KUNST CULTUUR Nominaties voor Sound of Music en 3 Musketiers Interpol: sla aanbod kunst uit Irak af lertainment piet klasse The Ashton jBrothers R5 Dertien producties dingen mee naar onderscheidingen Voetballende jongens in ziekenhuis Een diepwarme, schurende en krachtige stem Team voor opsporing kunstschatten Energieke set van Das Pop in enthousiast LVC ninginneNach it geheel gratis |aac - Het Haagse muziek- ial de KoninginneNach is jieer volledig gratis. Voor rotreden van artiesten in jheater aan het Spui moet o worden betaald. De vijf in de buitenlucht blijven ior niets toegankelijk. Op ekamp, bij het Centraal n, treden Cuby The rds, Beef, Ellis Hooks en feary Boys op. Het pro- na in het Theater aan het icht zich op 'liefhebbers tere muziek van singer- friters'. Hoogtepunt is een en van de Amerikaanse tenice. In- en uiüopen ïogelijk voor de maxi- luizend mensen die een kopen. dvat-cd's van irich Schütz idam - De drogisterijke- jidvat ontfermt zich bin- rt over de muziek van de componist Heinrich Na het verschijnen van igrijke cd-projecten, ge in Bach en Mozart, is nu :ster van de Duitse vroe- Dk aan de beurt. Diens is nog nooit compleet egd. Andere muzikale n van Kruidvat behelzen neer een omvangrijke uit Russische met musici als de len Svjatoslav Richter, lilels en Evgeni Kissin, de ft Evgeni Svetlanov en de Mstislav Rostropovitsj. aar gaven klanten van ht ongeveer zeven mil- ftro aan cd's met klassie- uit. Dat betekent een van circa twintig uwen winnen ilconcours idam - De violiste Simo- is winnares gewor- ■b het voor de negentien- f gehouden Oskar Back Met haar uitvoering [Schotse Fantasie' van juch behaalde zij zater- hd de eerste prijs in de- jaarlijkse, nationale genoemd naar de leraar van onder n Herman Krebbers en lof. Aan de finale in het Concertgebouw |ook Marleen Hemmer t prijs) en Sanne Hun- rde prijs) deel. heater recensie Zei 1st ra stelling: Tragiek van de V door The Ashton Brothers. 119/4, Leidse Schouwburg. dinsdag 22 april 2oo3 en mengeling van gen- The Ashton Brothers fe geven. De muziek stel vagebonden be- l het soort straattheater b zomers overal kunt én. Maar er zijn ook lie je kunt typeren als 'laret met onderlinge "'ontaties en die ;en aan de stijl van lalige duo Waarden- ie Jong. Ook met die :b je echter het werk nieuwe groep nog inde gevangen. Een van de voorstelling Énmers uit pure acro- l stamt uit de oeroude an het variété. f Engelse naamgeving woon vier Nederlan- Pepijn Gunneweg, Joost Spijkers en Vemde hebben met ige aanbod een ei- :ervorm ontwikkeld rtijd vertrouwd ou- ook heel vemieu- ïdoet. Het is met na- itsende montage van f vertrouwde theater- lie het geheel een ei- ht geeft. Verbluffend ikmanschap dat een le timing garandeert, maat vliegen ze over m. Als wilde dieren in 1 speelde dressuuract Bid of als koboldach- 1 netjes die de grote es met elkaar verbin- ri daarbij fantasie- Een paar tafels en Br zijn vaak al vol- in razend tempo trekt bonte stoet van uit- de scènes aan je voor- jén van de vier 'Bro- lelijk de pineut. Van- ondertitel (programma: 'Tragiek alderman'Dit eerste la van deze nieuwe de meest ware zin 'veelbelovend'. Snent met klasse. amsterdam/gpd/anp - De eerder deze maand nog zwaar bekritiseerde musical '3 Musketiers' is in niet minder dan zeven van de elf categorieën genomineerd voor de jaarlijkse John Kraaijkamp Musicals Awards, de Nederlandse musicalprijzen. Op het nippertje, want de show beleefde pas op 30 maart zijn première, waarna de jury op 1 april zijn werk afsloot. Minder verrassend is dat ook de veel ge prezen 'The Sound of Music' zeven no minaties kreeg. Zestien van de 31 nomi naties gingen naar Joop van de Ende producties. De prijsuitreiking is op 12 mei tijdens het jaarlijkse Musical Awards Gala in de RAI in Amsterdam. In totaal dingen dertien musicalproduc ties mee naar de onderscheidingen in negen categorieën, zoals beste vrouwelij ke en mannelijke hoofdrol, beste man nelijke en vrouwelijke bijrol en beste aanstormend talent. De Stichting Musi cal Awards maakte de nominaties zon dagavond bekend. Na 'The Sound of Music' en '3 Muske tiers' volgt 'She Loves Me' met vier no minaties. 'Alladin', 'Fosse' en 'Tyl Uilen spiegel' komen ieder in aanmerking voor twee Awards en 'Copacabana', 'Doorn roosje', 'Home', 'Kikker', 'Nonsens', 'Sa turday Night Fever' en 'Sinatra: That's Life' maken één kans op een onderschei- ding. De winnaar van de zogenoemde John Kraaijkamp Musical Award krijgt een bronzen beeld en een geldbedrag van 2500 euro. De jury bestaat uit Anne-Wil Blankers, Jaques d'Ancona, Hans van Willigenburg en Tom Odems. Voorzitter is Rob Wiegman, directeur van het Luxor theater in Rotterdam. Het publiek mag ook een winnaar kie zen. Lezers van het ANWB-ledenblad Kampioen kiezen de publieksprijs voor beste musical. Genomineerd zijn 'Copa cabana', 'Fosse', 'Saturday Night Fever' en 'The Sound of Music'. Aan deze prijs is geen geldbedrag verbonden. Verder wordt er een Cubus Oeuvre Award uitgereikt. De nominatie voor de ze onderscheiding, die goed is voor 12.500 euro, is nog niet bekendgemaakt. Bastiaan Ragas in '3 Musketiers', genomineerd voor de beste mannelijke hoofdrol. Foto: GPD/Deen van Meer f. - - r leiden - Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) werkt sinds 1986 aan de opbouw van een kunstcollectie. Tot en met 22 juli laat het ziekenhuis zien welke aanko pen het de laatste driejaar heeft gedaan. Een groot deel van de collectie bestaat uit fotografie. Het LUMC bezit inmiddels meer dan negenhonderd kunst werken, die over alle verdiepingen van het ziekenhuis ver spreid zijn. De meest recente aankoop is 'Voetballen' van Albert van Westing (foto), speciaal gemaakt voor een van de drukste lifthallen van het medisch centrum. „Het werk combineert monumentaliteit en kwetsbaarheid", moti veert de kunststichting van het LUMC deze keuze. Op de foto zijn twee jongens te zien die behendig met de bal ba lanceren op het Katwijkse strand. Het valt op de tentoonstelling 'Aanwinsten' op dat in veel van de kunstwerken de mens centraal staat. Dat varieert van een fotoportret van een moslimmeisje door Céline van Balen tot een ironisch zelfportret van Teun Hoeks. De IN MEMORIAM Leidse fotograaf Mare de Haan koost weer voor het in beeld brengen van een speeltuin. De expositie is op twee plaatsen ondergebracht: de gale rie van het LUMC en het nabijgelegen Sylvius Laboratori um aan de Wassenaarseweg 72. De galerie is dagelijks open van 8.00 tot 20.00 uur. Het laboratorium is van maandag tot en met vrijdag geopend tussen 9.00 en 19.00 uur. Foto: Albert van Westing In haar woonplaats in Frankrijk is zondag, eerste paasdag, op zeventigjarige leeftijd de Amerikaanse zangeres Nina Simone overleden. Haar diepwar me, schurende en krachti ge stem maakte haar een uniek vertolker binnen de jazzwereld. Daarbuiten werd haar stem gehoord als strijdlustige voorvecht ster voor de mensenrech ten. Haar manager, Clifton Henderson, was bij haar toen ze stierf. Nina Simo ne is in haar slaap gestor ven na een lang ziekbed, liet hij weten. De zangeres trad nauwelijks nog op. Simone werd in 1933 ge boren als Eunice Kathleen Waymon in Tryon, North Carolina. Ze was het op een na jongste kind in een gezin van zeven kinderen. Op haar vierde jaar begon ze met pianospelen. Eind jaren vijftig nam ze haar eerste nummers op, waar onder Plain gold ring en Don't smoke in bed. Niet veel later, in 1959, leerde de hele wereld haar ken nen met haar versie van de Gershwin-compositie I Loves you Porgy uit de be roemde opera Porgy Bess. Ze combineerde tij dens haar carrière jazz met soul, blues, folk, gos pel en show tunes. Haar stem als vertolkster van gelijke rechten voor mensen, en zeker die van zwarten in het toen nog raciaal zeer onrustige Amerika, klonk voor het eerst in 1963. Na een bomincident in een kerk in Birmingham in de staat Alabahama, schreef ze de protestsong Mississippi Goddam. Het geldt nog steeds als een van de meest krachtige anti-racis- me-songs die er bestaan. Naar aanleiding van de dood van Dr. Martin Lu ther King, Jr. nam ze Why? The King of love is dead op. Een van haar be roemdste nummers is To be young gifted and black - ook al over de ongelijk heid waaronder het zwar te deel van Amerika ge bukt ging en gaat. Grote successen als zan geres behaalde ze in de ja ren zestig en zeventig met nummers als I want a litt le sugar in my bowl and Four women. Naast eigen nummers nam ze tijdens haar carrière dikwijls nummers op van anderen, onder meer van Bob Dy lan The times they are a changing) en Leonard Co hen. Maar ook van Euro peanen. Ze is misschien wel de enige die werkelijk weg kon komen met een eigen versie van Jacques Brels klassieker Ne me Nina Simone 1933 - 2003 quitte pas. Als Nina Simo ne een song opnam, werd het 'haar' song. Zo mag ook haar versie van de tra ditional 'House of the Rising Sun', uit 1966, on geëvenaard genoemd worden. In de jaren tach tig behaalde ze nog één keer een wereldhit met My baby just cares for me. Het bijzondere van haar stem zat 'm in de timing, de opmerkelijke manier waarin ze stiltes kon laten vallen om dan, gezeten achter haar piano, de ak koorden te laten zweven in de sfeer van het mo ment. Ze kon evengoed rauw uithalen als haar stem liefelijk mijmerend laten wiegen. Simone was geen gemak kelijk persoon, niet op en niet buiten het podium. Berucht zijn de incidenten waarin ze haar publiek verrot schold en, als het moest, bespuugde omdat het al te luidruchtig door haar optreden heen kletste. Halverwege de ja ren tachtig kwam ze, ge hinderd door persoonlijke problemen, regelmatig bij aangekondigde concerten niet opdagen. Haar laatste jaren bracht ze door in Europa, na eerst nog te hebben ge woond op de Caribische eilanden en in Afrika. Kor te tijd woonde ze in Nij megen, daarna jaren lang in het zuiden van Frank rijk. In een interview, eind jaren negentig, noemde ze het racisme in haar moe derland Amerika de reden voor haar besluit de rest van haar leven buiten de VS door te brengen. Ze had, 'als zwarte', zo ver klaarde ze in dat inter view, 'een zware prijs be taald voor haar gevecht te- den haag/gpd - Interpol heeft een klein team ingesteld dat zich moet gaan bezighouden met de opsporing van de in Irak geplunderde kunstschatten. Volgens woordvoerder Michael Rose van de internationale poli tiedienst vertrekt op 27 april een kernteam van vier of vijf Inter pol-rechercheurs voor enkele dagen naar Koeweit en omlig gende landen om de vermiste voorwerpen te inventariseren en opsporingswerkzaamheden te coördineren. Zodra toestem ming is verkregen van de Ameri kaanse militaire autoriteiten wordt doorgereisd naar Irak. Volgens Rose gaat het puur om een onderzoeksmissie. Het kernteam kan desgewenst wor den uitgebreid. Hij wil niet zeg gen of Interpol al melding heeft ontvangen dat geroofde kunst voorwerpen buiten Irak zijn op gedoken. Specialist op het ge bied van kunstdiefstal en oud heden bij Interpol is de Duitser Karl-Heinz Kind. „Hij is al jaren lang werkzaam op dit terrein en is zich uiterst bewust van bewe gingen op de markt", aldus Ro se. Interpol heeft de politie van de 181 lidstaten verzocht douane autoriteiten, kunsthandelaren en veilinghuizen te waarschu wen en maant de kunsthandel 'ieder aanbod van cultureel erf goed uit Irak categorisch af te slaan'. Handelaren die voorwer pen uit Irak aangeboden krijgen en twijfelen over de herkomst wordt gevraagd onmiddellijk contact op te nemen met de dienst. Ook de FBI zet recher cheurs in voor de opsporing van geplunderde voorwerpen, zo heeft de Amerikaanse inlichtin gendienst laten weten. Nadat de Amerikaanse troepen de Iraakse hoofdstad Bagdad waren binnengevallen, braken grootschalige plunderingen uit in musea en bibliotheken. De collectie van 170.000 voorwer pen van het Nationaal Museum werd grotendeels meegenomen of vernield. Interpol zal op 5 en 6 mei in Lyon met vertegen woordigers van Unesco, de In ternationale Raad van Musea en de Wereld Douane Organisatie een 'effectieve en snelle' aanpak bespreken van de kunstdiefstal len in Irak. Afgelopen donder dag kwamen al dertig interna tionale experts op een door Unesco georganiseerde spoed- conferentie in Parijs bijeen. Zij pleitten voor een export- en handelsverbod voor Iraakse kunstschatten. De eerste plunderingen in het Nationaal Museum zouden het werk zijn geweest van georgani seerde bendes, waarna de ver nielingen vooral werden aange richt door jonge vandalen. Vol gens het Korps Landelijke Politie Diensten wordt het verzoek van Interpol doorgegeven aan de re giopolitie in Nederland en ken baar gemaakt via het netwerk van veilinghuizen en koepelor ganen. Het ontbreken van een concrete lijst van vermiste Iraak se voorwerpen maakt opsporing 'lastig', aldus woordvoerder Ed Kraszewski. gen het establishment'. Haar hoogstpersoonlijke stemgeluid maar ook haar gevecht voor gelijke rech ten heeft haar gemaakt tot de 'hoge priesters van de soul'. Ze triomfeerde op de belangrijkste jazzfesti vals in de wereld. Dat van Nice in 1977 en op het Thessalonica Jazz Festival in Griekenland in 1998. In 1999 ontving Nina Simone een 'lifetime achievement award' in Dublin. Datzelf de jaar werd ze onder scheiden met een award van de Associatie van Afri can American Music in Philadelphia. In haar laatste jaren liep haar gezondheid sterk achteruit en trad ze nog maar zelden in de open baarheid. Tijdens een van haar laatste grote concer ten, in 2001 in Carnegie Hall, moest ze door bege leiders het podium wor den opgeholpen. Niet veel later raakte ze gekluisterd aan een rolstoel. „Ze heeft anderen geïn spireerd te doen waar ze in geloofden", aldus haar manager. Naast uniek zangeres zal Nina Simone dan ook zeker daarom voor altijd herinnerd wor den. Richard Stekelenburg muziek recensie Joris Rietbroek Concert: Das Pop. Gezien: 19/4, LVC Nederland heeft een zwak voor popmuziek uit België. Minstens een keer per jaar omarmen criti ci en publiek massaal een nieu we Belgische band die vervol gens niet van de podia te slaan is. Eerder toerden dEUS, Soul- wax en Millionaire uitgebreid door het land. Twee jaar gele den was het de beurt aan de Gentse groep Das Pop die debu teerde met de cd I Love. De mu ziek, een uitgekiende mix van gitaar- en elektropop, verried di verse Britse invloeden van on dermeer Blur, Pulp en Suede. De nieuwe cd The Human Thing klinkt warmer en, zoals de titel ook aangeeft, menselijker dan het debuut. Das Pop heeft er een eigener geluid op gevon den. Dit was zaterdag ook te ho ren in een volgepakt LVC, waar de groep het laatste concert van hun Nederlandse tournee gaf. Voorprogramma Thou, even eens uit Gent, heeft al drie al bums op zak. De band is lang niet zo bekend als Das Pop, maar hun frisse gitaarrock met enkele elektronische invloeden kan op veel bijval rekenen. De liedjes ademen soms een luchti ge, dan weer een dreigende sfeer uit. Het echte vuurwerk komt een uurtje later als Das Pop aantreedt. Het Leidse pu bliek is de band na eerdere op tredens in het LVC en op Werf- pop niet vergeten en onthaalt de bandleden als helden. De groep speelt de pure popliedjes van The Human Thing op het podi um een stuk steviger dan op cd, wat het optreden zeker ten goe de komt. Van de eerste tot de laatste minuut zet Das Pop een energieke show neer tegen een decor van 18 Tl-buizen. Prachtig is "We live again' dat met een spannende opbouw naar een grandioze climax toe werkt. Andere hoogtepunten zijn de ingenieuze nummers 'Feeverman' en 'Forever,' waar bij potig gitaarwerk en elektro nica perfect zijn gecombineerd. Rustigere, melancholieke liedjes als 'Love is fair' en de singles 'You' en 'Telephone Love' heb ben prachtmelodieën die zich in je hoofd nestelen. 0 Frontman Bent van Looy zingt de longen uit zijn lijf en benut de beperkte ruimte op het podi um volledig met zijn boldcen- sprongen. Waar de overige bandleden voorheen soms wat statisch op het podium stonden, werken ze zich nu in het zweet. In de toegift zet het springerige disconummer 'The Love Pro gram' uiteindelijk de hele zaal op z'n kop. De verrassende co ver 'Abracadabra' van de Steve Miller Band sluit de denderende set af. Speelde de band twee jaar geleden al op tientallen zomer festivals, het zou terecht zijn als Das Pop dit jaar weer een zege tocht maakt langs de festivalpo dia. Heeft Werfpop zijn pro gramma al volledig ingevuld?

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15