TMF schudt frustraties van zich af GESPREK VAN DE DAG Veel internationale artiesten bij uitreiking Awards Big Brother Marco Borsato krijgt 'mooiste' TMF-Award DINSDAC 22 APRIL 2003 DAGELIJKS LEVEN ll I I i WtfT vooR Sooa-T PAse.kj i>/)M GEWiLO MENSELIJK PRINSES MAXIMA heeft zaterdag- morgen het luchtverdedigings- en commandofregat Evertsen gedoopt bi] de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. Het is het laatste van vier fregatten die op de scheepswerf zijn gebouwd voor de Koninklijke Marine. Onder het toeziend oog van onder anderen de directeur van Da- men Shipyards en vice-admiraal C. Van Duyvendijk, bevelhebber der strijdkrachten, en honderden geno digden, werd na het uitspreken van de doopformule het schip gedoopt met de traditionele champagnefles. Vervolgens hakte de prinses met een bijltje een kabel door waardoor de trossen losgingen en het schip de dokloo'ds kon worden uitgesleept. De Amerikaanse filmacteurs CA THERINE ZETA-JONES en MI CHAEL DOUGLAS hebben een dochter gekregen volgens de media in de VS. Het zondag in de staat New Jersey geboren meisje Carys is hun tweede kind. Eerder kregen ze een zoon, Dylan (2). Een maand ge leden kreeg Zeta-Jones (33) van de Amerikaanse filmjury nog een pres tigieuze prijs, een Oscar, voor haar ondersteunende rol in de film Chi cago. De 58-jarige Douglas won eer der twee Oscars. Hij huwde zijn hui dige echtgenote in november 2000. Foto: EPA De roemruchte ex-stagiaire in het Witte Huis MONICA LEWINSKY is gisteravond in de VS op de televisie teruggekeerd als presentatrice. Ze introduceerde voor de firma Fox het reality-tv-pogramma Mr. Personality, een programma waarin jonge vrou wen op zoek gaan naar de ware lief de. De nu 29-jarige Lewinsky had in de jaren negentig een verhouding met de toenmalige president Bill Clinton. Toen de affaire aan het licht kwam, poogde Clinton het nog enige tijd te ontkennen en dat kostte hem in 1999 bijna zijn baan. Foto: AP Een radicale DIERENBESCHERM- STER wil een deel van haar lichaam na haar dood laten BARBECUEN. Het roosteren is bedoeld als protest tegen het nuttigen van dierenvlees als voedsel. Ingrid Newkirk, opricht ster en voorzitter van de militante in ternationale dierenbeschermingsor ganisatie Peta, wil na haar dood ook met andere delen van haar lichaam verder protesteren. Haar voeten moeten bewaard blijven om de we reld te herinneren aan de 'verdorven heid' om dieren voor schoeisel te ge bruiken. Volgens de Britse krant The Independent liet Newkirk verder in haar testament opnemen dat een deel van haar huid tot bijvoorbeeld een handtasje moet worden ver werkt. Zij wil daarmee duidelijk ma ken dat zij het schandalig vindt dat veel mensen dierlijke huid als 'mate riaal' beschouwen. De ogen van Ne wkirk, die in Engeland is geboren, gaan naar het Amerikaanse agent schap voor milieubescherming. Zij wil de instantie in de gaten houden totdat die geen experimenten met dieren meer laat uitvoeren. LUCAS, zoon van prins Maurits en prinses Marilène, is gisteren in Apeldoorn ge doopt. De plechtigheid had plaats in de kapel van Paleis Het Loo Nationaal Mu seum. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst laten weten. Dominee N.M.A. ter Linden en pater G.Th. Oostvogel gingen voor in de dienst. Zij waren ook de voor gangers die het huwelijk van Maurits en Marilène inzegenden en die de doop plechtigheid van Lucas' zus Anna leidden. De peetouders van Lucas zijn prins Pieter-Christiaan, alsmede Jeroen en Emilie Pit-van Karnebeek, vrienden van Maurits en Marilène. Lucas Maurits Pieter Henri van Lippe-Biesterveld van Vol lenhoven werd 26 oktober 2002 in Amsterdam geboren. Foto: ANP Eindelijk een TMF-Awards-uitreiking met meer allure dan frustraties (achter de schermen). In plaats van allerlei krompraat en kunstgrepen rond niet aanwezige buitenlandse popsterren draaide de achtste editie zaterdagavond in Aho/ uit op een ware parade aan grote dan wel 'he te' internationale namen. Dankzij vooral DJ Tiësto, Marco Borsato, Di rect en Jamai sprak echter ook Hol land een pittig woordje mee naast wereldtoppers als Ricky Martin, Kel ly Rowland, Craig David, Westlife en Robbie Williams. Laatstgenoemde, tegenwoordig zeer kieskeurig inzake dit soort 'overwerk', was naar Rotterdam gekomen als alles overtreffende uitsmijter en zag zich beloond met liefst drie onderscheidingen: beste zanger internationaal plus beste videoclip ('Feel') en beste single 2002 (idem, namens Radio 538). „Kennelijk is het mijn avond", rea geerde Williams lichtelijk beduusd (ook op de knuffels van uitreiker Gordon), alvorens met zijn nieuwe singletroef Come Undone' het vijf uur durende muziekspektakel gloedvol af te ronden. Helemaal gelijk had de in krijt- streeppak gehulde ex-Take Thatter overigens niet. want vele van zijn voorgangers hadden hetzelfde kunnen zeggen. Zoals de niet gel auwerde Ricky Martin, die zeer krachtig duidelijk maakte (met aankomende kansschijf 'Jaleo') hoe je 11.000 tieners en twens even snel 'latin loco' kunt laten swingen. Of, nog eerder, Marco Borsato, die ter plekke in dubbel opzicht pure geschiedenis schreef. Allereerst middels de ontvangst van een Life Time Achievement Award voor zijn niet aflatende inzet als ambas sadeur van War Child, vervolgens met de uitverkiezing tot beste zan ger nationaal voor de achtste maal in successie. Zijn erelijst telt nu dertien TMF- trofeeën, waarmee Borsato voorlo pig van inhaalpogingen niets te duchten heeft. Temeer daar het jaarlijkse verloop in deze op sin glesuccessen en videoclips geba seerde prijzenregen vrij groot is. Werd '2002' aan het binnenlandse front beheerst door K-Otic, haar 'afsplitsing' Sita, Kane en Blof, dit maal kwamen de meest actuele ontwikkelingen in de Nederpop tot uitdrukking via Di-rect (tweemaal uitverkoren), de diverse 'Idols' (van wie Jamai alleen tot zingen kwam) en DJ Tiësto. Feitelijk won de Bredase draaita felkunstenaar vorig jaar al dezelfde prijzen (beste dance act, beste discjockey), maar pas nu was hij ook als uitvoerend artiest nadruk kelijk aanwezig, met name bij de met veel vuurwerk omlijste ouver ture samen met Skin, de intussen solerende frontvrouw van Skunk Anansie. Beslist perfecte reclame voor 'DJ Tiësto in Concert' op 10 mei in het al nagenoeg uitverkoch te Gelredome. Programmeur Tim van Rongen durfde na afloop de gepresenteer de 'line up' uit te roepen tot de beste 'live awardshow' ooit op va derlandse bodem. Daarmee ging hij even voorbij aan bijvoorbeeld de MTV Europe Awards in 1997 op dezelfde speelplaats. Zeker is wel dat juist de overname van TMF door MTV Networks dit Neder landse popgala vrij snel van een bredere basis heeft voorzien. Pre sentatoren Jeroen Post en Daphne Bunskoek (allebei weinig glansrijk) repten al van 110 miljoen kijkers in veertig landen, maar die rappe ex pansie betreft dan toch eerder de 'verspreiding van de clips' van de wereldsterren dan integrale uit zendingen van dit popfestijn. Louis Du Moulin Het publiek huilt en lacht tijdens de optredens van de idolen. Foto's: ANP/Juan Vrijdag Marco Borsato is blij met de award die hij uit handen van Wouter Bos heeft gekregen. Robbie Williams was de uitsmijter van de avond. Verscheuren maar, die strippenkaart. NS en de metro's van Rotterdam en Amsterdam willen dat u straks be taalt met een stukje plastic met een chip. Scanners op de stations herkennen uw chip, de instapplek wordt geregistreerd, het klaphekje zwaait open en u kunt op pad. Waar u uitstapt staat weer een scanner die u feil loos herkent en weet waar u vandaan komt. Aan het eind van de maand wordt de ritprijs van uw rekening afgeschreven. Landelijke invoering van dit systeem kost 1 miljard euro, zo wordt beweerd. Dat is veel geld, vind ik. Weliswaar wordt met de strippenkaart nu re gelmatig zwartgereden, de strippenkaart op zich is een tamelijk goedkoop betalingssysteem. Wie weet kom je voor 1 miljard aan techno-vernuft van veel zwartrij ders af, vraag blijft of je daarmee feitelijk winst boekt. Bovendien leert de ervaring dat zulke megaprojecten qua kosten meestal uit de hand lopen. En wie werke lijk kwaad wil (zwartrijden, in dit geval) zal heus wel weer een manier vinden. De chiplobby wil van twijfels niets weten en claimt op voorhand meer comfort en veiligheid voorde reiziger: talloze duistere types zullen worden afgeschrikt door scanners en elektronica Dat zal nog maar moeten blijken, zeg ik dan. Dat een ver gelijkbaarsysteem in HongKong prima werkt, zoals de chiplobby aanvoert, zegt niets. Er is in Hong Kong namelijk nog een heel ander systeem aan het werk, en dat systeem heet normen, waarden en strakke sociale controle. In HongKong zou ook de strippenkaart fan tastische resultaten opleveren, vergeleken bij Neder land. Net zomin als je hier voorouderverering kunt in troduceren omdat het in HongKong ook werkt, voor spelt het succes van de chipkaart dddr iets definitiefs voor Nederland. Maar het is erger. Die beloofde extra veiligheid en comfort zijn niet alleen dubieus, daar gaat het ook he lemaal niet om. Het openbaar vervoer in Nederland kent maar één beslissend probleem. De spits. Vanwege de spits moeten honderden extra treinstellen, trams en bussen in bedrijf gehouden worden die je de rest van de dag niet nodig hebt. De winst op drukke uren vloeit weer weg in de stille uren. Elke dag weer. Wat alle ver voerders daarom nastreven is het teveel aan reizigers in de spits naar de daluren verdrijven. Maar wegstu ren kan je ze niet en tijd om hun baas te bellen heb je niet. Resteert het prijswapen. Dankzij de chipkaart kan die kapitalistische tovertruc met volle kracht wor den ingezet. Met één druk op de knop kan -dankzij de nieuwe chipkaart- per direct, per dag de prijs van In de achtjarige geschiedenis van de TMF-Awards kreeg nog nooit iemand anders dan Marco Borsato de prijs voor 'beste zanger nationaal'. Omdat hij in het verleden ook in andere ca tegorieën aan het langste eind trok, had hij voor zaterdag al elf awards op zijn schoorsteen staan. Tijdens de jongste versie van de muziekshow van clipzender TMF ging hij opnieuw niet met lege handen naar huis. Dit keer zelfs met de naar eigen zeggen 'mooiste award' die hij ooit kreeg. In het opnieuw uitverkochte Ahoy' in Rotterdam kreeg Borsato namelijk de Lifetime Achievement Award' voor zijn hele muzikale oeuvre, maar voor al ook voor zijn inzet als ambassa deur van Warchild. Omdat hij ook weer tot beste Nederlandse zanger werd uitgeroepen staat de teller bij hem inmiddels op dertien TMF- Awards. „Die kan ik natuurlijk echt niet op de schoorsteen kwijt, dus ze staan opgeslagen", zei Borsato. „Maar sinds deze keer zien ze er mooier uit. Dus deze krijgen een plaatsje op mijn kantoor in huis." Voor de zanger is het krijgen van de onderscheidingen zeker geen ge woonte geworden. Borsato: „Ze vra gen me weieens of het me nog wel wat doet. Nou, dat doet het zeker. Voor Nederlandse begrippen is deze prijs heel groot. Het is ontroerend dat ze me in het zonnetje zetten. Dat raakt me als mens. Als je kijkt naar het afgelopen jaar heb ik meer tijd ge stoken in mijn werk voor Warchild dan in mijn carrière." De zanger kreeg de prijs uitgereikt door PvdA-leider Bos, vermoedelijk de eerste politicus die ooit in Ahoy' op het podium stond in deze hoeda nigheid. „Bij een gewone award had ik dit niet gedaan", zei hij. „Maar dit is iets bijzonders. Jongeren voelen zich meer aangesproken als Marco Borsato iets zegt over de situatie in Tsjetsjenië, dan wanneer ik dat zou doen." Tijdens de TMF-Awards maakte Bor sato ook bekend dat hij samen met een reeks andere artiesten een plaat heeft opgenomen die op 5 mei - be vrijdingsdag - uitkomt. Het album heet 'Hope' en de inbreng van de Ne derlandse zanger is, voor het eerst sinds tijden, Engelstalig. Artiesten al De Dijk, Acda en De Munnik, Ilse De- Lange en Van Dik Hout hebben naast Marco Borsato bijdragen geleverd aan 'Hope'. Ook internationale acts als Celine Dion, Paul McCartney en Ronan Keating zingen mee. De op brengst gaat naar Warchild. spitskilometers worden aangepast. Ja, aangepast. Dat klinkt nu eenmaal klantvriendelijker dan duurder ge maakt. Hoeveel verhoging voor reizigers nog accepta bel is kan per dag worden afgelezen op de centrale computer, die bijhoudt wie die dag welk ritje heb ben gemaakt. Minder reizigers mag, als ze dan maar meer betalen. Evenveel ook, blijkbaar was het dan tot voor kort inderdaad te goedkoop. Meer reizi gers is ook goed, dan kan de prijs nog verder omhoog. Per traject en per uur gaan vervoer ders zo proberen vraag (reizigers) en aanbod (het ingezette materieel) in een rendabel even wicht te brengen. Ergens in jaren '70 deed NS de rege ring het voorstel zichzelf op te hef fen, op de lijnen in de Randstad na. Vond de regering geen goed plan. Later vroeg NS of sommige populaire trajec ten (die in de Randstad) mochten worden. Vond de regering op nieuw geen goed plan. En nu is er de chip kaart. Ook die voorspelt de dwangforens weer weinig goeds.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2