LEIDE Volkshuis verboden terrein voor 'De X' REGIO Verzwijgen van Duits referendum valt slecht Li Wijkwethouder Geertsema met argwaan binnengehaald R1 'We zijn een uitstervend ras Politie vindt drie hennepkwekerijen bij invallen Leiden op de waterkaart ere ;hwijk woensdag 23 april 2oo3 Ontspannen j Studenten imer Orkest Stieltjesstraat: [jaar maar nog et met pensioen [kere student rapt dief Een 42-jarige man uit s vanochtend kort voor uur door de politie op de igracht opgepakt. Hij er van verdacht kort jor te hebben ingebroken studentenhuis aan het j iburg. Een bewoner be- hem echter, waarna de er er vandoor ging. Het is ikend of de man er in is gd iets uit het huis mee te aak via venbus - In een woning aan de lansenstraat is gisteren ig ingebroken. De dader vermoedelijk binnen e deur via de brievenbus pendelen. Uit het huis is spoort en een klein be- estolen. vy Metol leldkampioen - De Leidse pompon- leavy Metol is tijdens in Marseille wereldkam- ;eworden. De groep van ;rleaders van tussen de 5 jaar liet in de Franse tad sterke tegenstanders er meer de Verenigde achter zich. Daarnaast len zeven solisten op di- nderdelen bij de eerste ree teams van The Ko- werden op het onder- irlen, show en dans met (majorettestokjes) res- elijk tweede en derde. tfoto's olen den haag - Twee koffers itgenfoto's van borsten, ct door het Bevolkings oek Borstkanker West in zijn eind vorige week in tag uit een auto gestolen. om foto's van vrouwen rschoten en De Lier die ader van het landelijk agsonderzoek op borst- zijn onderzocht. Eén atte het resultaat van liddagcontroles. In koffer zaten twee jaar jto's van de vrouwen die 1 zouden worden ge- „De cliënten zijn in- schriftelijk ingelicht", et Bevolkingsonderzoek nker. De vrouwen kun- jmaals een foto laten in de mammobiel, de tarin borstfoto's worden t. De gestolen koffers ot en zwart en voorzien rode '2'. door Silvan Schoonhoven leiden - Cultureel centrum De X is 'met onmiddellijke ingang' de toegang ontzegd tot het Leidse Volkshuis, tot een borgsom van tienduizend euro is betaald. Al leen in hun kantoortje mogen le den van De X zich nog vertonen. Dat heeft J. van Breukelen, coör dinator van het Volkshuis per brief laten weten aan het bestuur van het cultureel centrum. Dat weigert principieel een borgbe drag te betalen aan de welzijns organisatie LWO, hoofdhuurder van het Volkshuis. De brief legt De X naast zich neer. Aanleiding voor het conflict is een schade die is ontstaan door olielekkage in het gebouw. „Een ongelukje", noemt penning meester Rigault van De X de schade aan de vloeren van het Volkshuis. „Het hele gebouw is een puinhoop door een enorme plas olie en tweehonderd man die er doorheen lopen", om schrijft Van Breukelen de toe stand. „Iemand van een band heeft per ongeluk palmolie weg laten lek ken", legt Rigault uit. „We dach ten dat we het wel zo'n beetje hadden schoongemaakt, maar blijkbaar niet. voor dit soort za ken hebben we gewoon een WA-verzekering. Maar de LWO wil de zaak niet op een normale manier afwikkelen:" Van Breukelen zegt dat De X wel vaker 'dingetjes bagatelliseert'. „Het Volkshuis heeft geen bak ken vol geld om altijd maar weer de schade te betalen. We vragen wel vaker borg aan mensen die het gebouw gebruiken, dat is niet onredelijk. Het probleem met De X is dat ze een 'wij-ei- sen-cultuur' hebben. Pechtold zei het al in jullie krant: ze ko men veel halen en weinig bren gen. Wie is eigenlijk de baas in het Volkshuis? Ik denk dat wij bepalen water hier gebeurt, niet DeX." De X en het Volkshuis zijn al ge ruime tijd geen vrienden meer. Het cultureel centrum, voortge komen uit een krakersinitiatief, is al de huur opgezegd met in gang van 2004. De X huurt een ontmoetingsruimte en een kan toortje in het Volkshuis. De LWO huurt dat op zijn beurt van de gemeente. Sinds mei 2000 moet het cultu reel centrum 1.820 euro per maand betalen, vier keer zoveel als de oude huursom. De LWO had de huur opgeschroefd om dat de gemeente ook meer vraagt. De X kan de verviervou digde huur niet opbrengen en moet daarom per 2004 het ge bouw uit. „De LWO blaast de zaak op", zegt Jligault. „De LWO probeert ons op deze manier het leven zuur te maken." door Wim Koevoet leiden - Wat heb je eigenlijk aan een wijkwethouder? Op die vraag kwam gisteravond in de wijkgroep Oostelijke Binnenstad geen duidelijk antwoord. Ook niet van de wijkhouder zélf. Toch werd WD'er A. Geertsema welkom geheten. Hij volgt M. Schultz op, die als staatssecreta ris is overgestapt naar het al maandenlange demissionaire kabinet-Balkenende. Geertsema's 'installatie' in de Pancrat was een weinig opwek kende ervaring voor de nieuwste wethouder van het college. Maar hij was zelf al van twijfel vervuld naar hét buurthuis afge reisd. „Ik heb op mijn bureau al heel veel stukken over de wijk aangetroffen, maar een stan daardregeling voor wijkwethou ders zat er niet bij", zei hij. Geertsema is een beetje bang dat hij niet meer dan 'doorgeef luik' kan zijn. Aan hét probleem in Pacras- Oost bijvoorbeeld, drugsover last, kan hij zelf maar weinig doen. Want de burgemeester gaat over de politie en zijn collega H. Buij- ing (PvdA) is verantwoordelijk voor de opvang van dak- en thuislozen. En het is 'not done' om in de portefeuille van een collega te graaien. Maar als doorgeefluik heeft de wijk niets aan Geertsema, merk te een bewoner op. „Aan de po litie hoeft helemaal niets te wor den doorgegeven. Die weet alles al: de huisnummers en de na men die erbij horen. Maar mooi dat de fietssurveillances zijn af geschaft." De bewoners wilden graag we ten of de gemeenteraad de taak omschrijving van een wijkwet houder nog gaat vastleggen „Wij willen weten waar we u op kun nen aanspreken." Maar volgens Geertsema is er geen blauwdruk en hebben de andere vijf wethouders in hun wijken allemaal een andere aan pak. „Het wijkwethouderschap is ingevoerd", herinnerde Geert sema zich, „zodat de burgers dichterbij het bestuur kunnen komen." „En andersom!" riep een bewo ner uit. Maar betekent dit nu dat als een bewoner van de oostelijke bin nenstad een probleem heeft, hij Geertsema moet bellen? Of toch maar liever de vakwethouder? Aan een extra achterdeurtje in het stadhuis, bestaat in de wijk geen behoefte, maakten de be woners duidelijk. Staat Geertsema zelf wel achter zijn wijkwethouderschap? „An ders zou ik hier niet zitten, me vrouw". aldus een enigszins ver bolgen Geertsema, die ook liet weten liever met een voordeur dan een achterdeur te worden vergeleken. Een andere bewoner verklaarde de argwaan waarmee Geertsema werd bejegend. „Deze wijk is dikwijls in de steek gelaten door de politiek. Het wantrouwen zit hier diep." Tegen het einde van het kennis makingsgesprek kwamen er toch enkele concrete afspraken op tafel. Geertsema schrijft een stukje voor de wijkkrant, op de agenda van de vakgroepvergaderingen komt het vaste punt 'vragen voor de wijkwethouder' en Geertsema krijgt wellicht een spreekuur in de Raad Daad winkel aan de Uiterstegracht. Geertsema spoorde het aanwe zige raadslid M. van den Berg (PvdA) aan een discussie in de gemeenteraad te beginnen over 'de invulling van het wijkwet houderschap'. Van den Berg had zich dat reeds voorgeno men. Zij is ervan overtuigd dat van het wijkwethouderschap veel meer is te maken dan nu gebeurt. door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina leiden - Geen woede of uitbar stingen van verdriet, maar voor al begrip en gelatenheid over heersten gisteravond bij de pa rochianen voor het besluit de Leonarduskerk te sluiten. „Ik voelde al aankomen dat het de Leonardus zou worden", gaf een bezoeker toe. „Ik vind de gebouwen minder belangrijk dan de inhoud ervan", zei een ander. „We zijn een beetje een uitstervend ras", verzucht een derde. Slechts één bezoeker van de in formatieavond legde zich niet neer bij de meedogenloze cij fers. „Kloppen die eigenlijk wel? Bij de Haagse Schouw hadden we hetzelfde en daar bleek na derhand de helft van de cijfers niet te kloppen! Wordt er niet genoeg geld in ontwikkelings landen gestoken? De kerken zit ten daar propvol terwijl wij het meer nodig hebben dan zij." „Het sluiten van de Leonardus gaat me erg aan het hart", zegt Philip Dankloff. „Een gebouw is meer dan bakstenen. Ook in je sociale kringetje komt een breuk." Pastoor Henk de Groot ziet het van de positieve kant. Minder gebouwen betekent een stap in de richting van één gemeen schap, denkt hij. „Wil je echt een gemeenschap vormen, dan is het aanhouden van drie ge bouwen een slecht signaal." Het geloof is niet dood, denkt ook Van Erp, maar het 'instituut kerk' is op zijn retour. „Toch is een kerk geen bedrijf, waarvan je zomaar vestigingen dicht kan gooien als er te weinig klanten zijn. Zo werkt dat niet." Dat het de Leonardus werd, ver baast niemand. Uit alle cijfers van de adviesgroep blijkt dat die er het slechtste voor staat. „De houtworm in het plafond is zo erg dat niemand het dak op mag om een lamp te vervangen", constateert Bert Kreuger. „De kosten van het onderhoud dus zouden eigenlijk veel hoger moeten zijn dan op de grafiek die we hier zien. Die zouden niet eens meer op het plaatje passen." leiden - Bij de grootscheepse politie-inval gisterochtend vroeg in het woonwagen kamp aan het Trekvaartplein en zoekacties op 13 andere locaties in en rond Leiden zijn ook drie hennepkwekerijen gevonden. Twee van de weedplantages bevonden zich in het woonwagencentrum. Dat heeft een woord voerder van het Openbaar Ministerie van ochtend gezegd. Eerder was al bekend dat bij de doorzoekin gen van woningen en opslagruimten twee vuurwapens waren aangetroffen en in be slag zijn genomen. Over andere in beslag genomen goederen, zoals dure auto's, boten en allerlei onderdelen van de hennepkweke rijen worden in het belang van het onder zoek geen mededelingen gedaan. In het kader van het grote drugsonderzoek zijn zeven personen aangehouden, van wie vier op het woonwagenkamp aan het Trek vaartplein. Los van dat grootschalig onderzoek kwam de politie nog een derde hennepkwekerij op het spoor, die inmiddels is vernietigd. Waar dat is gebeurd, wordt niet gezegd. Naar aan leiding van tips heeft de politie op één loca tie twee vuurwapens aangetroffen en in be slaggenomen. In verband hiermee zijn twee personen aangehouden op verdenking van verboden wapenbezit. Het onderzoek loopt sinds ruim een jaar. In totaal zijn er voor de rustig verlopen door zoekingen ruim 200 politiemensen ingezet. De gecoördineerde actie stond onder lei ding van een officier van justitie en een rechter-commissaris. In het woonwagencentrum aan het Trek vaartplein is gelaten gereageerd op de mas sale politie-inval. De gemeente Leiden en ners presenteren donderdag 24 april, iën en plannen om de ruimte in de Slaagh- Merenwijk aantrek- maken. Dat gebeurt informatieavond in van de H I IB, Ekster plannenmakerij komt het zogeheten grote- leid (GSB). Met geld GSB zijn gemeente en twoners aan de slag ge- twee projecten: 'Aan- terstallig Groen' en i uurt Aan Zet'. De ge- v en de buurt hebben on- r plannen gemaakt om hwijk veiliger te maken, itelijker en schoner. De tiebijeenkomst begint Ouur. Normaal «iterskerk In de Pieterskerk is za- 6 en zondag 27 april t een Para Normaal jngeveer 100 standhou- ^actief zijn op het ge il New Age en altematie- ^swijzen presenteren Aveekeinde aan het pu- k Para Normaal Beurs is geopend van 12.00- r en zondag van 11.00 uur. De entreeprijs is leiden - De wateren van het 'Leidse eilandenrijk' ontsluiten voor grote groepen bezoekers aan de stad. De stad weer op de waterkaart van Nederland plaatsen. Dat is het doel van de Leidsche Rederij, die van middag ten doop is gehouden op de Nieuwe Beestenmarkt. Bedoeling is om een betere samenwerking tussen andere Leidse rederijen tot stand te brengen, zodat de grachten en singels ook voor grote groe pen toegankelijk worden. Volgens initiatiefnemer en taxiondernemer David Wielkens is de capaciteit nu beperkt. Voor grote arrangementen A op het water moeten de reders zelfs een beroep doen op schepen uit Amsterdam. Dat is te voorkomen, denkt Wielkens, door een beter sa menwerking tussen schippers uit Leiden en uit de Kaag, Warmond en Katwijk. Zelf vaart de Rederij met de schepen De Lange Gracht en de 'Rabo Cultuurboot' Die laatste is vanmiddag ten doop gehouden. ,,lk wil niet dat het in Leiden op het water zo'n drukte wordt als in Am sterdam", zegt Wielkens. „Toch kan je veel meer vraag naar watertoe risme creëren dan er nu al is." Foto: Henk Bouwman door Robbert Minkhorst leiden - Vrijwel de volledige op positie in de Leidse politiek vindt dat het is misleid danwel gepasseerd door het college. De wethouders A. Pechtold (ver keer) en A. Geertsema (referen da) hadden moeten melden dat de Zuid-Duitse stad Karlsruhe een referendum hield over een sneltramtracé, juist toen Leiden eenzelfde keuze moest maken over het tracé van de Rijn Gou we Lijn - en of dat tracé onder werp zou worden van een refe rendum. „Ik voel me genaaid", zegt fractieleider D. Sloos van Leefbaar Leiden. De SP wil een heroverweging van het besluit over de Rijn Gouwe Lijn. „Omdat wij infor matie niet hadden", zegt fractie voorzitter P. Day, „heeft de raad niet een weloverwogen besluit kunnen nemen. Ik wil een hele goede motivatie horen waarom de wethouders deze informatie niet relevant vonden. Dat is een politiek-strategisch argument. Want als de raad dat niet weet, kan hij dat ook niet besluiten. Ik vind zoiets niet kunnen." De partij heeft schriftelijke vra gen gesteld naar aanleiding van de berichtgeving in het Leidsch Dagblad. De gemeente Leiden haalt herhaaldelijk Karlsruhe als voorbeeld aan voor hoe een stad met lightrail moet omgaan. De sneltrams rijden daar door de drukke Kaiserstrasse, in Leiden moeten ze door de Breestraat. Karlsruhe kwam echter tot in keer na toegenomen weerzin te gen het straattracé, onder meer onder winkeliers. Na een refe rendum besloot de stad dat de trams onder de grond moeten. Die informatie heeft de Leidse gemeenteraad nooit bereikt. Leefbaar Leiden vindt dat er als nog een referendum over het tracé van de Rijn Gouwe Lijn moet komen. Het college houdt informatie achter - informatie die wel vrij komt als een volks raadpleging wordt gehouden, verwacht voorman Sloos. „Ik heb destijds ernstig aangedron gen op de veiligheid van de trams. Wie weet heeft dat in Karlsruhe ook meegespeeld." Als het gaat om promotie van lightrail, 'heeft de gemeente ons overal naar toe gesleept', geeft Sloos aan. „Maar deze informa tie wordt door het stadsbestuur verzwegen. Ik vind dat kwalijk en erg onbehoorlijk" „Het is in ieder geval een onvol ledige manier van informeren", zegt F. van As van de Christen- Unie. Van As noemt de manier waarop het college is omgegaan met de discussie in Karlsruhe 'erg laconiek' en 'niet netjes'. „Ik vind het tijdstip om het niet te melden ook merkwaardig. En dat het niet relevant zou zijn, waag ik te betwijfelen. Ik vind het interessante informatie. Ik had het willen weten. Dan had ik het kunnen gebruiken in de discussie van vorig jaar." CDA-leider W. Bleijie slaat mil dere taal uit. „Een beetje onbe hoorlijk", oordeelt hij over het gedrag van de wethouders, „om de raad er niet deelgenoot van te maken. Het was zorgvuldiger geweest als ze het hadden ge meld." Maar Bleijie voelt zich niet misleid. „Dit is geen hals zaak voor de Rijn Gouwe Lijn. De problematiek is onvergelijk baar. Het is hier minder makke lijk een tunnel boren dan daar, gezien de grondsoort. Ik zou een voorstander zijn van onder gronds, maar ik vrees de enor me kosten. Wij hoeven Karls ruhe ook niet te imiteren: als het daar zo gaat, moet het hier ook zo gaan." Dat laatste vindt ook J. de Coo van LWG/De Groenen. „Hoe ze het in Karlsruhe doen, moeten ze in Karlsruhe weten. Ik was en ben nog steeds voor een refe rendum, maar niet omdat ze dat in Karlsruhe ook deden. Je kunt het namelijk ook omdraaien." De Coo is het voor de rest niet met de SP, Leefbar Leiden, het CDA of de Christenunie eens. „Het was waarschijnlijk leuker geweest als het college het had gemeld. Nogmaals: het had mijn standpunt niet veranderd. Maar waar maken we ons eigenlijk dik over? Laten we eerst eens zor gen dat we het geld hebben voor de aanleg." Gemeentevoorlichter M. Brackel benadrukt dat een tunneltracé door Leiden nooit in beeld is ge weest. De provincie, die uitein delijk het tracé bepaalt, heeft die optie nooit aan Leiden voorge- legd. Daarom 'is niet eens overwo gen' om over de gebeurtenissen in Karlsruhe te vertellen. „Er moet eerst kans zijn op bekosti ging, voor je ook de bevolking zo'n vraag voorlegt. Het is een heel ander debat" De parochianen hebben begrip voor de plan van het kerkbestuur om de Leonarduskerk aan de Haagweg te sluiten. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11