De vliegende vrouwen van Ad Kojj REGIO 'Er is een duidelijke voorkeur voor PvdA en CDA uitgesproken 'Als we weer moeten stemmen, neemt niemand de politiek serieuj HDC 970 WOENSDAG 23 APRIL 200 NAVRAAG Negenvoudig olympisch kampioen Carl Lewis is de afgelopen dagen tweemaal negatief in het nieuws gekomen. Maandag werd hij in Los Angeles aangehouden nadat hij zijn gloednieuwe Maserati onder in vloed tegen een Voor mij blijven Lewis' geluidswal op de J J y snelweg had ge- prestaties gewoon staan reden en vorige week werd zijn naam genoemd in een onthullend dopingverhaal in het Amerikaanse tijdschrift Sports Illustrated. In de aanloop naar de Spelen van Seoul (1988) zou Lewis door de Amerikaanse bond drie keer zijn betrapt op het gebruik van verboden middelen. Demasqué van een groot kam pioen? Navraag bij HAN KULKER, die in Seoul zesde werd in de 1500 meter-finale. Is Lewis voor u nu ontmaskerd? ..Een beetje, niet helemaal. Maar dat wil ik misschien ook niet, omdat hij toch een icoon is van de atletiek. Dat hij voor mij wel een beetje van zijn voetstuk is gevallen, komt meer door dat dopingverhaal dan door dat rijden onder invloed. Lewis heeft het dopinggebruik altijd te vuur en te zwaard bestreden, ook na de finale in Se oul waar Ben Johnson als winnaar werd gediskwalificeerd. Als je dan leest dat hij zelf zou hebben gebruikt, ga je daar wel anders tegen aan kijken. Al vind ik dat meer een zaak van de Amerikaanse bond" Hoe bedoelt u? „Nou, die heeft destijds kennelijk een ver keerde inschatting gemaakt en gedacht dat het de bijwerlang was van bepaalde medicijnen. Veel atleten worden daardoor 'positief en dan is het aan de bond om te beoordelen of er nu wel of niet een middel is gebruikt dat op de dopinglijst staat. Bij Lewis hebben ze geïnterpreteerd dat het medicijngebruik was en is dopinggebruik verzwegen." Dus hij heeft gebruikt? „Ja, volgens de reglementen wel, maar ik zou ook best kunnen begrijpen dat Lewis destijds iets genomen heeft. Hij stond na tuurlijk gigantisch in de picture in die tijd en vooral voor de sprint heb je goede mid delen om je prestatie te verhogen. De ver leiding voor een sprinter is in elk geval veel groter dan voor een atleet die op de middenafstand loopt. Daar heb ik nooit goede middelen voorbij zien komen" Daar heeft u wel naar gezocht? „Je bent altijd op zoek, maar zelf heb ik nooit wat gebruikt. Alleen wel eens wat vitamines, waarvan werd gedacht dat ze hielpen. Maar dat waren grensgevallen, geen doping. Daar denk je vooral in je nadagen wel eens aan, maar er was gewoon niks voor de mid denafstand, dus was de verleiding er ook niet." Welke waarde moeten we nu nog hechten aan de prestaties van Lewis? „Goeie vraag. Veel, denk ik, want dopinggebruik is vaak een inci dent en hij is nooit betrapt bij Olympische Spelen. Anders zou je daar ongetwijfeld van gehoord hebben. Dus voor mij blijven zijn prestaties gewoon staan." tekst: Paul de Tombe foto: Mark Lamers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, maandag 24 april ALPHEN AAN DEN RIJN - AZC Unique heeft zaterdagavond in een bomvol De Dillen (1100 toeschouwers) zijn huidige suprematie in waterpoloënd Nederland nog eens duidelijk onderstreept. Met een afgetekende 5-3 overwinning op HZC/de Robben prolongeerden de Alphenaren het landskampioenschap en rekenden zij voor eens en al tijd af met de cynici, die na het behalen van de eerste titel gering schattend spraken over een 'eendagsvlieg'. ANNO 1978, maandag 24 april LEIDEN - In de Cobetstraat werd zaterdag melkhandelaar Willem van Rijn door zijn klanten in het zonnetje gezet, omdat hij al dertig jaar lang melk- en zuivelprodukten huis-aan-huis bezorgt in de omgeving van de Hoge Rijndijk en Burggravenlaan. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gbladui gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactield@damiatehdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betalir,. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr. 18-19.30 uui, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Marije van den Berg (28) uit Leiderdorp, bedrijfsjournalist en PvdA-raadslid: „Opnieuw naar de stembus? Wat een onzin. Er is door Nederland een duidelijke voorkeur uitgesproken voor PvdA en voor CDA. De WD heeft géén beloning gekregen en de LPF is afgestraft. Een kind kan de was doen, zou je zeggen. Maar blijkbaar zijn bij de familie Bal kenende de taken nog traditioneel verdeeld, of houdt Jan Peter gewoon erg van vuile was binnenhalen. Er komt misschien nog een moment dat Balkenende met een strakke smoel verkondigt dat 'voor het landsbelang de LPF moet meerege- ren'. Zelf hoop en denk ik dat D66 als derde partij bij- ->MfiflH^.schuift. Ik hoop dat de nieuwe regering niet de kans krijgt erg veel 1» kapot te maken, maar laat ze hun plannen maar over het land k. uitstorten, dan denk ik dat de kie- zer het de volgen- de keer wel weet." Annemarie de Jong (16) uit Voorschoten, vwo-scholiere: „Ik ben het met deze stelling nóg niet eens. Immers, de politieke leiders worden gekozen door de gang naar de stembus. Hierpa wordt het ver trouwen gegeven aan de gekozen personen om bepaalde zaken te re gelen, zoals een kabinet vormen. Het is jammer dat deze gekozen perso nen nu dat vertrouwen beschamen door nog steeds geen regering te vormen. Als nu weer naar de stem bus wordt gegaan, verwacht ik dat nog meer mensen het vertrouwen in de politiek verliezen. De kleine groep die dan wel komt opdagen, zal wel licht geen goede afspiegeling meer geven van de wensen die leven onder de mensen. "Misschien moeten we toch nog voor een korte tijd de politieke leiders het vertrouwen geven om de problemen op te lossen. Lukt ze dit niet, dan is een gang naar de stembus L. noodzakeK'k." Dennis Salman (30) uit Noordwijk, werkzaam bij de Noordwijkse Wo ningstichting, diskjockey en actief lid Lijst Nieuwe Politiek: „Grote kul. Dan wordt het een soort spelletje spelen met de kiezer en die neemt de politiek na het laatste theater stukje met Balkende en Bos in de hoofdrollen al helemaal niet meer serieus. De PvdA heeft zichzelf met een arrogante houding buitenspel gezet en Balkenende heeft daar han dig gebruik van gemaakt. De kiezer heeft gesproken en laat de Haagse bluf nu maar eens tonen hoe ze het er van af brengt. Er moet gewoon een meerderheid gevonden worden, in welke combinatie dan ook. Het CDA heeft daarin als grootste partij natuur- lijk een sleutelfunctie. I Maar welke partijen *9 er ook aan de regering y gaan deelnemen, ik voorspel bij deze dat A >mÏ< W er b"111611 twee Jaar 'vanzelf weer verkiezingen zullen zijn." Nancy Knijnenburg (35) uit beveiligingsmedewerkster ei trainster van de damesselect SJC in Noordwijk: „Ik ben he de stelling eens. We hebben k zien dat de door ons gekozen en (personen) er niet uitkom< moeten we onze eigen conch trekken. De enige manier om kunnen veranderen en/of te 1 vloeden is door middel van h ken van een nieuwe of een to dere keuze. De heren Balkenf Bos waren al geen eerste keu! mij en wellicht hebben de ki< de gaten dat de degelijkheid i CDA en PvdA toch niet helen wat ze ervan verwachtten. Ko laten we het nog maar eens proberen. Mis schien ziet de poli tiek dan eens in dat ze de kiezers heeft teleurgesteld, vooral als er bij een nieuwe stemming een (groot) verschil uit komt." Om uit de poli Je moet een enorm hoge frustratiedrempel hebben", zegt modelvlieger Ad Kop. Hij vertelt over modelvliegtuigen die zich frontaal in de grond boren en anderen die buiten bereik van de zender raken en stuurloos verloren zijn. Dat het veel moeite kost om te leren vliegen met afstandbe- stuurbare vliegmachines, is te zien tijdens een presentatie bij de Voorschotense Ijsbaan op Koninginnedag. Het Voorschotense luchtruim wordt dan onveilig gemaakt door leden van de Leidse Luchtvaartclub, Modelvliegclub Valkenburg, Haag se Modelvliegclub en de Zoetermeerse Luchtvaartclub. Er is van alles te zien. Van kleine helikopters, tot zweefvliegtui gen en van brandstof vliegtuigjes tot experi mentele, afstand- bestuurbare machines. met meerdere partijen. Dat doet recht aan de keuze van de kiezer: de meningen zijn immers nogal verdeeld." P. Klein, Nieuwegein: „Eens. Stem noch CDA, noch PvdA. Met name het CDA lijkt gewacht te heb ben op de provinciale verkiezingen. Die uitslag geeft een CDA-PvdA-ka- binet aan en ook niets an ders. Het stemgedrag bij de provincie was de inzet van de landelijke partijen. Laat de kiezers zich maar opnieuw voor een keuze uitspreken. Dus wie moet met wie. Ik verwacht dan winst voor de PvdA en verlies voor het CDA." K. van der Maat, Zoeter- woude: „Oneens. De po litiek wil graag serieus ge nomen worden, dat ge beurt zeker niet als er nog een keer gestemd moet worden." problemen te een nieuwe gang stembus beeld, de light rail i Duitse Karlsruhe, ri der de grond wegg vinden ze daar nu. ling waarop u tot e maandag kunt rea{ luidt daarom: De Rijn Gouwe Lijn doodgeboren kindje De proef met de Rijn Gou we Lijn is geen succes. Technische en organisato rische storingen stapelen zich op. En het grote voor- Reageren kan via d De Stelling, postbu 2300 AB Leiden of website: www.leid blad.nl Bijzondere modelvliegshow op Koninginnedag Ad Kop (rechts) en Tom te tonen hun bijzondei nitopher'. Kop: „Het radiografisch bestui j vogel, die echt vliegt a vogel. Als je gewenc om te vliegen met vlie jes of afstandbestui helikopters, kun je al je ring overboord zetten, hiermee moetje he maal opnieuw I Foto: Hielco K Leidenaar Ad Kop bouwt samen met zijn vriend Tom Bonte vliegtuigen in de ca tegorie 'experimenteel'. Zo vliegen ze met een zelfgebouwd model dat gerust tot de allerlichtste vliegtuigen ter wereld gerekend mag worden. Het van piepschuim en hout ge fabriceerde wonder weegt slechts 49 gram, in clusief nachtverlichting. Kop vindt prestatie even belangrijk als presentatie en komt daar om met een groter zweefvliegtuig waarmee hij video-opnames maakt vanuit de lucht, die vanaf de grond op een televisie te bekijken zijn. Kops trots op het moment is éen zwarte vlieg machine in de vorm van een vogel. De Leide naar heeft met deze zogenaamde 'Omitopher' een echte primeur in handen. Het apparaat vlieg met klapwiekende vleugels en stuurt met een staart. Kop: „Misschien zijn er in Neder land nog drie of vier. Het iets heel bijzonders, dat mag duidelijk zijn. Het is een radiografisch bestuurbare vogel, die echt vliegt als een vogel. Als je gewend bent om te vliegen met vlieg tuigjes of afstandbestuurbare helikopters, kun je al je ervaring overboord zetten, want hier mee moet je het helemaal opnieuw leren. Kop heeft zich, toen hij in de wereld van de ra diografisch bestuurbare vliegtuigen terecht kwam, al snel toegelegd op de zwevende vlieg tuigen. „Het is voor mij een onbegrijpelijk spelletje. Iedere seconde is anders, je weet nooit op welke manier een vlucht zich ontwik kelt. Die is geheel afhankelijk van de wind. Vliegen met een motor heb je redelijk snel on der de knie en zodra ik iets redelijk goed kan, is de lol er voor mij gauw af." „Ik geef mijn vliegtuigen altijd de naam van een vrouw." Kop laat één van zijn zweefvlieg- 'Om uit de politieke pro blemen te komen, is een nieuwe gang naar de stembus onvermijdelijk.' De meningen over de stel ling van deze week waren al net zo verdeeld als die onder de CDA- en PvdA- politici. Een heel kleine meerderheid (56 procent) wil wel weer stemmen, maar bijna evenzoveel be zoekers van de websitevan deze krant - www.leidsch- dagblad.nl - verwachten dat de gekozenen de for matieproblemen zelf op lossen. Een selectie uit de reacties: P. Rhijnsburger, Hazers- woude-Rijndijk: „On eens. Men heeft CDA ge stemd, omdat deze partij steeds heeft gezegd met de WD verder te willen regeren. Daarom is het CDA de grootste gewor den. Dus mag het CDA een 'partner' kiezen. Dat men het eerst nog met PvdA heeft geprobeerd vanwege de onlogische zetelwinst van 'filmster' Bos valt te loven, maar KLANKBORD tuigen zien. Op de linkervleugel prijkt de naam Madelon. „Zo krijgt zo'n vliegtuig een persoonlijkheid. Dan pak je niet zomaar meer een stuk techniek, maar dan ga je vliegen met 'Madelon'. Het geeft een bij zonder gevoel tijdens het vliegen en het zorgt ervoor dat je extra zuinig en voorzichtig met het vliegtuig omgaat. Het zijn altijd vrouwen die ik ken of die ik heel kort heb ontmoet, maar die toch een blijvende indruk op me heb ben gemaakt. Ik vraag ze altijd toe stemming voor het gebruiken van hun naam." Kop en Bonte zijn beiden lid van de Leidse Luchtvaarclub. Ze vliegen hun machines meestal op vliegveld Val kenburg. Kop: „Het is prachtig om te zien dat de buizerds die daar rond vliegen graag om onze vliegtuigen heen vliegen. Het lijkt alsof ze het wel knap vinden dat wij mensen een manier hebben gevonden om te vliegen. Ze kijken echt toe hoe we het er vanaf brengen. In de woonkamer van Kop staat de tv constant op de meteorologische pagina's van Teletekst. Precieze en actuele informatie over de wind snelheid is van groot belang, omdat de ultra- lichte vliegtuigjes ieder briesje oppikken. „Bij meer dat windkracht 3 is het met sommige modellen heel moeilijk vliegen. Daarom ga ik nu ook niet vliegen, want met de wind die er nu staat, loop ik veel kans dat het mis gaat en dan heb ik op Koninginnedag niks om de mensen te laten zien." Maar weer of geen weer; de demonstratie bij de Voorschotense ijsbaan gaat op Koninginne dag gewoon door. „Ook al stormt het. Van een Duitse vriend heb ik geleerd dat je de mensen nooit voor niks kan laten komen. Dus dat doe ik ook niet. Al kost het me uiteindelijk eet vliegtuig." De Modelvliegshow is te zien op 30 april e 12.00 tot 16.00 uur bij de Voorschotense ij, aan de Nicolaas Maeskade in Voorschotep CDA, WD en D66 proberen een kabinet te formeren. Vanaf links: Maxime Verhagen en Jan Peter Balkenende van het CDA, WD'er Gerrit Zalm en de democraten Bert Bakker en Boris Dittrich. Foto: ANP/Peter Hilz het kon natuurlijk niet lukken nadat wederom de bekende, oude, socia listische stokpaardjes werden bereden." H. van Poelgeest, Leider dorp: „Oneens. De keuze van een (groot?) deel van de kiezers wordt bepaald door de waan van de dag. Het is ondoenlijk om nog vaker verkiezingen te houden. Laten de politici nu maar snel hun verant woording nemen en een regering vormen, liefst Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant/belegger: „Een onbegrijpelijke opmerking. We heb ben als Nederlanders gestemd en dat doe je in de regel voor vier jaar. In die tijd gebeurt er van alles waar je het mee eens of niet mee eens kunt zijn, maar om dan meteen maar weer naar de stembus te gaan... Stel je voor dat je dat voor elk 'wissewasje' zou moeten doen. Dan komt er na verloop van tijd echt nie mand zijn stoel meer uit om zijn stem uit te brengen. Ja, politiek ge zien is het moeilijk om een coalitie te smeden, maar we moeten de bal letjes niet opnieuw laten rollen als het de eerste keer niet lukt. Het is geen bingospelle tje. Enige profes sionaliteit mo gen we als kie zers van de geko zenen wel ver wachten."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12