Onderzoeker raadl bouwen nabij A4 LEIDEN REGIO Tegen wil en dank naar het verpleeghuis hoeft niet meer 'Ruzie op Baanderij slecht voor economij Een ballenbak met mensen Lenzen die je ogen strelen. Zoeterwoude sluit tunneltje Hoge Rijndijk l Boerenkaasfeest in Zoeterwoude Pro-Cura bemiddelt en geeft thuiszorg op maat 'Geen garantie op schone lucht' Kamer van Koophandel en LOV herkennen zich niet in kritiek CDA Leiderdorp ruimt rommel op leiderdorp - Het CDA houdt grote schoonmaak in Leider dorp. Komende zaterdag gaan CDA'ers gewapend met vuilnis zakken en bezems de rommel in het dorp te lijf. Ze beginnen hun actie om tien uur 's mor gens bij het Leiderdorpse ge meentehuis. Activiteiten in zwembad De Does leiderdorp - Het Leiderdorpse zwembadpersoneel heeft voor de meivakantie veel speciale kinderactiviteiten in petto. Maandag 28 april en maandag 5 mei ligt het zwembad vol drijfmateriaal, op 29 april is er spijkerbroekhangen en op 1 mei brillen opduiken. Deze ac tiviteiten duren van 11 tot 15 uur. Op vrijdag 2 mei is er van 11.30 tot 15 uur een watertriat lon met de onderdelen zwem men, vlotje varen en vlotlopen. Zwembad De Does staat aan de Hoogmadeseweg in Leider dorp. zoeterwoude-rijndijk - Het voetgangerstunneltje onder de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude- Rijndijk wordt hoogstwaar schijnlijk afgesloten. Het onder houd van het tunneltje ter hoog te van de Rijnegommerstraat kost de gemeente te veel geld, terwijl het amper gebruikt wordt. Het dichtmaken van het tunneltje kost de gemeente 30.000 euro. Het tunneltje is een geliefd doel wit van vandalen. De gemeente moet er regelmatig vuil wegha len, de verlichting repareren en graffiti verwijderen. Sinds de Hoge Rijndijk autoluw is, gaat vrijwel niemand meer door het tunneltje. Tellingen hebben dat nog eens bevestigd. Bovendien is de bewoners een alternatief in het vooruitzicht gesteld: er ko men zebrapaden ter hoogte van de Rijnegommerstraat. Toch heeft de gemeente een paar telefoontjes gekregen van bewoners die het tunneltje niet kwijt willen. Volgens een woord voerder wil de gemeente die re acties nog nader bekijken, voor dat het doek voor het tunneltje valt. woensdag 23 APRIL 2003 5 zoeterwoude - De boeren in Zoeterwoude die echte boe renkaas maken vinden het hoog tijd voor een kaasfeest Op twaalf boerderijen in het dorp wordt nog op ambach telijke wijze boerenkaas ge maakt: van dagverse melk van hun eigen koeien. Puur natuur dus. De resultaten worden zondag 27 april op alle mogelijke manieren ge toond bij Don Bosco. André Bernard, chef-kok van restaurant de Engel in Rotter dam, geeft een demonstratie koken met Zoeterwoudse kaas. De plaatselijke slijter, Edwin van 't Drankenhuys, zorgt voor passende wijnen. Keurmeester Ben Weijers, winnaar van de gouden kaas- boor 2001, geeft die dag zijn geheimen prijs. Hij leert ie dereen die het maar wil spe cifieke smaken en geuren herkennen. De eigenares van Fromagerie L'Amuse in Santpoort opent de feestelijke kaasdag. Zij werkt veel met Zoeterwoudse producten en zal laten blij ken hoe trots ze daar op is. Wie wil kennismaken met de 'Trots van Zoeterwoude' is zondag van 13.00 tot 17.00 uur welkom bij het Boeren kaasfeest. Don Bosco is te vinden aan de Zuidbuurtse- weg 58. door Saskia Stoelinga leiderdorp/wassenaar - Hulp zelfstandig en op maat organise ren. Dat kan bij de particuliere thuiszorgorganisatie Pro-Cura in Leiderdorp. „Met een persoons gebonden budget, toegekend door de zorgverzekeraar, bestaat voor iedereen de mogelijkheid zelf hulp in te kopen", zegt direc teur Fransje Warlicht-Thomassen. Voor de schoonmoeder van letje Sprenger uit Wassenaar was het een uitkomst Zij hoefde niet naar een verpleeghuis, maar kon met veel plezier thuis worden ver zorgd. ,.Het was haar wens om thuis hulp te krijgen", laat letje Sprenger weten. „Ze had al een paar jaar last van een spierziek te. Na een onverwachte epilep- sieaanval ging het helemaal mis. Via via kwam ik er achter dat er een persoongebonden budget bestond. Met hulp van Pro-Cura hebben we daarvan gebruik ge maakt. Zij leverden de verpleeg kundigen en alle ander hand- en spandiensten. Mijn schoonmoe der is onlangs op 89-jarige leef tijd overleden. En ik denk dat we het zo heel goed hebben ge daan." „Veel mensen denken dat parti culiere thuiszorg onbetaalbaar is. Dat is vooral gebaseerd op de gedachte dat particulier ook be tekent dat je het helemaal zelf moet betalen. Niets is minder waar. Tegen wil en dank je da gen slijten in een verpleeghuis hoeft in veel gevallen niet. Er zijn andere uitwegen." Voor Fransje Warlicht (52) is het een uitdaging om zorg op maat te leveren. Ze heeft er haar le venswerk van gemaakt. Na een jarenlange ervaring in de ge zondheidszorg begon ze twee jaar geleden een eigen particu lier thuishulpbureau. De specia le financiële regeling, ook wel het persoonsgebonden budget (pgb) genoemd, gaf haar de mo gelijkheid zich te verdiepen in alle aspecten van thuiszorg. Ze bemiddelt en verstrekt alle mo gelijke hulp aan mensen die niet alles of niets meer zelf kunnen. „Geen voorrecht voor de happy few", zegt ze. „Ik wil hier de na druk op leggen. Mensen moeten er veel meer op worden gewe zen dat als ze hulpbehoevend, ziek of gehandicapt zijn, ze ook kunnen worden verzorgd in hun eigen omgeving. Er is geld voor thuiszorg, maar dat komt niet zomaar tot je. Je moet het aan vragen. Vervolgens wordt door een deskundige van een regio naal indicatieorgaan bekeken hoeveel en welke zorg nodig is. Hieraan wordt dan een budget gekoppeld, dat kan variëren van 50 tot ruim 300 euro per dag. Door de voormalig staatssecre taris van volksgezondheid Erica Terpstra is vijf jaar geleden het persoonsgebonden budget in het leven geroepen. Ook moch ten onder bepaalde voorwaar den particuliere thuiszorginstel lingen de markt openbreken. De bedoeling was om de wachtlijs ten van de regionale thuiszorg te verminderen en mensen in staat te stellen om precies die hulp te organiseren, waaraan ze behoef te hebben. Fransje Warlicht vindt dat zijzelf en de overheid daar nog maar ten dele in zijn geslaagd. „De kring die het weet is nog veel te klein." Bij de schoonmoeder van letje Sprenger was er steeds meer zorg nodig. „Vooral de vijf maanden voor haar sterven kon ze absoluut niet meer alleen worden gelaten. Met Pro-Cura konden we toen steeds overleg gen hoe dat moest verlopen. Ik moet eerlijk bekennen dat we niet alles van dat budget konden- betalen, maar na overleg heb ben we besloten dat mijn schoonmoeder ook wat kon bij- 1 0* 1 Directeur Fransje Warlicht-Thomassen van thuiszorgorganisatie Pro-Cura: „Kinderen willen vaak dat het leven van hun ouders gezellig eindigt, en dat ze niet alleen maar hoeven helpen." Foto: Henk Bouwman leggen. Er zijn veel constructies mogelijk." Fransje Warlicht heeft haar bu reau, dat vooral opereert in de regio Leiden, oftewel zuidwest Zuid-Holland, zo ingericht dat alles kan. „Dat moet ook. Kinde ren willen vaak dat het leven van hun ouders gezellig eindigt. En dat ze niet alleen maar hoeven helpen, maar ook nog eens met ze kunnen praten of andere din gen ondernemen. Daar willen ze na familieberaad vaak wel wat extra's voor op tafel leggen. Naast het pgb, zijn er ook va keringen die bepaalde vei dingen verstrekken en er ook kosten die van de hela kunnen worden afgetrokke Pro-Cura beschikt over groot aantal direct inzetbi zorgvuldig geselecteerde plomeerde verpleegkundig! gekwalificeerde zorgverï Welke zorg het wordt, is ai kelijk van de situatie. In he geval moet er echt verp worden, in het andere gas om een gedeeltelijke verza waarin ook huishoudelijke maaltijden bereiden, wan of boodschappen doen pas Fransje Warlicht en haar sen denken overal over „Zodra duidelijk is dat er nodig is, gaan we met de vrager, huisarts, wijkverpl of maatschappelijk werk oi tafel zitten en stellen een plan op. Pas daarna kijki welke hulpverlener het be het plaatje past." letje Sprenger herinnert nog wel een paar voor waarbij ze heel blij was d op Pro-Cura kon terug! „Toen mijn schoonmoede warrig werd, deugde ineei beste verpleegkundige meer. Dat was niet leuk. II zo blij dat Pro-Cura dat snel oplossen." KIJKEN NAAR HET CORSO Het terras van De Toog in Voorhout, een goeie plek om het bloemencorso te bekijken. Foto: Henk Bouwman Het bloemencorso van de Bollenstreek rijdt zaterdag weer van Noordwijk naar Haarlem. Het Leidsch Dagblad gaat alvast de route verkennen. In vier afleveringen kijkt de krant mee met mensen langs de corsostraten. Vandaag aflevering 2: De Toog, in de Herenstraat in Voorhout. Wie in zijn leven maar één keer in Voorhout komt, komt onge twijfeld ook door de Heren straat. De winkelstraat is de doorgaande route van Voor hout. En dus ook voor het bloe mencorso van de Bollenstreek. Halverwege de Herenstraat staat de kerk. Daar komen tijdens het corso de tribunes te staan. Te genover de kerk is het café van Voorhout, De Toog. Op een ge wone doordeweekse avond zit reltje te drinken. Op de hoek drie jongens aan de spare-ribs. Het corso, ja, dat komt weer hè. En dan wordt het ook in de He renstraat weer een gezellige boel, denken de aanwezigen. „Het dorp is leuk gevuld, het staat hier dan twee rijen dik te kijken", zegt barman Sander. „Natuurlijk moet het dan wel een beetje lekker weer zijn." Bij De Toog staat op corsodag een terrasje voor de deur. „Het is ze ker goed voor extra omzet, dat zal ik niet ontkennen", lacht Sander. Op de hoek van de bar legt Jack een afgekloven stukje rib in het afgekloven-stukjes-rib-bakje. „Wat er wel is: de mensen zou den wel eens wat meer rekening mogen houden met het corso", zegt hij stellig. Jack rijdt name lijk zelf een van de corsowagens. „En het is af en toe echt eng. Mensen beseffen niet dat daar komt met kilo's bloemen erop. Ze staan op de weg, gaan even opzij als je erdoor moet en ach ter je gaan ze dan weer midden op de weg staan." Beelden zoals we die kennen van grote wieler wedstrijden, als de renners bergop tussen de menigte door moeten worstelen. „Het is alsof je door een ballenbak rijdt, maar dan met mensen", zegt Jack. De Herenstraat is wel een heel geschikte plek om te kijken, daar zijn de bezoekers het roerend over eens. Er staan geen drang hekken, en de wagens komen zo tussen elf uur en half twaalf langs. Een betere tijd om even te gaan kijken dan anderhalf uur eerder in Noordwijk. „Daarom drinken de bezoekers hier voor namelijk koffie. Het is nog te vroeg voor alcohol", volgens de barman. Net als in Noordwijk willen ook de Voorhouters graag dat het corso de andere kant op gaat rij den. „Van Haarlem naar Noord wijk", zegt Jack. „In Noordwijk was het vroeger allemaal veel beter geregeld. Als we om half tien 's avonds aankomen op de Grote Markt, dan komen er nau welijks mensen kijken. In Noordwijk krijg je veel meer toe schouwers." Maar een feit blijft, klinkt het eensluidend, dat het corso een mooie dag oplevert. „Daar heb ben we echt geen grote kermis bij nodig. Het is traditie en het moet traditie blijven." Anton Diedrich door Janneke Dijke leiderdorp - Er is geen enkele garantie dat de lucht direct naast rijksweg A4 in Leiderdorp in de toekomst schoon genoeg is om in te wonen of naar school te gaan. Ook als de vervuiling binnen de norm blijft is de lucht ongezond. Of de concentratie stikstofdioxi de in de lucht afneemt, zoals TNO veronderstelt, valt nog te bezien. Gerard Hoek, onderzoeker aan de Universiteit Utrecht, adviseert de Leiderdorpse politiek daarom niet te dicht op de snelweg te bou wen. Hoek sprak gisteravond in -de Muzenhof in Leiderdorp op uit nodiging van het Platform W4,1 een onlangs opgerichte groep van bewoners van de wijk Holt- lant, ouders van leerlingen van de Kastanjelaanschool en de SP. Zo'n zestig bezorgde Leiderdor pers discussieerden over het on derzoek van TNO naar de lucht kwaliteit in het W4-gebied langs de snelweg, opgesteld in op dracht van de gemeente. TNO concludeert dat de lucht langs de snelweg de komende zeven jaar alleen maar schoner wordt. De mensen die gisteravond aan wezig waren twijfelen daaraan, omdat de Milieudienst West- Holland eerder het tegendeel beweerde. Dat de hoeveelheid stikstofdi oxide en fijn stof onder de toe gestane normen blijft, betekent niet dat het leefklimaat langs de snelweg gezond is, zegt Hoek. Hij werkt bij het Institute for Risk Assessment Sciences (IRAS) dat risico's van luchtverontrei niging inschat. „Een norm bete kent niet dat het daarboven ge vaarlijk is, en daaronder onge vaarlijk." Wie regelmatig binnen 300 meter afstand Van een snel weg verblijft, loopt een ver hoogd risico op piepende ademhaling en bronchitis. Lei derdorp wil een nieuwe school bouwen op 90 meter afstand van de A4. De wetenschapper plaatst vraagtekens bij de aanname van TNO dat de uitstoot van auto's in de toekomst afneemt, on danks de toenamen van het aantal auto's. „Als overheid heb je niet zoveel te zeggen over per sonenauto's. Als het econo misch minder gaat, rijden men sen langer in hun oude auto door. Nieuwe auto's zijn wel schoner, maar die komen dan niet op de markt." Hij noemt de uitspraken over uitstoot in 2010 daarom 'koffiedik kijken'. „Je trekt dan een vrij zware wissel op de toekomst. Wat als het niet zo is?" Hoek zegt niet dat TNO slecht werk heeft geleverd. „Ik wil TNO niet aanvallen, het is een gere nommeerd instituut waarin ik vertrouwen heb." Wel moet de politiek zich goed informeren over de gegevens die de ge meente aan TNO heeft verstrekt en die de basis vormen van de beweringen. „Voor de politiek is de belangrijkste vraag, of ze be reid zijn te aanvaarden dat de uitstoot afneemt." Fractievoorzitster Honnef van Groen Links is daartoe bereid. Ze vertrouwt wethouder Mol- kenboer ook als die zegt, dat de Kastanjelaanschool niet op de huidige plek herbouwd kan worden. „Als een wethouder mij dat zegt, dan geloof ik dat. Als ik de cijfers van TNO niet kan ge loven, wat dan wel?" CDA'er Van Jaarsveld vindt dat je het hele gebied erbij moet betrek ken. „Er staan ook huizen. Die kun je niet afbreken." „Maar dan ga je er toch niet iets nieuws bouwen?", zegt de aanwezigen verontwaan A. Visser, directrice van school in Rotterdam-Ovei begrijpt niets van de L dorpse plannen, en komt! ze avond graag voor langs. Regenboogschool staat meter afstand van de Al onderzoek heeft vervuiling duidelijk aangetoond, school stond er eerder da snelweg, en wij moeten er Ik snap daarom waarlijk nk je een school op zo'n koi stand van een snelweg bouwen." 'Teruggefloten1 M. Schellaart van de GGI Leiden was gisteravond aanwezig, hoewel ze aan kelijk wel zou komen. Od Milieudienst West-Holla uitgenodigd door het Pla form W4, kwam niet. We houder Molkenboer bev de indirect dat hij het Sd laart had verboden. „Ze ook door haar eigen orgs satie teruggefloten", aldi Molkenboer. Hij vindt dat logisch. „D< GGD en de Milieudienst betrokken bij het onder zoeksrapport. Het is niet handig als ze dan bij zo'i cussieavond aanwezig zi Hij vindt de discussieavi voorbarig. Donderdag bil de gemeente gelegenhei het stellen van vragen aa onderzoekers van TNO. kunt beter eerst goede vi stellen aan de mensen d rapport gemaakt hebben een man of tien binnen een bor- een grote, zware wagen voorbij- (advertentie) Maandlenzen van Het Huis, 6 paar incl. vloeistof 90,- Vormvaste lenzen van Het Huis 180,- Het Huis Rinck Zien mag gezien worden. OPTICIENS LEIDEN BREESTRAAT 121 - TEL. (071) 5« 50 36 I KUNNEN IN;.DEZE VESTIGING TERECHT VOOR SCREENING VAN HET NETVLIES door Janneke Dijke leiderdorp - De forse kritiek waarmee Baanderij-onderne- mers elkaar om de oren slaan, is niet goed voor de Leiderdorpse economie. Cees Broeksma, se cretaris van de Kamer van Koophandel, is bezorgd nu een grote groep bedrijfseigenaren bezwaar maakt tegen de komst van een uitgaanscentrum, en en passant hun frustratie over de Kamer van Koophandel en de Leiderdorpse Ondernemers Ver eniging (LOV) uit. Het lijkt erop dat op bedrijven terrein De Baanderij twee kam pen bestaan. Aan de ene kant is er de ploeg van de vastgoedeige naren Wim Regeer en Ed Klin kenberg met hun huurders langs de Zijldijk Aan de andere kant staat een groep onderne mers, waaronder autodealers en woninginrichters van de Touw- baan, de Draadbaan en de Ka belbaan. Zij werken sinds kort samen met omwonenden in een actiecomité, dat het uitgaans centrum dat Regeer en zijn compagnon Hylke Postma aan de Zijldijk willen bouwen, wil te genhouden. Van het uitgaans centrum met megadisco ver wachten ze overlast. Ook zijn ze boos, omdat Regeer in hun ogen de LOV en de Kamer van Koop handel voor zijn karretje spant. „Ik ben niet blij dat onderne mers elkaar voor rotte vis uitma ken. Het is zeker niet goed voor het imago van ondernemend Leiderdorp, en daarmee slecht voor de Leiderdorpse econo mie", zegt Broeksma. Over het verhaal van de twee partijen zegt hij: „Ik ontken het niet. Als er al twee partijen zijn, dan zul len ze in elk geval beide verlie zen." Eén van de klachten van de on dernemers is, dat de Kamer van Koophandel het plan voor een uitgaanscentrum steunt, maar niet naar de tegenstanders luis tert. Broeksma ontkent dit. „Ik heb vier keer gesproken met Oudshoom (één van de tegen standers, red.), dus het verhaal snijdt geen hout." Nadat een ex- tem bureau had geconcludeerd dat er een markt voor is en dat De Baanderij de meest geschikte plek in de regio is, verklaarde Broeksma zich voorstander van het uitgaanscentrum. Dat betekent niet dat de Kamer van Koophandel andere onder nemers in hun sop laat gaarko ken. Broeksma: „Ik heb gezegd dat ik altijd bereid ben hen te steunen. Ik kan een ondernemer immers nooit 'nee' verkopen." Over die dubbele rol zegt hij: „Dat is nou net de noodzakelij ke rol die ik speel als Kamer van Koophandel. Ik weeg de voor- en nadelen tegen elkaar af." De tegenstanders van het uit gaanscentrum hebben niet al leen kritiek op de Kamer van Koophandel, ze balen ook van de Leiderdorpse Ondernemers Vereniging (LOV). Volgens hen is de LOV 'twee handen op één buik met Regeer'. „Wim Regeer is één van de mensen aan De Baanderij. Hij laat zich ren dan de anderen, maai niet zo dat wij dat klal overnemen", zegt LOV-i ter Pierre van Overloop- het uitgaanscentrum hel nog nooit uitgelaten, dus niet waar ze dat op bas Hij wil wel kwijt dat, mits ligheid is gegarandeei wenst dat er toestemmii het plan komt Dat steeds meer ondeiB aan De Baanderij hun lid schap van de LOV opzf zoals tegenstanders van gadisco beweren -, is od waar, zegt Van Overloop, gendeel. Wij krijgen er a den bij. Ik hoop dat ze inzien zeggen dat de 1 goed bezig is geweest."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14