Rechter en officier krijgen kogelbrief VERS EN VOORDEEL BINNENLAND Een pilletje voor de veearts? Onnodig, volgens de richtlijn 'Je moet bij de nazi's of bij de allochtonen horen' nai 0.49 5.49 0.99 'Een zeldzaam gevaly geen reden voor paniek' Paasvuren en heidebrand Paasmeubels op paasboulevard zorgen voor deken van rook Bedreiging uit woede over straf Van der G. Vloggelen met poaskearls Verkeer eist veertien levens in het paasweekeinde Gemeente Aalsmeer vreest escalatie van spanningen tussen jongeren »d na sprong brandende flat jrdam Een nog onbeken- ouw is afgelopen nacht in erdam om het leven geko- toen zij uit het raam van woning op de derde ver lig was gesprongen. Ze •zichzelf in veiligheid gen toen daar na een ex- i brand ontstond, aldus ioordvoerster van de hveer. De oorzaak van de e is nog onbekend. De en derde verdieping van zijn volgens de brand- ibewoonbaar. en WD en verder AG - Vice-fractieleider gen van het CDA en WD- Zalm zijn vanochtend choven bij de informa- loekstra en Korthals Al- agenda- en werkafspra- maken over de kabinets- de. Zaterdag hadden CDA I een 'geheime' ontmoe- ihet Haagse appartement )A-leider en premier Bal ie. De partijen spraken nder meer over de pun- arover ze onderling zijn ld, zoals WAO, zorg en •nsbeleid. o-baas met kilo heroïne kh - De Duitse douane steren in Emmerich een mder aangehouden die 10 heroïne in zijn auto i'olgens de douane gaat 11 een 41 -jarige eigenaar >n discotheek. De man opgemerkt omdat hij met snelheid langs de contro- :bij de Nederlandse grens De drugs zaten verstopt i allerlei levensmiddelen, uane schat de waarde van oïne op 15 miljoen euro. 1 ilachterstand lange vakantie' sum - Een betere sprei- i an schoolvakanties kan omen dat leerlingen van ilandse afkomst elk jaar r alachterstand oplopen, •eft inspecteur-generaal vezee van de Onderwijs- tie gezegd in het televi- gramma Buitenhof. Scho- in vaak bij leerlingen van ïlandse afkomst de taal- - gheid teruglopen na een tie van 6 tot 8 weken. In riode spreken zij nauwe- ederlands. De kerstva- zou volgens Kervezee [kunnen, omdat dan veel [gen zeggen moe te zijn. tie vindt dode in Den Haag wc - De politie heeft grond het middaguur in oning aan de Van Al- lelaan in Den Haag een nan gevonden. Agenten de bewoner aan na en van buurtbewoners tankoverlast. Door de ndigheden waaronder ichtoffer is aangetroffen, ledt de politie dat het om isdrijf gaat. ontmantelt s ijshoorntjes Het Explosieven Oprui- Commando (EOC) heeft lacht van zondag op lag een doos ijshoorntjes nteld. Een medewerker n tankstation in de ilaats Roden ontdekte ichte pakketje' toen hij ifcluiten. Het pakketje, os van ongeveer dertig leter groot, lag tegen een pompen aan. Een bom- iner van de politie advi- het EOC in te schakelen. iter: Drugs itrafrecht •icht - De president van itbank in Maastricht, mr. pe, wil drugs uit het cht halen. Dat zei hij za- in een interview in de tant. „De drugsbestrij- rengt ons hele strafpro- gedrang. Voor een hele- idere strafzaken hebben o tijd meer. Daar zitten misdrijven bij", aldus De rechtbankpresident a ieder geval aan soft- Lampe is de eerste zit- echtbankpresident die Spreekt voor legalise- dinsdag 22 APRIL 2003 laise cel 'op ren na dood' *g - Rien Parlevliet, een Hagenaar die in Thai- levenslange gevange- uitzit, is volgens zijn e 'op sterven na dood', brief aan D66-fractie- ter Dittrich schrijft ze dat oer hepatitis B heeft op- aen een prostaat- en ^ontsteking heeft. Par- werd in september vorig or een Thaise rechter leeld wegens de smokkel m vier kilo heroïne. Hij tdat hij iets met de lokkei te maken heeft. Het overlijden van dierenarts Jan Bosch is volgens de deskun digen te wijten aan een zeldza me 'samenloop van omstandig heden'. Niet eerder was op de ministeries van VWS en land bouw bekend dat mensen aan het in Nederland heersende vo gelpestvirus zouden kunnen overlijden. Een slijmvliesontste king rond het oog, dat was tot nog toe de ernstigst gehoorde kwaal. De kans dat de vogelpest over draagbaar is van mens tot mens, wordt zeer klein geacht. De veertig artsen en verpleegkundi gen van het Jeroen Bosch Zie kenhuis die tijdens de opname van de dierenarts langer dan twee uur 'behandelend contact' met hem hebben gehad, heb ben uit voorzorg allemaal het antivirale middel oseltamivir ge kregen. „Niet omdat we bang zijn dat ze echt ziek worden, maar om te voorkomen dat ze het virus verder verspreiden", aldus de Bossche arts/microbio loog Peter Schneeberger. Het ministerie van landbouw opende zaterdagmiddag een landelijke informatielijn voor mensen met vragen over de risi co's van de vogelpest. Zondag middag was het nummer al meer dan duizend keer gebeld. „De bellers vragen bijvoorbeeld of ze er verstandig aan doen om iemand te ontmoeten die heeft geholpen bij het ruimen van kippen", aldus een woordvoer ster. „En er is ook een aantal ruimers dat aangeeft dat ze zich niet beschermd hadden en nu alsnog iets willen slikken." De informatielijn (0800-2233322) was ook vandaag nog open. Het ministerie hield vandaag ook ex tra voorlichtingsbijeenkomsten voor alle 1800 mensen die bij de ruimingen zijn betrokken. Van daag zijn kippen geruimd bij verdachte bedrijven in Some ren-Eind, Budel en Roggel. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergenees kunde informeerde zaterdag alle dierenartsen over het overlijden van hun collega. Inmiddels zijn die er allemaal van overtuigd dat het verstandig is om een anti- viraal middel te nemen. Feiten over vogelpest - Zodra boeren melding ma ken van mogelijke vogel pest, schakelt de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) een pluimvee- arts van de Gezondheids dienst voor Dieren in. Deze moet beoordelen of er in derdaad aanwijzingen zijn van vogelpest en of nader virusonderzoek geboden is. - Sinds 15 maart schrijft het ministerie van volksgezond heid voor dat iedereen die 'langdurig intensief contact' heeft met - mogelijk - be smette kippen bescher mingsmaatregelen treft. Daarbij gaat het om een an tigriepprik en het antivirale middel oseltamivir (in ta- bletvorm). - De griepprik is nodig om te voorkomen dat het vogel pestvirus en een gewoon griepvirus samen een nieuw virus ontwikkelen. Het slik ken van oseltamivir (ook wel tamiflu genoemd) moet voorkomen dat mensen be smet raken met het vogelpe stvirus en er in elk geval voor zorgen dat ze er min der last van krijgen. - Het vogelpestvirus veroor zaakte de laatste weken bij ongeveer tachtig mensen een ontsteking aan het oog, die goed te behandelen was. Bij enkele werden ook griepverschijnselen gecon stateerd. In 1997 was het vo gelpestvirus wel fataal voor zes inwoners van Hong Kong, maar het in Neder land heersende pestvirus wijkt af van het Chinese vi rus. door René van der Lee den bosch - Op woensdag 2 april rijdt Jan Bosch, pluimveearts van de Gezondheids dienst voor Dieren, naar een kippenbedrijf in Teeffelen, een nietig dorpje ten noorden van Oss. De gebroeders Ploegmakers, die het bedrijf runnen, hebben alarm geslagen over de gezondheidstoestand van hun 23.000 leghennen. De angst dat de klassieke vogelpest vanuit het nabije Gelderland de Maas is overgestoken, is groot. De 57-jarige Bosch, al 19 jaar in dienst van de Gezondheidsdienst voor Dieren, moet onderzoeken of het vogelpestvirus inder daad Noord-Brabant heeft bereikt. Al sinds het virus in de eerste dagen van maart toe sloeg, is hij druk met de vogelpest. In de Gelderse Vallei heeft Bosch al verschillende bedrijven bezocht. In Teeffelen is Bosch, samen met twee colle ga-artsen, enkele uren bezig met onderzoek Beschermingsmiddelen heeft hij niet inge nomen, want de richtlijn van het ministerie schrijft dat alleen voor aan de ruimers en de betrokken boeren. De dierenartsen zijn niks verplicht en schatten zelf ook in dat dat niet nodig is. Twee dagen later, als de Teeffelense kippen- schuren al zijn geruimd, krijgt Bosch thuis in Rosmalen last van benauwdheid. Hij zoekt contact met de bekende viroloog (en oud-dierenarts) Ab Osterhaus, een persoon lijke kennis van hem. De wetenschapper raadt hem aan naar de huisarts te gaan. Omdat Bosch geen oogontsteking heeft - tot dan toe het voor mensen enig bekende symptoom van de vogelpest -, krijgt hij niet de middelen die het virus zouden kunnen doden. Op 11 april wordt de veearts met een longontsteking opgenomen in het Jeroen Bosch Ziekenhuis. Twee dagen later komt hij op de intensive care, nog een dag later wordt hij overgebracht naar een andere lo catie van het ziekenhuis, waar geavanceer der apparatuur voorhanden is. De artsen denken ook nog aan legionella en zelfs SARS, maar alle testen vallen negatief uit. Ondertussen raakt Bosch steeds verder ver zwakt. Op donderdagavond 17 april komt hij te overlijden. Pas op vrijdag vinden art sen sporen van het vogelpestvirus in zijn longen. Jan Bosch laat een vrouw en twee kinderen na. Hij wordt donderdag begraven. Amsterdam - Het is inmiddels een traditie: op tweede paasdag openen de meubelboulevards hun deuren voor hun klanten die een extra dagje vrij hebben. Ondanks het mooie paasweer trokken ook deze keer ve len naar de winkelbedrijven. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - De rechter en de officier van justitie in de zaak Volkert van der G. zijn met de dood bedreigd. Zaterdag werd bekend dat officier van justitie Koos Plooij kort na de uitspraak een kogelbrief ontving. Daar naast is rechter Frans Bauduin ernstig bedreigd. Justitie wist dat de bedreigingen eraan kwamen en startte al vóór de brief arri veerde een onderzoek. Over de manier waarop Bau duin bedreigd is, wil de persoffi cier van het parket geen mede delingen doen, wel bevestigt ze dat Bauduin buiten de brief ook apart is bedreigd. De kogelbrief werd op het parket in Amster dam bezorgd voordat duidelijk was dat het openbaar ministerie tegen de uitspraak in beroep zou gaan. De onbekende afzen der was woedend over de straf maat en noemt zichzelf een aanhanger van Pim Fortuyn. De brief is volgens een woord voerster van de rechtbank voor al tegen Plooij gericht. „Aan het eind van de brief wordt Bauduin genoemd. Er staat letterlijk: Wij zullen onze jachtgeweren leeg schieten op Frans Bauduin." De rechtbank veroordeelde Van der G. op 15 april tot achttien jaar cel. Na aftrek van voorarrest en vervroegde invrijheidsstelling blijft daar elf jaar van over. De opgelegde straf maakte bij som migen hevig teleurgestelde reac ties los. 's Avonds maakte het OM, dat levenslang geëist had, maar aanvankelijk vrij positief op de uitspraak reageerde, be kend dat het tegen het vonnis in hoger beroep zou gaan. Dop Kruimel, persofficier van het arrondissementsparket in Amsterdam: „We nemen dit heel hoog op. Het is heel ernstig dat een officier van justitie en een rechter zo hun werk moeten doen." De rechtbank werd niet helemaal door de bedreigingen overvallen. Kruimel: „Het ligt wel in de lijn van de emoties na de uitspraak." Plooij en Bauduin worden sinds de bedreiging extra beveiligd. Na de moord op Fortuyn, op 6 mei vorig jaar, ontvingen enige tientallen personen kogelbrie ven. Onder hen waren ex- GroenLinks-leider Rosenmöller en premier Balkenende. Voor malig PvdA-lijsttrekker Melkert kreeg zelfs een doorgeladen pis tool toegestuurd. Onderzoek heeft uitgewezen dat er nage noeg zeker sprake is van steeds dezelfde afzender. Ondanks de inzet van een speciaal politie team is deze persoon tot op he den niet gevonden. apeldoorn/gpd - Nederland lag dit paasweekeinde onder een deken van rook. Her en der woedden bos- en heidebranden en werden paasvuren ontsto ken. Honderden mensen uit het hele land klaagden over stank en rookoverlast. Gezien de windrichting en -kracht kwam volgens het KNMI een deel van de stank en rook mogelijk uit Duitsland. In Drenthe rukte de brandweer meer dan 70 keer uit voor een natuurbrand. Drie keer was er groot alarm. In het natuurge bied Oostersebos aan de rand van Emmen brandde zaterdag zeker 16 hectare heide af. Bij openluchtmuseum Ellert en Brammert in Schoonoord ging zondagmiddag 7 ha heide in vlammen op. Twee 11-jarige jongetjes staken de brand aan. Op de Kralose Heide in het Na tionaal Park Dwingelderveld ging in de nacht van zondag op maandag twee hectare heide verloren. In het noorden en midden van Limburg moest de brandweer ruim tien keer uit rukken. In Zuid-Limburg ging gisteravond 6 ha van de Bruns- summerheide in vlammen op. Elders in het land bleef het rus tiger. Een woordvoerder van de politie Midden-Brabant noemde het 'wonderlijk zo stil' in zijn ge bied. In Overijssel 'was het droog, maar ging het goed'. In de Achterhoek en Twente had de brandweer het niet drukker dan normaal. De Apeldoomse brandweercentrale kwam dit weekeinde twee illegale paasvu ren op het spoor. Die werden onmiddellijk geblust. Komend weekeinde zullen voor al in het oosten van het land op nieuw rookpluimen te zien zijn. Dan gaan naar verwachting de paasbulten in de hens die dit weekeinde vanwege de droogte en het daarmee samenhangen de brandgevaar niet mochten worden aangestoken. Het risico op bosbranden was groot door de aanhoudende droogte. ootmarsum - Net als ieder jaar met Pasen was Ootmarsum gisteren het toneel van de 'poaskearls': acht vrijgezellen die met regenjas en gleufhoed de ronde doen door het Twentse dorp. De toeschouwers gaan daarbij vloggelen, wat betekent dat zij hand in hand in één lan ge slinger door het dorp lopen. Foto: GPD/George Nusmeijer rijswijk/anp - Het verkeer heeft tijdens het paasweekeinde aan veertien mensen het le ven gekost. Vier jonge Duitsers (12, 14,18 en 19 jaar oud) verloren vrijdagavond het leven bij Doesburg toen hun auto werd geramd door een bestelbusje. Een tweede ernstig ongeval deed zich zon dagmiddag voor in Boxtel. Drie mensen ver loren daardoor het leven. Een auto reed in een bocht rechtdoor en botste tegen een boom. Een jongetje van anderhalf jaar oud uit Nunspeet kwam zondag om het leven toen hij onder het voorwiel van een auto terecht kwam. Een bezoeker van de familie wilde wegrijden en had niet gemerkt dat het kind voor de auto was terechtgekomen. Een 16-jarige jongen uit Kollumerzwaag reed in de auto van zijn vader zondag een 67-jarige plaatsgenote dood. Een 60-jarige vrouw uit Apeldoorn kwam die dag voorts om het leven op de snelweg Al nadat haar auto over de kop was geslagen. Een 34-jari- ge automobilist uit Zwijndrecht raakte in zijn woonplaats van de weg en overleed aan zijn verwondingen. In Stampersgat in West-Brabant kwam zon dagavond een 28-jarige vrouw uit Capelle aan den IJssel om het leven toen ze haar hond ging uitlaten. Ze werd van achteren aangereden. Na een aanrijding in Oss die avond overleed een 84-jarige fietser uit die plaats in het ziekenhuis. Gisterochtend kwam een 85-jarige vrouw uit Wapenveld om het leven toen zij in haar woonplaats werd geschept door een auto. (advertentie) door Marloes de Koning aalsmeer - De spanningen tus sen een groep neonazi's en ande re jongeren lopen in Aalsmeer hoog op. Escalatie dreigt, vreest de gemeente. Onderzoeksbureau ES en E schreef een alarmerend rapport: neonazi's gaan in Aals meer 'Marokkaantje jagen' en kinderen van zes brengen er de Hitlergroet. Het strenge deurbe leid en de sluiting van een aantal kroegen in verband met de vecht partijen maken het uitgaan er in tussen voor de overige jongeren niet leuker op. „Je moet nu of bij de neonazi's of bij 'de allochtonen' horen", vat Jasmin Cicek (15) de stem ming in Aalsmeer en omliggen de domen samen. Ze hangt za terdagavond rond elf uur met een aantal vrienden tegen een auto in de buurt van café Joppe, in het centrum van het dorp. Door het strenge deurbeleid (als je eenmaal buiten bent, mag je niet opnieuw naar binnen) en de sluiting van een aantal kroe gen worden ze naar eigen zeg gen bijna gedwongen thuis te blijven of op straat te hangen. Agressieve neonazi's en een groep Marokkaanse jongeren verpesten voor de rest van de jeugd de sfeer en maken het on mogelijk geen partij te kiezen. „Als je zo'n jas met een bont kraag hebt, denken ze gelijk dat je een Marokkaan bent en slaan ze je in elkaar, want dan ben je een landverrader", zegt Ray Meijdam (17), een lange jongen met een wit petje en een jas met nepbont aan de capuchon. „Laatst draaiden ze in het Mid delpunt (café, red.) het Neder lands volkslied en toen deden ze Heil Hider", vertelt een jongen die naast hem staat. Cicek: „Die nazi's vallen mij ook lastig. Ze roepen dat ik een Yarkenneuk- ster ben, omdat ik met allochto nen omga." Het woord Yark moet vertaald worden met 'niet- nazi' of 'Marokkaan', doceert de groep. Het rapport waardoor de span ningen tussen rechts-extreme en allochtone jongeren in Aals meer onder de aandacht kwa men kennen ze niet, maar ze kunnen zich de inhoud levendig voorstellen. Zowel op straat als op school hebben ze er dagelijks mee te maken. Bart de Jong (15): „Die nazi's komen uit het hele land met busjes en gaan dan door Kudelstaart rijden en Ma rokkanen uitdagen." Kudelstaart is een deel van de gemeente waar relatief veel allochtonen wonen. „En als er dan proble men komen bellen die mietjes hun ouders en die komen dan met kettingen." Deze avond is het er rustig. De neonazi's zelf wonen volgens de groep merendeels in De Kwakel, een landelijk dorp tegen Aalsmeer aan. „De hel," noemt Mustafa Yousofzai (16) het. Een nachtelijk ritje er naartoe be wijst hun gelijk. Op de dijk bij De Kwakel lopen zes brallende skinheads. Kale hoofden met ringen door hun oren, zwarte bomberjacks en spijkerbroeken met omgeslagen pijpen, waar door hun kisten met witte veters goed zichtbaar zijn. Op de scholen in de omgeving wordt geprobeerd het racisme en de vechtpartijen tegen te gaan door dergelijke kleding te verbieden. Ook op de deur van jongerencentrum N201, waar deze avond een rockband speelt, wordt verduidelijkt wat zo'n verbod inhoudt. 'Politieke statements' wil de organisatie niet binnen hebben. „Dat bete kent dus: geen kisten met witte of rode veters, geen Hollandse vlaggetjes, geen rood-wit-blau- we bretels en geen kleding van het merk Lonsdale of met '88' erop." Door de vele vechtpartijen is de programmering aangepast. Zo wil men voorkomen dat de groepen die problemen veroor zaken elkaar niet meer tegenko men, vertelt barman Mare Dem- ming gelaten. „Het is ons opge vallen dat die twee groepen (Marokkanen en rechts-extre- men, red.) gewoon niet mixen. Trance en house trekken vooral 'kalende' jongeren aan. R&B- feesten trekken vooral allochto nen. We hebben eerst gepro beerd ze gescheiden te houden door die muziek niet meer op dezelfde avonden te draaien, maar dat werkte ook niet. Nu zijn we helemaal gestopt met de R&B-feesten." dl Tomaten 500 gram Ch Rundertartaar kilo, dl Magere vruchten- yoghurt bijv. aardbei pak 1 liter, IA? kilo 0.98 Oe Van/voof-aanbledlngen zijn alleen geldig met C»1 Bonuskaart tot en met 27 april 2003. cn Nu een vollere tas voor minder geld Proef de dag

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3