Eis: boete na lekken naam Van der G. BINNENLAND 2 Miljoenen euro's minder voor ontwikkelingshulp Vrouw doodde zoon 'om hem gelukkig te maken' Dieren vooral de dupe 'Hoger beroep Van der G. kansloos' y^ HARTE B E DAN KT! van bos- en heidebrand Groenlinks wil 'graaicultuur' directeuren aanpakken 'Meewerken met Tribunaal voor Servië vitaal' 'Wageningse-wethouder schond ambtsgeheim' Hartstochtelijk weerzien statie in zaak ]erbakmoord De politie heeft gisteren jarige vrouw uit Schin- gepakt op verdenking rokkenheid bij de 'kof- hoord' in Puth, begin ffet gaat om de eerste |ding in deze zaak, aldus Je. De gearresteerde fou meer weten over de ladige dood van een 51- latsgenoot, wiens ver- ichaam werd gevonden "erbak van een uitge- luto in de bossen bij linnen in Limburg. il na moord fenvereniging :h - Het openbaar mi- leeft gisteren bij de k in Den Bosch veer- cel geëist tegen een 45- die verdacht wordt ird op een 38-jarige slachtoffer werd in ja- lens de nieuwjaarsre- een hondensportver- Oss, doodgeschoten. :hte wordt ook poging en poging tot dood- idere aanwezigen ten ;d. De aanleiding voor lartij is niet helemaal De verdachte ontkent -tizie ging om een jong 4zoals andere clubleden ren. lom blijkt korte duur woensdag 23 april 2003 belgrado/anp - Het is voor de toekomst van Servië-Mon- tenegro van vitaal belang dat het land samenwerkt met het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Dat zei minister De Hoop Scheffer van buitenlandse za ken gisteren. Hij bezocht Servië-Montenegro en Kosovo als voorzitter van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE). De Servische regering heeft aangegeven te willen samen werken met het Joegoslavië-Tri- bunaal voor de berechting van de 'grote vissen' uit de oorlogen in het voormalige Joegoslavië. Belangrijkste voortvluchtigen zijn de vroegere Bosnisch-Ser- vische president Karadzic en generaal Mladic. De Hoop Scheffer toonde zich zeer verheugd over het besluit de noodtoestand op te heffen die na de moord op premier Djindjic werd ingesteld. Sinds dien zijn 10.000 mensen onder vraagd. Ook sprak hij zijn steun uit aan de hervormingen van het leger. arnhem/gpd-anp - Het openbaar ministerie (OM) heeft tegen oud wethouder Bogers van Wagenin- gen een boete van 500 euro ge- eist omdat hij de naam van Vol- kert van der G. als vermoedelijke dader van de aanslag op Pim For- tuyn had laten uitlekken. Volgens de officier van justitie heeft de toenmalige wethouder zich op 6 mei vorig jaar schuldig gemaakt aan flagrante schending van het ambtsgeheim. Op de avond van de moord lichtte de toenmalige burge meester Sala van Wageningen Bogers en de andere wethouder onder strikte geheimhouding in over de aanhouding van Volkert van der G., oud-inwoner van die plaats. Sala vreesde voor rellen in Wageningen. Bogers, die zich niet kon voor stellen dat Van der G. de dader was, belde daarop de oud-voor zitter ('burgemeester') van Droevendaal, een alternatieve woongemeenschap in Wagenin gen. Die verwees Bogers vervol gens naar de voorzitter van de Wageningse Vereniging Milieu Offensief, vriend en werkgever van Van der G. Bogers ontkent dat hij met dit telefoontje schending van het ambtsgeheim heeft gepleegd. De Wageninger besefte hot in formation' te hebben gekregen. Maar naar zijn mening had bur gemeester Sala hem geen ge heimhouding opgelegd. „Ik er ken volmondig dat ik ongelukkig heb geopereerd. Dat telefoontje was een fout telefoontje, maar ik heb geen misdrijf gepleegd." Vijf LPF-leden hadden tegen Bo gers aangifte gedaan. Zij vrees den dat door het telefoonge sprek van Bogers met Vereni ging Milieu Offensief belangrijke bewijsstukken waren verdwe nen. Maar volgens de officier is dat niet gebeurd. Advocaat Doorenbos bepleitte vrijspraak. „Vertrouwelijke in formatie is niet altijd geheim., ook al is het niet wenselijk dat het op straat komt te liggen. In discretie is geen misdrijf. Vol gens het ambtenarenrecht heeft een wethouder bovendien geen ambtsgeheim." Naar de mening van het OM maakt een wethouder deel uit van de overheid. Als zodanig heeft hij de plicht om zorgvuldig met vertrouwelijke gegevens van derden om te gaan. De uitspraak is op 6 mei. den haag/gpd - Er is dit jaar veel minder geld beschikbaar voor ontwikkelingssamenwerking. In sommige landen kunnen geen nieuwe projecten van start gaan, in andere gebieden moet waar schijnlijk op het lopende pro gramma worden bezuinigd. Dat schrijft staatssecretaris Van Ar- denne (ontwikkelingssamen werking) in een brief aan de Tweede Kamer. De directe hulp van Nederland aan een groot aantal arme lan den daalt van 901 miljoen euro in 2002 naar 829 miljoen euro dit jaar. En dat bedrag kan nog lager uitvallen, waarschuwt Van Ardenne. Dat komt doordat ont wikkelingssamenwerking direct is gekoppeld aan het Bruto Na tionaal Product (BNP), het geld dat Nederlanders met elkaar verdienen. Voor ontwikkelings hulp is, bij politieke afspraak, 0,8 procent van het BNP be schikbaar. De directe hulp be draagt ongeveer een kwart daar van. De rest gaat bijvoorbeeld naar internationale organisaties als de Verenigde Naties, Wereld bank en Europese Unie. Wegens de economische crisis daalt het BNP en kan Van Ar denne beduidend minder geld uitgeven. Bovendien staat zij dit jaar voor onvoorziene uitgaven, die ten koste gaan van de direc te hulp. Zo stegen onverwacht de uitgaven aan vredesmissies en humanitaire hulp aan Irak. In het voorjaar 2002, toen er van economische teruggang nog geen sprake was, vroeg de Ka mer haar voor jaren geld vast te leggen voor gezondheidszorg en onderwijsprogramma's. Ook werd er op aandringen van de Kamer 100 miljoen euro bijge dragen aan een ontwapenings project in het Grote Merenge bied (rond Congo en Rwanda). Dat ging toen ook al ten koste van de directe hulp. De staatssecretaris probeert de Afrikaanse landen zoveel moge lijk te ontzien. Zo blijft de hulp voor arme landen als Burkina Faso en Mali op peiL Tanzania, Mozambique en Jemen worden echter gevoelig gekort. Ook de uitgaven voor mensenrechten, bestuur en vredesopbouw wor den bijna gehalveerd: van 88 miljoen vorig jaar naar 49 mil joen dit jaar. Daar zijn het pro- India weigert hulp Donorlanden die India de les willen lezen hoeven geen bij dragen meer te leveren. Dat heeft de Indiase minister Jas- want Singh (financiën) van daag laten doorschemeren. Hij doelde daarmee vooral op Nederland. De Neder landse regering heroverweegt namelijk de hulp aan India als gevolg van het optreden of het nalaten op te treden van overheden bij bloedige onlusten (ruim duizend do den) in de deelstaat Gujarat De deelstaten Gujarat, An- dhra Pradesh en Kerala ont vangen het meeste van de 24 miljoen euro hulp die Neder land aan India heeft gegeven in het seizoen '02/'03. De Ne derlandse visie is kennelijk niet goed gevallen in New Delhi en Jaswant Singh re kent alvast vooruit dat het land zonder zulke donors moet kunnen. De Nederland se ambassade in New Delhi heeft nog geen bericht gehad dat India inderdaad van Ne derlandse hulp afziet gramma's in Armenië, Bosnië, Kenya en Zimbabwe die minder geld krijgen. «n drietal mannen uit Inburg) wordt beschul- verduistering, valsheid en poging tot op- misbruik van een overboeking van een van de drie kreeg enkele honderddui- iuto's op zijn rekening, het twee plaatsgenoten hij met zijn verwor- een nog open- jrekening te betalen. 4vilde de rest van het I r een nieuw geopende [fning doorsluizen. De de fout echter snel beslag leggen op de geld, waardoor het li de lamp liep. riment met fedskamers Het Erasmus Me- ïtrum in Rotterdam fdraaien met tien een- jkamers. Als de proef Titvalt, zet het Erasmus (ïemen door om in het 'bouwen ziekenhuis lid nog eenbedskamers hen. Het ziekenhuis I met eenbedskamers il infecties dat patiën- aal' opdoen te halve- pndien neemt naar ver- zo het aantal foutief nde medicaties af. instadverbod iupporters tN - Veertien PSV-sup- Dogen tijdens de thuis- len van 'hun club' ge- een half jaar niet in de ad komen. Hierdoor het kampioensfeest peus voorbij als PSV tn thuiswedstrijd kam- irdt. Het is de eerste oetbalaanhangers die >ben gemaakt deze en. Daarnaast krijgen idionverbod voor twee n boete van 450 euro on. Oorzaak is de be- ;id van de veertien bij dheden in de stad na de wedstrijd PSV - i(3 maart. Daarbij supporters brand. in Hoorns wagenkamp let 125 man politie en in' van een helikopter 1 een inval gedaan in wagenkamp in d twaalf plekken in 1 werden hennepkas- met in totaal Uizend planten. Ook Jolitie twee pistolen, jgeweer en een aantal ipens. In totaal wer- irsonen opgepakt, rband met de kweek De meeste aange- irsonen zijn gister- r vrijgelaten. Vier zitten nog vast. ien blijven in oven maaien N - Eindhoven zet dit luw schapen in om leden te 'maaien'. Een pnee is vorig jaar der- tesvol verlopen dat de I heeft besloten er mee [an. De schapen gaan pzen in gebieden tiviertje de Dommel, binnenstad. Vorig en de schapen het In twee woonwijken nd van de stad. Dat le- besparing op in man- het gebruik van ma kendien nam het (ntensoorten toe en bok de populatie van Iprinkhanen en ande- ti, aldus een woord- hl de gemeente. den helder - Een opvarende van het fregat Hr. Ms. Van Nes en zijn vriendin sluiten el kaar in de armen. De Van Nes keerde gisteren in de haven van Den Helder terug, na zes maanden te hebben deelgenomen aan de operatie Enduring Freedom in de wateren rondom het Arabisch Schiereiland. Foto: ANP/Koen Suyk arnhem-bunnik/gpd - Eigenlijk wil ze maar één ding: dood, om zo snel mogelijk bij haar zoon te zijn. Dezelfde zoon die ze in no vember 2001 van het leven be roofde. „Ik ga u niet vertellen waar hij nu is. Dan verklaart ie dereen me voor gek", zegt de 37-jarige vrouw uit Bunnik met zachte maar vastberaden stem tijdens de behandeling van het hoger beroep in haar zaak. „Ik mis hem hartstikke. Ik ga hoe dan ook naar Rutger toe." De vrouw is vorig jaar juni door de Utrechtse rechtbank veroor deeld tot acht jaar gevangenis straf en tbs met dwangverple ging voor de moord op haar toen 15-jarige zoon. Het OM had vijf jaar geëist, en daarom stond de vrouw gistermiddag voor het gerechtshof in Arnhem. Zij is het ook niet eens met de tbs. Gedragsdeskundigen van het Pieter Baan Centrum gaven namelijk niet het advies tot zo'n maatregel. De advocaat-generaal (aankla ger bij het hof) is zich bewust van het probleem met de straf maat. Het Pieter Baan Centrum adviseert geen tbs en een onaf hankelijke gedragsdeskundige adviseert tbs die maximaal twee jaar duurt. Maar dat is juridisch niet mogelijk, omdat de recht bank iedere twee jaar opnieuw over de duur beslist. De kans dat de vrouw opnieuw in de fout gaat, is volgens rapportage zeer klein. Volgens de advocaat- generaal heeft de vrouw psycho therapeutische behandeling no dig voor haar suïcidale gedrag, maar is tbs niet nodig. Ze eist acht jaar cel. De voorzitter van het hof pro beert vat te krijgen op de denk wereld van de Bunnikse en vraagt haar waaróm de jongen dood moest. Voor de vrouw was het niet meer dan het logische gevolg van haar eigen doodswens. Ze wilde en wil zelf niet meer leven. „Dan zou hij dus eerst dood moeten. Ik kon hem gewoon niet alleen achter laten. Het speelde al een paar maanden in mijn hoofd. Ik wilde niet dat hij bij familie kwam, maar ook niet bij vreemden. Rutger zou er niet gelukkiger van zijn gewor den." Volgens raadsman De Jong is er geen sprake geweest van moord op Rutger. Het zou gaan om doodslag. „Eerst heeft ze haar zoon zo'n zestig pillen Claritine door de yoghurt toegediend. Toen dat na een dag nog niet het beoogde effect had, raakte ze in paniek. In een emotionele opwelling verstikte ze de jon gen." (advertentie) Plant herstelt, adder verbrandt door Willem van Hamersvelt assen-emmen - Wat zijn de ge volgen van bos- en heidebran den? De schade aan de natuur valt doorgaans mee; die herstelt zich wel. Voor sommige diersoor ten ligt dat anders. Die kunnen soms uitsterven. Het ziet er heel akelig uit, zo'n uitgebrand natuurgebied. Een drabbige zwarte laag, bezaaid met de verkoolde resten van bo men. Maar de grootste schade is doorgaans niet te zien. Die bo men en heide komen wel terug, ook al vergt dat vaak een hoop extra inspanning van de natuur beheerders, maar met sommige diersoorten ligt dat dramatisch anders. „Je hebt het in het gun stigste geval over enkele jaren, maar soms duurt het eeuwen", zegt Ruud Kreetz van Natuur monumenten. Afgelopen weekeinde rukte de Drentse brandweer 75 keer uit om natuurbranden te bestrij den. Vervelend, maar echt grote klappers zaten er niet bij. Met 16 hectare was de brand in het Oosterbos bij Emmen de groot ste. En voor natuurbegrippen is dat maar een zeer bescheiden lapje grond. Een gemiddeld, geïsoleerd gele gen natuurgebied in Nederland is zo'n duizend hectare groot, zegt Kreetz. En bij die afmeting zijn er al problemen als het er gens op dat terrein goed ge brand heeft. De kans op blijven de schade is in nog kleinere, ge ïsoleerd liggende terreinen veel groter, want daar verdwijnt de natuur helemaal en is de kans dat er soorten naar toe trekken veel kleiner. De schade in die gebiedjes moet dat? vooral gezocht worden in het dierenrijk. Reeën zien door gaans nog wel kans op tijd aan de vuurzee te ontsnappen, maar voor bijvoorbeeld adders en ha gedissen ligt dat anders. „Die verbranden allemaal. Er blijft op zo'n plek niets over", zegt Kreetz. „Als je een groot aan eengesloten natuurgebied hebt, trekken er na verloop van tijd wel vervangers heen. Maar bij een kleiner terrein, dat geïso leerd ligt in een landbouwge bied, gebeurt dat niet of nauwe lijks. De soort sterft in zo'n ge bied dus uit." Dat is een van de redenen, zo geeft de woordvoerder van Na tuurmonumenten aan, waarom natuurbeheerders er naar stre ven om dergelijke gebieden met elkaar te verbinden door 'nieu we' natuur. De schade aan de vegetatie is meestal aanmerkelijk minder dramatisch, zegt Kreetz. De na tuur zorgt zelf wel dat het weer goed komt, ook al duurt dat soms tientallen jaren. „Bij veel soorten heb je het wel over een jaar of vijftig voordat er sprake is van een flinke boom. Maar in de tussentijd is zo'n gebied ook al interessant voor tal van dier soorten." En dan is er nog het pijpenstro- tje, de in natuurbeschermers kringen verguisde grassoort die overal opduikt waar dat niet moet. In een afgebrand heide veld bijvoorbeeld. „Maar met extra beheersmaatregelen, zoals begrazing, is dat probleem wel onder de knie te krijgen", aldus Kreetz. In deze tijd van het jaar gaan bij een natuurbrand ook de eieren van vogels als de geelgors, de veldleeuwerik of de roodborst- tapuit verloren. Hetzelfde geldt voor de eitjes van vlinders. den haag/gpd - De familie For- tuyn noemt het beroep van Vol kert van der G. tegens diens straf 'kansloos'. Van der G. kreeg vo rige week achttien jaar cel opge legd voor de moord op Pim For tuyn. Het hoger beroep is nog niet ingediend bij de rechtbank in Amsterdam. Volgens één van de advocaten van Van der G., Britta Böhler, heeft de rechtbank Van der G's zware omstandigheden in de gevangenis niet meegewogen in het vonnis. Na zijn aanhouding heeft Van der G. lange tijd in zijn cel onder camerabewaking gestaan. Hij is bijna zeventig da gen in hongerstaking geweest, mede vanwege het cameratoe zicht. De advocaten vinden ook dat de negatieve uitspraken van politici over de zaak ten onrech te niet hebben meegewogen in de strafuitspraak. Marten Fortuyn denkt dat de ar gumenten van de advocaten 'weinig kans maken'. Fortuyn vindt dat de rechtbank de de tentieomstandigheden van de veroordeelde Harderwijker niet mee zou moeten tellen. „Hij heeft het er zelf naar gemaakt." De broer van Pim Fortuyn zegt dat er geen aanleiding is voor strafvermindering, want er gaat toch al zes jaar van de opgeleg de straf af. „Volkert mag niet eens klagen." Het openbaar ministerie (OM) in Amsterdam is 'niet verbaasd' dat Van der G. in hoger beroep gaat. „De advocaten hebben al eerder aangegeven dat ze de de tentieomstandigheden te zwaar vonden, en gebruikten dat voor strafvermindering. Maar dat is niet door de rechtbank gehono reerd", zegt een woordvoerder. Het OM kondigde op de dag van het vonnis, vorige week dinsdag, al aan de opgelegde straf in ho ger beroep aan te vechten. Offi cier van justitie Plooij vindt dat de verstoring van het democra tische proces in de strafuit spraak te weinig tot uitdrukking is gekomen. Ook het niet betui gen van spijt door Van der G. en de kans dat hij in nog een keer een moord pleegt, zijn voor het OM belangrijke argumenten om te pleiten voor een hogere straf. Deze argumenten zijn door de rechtbank vorige week onvol doende meegenomen in het vonnis, meent het OM. De Lijst Pim Fortuyn (LPF) wil niet reageren op het hoger be roep van Van der G. - Daniël gaat naar school, Angelina en haar - negen kinderen kunnen wonen en Ignacio t heeft schoon drinkwater. Mede dankzij u! Vastenaktie bedankt haar vele tienduizenden vrijwilligers en donateurs voor hun inzet en steun tijdens de afgelopen vastenperiode. Heeft u uw gift nog niet overgemaakt? Maak uw bijdrage dan nü over naar Vastenaktie, giro 5850, Den Haag. VASTENAKTIE we er -fKeeru^K www.vastenaktie.nl door Peet Vogels den haag - Optieregelingen voor bestuurders moeten direct wor den afgeschaft. En bestuurders van bedrijven en instellingen moeten de hoogte van hun sala ris verantwoorden aan het per soneel, vindt Groenlinks. De partij verdedigt vandaag een wetsvoorstel waarin de onder nemingsraden het recht krijgen geïnformeerd te worden over de hoogte van de salarissen van het topmanagement. Open en eerlijk over de beloning van het management spreken vergroot volgens Groenlinks het draagvlak voor pijnlijke maatre gelen als loonmatiging. Kamer lid en financieel specialist Kees Vendrik denkt met zijn wets voorstel het sociale klimaat in Nederland flink te verbeteren. „De topinkomens zijn de laatste jaren flink verhoogd. De hoogte van de inkomens is echter met een waas van geheimzinnigheid om^bven. Dat gebrek aan infor matie maakt de mensen dwars en verkleint het draagvlak voor pijnlijke maatregelen als loon matiging. Laat de top van het bedrijf maar uitleggen waarom ze zichzelf een hoger salaris hebben gegeven als ze offers van hun mensen vragen." Nu geldt zo'n verplichting al voor aan de beurs genoteerde bedrijven. Groenlinks wil dat het voor alle bedrijven gaat gel den. Het wetsvoorstel geeft de ondernemingsraad het recht de hoogte van de directeurssalaris sen te horen. „De openbaarheid is een instrument om het debat over de beloning binnen de on derneming te voeren. Daar moet de discussie plaatsvinden. Een deel van de topbestuurders heeft grof lopen graaien en zich zelf niet in de hand gehouden. Door de inkomens openbaar te maken kan de normen-en waardendiscussie binnen het bedrijf gevoerd worden." Vendrik wil nadrukkelijk niet dat de hoogte van het salaris zelf Kees Vendrik, financieel specialist Foto: GPD/Harmen de Jong onderwerp van politieke discus sie wordt. „Ik hoop wel dat de wet een matigende invloed heeft op de graaiers. Maar het gaat om de totale beloningsstructuur binnen een bedrijf. Het debat de rechtvaardiging van de inko mens jerschillen aan de orde stelle»?." van GroenLinks. Het wetsvoorstel wil ook meer openbaarheid van de topinko mens bij instellingen die met publiek geld worden gefinan cierd, zoals ziekenhuizen. „Daar hebben de mensen recht op, het is immers hun geld", aldus Ven drik. J-aat een directeur van een Ziekenhuis maar eens uit leggen waarom hij bijvoorbeeld meer moet verdienen dan de minister-president. De premies worden betaald door mensen die zelf geen hoog inltomen hebben, dat moeten ze niet ver geten. Bovendien zitje niet in de publieke sector om veel geld te verdienen. Dan moet je in de marktsector gaan werken. Als het aan mij ligt komt in de pu blieke sector wel een soort CAO voor inkomens, net zoals bij de overheid." De optieregelingen voor mana gers zijn GroenLinks een grotere gruwel dan de salarissen zelf. „De managers erkennen zelf de perverse invloed van de opties op hun gedrag. De winst wordt kunstmatig opgepompt en de boekhouding vervalst om de koers van het aandeel maar hoog te houden. Als het aan ons ligt worden de optieregelingen als onderdeel van het salaris di rect geschrapt, of in ieder geval ^zwaar beperkt."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5