Pluriel is dol op mooi weer Alfa Brera loopt vooruit op naderende 157 coupé Eerste Saab met vierwielaandrijving: 9-2 Verso Gezinsauto van het Jaar Oogstrelend prototype rijdt nog ook tien favoriete ikken van een 7«sredacteur ïthaasten een open keezitter e Citron Pressé, klas voor Franse auto's. chtingchrono.nl ederlandse Model gen, Darling Expo, i www.darlingexpo.nl ireamcar International, al, Mechelen, België. 3< Itimerdreamcar.com r 15 Autoshow van ia Autosport Festival, lü it, Assen. 1 issen.com 1 jcarevents.nl to-maxx.nl van de Grensstreek, )r klassieke auto's. lyvandegrensstreek.nl len-dag Historische Club, Circuit Park irt. 023 5740 750. cuit-zandvoort.nl imerbeurs, Hanzehal, '210 of 0614 4953 41 Aids Now Race, I it Assen. 017 4244 048. :eagainstaids.nl Speed tuningbeurs, iS Rosmalen. :otron.nl l-speed.nl ^tnje, Formule 1, ia. eurs, Euretco ter, Houten. II intjes.info nTT-dag, togenboom, Rotterdam, ^jtohoogenboom.rd Race Day, Circuit Park rt. 023 5740 750. '"icuit-zandvoort.nl ieïierican Sunday, lit Assen. 059 2380 380. issen.com >carevents.nl o-maxx.nl rvertreffen, Gulpen. 630. ettacolo Savali, Alfa lealer Sam van Lingen, nvanlingen.nl en treinenbeurs, ïal, Haarlem, intjes.info Dstenrijk, Formule 1, l ic Modelautobeurs, Eicpocenter, Houten. 054. vlnac.nl «1 free, feel cabrio, en, Zwolle. mstaf.nl ty Sunday, Caddy's cDonalds, Purmerend. cityrollers.com ican Festival, ark Zandvoort. Tibf 750. cityrollers.com dare.nl is Autosportfestival, it, Assen. ssen.com 2J3carevents.nl Jg :o-maxx.nl i jden-dag Historische - i Club, Circuit Park rt. 023 5740 750. :uit-zandvoort.nl -1 istoric Zandvoort Circuit Park Zandvoort. 750. cuit-zandvoort.nl edactie Weg Wiel, 7,2003 PA Haarlem, of: iel@damiate.hdc.nl ing onder verantwoording 3ui effende organisatie. De uit- t verantwoordelijk voor af- of gewijzigde data. tste informatie: bel het ver- oonnummer of ga naar het internetadres. Weg Wiel vrijdag 25 april 2003 redactie: Peter Lodewijks fedes op ek bij Ford Het Den Hartogh 1 iseum wordt regelmatig door clubs van andere ken. Komende zondag eld komt Mercedes illegom. De Merce- Veteranen Club opent 'e klassiekerseizoen rit door de kleurige :ek, met het Ford-mu- begin- en eindpunt, 'eer 200 Mercedessen vanaf 9.30 bij het mu- jnnen vanaf 11 uur en worden rond een ie weer terug verwacht, tel. 025 2518 118 rdmuseum.nl LENDER den haag - De Toyota Corolla Verso is aangewezen tot Gezinsauto van het Jaar 2003. Hiermee volgt de Japanse midi-mpv de Peugeot 307 op. Naast de Toyota waren dit keer de Citroen C3 en Mazda 6 SportBreak genomineerd. Om mee te kunnen doen moest een auto in 2002 nieuw op de markt zijn verschenen en een basisprijs heb ben onder 25.000 euro. De verkiezing wordt georganiseerd door ver schillende tijdschriften, waaronder Ouders van Nu en de ANWB Kampioen. De Corolla met zijn geïntegreerde kinderzitjes kreeg 40 procent van de stemmen. Eerdere winnaars waren de Nissan Alme- ra Tino (2001), Citroën Xsara Picasso (2000), Ford Focus Wagon (1999) en Daewoo Nubira Stationwagon (1998). De Brera biedt met zijn naar boven scharnierende portieren een leuk doorkijkje. Foto: GPD/Helmuth Vonk Binnenin veel leer en enorme klokken. Foto: GPD/Helmuth Vonk Op de AutoRAI was de fraaie Brera van dichtbij te bekijken. Foto: Peter Lodewijks door Rien van der Steen zandvoort - Een sonoor gebrul stijgt op uit het vooronder. We zitten in de Alfa Romeo Brera, genoemd naar een wijk in Mi laan. Een prototype, dus enig in zijn soort. Voorin kun je ruim zitten, achterin nauwelijks. De twee portieren scharnieren naar boven, om de exclusiviteit van dit kostbare voertuig te bena drukken. Franco Bay van ont werpbureau Italdesign van Gior- getto Giugiaro, de bedenker van dit kunstwerk op wielen, zegt nog niet eens dat we kalmaan moeten doen. Pr-man Hans Vervoom van Fiat Auto Neder land doet dat wel: „Ik denk dat we alle twee in de gevangenis belanden als we hiermee uit de bocht gaan". Eigenlijk alles is mooi aan deze unieke sportauto, waarmee we een rondje of vijf mogen rijden op het circuit van Zandvoort. Laag en gemeen ziet hij eruit, maar tegelijk superaantrekkelijk. De elegante, rode bolide ver scheen vorig jaar voor het eerst op de autoshow van Genève. Sindsdien viel hij als studiemo del al verscheidene keren in de prijzen. Alfa Romeo heeft Giugi aro - die sinds 1960 (hij was toen 17 jaar en werkte in het Centro Stile van Alfa Romeo in Arese bij Milaan) al een 15-tal Alfa's ontwierp - intussen op dracht gegeven de opvolger van de 156 te ontwerpen. Die komt er wederom als sedan en sta tionwagon, maar ook als coupé. En de Brera zal model staan voor die coupé. Die nieuwe 157- familie krijgt in elk geval ook een versie met vierwielaandrijving, wellicht wordt dat de van de Brera afgeleide coupé. De Brera is nu nog uitgerust met de van Maserati geleende 4.2 li ter V8 met 400 pk. Verder is alles in de auto met de hand ge maakt. Franco Bay: „Er zitten ongeveer 35.000 teamuren werk in. De carrosserie is van kool stofvezel, de rest bestaat voor een groot deel uit aluminium en magnesium. Als we de auto nu opnieuw zouden moeten op bouwen zijn we 100.000 euro verder". Maar dit prototype is natuurlijk minstens een factor tien duur der. Horen en zien vergaat je als we het gas tot op de bodem in trappen. Begeleider Vervoom krijgt telefoon, maar veront schuldigt zich dat hij niks kan horen. „We zitten in de auto op het circuit," schreeuwt hij voor dat hij de verbinding verbreekt. Los van het motorkabaai en een schokkend schakelende 6-traps automaat rijdt de Brera voor een prototype trouwens bewonde renswaardig goed. De zeldzame keren dat we eerder de kans kre gen met zo'n akelig kostbaar voertuig te mogen sturen viel het op dat de carrosserie kraak te, de afwerking zwaar belab berd en het stuurgedrag dik on der de maat was. Zo niet in dit oogstrelende studiemodel. De Alfa Brera is echter, hoe mooi ook, nog lang niet af. Maar wat worden de lijnen van de opvol ger van Alfa's succesmodel 156 - die 157 staat voor 2005 op stapel - veelbelovend. Bij Alfa is enkele jaren getreurd om de plotselinge overstap van ontwerper Walter de' Silva van Alfa naar Seat. Het lijkt er nu op dat Giugiaro De' Silva snel zal doen vergeten. door Peter Lodewijks Amsterdam - Citroën biedt het model Pluriel aan vanaf 18.990 euro. De 'cabrio van het jaar 2003' wordt in mei leverbaar. De C3 Pluriel heeft standaard vier airbags, abs, afstandsbediende centrale vergrendeling en elek trisch bediende zijruiten en bui tenspiegels. Citroën wil er dit jaar nog 1200 verkopen. De C3 Pluriel is een 3-deurs au to die veranderd kan worden in een geheel open wagen en als het moet in een soort pickup. Voor die laatste optie kan men de achterklep horizontaal neer klappen. De klep is sterk genoeg gemaakt om er wat grof spul op te zetten en naar binnen te schuiven. De Franse cabrio komt op de markt als 1.4 (75 pk) en 1.6 (110 pk) met halfautomatische Sen- sodrive versnellingsbak. Laatst genoemde kost 2000 euro meer. Een middenstijl ontbreekt in de Pluriel en het panoramadak kan (elektrisch) helemaal over de achterruit schuiven. Zoals bij de vroegere Lelijke Eend als het ware. Het dak en de achterruit vouwen zich onder de hoeden- plank op. De stalen dwarspro fielen en de twee dakbogen kun nen vervolgens ontgrendeld en weggenomen worden, zodat de auto dan verandert in een 4-zits spider. Deze optie houdt even wel een risico in, want als het onderweg gaat regenen (niet ge heel ondenkbaar in Nederland) liggen de twee bogen thuis en kan de auto niet gesloten wor den. Het Venrayse bedrijf Inalfa Roof Systems heeft het daksysteem voor de C3 Pluriel ontworpen. De ontwikkeling ervan nam drie jaar in beslag. De complete da ken worden vanuit Venray naar de Citroënfabriek in Madrid ge bracht. Inalfa begon in 1946 met metaalbewerking en maakt sinds 1974 schuifdaken. Er wor den nu ruim 2,5 miljoen (schuif) daksystemen per jaar gemaakt. In de Europese personenwagen- markt die de eerste drie maan den van dit jaar met 2,4 procent daalt, scoort Citroën uitzonder lijk goed met 262.197 geregi streerde auto's, een stijging van 14,7 procent ten opzichte van vorig jaar. Citroën is hiermee de grootste stijger van de Europese automerken. Ook in Nederland doet Citroën het niet verkeerd. Met 8887 ge registreerde auto's en een marktaandeel van 5,8 procent tegen 4,8 procent en 7754 regi straties in het eerste kwartaal van 2002 bezet Citroën thans een zesde plaats. Een stijging ten opzichte van vorig jaar, ter wijl ook bij ons de markt is ge daald en wel met 5 procent. De stijging is voornamelijk te dan ken aan de nieuwe Citroën C3 met 2243 registraties, maar ook de C5 en de Xsara Picasso doen het goed met respectievelijk 2574 en 2643 verkopen. De komende Pluriel van Citroën kan veranderen in een open auto, maar er is ook een pickup van te maken. Foto: Citroën BLIK IN HET VERLEDEN Saab komt begin volgend jaar met een compacte 5-deurs met vierwielaandrijving. Het nieuwe instapmo del wordt samen met Subaru ontwikkeld en gebouwd. Tekening: Saab door Peter Lodewijks trollhattan - Er komt een nieuw type Saab op de markt onder de naam 9-2. Dit is een compacte, sportieve auto met standaard vierwielaandrijving. De koper zal straks kunnen kie zen voor het standaardmodel dat beschikt over een 2.5 liter 4- cilinder benzinemotor of voor de duurdere versie, de 9-2 Aero met een 2.0 liter turbomotor. Voor het ontwerp van de nieu we auto tekenen Saab zelf en het Japanse Subaru. Het is het resultaat van samenwerking tus sen twee autofabrikanten die veel overeenkomsten vertonen. Zo speelt de vliegtuigindustrie zowel bij Subaru als bij Saab een belangrijke rol in de geschiede nis van het merk. Ook in de ral- lysport hebben beide fabrikan ten vele successen behaald. Bei de merken behoren ook tot het concern General Motors, Saab voor de volle 100 procent en Subaru voor 20 procent. Ze zijn allebei vrij klein en hebben een reputatie op het gebied van snelle turbomotoren en kleine productieaantallen. De bunde ling van kennis en ervaring geeft Saab de mogelijkheid om de eerste vierwielaangedreven Saab snel op de markt te brengen. Aandrijving op alle vier de wie len is een specialiteit van Suba ru, dat al zijn modellen er tegen woordig mee uitrust. De productie van de nieuwe compacte 5-deurs hatchback start in de lente van 2004 bij Fuji Heavy Industries in Japan (de fabrikant van Subaru). Het nieu we model komt eerst in de VS op de markt, maar zal in een la ter stadium ook in Europa te koop zijn. Het Zweedse merk wil met de nieuwe compact-hatch back met name jonge kopers trekken, eerst dus die van de Verenigde Staten, die volgens Saab het meest op een dergelij ke wagen zitten te wachten. Saab is naar eigen zeggen aan een nieuw tijdperk begonnen, vol plannen en activiteit. In het kader van dit productoffensief moet er voortaan elk jaar een verse concept- of productieauto het levenslicht zien. De 9-2 komt na twee inspirerende stu diemodellen, genaamd 9X en 9- 3X. In de eerste had Saab diver se carrosserievormen gecombi neerd. Zo is het een sportcoupé, een roadster, een wagon en zelfs een pickup. Ook is het een zoge heten 2+2, hetgeen inhoudt twee volwaardige zitplaatsen voorin en twee kinderzitplaat sen achterin. De 3X is een nieu we variatie op het thema suv, de luxe terreinwagen zeg maar. De ze studie combineert offroad-ei- genschappen (hoog op de wie len en vierwielaandrijving) met sportieve, coupé-achtige lijnen. Beide conceptwagens zullen mogelijk deels terug te vinden zijn in toekomstige productie modellen. De nieuwe serieauto's zullen in novatief en onderscheidend zijn en tevens aantrekkelijk voor in dividualistisch ingestelde con sumenten, aldus Saab. Het uit eindelijke resultaat moet een verdubbeling van het aantal ver kopen zijn: 250.000 auto's in 2006. Over wat de 9-2 bij ons moet gaan kosten is nog niets bekend. De Bayerische Motoren Werke heeft van alles geproduceerd. Van eenvoudige motorfietsen en 'overdekte scooters' tot peper dure sportwagens en limousines. Binnen die laatste categorie valt de BMW 501, waarmee het Bei erse merk na de Tweede Wereld oorlog de draad weer oppakte. De sensatie op de autobeurs van Frankfurt 1951 zag er elegant uit met grote chromen 'nieren' op de neus en volle rondingen, die haar de bijnaam 'barok-engel' bezorgde. De 501 had een 6-cilin- der motor, maar die stamde in feite nog uit 1933 en was te zwak voor deze zware wagen. Veel mooier werd de 502 (foto) die de beschikking had over acht (nieu we) cilinders, de eerste V8 van BMW en de eerste Duitse 8-cilin- der van na de oorlog. Het hele 50i/502/V8-project kostte veel geld en leverde BMW erg weinig op want de prijzige auto's ver kochten matig. De productie, die aanvankelijk langzaam op gang kwam, bleef beperkt tot zo'n 13.000 auto's. Dankzij de sterk opgevoerde productie van mo torfietsen kon BMW het hoofd boven water houden. Foto: BMW

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17