'Opties oorzaak van schandalen' ECONOMIE Ontslagvergoeding wordt nu al minder riant Corns samen met CSï Suikerindustrie Vïf in de slag met WH Autoshow lijdt niet onder SARS in Portugees Lusoside OPEC wil overproductie van ruwe olie aanpakke Arriva vindt valse strippenkaarten assen - Onder busreizigers van vervoersbedrijf Arriva in Gro ningen, Drenthe en Friesland zijn valse strippenkaarten in omloop. De eerste nepstrippen- kaart dook ongeveer een maand geleden op in de pro vincie Groningen. Inmiddels zijn de valse kaarten ook aange troffen in andere delen van het werkgebied van de vervoerder. Het is nog niet duidelijk hoe veel valse strippenkaarten zijn opgedoken. Inmiddels is wel één persoon aangehouden die werd betrapt bij het verhande len van de nepstrippenkaarten. Aeroflot houdt hamer en sikkel moskou - De Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot houdt vast aan haar logo met hamer en sikkel, het symbool van de voormalige Sovjetunie. ,,De voorgestelde varianten hebben ons onvoldoende over tuigd om het logo dat zeventig jaar geleden werd ingevoerd, te laten varen", aldus directeur Kosjliakov. Volgens hem is het een harmonieus logo, dat direct wordt geassocieerd met de luchtvaartmaatschappij. Aero flot heeft het Britse adviesbu reau Indentica in de arm geno men. Dit bureau gaf eerder het whiskymerk Johnny Walker een dynamischer uitstraling. 'Surseance dreigt voor Invensys' londen - Automatiseerder In vensys dreigt uitstel van beta ling te moeten aanvragen. Het Britse concern, dat afgelopen week softwarebedrijf Baan in de verkoop deed, zal volgende maand bekendmaken dat het een tekort van 700 miljoen pond sterling in de pensioen pot heeft. Het tekort is boven water gekomen bij een her waardering van het pensioen fonds, aldus de Britse krant The Independent. Invensys kampt niet alleen met pensioenpro blemen. Het bedrijf gaat ook gebukt onder schulden. Inven sys heeft voor 1,6 miljard pond sterling aan leningen uitstaan. Slecht kwartaal itc-bedrijf Scala Amsterdam - De automatiseer der Scala Business Solutions heeft een beroerd eerste kwar taal achter de rug. Vandaag rap porteerde de onderneming een omzetdaling van 7 procent tot 16,1 miljoen euro. Er kwam een nettoverlies uit de bus van 1,3 miljoen euro tegen een winst van 1 miljoen euro een jaar eer der. Scala zegt dat de aanhou dend zwakke economie en 'de recente gebeurtenissen in de wereld' belangrijke oorzaken waren voor een forse daling van inkomen uit licenties. Klanten schuiven hun investeringsbe slissingen vooruit. dinsdag 22 april 2003 den haag/gpd - De boekhoud schandalen in het bedrijfsleven worden veroorzaakt door optie beloningen voor managers. Dat zegt 95 procent van de accoun tants en financieel directeuren in een onderzoek dat het Financieele Dagblad en het tv-programma Nova hebben uitgevoerd. Van de ondervraagden zegt 68 procent dat optiebeloningen voor de top moet worden afgeschaft. Het FD en Nova lieten onder zoeksbureau Interview-NSS 1000 registeraccountants en 935 financieel directeuren vragen naar hun mening over optiebe loningen, de kwaliteit van de raad van commissarissen en het toezicht op de accountants. In totaal reageerden 133 financieel directeuren en 110 accountants. Van de respondenten heeft 43 procent ervaren dat accountants meewerken aan omstreden boekhoudmethodes. Optiebeloningen zijn in op spraak geraakt omdat ze door de stijgende aandelenmarkten eind jaren negentig hebben geleid tot miljoenenwinsten voor het top management. De beloningsme thode heeft geleid tot het verval sen van de boekhouding om omzet en winst mooier voor te stellen zodat de aandelenkoer sen zouden stijgen. Accountants zijn in het nieuws gekomen doordat zij omstreden boek houdmethodes hebben goedge keurd. Dat leidde na de onder gang van de Amerikaanse ener giereus Enron ook tot de val van het ooit zo prestigieuze accoun- tantsbedrijf Andersen. Financiële schandalen in het bedrijfsleven komen morgen in een hoorzitting in de Tweede Kamer aan de orde. Een meer derheid van de Kamer vindt dat de optieregelingen moeten ver dwijnen vanwege het manipule ren van de cijfers. CDA, Groen links, D66 en SP willen des noods een wettelijke regeling. Maar minister De Geus (CDA) zei in Nova dat hij daar niets voor voelt. „Dan bedenken ze wel weer iets anders. Opmerkelijk is dat 70 procent van de ondervraagde accoun tants vindt dat fraude alleen ge meld moet worden als het be drag de jaarcijfers duidelijk be ïnvloedt. Dat wil zeggen dat er geen melding zou plaatsvinden als een werknemer van een multinational, met een miljar denomzet en miljarden winst, één miljoen euro in zijn zak steekt. Bij accountantsorganisa tie Nivra was niemand bereik baar voor een reactie. Woord voerders van accountantsbu reaus Ernst Young en van Deloitte Touche willen niet reageren omdat zij het onder zoek nog niet kennen. Boven dien zeggen zij niet te weten of de uitkomsten op hun eigen ac countants betrekking hebben. Uit het onderzoek blijkt ook nog dat een meerderheid van de controlerende accountants de financiële deskundigheid van commissarissen onder de maat vindt. Bij de financieel directeu ren is dat ongeveer eenderde. Van hen vindt 43 procent dat er te weinig concurrentie is in de Nederlandse accountantswe reld. shanghai - Een standbouwer legt op de autoshow van Shanghai de laatste hand aan de decoratie van de stand met daarop de Mini Coopen BMW. Het is de tiende keer dat de show wordt gehouden. Hoewel de longziekte SARS steeds meer gevolgen heeft voor het openbare leven i China, verwacht de organisatie toch nog 450.000 bezoekers. Foto: Reuters/China Photo door Antoon Oosting utrecht/Amersfoort - Werkne mers in slecht draaiende bedrij ven dreigen dit jaar dubbel de klos te worden. Niet alleen is het risico op ontslag sterk gegroeid. Ook de vergoeding daarbij kan een stuk lager uitvallen. „Ont slagzaken zullen minder gemak kelijk worden geschikt, omdat werkgevers minder ruim in hun financiële middelen zitten. Dit zal zich vertalen in een neerwaartse druk op de ontslagvergoedin gen", voorspelt arbeidsrechtadvo caat en hoofdredacteur Scholtens van het Rotterdamse advocaten kantoor NautaDutilh in het blad ArbeidsRecht. Vorig jaar steeg het aantal ont slagaanvragen in vergelijking met 2001 al met bijna 40 pro cent van 100.000 tot 139.000. Vooral de laatste maanden stijgt het aantal ontslagaanvragen ex plosief. De Nederlandse kanton rechters hebben als gevolg van de verslechterde economie de handen vol aan arbeidsrechtsza ken. Vorig jaar was er sprake van bijna anderhalf keer zoveel ont slagzaken (ruim 63.000) waarin de rechter werd gevraagd om ontbinding van de arbeidsover eenkomst De groei zet zich dit jaar versterkt door. Tot en met vorig jaar bood de zogeheten kantonrechtersfor- mule bij ontslag vaak een stevi ge pleister op de wonde. Vol gens die formule kan iemand bij ontslag buiten zijn schuld aan spraak maken op ruwweg een maandsalaris voor elk gewerkt jaar. Boven de 40-jarige leeftijd anderhalf keer en vanaf 50 jaar zelfs twee maandsalarissen. Uit cijfers van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid, geanalyseerd door Schol tens, blijkt dat vorig jaar de ont slagvergoeding gemiddeld 3,48 maandsalarissen per dienstjaar bedroeg. Dat gemiddelde is fors opgetrokken door de echte gou den handdruk voor de falende top in het bedrijfsleven. Zo be droeg de hoogste vergoeding vorig jaar maar liefst 15,22 maanden salaris per dienstjaar. Maar er was ook iemand die slechts 0,13 maandsalaris per dienstjaar kreeg. Maar het hoge gemiddelde van 3,48 was volgens Scholtens 'de stilte voor de stormWorig jaar hadden bedrijven kennelijk nog geld voor riante ontslagvergoe- Werkgevers willen soberder ontslagregeling De werkgeversorganisatie VNO-NCW wil een versobe ring van de ontslagregeling. Voorzitter J. Schraven zegt in her Financieele Dagblad van vandaag dat zijn organisatie werkt aan voorstellen om de ontslagkosten te verminde ren. Het nieuwe kabinet moet de ontslagprocedure bij de kantonrechter aanpakken. Daardoor kan ook de gouden handdruk voor topbestuur ders goedkoper worden. In de huidige conjunctuur zijn de ontslagkosten hoog. De afge lopen maanden is veel ophef ontstaan over de hoge af koopsommen voor falende dingen. Dit jaar draaien al veel bedrijven met verlies. Bedrijven die willen afslanken, hebben dan ook vaak aanzienlijk minder geld voor een sociaal plan waar in de vergoedingen voor de ont slagen werknemers worden ge regeld. Bij de onderhandelingen over een sociaal plan zetten de vak bonden in op minimaal de kan- bestuurders. Zo kreeg P. Smits van KPN 2,9 miljoen euro mee bij zijn vertrek. Schraven erkent dat deze af koopsommen in de onder handelingen met vakbonden moeilijk zijn uit te leggen. Ook uit de achterban van VNO-NCW komt kritiek op de hoogte van de gouden hand drukken voor topbestuurders. „Daar kijken we naar en voe ren we intern overleg over", aldus Schraven. „In Engeland krijg je bijvoorbeeld niet meer dan een jaar basissalaris mee. Maar dat salaris is wel ander half keer hoger. De vraag is: willen we dat?" tonrechtersformule. Maar als dit leidt tot de totale ondergang van het betrokken bedrijf, kan een vakbond zich genoodzaakt zien akkoord te gaan met een mager der plan. „Je moet als vakbond ook de belangen afwegen van de achterblijvende werknemers", aldus Joan Bloemarts, jurist bij de FNV. Dat kan verstrekkende gevolgen hebben voor de betrokken werknemer. Want als er een maal een sociaal plan is, zal dit ook voor de kantonrechter als uitgangspunt gelden voor de be handeling van ontslagzaken. De ontslagene moet dan wel hele goede argumenten hebben om de rechter er van te overtuigen toch een hogere vergoeding vast te stellen, dan die volgens het sociaal plan. Zo krijgt arbeids rechtadvocaat Maarten van Gel deren van de Ontslaglijn (ww- vv.ontslaglijn.nl, 0900 4040123, 50 ct. per min.) veel gevallen die met aanzienlijk minder naar huis gaan dan waar ze volgens de kantonrechtersformule op konden rekenen. Uit onderzoek van zo'n duizend zaken die het Maarssense advo catenkantoor Ontslaglijn vorig jaar behandelde, bleek dat ge wone werknemers het, in tegen stelling tot de falende top van het bedrijfsleven, moeten doen met 'blikken handdruk' van ge middeld 26.000 euro. Vaak gaat daarvan ook nog eens bijna de helft direct naar de fis cus waardoor de ontslagen werknemers volgens advocaat Maarten Van Gelderen al snel in financiële problemen komen. „Sociale plannen zijn soms re gelrecht asociale plannen." londen/anp - Het Brits-Neder- landse staalconcern Corus koopt voor 10,8 miljoen euro het belang van 50 procent van partner Arcelor in hun geza menlijke Portugese onderne ming Lusosider. Vervolgens ver koopt Corus dit belang voor het zelfde bedrag aan de Portugese bank Espirito Santo. Deze is weer van plan het aandeel aan de Braziliaanse staalfabrikant CSN over te doen. Dat heeft Corns vanochtend be kendgemaakt. Het Brits-Neder landse bedrijf houdt zijn belang van 50 procent in Lusosider. In 2001 maakte deze joint venture een verlies van 300.000 euro. Vorig jaar ging een fusie tussen l CSN en Corus niet door. Het stuur van Corus vond de eet mische situatie te onzeker de samenwerking door te ten. Met de fusie was rui miljard euro gemoeid. J Inmiddels doen er weer ger ten de ronde dat Corus en j wederom onderhandelen een fusie. Corus heeft drüij geld nodig. De ondemei a dacht 750 miljoen euro bii K te halen door de aluminiui u in IJmuiden aan het Franse chiney te verkopen. Maai n rechter stak daar, op aangi van de commissarissen van n voormalige Hoogovens, stokje voor. (advertentie) cverras prü muscat/rtr-afp-anp - Het olie syndicaat OPEC, waarbij een groot aantal olie-exporterende landen is aangesloten, wil de «verproductie aanpakken. Sinds de oorlog in Irak is afgelopen, komen er dagelijks twee miljoen vaten olie te veel op de markt, zei de OPEC-president zaterdag. De OPEC-landen vergaderen komende donderdag in Wenen. „Er is een overschot van twee miljoen vaten per dag waar we iets aan moeten doen", aldus OPEC-voorman Abdullah bin Hamad al-Attiyah. Hij zinspeel de op een vermindering van de productie om rust te creëren op de oliemarkt. De OPEC-landen produceren eenderde van alle olie in de wereld. Met zijn uitspraken komt At- tiyah de OPEC-leden Iran, tar, Indonesië en Algerije I moet. De vier landen riepe gelopen week op tot een y ductiebeperking van ande tot twee miljoen vaten (van j. liter). In reactie daarop i olieprijs flink gestegen. An is tevens olieminister van Q Tijdens de OPEC-vergadf |U zal donderdag ook een dele uit Irak aanwezig zijn. Iraakse oud-generaal, Jawdi j" Obeidi, zei zondag dat hij een groep vertegenwoord uit zijn land naar Wenen za fj men. Obeidi heeft jarenlai ballingschap geleefd als t< stander van Saddams regür. De olie-industrie reageerde |r rast op de aankondiging va U1 Irakezen. wahington/anp - De Ameri kaanse suikerindustrie wil de politiek in Washington ervan overtuigen dat er geen geld meer gestopt mag worden in de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) indien de WHO suiker als ongezond blijft afschilderen. Verschillende media in onder meer Engeland en de VS hebben bericht dat de industrie razend is over een WHO-rapport over gezond eten. De organisatie meent dat maximaal 10 procent van wat men consumeert uit suiker mag bestaan. Meer is een gevaar voor de gezondheid. De Amerikaanse suikerindustrie stelt dat die schatting niet we tenschappelijk is onderbouwd en dat men zonder gevaar voor de gezondheid eten en drinken kan innemen dat voor een kwart uit suiker bestaat De WHO verkondigt onzin vol gens de industrie die zich tot de volksvertegenwoordiging in Washington heeft gewend. Die zou stappen moeten onderne men om de financiering van de WHO door de VS te stoppen. Voorts is de Amerikaanse minis ter van volksgezondheid, Tom my Thompson, verzocht om zijn invloed te gebruiken om het bewuste WHO-rapport over ge zonde voeding snel uit de roula- E tie te halen. Het geld van belastingbe zou niet mogen worden hl bruikt om onwetenschappi W misleidende rapporten te spreiden die niet bijdragei de gezondheid van de A31 kaanse burgers en evenmi 'e anderen in de wereld. Datstl een samenwerkingsverbanira meer dan driehonderd Aice kaanse ondernemingen, ilir sief grote frisdrankenfabi Sc ten in een brief aan Thomp le In een brief aan de directeu 0 de WHO, Gro Harlem Bn I' land, stelt de groep van 0 nemingen dat ze alles tege i 'dubieuze' rapport wil doe clusief het parlement 1m overtuigen dat de WHO ruim 400 miljoen dollar vi VS zou moeten krijgen. Bij de WHO wordt van cha gesproken. Het rapport volgens deze organisatie 0 t schreven door wetenschap Dv onderzoek dat door dertig hankelijke onderzoekers i* vestigd. Voorts formulee;"* WHO naar eigen zeggen v in 23 verschillende nati onderzoeken ook al staater rapport moet samen iw'a Voedsel- en LandbouworgVc tie van de Verenigde r (FAO) worden gepresentee 'et

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6