revangen tussen emoties en toorn 'Lef tonen is de sleutel tegen AC Milan' Rafael van der Vaart durft de gok aan >gerd baalt van Armstrong Vinokoerov wint Amstel Gold Race )onerende Jan Ullrich wint Rund um Köln De grote boze Wolf SPORT dinsdag 22 APRIL 2003 Ii Richard Witschge staat misschien voor zijn laatste Europese klus SPORT 2 humacher rouwband v bizarre zege dirii speelt I masker - Paolo Maldini speelt tegen Ajax met een vei- smasker. De verdediger Milan brak ruim een eleden in de derby tegen jn neus. Trainer Carlo tti weet nog niet zeker of gen een beroep kan p de Portugees Rui Cos- ipelmaker kampt met celblessure. Clarence f en Andrea Pirlo zijn essures zeker niet van ij. Gennaro Gattuso is bij ;eschorst. door Peter van Duyl Amsterdam - Hij had er zelf nog geen seconde bij stilgestaan, maar het is niet ondenkbaar dat Richard Witschge is begonnen aan zijn laatste Europa Cup-trip. De Amsterdammer, in de ArenA overbodig verklaard, is bezig aan zijn laatste weken als Aja- cied. Mocht de missie tegen AC Milan mislukken, dan komt er zeer waarschijnlijk een einde aan een rondreis, die bijna zes tien jaar duurde en Witschge in alle uithoeken van dit continent bracht. Richard Witschge had net zijn achttiende verjaardag gevierd, toen hij met Ajax zijn Europese debuut maakte. Als invaller voor John Bosman in het Europa Cup Il-duel met Dundalk, op 30 sep tember 1987. Een minuscuul kleedkamertje, felle vlagen Ierse regen, een droomdebuut was het zeker niet. „En toch was het wel speciaal", vindt Witschge nu. „Het blijft tenslotte je Euro pese debuut." Na Dundalk volgden nog tien tallen internationale duels met eerst Ajax, later Barcelona en Bordeaux en vervolgens toch weer Ajax. „Grote teams, volle stadions, dat geeft een kick. In het begin, als je jong bent, is er misschien wat meer druk. Als je het vaker mee maakt, wordt het ook weer ge woon, zoals alles eigenlijk. Shirts heb ik niet. Wel geruild, maar al les weggegeven. Tegenwoordig gaat alles naar de zoon van mijn broer." In ruim anderhalf decennium wisselden Europese hoogte- en dieptepunten elkaar af. Witsch ge bewaart de beste herinnerin gen aan de UEFA Cup-kwartfi nale van 1996, toen hij met Bor deaux het grote AC Milan uit schakelde: het 2-0 verlies in San Siro werd in Frankrijk geheel weggepoetst: 3-0. Het absolute dieptepunt is de Europa Cup I- finale van 1992, die hij als speler van Barcelona moest missen door een blessure. „Ik denk daar nóg wel eens aan. Ik was toen 22, had alles ge speeld, maar twee dagen voor de finale raakte ik geblesseerd. Die Europa Cup staat op mijn erelijst en terug in Barcelona stonden er een miljoen mensen langs de weg. Dat was heel mooi, maar toch geeft het een ander gevoel als je de finale niet hebt gespeeld." De gemiste eindstrijd van 1992 is misschien wel typerend voor de loopbaan van Richard Wit schge. De Ajacied gold in zijn jonge jaren als supertalent, hij gaat straks de geschiedenisboe ken in als 'slechts' een heel goe de speler. „Ik had wel wat meer willen winnen", zegt hij. „Maar ik heb altijd mijn uiterste best gedaan. Misschien had ik er iets meer voor moeten laten. Ik heb nooit als een monnik geleefd, Aan de andere kant: Op mijn vijfde zei ik al tegen mijn ouders dat ik profvoetballer wilde wor den. Mijn vriendjes gingen bui ten spelen, ik moest vier, vijf keer in de week voetballen. En later gingen mijn vrienden elk weekeinde de stad in, ik één keer in de zes weken. Ik heb er veel voor opzij gezet, maar dat is nooit een opgave geweest." Over het verleden wil Richard Witschge best praten, over het heden en de toekomst klemt hij de kaken stijf op elkaar. Hoewel het abrupte einde in de ArenA hem pijn moet hebben gedaan, weigert de linkspoot met de be schuldigende vinger naar wie dan ook te wijzen. Het klinkt ongeloofwaardig, maar hij zegt: „Ik heb op dit moment gewoon niets te melden." Duidelijk is dat Witschge graag door wil bij een andere club. En hoewel hij de laatste maanden hooguit als invaller wordt ge bruikt, is hij niet ontevreden over zijn persoonlijke bijdrage aan dit seizoen.Als je niet re gelmatig speelt, voel je wel wat druk als je moet invallen. Dan spookt door je hoofd dat je het goed moet doen, omdat mensen anders zullen denken: 'Logisch dat hij ernaast staat'. Maar ik ge loof niet dat ze daar veel aanlei ding toe hebben gehad. Ik voel me ook goed, wil graag nog één of twee jaar voetballen. Ik zou het vervelend vinden als ik ner gens meer terecht kon." Het zijn zorgen voor de dag van morgen. Vooralsnog gaat aLle aandacht uit naar de tweede kwartfinale tegen AC Milan, waarin Ajax een plek bij de laat ste vier van de Champions Lea gue zal proberen af te dwingen. Na de 0-0 in Amsterdam heeft Ajax in Milaan aan elk gelijkspel mét doelpunten genoeg. Het vertrouwen bij Ajax is on verminderd groot, hoewel de ploeg een steeds meer vermoei de indruk maakt „Ik vond Mi lan hier in Amsterdam niet bijs ter goed", aldus Witschge. „Ik heb het gevoel dat als wij die avond goed waren geweest er iets meer in had gezeten. Maar we speelden te afwachtend, durfden zelf te weinig." Dat laatste, lef tonen, is volgens Witschge dan ook de sleutel naar de halve finale. „We moeten durven, al zullen Pertijs iurg - Voor hem trok een loties gedreven Kazak zijn >g krommer dan het al iter hem had een Ameri- st een olifantengeheugen lannen de grond in ge- Michael Boogerd zat zon- e Amstel Gold Race ge- tussen oosterse traditie erse toorn. „In de spurt weede plaats merkte ik s hoe goed de benen wa- en als deze zijn zeld- atuurlijk baal je ver- lijk als je dan niet wint." sloeg Boogerd gefrus- met rijn hand op het en hij 'slechts' als twee finishlijn bovenop de passeerde. De overwin- oest Boogerd laten aan er Vinokoerov, die de zijn lijf had gereden om rieden makker en land- Andrei Kivilev te eren n grote triomf. Kivilev renner die in maart tij- arijs-Nice zo hard met fd tegen de grond smak- ij een dag later overleed, imotioneerde Vinokoer- was vandaag op de kop g dagen geleden. In on- :ele traditie mag je een ie tot veertig dagen na 1 nog groeten. Dit was btste kans. Na Parijs-Ni- k ook al won voor Kivi- ik een heel moeilijke gehad. Ik was niet voor- randen op de fiets. Tot De hele dag dacht ik Ik wilde op deze veer- nog een keer iets oen. Ongelooflijk. Ik had es achter mijn naam fog nooit won ik een koers. Iedereen hield geduldig te blijven, er Vinokoerov was zes er voor de finish aan de gaan. Michael Boogerd i gaan. De kopman van ibankploeg wilde reage- voor de afdaling van de ïbbe. Hij keek om en loeg. „Geen medewer- niet van Lance Arm- De Amerikaan reed op- de kansen van Boogerd L Hij trok niet door op rbosweg toen Kessler en I samen met hem een hadden geslagen. Hij de Boogerd waar hij dat - nvankelijk wilde de Ne er er weinig ophef over „Ik heb geen zin het verder op te stoken", de boot even af. n ook Boogerd niet om h heen. „In de Gold Race f werkte hij fel met me dé ontsnapping. In 2001 i volle bak mee met Erik Vorig jaar reed hij weer (k mee met mij. Nu plots In van Armstrong vindt De eerste doorkomst op de Cauberg tijdens de Amstel Gold Race. Foto: GPD/Wouter Borre rijn oorsprong in de Tour van 2002. De feiten kort op een rijtje: Armstrong 'accordeerde' de ze ge van Boogerd op La Plagne. Als dank werkte Rabo een dag later nadrukkelijk met diens ploeg US Postal samen in de achtervolging op de Spanjaard Sastre. Toen zei Armstrong: 'En vanaf nu wil ik dat alles rustig blijft tot in Parijs'. Zijn ploeg was immers moe. Hij rekende buiten Erik Dekker die de volgende dag ten aanval trok, waardoor de ploeg van Armstrong alsnog een dag onder in de beugel moest. Armstrong was woest vanwege de woordbreuk. De toom van hem trof Rabo vorig jaar al eens in de Ronde van Nederland, waar de ploeg weigerde de koers te controleren ondanks het feit dat Pena de leiderstrui droeg. Rabobank zei van geen woord breuk te weten. Lance Armstrong heeft een oli fantengeheugen. Velen weten daar ondertussen over mee te praten. Van de kritische Fran sen, die hij minacht, tot Marco Pantani, die zich niet dankbaar toonde na de weggegeven zege op de Mont Ventoux. Robbie McEwen werd afgelopen Tour nog openlijk tegengewerkt in diens strijd om de groene trui omdat de Australiër een keer aanviel waar dat volgens Arm strong niet mocht, tijdens een sanitaire stop. Geen wonder dat Boogerd rijn woede zo veel mogelijk probeer de in te slikken. De toom van een Amerikaan met een olifan tengeheugen kan je immers de kop kosten op de dag de benen zeldzaam goed aanvoelen. Armstrong zelf hield zich op de vlakte. „Ik was goed. Aanvallen zat er echter niet in omdat de kopgroep te sterk en het par koers te gevaarlijk was." ip - Jan Ullrich heeft op imponerende wijze {li-klassieker Rund um )nnen. De Duitse ex- iar ontsnapte ruim Dmeter voor de finish i kopgroep en soleerde de eerste sei- Ige voor Ullrich, die van wege een schorsing en een bles sure veertien maanden buiten spel stond. Danilo Hondo (Telekom) ein digde op bijna twee minuten als tweede. „Dit bewijst dat wonde ren nog bestaan", sprak Ullrich na afloop. „Ik ben ongelooflijk blij dat ik zo'n prestatie in Duitsland kan leveren. Hier had ik helemaal niet op gerekend." De demonstratie maakte veel indruk bij de concurrenten. „Zo sterk heb ik Ullrich de laatste ja ren niet meer gezien", sprak Te- lekom-renner Jens Heppner. Ullrich neemt deze week deel aan de Waalse Pijl en Luik-Bas- tenaken-Luik. Richard Witschge, in actie tegen Roda JC: „Grote teams, volle stadi ons, dat geeft een kick." Foto: Ron Pichel we ook weer niet als gekken gaan aanvallen. Milan zal ook voorzichtig starten. Ik denk dat rij bang rijn. Milan is de grote favoriet en staat voor schut als ze tegen al die jonge jongetjes worden uitgeschakeld. Daarom moeten wij rustig blijven, ge woon voetballen en niet te pa niekerig doen." Mocht het onverhoopt tóch fout gaan in Milaan, dan beleeft Ri chard Witschge deze week wel licht rijn laatste Europese voet- balreis. „Daar heb ik nog niet bij stilgestaan. Ik weet natuurlijk ook niet waar ik volgend seizoen speel. Ik moet wel zeggen: Toen we vorige week bij Feyenoord verloren, had ik in de bus wel iets van Verdomme, dit was misschien de laatste kans om de beker te winnen'. Dus wellicht dat ik er, als we het niet zouden redden, in het vliegtuig naar huis aan zal denken. Maar het is zeker niet iets wat bij mij nu al speelt." Ziekenboeg Ajax stroomt leeg door André Hoogeboom Amsterdam - Zaterdagavond zag het er zeer somber uit, zondag was het eigenlijk zeker. Rafael van der Vaart had aan rijn bot sing met Roda-verdediger Ger Senden een lichte hersenschud ding overgehouden en de kans dat hij morgen zou kunnen spe len, was vrijwel nihil. Maar paasmaandag was plots alles anders bij de training van Ajax. Het slachtoffer liep rustig rijn rondjes, had geen hoofdpijn, wist nog precies waar hij was en voelde zich fit. Dat was wel anders geweest na het pijnlijke kopduel met Sen den. Van der Vaart verloor even het besef van tijd en plaats. De situatie leek ernstig en hij ver trok naar het ziekenhuis voor nader onderzoek. Dat toonde aan dat er geen sprake was van ernstige schade. Eenmaal thuis waren er toch nog momenten van geheugenverlies. Maar de volgende ochtend ging het al een stuk beter. „Ik had wat bloed in mijn oor, bij het trom melvlies, meer niet." Twee dagen later was hij weer het heertje. „Nergens last meer van. Alleen nog een beetje pijn achter mijn linkeroor." Van der Vaart trainde apart, dat wel, om lichamelijk contact te voorko men. Na afloop, na de douche, geen reactie. Dus is het wat hem betreft duidelijk: „Voor deze wedstrijd tegen AC Milan ben ik best bereid enig risico te ne men." Van der Vaart oogde gisteren fit en vrolijk, zoals eigenlijk heel Ajax op een stralende tweede paasdag. Vergeten waren de zorgen van twee dagen eerder. Zelfs Jari Litmanen, die tegen Roda nog een gevoelige tik te gen de kuit had gekregen, was weer helemaal terug. Koeman: „Dat zie je vaak voor zulke wedstrijden. Dan verdwij nen de pijntjes ineens wat snel ler." Voor Maxwell en Tomas Galasek ligt het toch wat moeilijker. De blessures van het tweetal gene zen niet snel genoeg om de twij fels weg te nemen. Galasek heeft er zelf een hard hoofd in. In dat geval heeft Ajax met Yakubu, uitblinker in de thuiswedstrijd tegen Milan, een sterke vervan ger achter de hand. Inmiddels is Wesley Sneijder dat ook. De trainer vindt dat de 18- jarige middenvelder inmiddels voldoende proeven van be kwaamheid heeft doorstaan om een basisplaats aan te kunnen. Ook Hatem Trabelsi is inzet baar, net als Zlatan Ibrahimovic, Steven Pienaar en Nigel de Jong. De ziekenboeg stroomt lang zaam leeg en dat riet Koeman als een gunstig signaal. „Het lijkt erop dat de blessuregolf achter de rug is." Sport 3: Ajax neemt 28ste hinder nis moeiteloos leiden - UVS speelde zich gistermiddag veilig en haalde het slechtste boven bij titelkandidaat SWSMC. Na de stunt van de Leidenaars, die thuis met 4-2 wonnen, moesten de Schiedammers, getraind door John de Wolf (midden), hun kampioensfeestje voor de tweede keer in drie dagen uitstellen. Van uitstel dreigt ook nog afstel te komen omdat RKAW nog maar een punt achter staat op de koploper. Het leidde tot frustra ties in het veld en erbuiten. Bij de kleedkamer moest de woedende trainer alle zeilen bijzetten om te voor komen dat zijn spelers op de vuist gingen met UVS'ers. Foto: Mark Lamers IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Martin Hersman, die met Jan Siemerink, Ruud Bröring en Peter Blangé wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet het WK cricket in de herhaling. „Ik ben net terug uit Zuid-Afri ka, waar ik op vakantie was. We hebben daar veelal over nacht in van die typische bed-and- breakfastten- ten. Daar kwam ik veel in aanraking met blanke Zuid-Afrika nen. We praat ten veel over sport, daar ble ken die mensen helemaal gek van te zijn. Ze bleken zelfs aardig op de hoogte van het schaatsen. Ze noemden zo een paar namen op: Uytdehaage, Romme, Tim mer, ongelofelijk dat die men sen dat weten. Zo klein is mijn sportje blijkbaar ook weer niet, denk je dan. Maar het lag niet aan het schaatsen, ze weten daar veel van bijna alle spor ten. Wij kijken in Nederland redelijk massaal naar voetbal, zij hebben de meeste aandacht voor rugby en cricket. En wat bleek toen het gesprek op cric ket kwam? Dat de spelers van het Nederlands team inZuid- Afrika echt beroemdheden zijn, helemaal sinds ze meede den aan het WK in Zuid-Afri- kaKenia en Zimbabwe. Ik heb een paar na men weten te onthouden, maar ik ken ze nu nog lang niet alle- ïnaal. Maar de mensen daar weten alles: opstel lingen, ge middeldes, noem maar op. De Neder landse com petitie haalt zelfs de Zuid- Afrikaanse kranten! Hier lees je er zelden iets over en zelfs de uitslagen staan nau welijks in de kranten. Op zo'n moment besef je wel even wat tradities betekenen in de sport. Het verschil zit 'm in de opvoe ding en wat kinderen op school meekrijgen. In de voor malige Britse koloniën krijgen ze cricket en rugby met de pap lepel ingegoten. Wij groeien op met voetbal, wielrennen en schaatsen." Martin Hersman uit Lisse was tot voor kort schaatser in de ploeg van Sponsor BingoLoterij.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19