Baan komt te vroq voor Molkenboer LEIDEN REGIO Puur ambachtelijke producten: alleen op het platteland Vrolijk paasfeest in Archeon Ter Aarse twirlers bij top Voorschoten wordt we opgeschrikt door branf 5Ik ben twee keer uit de verzekering gegooid' Overval op taxichauffeur leiderdorp - Een 37-jarige taxi chauffeur uit Leiden is zater- dagochtend vroeg op de Steen- bakkerslaan in Leiderdorp slachtoffer geworden van een overval. De man liep van een klus terug naar zijn auto, toen plotseling een man opdook die hem bedreigde met een vuur wapen of iets wat daar op leek. De taxichauffeur maakte zich uit de voeten en waarschuwde de politie. De overvaller heeft de taxi doorzocht, maar hij kon niets van zijn gading vinden. Rijden met een slok op leiderdorp - De politie heeft vannacht op de Persant Snoep- weg in Leiderdorp een 46-jarige Poolse automobilist aangehou den. De aanhouding volgde op een tip van een getuige, die ver- moedde dat de man dronken achter het stuur zat. De blaas- test wees inderdaad uit dat de Pool veel te veel had gedron ken. Zijn rijbewijs is in beslag genomen en hij kreeg een rij verbod van zes uur. Zonnebril van neus gestolen zoeterwoude-rijndijk - Bij een straatroof is donderdagavond een 16-jarige Leiderdorper in Zoeterwoude-Rijndijk beroofd van zijn zonnebril. De jongen fietste over de Hoge Rijndijk toen twee jongens hem op een scooter passeerden en hem de bril van het hoofd trokken. Lezing van Janneke Ruijs oecstceest - Janneke Ruijs ver telt morgenavond, woensdag 23 april, in het Gemeentecentrum aan de Lytweg in Oegstgeest over Ghana en haar werk in dat land. Ruijs zet zich in voor het vrouwencentrum van de Pres byteriaanse kerk. Zij is door de Samen-Op-Wegkerken uitge zonden en is momenteel voor verlof terug op de thuisbasis. Haar lezing begint om 20.00 uur. Spullen voor rommelmarkt voorschoten - De Voorscho- tense oratoriumvereniging Exultate Deo zoekt spullen voor haar jaarlijkse rommelmarkt. Iedereen die boeken, kleding, speelgoed, kleine meubelen of andere geschikte spullen heeft, kan deze inleveren bij ijzerhan del Verhoog, Voorstraat 17 in Voorschoten. De winkel is hier voor speciaal geopend op zater dag 3 mei van 12.00 tot 14.00 uur en op 5, 7 en 8 mei van 19.00 tot 20.30 uur. De rommel markt is op 10 mei vanaf 9.00 's ochtends in het kerkgebouw Het Kruispunt aan de School straat in Voorschoten. ter aar/marseille - Het Ter Aar- se Dice Musica '83 heeft op de wereldkampioenschappen twir ling in Marseille prima presta ties neergezet. „Het is opvallend dat er zoveel talent in Ter Aar zit", aldus de trotse voorzitter Cees van der Vlugt. Meervoudig Europees kampioen Chantal Lek nam voor het eerst deel in de se niorenklasse. Zij bereikte op de onderdelen twirling en strutting de zesde plaats. Marian Verhaar werd zesde bij twirling 2 baton. 1 Voor de nieuwkomers s Muller en de zusjes Kyra ei kè Haverkamp waren een ti en vijfde plaats weggele^ ploeg uit Ter Aar moest hc nemen tegen twirlers uit i land, Luxemburg, België, b tië, Slovenië, Tjechië, Frail Canada^ Mexico, Japan, S|] Italië, Mauretanië en Ant Vooral de Amerikanen li oppermachtig. Twirling isc een lesonderdeel op "de ni bare scholen. Bevolking denkt aan pyromaan Een klein deel van de groeiende groep Baanderij-ondernemers die vreest voor een uitgaanscentrum om de hoek. „Er is een goed alternatief: bij het station in Leiden. Waarom moetje het dan naar ons bedrijventerrein halen?" Foto: Hielco Kuipers Steeds meer kritiek van ondernemers op plan voor megadisco door Janneke Dijke leiderdorp - Ze voelen zich gene geerd door burgemeester en wet houders, geïntimideerd door col lega-ondernemer Regeer en aan de kant gezet door de Leiderdorp- se Ondernemers Vereniging en de Kamer van Koophandel. Een groep ondernemers van De Baan- derij, die bestaat uit tientallen be drijfseigenaren en met de dag groeit, vindt het tijd voor actie. De megadisco mag er onder geen beding komen. Henk Breedeveld van Kampeer en Zwerfsport Breedeveld wenst niet te worden afgeschilderd als een ouderwets type, dat vindt dat iedereen 's avonds rustig op de bank voor de tv moet zitten. „Ik ben modem genoeg om niet tegen een disco te zijn. Maar er is een goed alternatief: bij het station in Leiden. Waarom moet je het dan naar ons bedrijven terrein halen?" Hij weet hoe uitgaanspubliek zich gedraagt, zeggen vastgoed ontwikkelaar Hans Bakker en autodealer Ad Oudshoom. Bree develd zat immers met zijn kampeerzaak jarenlang aan de Oude Vest, in het centrum van Leiden. „Die lui struinden 's ochtends zo stoned als een gar naal langs je zaak, met alle ge volgen van dien. In tien jaar tijd ben ik twee keer uit de verzeker ring gesodemieterd." Dat gaat ook gebeuren aan De Baanderij, weet Oudshoom, die al bij zijn verzekeraar heeft geïn formeerd. Als de disco er komt, gaan mijn eigen risico en mijn premie fors omhoog. Ik kan dat voorkomen door twee meter ho ge hekken rond mijn gebouw te plaatsen. Je denkt toch zeker niet dat ik ga investeren omdat een ander hier een disco bouwt? Bovendien ziet het er niet uit. Ik ben de entree van dit bedrijven terrein." De Mitsubishi-zaak van Oudshoom trekt buiten ope ningstijden veel kijkers die op zoek zijn naar een auto en later terugkomen met de portemon nee. Met hekken om zijn terrein kunnen zij lang zo makkelijk niet door de ramen van de showroom turen. Het is niet eerlijk als de gemeen te toestemming geeft voor de bouw van het uitgaanscentrum, vinden ze. „Deze ondernemers hebben gigantisch geïnvesteerd Van intimidatie is geen sprake. Wim Regeer, eigenaar van een flink aantal panden aan de Zijlbaan:Als je nou heel nuchter nadenkt: de onderne mers aan de Zijlbaan zijn alle maal huurders van me. Die ga ik toch niet onder druk zetten? Wie wel mensen onder druk zet, is Bakker zelf, zegt Regeer. „Het is eigenlijk precies an dersom. De huurders van Bak ker zijn door hem niet netjes behandeld. Ze dachten dat ze in hun bedrijf met de gedachte dat hier alleen bedrijven zitten", zegt Bakker. Hij verwijst naar het bestemmingsplan, dat voor de disco moet worden aange past. „Nu worden wij gecon fronteerd met wijzigende rand voorwaarden. Raar hoor, dat we moeten opkomen voor onszelf terwijl wij hier al zitten." Angst is er ook bij bedrijven aan de meubelboulevard langs de Zijlbaan, zeggen ze stellig. Bak ker: „De huurders van Regeer zijn bang. Er zijn ondernemers tegen het plan die niet durfden in te spreken op de hoorzitting, bang om geïntimideerd te wor den." Zelf voelen ze zich ook in een hoek gedrukt. „Regeer zegt iedere keer in de pers dat wij niet meebetalen aan beveili gingsbedrijf Hadi, maar er wel van profiteren. Belachelijk." De aan een straat zouden huren die uitkomt op de Zijlbaan, en dat is niet zo. Nu keert hun aversie zich tegen mij en Ed Klinkenberg (de andere eige naar van panden langs de Zijl, red.). Als je wilt porren, dan vind je altijd wat." Regeer vindt het vreemd dat de ondernemers niet inspraken tijdens de door de gemeente raad georganiseerde hoorzit ting. „Het is heel jammer, want op dat moment hadden ze ge hoord kunnen worden." autodealers, woninginrichters, eigenaren van bedrijven in bouwmaterialen en andere on dernemers treffen hun eigen be veiligingsmaatregelen omdat ze die beter vinden, of omdat ze niet tevreden zijn over Hadi. Oudshoom: „Ik heb camera's in mijn zaak hangen, die vastleg gen wie er door de ramen kijkt." Breedeveld: „Er was een keer bij mij ingebroken, komt Hadi tweeënhalf uur later vragen of ik een inbraak had." Dezelfde frustratie komt op als het over de Leiderdorpse On dernemers Vereniging (LOV) en de Kamer van Koophandel gaat. De Kamer van Koophandel heeft flink gelobbyd voor de komst van de disco. „De LOV is twee handen op één buik met Regeer", zegt Bakker. „Daar ben ik allang geen lid meer van. Oudshoom sluit zich daarbij aan. „De LOV vertegenwoordigt ons niet. De Kamer van Koop handel is nog erger. Secretaris Broeksma steunt één van zijn le den en naar al die anderen luis tert hij niet" Ze zijn laat, geven ze toe. Op 28 april neemt de gemeenteraad al een besluit. In een commissie vergadering op 1 april bleek dat een meerderheid van de raad wel oren heeft naar de disco, als er juridische middelen zijn om de overlast binnen de perken te houden. „Maar we zijn nog niet te laat", stelt Bakker. De groep ondernemers en om wonenden kondigt een groot of fensief aan. „Dit plan moet de la in. Als er eenmaal een disco bij het Leidse station is, komt dit plan er nooit meer doorheen." 'Het is precies andersom door Saskia Stoelinga alphen aan den rijn - Het is rustig op de weg. De zon schijnt rond tien uur al volop over de weiden. Lammetjes op het land. Op naai het Archeon in Alphen aan den Rijn voor het optimale paasgevoel. Het handjevol pu bliek dat op deze tijd door de poorten gaat kijkt vrolijk. Geen gestresste ouders met dreinende kinderen. Een uitgelezen mor gen, waar geen wanklank valt te bespeuren. De jagers roepen ons met hun trommels. Kinderen drentelen voor de hutten. Uitgeholde boomstammen dobberen in het water. Geen lange rijen. Ieder een stapt rustig in en houdt de tijd een beetje in de gaten. In de lemen huizen verspreidt het vuur een doordringende hout geur, die je neusvleugels prikke len. Overal worden de voorbe reidingen voor het maal getrof fen. Graan verpulverd onder steen. Brood gaat de oven in. Oude families drinken hun eer ste vocht uit aardewerken be kers. Archeon wordt wakker. Het varken wentelt zich nog een keer door de droge modder en slaapt verder. De koeien rekken en strekken in de stal. De paarden ondergaan lijdzaam het borstelen door de knechten. Alle versierselen van het harnas worden bij elkaar gezocht. De gladiatoren maken zich op voor de middagoefening. Zwaarden en schilden zijn nodig om in druk te maken op de tegenstan der. De vrouwen wandelen met kroost naar het badhuis. De boogschieters staan in het gelid. De jonge gasten richten hun pij len op rieten schijven. Een doffe knal wordt meestal gevolgd door een bemoedigend woord van meelevende ouders. Dat doe je niet zomaar. In de lome zon probeert een vriendengroep de aandacht te trekken voor een eenvoudig middeleeuws spel. Hoefijzer gooien. Het wordt een happe ning tussen twee families. Nie mand huilt, ook al wordt er dik verloren. Drie kinderen zitten op een bankje tegenover een aardige vrouw met een wit mutsje en een lange jurk, die de jeugd leert kaarsen maken. Een eindje verderop mag een ventje van een jaar of twaalf vertellen welke stenen hij herkent. Een feest. Hij weet veel. Toehoorders zijn onder de indruk van zijn kennis. Zijn vader geeft hem een ketting met een bijzondere mineraal. Mijn zoon trekt het vlot binnen. Vriendelijk laat hij de wacht den op zijn schip. Zijn moe mag als laatste de sprong gen. Het gaat goed. De overk wordt glorieus gehaald. Hi aangenaam nat geworden het opzwiepende touw meent dat hij een topprest heeft geleverd. Uit het klooster klinkt het H< luja. De Minderbroeders pro ren de vromen te verleiden 1 nen te lopen. Maar iedereen de kelen van deze monni wel aanschouwen. Gregoria: het klinkt prachtig. Een hc! brood met pruimenprut, kip veel groen. Vocht uit een ste beker. Nog nooit zo lekker luncht, naast de begraafpl van dieren. „Daar liggen j mensen. Dat zie je toch zo." stok moet worden gesnei i een steen wordt in de zak i stopt en op het koperdraad een fibula (doekspeld) w hard geslagen. De platte uit i den gaan tegen elkaar, grootvader vertelt in de kruit tuin over zijn leven. Zijn k kinderen, die inmiddels hur zichten hebben beschik hangen aan zijn lippen. Met fabeltje dat alleen Franse kim ren rustig en gedisciplineen excursie gaan, is in het Arch duidelijk afgerekend. door Janneke Dijke vervolg van voorpagina leiderdorp - Victor Molkenboer had liever gehad dat de Arnhem se wethoudersvacature over een paar jaar vrijkwam. „Het komt op je pad, en eerlijk gezegd is het me wat te vroeg. Ik had het zelf liever later in deze collegeperiode gehad", zegt de Leiderdorpse PvdA-wethouder. „Maar laten we wel wezen, dit soort dingen komt nooit goed uit." Molkenboer kreeg dit voorjaar de tip dat de PvdA in Arnhem in brede kring op zoek ging naar een vervanger voor Henri Lenfe- rink, die burgemeester van Lei den wordt. De partij uitte na drukkelijk de wens, dat ook mensen van buiten de gemeen teraad en van buiten de stad zouden solliciteren op de baan. Mensen vroegen Molkenboer of het niets voor hem was. „Ik heb het eerst op me in laten werken. Vervolgens ben ik er eens twee dagen gaan kijken, ik heb er rondgewandeld en heb me erin verdiept." Zijn conclusie: dit is een sollici tatiebrief waard. Lenferink laat in Arnhem de portefeuille ruim telijke ordening achter, een ta kenpakket dat Molkenboer in Leiderdorp beheert. Het grote herstructureringsproject in de flatwijken in het zuiden van de stad trekt hem. „Lenferink heeft daar heel veel aan gedaan, en goed. Maar je hoort ook dat mensen het wat veel vinden. Misschien is het goed dat er ie mand komt die het een tandje lager zet" Die opmerking zal Leiderdorpers bevreemden, om dat Molkenboer juist bekend staat als een bouwer en grote veranderingen niet schuwt. Het W4-project langs de snelweg en het centrumplan zijn hier voor beelden van. „Die gedrevenheid van Henri herken ik", geeft hij toe. In de PvdA-fractie in de Arn hemse gemeenteraad is rumoer ontstaan, omdat drie raadsleden en één commissielid gepasseerd zijn. Zij aasden op het wethou derspluche, maar waren volgens de selectiecommissie niet ge schikt. De PvdA'ers vinden het vreemd Molkenboer hoge ogen gooit, terwijl in de functiebe schrijving stond dat de kandi daat binding met Arnhem moet hebben. Eén van hen stelt in De Gelderlander schamper, dat de 26.000 inwoners van Leiderdorp met zijn allen in de Gelredome passen. Molkenboer is daarvan niet on der de indruk. „Ik begrijp de emoties, want het zijn mensen die zelf niet gekozen zijn.'| vindt Arnhem een 'buiti woon boeiende stad' waa hij volgens hem snel bin krijgt. „Binding heeft ermi| maken of je geïnteresseerd 1 in mensen." De schaalgr van Leiderdorp wordt oi schat, vindt hij. „Je kunt ir derdorp bijna niets doen zc j de regio. Mijn scope is veel der dan Leiderdorp." Dat ook de selectiecommissie, 1 drukt hij. „Sander van Bod j ven en ik zijn er over de breedte sterker uitgekomei de raadsleden." Mochten de PvdA'ers in hem de voorkeur geven buurman Van Bodegraven!F gaat Molkenboer op volle k| vooruit in Leiderdorp. Dï geïnteresseerd is geweest andere baan, is volgens geen nadeel. Leiderdoi dit in zijn voordeel uitleggi hebben een bestuurder schikt is voor een stad als hem." Aan de andere kar) hij niet snel een tweede soil tiebrief de deur uit doen. mijn gezin is dit ook i pend." De familie heeft nd nieuw huis gekocht aan dé cialaan. „Dat is het levend/ wijs dat ik niet met het id mijn hoofd rondloop dat if wil uit Leiderdorp." door Joris Rietbroek oud ade/rijpwetering - De puurste ambachtelijke platte landsproducten zijn maar op één plek verkrijgbaar. Niet in de supermarkt, maar alleen op het platteland. Een comité van boe rinnen uit Alkemade en Ja- cobswoude wil dit voor altijd duidelijk maken aan de Leidse regio. Onder het motto 'Ontmoet het platteland!' houden zij daarom namens de Vereniging Agrarisch Natuurbeheer Ade (VANAde) twee grote streekmarkten. Op de zaterdagen 10 mei en 7 juni kan iedereen in het Hertogspark in Rijpwetering zelf de kwaliteit van producten uit de streek zien en proeven. De markt biedt alles wat er in Alkemade en Jacobswoude wordt gemaakt, verbouwd of ge teeld: verschillende soorten kaas, yoghurt, boter, bloemen, vlees, groenten, fruit, noem maar op. Maar er zijn ook de monstraties koeienschilderen en rattenbestrijding Boerinnen Remy Pennings en Marije van der Poel organiseren de streekmarkt met hun comité, dat verder bestaat uit Sylvia Kompier, Corrie Uljee en Han- nie van Bellen. De markt is een grootscheeps vervolg op een polderwandeling met boeren- lunch die VANAde vorig jaar or ganiseerde. Na de lunch konden de deelnemers verse zuivelpro ducten kopen bij een handvol kraampjes. „Dat sloeg ontzet tend aan", zegt Pennings. „Veel fietsers die toevallig langsreden kwamen ook een kijkje nemen bij de stands en namen verse kaas of yoghurt mee. De ge meente Alkemade had in de ga ten het een succes was en sti muleerde ons om door te gaan met zulke activiteiten." Vandaar dat de dames de eerste twee edities van hun streek markt meteen groot aanpakken. Tientallen bedrijven uit de regio presenteren hun product op de markt. Zo komt kaasboerderij Castelijn uit Rijpwetering met zelfgemaakt ijs, zuivelboerderij Kwakemaak uit Oud Ade biedt haar Goudse en Leidse kaas aan en Gijsbert van Leeuwen uit Hoogmade presenteert zijn ki lokaasjes in diverse smaken. Verder bieden kwekers uit Roe- lofarendsveen een keur aan bloemen en planten en verko pen telers uit Jacobswoude hun al dan niet biologische aardap pelen, groenten en fruit. VANAde is natuurlijk zelf ook aanwezig: een groep leden legt uit wat VANAde allemaal doet in de regio. Een groot terras en kinderactiviteiten completeren de markten. De provincie Zuid-Holland komt origineel uit de hoek met een demonstratie rattenbestrij ding. Dit lijkt op de streekmarkt een vreemde eend in de bijt, maar volgens Pennings valt dit wel mee. „De provincie doet veel aan rattenbestrijding hier in de buurt", aldus Pennings. „De provincie vond het daarom aar dig om te laten zien hoe dat in zijn werk gaat. Volgens mij ne men ze zelfs een aantal levende ratten mee." Vera van der Hulst uit Oud Ade geeft een andere bijzondere demonstratie: zij is aanwezig om haar kunstkoeien te schilderen. Daarnaast zijn er demonstraties van een rietdek ker, en laat imker Johan Drie bergen uit Noordwijkerhout zien hoe hij met zijn bijenvolk omgaat en hoe bijenkorven ge vlochten worden. Het is geen toeval dat de eerste markt tegelijk met de landelijke Remy Pennings, tegen de achtergrond van Oud Ade, is een van de organisatoren van de VANAde streekmarkt. „Op de markt koopje de streekproducten direct bij de producent, dus zonder tussenhandelaar." Foto: Taco van der Eb fietsdag wordt gehouden. „We hebben overlegd met de Promo tievereniging Alkemade, die hier de fietsdag organiseert", vertelt Pennings. „Ik heb met hen de route uitgestippeld, zodat de deelnemers ook langs de markt komen. Mensen die zich in schrijven voor de fietsdag krij gen een folder mee. We hebben die folders trouwens verspreid door de regio, dus we verwach ten wel een grote drukte op 10 mei." De tweede markt valt in het pinksterweekeinde. Ook dan verwacht de organisatie veel volk. Pennings denkt dat de markt naast inwoners uit Alkemade en Jacobswoude ook veel mensen trekt uit Leiderdorp, Leiden en omliggende gemeenten. „We willen de mensen daar laten we ten dat er uitstekende produc ten te krijgen zijn op het platte land, die ze bovendien direct bij de producent kunnen kopen, dus zonder tussenhandelaar." voorschoten - Voor de zoveel ste keer is Voorschoten opge schrikt door een flinke brand. Eerste paasdag om kwart voor vijf in de morgen stond een ge parkeerde vrachtwagen aan de Ter Haarkade in brand. Slechts twintig meter van de brand weerkazerne. De kabine van de bloemenwagen brandde geheel uit. Een taxibusje dat er naast stond werd zwaar beschadigd. De brandweer was snel ter plaatse - evenals de burgemees ter en de politie - en had het vuur na drie kwartier onder controle. De politie is onmiddellijk met een buurtonderzoek begonnen. Over de oorzaak tasten de des kundigen nog in het duister. Het gerucht dat er een pyromaan aan de gang is, houdt aan onder de bevolking van Voorschoten. De politie wil en kan dat niet be vestigen. Het onderzoeken is in volle gang. „We moeten feitje voor feitje natrekken." Ook is nog niets duideli j het ontstaan van de bra j het clubhuis van de hoek Forescate, dat twee weke den volledig uitbrandde, meentevoorlichter meldt terrein nog steeds niet ka den prijsgegeven. „Het maal niet leuk. Half Vo< ten is lid van die club en je wel duidelijkheid. Er veel mensen op deze zaal maar een uitslag laas nog niet." (advertentie) il!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14