Volkskrant begint met regionieuws MEDIA Schiffers.FM: cafégesprek over muziek Duitse Kukident-zender ZDF belandt in zeer zwaar weer Factor bericht over menselijke ellende in verpleeghuizen Revu schrijft seks nog met een x TROS breng per ongeluk oude aflevering Spoed ft hdc648 dinsdag 22 april 2003 door Nico Postma Hilversum - De Volkskrant lan ceert na de zomer een regionaal katern in de regio Utrecht. Voor dit experimentele project heeft de hoofdredactie vorige week toestemming gekregen van de raad van bestuur van PCM. Het regiokatern wordt een jaar lang toegevoegd aan de zaterdag krant. Dit meldt adjunct hoofdredac teur Frank Kalshoven van De Volkskrant De Volkskrant heeft de regio Utrecht uitgekozen voor het ex periment. Utrecht is na Amster dam de belangrijkste stad voor De Volkskrant. De grenzen van het verspreidingsgebied voor het regiokatern zijn nog niet vastgesteld, maar volgens Kalshoven is de kans aanwi dat de bijlage ook in Hilven valt te lezen door kopen abonnees van de krant. De regiobijlage omvat achtp na's op normaal kranten maat, waarvan twee adven tiepagina's. „Een aantal pagi biedt service-informatie uitgaan, kunst en cultuur wellicht ook natuur. Ik schai we vier pagina's zullen beste aan achtergronden van het gionale nieuws. Daarbij kk we voor een hoger abstracti veau dna de regionale krant verslaan niet de brand of aanrijding met dodelijke all maar zoeken het meer ir brede regionale discussies thema's als ruimtelijke o ning, verkeer, politiek en oo wijs. Kortom, grote mensenj nalistiek." door Nico Postma Hilversum - Hans Schiffers vervult al zijn wensen in zijn dagelijkse muziekmagazine Schiffers.FM, dat hij het liefst omschrijft als een hobbyclub. De hele dag mag hij bomen over zijn favoriete ge spreksonderwerp muziek en dat doet hij samen met een naar eigen zeggen 'freakerige' redactie. Begin mei bestaat Schiffers.FM twee jaar op Radio 2. Zelf vindt Schiffers twee jaar te kort om te conclu deren dat het programma een blijvertje is. Wel licht staat het muziekprogramma nog maar in de kinderschoenen en gaat het nog vele jaren mee. Per slot van rekening is het programma behoorlijk uniek. Want Schiffers.FM biedt meer dan muziek alleen. „Ook de achtergronden bij de muziek pik je bij ons op. Mijn programma gaat verder dan het aan- en afkondigen van de plaat en een enkel in terviewtje", vertelt Schiffers, die iedere werkdag om twee uur 's middags achter de microfoon kruipt. „We brengen de muziekwereld in kaart en dat is heel breed, van de jaren zestig tot nu. We vertellen de luisteraars over het waarom van een bepaalde plaat of het circus rond de komst van de Rolling Stones. Het programma wordt gemaakt door een enthousiaste redactie met een buitensporige be langstelling voor muziek. Vergelijk mijn program ma maar met een muziekblad als Oor of Aloha, met dit verschik wij kunnen de muziekfragmenten ook laten horen." „Het maken van een breed muziekprogramma le vert tegelijk een spanningsveld op, want ik moet ervoor oppassen niet over al te veel nulletjes ach ter de komma door te praten en door te freaken. De missie van Hans Schiffers is de luisteraars verrassen. Foto: Ton Kastermans Met iemand als Ilse DeLange in de studio kan ik een middag lang praten. Over albums in het alge meen valt sowieso veel te vertellen, maar dat moeten we in de uitzending zien te beperken. Ik wil de luisteraars verrassen en informeren zodra ze de radio aanzetten. Tijdens de uitreiking van de Edisons vertellen we ook iets over het verleden en geven we een overzicht van voormalige winnaars die veel voor de muziek hebben betekend." Schiffers weet dat zijn luisteraars muziekliefheb bers zijn. Ze zijn opgegroeid met de muziek van de jaren zestig, zeventig of tachtig. „In je jeugd dreunt die muziek bij je binnen en die blijft voor altijd op je harde schijf staan." „De sfeer van mijn programma is te vergelijken met een café waarin een clubje bezoekers lekker zit te bomen over muziek, waarbij je best zou wil len aanschuiven om mee te praten. Ik wil dat en thousiasme over muziek delen met de luisteraar." De formule voor Schiffers.FM is bedacht door Schiffers' samensteller Ton van Draanen ('een wandelende encyclopedie op muziekgebied'). Schiffers.FM maakte een vliegende start met grote gasten in de studio. Hij zegt: „Pluggers hadden de weg naar ons snel gevonden. Het heeft ons ook weinig moeite gekost om credits te krijgen van de platenmaatschappijen, waardoor we grote namen kregen als Elton John, Dolly Parton en Diana Ross." „Het wereldje is overigens klein en vergankelijk. Sterren van nu stappen met bodyguards bij ons binnen, terwijl Terence Trent D'Arby, vooral be kend in de jaren tachtig, onlangs als een beschei den man langskwam. Popmuziek is wat dat be treft een beetje een zeepbel waar wij op onze ma nier doorheen prikken." Schiffers begon in 1985 bij de AVRO na een lera renopleiding tekenen. Op Radio 3 presenteerde hij onder meer het Steenen Tijdperk en Arbeidsvita minen. In 1997 maakte de diskjockey de overstap naar Radio 2, waar hij bij het toenmalige pro gramma Thuis op 2 met journalistiek en nieuws te maken kreeg. „Met mijn achtergrond was dat behoorlijk wen nen", aldus Schiffers, „Ik had er wel belangstelling voor, maar ik moest veel leren over het maken van nieuws en het interviewen van bijvoorbeeld politi ci, toch iets heel anders dan het interviewen van een artiest. Gelukkig blijven muziekinterviews ac tueel. Een muziekalbum houdt zijn waarde en fans verspreiden mijn interviews met hun idool via internet. Ik ben blij dat ik er niet meer mid denin zit en het dagelijkse nieuws nu van een af standje kan consumeren. Laat mij maar gewoon mijn programma maken en mijn missie volbren gen: verrassen." Omroep in grote financiële problemen, bedrijf probeert te verjongen met aloude kaboutertjes Het tweede Duitse televisienet viert deze maand zijn veertigste ver jaardag. Juist bij het bereiken van de jaren des onderscheids is 'Kukident-zender' ZDF gedwongen te verjongen. door Geert Willems Hilversum - Het ultieme insti tuut van degelijkheid en conser vatisme werkt aan een nieuw, hipper imago. Het Zweites Deutsches Femsehen (ZDF) heeft bij zijn veertigjarig jubile um geen tijd (en geen geld) voor grote festiviteiten. De reclame inkomsten zijn het afgelopen jaar sterk teruggelopen. Tegelij kertijd wil het Duitse net twee nieuwe kijkersgroepen aan zich binden. Dat zijn de bewoners van de nieuwe bondslanden van de voormalige DDR, die zich niet herkennen in de program ma's van het ZDF, en het jonge re publiek in Duitsland, dat lie ver afstemt op de commerciëlen Pro Sieben en RTL. Bij de verjaardag wordt meteen duidelijk hoe behoudend het ZDF in die veertig jaar is ge weest. Het tweede Duitse net was in die periode een kweekvij ver van televisie-ikonen. Enkele programma-onderdelen be staan zelfs al sinds het beginjaar 1963. De 'nachrichten' van Heute vul den op 1 april 1963 de allereer ste uitzending van het ZDF. Nog steeds verschijnt om half acht stipt de nieuwslezer van Heute in beeld. In die eerste Heute be loofde de oprichter - Intendant Karl Holzamer - dat het er bij het ZDF 'warmer, menselijker en directer' aan zou toegaan dan bij tegenvoeter ARD, het eerste Duitse net. Hij opende de zender met een citaat van een theaterregisseur van Goethe: Wie machen wir 's, dass alles frisch und neu und mit Bedeut- ung auch gefallig sei? Holzamer is inmiddels 96 jaar oud en heeft naar verluidt nog steeds een bu reau in het gebouw van het ZDF. Ook het Aktuelle Sportstudio is een programma dat aan het veertigste seizoen bezig is. In het eerste jaar was Harry Valerien al een van de presentatoren. Nog steeds schiet een van de gasten elke week met een voetbal op een kartonnen muur met twee gaten. Hét gezicht van de zender wordt gevormd door de Mainzelman- nchen. De kleurrijke kabouter tjes luisteren de reclameblokken op, in korte tekenfilmpjes met kinderlijke grappen, steevast af gesloten met een hinnekend ge grinnik. De Loeki's van Duits land, met het wat gemankeerde taalgebruik, openen de show el ke avond met de kreet 'Gud'n Aaaamd', al veertig jaar de be langrijkste tekstregel van de Mainzelmannchen. Hun naam verwijst naar de vestigingsplaats van het ZDF: de Westduitse stad Mainz. Het ZDF kent meer van die iko- nen. XY Aktenzeichen...ungelöst bestaat al 35 jaar en werd al uit gezonden lang voordat Neder land met Opsporing Verzocht begon. De bebrilde snelprater Dieter Thomas Heek reeg vele seizoenen lang schlagers aaneen in Hitparade. Anno 2003 ver schijnt hij nog regelmatig als presentator op het scherm. Wet ten dass... is al sinds 1981 het grote kijkcijferkanon voor het ZDF. De Duitse Jos Brink is sinds 1987 Thomas Gottschalk, in de jaren daarvoor was Frank Elstner de anchorman. Succesnummers Het teren op oude succesnum mers heeft het ZDF steeds on aantrekkelijker gemaakt voor jonge kijkers. Het publiek is ver grijsd en heeft het ZDF het ima go van 'Kukident-zender' (een reinigingsmiddel voor kunstge bitten) gegeven. Het marlriaandeel was in 1999 gezakt naar 13,7 procent, terwijl dat vier jaar daarvoor nog boven Weekblad viert vijftigste verjaardag met jubileumnummer telefoontjes te staan. Volgens een woordvoerster van de omroep is per abuis de ver keerde band gestart waardoor een oude aflevering in beeld verscheen. Het was niet meer mogelijk snel de goede afleve ring te vinden. Het uitzendschema van Spoed schuift nu een week op; de afle vering van afgelopen zondag is nu komende zondag te zien. de 15 procent lag. Om jonge kij kers te trekken zijn program ma's als Bravo TV en Die Schö- neberger Show gestart. Een flit sende reclamecampagne onder het motto 'Mit dem Zweiten sieht man besser' heeft er in middels voor gezorgd dat een stukje van het verloren terrein is teruggewonnen. Die reclame kreet betekende overigens een revolutie in het denken van het ZDF. Voor het eerst profileerde de zender zich als 'het tweede net'. Tot voor kort werd dat in Mainz gezien als een badineren de typering. De financiële situatie is intussen abominabel. De reclame-in komsten komen dit jaar naar verwachting op 121 miljoen eu ro uit: 37 miljoen lager dan in 2002. De oorzaak is de slechte economische situatie in Duits land. Eind 2004 zal het tekort bij het ZDF opgelopen zijn tot 200 miljoen euro. Perikelen Ondanks de financiële perikelen moeten in de volgende slag de kijkers uit de nieuwe bondslan den aan het ZDF gebonden worden. In de oude delen van de bondsrepubliek kijkt gemid deld 14,7 procent van de kijkers naar het tweede net, in de nieu we landen is dat percentage slechts 11,3 procent. Volgens onderzoeken hebben de voor hoofddorp - Vijftig jaar en nog steeds trendsettend. Dat leek weekblad Nieuwe Revu reden genoeg voor een feestje. Het blad heeft de maand mei daar om omgedoopt tot feestmaand, waarin het op 8 mei in de Am sterdamse Melkweg een verjaar dagsfeest houdt en een jubile umnummer (14 mei) publiceert. Daarin worden de vijftig „meest Revu-ste" mensen op een rijtje gezet Na een halve eeuw maakt het tijdschrift dus kans een nieuw woord aan de Nederlandse taal toe te voegen. Of dat al eerder is gebeurd, weet hoofdredacteur Jildou van der Bijl niet zeker. „Wel is het zo dat we ons vaker niet aan het Groene Boekje hou den. Zo schrijven we het woord seks nog steeds met een 'x'. Dat is internationaler en vinden wij er mooier uitzien." Een ander stijlkenmerk van het mannenblad, is dat de redactie de lezer steevast met „u" aan spreekt „Op die manier creëren we een prettige afstand en kun nen we naar onze mening ook brutaler zijn in onze stukken. Het past bij de toon van het blad", schetst Van der Bijl. Nieuwe Revu ontstond in 1953. Toen heette het blad nog Revue. Na de fusie met de Katholieke Illustratie in 1968 ontstond de huidige titel. In de lange ge schiedenis van het blad werd het vaak gezien als ranzig kap persblaadje omdat er veel ruim te was voor onderwerpen als seks, bloot, drugs en rock 'n roll. Nieuwe Revu is daar nog steeds niet vies van, maar ziet zich nu liever als een kritisch nieuws blad. „Wij willen een kijkje geven ach ter de schermen van het echte leven", verwoordt de hoofdre dacteur de huidige koers van het blad. „Met Nieuwe Revu ben je erbij. Zo hadden wij als enig ge- „Wel is het zo dat we ons vaker niet aan het Groene Boekje houden. Zo schrijven we het woord seks nog steeds met een V," zegt Jildou van der Bijl. Foto: ANP schreven Nederlands medium tijdens de Irak-oorlog een ver slaggever (Arnold Karskens) in Bagdad. Maar we richten ons ook op onderwerpen als trends, jongerencultuur, sport en mu ziek. Onze doelgroep zijn man nen tussen de 18 en 40 jaar. On ze kerndoelgroep bestaat uit mannen eind twintig, begin der tig jaar. Maar we krijgen ook re acties van lezers die in de zestig zijn en via ons willen weten wat er speelt in de wereld." Foto's spelen traditioneel een grote rol in het blad. In het ka der van het jubileumjaar wordt tijdens het fotofestival Naarden veel ruimte voor typische Nieu we Revu-foto's gemaakt. Vijftig fotografen die werken of werk ten voor het tijdschrift, sturen hun mooiste, ontroerendste foto in. Die foto's zijn tijdens het fes tival te zien. Ook verschijnt er een boek over de fotografie in Nieuwe Revu. Van der Bijl erkent dat Nieuwe Revu, dat tegenwoordig een ge middelde oplage van 115.000 exemplaren per week heeft, las tige tijden doormaakt. Dat komt door de economische malaise, waardoor adverteerders niet in rijen van tien staan opgesteld. Ook zijn er in de afgelopen jaren veel bladen bijgekomen en dat levert veel concurrentie op. „Lezers 'zappen' in het tijd- schriftenschap, ze hebben veel meer keus. Daar komt nog bij dat wij van de overheid geen ta baksadvertenties mèërmogen plaatsen, enriat komt neer op 40 procent van onze inkom sten." Nieuwe Revu reorgani seerde en acht de tijd nu rijp „op te bouwen". Er zijn plannen om het blad dik ker te maken (nu telt het blad gemiddeld 68 pagina's per week) en om te vertrekken uit het pand van uitgever Sanoma in Hoofddorp. Samen met de andere mannenbladen van die uitgeverij is het blad onderge bracht in de divisie Sanoman en dat bedrijf zoekt voor het eind van het jaar huisvesting in de nabijheid van een stadscen trum, het liefst Amsterdam. Vol gens Van der Bijl komt dat de speelruimte van Nieuwe Revu ten goede. „We zijn hier een beetje een vreemde eend in de bijt tussen de vrouwen- en jeugdbladen." Martijn Kamans Hilversum - Het is een droefma- kende reportage. Tegelijk borrelt er ook iets van ergernis en boos heid op. Het actualiteitenpro gramma Factor van de IKON besteedt vanavond aandacht aan de bewoners van verpleeg huizen. Daar gaat het niet goed mee en dat is nog voorzichtig uitgedrukt. Hoe komt het dat in een welvarend land als Neder land er nog zulke huizen be staan? Aanleiding voor Factor om aan dacht te besteden aan de situa tie in Nederlandse verpleeghui zen zijn de resultaten van een onderzoek door de Vrije Univer siteit van Amsterdam naar de pressiviteit onder verpleeghuis bewoners. Onderzoekers gingen met een vragenlijst de tehuizen langs. Van de bewoners, die mentaal nog in staat waren de vragen te beantwoorden, liet de helft weten zich depressief te voelen, onder wie een kwart zelfs zwaar depressief. Factor brengt dat als nieuws, waarvoor diepgaand onderzoek nodig was om dat bloot te leg gen. Maar wie wel eens in een verpleeghuis komt of de beelden van Factor bekijkt, heeft geen onderzoek nodig om de conclu sie te trekken dat zelfs een ras optimist depressief wordt in een Nederlands verpleeghuis. Toegegeven, Factorheeft niet hëtmeest moderne tehuis uitge- Soms is het kommer en kwel in verpleegtehuizen. Foto: GPD kozen voor de begeleidende beelden: verpleeghuis De Hout in Alkmaar. In de reportage zien we dat daar nog meerdere men sen op één slaapzaal liggen en op het oog alle soorten bewo ners (mentaal wel en niet in or de) door elkaar verpleegd wor den. In modernere verpleeghui zen komt dat niet meer voor. Maar voor bewoners van De Hout die nog wel geestelijk in orde zijn, is het verblijf een ramp. Ze zitten de hele dag met mensen om zich heen waarmee ze geen gesprek kunnen voeren, het stinkt er vaak en elke vorm van privacy ontbreekt. De onderzoekers van de Vrije Universiteit willen de bewoners, die niet tegen die leefsituatie be stand zijn en depressief worden, nog gaan behandelen ook, zo luidt hun advies. Zodat er min der antidepressiva nodig zijn. Factor vergeet die aanpak kri tisch te belichten. Want is het niet raar mensen eerst 'op te sluiten' in een verpleeginrich ting waardoor ze depressief worden en vervolgens die de pressiviteit aan te pakken? Zou het niet veel logischer zijn het niet zover te laten komen? Volgens één van de onder zoeksters niet, zegt ze in Factor. Ja, het helpt als de omstandig heden beter zijn, maar veilig heid en geborgenheid zijn ook belangrijk De twee bewoners van verpleeghuis De Houl Factor aan het woord denken daar heel ander Die mensen willen niets dan dood, omdat ze nu in op aarde leven. Dat klinkt hard en onvrir naar bijvoorbeeld het pei van De Hout. Zo bedof bewoners dat niet. Ze 1 het niet verkroppen dat eens meer zelf mogen uit wanneer ze opstaan, ho de televisie staat, wam douchen (nu hooguit et per week) of zelfs niet w ze naar het toilet gaan ss, vaak, want anders wordt gek, aldus een verpleeghu Ze zijn oud en hulpbehi en dan zitten ze ook nogl gen. Factor snijdt een probleem aan, het is allee 10 mer dat het onderzoeken itv; getroffen die de symp willen aanpakken en ni|0 oorzaak. En het was verd No eerlijker geweest als Facl lr' een verpleeghuis had opg ,'pj waar personeel en directi Ra, met betere huisvesting eo leiding iets proberen te aan de leefomstandighed o verpleeghuisbewoners. Ais Dolf Rogmans Factor, IKON, vanavotu uur op, Nederlm Nie hilversum/me diaredactie - De TROS heeft zondagavond op Nederland 2 per ongeluk een aflevering van de ziekenhuisse rie Spoed herhaald. Het kwam de omroep op een lawine aan Veel kijkers hadden de sing snel door. De uvcugcu zeer succesvolle Vlaamse trok zondag 714.000 men» 540.000 kijkers minder dan week eerder. Rowan Atkinson alias Mr. Bean. Atkinson heeft deelgenomen aan het populaire programma Wetten dass?! Foto: EPA malige inwoners van de DDR een ander idee van amusement en informatie. Zo zouden zij met name meer service en ad viezen willen krijgen in plaats van het pure nieuws. Als eerste maatregel heeft het ZDF besloten om vaker vanuit de nieuwe landen uit te zenden. Zelfs het aloude Aktuelle Sport studio en Wetten dass... moeten wat vaker in de voormalige DDR-landsdelen opgenomen worden. De grootste verandering gaat zich komende herfst afspelen. De zes Mainzelmannchen An ton, Berti, Conni, Det, Edi en Fritzchen breken uit het recla meblok en gaan verschijnen in het kinderprogramma tivi. Zij Rrijgen gezelschap van de twee lingzus Zarah en Lea en het huisdier Hund Guuudnberg, vernoemd naar die andf kende zoon van Mainz: der Johannes Gutenberg, écht grote nieuws is d Mainzelmannchen in tivi praten! Jr*.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16