t£f LEIDEN REGIO Politie: 'Noemen nationaliteit verdachten was een vergissing' rtieltjesstraat na 65 jaar nog niet toe aan pensioen Februari brengt geen verbetering voor bollenexport Pancras-oost loopt nog niet warm voor Elisabeth erlamd van angst Werkstraf geëist voor verkrachten van vriendin A woensdag 23 APRIL 2OO3 Waarde daalt met bijna 8 procent bollenstreek - De export van Nederlandse bloembollen is van juli 2002 tot en met februari fors afgenomen. De exportwaarde van 583 miljoen euro is bijna 8 procent minder dan het halfjaar daarvoor. Ten opzichte van de zelfde periode in het jaar daar voor blijft de achterstand overi gens beperkt tot 2,5 procent. De export naar landen uit de Europese Unie, met een markt aandeel van 47 procent, nam in de periode juli tot en met febru ari van dit jaar met met 7 pro cent af. Grote afnemers zoals Duitsland (-6 procent tot ruim 71 miljoen euro), het Verenigd Koninkrijk (-9 procent tot 52,8 miljoen euro), Frankrijk (-8 pro cent tot 41,5 miljoen euro) en Italië (-7 procent tot 40,2 mil joen euro) zijn de belangrijkste dalers. België nam als enige land van de Europese Unie meer af ten opzichte van het vorige sei zoen: een toename met 5 pro cent tot 6,5 miljoen euro. De exportwaarde van bloembol len voor de niet-Europese lan den kwam in de genoemde pe riode niet hoger dan 310 miljoen euro. Hiermee bleef de export in deze periode 8 procent achter op dezelfde periode van het voorgaande jaar. De exportont wikkeling naar de drie grote niet-Europese landen hapert. De grootste afnemers, de Ver enigde Staten (-11 procent tot bijna 122 miljoen euro), Japan (- 9 procent tot 69,2 miljoen euro) en Canada (-17 procent tot 19 miljoen euro) namen bedui dend minder af dan in dezelfde periode vorig jaar. Er zijn enkele stijgers: Australië*(+17 procent tot 11,1 miljoen euro), Costa Ri ca (+14 procent tot 2,4 miljoen euro), Mexico (+16 procent tot 8 miljoen euro), Polen (+15 pro cent naar 7,3 miljoen euro) en Rusland (+21 procent tot 6,2 miljoen euro). Het totaal aantal stuks bloem bollen dat werd afgenomen door de niet-EU-landen be droeg 3.166 miljoen stuks. Dat is een afname van bijna 3 procent ten opzichte van het vorige sei zoen. Tulpenbollen maken in aantallen circa eenderde deel uit van de export naar landen bui ten deEuropese Unie. De aan tallen van enkele overige gewas sen zijn: 543 miljoen stuks lelies, 408 miljoen gladiolen, 267,5 mil joen stuks irissen, 177 miljoen krokussen en 194,7 miljoen stuks narcissen. uk - Op de Nationale Red- ootdag van 3 mei kunnen rs van de Katwijkse 1 een vaartocht maken t Redder. Dan geeft de lijke Nederlandse Red- laatschappij een kijkje in ken van het reddingwerk. bracht de bemanning IRM-station Katwijk in Idingstochten zes perso- 'lig aan wal. Het Katwijk- Jthuis aan de parkeer- Noordduinen is van tot 16.00 uur open voor ers, om materiaal en fo- i bekijken. Als het weer te (is om passagiers in de nee te nemen, geeft de een demonstratie. katwijk - De politie Hollands Midden geeft toe een vergissing te hebben gemaakt door de na tionaliteit te noemen van vier verdachten van pinfraude in Katwijk. Het bureau communi catie van de politie volgt door gaans de aanwijzingen van het openbaar ministerie, schrijft korpsbeheerder Lemstra in een reactie op de klachtenbrief van het Katwijkse gemeenteraadslid Janssens. Volgens hem is er sprake van een incident, ontstaan doordat een betrekkelijk nieuwe mede werker een foute formulering gebruikte voor een persbericht. Er is een vergissing gemaakt met het noemen van het woord 'na tionaliteit', legt afdelingshoofd H. Vos uit. „Als we hadden op geschreven 'de verdachten zijn afkomstig uit Roemenië en heb ben geen vaste woon- of ver blijfplaats', dan was er niets aan de hand geweest. De woon plaats of het land zegt namelijk niets over iemands nationali teit." Het openbaar ministerie heeft daarover regels opgesteld voor de eigen voorlichters en de poli tie. In de meest recente aanwij zingen staat dat informatie over het ras (voorheen de nationali teit) van de verdachte niet aan de media moet worden ver strekt. Althans, niet als dat niet relevant is voor het delict waar van de persoon wordt verdacht. Want dat werkt stigmatiserend. „Wij zijn ervan doordrongen dat je dat moet voorkomen", zegt Vos. Formeel zit er een verschil tus sen de foute en de juiste formu lering over de verdachten uit Katwijk. Of het de lezer gevoels matig dezelfde informatie ople vert, is iets persoonlijks, zegt Vos. „Het is maar net wat je erin wilt lezen. Stigmatisering begint bij jezelf." Korpsbeheerder Lemstra meent dat met de beantwoording van de klacht van Janssens de zaak is afgedaan. Hij ziet geen nood zaak om de zaak aan de orde te stellen in het Regionaal College van de politie Hollands Midden, waarin alle burgemeesters uit de regio vertegenwoordigd zijn. Volgens Lemstra levert dat geen bijdrage aan het voorkomen van dergelijke incidenten. Janssens zucht bij de reactie op zijn zoveelste klacht over de po litie. „Het zijn recidivisten", concludeert hij. „Als ik drie keer door het rode licht rijd, word ik steeds zwaarder gestraft, maar dat geldt kennelijk niet voor henzelf. Ik hoop dat het niet meer voorkomt, want het is ei genlijk te gek dat je je hierom als raadslid druk moet maken." Bewegingsklachten door stress in Hendriks - Verlamd van angst is maar een uitdrukking. Vol- arin Roelofs (30) van de siteit Leiden komt het voor jnsen in stresssituaties In kunnen verroeren. Zij is n de 64 jonge onderzoe- e van de Nederlandse Or- tie voor Wetenschappelijk ioek (NWO) een subsidie .Vier jaar lang gaat zij de onderzoeken tussen stress legingscontrole bij patiën- (teen medisch onverklaar- irlamming. twintig procent van de in bij neurologie - de we- ap die het zenuwstelsel eert - blijven medisch on- ird. Jarenlang deden de fantasieën over die aardige verlammingen de De Griekse filosoof Plato :de in de Oudheid dat de laarbare verlammingen bij vrouwen voorkwa- De problemen zouden I hem dus samenhangen baarmoeder. Maar toen Idaten na de Eerste We- iog (1914-1918) er ook maken kregen, was deze :efing niet rneer houdbaar, dachten vroeger dat pa- met verlammingsver- elen hen voor de gek maar de klachten ble- feiak een psychische oor- 1 hebben. Als mensen in ugd een trauma hebben pen, kunnen zij bij nieu- roblemen zogenoemde Sieklachten' ontwikke- •tals verlammingen. „Ze n een rolstoel zonder te dat ze baat kunnen heb- j een psychologische be ing", zegt de klinische heidspsychologe, die inkelijk uit Venlo komt. dat er zo weinig on- „f naar is gedaan." I haar promotieonder- jtdekte Roelofs al dat er >and bestaat tussen tde bewegingsklachten ten met een conversie- ning. Ze gaat tzoeken verband ligt. Om dit toe verwijst zij naar de :reld. Gestresste dieren (verlamd van schrik zijn. korte 'freezing respon- ze dat ze wegkomen. „Dat is een normale, veilige re actie", stelt Roelofs. Conversie patiënten hebben te veel van het stresshormoon Cortisol, waardoor actieve vermijding mogelijk wordt geremd. „Dat zien we ook bij dieren die op jonge leeftijd zijn getraumati seerd." Over het algemeen hebben con versiepatiënten een goede re flex, maar hebben ze moeite met de bewuste aansturing van een beweging. Dit gaat met na me in stressvolle omstandighe den zo, maar ook in gewone doen, bijvoorbeeld als de pa tiënten een kopje pakken. Tot Roelofs' verbazing komen zulke patiënten vaak in de revalidatie terecht. „Daar worden bewegin gen bewust getraind, terwijl dat nu net is wat ze niet kunnen." Roelofs gaat drie experimenten uitvoeren met conversiepatiën ten met spierzwakte aan één arm. Zij moeten bij de eerste proef kijken naar afbeeldingen van boze en blije gezichten. Mensen zijn geneigd gevaar - de boze gezichten - te vermijden. Roelofs vermoedt dat de patiën ten hierin geremd zijn. Bij de tweede proef gaat ze 'gemeen doen'. „Ik ga ze stressen, zodat ze Cortisol aanmaken." De pa tiënten moeten een praatje hou den voor een groep. Ze moeten een ingewikkelde rekensom ma ken, waarna ze 'negatieve feed back' krijgen. Als laatste experi ment maakt Roelofs hersen scans om te kijken wat er pre cies in de hersenen gebeurt als conversiepatiënten proberen te bewegen. „Ik hoop een aankno pingspunt voor behandeling te vinden." De Leidse universiteit heeft zes tien zogeheten VENI-onderzoe- kers van NWO gekregen, twintig procent van het totale aantal. Woordvoerder Wïm van Ame- rongen van de universiteit vindt dit mooi resultaat waarmee de universiteit zich bij de Neder landse top nestelt. De VENI- subsidie is bestemd voor pas ge promoveerde, excellente, onder zoekers die aan het begin van hun carrière staan om drie jaar lang hun ideeën verder te ont wikkelen. Ze behoren tot de beste tien twintig procent in hun onderzoeksgebied. De sub sidie geeft hun ook de mogelijk heid om een deel van hun on derzoek in het buitenland te doen. Naast de VENI-subsidi, kent de NWO ook VIDI- en VI- CI-subsidies. De SLS wil in het voormalige Elisabethziekenhuis woningen maken voor buitenlandse studenten en mensen die tijdelijk om woonruimte verlegen zitten. Maar voor de bestem ming van de begane grond wil de SLS overleggen met de omwonenden. Foto: Mark Lamers Buurt bang dat voormalig ziekenhuis met een nieuwe bestemming overlast veroorzaakt door Wim Koevoet leiden - De bewoners van Pan- cras-Oost weten nog niet zo goed wat ze willen met de bega ne grond van het voormalige Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht. Uit discussies in de wijkgroep Oostelijke Binnenstad bleek gisteravond dat zij juist bang zijn dat het monumentale gebouw door nieuwe functies overlast veroorzaakt. De buurt loopt nog nauwelijks warm voor de vele mogelijkheden. De discussie leverde geen nieu we ideeën op. Bewoner E. van der Hoeven, die namens de buurt overlegt met de gemeente en met de eigenaar van het ge bouw, de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLS), moet het voorlopig doen met zijn ei gen wenserdijstje: huisartsen praktijk, kinderopvang en een gemeenschappelijke recreatieve ruimte, in de vorm van een grand café. Niet dat de bewoners deze wen sen afwijzen. Maar het dringen de verzoek is wel om de ingang van welke voorziening dan ook aan de kant van de Hooigracht te laten. Tot september 2005 blijven de bewoners als anti-kraakwacht in het voormalige ziekenhuis zit ten. Voor die maand moeten de plannen rond zijn. De SLS wil er 190 woningen laten bouwen voor buitenlandse studenten en nog een klein aantal voor men sen die tijdelijk om woonruimte verlegen zitten. Maar voor de bestemming van de begane grond wil de SLS overleggen met de omwonenden. Ook voor de enorme kelder, zo'n 5.000 vierkante meter, kun nen wensen worden ingediend. De SLS speelt met de gedachte deze als 'opslageenheden' te verhuren. De bewoners hopen dat er ruimte overblijft voor de fietsen die in rond het gebouw slingeren. De bewoners laten hun fietsen niet in de kelder achter, omdat er zich regelmatig junkies zouden ophouden. De SLS belooft dat zij zulke mis standen uitbant. De stichting wil van het beheer van het gebouw een baan maken van 36 uur per week. Het meeste enthousiasme gaat uit naar de tuin waarmee het karige groen in de wijk kan wor den uitgebreid. De tuin moet dan wel openbaar toegankelijk worden. Dat heeft als extra voordeel dat er wat meer loop in komt en dat is weer goed voor de sociale veiligheid aan de kant van de Kloosterpoort, die de buurt ook onveilig vindt. De bewoners hebben nog tot 6 mei de tijd om hun wensen voor de begane vloer van het zieken huisgebouw via een enquêtefor mulier kenbaar te maken. den haag/noordwuk - Justitie stond gisteren voor een dilem ma. Moest de rechter een 22-ja- rige Noordwijker straffen voor verkrachting van een Voorhout- se, die inmiddels zijn vriendin weer is? De Voorhoutse wouw had officier van justitie Steen tot twee keer toe met klem ge waagd om de drie aangiftes te gen haar vriend in te trekken. Maar Steen wilde niet van wij ken weten, al hield hij rekening met de strafmaat: een taakstraf van 240 uur en een voorwaarde lijke celstraf van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. „Soms", verklaarde de officier, „moeten mensen tegen zichzelf in bescherming worden geno men. Vandaar dat is de rechts zaak heb doorgezet. Het is mijn taak nu eenmaal mijn om de rechtsorde te handhaven. Dit gedrag is niet te tolereren en daarom moet deze meneer voe len dat hij fout is geweest." Op 9 juli was de Voorhoutse naar de politie gestapt om aan gifte te doen van een verkrach ting. De Noordwijker had 'hele erge' ruzie gehad met zijn vrien din. Op de kamer van het ou derlijk huis van de Voorhoutse ontstond een gevecht. De Noordwijker scheurde de kleren van het lijf van zijn vriendin en wilde gemeenschap, terwijl de wouw dat afwees. Omdat hij zo sterk was, stribbelde zij niet te gen. Op de zitting verklaarde de man dat hij een gespleten persoon lijkheid had. Hij kon aardig zijn, maar ook ongelooflijk kwaad worden. Dat was hem eerder overkomen toen hij bij zijn vriendin was. Die ruzies liepen zo hoog op, dat de wouw tot twee keer toe naar de politie was gestapt. De wouw zei bij de po litie dat zij bij één van die ruzies verkracht was, maar de Noord wijker ontkende dat. Hij gaf wel toe dat hij geweld had gebruikt. Vanwege zijn persoonlijkheids stoornis is de man drie maan den in contact geweest met een maatschappelijk werker. Dat heeft geholpen, verklaarde de Noordwijker. Hij heeft zichzelf beter onder controle. De relatie met zijn vriendin is goed. Zo goed, dat de wouw alles in het werk heeft gesteld om de Noordwijker buiten het Paleis van Justitie in Den Haag te hou den. De officier was echter niet te vermurwen. De uitspraak is over veertien dagen. De Stieltjesstraat in de jaren zestig. Foto: Leo Piek middagthee en 's avonds een willen komen, kunnen zich aan- straat 15, 2313 SA Leiden, b^fbecue. Oud-bewoners die iqplden bij Leo Piek, Stieltjes- Eri&Jan Berendsen van de straat praten. Dat kan leuk worden. Daarom roep ik ook iedereen op die ooit in de Stieltjesstraat heeft gewoond om naar het straatfeest te ko men. Vijf jaar geleden was er een oud-bewoonster die in een huis naar haar oude slaapkamer wilde kijken. Leuk toch." Met een aantal medebewoners is Piek al maanden bezig met de organisatie van het festijn. Di verse werkgroepen zijn ver enigd in het straatcomité en het draaiboek van vijf jaar geleden is weer voor de dag gehaald. „Uniek", noemt Piek de samen werking en sfeer in de straat. „Er wonen hier mensen uit Rot terdam en Amsterdam die met een verliefd werden op de straat. We staan niet voor niets in de top 5 vaiï meest gewilde straten van de Rabobank. En waar vind je nog een oudere medebewoonster die met Kerst mis en Pasen langs de deuren gaat om de kinderen iets lekkers te geven?" En dat moet vooral zo blijven, vindt Piek. „Daaróm staat het 65-jarig bestaan van de straat ook in het teken van het niet met pensioen gaan. Want de mensen gaan hier nog steeds leuk met elkaar om, er is nog sociale controle zonder dat het vervelend wordt en daarom blijf ik hier wonen. Als ik uit de Stiel tjesstraat vertrek, is dat tussen zes plankjes." Het straatfeest in de Stieltjes straat wordt op 28 juni gehou den en begint om 15.00 uur. Bij slecht weer wordt het feest een week uitgesteld. Er zijn kinder spelen, een volleybaltoernooi, e beurde nog niet zo lang jgn. Een auto, gehuurd op lol, reed stapvoets door at. „Kinderen van ouders 7 Öe Stieltjesstraat hebben /eind en naar het buiten- jn vertrokken", aldus Leo d ie meteen in de gaten uflt voor gasten de straat \hten. „Dat gebeurt wel de een of andere ma de straat toch trek- in 1953 in de Stieltjes- [eboren en woont er nog Vijfjaar geleden bij het irige bestaan van de 'ver- itraat in de Professoren- l ireef hij een boekje: Stieltjesstraat 1938-1998. Er zijn 230 exemplaren van verkocht. De laatste boekwerkjes gingen naar Venezuela, Argentinië en Zuid-Afrika. Maar ook uit België en Australië kwamen reacties. „Een tweede boekje bij het 65- jarig bestaan zit er niet in", zegt Piek. „Niet dat ik onvoldoende foto's heb of geen materiaal of schrijfstof. Integendeel, dat heb ik zat. Nee, bij het straatfeest ter gelegenheid van het behalen van de pensioengerechtigde leeftijd moet alles in het teken staan van 'oud ontmoet nieuw'. Laat de voormalige bewoners maar eens met de huidige be woners over de geschiedenis Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13