'Joint is niet alleen maar slecht' GESPREK VAN DE DAG Bagdad-prullaria doen het goed op net Brandlucht De voors en tegens van softdrugs Strafrecht DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK Onvoorstelbaar hoe snel Nederland is teruggekeerd tot de orde van de dag. Twee weken geleden was het nog oorlog maar nu ligt Bagdad weer op zijn vertrouwde plaats, te weten ver van ons bed. Wat hield ons bezig tijdens deze Pasen barstensvol zon? Dat was om te be ginnen de vogelpest. In Bameveld schatte de oranje vereniging de emst van de situatie terdege in. Het be stuur zag af van het verstoppen van een echt kippenei. Om het kinderleed te temperen verborg men een ei van plastic. Wie dat inleverde kreeg een chocolade ei. Alert van de oranjevereniging en alert ook van staats secretaris Ross van volksgezondheid om een informa tienummer voor die vogelpest in te stellen. Ik weet nog hoe dat vroeger ging want ik heb lang op het ministe rie van volksgezondheid gewerkt. Dan rekruteerde men vrijwilligers onder de ambtenaren - kostte nooit veel moeite - die namen in een zaaltje plaats, waar in allerijl telefoons waren aangelegd. Men struikelde er over de kabels, de koffiekoppen en de gevulde koeken. Een heel sociaal gebeuren ook. De staatssecretaris zat bij wijze van spreken naast de portieren allebei wa ren ze in de weer, opbellers gerust te stellen. Het jour naal kwam kijken of het nou om gare volkorenvlok- ken ging waarin poep van toen ook al vogels verzeild wasraakt, om babyvoeding met glassche rven, vleer- muizen met mond- en klauwzeer of de ontplofte kernketel van Tsjemobyl in de Oekraïne. De bood schap luidde onveranderd: maak u niet dik, dun is de mode, niets aan de hand of bel uw huisarts. Tegen woordig huurt een minister een 'call center' in. Dat zijn studenten die op uurbasis wat willen bijverdie nen vanuit een loods gelegen op een industrieterrein. Soms verkopen ze per telefoon liefst rond etenstijd ver zekeringen of duistere beleggingen met reuzeprofijt. Soms stellen ze ons aan de hand van tien standaard vragen en bijbehorende antwoorden gerust als we tobben met onze computer of zoals nu met de vogel pest. Meer dan 1100 keer is er gebeld ondanks het mooie weer en het was gistermorgen extra druk in de wachtkamer van de dokter. Er werd met Pasen ook alom in het land hardnekkige brandlucht geconstateerd. Irak kon de oorzaak niet meer wezen, want daar is de olie zo goed en zo kwaad en zo lang als het duurt geblust. Nee. ditmaal waren de paasvuren bij onze oosterburen de oorzaak. De wind kwam van zwak tot matig uit die contreien. Nu had ik al begrepen dat brandlucht tot het moderne le ven behoort. De hele zomer weet ik niet beter of de barbecue van de buren die de geur van verschroeid kippenvlees verspreid fs een eigentijds natuurver- Negenvoudig olympisch kampioen CARL LEWIS heeft maandag in Los Angeles zijn snelle Maserati op de snelweg in puin gereden. De voor malig topatleet zat dronken achter het stuur, aldus de politie. Lewis, die bij het ongeval ongedeerd bleef, is aangehouden. De 41-jarige 'King Carl', die goud won op vier Olympi sche Spelen (1984, 1988, 1992 en 1996), kwam vorige week ook al ne gatief in het nieuws. Het gezagheb bende Amerikaanse tijdschrift Sports Illustrated (SI) noemde Le wis in een opzienbarend dopingver- haal. De sprinter zou op weg naar de Spelen van Seoul in 1988 drie keer betrapt zijn op gebruik van verbo den, prestatiebevorderende midde len. Lewis won in Seoul olympisch goud op de 100 meter na diskwalifi catie van de gedrogeerde Canadees Ben Johnson. De positieve controles zijn vermeld in vertrouwelijke docu menten die SI kreeg van Wade Exum, van 1991 tot 2000 directeur van het antidopingbureau van het Amerikaanse olympisch comité. Foto: Reuters De Chinese regering heeft het be schermde gebied voor de REUZEN- PANDA in het zuidwesten van China bijna tweemaal zo groot gemaakt. Dit heeft het Wereld Natuur Fonds gisteren bekendgemaakt. In China leven ruim duizend reuzenpanda's. Daarvan leven er ongeveer tweehon derd in het Qinlinggebergte in klei ne groepjes in kleine leefgebieden. Door de uitbreiding van reservaten en het maken van verbindingsstro ken hebben de bedreigde bamboe beren meer ruimte en kunnen ze veilig naar een ander beschermd ge bied trekken om daar voedsel of een partner te zoeken. De Italiaanse tenor LUCIANO PAVA- ROTTI (67) heeft gisteren ontkend in het geheim te zijn getrouwd met de 33-jarige Nicoletta Mantovani. Het Duitse weekblad Der Spiegel had zijn huwelijk gemeld. Maar vol gens de muzikale zwaargewicht be rust dat bericht op 'een misver stand'. ,,lk heb gezegd dat ik me ge trouwd voel", verduidelijkte de zan ger tegenover Italiaanse media. Foto: AP In de Top Honderd van populaire t-shirts die via het inter net worden verkocht staat het hemd met Bagdad Bob", de komische Iraakse spreekbuis Mohammed Saeed al-Sahhaf, op nummer één. De voortvluchtige minister staat afgebeeld als 'joker' in het spel kaarten met 'meest gezochte Irakezen' dat de Amerikaanse militaire leiding heeft uitgedeeld aan zijn soldaten. Wie vervolgens - ook via het net - een 'authentieke kopie' van het setje kaarten aanschaft, komt er overigens al snel achter dat de tot cultfiguur uitgegroeide Saeed er in werke lijkheid helemaal niet bij zit. De speelkaarten en t-shirts vor men slechts een greep uit de vele prullaria en herinneringen aan Saddam Hussein en de oorlog in Irak die via het wereld wijde web aan het publiek worden aangeboden. Het inter net blijkt bij uitstek geschikt voor de verkoop van dit soort artikelen, waarmee snel wordt ingespeeld op de actualiteit Op internetveiling eBay levert het zoekwoord Saddam maar liefst 4668 'hits' op. Vooral het aanbod van Iraakse munten en bankbiljetten met het gelaat van de dictator erop is groot. De vraagprijs komt geflatteerd over: bijna vijf euro voor een bijna waardeloos biljet van 25 dinar. Sauce2u.com heeft een extra hete pepersaus in de aanbieding met de luisterrijke naam Bad Day in Bagdad Hot Sauce'. Een saus die zo heet is dat hij de ingewanden van elke onbeduidende dictator weet schoon te krijgen, zo luidt de reclameslogan. Het spel kaarten met Saddam Hussein als schoppenaas Bij de discussie over het legaliseren van softdrugs gaat het steeds over de gevolgen voor het rechtssys teem, de criminaliteit en het drugs toerisme. Wat zijn softdrugs nu pre cies zijn en wat doen ze? Bij softdrugs gaat het vooral over cannabisproducten. Het gebruik van softdrugs heeft minder nega tieve gevolgen voor de gezondheid dan het gebruik van de zogenoem de harddrugs, als xtc, cocaïne en heroïne. De scheiding tussen soft drugs en harddrugs wordt in Ne derland sinds 1976 gevoerd. Het kweken en bezitten van hasj of wiet is strafbaar. Maar in het Ne derlandse gedoogbeleid is geen ac tief opsporingsbeleid voor bezit ters van maximaal vijf planten of 30 gram hasj of wiet. Koffieshops mogen per dag niet meer dan 5 gram aan één klant verkopen. De belangrijkste werkzame stof in cannabis is het bestanddeel the. Het effect van cannabis is ont spannend en bewustzijnsverande rend. De gebruiker ontspant en de waarneming verandert iets, waar door bijvoorbeeld kleuren intenser worden en muziek mooier klinkt. Cannabis versterkt de stemming. Een gebruiker die zich goed voelt ervaart een prettig effect Iemand die zich niet zo gelukkig voelt, kan juist depressief of angstig worden. De Nederlandse wiet is door ver beterde kweekmethoden steeds sterker geworden. Het werkzame stofje in de cannabisplant waarvan de gebruiker uiteindelijk high wordt, the, is in twee jaar tijd bijna in kracht verdubbeld. Volgens sommige deskundigen is het thc- gehalte inmiddels zo hoog gewor den er eigenlijk sprake zou moeten zijn van harddrugs. Hasj en wiet zijn lichamelijk niet verslavend. Het lichaam zal niet protesteren als met het roken wordt gestopt. Ook leidt het ge bruik van softdrugs niet automa tisch tot een behoefte aan zwaar dere drugs. Bij gebruikers die vaak blowen, kan wel een geestelijke af hankelijkheid ontstaan. Vooral bij gebruikers die roken uit verveling of gebrek aan toekomstperspectief, kan de situatie ontstaan dat alleen hasj of wiet nog belangrijk zijn, de rest is niet meer interessant. Een sociaal isolement ligt dan op de loer. Vooral mensen die kampen met psychische problemen of met aan leg voor psychotische stoornissen lopen risico. Regelmatig cannabis gebruik kan een depressie in de hand werken. Mensen die regel matig een joint roken, hebben bo vendien een grotere kans om schi zofreen te worden. Cannabisgebruik kan bovendien schade veroorzaken aan luchtwe gen en longen. Het teergehalte van cannabis is namelijk veel hoger dan dat van tabak. Luchtweginfec ties en ziektes als longkanker kun nen het gevolg zijn. The vermindert het functioneren van de witte bloedlichaampjes zo dat het afweervermogen afneemt en de vatbaarheid voor die ziekten toeneemt. Ook de vruchtbaarheid van zowel mannen als vrouwen kan vermin- slecht. Marihuana heeft bewezen bij verschillende ziektebeelden een positief effect te hebben. Een paar voorbeelden. Bij de oogziekte glaucoom neemt de druk van bin nen op het oog sterk toe. Marihua na verlaagt die druk. Bij multipele sclerose (ms) wordt marihuana ge bruikt als spierverslapper om de krampen te onderdrukken. Kankerpatiënten die een chemo- kuur krijgen, en aidspatiënten hebben baat bij marihuana als middel tegen misselijkheid en bra- Sommige mensen zouden het liefst zien dat jointjes voorverpakt in de su permarkt zouden liggen. Foto's: GPD/United Photos de Boer deren door overmatig cannabisge bruik. Bij langdurig cannabisgebruik kan het normale slaapritme verstoord worden en kunnen apathie en passiviteit optreden. The vermin dert het concentratievermogen, het reactievermogen en het korte- termijngeheugen. Cannabis is zeker niet alleen maar ken. Ook als middel tegen p als eetlustopwekker is het b patiënten gewild. Ook de politiek is na jaren v cussie overtuigd van de voo J van medicinale marihuana, artsen is het sinds afgelopei jaar mogelijk medicinale ca legaal voor te schrijven. Ap< kers kunnen het middel ver ken. Nathalie Strijker De president van de rechtbank in Maastricht, P. Lampe, wil drugs strafrecht halen, zei hij zaterdag in De Volkskrant „De drugsbestii brengt ons hele strafproces in gedrang. Voor een heleboel ander zaken hebben we geen tijd meer. Daar zitten zware misdrijven b houd ermee op, legaliseer het nou maar", zo stelt hij. Lampe wil geval softdrugs legaliseren. „Legalisering van harddrugs, daar w< nog mee. Dat is gevaarlijk spul." Lampe is de eerste zittende reel president die zich uitspreekt voor legalisering. Vorig jaar liet ook toenmalig president van de rechtbank in Amsterdam, R. Gisolf, e gelijk geluid horen. Dat deed hij ter gelegenheid van zijn pensior Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer steunt het pleidooi Maastrichtse rechter. PvdA, WD, SP, LPF, GroenLinks en D66 ond ven de visie van Lampe. Alleen het CDA wil dat marihuana ondei strafrecht blijft vallen. Los van alle voordelen van het legaliseren 1 het rechtssysteem, pleiten de politici ook voor meer toezicht op I gehalte, de werkzame stof, in marihuana. Een tweejarige ZEEHOND heeft in Schotland een visvergunning, met pasfoto, gekregen nadat hij de plaatselijke vissers een jaar lang de zalm uit de mond had gestoten. An- dré de zeehond dreef de Schotse zalmvissers tot wanhoop door alle zalm in het Loch Lomond te veror beren. Het lukte telkens niet het grijze beest te vangen, waarop de plaatselijke hengelsportvereniging besloot André's eetgedrag te legali seren. De zeehond krijgt van de Loch Lomond Angling Improvement Association een visvergunning. „Vo rig jaar zijn sommige van uw vrien den (twee otters) verhuisd naar de rivier Endrick, dus wellicht wilt u ze bezoeken en (helaas voor ons) een zalmpje met ze nuttigen", schrijft de hengelsportvereniging in een be geleidende brief aan André. „Deze vergunning voorkomt dat u wordt vervolgd wegens stroperij." Het beeld van PIM FORTUYN dat op 10 april bij het transport naar zijn woning in Rotterdam werd onthoofd, is nu in handen van de LPF. Zaken man Harry Mens schonk het beeld aan de politieke partij. Het gevaarte is nog in reparatie bij een loodgieter in Haarlem, maar zal vanaf 6 mei een paar dagen in De Keukenhof in Lisse te zien zijn. Op die dag wordt een nieuwe tulp gepresenteerd die naar de vermoorde politicus is ver noemd. De LPF zoekt daarna een andere bestemming voor het beeld, dat waarschijnlijk bij het hoofdkan toor van de partij in Rotterdam komt te staan. Bij de woning van Fortuyn aan hetG.W. Burgerplein in Rotter dam is het afgietsel van het beeld neergezet. Bij het transport op 10 april ging het mis toen de vrachtwa genchauffeur de hoogte van een via duct verkeerd inschatte. Het hoofd van het beeld stootte tegen de rand van het viaduct. Foto: ANP De OUDSTE Amerikaanse STAATS BURGER, Mary Dorothy Christian uit Californië, is zondag op 113-jari- ge leeftijd overleden in het bejaar denhuis waar ze sinds 1992 woon de. Mary Christian bezweek aan een longontsteking, een complicatie die optrad nadat ze een kou had opgelo pen. Christian had graag 114 willen worden, zei een woordvoerster van het tehuis. De op 12 juni 1889 ge boren Mary had nog veel levens vreugde. Tot haar 102de had ze zelfstandig gewoond. Alleen, sinds haar 5 heiding in 1922. heeft Cafépress.com geïnspireerd tot posters, briefkaarten en muismatjes met 'Bagdad Rummy' erop. Rummy is de naam van een Amerikaans kaartspel, maar ook de bijnaam van Donald Rumsfeld, de kleurrijke minister van defensie van de VS. Voor Rumsfeld-haters hebben ontwerpers Ro ger-Carter op hun website een t-shirt in de aanbieding met een 'Ik ben God' afbeelding van de minister, met een groot pistool in zijn hand. Ook van de Amerikaanse president Bush zijn vele t- shirts met satirische afbeeldingen (van internatio naal terrorist tot clown) voorhanden. En met een knipoog naar de welbekende tournee-shirts van popgroepen, komen de 'United States Armed Forces' met hun 'World Libei Tour' binnenkort 'naar een dictatuur bij u in de buurt Het bedrijfje Herobuilders.com dat al poppen maakte president Bush, premier Blair van Groot-Brittannië ei roristenleider Osama bin Laden (als travestiet in e ze jurk) heeft nu ook minister Saeed al-Sahhaf in assortiment opgenomen. De pop is uitgerust met pak, zwarte baret en een stemchip met daarop oi meer zijn legendarische uitspraak: 'Er zijn geen A kaanse ongelovigen in Bagdad, nooit'. Alle min o gevleugelde uitspraken van 'MSS' zijn trouwens i lezen op de webpagina 'welovetheiraqiinformat minister.com'. RightWingerWear.com - zoals de naam al ve een Amerikaanse verkoper van Republikei en conservatieve waren - is erin geslaagi eed voor zijn eigen politieke karretje te spannen. De Democraten worden ov hekel gehaald op een t-shirt waarin 5 eed's onwerkelijke uitspraken zijn g peld aan de beroemde leugen van v malig president Bill Clinton over M Lewinsky: „Ik heb nooit een seksue latie gehad met die vrouw." Ans Bouwmans Ook populair: De Bush-pop en de al-Sahhaf-pop. Foto: Reuters schijnsel, zoals onweer na een hittegolf of bulten na een kwallenbeet bijvoorbeeld een algeméén natuur verschijnsel zijn. Maar het grote nieuws was dat die brandlucht zo vroeg in het seizoen geviel Dat was hét gesprek van de tweede paasdag op de meubel boulevard en op de gewone. Gelukkig was daar wel de oude paus in het druile rige Rome. Dat de heilige vader zijn 62 talen spreekt moet zelfs de meest fervente papenvreter erkennen. Maar nu klonk ook nog zijn paasbede in het maori, de taal van de eerste bewoners van Nieuw-Zeeland. En hij zei die vreemde verre woorden niet, nee, hij zóng ze met zijn oude-mannen- stem, maar zonder haperen. We waren zo aangedaan dat we vergaten dat er melk opstond. Vanuit de steelpan ver spreidde zich via de open deuren een lichte brandlucht in onze tuin en in die van de buren. Zo zorgde een bejaarde kerkvorst naast het gortdroge Duitse dennenhout en de oranjevereniging uit Bameveld voorde broodnodige beroe ring op de meest saaie Pasen sinds men- 'jiheugenis. 'r

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2