorisch in bedwang te houden, herhaalt deze zelfkastijding zich zeker tien keer. Wakker en geïrriteerd probeer ik op mijn rech terzij weer in slaap te vallen, terwijl de pijn in mijn linkeroor hardnekkig blijft nagloeien. Het lelletje in kwestie ziet er tamelijk beroerd uit. Ik giet er bijna een heel flesje desinfecterende Sterilon tegenaan, dat meedogenloos bijtend in de kloppende wond sijpelt en bel mijn zus, partner in crime. Ze heeft nergens last van. Logisch, het is inmiddels vijf weken geleden dat we besloten aan de jarenlange onthouding een einde te maken. Na veel getwijfel, want zes weken lang met van die duffe zweerknopjes rondlopen, is een ernstige aantasting op mijn ijdelheid. Dat is niet waarom ik het nooit eerder heb gedaan. Tot mijn achttiende heerste er thuis een verbod op gaatjes. Dat maakte ons zjo'n beetje de enige oorbelloze tieners, want bijna ieder meisje is op zeer jonge leeftijd geoormerkt. Ik zag het een keer bij de juwelier, waar bij een nietsver moedende peuter in een buggy zonder pardon een schietpistool door het minuscule lelletje werd ge ramd. Nogal sadistisch vond ik dat. En aangezien het idee van vrijwillig pijn lijden mij toen al niet zo aan sprak, heb ik er eigenlijk nooit een probleem van ge maakt dat ik ze niet had. Op mijn achttiende was ik de mogelijkheid zelfs vergeten. Terwijl complete volksstammen zich helemaal lek prikken en er bepaalde groeperingen zijn die er een sport van maken om zichzelf tot een lopende ijzer winkel te transformeren, om maar te zwijgen van de freaks die de meest onvoorstelbare plekjes doorboren met het oog op seksueel genot, had mijn oma mij on dertussen zo bang gemaakt met een vaag verhaal over jeying-yang, dat ik het risico niet meer durfde te nemen. Dat door gaatjes te laten prikken, de energie- banen in mijn lichaam op een negatieve manier kunnen worden onderbroken, leek mij onnodig ge vaar lopen. Wat me bezield heeft, weet ik dus niet. Misschien toch die enorme sortering van goedkope glimmende hebbedingetjes bij H8eM. Ik wilde gewoon weer eens wat anders, een nieuwe look, maar liever niet naar de kapper. Dan toch maar gaatjes? 'Doet geen pijn!' zeiden ervaren gaatjesdragers. Nou, mooi wel dus! Dat zijn ze vergeten, omdat het voor de meeste al zo langgeleden is, dat de ervaring ergens in een achter kamertje van hun lange-termijn-geheugen ligt te ver teren. Onbetrouwbare informatie dus, maar dat wist ik niet. Mijn zus ook niet die ondertussen tot dezelfde beslissing was gekomen. Ook al zag het er een stuk minder kwaadaardig uit dan bij de peuter uit mijn herinnering en was de man met het pistool ervaren, jolig en relaxed, wat onze stress redelijk temperde, toch nam ik bloednerveus plaats. 'Pas je wel op voor m'n ying-yang!'piepte ik nog. 'Ja hoor, dit is jeying en hij zette een stip, 'en dat is je yang!' PATS, daar zat ie dan. Glunderend gingen we daarna met roodgloei ende oortjes op jacht naar mooi spul, zodat al snel bleek dat we er een aardige kostenpost bij hebben. En een tic, want je moet veel aan die knopjes draaien om het mooi rond te laten genezen. Dat is geëscaleerd dat tot een obsessieve draaiaandrang, die valt in dezelfde categorie als nagelbijten. Vijf weken ging het goed. Tot ik begin deze week, een tikkeltje onge duldig alvast een echte oorbel wilde probe ren. Nadat ik het pinnetje door het gaatje had geduwd, bleek er aan de achterkant niets uit te komen. Foute boel, maar door de ervaren hand van mijn vriendin leek de schade toch beperkt. Dat er toch iets fi naal mis is gegaan, blijkt uit feit dat mijn linkeroor nu bij aanraking op exploderen staat. Er is in ieder geval niets mis met mijn energiebanen, want de zenuwpijn stroomt moeiteloos door de rest van mijn lichaam. Dat ik nu hoogstwaarschijnlijk extra lang met die spuuglelijke zweerknopjes moet doorlopen, is rotiduit vervelend. Maar ik heb geen spijt, want alleen al bij het idee dat ik straks met van die mooie grote han gers kan paraderen, gaat de pijn het ene oor in en het andere weer uit. Reageren? Reactles_op columni?holmaiLcom

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2