Vogelpest doodde arts inderdaad' Actie BINNENLAND 1 16. t TFYFf LPF valt bij kabinetsformatie buiten de boot i ior Donner zet strijd tegen bolletjesslikkers voort Nederlander topfïnancier al-Qaeda Onderwijsraad: School doet bijna niets met onderzoek Voorlichting drukt drankgebruik jeugd Sterke aanbiedingen op A2 na elen truck r - Een gekantelde diep et een kraan heeft van- i problemen veroor- de A2 bij Breukelen. inen richting Utrecht gedurende de vroege ispits afgesloten. Auto ten werden via de Al en geleid, hetgeen tot lange 1de. Ook op de andere t richting Amsterdam en file van 13 kilometer kers. Tegen half acht afsluiting opgeheven, de file langzaam oplos- mogelijk drie overreden rspel - Een 31-jarige Polen of Duitsland is ignacht bij een auto-on- Hoogkarspel om het le- omen. Hij werd ver- ijk drie keer overreden, arige man uit Andijk slachtoffer aan toen teling de weg overstak, jker durfde niet terug te i belde de politie. Band en op het lichaam doen e vermoeden dat die in ie keer is overreden. De ;rf ter plekke aan zijn lingen. Het is onbekend ip de weg deed. dreigt zoon at te gooien en - Een 43-jarige renaar heeft vannacht I zijn vijfjarig zoontje latwoning op de derde ng te gooien. Pas nadat e anderhalf uur op hem praat, kon hij worden uden, zo meldt de poli- lan eiste dat zijn ex- ie elders verblijft, naar kwam. Toen dat ge- calmeerde de man s. Een twaalfjarig zoon- erder kans gezien om >ning te ontvluchten. rhalf jaar >or taxiroof - De rechtbank in Le eft gisteren een 17-ja- ische asielzoeker ver tot anderhalf jaar cel loging tot doodslag op se taxichauffeur. Ook Rus 4500 euro smar- an de chauffeur beta- eroordeelde beroofde ht van 14 op 15 mei hauffeur bij pretpark Holland in Bidding- p uiterst gewelddadige izijn auto en mobiele Het 50-jarige slachtof- ïalfdood achtergelaten )ot. Twee andere da len eerder veroordeeld affen van 5,5 en 5 jaar. rlandse r vermist li - Een Nederlandse duiker worden sinds vermist in de Balti- jwaar ze een Duits oor- het onderzoeken Pools reddingsteam ir de vermiste duikers imaar is daar gister- iiee opgehouden. Vol- roolse autoriteiten is zinloos. lijke angst tot wurging i - Een 34-jarige man tr zou zijn 38-jarige te hebben gedood, hem niet steunde in ;st voor kanker. De ot hoorde gisteren bij lank in Den Haag vijf s n tbs met dwangver- i isen. Hij zou in okto- rouw voor de deur i irts hebben gewurgd, r had vlak daarvoor II de man op diens ver- te spuiten'. Daardoor man in paniek. vervolging ii Hirsi Ali m - Het WD-Tweede- Ayaan Hirsi Ali wordt >lgd voor haar uitlatin- de islam in dagblad januari. Dat heeft de in justitie van het ar- tient Amsterdam be- rsi Ali dat ze de pro- immed naar westerse en een tiran en een nan vindt. De uitlatin- in wrevel bij islamti- nisaties. tuding na d bejaarde RG - De politie heeft td een inwoner van nte Tholen aangehou- band met de moord -jarige weduwe in het SL Philipsland begin De aanhouding is ;van een DNA-bevol- irzoek dat eind maart p onder tachtig per- rd gehouden. In de m de weduwe was lend DNA aangetrof- ijkt overeen te komen )NA van de man die gehouden. woensdag 23 april 2003 den haag/gpd - De dood van de 57-jarige Brabantse dierenarts J. Bosch is inderdaad veroorzaakt door het vogelpestvirus. In de longen van de man zijn alle acht segmenten van het virus aange troffen. Dat blijkt uit onderzoek van viroloog Osterhaus en het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM). Uit het zogeheten contacton- derzoek onder de naaste familie van Bosch en onder artsen en verpleegkundigen van het zie kenhuis in Den Bosch waar hij werd verpleegd, is inmiddels ge bleken dat verder niemand be smet is geraakt. Er volgt nog een nader onafhankelijk onderzoek naar de precieze omstandighe den waaronder de man is over leden. Osterhaus moedigt dat onder zoek aan. „Ik ken immers niet het volledige medische dossier van de man", zegt Osterhaus. De viroloog uit Rotterdam bekri tiseerde gisteravond minister Veerman van landbouw, die twee weken geleden nog te ken nen gaf dat het virus niet dode lijk zou zijn voor mensen. „Dat heeft hij niet op mijn gezag ge zegd", aldus het vooraanstaan de lid van het Outbreak Mana gement Team. De Belgische overheid is flink geschrokken door de dood van de Nederlandse dierenarts. Er zijn scherpe maatregelen afge kondigd. Zo moeten circa 280 hobbydierhouders in België die in de buurt van besmette bedrij ven wonen sinds gisteren ook een griepprik halen. De Belgen willen zo voorkomen dat het virus overslaat naar mensen, wat mogelijk kan lei den tot een nieuwe griepvariant die zeer gevaarlijk is. Dierenart sen, ruimers en professionele pluimveehouders zijn al ver plicht om een griepprik te halen en antivirale middelen te slik ken. Gisteren werd in België op een vierde bedrijf klassieke vogelpest geconstateerd. Op 25 bedrijven rust momenteel een ernstige verdenking, 230 pluimveebedrijven zijn besmet verklaard. Inmiddels zijn er ruim 18 miljoen dieren geruimd. Gisteren kwamen er drie ver denkingen bij. In 's-Heer Arendskerke in Zeeland is een pluimveebedrijf preventief ge ruimd. Omdat het gaat om een zeer lichte verdenking, de vlees kuikens hebben op het eerste gezicht geen verschijnselen van vogelpest, komt er in Zeeland geen toezichtsgebied. In het Brabantse Sterksel en het Lim burgse Roggel zijn ernstig ver dachte pluimveebedrijven ge ruimd. Gekibbel over richtlijn Het ministerie van volksge zondheid bestrijdt dat de hygi- enerichtlijn van half maart on duidelijk was. De richtlijn staat ter discussie sinds dierenarts J. Bosch aan het vogelpestvirus overleed. De Gezondheids dienst voor Dieren, waar Bosch werkzaam was, stelt dat er nooit 'enige instructie' is ontvangen. „Ik weet heel zeker dat mij nooit iets bereikt heeft zegt directeur Pijpers. De richtlijn schreef'alle rui mers en anderen met langdu rige intensieve contacten met mogelijk besmette kippen' een griepprik en een antiviraal middel voor. De pluimveearts nam op diverse verdachte be drijven bloedmonsters van zieke kippen. „Dat betekent dus dat je in het binnenste van de kip zit", aldus een woord voerder van het ministerie. Pijpers erkent dat het afnemen van bloedmonsters te betite len valt als 'intensief. „Maar niet als langdurig intensief, en nogmaals: net begint ermee dat wij nooit enige richtlijn hebben ontvangen." Een die renarts die samen met Bosch onderzoek deed, stelde giste ren dat ook hij nooit enige in structie heeft ontvangen. De familie van Bosch liet hetzelf de maandag al weten. door Richard Mooyman schiphol - De strijd tegen drugs smokkel gaat onverminderd door. Dat was de boodschap van justitieminister Donner gis teren bij de officiële opening van het justitiële complex op Schiphol. Het gebouw bestaat uit een rechtbank, een arrondis sementsparket, een complex met 128 cellen en een kantoor van de Koninklijke Marechaus see. Donner sprak zich vierkant uit tegen pleidooien om drugs uit het strafrecht te halen. De CDA- minister profileerde zich daarbij als een harde bestrijder van drugshandel. De Maastrichtse rechtbankpresident Lampe pleitte er onlangs voor om in ie der geval softdrugs uit het straf recht te halen vanwege de over belasting van het rechterlijke systeem. Donner erkende dat het grote aantal drugszaken tot proble men heeft geleid, maar dat is volgens hem geen argument om met de vervolging te stoppen. „Er wordt nog veel vaker gesto len dan drugs ingevoerd. We gaan diefstal toch ook niet uit het strafrecht halen?" Door de aanpak van drugshandel ter dis cussie te stellen, blijft volgens Donner het beeld in stand dat er makkelijk verdovende middelen naar Nederland kunnen worden gesmokkeld. De handel in drugs moet vol gens de bewindsman tot de ern stige criminaliteit worden gere kend. Door het vrijgeven van de drugshandel zouden de prijzen zakken, waardoor volgens hem het aantal gebruikers zal toene men. „En daarmee ook het aan tal probleemgebruikers." On danks de verwachte bezuinigin gen moet een volgend kabinet juist meer geld uittrekken voor justitie, aldus Donner. Hij memoreerde dat vorig jaar ruim tweeduizend koeriers zijn gepakt, waarbij meer dan zes duizend kilo harddrugs in be slag zijn genomen. In het bui tenland wordt met argusogen naar Nederland gekeken, aldus de minister. Maar ook los daar van vindt Donner de smokkel van verdovende middelen on aanvaardbaar. „Er is alle reden om op te treden. Nu en in de toekomst" De toestroom van drugskoeriers is volgens Donner nog steeds te groot. Wel is er sprake van een verschuiving van de smokkeltij- nen. Hij denkt dat andere Euro pese landen ook te kampen hebben met de import van drugs. „Ik heb niet de indruk dat de problematiek op andere luchthavens in Europa minder is dan op Schiphol." De Neder landse aanpak zou volgens Donner als voorbeeld kunnen dienen. Donner zei 'volstrekt geen' medelijden te hebben met de drugskoeriers die in Neder land vastzitten, ook al gaat het daarbij deels om arme sloebers. „Ik heb geen andere middelen dan op te treden tegen mensen die dit doen." Een felle bestrij ding is volgens hem nodig 'om dat de Antilliaanse samenleving anders helemaal door drugs wordt bepaald'. (advertentie) Op Texel bloeien in juni miljoenen wilde orchideeën. Extra reden om nu te komen! Boek via www.texel.net of bel VVV Texel 0222 314741 De informatiebesprekingen, gisteren in Den Haag. CDA'ers Balkenende en Verhagen (niet op de foto), WD-leider zalm en Bakker en Dittrich van D66 schuiven aan bij informa teurs Hoekstra en Korthals Altes. Foto: GPD/Harmen de Jong den haag/gpd- Scholen doen weinig of niets met onderzoek waarmee het onderwijs kan worden verbeterd. Dat conclu deert de Onderwijsraad in een gisteren verschenen rapport. De afgelopen decennia hebben scholen er steeds meer taken bij gekregen. Onderzoeken waaruit leraren kunnen putten zijn er wel, maar worden onvoldoende gebruikt. Docenten hebben het te druk of de school weet niet eens dat het onderzoek bestaat. Het komt ook voor dat scholen wel deelnemen aan onderzoeks projecten, omdat ze daarvoor subsidie ontvangen, maar ver der niets met de resultaten doen. Onderzoekers houden op hun beurt niet altijd rekening met de beperkingen waarmee scholen te maken hebben. Zij zetten hun onderzoeksresulta ten niet altijd om in concreet lesmateriaal. den haag/gpd - De LPF is afge vallen in de race om deelname aan het CDA/WD-kabinet. CDA-leider Balkenende vindt dat de partij zich buitenspel heeft gezet. Gisteren gingen hij en zijn WD-collega Zalm alleen in gesprek met D66 en de com binatie Christenunie/SGP. Na afloop van de gesprekken wil den geen van beiden een voor keur uitspreken voor een van de twee opties. Eerder op de dag had LPF-leider Herben gezegd dat CDA en WD het 'eerst maar eens met D66 moeten gaan proberen'. De glimlachende Balkenende en Zalm reageerden daarop dat Herben zijn zin zou krijgen. Bei de partijleiders knapten vorige week al af op de LPF, nadat er vanuit die partij forse kritiek was geuit op de leiderschapskwali teiten van hen beiden. Herben was zichtbaar geïrri teerd over de opstelling van zijn huidige coalitiegenoten: „Als wij wat zeggen, wordt er meteen met een vergrootglas naar geke ken. Wij zijn gebruikt om D66 onder druk te zetten. Als CDA en WD voor het landsbelang zouden kiezen, zouden ze met ons verder gaan. Er ligt tenslotte al een regeerakkoord. Balkenen de kan blijkbaar onze deur niet vinden, maar ik ga er geen weg wijzer bij zetten." De informateurs Hoekstra en Korthals Altes wilden de deur voor de LPF nog niet helemaal sluiten. Maar de komende da gen zullen zij alleen gesprekken voeren met de andere drie par tijen, die christen-democraten en liberalen aan een meerder heid kunnen helpen. Gisteren spraken CDA en WD voor het eerst met D66, ChristenUnie eri SGP. De ontmoetingen dienden vooral als kennismaking. De partijen spraken uitgebreid over de problemen in de samenle ving en over de oplossingen die zij daarvoor hebben. „Er is zeker nog niet onderhandeld", bena drukte D66-leider Dittrich toen hij naar buiten kwam. Voor D66 hoeft het huidige re geerakkoord van CDA en WD niet overhoop te worden ge gooid. Wel moet het op 'strate- eelde/gpd - Voorlichtingsacties tegen overmatig alcoholgebruik door jongeren blijkt voor een deel te werken. Jongeren die vo rig jaar tijdens hun zomervakan tie op de Waddeneilanden wer den benaderd door een voor lichter van het Nationaal Insti tuut voor Gezondheidsbevorde ring en Preventie (NIGZ), bleken hun alcoholconsumptie te ver lagen van gemiddeld 17,6 glazen per dag tot 14,1 glazen. Het NIGZ stuurde vorig jaar acht jongeren naar Terschelling om voorlichting te geven over de gevaren van drank. De cam pagne bleek enig effect te sorte ren: een vermindering van de dagconsumptie met ruim drie glazen, zo'n 20 procent. De voorlichters proberen het imago van drank in perspectief te zetten. Zo leidt overmatig drankgebruik tot impotentie en vergroot langdurig gebruik de kans op hart- en vaatziektes en diverse vormen van kanker. Uit peilingen onder vakantie vierende jongeren in de kust streek blijkt dat jongens gemid deld 20 glazen alcohol op een vakantiedag drinken en meisjes zeven glazen. Ook buiten de va kanties om wordt bij het uitgaan in het weekeinde door deze jon geren flink gedronken: vijftien glazen per uitgaansavond ge middeld. „Een tiendaagse va kantie betekent voor jongens ge middeld al gauw een consump tie van 5,5 üatten bier per per soon", zegt NIGZ-woordvoerder Planken. Uit onderzoek blijkt dat jongeren zich niet bewust zijn van de gevaren van zoveel drank. hilversum/anp - De naam van bestuurslid Ahmad al-Hussaini van de stichting al-Waqf al-Isla- mi uit Eindhoven staat op een lijst van twintig Saudische za kenlieden, die al-Qaeda financi eel zouden hebben onder steund. Volgens het Amerikaan se JCB Consulting is deze lijst opgemaakt door een vooraan staand lid van al-Qaeda, de ter reurorganisatie van Osama bin Laden. Dat zei Damien Martinez van JCB Consulting gisteren in het televisieprogramma Nova. Zijn bedrijf onderzoekt in opdracht vam ruim 600 families van de nabestaanden van de aanslagen van 11 september 2001, de fi nanciering van de grootste ter reurdaden die de Verenigde Sta ten ooit hebben getroffen. Het document is gevonden tij dens een huiszoeking bij de Saudische liefdadigheidsstich ting Benevolence International Foundation in Sarajevo in Bos nië, vertelt Martinez. De Bosni sche politie deed die inval in het najaar van 2002 in samenwer king met de Amerikaanse fede rale recherche FBI. Al-Hussaini is volgens de Kamer van Koophandel sinds juni 1991 bestuurslid van al-Waqf al-Isla- gische punten' worden aange past. „Bij het natuurbeleid, in vesteringen in het onderwijs en de kenniseconomie en de be stuurlijke vernieuwing willen wij serieus genomen worden", zei Dittrich. Bij dit laatste punt neemt D66 geen genoegen met een toezeg ging dat er een gekozen burge meester komt, zoals er in het huidige regeerakkoord staat. „Onder bestuurlijke vernieu wing verstaan wij meer. D66 wil ook een districtenstelsel en een gekozen minister-president." ChristenUnie-leider Rouvoet benadrukte dat CDA en WD in zijn ogen een te rigide beleid voorstaan waar het gaat om be zuinigen op de sociale zekerheid en aanscherping van het asiel beleid. „CDA en WD zijn nooit onze lijn geweest, maar we wil len onze verantwoordelijkheid nemen. Als wij nee zeggen, zijn er niet veel andere opties." Ondanks de grote verschillen op principiële punten als abortus en euthanasie, denkt Rouvoet dat de verschillen tussen zijn partij en met name de WD wel te overbruggen zijn. „Ik snap dat de WD niet allerlei wetge ving wil terugdraaien. Maar dan moet er meer aandacht komen voor de slachtoffers van het hui dige beleid. Bijvoorbeeld: hoe gaan we de vrouwenhandel te gen, nu afschaffing van het bor deelverbod niet gewerkt heeft. En geen nieuw verbod op eu thanasie, maar wel meer geld voor stervensbegeleiding." SGP-leider van der Vlies is min der uitgesproken dan Rouvoet. Zijn partij is het op vele meer punten eens met CDA en WD dan de ChristenUnie. Wel tilt Van der Vlies veel zwaarder aan de abortus- en euthanasiewet geving. Vooraf overlegden hij en Rouvoet met elkaar. De twee willen niet tegen elkaar uitge speeld worden. Over een paar dagen willen CDA en WD beslissen met welke combinatie ze verder willen gaan deze formatie. Balkenende fiet gisteren weten ideologisch dichter bij ChristenUnie/SGP te staan. Voor Zalm geldt dat juist voor D66. Vooral samenwerking met de SGP lijkt hem moeilijk. „Hoe kunnen we van buitenlan ders eisen dat ze vrouwen gelijk waardig behandelen, als dat geen gemeengoed is bij de SGP? (advertentie) mi. De stichting heeft haar hoofdkantoor in moskee al-Fur- qaan in Eindhoven. De AIVD wil in dit stadium nog niet ingaan op deze zaak. De precieze status van de lijst is nog niet duidelijk. De stichting al-Waqf al-Islami werd vorig jaar in een rapport van de ATVD nog genoemd als een van de extremistische groe pen die nauwe banden onder houdt met islamitische basis scholen. Al-Waqf al-Islami zou deze scholen bijvoorbeeld steu nen met geld en leden in de be sturen van de scholen hebben. De stichting zelf ontkende dit. Neem je vóór 1 mei het razendsnelle ADSL van XS4ALL, dan krijg je EUR 60,- korting op het ethernetmodem. En dan ben je razendsnel aangesloten op internet. Ga naar Primafoon of kijk op www.xs4all.nl/adsl (advertenties) Bijles Olifant Jonge Jenever j lOOcl 13." MB* tsm.m Smirnoff Vodka lOOcl 20." 1^19 Geniet, maar drink met mate. Deze aanbiedingen gelden t/m h mei a.s. ol zolang de voorraad strekt. GALLGALL Genieten Genieten •m* -

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3