Megafusie in fruit van de baan Rabo wil snel groots; zijn in verzekeringei Exploitanten ruzië over HSL-inkomst NMa verhindert samengaan veilingen The Greenery en Fruitmasters Ook Numico scheut met afkoopsommen Aanleg Noord-Zuid lijn officieel van start Accountants boos over IJsland zet eerste stap naar waterstofeconomitf tendentieusonderzoek Beveiligde route HDC5S ECONOM I containers naar VS Rotterdam - Het Rotterdamse containeroverslagbedrijf ECT heeft een beveiligde route ge opend voor containers naar de Verenigde Staten. Met onder meer speciale elektronische sloten op de containers en sen soren aan hijskranen en satel lietcommunicatie kunnen de containers in de gaten worden gehouden. In reactie op de ter reuraanslagen op 9 september 2001 in de VS heeft de Ameri kaanse regering maatregelen getroffen om de import van goederen te beveiligen. ECT sluit daar met de nieuwe route op aan. Klachtenregeling caravanbedrijf den haag - Nederlanders die een caravan, vouwwagen of kampeerauto hebben gekocht, kunnen binnenkort met even tuele klachten terecht bij een onafhankelijke geschillencom missie. De Consumentenbond, ANWB en Bovag hebben deze in het leven geroepen, omdat er jaarlijks tussen de 1000 en 1500 klachten spelen. De geschillen commissie treedt per 1 mei aan en geeft bindend advies. EU wil verbod op vissubsidies brussel - De EU wil dat alle staatssubsidies verdwijnen die ertoe leiden dat de wereldwijde capaciteit van de visserij toe neemt. De Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EU, heeft dat voorstel neerge legd bij de WTO, de wereldhan delsorganisatie. De EU heeft ja renlang steun gegeven voor de bouw van nieuwe visserssche pen, maar heeft het roer omge gooid omdat de zeeën leegge vist worden. Subsidies die de capaciteit doen inkrimpen, zo als steun aan vissers die ver vroegd met pensioen gaan en premies voor de sloop van vis sersboten, zijn wat de EU be treft juist wel in orde. Rentedaling kost banken miljoenen Amsterdam - Door de renteda ling lopen Nederlandse banken op jaarbasis 500 miljoen euro mis. Dat stelt adviesbureau The Boston Consulting Group. De rentetarieven in Nederland zijn in minder dan een jaar met 20 procent gedaald tot de laagste stand in bijna vijftig jaar. Win sten op het betalingsverkeer zullen met eenzelfde percenta ge afnemen, aldus Boston Con sulting. 'Shell moet oude buizen vervangen' Amsterdam - Milieudefensie eist dat Shell de ondergrondse pijpleidingen van de Sapref-raf- finaderij in de Zuid-Afrikaanse havenstad Durban vervangt. Volgens de organisatie zijn de leidingen verouderd waardoor er problemen optreden op het gebied van milieu, veiligheid en gezondheid. De raffinaderij ex ploiteert Shell samen met BP. Milieudefensie, die in deze zaak samen opereert met zusteror ganisaties in Zuid-Afrika, zegt vooral Shell aan te spreken om dat dit olieconcern als beheer der optreedt van de raffinaderij. 'Greenspan moet langer aanblijven' Washington - President Bush vindt dat de topman van het stelsel van centrale banken in de VS, Alan Greenspan, een nieuwe termijn van vier jaar moet krijgen. Dat heeft de woordvoerder Fleischer van het Witte Huis gisteren verklaard. De 77-jarige Greenspan onder ging diezelfde dag een operatie aan zijn prostaat. Hij wil later deze week weer aan de slag. Greenspan werd in 1987 be noemd door president Reagan. Zijn huidige termijn loopt af op 20 juni 2004. Minder auto's de grens over Amsterdam - Nederland heeft afgelopen jaar minder tweede hands auto's geëxporteerd. Zo'n 151.000 gebruikte auto's vonden een nieuwe eigenaar over de grens. Een afname van 7000 ten opzichte van 2001. De tweedehandjes worden vooral verkocht in Oost-Europa, blijkt uit het milieujaarverslag dat Auto Recycling Nederland (ARN) gisteren publiceerde. De export loopt al jaren terug. De- montagebedrijven die bij de ARN zijn aangesloten, hebben afgelopen jaar ruim 272.500 au towrakken uit elkaar gehaald. Iets minder dan het jaar daar voor. Volgens de ARN komt dat onder meer door de langere le vensduur van auto's. geldermalsen-breda/gpd - De voorgeno men fusie tussen de grootste fruitveilin gen Fruitmasters en The Greenery gaat niet door. Beide partijen wilden hun aan bod bundelen, maar zien zich gedwars boomd door de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa). De 'kartelpolitie' vreest dat door de bun deling van coöperaties van Fruitmasters in Geldermalsen en The Greenery uit Breda een partij ontstaat met te veel do minantie op de binnenlandse fruitmarkt. Gezamenlijk zijn beide partijen goed voor de afzet van circa vijftig procent van de afzet van appels en peren in Neder land. Greenery en Fruitmasters wilden drie honderd miljoen kilo fruit bundelen. Dat zou een omzet van circa 180 miljoen eu ro hebben opgeleverd. De naam van het fusiebedrijf. Fruit XL, was al gekozen. De NMa denkt dat de fruitprijs na een fu sie zal stijgen, 'waardoor de concurrentie ernstig wordt belemmerd'. Nu zijn beide organisaties concurrenten van elkaar en dat heeft volgens de kartelpolitie een gunstig effect op de prijsvorming. De NMa zegt dat voor fusie een vergunning is vereist en dat nader onderzoek nodig is. Zowel The Greenery als de Fruitmas ters heeft gisteren met grote teleurstelling gereageerd op het standpunt van de NMa. Tegelijkertijd hebben beiden ge zegd weinig vertrouwen te hebben in de aanvraag van een vergunning. Daarmee is de fusie definitief van de baan. In 1999 stuitte een fusie tussen Greenery en Fruitmasters ook al op bezwaren van de NMa. Beide fruitverkopers laken het feit dat de NMa zijn oordeel louter baseert op de positie van de partijen op de bin nenlandse markt. Zowel Greenery als Fruitmasters is sterk afhankelijk van ex port op de Europese markten. „En daar zouden we een aandeel hebben gehad van 4 a 5 procent", aldus H. van Es van The Greenery. „Wij praten over Europa. Dat de NMa al leen naar Nederland kijkt, is niet meer van deze tijd", meent voorzitter G. van Haarlem van de Fruitmasters. Hij wijst op de krachtenbundeling van de super markten, waardoor in Europa nog maar een tiental grote partijen zijn die fruit in kopen. Van Haarlem: „Wij zijn simpele fruittelers en we zoeken elkaar op om in de markt een stukje sterker te zijn." Van Es van The Greenery noemt de opvatting van de NMa 'een blokkade van de sec tor'. Greenery en Fruitmasters gaan nu nood gedwongen zelfstandig verder. Dat heeft tot gevolg dat circa veertig procent van het Nederlandse hard fruit buiten de vei ling om blijft worden aangeboden. Dat heeft een drukkend effect op de prijzen. Beide organisaties hadden gehoopt meer fruitaanbieders achter zich te krijgen waardoor de verkoop buiten de veiling om zou afnemen en de prijzen zouden verbeteren. „Verkoop buiten de veiling om blijft de grootste bedreiging van de sector", meent Van Haarlem. Hij is ervan overtuigd dat de Fruitmasters op eigen benen voldoende sterk is. Fruitmasters maakt deel uit van de Europese afzetor ganisatie European Fruit Cooperation (EFC), waarbij de Duitse fruitveiling WL- Z/WOG en de Belgische veiling Has- pengouw zijn aangesloten. EFC, dat vori ge week van start ging, verkoopt 400.000 ton fruit. Dat is vijf procent van de Euro pese productie. den haag/gpd - De Rabobank Groep gaat zich storten op ver zekeringen en wil daarmee in vijf jaar tijd de grootste verzeke raar van Nederland worden. De bank wil dat bereiken via doch ter Interpolis, maar praat inmid dels ook met strategische part ners met wie de bank kan groei en. Het concern heeft nu een marktaandeel van 6 procent en dat moet over vijf jaar 25 pro cent zijn. Die ambitie uitte bestuursvoor zitter Bert Heemskerk vanoch tend in het Financieele Dagblad. Het is de eerste keer sinds zijn aantreden in december vorig jaar dat Heemskerk naar buiten komt met zijn plannen voor de Rabobank Groep. De topman ziet vooral kansen in segmenten van de verzekerings- markt waarin de Rabobank Groep nog niet actief is: zorgver zekeringen en collectieve pensi oenen. Heemskerk stelt dat juist daar de massa's zitten. „We zouden er zo een marktaandeel van 2 3 procent kunnen berei ken." Volgens de bestuursvoor zitter heeft de Rabobank met 350 aangesloten ban 1500 kantoren een goed n van 'loketten' waar het d kan bedienen. Als er een partner wordt gevonden, hij dat het marktaandee segment snel uitbreidt na procent. Heemskerk wild 1 namen noemen van mo kandidaten. Rabobank is in Nederlani als bank van de kleine p lier en in de agrarische Ook in het midden- en k drijf heeft de Rabobank e dige positie, maar voor gi drijven en de multinatii de bank niet interessant ze internationaal geen r heeft. De groei moet dan ook via de verzekeringen. Het de strategie om uiteinde compleet financieel pakl nen de deuren te hebbei 'ti de bank en de verzeker: terpolis) vallen ook leas De Lage Landen en vem r beheerder Robeco ondei bobank Groep. zoetermeer/anp - Ook voe dingsmiddelenconcern Numico schaart zich in het rijtje bedrij ven dat flinke afkoopsommen aan gewezen bestuurders be taalt. Uit het jaarverslag over 2002 blijkt dat voormalig top man H. van der Wielen in het totaal circa 4,3 miljoen euro meekrijgt nadat hij vroegtijdig opstapte als bestuurder. Het gaat om een bedrag van ruim 1,9 miljoen euro die mede voorziet in de doorbetaling van zijn salaris tot 31 december 2003, de oorspronkelijke eind datum van zijn arbeidscontract. Verder krijgt hij een p? ter waarde van 50 proc:! zijn laatst verdiende looi l voor reserveert het beeL bedrag van 2,3 miljoen e a Ook vertrok G. Hom v( !l bij Numico. Hij kreeg drag mee van ongeveeC joen euro. Verder is hen s ning kwijtgescholden. V jaar tot het begin van verlieten in het totaal c stuurders de ondememir der Wielen en Hom staj rig jaar op terwijl P. Oo 1 van Wel en A. Eenink 1 weg gingen. Amsterdam - Twee bouwers kijken in de beurs van Berla- ge in Amsterdam naar een glazen wand met water die symbool staat voor de diepte onder de grondwaterspiegel die wordt bereikt bij de aanleg van de Noord-Zuid metro lijn. Minister De Boer(verkeer en waterstaat) en wethou der Van der Horst gaven gisteren in de Beurs van Berlage het officiële startsein voor het project. Met de uitvoering breken spannende tijden aan voor Amsterdam. Eventuele tegenvallers bij de aanleg komen voor eigen rekening. Dat was de voorwaarde die de Tweede Kamer stelde toen ze bijna i miljard euro uittrok voor de lijn. Her en der in Amsterdam zijn al straten opgebroken voor de aanleg. In het centrum ontstaat zo een nieuwe ondergrondse stad. Zo komen in het station Ceintuurbaan, onder de Ferdi nand Bolstraat de perrons onder elkaar te liggen op onge veer 17 en 26 meter diepte. De metro moet in 2011 gaan rijden over de nieuwe lijn. Foto: ANP/Toussaint Kluiters breda-antwerpen/gpd - De Ne derlandse en Belgische exploi tant van de hogesnelheidstrein zijn in een ruzie verwikkeld over de inkomsten uit het vervoer. De Nederlandse combinatie HSA en de Belgische Spoorweg maatschappij NMBS stellen een onafhankelijke arbitrage-com missie in. De High Speed Alliance (HSA), bestaande uit NS en KLM, en de NMBS zijn een samenwerkings verband aangegaan voor de aanbesteding van de bouw van HSL-treinen. Twee weken gele den is de Europese aanbeste ding gedaan, nog voor de zomer wordt bekend welke firma de flitstreinen gaat bouwen. Ook deze samenwerking wor r kruist door de ruzie ov< r komstenverdeling uit ht nationale vervoer. Minister De Boer van waarschuwt ervoor dat flict de inkomsten derlandse staat kan HSA betaalt jaarlijks euro aan de staat van het HSL-spoo ploitatie van de conflict minder de vergoeding aan gelijk ook minder, men komen op een de Algemene werkt aan een van zowel het de Betuwelijn. amsterdam/gpd - Accountants organisatie Nivra is boos over het onderzoek dat in opdracht van het Financieele Dagblad en het tv-programma Nova is uit gevoerd onder accountants. Het Nivra was ook benaderd om mee te werken, maar trok zich terug vanwege 'suggestieve en tendentieuze vragen' in de en quête De conclusie dat de accountant bereid is tot omstreden boek- houdmethodes, wordt door het Nivra misleidend genoemd. „De vraag was of de accountant be reid is tot het goedkeuren van boekhoudmethodes waarover interpretatieverschillen kunnen ontstaan", zegt een woordvoer der. „Daarvan is in de praktijk wel vaker sprake en vaak zijn er meer oplossingen voor proble men. Dat is wat anders dan de conclusie in het onderzoek dat accountants meewerken aan omstreden boekhoudmethodes en de suggestie dat accountants wettelijke grenzen overschrij den." Voor het onderzoek zijn 935 financieel directeuren en 1000 registeraccountants aange schreven met vragen over boek houdschandalen, de positie van de accountant en optiebelonin gen. Van die groep reageerden 133 fi nancieel directeuren en 110 ac countants. Volgens het Nivra (Nederlands Instituut voor Re gisteraccountants) was het on derzoek onder de accountants in elk geval niet representatief. „Het is onduidelijk hoeveel ac countants die hebben meege werkt voor een klein of groot bedrijf werken. Dat is een groot verschil, ook wat regels betreft." De accountantsorganisatie heeft ook moeite met onduide lijke vragen. Bijvoorbeeld over de combinatie van controle werkzaamheden en adviesdien sten. „In het midden- en klein bedrijf is het heel gewoon dat deze twee taken geïntegreerd zijn", zegt een woordvoerder. Bij de vraag over het melden van fraude is volgens het Nivra ten onrechte geen onderscheid gemaakt tussen een interne en externe melding. Tijdens de voorbereiding van het onder zoek een week of drie geleden is het Nivra uit de samenwerking gestapt. Volgens de woordvoer der moeten er uit het onder zoek 'niet al te veel conclusies getrokken worden'. Accountants zijn in opspraak geraakt doordat zij omstreden boekhoudmethodes hebben goedgekeurd die leidden tot het flatteren van de winstcijfers. Dat leidde tot de ondergang van accountantsbureau Ander sen, dat bij de Amerikaanse energiereus Enron meewerkte aan het manipuleren van cij fers. (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.nl door Maurice Wilbrink den haag/gpd - De opening van het allereerste waterstof pomp station ter wereld, morgen in de IJslandse hoofdstad Reykjavik, is een stap in de toekomst. Drie stadsbussen van de lokale bus vervoerder gaan de nieuwe wa terstoftechnologie testen. Later dit jaar volgen soortgelijke pro jecten in nog negen Europese steden, waaronder Amsterdam. IJsland, dat over ongelimiteerde hoeveelheden geothermische energie beschikt - geisers bren gen de aardwarmte op vele plekken naar de oppervlakte - wil naar een echte waterstofeco nomie: traditionele fossiele brandstoffen moeten op termijn plaats maken voor waterstof, de brandschone energiebron, die bij verbranding slechts water damp als uitstoot heeft. Met de geothermische energie zou het eiland zelfs zoveel waterstof kunnen maken, dat het in theo rie een exportproduct in huis heeft. Energiedeskundigen zien in de grootschalige toepassing van waterstof een soort 'heilige graal'. Als de belangrijkste tech nologische problemen worden opgelost en massaproductie van de brandstofcel voor auto's en andere toepassingen op gang komt, ontstaat een antwoord op energieschaarste én het wereld wijde milieuprobleem. Oliemaatschappijen, autofabri kanten, onderzoeksinstituten in allerlei industriële sectoren, technische universiteiten zijn overal ter wereld op zoek naar die kip met het gouden ei. Voor al in de VS wordt de urgentie Een indruk van het eerste tankstation voor waterstof ter wereld, zoals Shell dat in Reykjavik gaat exploiteren. Foto: GPD van het ontwikkelen van water stoftechnologie enorm gevoeld, sinds 11 september 2001. Ener giezekerheid, die de American way of life moet garanderen, staat er bovenaan de agenda. In 2002 werd door de Amerikaanse overheid samen met de indu strie een onderzoeksproject op gezet onder de naam Freedom- CAR. President Bush beloofde dat de 'eerste auto van een kind dat nu in de VS wordt geboren, een waterstofauto zal zijn'. De analogie met Kennedy's uit spraak, in 1961, dat de VS voor 1970 een man op de maan zou den zetten - en het ook deden - dringt zich op. Onmogelijk is het ook niet. Chris de Koning, manager bij Shell Hydrogen (de waterstofaf deling van Shell in Amsterdam), vindt het niet overdreven om er van uit te gaan dat consumen ten rond 2020 de keuze hebben om een waterstofauto te kopen. Maar hij waarschuwt voor over spannen verwachtingen: „Het is een business die zich beweegt tussen hype en hoop." Het waterstofproject op IJsland toont hoe ingewikkeld de over schakeling naar waterstof zal zijn. Shell levert een nieuw ont worpen pompstation, Daimler- Chrysler ontwikkelde waterstof stadsbussen, het plaatselijke vervoerbedrijf doet mee, over heden moeten regelgeving aan passen, industriële toeleveran ciers spelen een rol, evenals het energiebedrijf Norsk Hydro. De verwachting is dat waterstof de komende decennia een steeds grotere rol zal spelen, maar de snelheid waarmee dat gebeurt is niet te voorspellen. Ook is onduidelijk in welke rich ting deze nieuwe techniek gaat. Het ideaal is de brandstofcel met waterstof, die is geprodu ceerd uit schone energie, zoals aardwarmte en zonnestroom. In dat procédé zorgt de brandstof cel voor energie zonder dat er milieuvervuilende stoffen vrijko men. Maar technici zien voorlopig meer heil in de brandstofpro cessor. Die maakt waterstof uit fossiele brandstoffen, zoals ben zine of aardgas. Hier bevat de uitstoot wel milieuverv stoffen, zij het veel min bij de klassieke verbran motor. Shell gokt erop brandstofprocessor de2 langere tijd de standaa j zijn. De oliemaatschappij is f haar aardgasbelangen te breiden. Dat is voort ven door de wetenscha wereldwijde oliewinnii 1 2050 over zijn hoogtep raken. In het verlengde, ligt de betekenis van a: voor de toekomstige w economie: aardgas is g transporteren, er ligt aJ frastructuur, en in de v LPG heeft de auto-indi veel ervaring mee.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6