r LEIDEN REGIO drie jaar uitgebreid onderzoek rond nieuwe wijk pe Slechte Band doet uiterste best voor goed doel Wethouder voorziet nieuwe bezuinigingsoperatie Twee jaar cel geëist na 17 babbeltrucs Duik in Steenschuur allege twoordt R3 Ophef over leiden uitspraken wijk"" vliegkamp Het heeft drie jaar ge- J dVf ïisjn 1 Het heeft drie jaar ge imaar Groenlinks en D66 en hebben antwoord op orstellen voor betere in- Met het schaamrood op fcn verontschuldigen bur ster en wethouders zich olitieke partijen voor de ntwoording. jopen dat u onze excuses jat verzuim wilt aanvaar- hrijft het college nederig fractievoorzitters van de oaartijen, Gerard van Hees or|l van Meenen. De brief- gt fcrs van toen, Olav Welling i vjeke Hoogervorst zitten ai^er in de gemeenteraad, mjs B en W zijn verschillen- otirstellen voor betere in- egal wel overgenomen. Zo enjer vaker gescheiden ver vagen over grote onder op eerst is het de beurt aan Iers en in een volgende iomst spreken politici id|L Dat goede voornemen x nog lang niet altijd De laatste keer dat het Dig' was bij de besluitvor- nebver het tracé voor de Km van Gouda via Leiden lisje kust, de Rijn Gouwe lege is het met Groen- D66 eens dat belang- zi| zo vroeg mogelijk moe- ijnirden geïnformeerd over ?elp of besluiten van de ge- eti Wel vinden B en W dat njhebbenden' en 'vroeg ecb' rekbare begrippen zijn. nebrstel van de briefschrij- uyp vaker van de mogelijk- Aiilie internet biedt gebruik been, nemen B en W over. strllen zij de inspraakveror- heverbeteren. ntfrk moet mogelijk blij- oondt het college. Voor het idjn zijn een eigen website jrprdere informatiebij een urn en inspraakavonden tijnterwijl voor een ander il tn aankondiging, een klei- lirjeenkomst en een telefo- tef uitnodiging van direct d jenen volstaan. Het 1 enogal uit of het gaat om rijgknappen van het Aal- srbbied, of om de aanleg enï verkeersdrempel in het Bgkwartier. efjduurt het onevenredig injior de gemeente com- htar geeft op inspraakreac- uljjt gebeurde bijvoorbeeld n i»ald parkeren buiten de ïriijen bij de plannen voor luijerkeersveiligheid. De tijd ngde inspraakperiode en de ording door het college ieide gevallen meer dan B en W geven toe dat :r hun standpunten ken- 49loeten maken en als dat ri).pgelijk is, zij tenminste n d uitleggen waarom ant- xiëp zo lang uitblijven. 19inks en D66 hebben zich spjtoord aan enkele beslis- roivan het college om een wil) na de inspraak dras- n. wijzigen. Dat was het ge- de nieuwe parkeerveror- Cl„De vraag rijst dan of er i niet sprake is van een voorstel", aldus de frac- jC i vragen B en W om in «vallen advies te vragen Jnspraakcommissie. B en |en dat verzoek over. Reeks metingen rond EWR/Slachthuisterrein door gemeente en woningstichting Portaal leiden - De gemeente en de wo ningstichting Portaal houden de komende maanden een reeks onderzoeken op en rond het EWR/Slachthuisterrein en de omgeving van de Van Hogen- dorpstraat. In dit gebied in Lei- den-Noord moet omstreeks 2006 een nieuw woonwijkje ver rijzen. Met de onderzoeken willen ge meente en woningstichting de ondergrond van het terrein en de omgeving uitgebreid in kaart brengen. Bovendien moeten de onderzoeken duidelijk maken wat de staat is van de bestaande panden. Zo kan sneller worden ingegrepen als de bouw on danks voorzorgsmaatregelen toch tot schade leidt Hoewel de werkzaamheden nog wel enkele jaren op zich laten wachten, willen Leiden en Por taal deze lente al met de onder zoeken beginnen. Projectleider R. Stokkel van de gemeente: „Sommige zaken, zoals de stand van het grondwater, zijn pas na verloop van jaren goed vast te stellen. Het grondwater is voort durend in beweging. Voordat je goed kunt vaststellen of er iets verandert door de bouwwerk zaamheden, moet je dus eerst bekijken wat eigenlijk de nor male standen zijn." Afwijkingen van de normale grondwaterstand kunnen op de lange termijn schade veroorza ken aan de huizen. Een te hoge stand veroorzaakt in woningen vochtproblemen, terwijl een te lage stand er toe kan leiden dat de ondergrond inklinkt, waar door huizen kunnen verzakken. Om de grondwaterstand in het gebied te volgen laten de ge meente en Portaal peilbuizen slaan die zij een aantal keren per jaar laten meten. Het EWR/Slachthuisterrein, dat over enkele jaren bebouwd wordt. Foto: Hielco Kuipers Behalve het grondwateronder- zoek is er in het gebied ook een onderzoek naar de samenstel ling van de ondergrond. Die metingen moeten duidelijk ma ken wat de draagkracht is van de bodem en of de grond snel verzakt. Dit grondmechanisch onderzoek duurt tot juli. Deze twee onderzoeken hebben in het hele gebied plaats. Ten westen van het EWR/Slachthuisterrein houden gemeente en Portaal ook nog een reeks onderzoeken aan de bestaande, niet onderheide hui zen. Dit gaat om de buurt aan de oostzijde van de Hansen straat, de Korte Hansenstraat en de Catharina Maartensdochter- hof. Ten oosten van het EWR- Slachthuisterrein is dit onder zoek al eerder uitgevoerd. Het te onderzoeken gebied be staat uit het voormalige slacht huisterrein, het gedeelte van het EWR-terrein waar ooit de gas houder stond en de omgeving daaromheen. Verder gaat het om de Van Hogendorpstraat en omliggende straten. In dit laat ste gebied, dat eigendom is van Portaal, staan al huizen. Daar van is de kwaliteit zo slecht, dat Portaal ze wil slopen en vervan gen door nieuwbouwhuizen. 'Leiden is nog steeds een financieel gezonde gemeente' door Wim Koevoet leiden - Leiden moet nogmaals flink be zuinigen. Dat weet wethouder Van der Sande zeker, ook al is de voorjaarsnota nog niet af. Dit jaar moet de gemeente al een recordbedrag van 13 miljoen euro bezuinigen. Van der Sande denkt dat zijn bezuinigingsoperatie in 2004 kleiner is. Voor de wethouder staat vast dat het nieuwe kabinet de algemene uitkeringen aan gemeenten niet laat stijgen. De on gunstige landelijke economische ontwik kelingen gaan volgens hem niet aan Lei den voorbij. „Het kabinet gaat, linksom of rechtsom, bezuinigen", aldus Van der Sande. Om de klappen op te vangen, zou de WD'er de lasten voor de inwoners kunnen laten oplopen, maar daar wil hij niet aan. „De burgers krijgen het er door de economische recessie niet gemakkelij ker op. Die kunnen de problemen van de gemeente er niet nog eens bij hebben." Hoewel hij baalt van de aankomende nieuwe bezuinigingsronde, vertrouwt de wethouder erop dat Leiden deze te bo ven komt. „De gemeenteraad heeft in de gemeentebegroting 2002 aangetoond dat hij keuzes kan maken. Daar plukken we nu de vruchten van." Maar Leiden komt wel in last, benadrukt hij, als het nieuwe kabinet het grotestedenbeleid afschaft. Dan kan Van der Sande forse stijgingen van de onroerendezaakbelasting (OZB) niet uitsluiten. „Ik ga er niet vanuit dat de gelden verdwijnen die met dat groteste denbeleid samenhangen. Maar mij is wel verteld dat toen Bos en Balkenende aan het formeren waren het woord 'groteste denbeleid' niet is gevallen." Volgens Van der Sande is Leidens financiële positie sterk afhankelijk van het grotestedenbe leid. „Vroeger ging het vooral om een si gaar uit eigen doos, maar inmiddels zit ten er ook extra subsidies bij voor onder meer projecten die de leefbaarheid in Slaaghwijk en Leiden-Noord moeten be vorderen." Aanhoudende bezuinigingen, stijgende lasten en veel ambities. Het Leiden van twintig jaar geleden vertoonde vergelijk bare kenmerken. En was toen een artikel 12-gemeente. Maar volgens Van der San de gaat het nu met de stad niet dezelfde kant op. „Leiden is nog steeds een finan cieel gezonde gemeente", beweert hij. De hoge Leidse lasten behoren al enige tijd tot het verleden, ook al is de Van der San- de-norm afgeschaft. De wethouder intro duceerde die norm in 1999 toen zijn par tij tot het college toetrad op voorwaarde dat het tarief van de Leidse OZB, dat tot het hoogste van het land behoorde, voortaan slechts met de helft van het in flatiepercentage zou stijgen. Inmiddels behoort Leiden, blijkens een atlas van het Centrum voor Onderzoek van de Lagere Overheden (COELO), „tot het kwart van de gemeenten met de laag ste lasten", aldus Van der Sande. En dat terwijl de OZB dit jaar met de volledige inflatiecorrectie is opgehoogd. Afgespro ken in het collegeprogramma was dat de Van der Sande-norm er pas in 2004 aan zou gaan, maar, zo zegt de wethouder, doordat er dit jaar zo fors moest worden bezuinigd moest als het ware het hele collegeprogramma worden uitgesteld. „Dan is het logisch dat je ook de lasten verlichting eerder stopzet." het goede doel. De Slechte Band heeft een Ne derlandstalig repertoire met het accent op de smartlap en le venslied. Het vijftal vertolkt de liederen met een tomeloze energie en met een Leidse tong- vaL Nummers als Bier in de Trein, Strakke Veer en Ik voel me Blauw zijn pareltjes op de kroon van het gezelschap. Enkele wapenfeiten van De Slechte Band zijn deelname aan de finale van het Leids Festival van het Levenslied en de twee de plaats in het concours van straatmuzikanten De Gouden Pet tijdens de Lakenfeesten. Dus zo slecht kan de Slechte Band nou ook weer niet zijn. Admirals Spelers en cheerleaders van de Amsterdam Admirals brengen maandag van 14.30 tot 16.00 uur een bezoek aan het Willem Alexander kinder- en jeugdcen trum van het LUMC. Zij gaan verschillende afdelingen langs, delen naast presentjes ook handtekeningen uit en gaan met iedereen op de foto. Tevens hebben de American football- spelers in het kader van Kids Day het LUMC 100 toegangs kaartjes gegeven voor de wed strijd van morgen tegen Frank furt Galaxy in de Amsterdam Arena. Het bezoek is een van charity' initiatieven die de Ad mirals organiseren. Investerin gen in het goede doel zijn con tractueel vastgelegd voor de spelers. Eric-Jan Berendsen De Slechte Band met van links naar rechts Onno Richel, Ruud Breedveld, Corné Los en Frank van Leeu wen. Onder: Joost Zecha. Foto: PR De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. bril Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jai> Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 ans Tijdens het eten treedt De Slechte Band, bestaande uit Frank van Leeuwen (gitaar, zang en mondharmonica), Ruud Breedveld (zang en con trabas) Joost Zecha (zang en drum), Onno Richel (gitaar) en Comé Los (bas), op. De man nen halen alles uit de kast om zo veel mogelijk geld in te za melen voor het goede doel. Ze spelen naast nieuwe nummers ook bekende deuntjes en er is tevens een veiling van een aan tal persoonlijke eigendommen van de leden van de band. Zo komt er bijvoorbeeld een mondharmonica onder de ha mer. Twintig procent van de drankomzet gaat eveneens naar chte Band uit Leiden be- 1 D'n acht jaar en geeft 20 'ee|n benefietconcert: de Be- De bandleden zamelen voor muziekinstrumen- de kinderafdeling van me MC. Het concert is in de ran Leyden aan de Ha- ^1( Benefriet begint om lur en duurt tot ongeveer i^ur. de Benefriet krijgen de die voor 20 euro (exclu- nkjes) een kaartje kun- pen, een verrassend me- rgeschoteld. Dat bestaat eval uit friet Misschien de maaltijd wel aange- et kroket en appelmoes at is speculeren. vrijdag 25 APRIL 2003 door Robbert Minkhorst leiden - Uitspraken over vlieg kamp Valkenburg van WD-lei- der H. Hieltjes in provinciale staten zorgen voor ophef in de Leidse regio. Een verontwaar digde wethouder R. Hillebrand (PvdA/regiozaken) uit Leiden heeft Hieltjes direct uitgenodigd voor overleg. Hieltjes zei gisteren in het Leidsch Dagblad dat bebouwing van het vliegkamp 'voorlopig absoluut niet aan de orde is'. Zo vertaalt de liberaal een passage in het nieuwe collegeprogram ma van PvdA, CDA en WD. De provincie gaat opnieuw met Lei den en met de fusiegemeente Katwijk, Rijnsburg en Valken burg om tafel voor een oplos sing voor de ruimtenood. Die oplossing ligt 'ten westen van Leiden'. Verder wordt een ver gelijking gemaakt tussen de bouwlocaties Valkenburg en Haarlemmermeer. Volgens Hiel tjes komt dan het vliegveld niet als beste uit de bus. „Met deze passage kunnen we wel een paar collegeperiodes vooruit" Hillebrand betwijfelt dat en wil op z'n minst opheldering over Hieltjes' uitlatingen. De wethou der vermoedt ook dat PvdA-lei- der M. Norder, die vandaag op nieuw tot gedeputeerde wordt gekozen, de afspraken over Val kenburg anders interpreteert. „Ik denk dat wij meer op één lijn zitten. Ik heb Hieltjes uitge nodigd voor overleg. Ik wil hem de vraag-voorleggen of de pro vincie haar handtekening intrekt die onder het programma van afspraken met de regio staat." In dat programma, opgesteld onder regie van de provincie, staat uitdrukkelijk vliegkamp Valkenburg genoemd als dé wo ningbouwlocatie voor de streek. Dertien van de zestien gemeen ten hebben de afspraken over huizenbouw, verkeer, economie en natuur ondertekend. Valken burg, Rijnsburg en Katwijk ver zetten zich tegen de sluiting van de vliegbasis. Hillebrand laat blijken dat Hiel tjes met een grote dichterlijke vrijheid het collegeakkoord moet hebben gelezen. „Iedereen weet dat de mening van de WD over het vliegkamp nogal afwijkt van wat de Leidse regio vindt." Dan kun je zoiets verwachten, 'als je een partijleider in de sta ten een passage van het college akkoord laat uitleggen'. Overigens moeten de gemeen ten en de provincie na hun speurtocht ten westen van Lei den wel uitkomen bij het vlieg kamp. De enige alternatieven zijn, aldus Hillebrand, het voor kassen bestemde gebied boven Rijnsburg 'en een eiland in zee'. Beide locaties staan noch in het nieuwe streekplan noch in het programma van afspraken. De Stichting Vrienden Marine vliegkamp Valkenburg is on danks de uitspraken van Hieltjes niet gerust. De stichting, die campagne voert tegen sluiting, prijst zichzelf zeker niet geluk kig, meldt woordvoerder M. Borst. „Dat kan die Hieltjes nou wel zeggen, maar als je het aan Norder vraagt, heeft die een heel ander verhaal. Er komt namelijk wél een onderzoek, ook al is het in vergelijking met Haarlem mermeer." Daarnaast, zegt Borst, bepaalt niet de provincie maar de landelijke politiek wat er met het vliegkamp gebeurt. leeuwenhoek - Hoe worden di nosauriërs opgegraven, gepre pareerd en opgezet? Museum Naturalis geeft in de zaal Oer- parade elke woensdag en zater dag tot en met 29 juni om 14.00 uur uitleg hierover. Bovendien kunnen belangstellenden fos sielen van dinosauriërs zoals botten, een ei en zelfs een drol aanraken. Naturalis is te vinden aan de Darwinweg 2. houtkwartier - Bij de ingang van het Heempark aan de Oegstgeesterweg begint zondag om 14.00 uur een wandeling door het park. pancras - Het is zondag weer 'Kaarten en Sjoelen Binnen dijks' in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85. noorderkwartier - In buurt - huis 't Spoortje aan de Bem- hardkade 40 is zondag van 10.00 tot 15.30 uur de bekende, gezellige koopjesmarkt. De toe gang is gratis. boshuizen - Het Leids Operet tegezelschap 'Crescendo' ver zorgt zondagmiddag om 14.45 uur een ontspanningsactiviteit voor 55-plussers in Rijn en Vliet, centrum voor ouderen aan de Aaltje Noordewierlaan 1. De toegang bedraagt 1,20 euro, inclusief een kopje koffie of thee. fortuinwijk - In het clubge bouw van Speeltuinvereniging 'Prinses Beatrix' aan de Schu- bertlaan 62 is zondag van 10.00 tot 14.00 uur een rommelmarkt. meerburg - Buurtcentrum Ma- tilo verzorgt maandag en dins dag van 14.00 tot 16.00 uur acti viteiten voor kinderen. Vanaf het buurtcentrum gaan kinde ren van 4 tot en met 8 jaar maandag samen op pad om de lente op te zoeken in kinder boerderij De Houtkamp. Kinde ren van 7 en 8 jaar kunnen dinsdag met Meneer Goof naar het Heksenland en Feeënrijk, waar een strijd woedt. De kin deren gaan eerst spullen maken en daarna een heksen- en fee enfilm opnemen met veel to- vereffecten. Deelname kost 1 euro. Opgeven bij het buurt centrum aan de Zaanstraat 126, telefoon 5412515. noord - Onder leiding van Frits van der Sluis van Milieu- en Natuureducatie kunnen lief hebbers morgen een vogelwan deling maken bij Turnvereni ging 'Ons Buiten'. Wie mee wil moet morgenochtend om 6 uur aanwezig zijn bij het vereni gingsgebouw aan het Joop Ver- voornpad nummer 16 in Wijk- park Noord, tussen de Willem de Zwijgerlaan en de Meren- wijk. meerburg - Buurtcentrum Ma- tilo verzorgt woensdag van 20.00 tot 22.00 uur de Oranje Bingo. Voor vijf ronden zijn de kosten 4,50 euro. De zaal van het buurtcentrum aan de Zaan straat 126 is vanaf 19.30 uur open. den haag/leiden - Een 32-jarige Haarlemmer is na zeventien bab beltrucs voorlopig uitgepraat. De officier van justitie eiste gisteren voor de Haagse rechtbank een celstraf van twee jaar. De verdachte bekende een reeks oplichtingen in Oegstgeest, Sasenheim, Leimui- den, Leiden, Voorhout, Noordwijk, Noordwijkerhout, Alphen aan de Rijn, Katwijk en Voorschoten. De Haarlemmer beschikt over een snelle babbel, waarmee hij afge lopen najaar het vertrouwen van zijn slachtoffers won. Hij ging te werk volgens een vast patroon. Bij de tankstations gaf hij zich uit voor onderhoudsmonteur, die 'volgens afspraak' te veel gekochte olie kwam terugbrengen. Hij toonde de flessen en kreeg het aan koopbedrag terug. In werkelijkheid had de man de olie kort tevoren uit het rek gepakt. Bij drie supermarkten haalde de man dezelfde truc uit met flessen champagne. Acht slachtoffers, dienden schadeclaims in, die opge teld bijna 1.200 euro bedragen. Als het aan de officjpr van justitie ligt, vergoedt de Haarlemmer deze schade. De man, die al twaalf jaar in de cel heeft doorgebracht, heeft weinig krediet bij justitie. Officier van justitie Schuijer wilde niet meer we ten van een voorwaardelijk deel van de straf en de reclassering heeft weinig zin om hem te helpen. Volgens de reclassering staat de man halfslachtig tegenover zijn toekomst. Hij kan niet kiezen tussen het vaderschap plusde zorg voor zijn kind en een criminele carrière. De officier van justitie drukte zich beeldend uit. „Als u vertegenwoordi ger was geworden, had u waarschijnlijk succes gehad", zei zij. „Maar u hebt uw talenten anders ingezet". leiden - Een 79-jarige vrouw uit Zoeterwoude kreeg gistermid dag kort na half een de schrik van haar leven op het Steen- schuur. Toen zij haar auto, een automaat, op een invaliden- plaats wilde parkeren, trapte ze waarschijnlijk op het gaspedaal in plaats van op de rem, waar door ze over het stalen randje in het water schoot. De wouw slaagde er zelf in uit de auto te komen en kwam met de schrik vrij. De wagen werd door een bergingsbedrijf weer op de kant gezet.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11