De loodzware laatste stap naar de wereldtop Het motto: opleiden en creatief zijn SPORT Talentvolle Nederlandse tennissters haken af in de puberteit dinsdag 22 april 2003 11003 jr door Martijn van Beeten Amersfoort - Ze was een groot tennistalent, Silvana Bauer. Maar ze stopte vorige week op i6-jari- ge leeftijd. Na Michelle Gerards was de Zeeuwse de tweede be lofte om het gapende gat in het vrouwentennis op te vullen. Ge rards, stevig in de schijnwerpers als tiener, zwoegt tegenwoordig in de kelder van het proftennis. Nu gaat alle aandacht naar Mi- chaëla Krajicek en Stephanie Herz, respectievelijk 14 en 13 jaar oud. Zijn zij de volgenden die af haken? Miriam Oremans verdween vo rig jaar uit de top 100 van de wereldranglijst Nu moet Neder land het in de tenniselite zonder vrouwen doen. De druk op jong talent om door te stoten wordt groter en groter. „Maar het is niet zo erg als in Engeland, waar ze wanhopig op zoek zijn naar een Wimbledon-winnaar", stelt Hans Felius, bij de tennisbond (KNLTB) verantwoordelijk voor de jeugdopleiding. Hoe maak je van een puber met gouden handjes een volwassen vrouw met een profcarrière? Met die vraag worstelt Felius, worstelt het Nederlandse tennis. Zeker nu twee grote talenten, Silvana Bauer en Michelle Ge rards, hun belofte niet hebben ingelost „Een probleem", stelt Felius, „is dat je bij heel jonge meisjes niet kunt inschatten of ze mentaal goed genoeg zijn om de top te halen. Dat blijkt pas op 15- of 16-jarige leeftijd. Maar dat betekent niet dat je ze ook niet hoeft op te leiden." Opoffering Rogier Offerhaus, die als psy choloog coaches van de tennis bond traint, ziet dat ook. „Je kunt als jeugdspeelster alles hebben gewonnen en merken dat bij de profs meer opoffering nodig is. Kun je dat? Wil je dat? Op die momenten wordt veel duidelijk." Felius geeft een voorbeeld. „In Israël heb ik rond 1991 de voor malige Russische Anna Smash nova onder mijn hoede gehad. Die won het jeugdtoemooi van Roland Garros als 14-jarige. Ze had weinig passie voor tennis, veel minder in elk geval dan Bauer. Maar ze wist dat tennis haar enige kans was op een mooi bestaan. Nu heeft ze een prachtige carrière." Talent heeft Nederland zat, op dit moment. Onder aanvoering van Michaëla Krajicek, het half zusje van de Wimbledon-win- naar van 1996 Richard, werd het Nederlands meisjesteam tot en met 14 jaar wereldkampioen. Ongekend, want leeftijdsgeno ten uit Oost Europa werden ja renlang onverslaanbaar geacht. Meisjes van 13, ze trainen in Ne derland tegenwoordig ook twin tig tot 25 uur. Resultaat: de 14- jarige Krajicek proeft dit jaar van haar eerste proftoernooien, heeft een wildcard gekregen voor het WTA-evenement in Rosmalen. Er is meer, want in Florida wordt de Eindhovense Stepha nie Herz door kampioenenkwe ker Nick Bolletieri klaarge stoomd voor een gouden toe komst. In haar omgeving wordt geroepen dat de 13-jarige Herz de nieuwe nummer één van de wereld wordt. Ze gelooft het zelf ook. Puberteit Tieners met talent, het is prach tig. Maar wat zegt het? Blessu res, de puberteit, gebrek aan ambitie, mentale tekortkomin gen, afnemende interesse. Het is slechts een greep uit de proble men die de twee gaan tegenko men. „Daarnaast lijkt het wel of in Nederland de Japanse menta liteit heerst", stelt Hugo Ekker, ex-coach van Gerards en nu be geleider van Raemon Sluiter. „Steeds wordt gepraat over doelstellingen. Ik weet niet of dat verstandig is. Kristie Boogert en Miriam Oremans waren daar helemaal niet mee bezig. Op stap met een groepje talenten, veel lol en wel zien waar je uit komt. Brenda Schultz ging 's winters skiën met haar ouders, speelde 's zomers wat geldtoer- nooien in Frankrijk. Pas later werd het serieus." Niet onverstandig, vindt de man uit Diemen. „Meisjes zijn eerder volwassen dan jongens", stelt Ekker. „Heel vroeg hebben ze al niets anders dan tennis en school, waar ze heel professio neel, streberig zelfs, mee om gaan. Dan bestaat het gevaar dat ze na een jaar of vijf de motiva tie verliezen. Zeker als ze al over de hele aardbol jeugdtoernooien hebben gespeeld. Waar doe je het dan nog voor? Niet voor niets heeft de WTA grenzen ge steld aan het aantal proftoer nooien dat je op jonge leeftijd mag spelen." Nederland moet het in de tenniselite zonder vrouwen doen. De druk op jong talent om door te stoten wordt groter en groter. Foto: GPD/Cees Zorn Felius gaat mee in deze denk- een bum-out. Een dag nadat ze te trainen. Ze is dol op het spel wijze, maar plaatst nuances. „Bij bekend had gemaakt te stoppen letje. In het verleden waren An- Bauer was echt geen sprake van met proftennis, stond ze alweer drea Jaeger en korter terug Jen nifer Capriati, wel opgebrand. Die hebben tijdenlang geen rac ket aangeraakt. Bauer heeft aan leg om dik te worden, snoept graag en moet dat compenseren met stevige conditietrainingen. Ze raakte begin dit jaar gebles seerd, werd ziek en moest hele maal opnieuw beginnen. Ze had er geen trek in om haar lichaam weer te pijnigen, vond de opof feringen die proftennis vraagt te groot. Ze had ddar geen plezier meer in." Volgens Felius moet je wel jong beginnen, om te kunnen slagen in het vrouwentennis. .Anders ben je bij voorbaat kansloos. De vrouwen uit de toptien waren 16 of jonger toen ze voor het eerst in de top 100 kwamen. En de gemiddelde leeftijd voor een en- tree in de top 100 ligt onder de 18 jaar. Dat zijn feiten." Op dit moment investeert de tennisbond 50.000 euro per jaar per tennistalent. In meiden die het op hün manier doen. Mi chaëla Krajicek wordt vooral ge traind door haar vader Petr, met wie ze veel in Tsjechië bivak keert. Herz rit bij Bolletieri, Bibi- anne Schoofs traint geregeld in de David Lloyd Academy in En geland. Anderen ritten op een tennisschool of kiezen voor het nationale trainingscentrum in Almere. Verschillende opties, met hun eigen mogelijkheden én gevaren. Felius weet dat hij goud in han den heeft, maar weet dat het zo weer uit z'n handen kan glip pen. „Daarom noem ik ook geen namen van talenten. Bauer werd pas bekend toen ze door prestaties in de publiciteit kwam. Ik had het altijd over Krajicek, omdat ze door haar naam toch niet onzichtbaar kon rijn. En Herz, die zelf voor pu bliciteit heeft gekozen. De rest kan hopelijk in de luwte blijven werken." Talent Cruciaal, denkt Miriam Ore mans, ooit 25ste op de wereld ranglijst en inmiddels gestopt na dertien jaar proftennis. „Zelf was ik helemaal geen groot ta lent Op nationale jeugdkampi oenschappen lag ik er vaak in de eerste ronde al uit. Pas in de ca tegorie tot en met 18 jaar, toen ik als 16-jarige kampioen werd, kwam alles in een stroomver snelling. Ik denk dat het gevaar lijk is om als puber al steeds de beste te zijn en dat je dat stee vast te horen krijgt. Als een ta lent stagneert, wat gebeurde met Michelle Gerards, kan dat tegen je werken." Druk, spanning, tennistalent moet er maar mee kunnen om gaan, wordt vaak gezegd. Ekker noemt het grote onzin. „Nu staan vrouwen rond de dertigste plaats op de wereldranglijst, die het talent hebben om bij de bes te vijf te horen. Alleen hebben ze moeite met de spanning. In Nederland zouden ze een moord doen voor een tennisster in de top dertig." Schijnwerpers En druk is er. Meiden die nog niets hebben gepresteerd bij de profs, worden door het gebrek aan toppers al in de schijnwer pers gezet. Hele documentaires zijn op televisie verschenen over het Amerikaanse avontuur van Herz. En bij de nationale jeugd kampioenschappen, normaliter goed voor twee verslaggevers met kladblok, verschenen twee cameraploegen. Michaëla Kraji cek deed mee. „Niet voor niets", zegt Felius, „heeft Krajicek eind vorig jaar jeugdtoernooien gespeeld in Zuid-Amerika. Daar kwamen wedstrijden live op televisie, kon ze wennen aan de camera's. Dan schrikt ze er straks in Ros malen, waar ze ongetwijfeld veel aandacht krijgt, niet meer van. Wij rijn heel voorzichtig met die aandacht, schermen jonge mei den af. Bolletieri doet het an ders. 'Laat ze er maar vroeg aan wennen, later staan die came ra's ook voor hun neus', is rijn credo. Kan hij makkelijk zeggen, want als van de honderden ten nissters in rijn academie er twee de wereldtop halen, is het al goed." Wat is goed, wat is slecht, Felius weet het ook niet. „Daarom is de bond nu vooral een overkoe pelende organisatie. De talenten geven aan wat ze willen, voor welke aanpak ze kiezen. Wij ge ven dan ondersteuning. Petr Krajicek heeft rijn zoon naar de top gebracht, lijkt dat nu met rijn dochter ook te doen. Met de harde aanpak, door kinderen van vijf die lekker willen spelen, te dwingen te gaan tennissen. Het werkt, maar vergeet niet dat Richard als puber bijna is ge stopt. Dat scheelde helemaal niets. Van Michaëla weet ik bij na zeker dat ze het gaat halen. Ze heeft de slagen, is nuchter en heeft zich als 'zusje van' toch weten te redden. In Nederland worden we ook harder, maar niet als Petr. Is toch een andere cultuur." Bij Herz heeft Felius meer vraagtekens. „Dat in ha; Dj ving steeds wordt geroe V( ze de nieuwe nummer V( de wereld wordt, geeft e |a druk. Eigenlijk kan het 1 nog maar tegenvallen. A )C deed ze mee aan een to j Nederland, ze was licht ltj seerd aan de knie. Met f moeite versloeg ze ande 4. derlandse meiden en tojjt men de opmerkingen. I haar vaker overkomen.' Ook de geschiedenis va chelle Gerards mag een schuwing rijn. De Limb koos voor een solo-aani leen trainen met coach T Ekker, alleen reizen ook niet goed", meent Feliu heb het vaak genoeg ge je je met zes meiden hard dan kom je één keer als a aan. De volgende keer 2Vl niet. Zo word je gestimin Op een gegeven momeiei Ekker aangeboden om 1r Hoogland ook mee te n e Hij was er wel voor. Ma s ders van Michelle wilde e niet. Die vreesden dat R 1 een concurrente zou wi Michelle had een prach spannen slag. Maar die1 steeds meer verwronge rÉ schien wel door dat ind 1 lisme. Alles was op haa richt." B Ouders „Dat zie ik tegenwoordlj vaak", vult Oremans aa[ sfeer van ikke, ikke, ikke op oneindig, het versta/ nul. En de ouders spelej steeds grotere rol, met jj geld waar ze op rekenef daarom is plezier in teif belangrijk, want het haf de top kost eerst ontzeo( inspanning en geld. Is het erg dat Silvana loren is gegaan voor hef tennis? Nee, meent ps>j Offerhaus. „Je moet je f op het gelukkig rijn, nii ces. Als Silvana door hdzJ sing gelukkiger wordt, goed. Niemand kan ee# dwingen, het moet alti: zelf komen." „Klopt", zegt Felius, mij er ook niet om d de top haalt. Als ten hebben we al het mi daan om haar te helpeJ heeft ze voor iets andei' zen, haar goed recht. I lijk selecteren de sport zelf. Wie het kan en h redt het toch. Dat gevoj nu bij Michaëla KrajiceL Rob Baan waakt over de toekomst van Feyenoord maar bepalen. We willen steeds sterker worden. En sterker wor den we door betere spelers in huis te halen. Als je op drie fron ten wilt meedoen, moeten we een brede selectie hebben. Niet alleen nummer 12 moet goed rijn, maar ook nummer 18. Laat Kuijt de concurrentie maar aan gaan. Daar word je sterker van." Dat deelname aan de Cham pions League voor Feyenoord van levensbelang is, moge dui delijk rijn. Toch wil Baan er niet al te veel nadruk op leggen. Het zal rijn beleid niet meteen ver anderen. „Feyenoord moet alert blijven", zegt Baan, die ervan uitgaat dat de as van het elftal minimaal nog een jaar blijft staan. Doelman Edwin Zoete- bier heeft zelfs nog een contract voor twee seizoenen. „De oudere spelers dragen de boel", weet Baan. „Op het mo ment dat het elftal het even moeilijk heeft, staan juist deze jongens weer op. En ze trekken anderen mee. Dan kom je op het punt waarover Bert van Marwijk het heeft gehad. Ono, Emerton en Kalou zouden ook de kar moeten trekken. Dat is een proces. En in een hiërarchie staan de ouderen dat soms niet eens toe. Daarom staan ze ook inde as." Ook buiten het veld spelen Bos- velt, Van Wonderen en Van Hooijdonk een voorname rol. Naar de routiniers wordt geluis terd. Baan: „Van Marwijk heeft feeling met de groep. Het zou dom rijn als hij niet met de ou dere spelers zou praten over de ontwikkeling van het team. Die jongens kunnen soms ook aan geven dat er op een bepaalde plaats aan het elftal moet wor den gesleuteld. Zonder dat ze daarbij in hoeven te gaan op na men. Iedereen weet nu wel dat we op de linksbackpositie een speler willen halen om het team te versterken." Baan denkt daarbij in eerst in stantie aan Excelsior, waar de jonge Michel Bastos linksback speelt. „In het verleden haalden we transfervrije spelers als Jo- chemsen en Leonardo n. Mak kelijk om achter de hand te heb ben, maar van die spelers uit de subtop mag je niet verwachten dat ze je elftal er ook doorheen slepen. Nu kunnen we vooral zoeken naar de eigen opgeleide jeugdspelers. Thomas Buffel zie ik als opvolger van Tomasson. Niemand kon voorspellen dat hij het zo goed zou doen. Voor komend seizoen hoop ik dat er weer één of twee spelers van Ex celsior doorstoten naar het eer ste elftal." „Op Woudestein lopen de 'eer ste opties"', zegt Baan. Steve 01- fers ('de meest concrete naam') en Civard Sprockel bijvoorbeeld, als het gaat om de vervanging van Kees van Wonderen, die overigens minimaal nog een jaar doorgaat. Baan: „We kijken eerst naar Excelsior. Wat loopt daar? Wie moeten we laten meetrai- nen? En wie nemen we straks mee op onze trip naar Korea?" Over de samenwerking met de Kralingers is de technisch direc teur uiterst content. Als het aan Baan ligt blijft de hechte band tussen de twee clubs tot in leng te van dagen bestaan. „Buffel had zich nooit zo ontwikkeld als hij niet bij Excelsior had ge speeld",, zegt hij. „Glenn Loovens hebben we hard nodig om onze selectie compleet te maken. Maar hij kan daardoor niet de ervaring meepikken die hij bij Excelsior in de eredivisie had kunnen opdoen. Kijk maar door Marcel van der Kraan en Wietse Dijkstra Rotterdam - Technisch directeur Rob Baan (58) is de man bij Fey enoord met het grootste aantal airmiles. Toch heeft hij voor het bekijken van de meeste talenten aan een strippenkaart genoeg. Excelsior is en blijft namelijk de voornaamste kweekvijver voor de Stadionclub, aldus Baan in zijn bespiegelingen over Feyenoords toekomst. „De aankoop van Pier re van Hooijdonk was voor ons een uitzondering." Opleiden en creatief rijn op de transfermarkt. Daar moet Fey enoord het van hebben in de ra ce met PSV en Ajax. „Die clubs hebben meer mogelijkheden", weet Rob Baan. „Eén Kezman heeft meer gekost dan ons hele elftal, zeg ik wel eens. Wij halen zelden een speler met een ge vestigde naam." Met uitzondering van Van Hooijdonk dan. „Omdat hij de ontbrekende factor was", ver klaart Baan. „En omdat we op een bepaalde wijze aan hem konden komen." Feyenoord profiteerde van de fi nanciële malaise bij Van Hooijd- onks toenmalige club Benfica. Op dezelfde wijze werd Katwij- ker Dirk Kuijt onlangs losge weekt bij het eveneens armlasti ge FC Utrecht. Een buitenkans je, dat Baan niet wilde laten lo pen. Al was hij eigenlijk op zoek naar een linksback. „Ik geef toe dat die positie meer urgentie had, maar Kuijt was nu beschik baar en we wilden hem al langer hebben. Met hem hebben we een voorschot genomen op de Dirk Kuijt. Met hem heeft Feyenoord een voorschot genomen op de toekomst. Foto: Cees van Hoogdalem naar de ontwikkeling die Steve Offers bij Excelsior doormaakt Die speelt wekelijks tegen spit sen van het kaliber Ibrahimovic en Kuijt. Als Van Wonderen stopt, zou het ideaal rijn als 01- fers rijn plaats kan overnemen." Om spelers als Offers op het hoogste niveau te kunnen be oordelen is het ook voor Feyen oord wenselijk dat Excelsior in de eredivisie blijft. Graag zelfs, maar niet ten koste van alles, luidt de duidelijke visie van Baan. .Anders hadden we ook Connolly destijds wel bij Excel sior gelaten. Maar het belang van Feyenoord ging op dat mo ment voor. We gaan Excelsior niet koste wat kost in de eredivi sie houden door drie ervaren spelers te halen. Dat gaat ten koste van drie jonge spelers die opgeleid moeten worden." En daar ligt, tot verdriet van sommige Kralingse fans, de na druk. Baan trekt zich weinig aan van de minderheid die klaagt over het verlies van een eigen identiteit. „Waar had Excelsior nu gestaan zonder Feyenoord? Als ik daarop moet reageren, ben ik snel klaar. Kijk naar het voorbeeld van Sparta. Als de supporters dat scenario willen, dan moeten ze het bestuur van Excelsior wegstemmen en stopt de samenwerking. Laten ze nu toch blij rijn dat ze daar een ta lentvol elftal hebben dat elke week probeert attractief voetbal te spelen." De keerzijde is dat Excelsiors le ven in de eredivisie vanwege ge brek aan ervaring geen lang le ven lijkt beschoren. Baan erkent dat en heeft wel degelijk oog voor de Kralingse belangen. „We hebben Ferry de Haan aan begin van seizoen gevraagd of hij de rol van John Feskens wil de overnemen. Toen hij dat niet wilde rijn we van start gegaan en hebben we gezegd: 'we zien wel waar het schip strandt.' Dat ging hartstikke goed tot de win terstop. Vervolgens blijkt dat het elftal nu toch ervaring tekort komt." Feyenoord hielp nog een handje door Nam-il Kim na de winter stop op Woudestein te stallen. „We wilden Kim halen, maar op dat moment kwam Acuna en we konden ze niet allebei nemen. Dat we Kim nu huren - het is geen grote investering - doen we ook in het belang van Excelsi or." De transfer van Marc Nygaard is een ander verhaal. „Excelsior kon zich dat veroorloven, want rij hebben hem zelf gecontrac teerd. Dan accepteer ik dat Brett Holman even iets minder aan bod komt. Als het gevolg is dat we volgend jaar opnieuw eredi visie spelen, weet ik dat Holman dan weer op het hoogste niveau kan spelen." Ook wat Excelsior betreft is Rob Baan. Foto: GPD/Peter de Jong toekomst." De dragende spelers (Van Hooijdonk, Bosvelt en Van Wonderen) van Feyenoord heb ben niet het eeuwige leven. Baan: „Zij rijn boven de dertig, maar het is te extreem gesteld dat dit het begin is van de ver vanging van de hele as. Met het wel of niet aanblijven van Van Hooijdonk heeft de komst van Kuijt niets te maken. De moge lijkheid deed zich voor. Over een half jaar is hij misschien niet meer te koop of vissen we achter het net" Waar Kuijt moet spelen is van latere zorg. „Toen wij hem kochten werd meteen gezegd: oh, dus Van Hooijdonk gaat weg. Zo is het niet", zegt Baan. „Van Hooijdonk is veel te waar devol voor dit Feyenoord. Maar als je Kuijt erbij kunt krijgen, vind ik dat we dat moeten doen. Of ze dan voor elkaar, naast el kaar of achter elkaar gaan spe len, moet Bert van Marwijk Baan al bezig met volg zoen. Hij noemt de na mogelijke nieuwkome :J Feyenoord-jeugd; JepLs Feme Snoyl, Mels van zo heb ik nog één of ti "r1 Iers uit het buitenland11' Excelsior zou willen 01 gen." Alles gaat in overleg. f* is autonoom in de kei 1 Baan. .Alleen heeft de:1< geconformeerd aan d#1 werking en aan de filolP de samenwerking. Di( 2 bewaken we met elka;e hadden Excelsior veilia' nen laten spelen door routineerde spits, een man en een middenvi0 het elftal te brengen. Ir had zich dat misschie e kunnen veroorloven, iP niet het uitgangspunt 1 den Offers, Sprockel 0 niet kunnen spelen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 26