'Saddam is nog steeds in Irak' #13 BUITENLAND mm?* IZZtlt Korea-overleg van start in gespannen sfeer «B5JS l! O J A|ï!°jC« BI35K14.19^3 Bush slaat nu mildere toon aan tegen Syrië Griekenland maakt puinhoop van EU-voorzitterschap paasweekeinde Artsen: Armloze jongen krijgt de beste protheses Komst Bush zorgt voor onmin in Zwitserland uwe filmpjes dam Hussein hngton - De Franse film- ■r Joel Soler ging naar Irak en film te maken over ar- ctuur, maar kwam terug nateriaal over Saddam ein. Twee maanden sprak ontwerpers, architecten familieleden van de ge- president. Daarbij kreeg ipjes in handen van Sad- volgens Soler uniek een neef kreeg hij een waarop Saddam een houdt over hygiëne, benadrukt daarin dat in twee keer zo vaak baden als mannen, zij nu eenmaal sterker i. Ook smokkelde Soler en uit Irak waarop Sad- taat te vissen bij een je. Niet met een hengel, met een granaat. „Hij ui een granaat in het water eens drijven er honder ode vissen", aldus Soler. iamen soldaten ironden in graf In een ondiep graf bij in Zuid-Irak zijn de licha- ran twee Britse soldaten den, zo heeft het Britse ;rie van defensie gisteren lgemaakt. De omstan- en waaronder de twee, y 24 jaar oud, op 23 maart amen, zijn nog onduide- 11 ieuwszender al-Jazeera rige maand de lichamen )e Britse premier Blair zei dat ze waren geëxecu- Die bewering leidde tot x 1 in Groot-Brittannië. ^productie van weer op gang n! o - De olieproductie in imt voorzichtig op gang. e functionarissen zeiden is in dat de belangrijke olie- is derij in Bagdad is opge- in nu 40.000 vaten per oduceert. Voor de Ameri- invasie waren dat er Volgens de autoriteiten de olie in de eerste gebruiken om de eigen J' ecentrales en de indu- gang te krijgen. stan wil snel India praten bad - Pakistan wil zo ogelijk met aartsvijand iraten, op elk niveau en voorwaarden vooraf, lordvoerder van het Pa- ïse ministerie van bui- dse zaken zei gisteren dat ld tevreden is over de uit- n van de Indiase premier ee vorige week. Die zei snel wil praten, maar pas istan zou afzien van iverschrijdende infiltra- t leek de Pakistaanse roerder onwaarschinlijk. dat onafhankelijke waar- s kunnen vaststellen of in de grens van het om- Kashmir overschrijdt. I achte meldt bij tribunaal oo - Miroslav Radic, een ficier in het Joegoslavi- ger die gezocht wordt Drlogsmisdaden in no- r 1991 in de Kroatische ïkovar, heeft zich vrijwil- gegeven. Dat meldde het persbureau Beta. s samen met twee ande- Ecieren van de Joego- ie strijdkrachten, Mile en Veselin Sljivancanin, laagd door het Joegosla unaal. Zij worden ver- irdelijk gehouden voor d van meer dan twee- rt d patiënten van een zie- n; s in Vukovar. Mrksic df rorig jaar vrijwillig naar lag. Sljivancanin is nog voeten.- «ident zakt in j ar bij speech De president van Azer- n, Hajdar Alijev, is giste- I njens een toespraak twee elkaar gezakt. De 79-ja- ler beëindigde zijn j'eeks op tv uitgezonden lak uiteindelijk wel. Vol- officiële verklaring de president in een De incidenten zijn veroorzaakt door tselinge sterke daling bloeddruk. Veel waarne- lorspellen politieke cha- aftreden of de dood e, autoritaire Alijev. cmpo wordt j daanklager ik - De Argentijnse ju- e; 5 Moreno Ocampo is gis- et algemene stemmen i tot hoofdaanklager van z< mationale Strafhof. Het zetelt in Den Haag, u' dogsmisdaden, misda- en de menselijkheid en ei nmoord behandelen. it rwachting begint het ra Moreno Ocampo is )ei 1 en zijn staf georgani- e eeft. Mensenrechtenex- rwachten zaken met be- tot de oorlogen in Colombia. dinsdag 22 april 2003 I' !d° bagdad-wash ington/anp-dpa- rtr - De verdreven Iraakse presi dent Saddam Hussein leeft nog. Hij is met zeker één van zijn zoons op de vlucht in eigen land. Dat zei de Iraakse oppositieleider Chalabi gisteren tegen de BBC. Chalabi, de voorzitter van het Iraaks Nationaal Congres (INC), zei dat Saddam nog niet te ach terhalen is, omdat de informatie over diens bewegingen 'een hal ve tot een hele dag nadat hij er gens geweest is' komt. Saddams tweede zoon Qusay is volgens Chalabi zaterdag nog gezien in Habbaniya, iets ten westen van Bagdad. Ook zou hij onlangs nog in het centrum van de hoofdstad zijn geweest. De 58-jarige Chalabi, de man die volgens de VS de nieuwe lei der van Irak zou kunnen wor den, ontkende opnieuw dat hij president van zijn land wil wor den. „Ik wil geen politieke func tie. Ik wil werken aan de op bouw van de maatschappij en de democratie." Chalabi ziet voor de VN maar een beperkte rol bij de wederopbouw van Irak, omdat de Irakezen de vol kerenorganisatie 'weinig geloof waardig' vinden. De voormalige Amerikaanse ge neraal Gardner (65), die door de Amerikaanse regering is aange steld als leider van een tijdelijk bestuur, is gisteren in Bagdad aangekomen. Als hoofd voor het bureau voor wederopbouw en humanitaire hulp houdt hij met een staf van vierhonderd man toezicht op hulpleveranties en de economische ontwikkeling van het land. De VS weigeren intussen een voormalige banneling te erken nen die zichzelf heeft uitgeroe pen tot gouverneur van Bagdad. Mohammed Zubeidi, die een belangrijke rol speelt in de orga nisatie van Chalabi, zei dat hij door Iraakse leiders was geko- Een grafdelver op een begraafplaats in Bagdad toont resten van een van de circa duizend onbekenden die er in naamloze graven liggen. Vol gens hem zijn het geëxecuteerde tegenstanders van Saddam Hussein, die er de afgelopen driejaar zijn begraven. Foto: AFP/Cris Bouroncle zen. Door wie en wanneer hij benoemd is, zei hij niet. Dit weekeinde werd bekend dat nog eens drie van de meest ge zochte leden van de kring rond Saddam zijn aangehouden. Het gaat om minister van financiën en vice-premier al-Azzawi, mi nister van onderwijs al-Gafar, en de voormalige vice-premier al- Zubeidi. Ook Saddams schoon zoon Jamal Sultan heeft zich volgens het INC overgegeven, nadat hij was overgehaald van uit Syrië terug te keren naar Bagdad. Op hun zoektocht naar massa vernietigingswapens zijn de Amerikanen mogelijk op iets gestuit. Volgens een gecensu reerd verhaal in The New York Times heeft een Irakees die be trokken was bij het programma voor chemische wapens verteld dat Irak kort voor de oorlog che mische wapens en materiaal voor het vervaardigen van biolo gische wapens heeft vernietigd. Ook zou hij deskundigen naar een plaats gebracht hebben waar grondstoffen begraven zouden zijn. Volgens de Irakees heeft Irak sinds het midden van de jaren negentig in het geheim onconventionele wapens naar Syrië overgebracht. De verkla ringen van de man ondersteu nen de bewering van de rege- ring-Bush dat Irak is doorge gaan met het ontwikkelen van massavernietigingswapens, en dat het daar tegenover de VN over gelogen heeft. Het vinden en vernietigen van dergelijke wapens was een van de argu menten van de VS om de oorlog te beginnen. Tot dusver hebben de Amerikanen niets gevonden. vaticaanstad/dpa-rtr-afp - „De tijd is voorbij dat de paus werd doodverklaard." Dat zei een in sider van het Vaticaan over het optreden van paus Johannes Paulus II tijdens het paasweek einde. Het hoofd van de rooms- katholieke kerk bewoog zich weliswaar voort in een rolstoel, maar hij maakte een veel fittere indruk dan vorig jaar, toen velen zijn einde zagen naderen. De 82-jarige paus kwam ditmaal ontspannen over, hoewel zijn stem aan het eind van vier druk ke dagen wat hees werd. Af en toe week hij van de voorgeschreven tekst af, soms lachte hij en zijn uitspraak was veel duidelijker. Ook zijn gezicht Foto: AP stond minder ge spannen dan vorig jaar. Een en ander wordt toegeschreven aan nieuwe medicijnen en een nieuw dieet. Karol Wojtyla maakte zó'n goe de indruk, althans in vergelij king met vorig jaar, dat de Itali aanse kranten al spreken van de 'wedergeboorte van de paus'. Volgende maand wordt de Pool se kerkvorst, die onder meer aan Parkinson lijdt, 83 jaar. Aan de vooravond van zijn 82ste ver jaardag liet hij via zijn woord voerder weten dat hij zijn ambt zal blijven bekleden 'zolang God dat wil'. Eerder had hij al eens gezegd dat 'er geen twee pausen kunnen zijn'. seoul-sydney/ap-anp - Het Ko- reaans-Amerikaanse overleg over het Noord-Koreaanse kern wapenprogramma gaat morgen van start in een gespannen sfeer. De commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Korea zei vanmorgen dat Noord-Korea een bedreiging is voor de stabiliteit in de wereld, en de Australische krant The Au stralian meldt dat de VS gede tailleerde plannen hebben voor een aanval op het stalinistische land. Generaal LaPorte zei op een fo rum in Seoul dat Noord-Korea de wereldvrede bedreigt door de ontwikkeling van kernwapens, verspreiding van rakettechnolo gie en samentrekking van een enorme troepenmacht aan de grens met Zuid-Korea. LaPorte voert het bevel over 37.000 Amerikanen in Zuid-Korea, een overblijfsel uit de Korea-oorlog van 1950-1953. Aan weerszijden van de grens staan meer dan een miljoen militairen opge steld. De VS en Noord-Korea begin nen morgen in het bijzijn van Chinese vertegenwoordigers aan drie dagen van overleg in Pe king. De VS hopen Noord-Korea over te halen zijn nucleaire am bities te laten varen. Volgens Amerika bezit Noord-Korea mo gelijk al één of twee kernbom men, en beschikt het over de middelen om er nog een aantal bij te maken. Noord-Korea verdenkt de Ame rikanen van invasieplannen. Het verlangt dat de Amerikanen een (advertentie) niet-aanvalsverdrag sluiten, maar de VS willen zover niet gaan. Noord-Korea wilde ook al leen maar direct met de VS on derhandelen, maar deze maand is het ermee akkoord gegaan dat China aanzit bij het overleg. Zuid-Korea hoopt uiteindelijk ook te kunnen aanschuiven, evenals Japan en Rusland. „Het Noord-Koreaanse doel is om veiligheidsgaranties te ver krijgen en economische hulp, en economische hulp kan niet door de Verenigde Staten alleen worden gegeven", zei Moon Hee-sang, de stafchef van de Zuid-Koreaanse president. Ook voor veiligheidsgaranties zal de medewerking van de directe buurlanden van Noord-Korea noodzakelijk zijn, zei Moon. In The New York Times is deze w.eek een memorandum van het Pentagon uitgelekt, waarin de aanbeveling staat om samen met China diplomatieke druk uit te oefenen om een machts wisseling in Pyongyang tot stand te brengen. Critici noemen het absurd om te denken dat China, een traditio nele bondgenoot van Noord- Korea, hieraan zal meewerken. Als diplomatie faalt, zal Noord- Korea met economische midde len en misschien de dreiging van militair geweld onder druk gezet moeten worden, vinden veel Amerikanen. Volgens de Australische minister van bui tenlandse zaken Downer streeft Washington naar een diploma tieke oplossing, maar houdt het waarschijnlijk plannen achter de hand om de nucleaire installa ties van Noord-Korea te bom barderen. Volgens The Australian, die zich baseert op bronnen 'nabij de Amerikanen', zouden de VS ook een aanval overwegen op de Noord-Koreaanse stellingen bij de grens met Zuid-Korea. Die vormen een directe bedreiging In Zuid-Korea werd zaterdag gedemonstreerd tegen het noorden. Er werd onder meer een bordkartonnen 'beeld' van de overleden leider Kim il-Sung omgetrokken. Foto: Reuters/Kim Kyung-Hoon voor de Zuid-Koreaanse hoofd stad Seoul. De aanvallen zouden Noord- Korea afdoende moeten verlam men om een werkelijke oorlog te voorkomen. londen/anp - Een 12-jarige Iraakse jongen die bij een Ame rikaans bombardement zijn bei de armen verloor, krijgt de meest geavanceerde kunstar men die er zijn. Dat hebben de artsen in Koeweit die hem be handelen zondag verzekerd op de Britse televisiezender BBC. Ali Ismail Abbas werd het sym bool van de menselijke tragedie van de Iraakse oorlog. Hij ver loor behalve zijn armen ook zijn beide ouders, en hij liep ernstige brandwonden op. Na een inter nationale oproep voor hulp aan de jongen werd hij overgevlogen naar Koeweit. De artsen in Irak konden hem niet de specialisti sche behandeling geven die hij nodig had, waardoor hij dreigde te sterven. Ibrahim Ghoniem, een plastisch chirurg van het ziekenhuis in Koeweit-Stad, zei dat de jongen een myo-elektrische prothese krijgt om zijn rechterarm te ver vangen, en een cosmetische lin kerarm. „We hebben contact met de best gespecialiseerde centra ter wereld in kunstlede maten, en we zoeken naar het meest recente en geavanceerde op dat gebied", zei Ghoniem. De specialist vertelde verder dat Ali psychiatrische en psycholo gische hulp krijgt om te verwer ken wat hem is overkomen. „Zijn mentale veerkracht is goed, hij slaapt goed en eet goed. De mensen hier in Koe weit geven hem het gevoel dat hij bij zijn familie is", aldus Ghoniem. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Syrië wil een seri euze dialoog met de VS en is blij over de veranderde, positievere toon van de Amerikaanse presi dent George Bush. Zondag zei hij er op te vertrouwen dat 'de boodschap is overgekomen' in Syrië, en dat hij gelooft 'dat de leiders daar het menen als ze zeggen dat ze met ons willen sa menwerken'. De afgelopen weken nam de kri tiek van de VS op het buurland van Irak toe. Syrië werd ervan beschuldigd onderdak te bieden aan gevluchte kopstukken van het regime van Saddam Hus sein, en te beschikken over che mische wapens. Een verbale aanval van de regering-Bush op het bewind in Damascus vorig weekend zorgde de afgelopen week voor angst en onrust in de Arabische wereld en daarbuiten. De vrees was dat Syrië het vol gende doel zou kunnen zijn voor de Amerikaanse strijd krachten die nu Irak bezet hou den. De spanning tussen Was hington en Damascus lijkt ver minderd, nu Bush de krijgshafti ge toon heeft aangepast. Na een paasdienst in het bijzijn van ex- krijgsgevangen soldaten in Texas zei Bush 'enkele positieve signalen' uit Syrië te krijgen, en hij benadrukte het belang van duidelijke boodschappen aan en diplomatiek overleg met de regering in Damascus. Minister Powell van buitenland se zaken kondigde vorige week een bezoek aan Damascus aan, dat waarschijnlijk begin mei zal plaatsvinden. Twee Congresle den zeiden afgelopen weekein de dat ze in een persoonlijk ge sprek met de Syrische president Bashar al-Assad de verzekering te hebben gekregen dat leden van Saddams regime niet wel kom zijn in Syrië. Assad had hen verzekerd dat hij een positieve dialoog met Washington wil, zo zeiden de twee. De Syrische minister van bui tenlandse zaken al-Shara meld de gisteren op een persconfe rentie met zijn Spaanse collega Palacio in Damascus dat de grens met Irak gesloten is, en dat er visa nodig zijn om het land binnen te komen. Volgens Shara wil Syrië geen confronta tie met de VS. Hij verklaarde te hopen dat de uitlatingen van Bush 'het begin vormen van een serieuze en constructieve dia loog'. Volgens Palacio - Spanje maakt deel uit van de oorlogs coalitie - waren de Amerikaanse beschuldigingen 'geïsoleerde uitlatingen'. door onze correspondent Bob Kroon genève - De G8, de top van de zeven rijkste landen plus Rus land, wordt begin juni gehou den in het Franse stadje Evian aan het meer van Genève. Maar Evian heeft geen vliegveld, dus de hoogwaardigheidsbekleders komen aan op de nabijgelegen luchthaven van het Zwitserse Genève. Dat geeft nu al problemen, want de populariteit van George Bush ligt in dit deel van de wereld ver beneden het nulpunt. Zo wilde de Zwitserse president Pascal Couchepin zijn Amerikaanse collega persoonlijk op de Ge- neefse luchthaven verwelko men, maar de plaatselijke auto riteiten hebben daar een stokje voor gestoken. In een brief aan de federale re gering in Bem liet de president van de Geneefse kantonale raad, Moutinot, weten dat de luchtha ven 'niet geschikt' is voor die ontmoeting. Hij zei de veiligheid van de Amerikaanse president niet te kunnen garanderen te genover 'mogelijk 150.000 de monstranten', bijna de helft van de hele bevolking van Genève. „Zelfs met toegezegde verster kingen en legereenheden uit heel Zwitserland kunnen we dat niet aan." Couchepin ontplofte bijna. Het staatshoofd maakte Moutinot uit voor een 'verwend jongetje' en het internationale Genève voor een 'provinciestadje' dat de reputatie van Zwitserland op het spel zet. Maar in het Zwitserse federale staatsbestel zijn de kan tons baas in eigen huis, ook al is de internationale luchthaven van Genève grotendeels door Bem gefinancierd. In zijn weerwoord zei Moutinot dat Couchepins opstelling hem deed denken 'aan zo'n Britse toerist, die ondanks alle gevaren op een 4000 meter hoge bergtop wil picknicken. En dan moet de berggids maar zorgen dat het goed afloopt." De Zwitserse kranten smulden van deze we derzijdse oprispingen, die in het welgevoeglijke land niet alle daags zijn. Inmiddels is de ruzie min of meer bijgelegd. De Geneefse overheid heeft nu aangeboden de ontmoeting tussen de Zwit serse en Amerikaanse presiden ten naar een 'geheime plaats' in Genève te verplaatsen. Maar het moet nog blijken of met name Bush daar de tijd en animo voor kan opbrengen. Hij moet name lijk nog door naar Evian. Autocircuit.nl is verkrijgbaar bij tankstations, kiosken, tabakszaken en boekhandels bij u in de buurt door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Griekenland, waar volgend jaar de Olympische Spelen plaatsvinden, maakt een totale puinhoop van zijn EU- voorzitterschap. De internationale belan genvereniging van Brusselse journalisten API heeft in Athene formeel protest aan getekend tegen de chaotische organisatie en het gebrek aan informatie. Voor jour nalisten is het daardoor vrijwel onmoge lijk hun werk te doen. „Het gebeurt al voor de zoveelste keer dit halfjaar, maar het heeft totaal geen effect", zucht het Nederlandse API- bestuurslid Jan Werts. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) begint zich steeds meer zorgen te maken over de manier waarop de Grie ken hun EU-voorzitterschap aanpakken. Volgend jaar vinden in Athene de Olym pische Spelen plaats. Binnen het IOC leeft al langer de vrees dat de Grieken niet op tijd klaar zullen zijn met hun or ganisatie en de voorzieningen voor jour nalisten en supporters. Het zes maanden durende Griekse voorzitterschap van de Europese Unie, dat nog duurt tot 1 juli, biedt geen enkele geruststelling. Keer op keer besluiten de Grieken om op het allerlaatste moment bijeenkomsten van EU-ministers af te gelasten of te ver plaatsen naar de andere kant van het land. Daarover wordt nauwelijks of geen informatie verstrekt. In de hoofdsteden van de andere EU-landen groeit de irrita tie en ergernis. Honderden journalisten worden keer op keer geconfronteerd met het feit dat ze verkeerde hotels of ver keerde vluchten hebben geboekt, en vaak al hebben betaald. Een vergadering van de ministers van justitie werd vorige maand twee keer ver plaatst en tussendoor ook nog een keer afgelast. Uiteindelijk vond de bijeen komst plaats in een dorp waar voor jour- 'J nalisten geen hotelkamers beschikbaar waren. De vergadering van de ministers van buitenlandse zaken, op 2 en 3 mei, blijkt plotseling verplaatst van Olympia naar een piepldein eilandje voor de Turk se kust, waar geen vliegtuig landt en dat maar één hotel telt. Waar over twee maanden de Europese top van regeringsleiders wordt gehou den, is niet duidelijk. Formeel moet dat nog steeds in Thessaloniki gebeuren, hoewel de organisatoren al maanden we ten dat de universiteitsgebouwen niet beschikbaar zijn. De tweeduizend jour nalisten die er achter proberen te komen waar de top wél is omdat ze een hotelbed en een vliegtuigstoel willen boeken, krij gen te horen dat alles in orde komt. Maar informatie wordt niet verstrekt. Griekse ambtenaren wijzen voortdurend naar de website van het voorzitterschap, maar daar is over veranderde vergaderdata of - plaatsen nooit iets te vinden. Verbijsterend vindt de API tast totale ge brek aan planning. Voor een Europese top huurt het land dat op dat moment EU-voorzitter is doorgaans meer dan een jaar van tevoren een groot jaarbeurs- of congrescentrum af, waar duizenden ambtenaren, diplomaten, politici en journalisten twee dagen worden samen gebracht. De API vreest in Griekenland een volstrekte chaos als de noodzakelijke voorzieningen en het bijbehorende ver voer ontoereikend zijn. Argumenten voor de voortdurende ver anderingen en aanpassingen zijn er nooit. Griekse woordvoerders verwijzen vaagjes naar de situatie in Irak en de noodzaak van een zo goed mogelijke be veiliging. „Veiligheid is echt een prima reden om de Europese ministers van bui tenlandse zaken op achthonderd meter van de Turkse kust te laten vergaderen", merkte gisteren een Nederlandse diplo maat cynisch op.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5