Politie valt kamp Trekvaartplein binnen JETS [TE dood dierenarts Douoéfó Leidsch Dagblad O verkopen? Pasen zorgt voor topdrukte Onderzoek naar 'Maatregelen China tegen SARS te laat' helena rubins t|in r Molkenboer wellicht naar Arnhem Tot en met 4 mei 10% korting op alle Helena Rubinstein producten. UW CADEAU Blueszangeres Nina Simone (70) overleden Leidsch Dagblad dinsdag 22 APRIL 2003 ndartsen uit en helpen olking Kenya IAMENTAAR VOGELPEST elpest heeft een eerste do- slachtoffer gemaakt Het len van een dierenarts uit len heeft Nederland met s op de feiten gedrukt Vo- is voor mensen veel ge- ter dan tot nu toe werd omen. Sterker nog, vogel- >rdt door een zeer kwaad virus veroorzaakt, dat niet mag worden onderschat ag die velen bezig houdt, e dood van de dierenarts men had kunnen worden, tiet het wel naar uit Het nmers vast dat twee be- i ministeries tegenstrijdi- viezen hebben verstrekt et nemen van voorzorgs gelen. Volgens het minis- in volksgezondheid moest en, die maar de geringste p besmetting liep antivi- delen gebruiken, olgens het ministerie van uw was dat overdreven. )ij een voortdurend risico smetting, zoals bij vee- s, waren preventieve gelen nodig. De Brabant- rinair viel in de laatste ca- De dierenarts bezocht *r dan vier lapveehoude- raarvan bij één achteraf Jgelpestbesmetting werd ateerd. Twee dagen later dood. ibestaanden hebben alle om de verantwoordelijk- ij de overheid te leggen, «begrijpelijk dat twee de enten afwijkende advie- tstrekken. Dat het minis- Bn landbouw de aard en van het vogelpestvirus eert is niet verrassend. Dit ene heeft ook in het verle- leds meer oog gehad voor nomische aspecten van lieën dan voor de gevol- Dr de volksgezondheid. overheid mag verwacht D, dat zij met een mond en dat zij de gevolgen vogelpest niet langer on- iL Dit geldt temeer nu de zondheid ook wordt be door het vanuit Azië over- le SARS-virus. Preventie- ting, zoals in België wordt gen, kan noodzakelijk i te voorkomen dat het *ve vogelpestvirus op- lodelijke slachtoffers ver- et. chneider Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 iLGEMEEN oot feest bij treiking van AF-Awards erleg Korea's at van start in spannen sfeer ptles oorzaak n schandalen bedrijfsleven' INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad SPRINTERS bVASJL!:?:?;!- NR. 43212 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Zoekactie tweehonderd agenten naar verdovende middelen Negen arrestaties verricht Meer invallen in Leiden en omgeving door Eric-Jan Berendsen leiden - Een politiemacht van tweehonderd mensen is vanoch tend om vijf uur het woonwa genkamp op het Trekvaartplein binnengevallen. Er werd gezocht naar verdovende middelen en vermeende drugshandelaars. Ook op 13 andere locaties in Leiden en omgeving werden invallen ge daan. Er zijn in totaal negen per sonen gearresteerd en vier vuur wapens in beslag genomen. Het ging om een goed voorbe reide en gecoördineerde actie van diverse overheidsdiensten. De inval maakt volgens een woordvoerster van het openbaar ministerie (OM) onderdeel uit van een al enige tijd lopend on derzoek naar de handel in soft en harddrugs. Een aantal ver dachten van deze handel zou zich op het woonwagenkamp ophouden, aldus het OM. Ook elders in de regio Hollands Mid den werden vanochtend in het kader van dit onderzoek inval len gedaan. De woordvoerster kon echter niet zeggen waar. „Maar Leiden is de meest groot schalige plek." In totaal zette Justitie voor de actie tweehonderd mensen in: agenten, ME'ers en recher cheurs. Zo n 125 agenten kam den het hele woonwagencen- peking/afp-anp-ap - De drasti- sche maatregelen die China heeft genomen om de SARS-be- smettingen aan te pakken, zijn waarschijnlijk te laat om een epidemie af te wenden in het 1,3 miljard zielen tellende land. Dat hebben deskundigen van het Amerikaanse Center for Strate gic and International Studies (CSIS) in Washingon gisteren gezegd. Zo is het schrappen van de na tionale meivakantie, wanneer veel Chinezen familie bezoeken, weinig effectief, omdat het SARS-virus zich al bijna over het hele land heeft verspreid, aldus Andrew Thompson van het CSIS. „Het is te laat, ze kunnen de geest niet in de fles terug stoppen". De Communistische Partij van China heeft twee hoge functio narissen uit de partij gezet we gens gebrek aan openheid en daadkracht: de burgemeester van Peking en de minister van volksgezondheid. China heeft aangekondigd meer voorlichting te geven over SARS. Inmiddels zijn meer dan 2000 Chinezen besmet en 92 mensen zijn over leden aan de gevolgen van SARS. Het aantal doden in Hong Kong staat na het paasweekeinde op 94, terwijl ruim 1400 mensen besmet zijn. De universiteiten en scholen gingen vandaag na drie weken weer open. Filipijnen en Taiwan meldden gisteren hun eerste SARS-do- den. Het virus heeft wereldwijd inmiddels zeker 225 levens ge- eist, voornamelijk in Azië. In Ca nada, het enige land met dode lijke slachtoffers buiten Azië, zijn vijftien SARS-doden ge meld. In Frankrijk is bij zeker vijf mensen besmetting geconsta teerd. De regering in Singapore heeft meer dan 2400 mensen in quarantaine geplaatst. Het gaat om personeel en handelaren van een groothandelsmarkt voor groenten. Zaterdag bleek dat een man die op deze markt werkt besmet is. trum uit De actie verliep rustig. Er is een vrachtwagen met spul len van het terreiri afgekomen. Wat er precies is gevonden, is nog niet bekend gemaakt. Naast de zoekactie voerde het team Noord van de Leidse politie een eigen onderzoek uit. De resulta ten daarvan zijn nog niet be kend. Rond half elf vanmorgen was de actie afgelopen. De colonne politievoertuigen meldde zich vanmorgen even voor vijf uur bij het Trekvaart- plein. De Mobiele Eenheid van Hollands Midden én politieregio Zuid-Holland Zuid posteerde zich aan de Haarlemmerweg en in het woonwagencentrum ter wijl agenten het terrein door zochten. Daarbij werden ze ge assisteerd door de recherche en milieumedewerkers. Rond ze ven uur werden er op de Haar lemmerweg mobiele toiletten neergezet voor de deelnemers aan de politieactie. De stemming op het kamp was grimmig. Links en rechts drom den bewoners in pyjama samen en keken toe. Op de vraag aan een van de bewoners waarnaar de politie op zoek was, werd ge antwoord: 'Dat zouden wij ook wel willen weten'. „Iedereen lag hier te slapen toen de politie binnenviel. Waarom deze enor me politiemacht? Dat werkt al leen maar stigmatiserend." Regels antiviruspillen aangescherpt den haag/anp - De 57-jarige dierenarts die donderdag waar schijnlijk aan de gevolgen van vogelpest overleed, hoefde geen antiviruspillen te nemen. De man behoorde niet tot de cate gorie 'met langdurige intensieve contacten met (mogelijk) be smette kippen', zo is gisteren gebleken. Doordat de dierenarts slechts zijdelings betrokken was bij de bestrijding van de vogelpest, viel hij buiten de richtlijn die staats secretaris Ross van volksge zondheid medio maart uitvaar digde. Deze richtlijn is zaterdag Niet alleen de bollenvelden maar ook de stranden trokken tijdens de paasdagen vele tienduizenden dag jesmensen. Foto: ANP/Robert Vos bollenstreek - Door het mooie weer en de late paasdagen werd het afgelopen weekeinde een topper voor de toeristenbranche. Ruim 875.000 buitenlanders kwamen naar ons land, 50.000 meer dan verwacht. Een half miljoen Nederlan ders ging in eigen land op vakantie, 100.000 meer dan vorig jaar. Ongeveer 250.000 Nederlanders brachten de paasdagen in het buitenland door. Dat meldt brancheorganisatie Toerisme Recreatie Nederland (TRN). Het aantal van 875.000 ligt op het gemiddelde van de afgelopen jaren maar is iets lager dan vorig jaar (900.000). TRN schrijft dit toe aan de slechtere economie en de situatie in de wereldpolitiek. Keukenhof-directeur J. Wessel telde met 70.000 bezoekers het dubbele aantal van vorig jaar, toen Pasen drie weken eerder op de kalender stond. „Dat het drukker zou worden was iets waar we al rekening mee hielden, maar deze cijfers zijn nog net iets beter. Dat is hoopgevend voor de rest van het seizoen." De Lissese bloemententoonstelling verwacht ook veel van de komende twee weekein den. „Eerst komt het bloemencorso en dat is tra ditiegetrouw een topdag voor ons. De week daar na volgt 1 mei, een vrije dag in Duitsland en Frankrijk. Omdat dat op. een donderdag valt zul len velen er een lang weekeinde van maken." Duitse gasten vormden het leeuwendeel van de toeloop naar de kust, aldus een woordvoerder van het VW-kantoor in Noordwijk. „Veel mensen zijn op de bonnefooi op het allerlaatste moment gear riveerd. Ze hebben duidelijk het goede weer afge wacht. Met een beetje moeite konden we iedereen onderbrengen in de hotels en de pensions. De Nederlanders waren er ook in groten getale. Die waren vooral geïnteresseerd in de fietstochten. Het beeld van de komende weken is ook gunstig, zeker als het weer zo mooi blijft. We moeten goed ons best doen om alle gasten te huisvesten." De enige voor wie het af en toe wat rustiger kan, is Leo van den Ende, de schilder die in de voorjaars maanden werkt aan zijn Panorama Tulipland in Voorhout. „Maar dat zal dit jaar moeilijk worden, want de belangstelling is nog nooit zo groot ge weest. Op zich is die interesse erg leuk, maar ze staan allemaal achter mij om te kijken wat ik doe. Velen van hen stellen ook vragen en het is leuk om daar mee om te gaan. Maar als kunstenaar moet je het ook hebben van de concentratie." J. van Vliet, directielid van het Panorama, schat dat er tijdens het paasweekeinde duizend bezoe kers meer waren dan vorig jaar. „De teller stopte pas bij 3500. We zijn hard op weg om ons totaal van 35.000 van vorig jaar te verbeteren. Het zou den er zelfs zo'n 10.000 meer kunnen worden." Pagina R2: Vroege Vogels in Keukenhof (advertentie) PROMOTIE bij besteding vanaf 55,- aan Helena Rubinstein producten. door Janneke Dijke leiderdorp - De Leiderdorpse wethouder Victor Molkenboer wordt wellicht wethouder in Arnhem. Hij is één van de twee kandidaten die door de plaatse lijke PvdA-selectiecommissie ge schikt is bevonden voor de baan die Henri Lenferink achterlaat nu hij burgemeester van Leiden wordt. De 550 PvdA-leden in Arnhem hebben tot 2 mei de tijd om te kiezen tussen Molkenboer en zijn tegenkandidaat, Sander van Bodegraven. De opponent is fractievoorzitter van de PvdA in Rheden, een buurgemeente van Arnhem met een kleine 45.000 inwoners. Morgenavond pre senteren de twee mannen zich aan de ledenvergadering van de PvdA. Bij de laatste vijf kandida ten zaten, behalve Molkenboer en Bodegraven, drie Arnhemse gemeenteraadsleden. Sinds de gemeenteraadsverkiezingen een jaar geleden is het mogelijk dat wethouders van buiten de raad komen. Het is voor het eerst dat de gemeente Arnhem aan deze trend meedoet en een open pro cedure voert. Molkenboer is getipt tijdens een PvdA-congres over de provinci ale verkiezingen dit voorjaar. Hij benadrukt dat hij er geen con tact over heeft gehad met partij genoot Lenferink. Pagina R4: Arnhemse baan komt voor Molkenboer te vroeg Nina Simone tijdens een optre den in 1985 in New York. Archieffoto: AP carry-le-rouet - In haar woon plaats Carry-le-Rouet in Zuid- Frankrijk is zondag, eerste paas dag, op 70-jarige leeftijd de Amerikaanse zangeres Nina Si mone overleden. De carrière van de legendarische jazz- en blueszangeres duurde bijna vijf tig jaar en werd gekenmerkt door hoge pieken en diepe da len. De 'hogepriesteres van de soulmuziek' maakte vele muzi kale successen mee, maar ook dramatische huwelijken, arres taties, armoede en psychische problemen. Simone, die in 1933 als Eunice Waymon werd geboren als zes de van zeven kinderen in een arm gezin in de Amerikaanse staat North Carolina, werd vaak vergeleken met Billie Holiday en Edith Piaf. Haar beroemdste songs zijn 'Aint got no', 'I put a spell on you' en 'My Baby just cares for me'. Haar stijl was een mengeling van folk music, gos pel, klassiek, blues en soul. Jazz wilde zij het zelf per se niet noe men. Pagina R5: In Memoriam aangescherpt, nadat bekend werd dat de man waarschijnlijk was overleden aan de gevolgen van vogelpest. De ministeries van volksgezond heid en landbouw laten uitzoe ken wat er precies is gebeurd en hoe het heeft kunnen gebeuren. Het onderzoek moet binnenkort klaar zijn. De nieuwe regels houden in dat iedereen die in direct contact komt met pluimvee op verdach te of besmette bedrijven, de pil len moet slikken. Het gaat daar bij naast ruimers, ook om die renartsen, taxateurs en anderen die in de stallen komen. In België lijkt het virus zich ook te verspreiden. Het paasweek einde kregen twee bedrijven in Kinrooi, aan de grens bij Weert, het predikaat ernstig verdacht. Eerder was het virus al opgedo ken bij een bedrijf in Meeuwen- Gruitrode, niet ver van Eindho ven. In Nederland zijn er ook weer verdachte bedrijven bijgeko men, in Limburg en Noord-Bra bant. Hierdoor komt het aantal verdenkingen op 24 en het aan tal besmettingen op 230. Het goede nieuws kwam het af gelopen paasweekeinde uit de Gelderse Vallei. De varkens op vijf bedrijven aldaar die antistof fen bij zich hadden, hebben het vogelpestvirus niet verspreid. Toen afgelopen week bleek dat deze dieren antistoffen mee droegen, ontstond de angst dat de varkensstapel het volgende slachtoffer zou worden van het virus. Dat lijkt nu onwaarschijn lijk. Pagina Binnenland: Meer over vogelpest Parochie wil af van Leonardus leiden - De parochie Lam Gods wil de Leonarduskerk aan de Haagweg in Leiden afstoten. Lam Gods is het resultaat van een fusie tussen drie Leidse pa rochies met elk een eigen kerk gebouw. „Drie kerken open houden is niet vol te houden", schrijft vice-voorzitter Wilbert van Erp in het kerkblad Drie klank. Vanavond om 20.00 uur is een voorlichtingsavond voor de parochianen in het Leonar- dushuis aan de Haagweg. De parochievergadering moest een keuze maken tussen de Leonar duskerk, de Antoniuskerk aan de Boshuizerlaan of de Maria Middelares aan de Rijndijk. Ook Van der G. in hoger beroep arnhem - Ook Volkert van der G. gaat in beroep tegen zijn ver oordeling van achttien jaar cel voor de moord op Pim Fortuyn. Dat heeft zijn advocaat, B. Böh- ler, vandaag gezegd. Volgens Böhler heeft de rechtbank in Amsterdam die Van der G. zijn straf oplegde, zijn zware deten tieomstandigheden en de uitla tingen over zijn zaak door poli tici niet meegewogen in de strafmaat Het openbaar minis terie kondigde eerder aan in hoger beroep te gaan. Pagina Binnenland 'Doorbraak bij aanpak malaria' Londen- Britse wetenschappers zeggen een doorbraak te heb ben bereikt bij de behandeling van malaria. In het tijdschrift Nature Structural Biology mel den onderzoekers van de uni versiteit van Edinburgh dat zij het eiwit hebben geïdentifi ceerd dat verantwoordelijk is voor de snelle resistentie van de malaria-parasiet tegen nieuwe geneesmiddelen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV -» V Straat Postcode Plaats Telefoon (i.v.m. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaSng is rnjn II II M l 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl De Mobiele Eenheid houdt een oogje in het zeil terwijl agenten het woonwagenkamp doorzoeken. De stemming onder de bewoners was grimmig. Foto: Leidsch Dagblad S.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1