Leidse tandartsen helpen Kenya LEIDEN REGIO Leerling Da Vinei op studiereis door Duitsland FloraHolland blijft vechten voor een betere oost-westverbinding 'Het corso moet andersom dan is het vanzelf een feestje' De Kim begint in oktober rijnsburg - De bouw van indu striegebied Rijnfront, op de grens van Oegstgeest en Rijns burg, gaat alleen maar voor pro blemen zorgen. De voorgestelde ontsluitingswegen zijn volstrekt onvoldoende. Dat is de mening van bloemenveiling FloraHol land in Rijnsburg. De veiling ziet grote opstoppingen in het ver schiet, wat de bloemenvervoer- ders tijd en dus geld zou kosten. „Elke keer dat er in de omgeving op het gebied van wegen iets ge beurt, maken wij onze visie daarbij kenbaar", verklaart ves tigingsdirecteur J. de Mol. „Dat zijn we aan onze leden ver plicht." Het is voor de bloemenveiling onontbeerlijk dat Rijksweg 11 nu eindelijk eens wordt afge maakt, zegt De Mol. Wie vanuit de Duin- en Bollenstreek naar Utrecht wil, moet over Amster dam of over Den Haag rijden. De route door Leiden, Alphen aan den Rijn en Bodegraven is vaak te vol, en opstoppingen kunnen voor een vers product als bloemen funest zijn. Vandaar dat de veilingdirecteur zich ook zo'n zorgen maakt om het nieuwe bedrijventerrein naast de deur. Al het verkeer dat daar vandaan komt, moet ge bruik gaan maken van het knooppunt N206/A44. Die aan sluiting kan nu op drukke mo menten de verkeersstroom al nauwelijks verwerken. Laat staan als er nog meer bij komt En daarnaast staat ook de ont wikkeling van FloraHolland niet stil. De veiling blijft uitbreiden, wat er ook toe leidt dat daar meer verkeer vandaan komt. De Mol houdt vol dat FloraHol land niet de oorzaak is van de problemen op de weg. „Eerder het slachtoffer. Door hier een groot distributiecentrum te heb ben, voorkomen we juist heel veel nodeloos heen en weer rij den van alle individuele ver voerders door deze streek." De gemeente Oegstgeest wijst erop dat een verbreding van de N206 de oplossing is voor de verkeersproblemen die Rijnfront zou kunnen veroorzaken. Dat is volgens FloraHolland niet te recht. De N206 moet sowieso al verbreed worden, vindt de vei ling. Er zijn nu al opstoppingen bij de vleet. En verkeersafwikke ling van Rijnfront via de Rhijn- zichtweg is ook geen optie, want ook daar is het al druk genoeg. KIJKEN NAAR HET CORSO Het bloemencorso van de Bollenstreek rijdt zaterdag weer van Noordwijk naar Haarlem. Het Leidsch Dagblad gaat alvast de route verkennen, met mensen langs de corsostraten. Vandaag aflevering 1: De Duiventil, in de Zeestraat in Noordwijk. De Zeestraat is een smal straatje in Noordwijk-Binnen. Halver wege staat een klein, bruin cafe- tje. De Duiventil. Op een gewo ne doordeweekse avond zitten er een kleine tien mensen bin nen een borreltje te drinken. Het is erg gezellig, en Gerrit hangt van gezelligheid al met zijn kin op de bar. Het corso, ja, dat komt weer hè. Maar echt Stampvol is het in de Zeestraat dan niet, zeggen de aanwezigen. „Het ligt een beetje aan het weer", volgens bardame Sofia.Als het echt lekker warm is, dan gaat iedereen natuurlijk op de boulevard kijken." En dat is niet de enige, niet eens de belangrijkste reden dat de Zeestraat niet gevuld is met een menigte joelende toeschouwers. Het is gewoon te vroeg op de dag, als het bloemencorso langsrijdt. „Ze moeten gewoon weer in Haarlem beginnen en in Noordwijk eindigen, net als vroeger", luidt de stelling van Nico. Hij zit aan het einde van de bar, neemt een slok en zet zijn glas om zijn woorden te on dersteunen met een flinke klap neer. „Noordwijk moet gewoon wat centen uit zijn zak trekken. Want het draait natuurlijk alleen maar om geld." Nico krijgt onmiddellijke bijval. Van Peet, die zelf in de bollen teelt zit. „Die wagens stonden hier altijd drie dagen op de bou levard. 's Avonds mooi verlicht, echt een plaatje. Dat trok al die Duitsers er naartoe. En het was veel beter voor de horeca, als ze hier 's avonds langskwamen in plaats van 's morgens." Sofia: „Nu komen de mensen hier voornamelijk binnen om even te plassen." Of het oubollig is geworden? M'och. Het corso heeft nog be staansrecht genoeg, zeggen de borrelaars. „Duitsers en Japan ners, die komen toch wel kij ken", zegt Peet. VW-directeur Tjeerd Scheffer wil eigenlijk in elk dorp een feestje, op de dag dat het corso rijdt. Zodat er voor- en nadat de stoet met bloemenwagens langskomt, ook nog wat te beleven is. 'Het mag wel wat modemef vindt Schef fer. „Onzin", zegtTeet. „Dat hoeft helemaal niet. Waar komt die Scheffer vandaan? Leiden? Leienaars en luizen, zijn de pest voor je huizen. Schrijf dat maar op. Als ze het corso gewoon weer de goede kant op laten rij den, dan is het vanzelf weer een feestje." Het corso moet weer andersom. Ze zijn het er allemaal over eens. „De bollenstreek, zeg nou zelf, da's toch niet Haarlem? De bol lenstreek is Lisse! Hillegom! Sas- sem! En Noordwijk ook", zegt Peet. „En Noordwijkerhout", voegt Nico toe. „En Voorhout", zegt Gerrit, die even zijn kin van de bar tilt. Maar in elk geval niet Haarlem, dat is duidelijk. Anton Diedrich van De Kim in Noordwijk, dat in oktober tegen de grond gaat. Foto: Wim Dijkman tijdelijk naar Leeuwenhorst ii ordwijk/regio Herstelhotel Kim in Noordwijk, waar pa- K iten na een operatie kunnen isterken, wordt anderhalf jaar lergebracht in congrescen- g, ni Leeuwenhorst in Noord- r. ;erhout. In die periode wordt huidige onderkomen aan de a nbrandtweg totaal ver- b uwd. De sloop van het uit 4 daterende pand begint in Dber. I vereniging Willen Is Kunnen e K), waar De Kim onder valt, naanvankelijk van plan om lf Ens de bouw uit te wijken H ir een ander hotel in Noord- l Omdat geen geschikte lo- e kon worden gevonden, is n ozen voor Leeuwenhorst, lar hebben we de ruimte die nodig hebben. De afspraken al gemaakt", aldus A. Bok- directeur van De Kim en ma loopt daarmee vooruit de toestemming die de ge- inte Noordwijk nog moet ge- voor de nieuwbouw aan de ibrandtweg. Zij gaat er ech- vanuit dat het definitieve werp dat deze week wordt fcleverd, geen problemen zal Everen. „We gaan de grond die we hebben maximaal benut ten, maar we blijven binnen de rooilijnen." Het nieuwe herstelhotel krijgt een souterrain en vijf verdiepin gen. De patiënten worden op drie etages ondergebracht. Op dit moment zijn er 24 kamers, straks veertig. Elke kamer wordt 26 vierkante meter, tien vierkan te meter meer dan nu. Op de bovenste verdieping komen on der meer een ruimte voor activi teitenbegeleiding, een sauna, een whirlpool en een dakterras. „We liggen vlak bij zee. De men sen krijgen een geweldig uit zicht." WIK heeft vorig jaar voor nieuw bouw gekozen, omdat het be staande gebouw verouderd en verre van efficiënt is. Het hotel voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd en is bijvoorbeeld niet ingesteld op mensen met een rolstoel. Enkele jaren gele den is er een verdieping opge zet, maar omdat de vloer niet goed is, kan van deze extra ruimte niet optimaal gebruik worden gemaakt. Bokma: „Al die problemen worden nu in één klap opgelost, zodat we ge zondheidszorg kunnen aanbie den die mondige mensen wil len. Wij gaan straks nog meer dan nu uit van de wensen van onze gasten. Nu blijven ze ge middeld drie weken, de termijn die wordt vergoed door de ziek tekostenverzekeraars. Regelma tig krijgen wij echter verzoeken van mensen die langer willen blijven, bijvoorbeeld omdat ze zich thuis niet kunnen redden. Nu hebben we niet voldoende ruimte om aan die wensen te voldoen. In de nieuwe situatie wel. Dan gaat het om mensen die, als ze geen vergoeding meer krijgen, zelf voor de kosten op draaien. Het begrip hotel gaat een grotere rol spelen." Met sloop en nieuwbouw zijn vele miljoenen euro's gemoeid. Wat het exacte bedrag is, wil Bokma niet zeggen. „We zijn nog in onderhandeling met aan nemers, vandaar." Ook is nog altijd niet bekend of de vereni ging het hotel in eigen beheer houdt, of het project uitbesteedt aan een projectontwikkelaar of een ziektekostenverzekeraar. „We zijn nog in gesprek met particulieren over koop en met banken voor een lening. De keu ze maken we binnenkort." door Maijolein Hendriks leiden - Soledad Valdivia Rivera (18) kwam vijf jaar geleden van Bolivia naar Nederland, omdat haar moeder met een Nederlan der trouwde. Nu zit ze in 5 vwo van het Da Vinei College aan de Kagerstraat in Leiden. Nadat ze in een razend tempo Neder lands leerde, heeft ze zich ook de Duitse taal machtig gemaakt. Haar talent bleef niet onopge merkt. Ze is één van de twintig leerlingen die op een studiereis door Duitsland mogen. De reis is een initiatief van het Europees Platform in Den Haag, die tot doel heeft om de internationale uitwisseling tussen leerlingen te bevorderen. Naast haar moedertaal Spaans, beheerst Soledad het Neder lands, Engels, Frans en Duits. Vooral aan die laatste taal heeft ze haar hart verpand. Daarom schreef ze een brief in het Duits om zich te kwalificeren voor de reis. De brief moest gaan over haar beeld van Duitsland. „Ik houd van klassieke muziek, lite ratuur en filosofie. Veel Duitsers blinken uit in deze vakgebieden. Ik wil er proberen achter te ko men hoe dat komt." Ze werd uitgenodigd voor een gesprek. „Mijn spreekvaardig heid is slecht. Ik stotterde wat, terwijl de anderen het wel heel goed konden. Ik besloot te kij ken hoever ik kon komen, want ik had toch niets te verliezen." Binnen een week kreeg ze be richt dat ze mee mag. „Ik denk dat mijn brief de doorslag heeft gegeven. Schrijven is mijn sterke kant." Het precieze programma weet ze nog niet. „Het wordt in elk geval zwaar, want ik moest een verklaring hebben van de huis arts dat ik kerngezond ben." De reis duurt van 26 juni tot 18 juli. Ze zal in een gastgezin verblij ven. Daama moet ze een opstel schrijven over haar ervaringen voor de ambassade in Den Haag. Ook moet ze een brief aan haar gastouders schrijven. Op de vraag hoe ze in korte tijd zoveel talen heeft kunnen leren, antwoordt Soledad dat ze geen tijd nam om te wennen. Ze ging meteen naar school, een an derstalige vestiging van het Da Vinei College. „De meeste men sen namen de tijd om te accli matiseren. Ik niet." Een tape, boek en plaatjes moesten haar helpen de taal te leren. Het eer ste woord dat ze leerde, weet ze nog altijd: appel. Het was een moeilijke tijd. „Ik had een Ma rokkaans vriendinnetje, maar we konden elkaar niet verstaan. We wisten alleen dat we elkaar aardig vonden." Ook had ze moeite met de lessen. „Ik be greep niets van wat de leraren zeiden!" Het leren ging uitein delijk vrij snel. „Ik was er de hele dag mee bezig. Angst om fouten te maken was er niet, omdat ie dereen hetzelfde probleem had." De culturele verschillen vielen haar toen nog niet op. „Ik zat tussen allemaal buitenlanders." Ze kwam naar Nederland rond sinterklaas en kerst. „Een leuke tijd. Ik kende dat feest niet. Ik had nog nooit gehoord van zwarte pieten. Op school leer den we de liedjes." Met de fiets naar school was ook een hele ervaring voor haar. „De stop lichten die ik tegenkwam, deden me denken aan verhaaltjes." Op haar school zaten veel moslims. „Ik hoorde toen voor het eerst van de ramadan. Ik bewonder het dat ze hun wil meester zijn." Soledad stapte over naar het Da Vinei College aan de Ka gerstraat. Ze zat in een brugklas voor buitenlanders, waar ze ex tra lessen in Nederlands kreeg. Haar mentor gaf vwo-advies. „Ze zag dat ik het aankon. Dat was nieuw voor mij. In Bolivia Soledad Valdivia Rivera (18) gekozen door Europees Platform in Den Haag Soledad Valdivia Rivera van het Da Vinci is één van de twintig leerlingen die op een studiereis door Duitsland mogen. Foto: Hielco Kuipers kijken leraren niet zo individu eel." Het tweede jaar zat ze voor het eerst tussen 'echte Neder landers'. „Ze spraken zo snel en accentloos natuurlijk." Ze werd bang om voor te lezen. „Ik was erg stil die eerste jaren. Nu kan ik me beter uiten. Ik ben druk ker geworden. Iemand zei laatst tegen me dat hij pas een jaar het gevoel heeft dat ik bij hem in de Idas zit." eerste keer kwam hij eigen bij toeval in Kenya terecht, ndarts Rob Snoep van de isburgerweg liet zich ompra- door een aantal leden van Soroptimist Club Leiden, internationale organisatie vrouwen die opkomt voor rechten van de mens en van uwen en kinderen in het bij- ider. In maart vorig jaar was L i afvaardiging van die club Leiden in Afrika voor de van een school in het i 'je Vanga waarvoor geld i ingezameld. Snoep was rbij aanwezig en kwam in medisch kamp terecht waar samen met z'n gelegen- dsassistente Nel Peerdeman ntaan zo'n 170 patiënten andelde. moet anders, efficiënter en er, dacht Snoep. Bij terug- tist in Nederland vatte hij sa- met anderen het plan op stichting op te richten die ten doel stelt tandheelkun- hulp te verlenen in Kenya, stichting is nog in oprich- maar de eerste tandartsen na een jaar planning al uit- onden naar het Afrikaanse L „Vorige maand van 20 tot net 31 maart. En het is de oeling dat er voortaan eens halfjaar een delegatie naar ya gaat om hulp te verlenen visselende plaatsen." Snoep, zijn collega Donk uit Den Haag en tandarts Leo Al- brecht uit de Boerhaavelaan kwamen, met twee assistentes en een mondhygiëniste, dit keer terecht op een school in de buurt van de havenstad Mom basa. „We hadden voor de praktijkruimte een dak boven ons hoofd, maar dat was dan ook alles", aldus Snoep. „De wind blies er doorheen en het was er 39 graden met een voch tigheidspercentage van 95. Dat was dus zweten. We hebben er vijf dagen gewerkt en een kleine duizend mensen geholpen. Schoolkinderen, hun ouders en iedereen die maar in de buurt was. Bij de kinderen hebben we nog wel gaatjes gevuld met be hulp van een accuboor maar bij de ouderen was het vooral pijn bestrijding. Trekken dus, want ze lopen daar al jaren met pijn- klachten." Bij de Landmacht had Snoep een tandartsstoel op de kop ge tikt „Handig en mobiel. Die stoel is verscheept naar Kenya en wonder boven wonder was die daar aangekomen. Vervol gens is die stoel met geld losge weekt van de autoriteiten. Zo gaat dat in die landen." Naast de legerstoel had Snoep ook twee tot behandeltafel omge bouwde terrasstoelen tot zijn beschikking. „Zo hadden we ei- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Tandheelkundige hulp in Kenya vanuit Leiden en omgeving. Van links naar rechts: de voorzitter van de stichting in oprichting voor hulp aan Kenya Koos van der Geest, tandarts Rob Snoep, Carla van Huffel (assistente), tandarts Bas Donk, zijn vrouw Annelies Donk, Nel Peerdeman en zittend mondhygiëniste Tineke Rozendal en tandarts Leo Albrecht. Particuliere foto genlijk een klein veldhospitaal. Het was een beetje zoals in de tv-serie MASH, waar Ameri kaanse legerdokters achter het front in Korea werkten. Primi tief ja, maar je bent met je vak bezig, je helpt mensen en dat geeft een enorme voldoening aan het einde van een werk- dag." Naast het behandelen van men sen wil de stichting in oprich ting in Kenya ook aan opleiding en preventie gaan doen. „Er is in Kenya één tandarts op 500.000 inwoners en er komen er slechts zo'n 20 per jaar bij. De tandartsen die er bij komen verdwijnen naar de grote ste den en op het platteland is niks. Een puur onontgonnen gebied dus. Daar moet verandering in komen door een betere sprei ding en uitbreiding van de op leidingscapaciteit en door loka le opleidingen. Ik had in maart extra trektangen meegenomen om daar achter te laten, maar er is niemand die er mee kan wer ken. Die tangen heb ik dus maar weer mee terug geno men." Snoep en zijn groep hadden voor de preventie ook 600 tan denborstels meegenomen. „Maar dat doen we nooit meer. Al snel bleek dat de mensen daar hun tanden poetsen met de tak van een boom die zij een beetje uitkauwen. Zoals we dat in Nederland met zoethout doen, zeg maar. Dat poetsen met die tak gaat over het alge meen heel goed. Daarbuiten za ten de tandenborstels ingepakt en niemand wilde dat cadeautje openmaken. Dat vonden ze zonde. Tot slot willen we ook aan preventie doen. Er wordt daar namelijk veel op suikerriet gekauwd met alle schadelijke gevolgen van dien voor het ge bit." Het is de bedoeling dat er voortaan twee keer per jaar een delegatie uit de Leidse regio naar Kenya vertrekt. „Maar we zoeken nog wel sponsors", al dus Snoep. „We mikken op bij dragen van bijvoorbeeld clubs als de Rotary of Lions." Dit keer kreeg de stichting in oprichting al wel aardige bijdragen van de Lions uit Leiderdorp en van een jubilerende apotheker, „maar veel ging nog voor eigen reke ning", aldus Snoep. „We zou den graag zien dat bijvoorbeeld het materiaal, zoals naalden, verdoving en handschoenen, wordt gesponsord. We werken in Kenya met dubbele hand schoenen om besmetting met het hiv-virus tegen te gaan. Veel materiaal betekent weer extra gewicht in het vliegtuig dus ex tra kosten. Met een beetje sponsoring zijn wij en de men sen daar al flink geholpen." Eric-Jan Berendsen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13