REGIO 'Wakker worden met de natuur' De feiten over 'Naakt in het Katwijks museum' Sombere toekomst voor de rechtsstaat Werfpop als uitwas van het ik-tijdper 'Ofje nu wel of niet gelovig bent, de paus maakt indruk' Vroege vogels vinden rust in de Keukenhof NAVRAAG Het Sint Pietersplein en het bordes van paus Johannes Paulus II geur den tijdens de paasviering ook dit keer weer naar de Hollandse bo men en bloemen. Voor de achttiende keer klonk het 'Bedankt voor die bloe men'. „Maar dit keer wees de paus ze ook aan en dat had ik nog niet eerder meegemaakt," zegt CHARLES VAN DER VOORT van de gelijknamige bloemenwinkel aan de Leidse Morsweg, die voor de arrangementen van de bloemen zorgt. Hij nam dat werk over van zijn oudere broer Niek en vertoefde van donderdag tot en met gisteravond in Rome. Dat is hard werken de eerste dagen „Het is niet alleen werken, het is ook een uitje. Het is heel gezellig als je met zo'n groep uitgaat. Maar inderdaad, de eerste dagen is het aanpoten. Op donderdag de bloemen uit de vrachtwagen la den, afknippen en op water zetten, op vrij dag de bloemstukken maken en dan op za terdag het plastic uit leggen. de graszoden neerleggen en tien vakken inrichten met planten, bomen en bloemen. Dan begin je om 6 uur in de och tend met 22 man en dan ben je om 5 uur klaar. Dus er zitten nogal wat manuren En dan? iNadat het werk klaar was zaterdag, zijn we gaan eten in een res taurant en vervolgens zijn we met een aantal mensen naar de paaswake in de Friese kerk gegaan. Zondagochtend in alle vroegte naar het plein geweest om alles te checken en nog wat water te ge- ven, daarna naar de mis en aansluitend werden we ontvangen door de paus. Later kregen we een diner aangeboden van een priester en zondagavond hebben we een terrasje gepikt in de stad. Dus het was een leuke combinatie." En het blijft altijd een speciale gebeurtenis? Ja, het is elke keer weer fantastisch. Het is speciaal omdat er heel veel landen zijn die bloemen kweken, die dit ook zouden willen. De paus bedankt je in je eigen taal en of je nou wel of niet gelovig Tent, het is toch mooi als je door hem wordt ontvangen. Als je hem een hand geeft, ben je toch onder de indruk." Wat gebeurt er na de Pasen eigenlijk met het groen? ,Het blijft er tijdelijk staan en daarna worden de bomen en hees ters overgeplant naar de pauselijke tuin. We doen dit al sinds 1986 en als we nu rondlopen in Vaticaanstad, zien we zoveel bomen van de vorige jaren dat de stad er steeds Hollandser uit gaat zien. Ze zijn er ook heel blij mee, horen we van Hollandse priesters. We gorden met alle egards ontvangen." U gaat er dus 'altijd' mee door? „Ja. Voorlopig zeker tot 2010. Dan zit ik tegen de pensioengerech tigde leeftijd aan en als ik dan niet zelf doorga, dan zal ik het vaan del zeker overdragen. Want dit mag voor de Nederlandse bloe- menbranche nooit verloren gaan. Het gaat toch om miljoenen mensen die je bloemen zien staan. Natuurlijk verdien ik eraan, maar dat is in dit geval niet zo relevant. We doen het ook voor de eer. Zo'n klus wil je niet verliezen." tekst: Paul de Tombe foto: Reuters UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 22 April LEIDEN - Hedenochtend om 6.55 uur liep de eerste personentrein uit de richting Amsterdam het Station Leiden over de verhoogde baan binnen, waarmede een Leidse wens, die reeds tientallen jaren gele den werd geuit: geef ons vrije spoorwegkruisingen, in vervulling ging. Nog is het leed van alle overwegmisère, met name aan de Rijnsbur- gerweg, niet geleden, doch als over 14 dagen ook de trein naar Am sterdam over hoog-spoor wordt geleid, zullen de spoorbomen in de Rijnsburgerwegovergang- de belangrijkste in- en uitvoerspoort van Leiden - ongeveer 130 maal per dag minder omlaag gaan. Precies om 7 uur ging de 'pannekoek' van de perronchef de hoogte in en vertrok de eerste trein van het nieuwe tweede perron over de ver hoogde baan in de richting van Den Haag. ANNO 1978, zaterdag 22 april NOORDWIJK - Het 31ste bloemencorso trekt vandaag uren door de bollenstreek. De 7 mooiste wagens zijn binnenkort ook in het Zweed se Gotenborg te zien. Per boot zullen ze daar heen worden gebracht, in het kader van een promotie-actie. Een container met verse bloe men zal meereizen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg, G P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210.60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem. De Vroegste Vogels in de Keukenhof zijn op Tweede Paasdag wel erg vroeg uitgevlogen. Al om twee uur 's nachts hebben Joke en Ad van Eijk zichzelf gelost in het Brabantse Someren. Als postduiven die een lange vlucht voor de boeg hebben. In dit geval doet dat echter zwaar over dreven aan. Goed, Someren ligt vlakbij de grens met Limburg, maar het is zeker geen vier uur rij den naar Lisse, waar het bloemenpark 'pas' om zes uur open gaat. De verklaring voor het wel erg vroege vertrek is echter simpel. Ad van Eijk: „We hebben onze zoon naar Schiphol gebracht. Die vliegt om zes uur naar Kreta. Toen we in de auto zaten, zei hij opeens, waar om gaan jullie niet gezellig even naar de Keukenhof. Die is met de Pasen tivee uur eerder open. Om zes uur in plaats van om acht uur. Dat had hij in de krant gelezen." Omdat die toeristi sche tip het echtpaar wel erg laat bereikte, besloten de Braban ders een deel van de nacht door te bren gen op de parkeer plaats bij de Burger King op Schiphol. „Daarom hebben we maar een uurtje in de auto geslapen. Anders hadden we hier bij de Keukenhof bij nacht en ontij gestaan." Voor eten en drinken had den de Van Eijken het restaurant niet nodig. De kofferruimte ligt vol met brood en sapjes. En twee verrekijkers. „We houden erg van vogels. Misschien nog wel meer dan van bloemen. Vogels houden kennelijk ook van mensen, af gaande op het spontaan aangeboden fluitcon cert. Zolang er maar niet te veel bezoekers tege lijk zijn. Aan die voorwaarde wordt tussen zes en acht uur ruimschoots voldaan. Misschien wel meer dan de directie van de Keukenhof voor ogen stond, toen werd besloten om het park tijdens de paasdagen twee uur eerder te openen. Zoals dat tien jaar geleden voor het eerst gebeurde. De afgelopen drie jaar werd daarvan afgezien, maar omdat de belangstel ling de afgelopen weken tegenviel, is de Vroege Vogels-opening onder de naam 'Paashof in ere hersteld. Compleet met ontbijt tot half tien. Toch maakt directeur Jan Willem Wessel later uiterst tevreden de balans op. „We hebben alleen al op Tweede Paasdag zeshonderd ontbijtjes ge had. Nog meer dan zaterdag en Eerste Paasdag. Toen hadden we er respectievelijk drie honderd en vijf honderd." De mees- ten gaan echter pas ver na achten aan tafel, als de dauw trappers al weer zijn vertrokken. Zoals Nellie en René Beurskens uit Heemstede, die zich om kwart over zes als de nummers negen en tien melden. „Het is fantastisch om met de natuur wakker te worden. Prachtig als zo meteen de zon opkomt. Vier jaar geleden hebben we dat ook gedaan en dat is ons uitstekend bevallen. Het is heerlijk om naar die vogels te luisteren. Af en toe hoor je een vliegtuig op de achter grond, maar dat geluid filter je er gewoon uit. Wij zijn geen types om file te lopen. Geef ons maar deze rust." Dat geldt ook voor Joke en Ad van Eijk, die voor het eerst in de Keukenhof zijn. „Hoor je die zanglijster boven alles uitkomen? Bij ons in Brabant gaan we vaak 's morgens vroeg de Stra- brechtse Heide op. Eerlijk gezegd vinden we het daar mooier. Het komt natuurlijker over dan de Keukenhof. Begrijp ons niet verkeerd, hoor. Het is hier wel degelijk prachtig. We ken den het park alleen van de foto's en de kalen ders. In het echt is het ook mooi, maar het is natuurlijk wel aangelegd. Bij ons kun je plotseling reeën te genkomen." De Keukenhof moet het doen met wat vossen en ha zen. Alleen niet op dit tijd stip. En bij de opening op 21 maart waren er ook nog twaalf zwanen. „Maar die zijn", aldus directeur Wessel, „vanwege de vo gelpest uit voorzorg weg gehaald. Ze zijn terugge gaan naar het bedrijf in Vijfbruggen waarvan ze hadden geleast. Jammer, want ze horen bij de Keukenhof. De enige zwanen die we nu nog hebben, zitten zaterdag op onze corsowagen. Gemaakt van hyacinten en oranje tulpen." De familie Pas uit het Belgische Wezembeek maakt er geen punt van. In elk geval vader I niet. „We maken een rondreis door Nederla Gisteravond zijn we met de laatste boot van half zeven vertrokken van Schiermonnikooj Vannacht hebben we met de camper op eei lekker rustig plekje gestaan in Lisse. Vanmo gen vroeg heb ik iedereen uit bed gesleurd, dat we hier zo vroeg mogelijk wilden zijn. Al kleine jongen ben ik hier al geweest en ik wi de Keukenhof graag ook eens aan mijn kind ren laten zien." Rond zeven uur is het ondu lijk of ook zij later nog eens met hun kroost rugkeren. „Wat we het mooiste vinden? Tja, bloemen", is de meest enthousiaste reactie. Verontschuldigend merkt vader Leo op: „La ze maar. Ze moeten nog wakker worden." De Van Eijken vertoeven met hun verrekijke dan al lang in hoger sferen. Zij: „We hebben een mooie specht gezien. Met een rood kon je." Hij: „En een boomkruiper en een Vlaan gaai. Kijk, daar zit ie weer." Daarna somt hij nog een hele vlucht vogels op. Tot de blauw reiger en de grauwe vliegenvanger aan toe.l Brabanders lijken als wel heel vreemde vrot vogels dan ook op de verkeerde plek neerge streken. Wellicht hadden ze beter kunnen doorvliegi naar Avifauna. Dat blijkt echter een misver stand. „We zijn ook wel degelijk bloemenlii hebbers. Misschien komen we over een ma 1 al weer terug. Dan krijgen we vrienden op bL zoek uit Costa Rica. Die zijn al dolblij als wij een bos bloemen meenemiD uit Holland. Waarscli1 lijk gaan ze hele maal uit hun als ze een h<e park vol ziei staan." Joke en Ad van Eijk met verrekijkers op zoek naar vogels. „We houden ook van bloemen, hoor." Foto: Mark Lamers SCHRIJVENDE LEZERS Naar aanleiding van de recente arti kelen in het Leidsch Dagblad van 14 april 2003 door Rob Onderwater: 'Geen plek voor naakt in Katwijks Museum' en 16 april 2003 door Sas- kia Buitelaar. 'Bloot in de bieb...' wil het bestuur van het Genootschap Oud-Katwijk en de Stichting Katwijks Museum het in deze gevolgde beleid toelichten. Daartoe allereerst de feiten. Via persberichten is aandacht ge vraagd voor de van 10 tot 12 april in het Katwijks Museum te houden kunstbeurs. Daarbij is vermeld dat ei genaars werk uit eigen collectie waar op men is uitgekeken ter verkoop konden aanbieden. Inname vond plaats op zaterdag 5 april 2003. De omvang van het aanbod overtrof met meer dan honderd objecten ruim schoots onze verwachting. Enkele dagen na de officiële inname deed de heer G. Barnhoom het ver zoek alsnog enkele werken uit zijn ei gen collectie te mogen inbrengen. Voor hem werd bij uitzondering een afspraak gemaakt door de beheerder van het museum. Eenmaal gecon fronteerd met het aantal en formaat van de door de heer Bamhoom aan geboden werken, besliste de beheer der dat gezien het grote aantal reeds geplaatste werken in de voor de kunstmarkt bestemde zaal slechts plaats gemaakt kon worden voor één werk uit de collectie van de heer Bamhoom. Zaterdag 12 april rond 12.30 uur meldde de heer Bamhoom telefo nisch aan de voorzitter van het mu seum dat hij een conflict had met de beheerder en verzocht de voorzitter onmiddellijk naar het museum te ko men en de overige werken alsnog toe te laten. Met de heer Barnhoom is af gesproken dat in de loop van de mid dag een gesprek zou plaats vinden. Bij dat gesprek was mevrouw Abbas aanwezig.De voorzitter conformeer de zich met het door de beheerder gevolgde beleid. Aan mevrouw Abbas en de heer Bamhoom is meegedeeld dat er geen principieel bezwaar be staat naaktschilderijen in het Kat wijks Museum te tonen, mits deze niet aanstootgevend zijn. Ter toelich ting is er op gewezen dat het Katwijks Museum zelf naaktschilderijen bezit, deel uitmakend van de collectie Bot- tema, dat een voorbeeld daarvan tij dens de kunstbeurs werd geëxpo seerd in de Bottema-zaal en dat tij dens de laatst in het Katwijks Muse um gehouden Bottema-tentoonstel- ling meerdere werken van deze aard zijn geëxposeerd. Hoewel wij aanvankelijk meenden niet te moeten reageren op een onze mening tendentieus artikel wij na het verschijnen van een ti de artikel met een zelfde strekkii het Leidsch Dagblad van menin zwijgen aanleiding geeft tot een juiste beeldvorming over het do bestuur van het Katwijks Museu gevolgde beleid. Namens het bestuur v Genootschap Oud en Stichting Katwijks JV IJ.W. Schonenberg, vooi Ki Nederland heeft maar weer 's aange toond hoever we zijn afgegleden. Is het niet de klucht die politiek heet, dan is het wel weer de rechtspraak die je doet verstommen. Eigenlijk is het allemaal heel erg eenvoudig. Je vermoordt iemand, je krijgt 18 jaar gevangenisstraf bruto. Netto houdt een en ander in dat het er maar 12 zijn; 1 jaar aftrek en er blijven er 11 over. Mochten er in de loop der jaren nog wat punten en komma's ver keerd hebben gestaan, dan dient de staat nog een bedrag te betalen aan Volkert. Zie bijvoorbeeld de zaak van Ferdi E. Na 7 jaar kreeg hij 700 dui zend gulden mee. U begrijpt het niet meer, maar ik al helemaal niet meer. Binnenkort komt er een zaak voor binnen mijn familie. Niet dat wij een dergelijk criminele familie zijn. Maar ook wij zijn getroffen door de dood van een oom van mij (een noodlottig ongeval waarbij verdachte volgens mij de grote hoofdschuldige is). Ver dachte was toentertijd nog net 17. Wij als familie worden door justitie bijzonder slecht op de hoogte gehou den. Eén gesprek gehad waarbij tol__ uitdrukking kwam dat we bij de rechtszitting aanwezig mochten zijn. Vervolgens komt er een brief binnen waarin doodleuk staat dat we niet aanwezig mogen zijn. Je denkt bij je zelf, krijgt allemaal demaar. Je laat het er maar bij zitten. Nu, 2 jaar ver der, krijgen we een brief waarin staat dat verdachte in hoger beroep gaat. Dit is echt ongelooflijk. Hoe haal je het in je hoofd om in beroep te gaan. Verdachte die zo schuldig is als maar kan, heeft een taakstraf opgelegd ge kregen van 80 uur. Ja, u leest het goed (TACHTIG UUR). Mijn nichtje heeft geen vader meer en daarvoor wordt je beloond met 80 uur dienst verlening. En gewoon in hoger be roep gaan. Dit soort zaken gebeurt iedere dag. Ik zie de toekomst met onze rechtsstaat somber in. De echte criminelen worden vervangen door witteboordencriminelen. Hier spreekt een diep teleurgestelde Ne derlander die zich zelfs gaat schamen voor het Nederlanderschap. Met ongeloof las ik in het Leidsch Dagblad van 9 april dat wethouder Geertsema (WD) kon besluiten dat het Werfpopfestival op 13 juli plaatsvindt in de Leidse Hout. Dit ondanks de ernstige bezwaren van drie gemeentefracties (CDA, WD en Leefbaar Leiden), en ondanks de vele protesten van Leidse burgers, van de zijde van het Diaconessen- huis en van de Vrienden van de Leidse Hout. Het is onbegrijpelijk waarom op de enige plek in Leiden waar zich een enigszins natuurlijke biotoop heeft ontwikkeld, dit pop- geweld met zo'n tienduizend be zoekers georganiseerd moet wor den. Het denigrerende schouderophalen van de heer Geertsema: 'De bosuil en de havik kunnen dit wel een dagdeel velen' is stuitend. Dat de gevolgen voor de Leidse Hout, voor de omwonenden, voor de kinderen die gewend zijn daar te kunnen spelen, ingrijpend zijn en veel lan ger duren dan 'een dagdeel', weet Geertsema natuurlijk heel goed. (Als dat niet het geval is, hoort hij zijn functie onmiddellijk ter be schikking te stellen.) De gemeente Leiden heeft reeds de landelijke pers gehaald met het ver nielen van het Plantsoen. Vervol gens kwam de gemeente in het nieuws door de plannen om dui zend bomen te kappen. Met het popfestival in de Leidse Hout zal het laatste beetje respect verdwij nen dat er wellicht nog voor het ge meentebestuur over was. Het is een raadsel waarom het fes tival niet in de Groenoordhallen ge houden zou kunnen worden, zoals de heer Sloos van Leefbaar Leiden suggereerde. Daarmee legt hij de vinger op het bizarre van de zaak: er zijn alternatieven die wel accep tabel zijn. De opmerking van me vrouw Hesselink (PvdA) dat er 'goe de afspraken te maken zijn met de organisatoren' zou de lachlust op wekken als het niet zo'n onverteer bare zaak betrof. Tienduizend jon geren? Over welke afspraken hee Hesselink het? "Werfpop moet Lj doorgaan, want voor jongeren is toch al zo weinig te doen', meen Hesselink. Heeft zij er over nage dacht welke boodschap de ge meente uitzendt aan deze min» bedeelde jongeren? Die boodscl is: trek je er maar niets van aan heel veel mensen er erg ongeluk mee zijn en dat er schade berok kend wordt. Als jij maar plezier hebt! Rekening houden met eei ander? Waarom zou je? Juist in tijd waarin steeds duidelijker w hoe negatief de effecten van het tijdperk zijn op de leefbaarheid i onze overvolle samenleving, juis nu de roep om 'normen en waai den' steeds sterker gehoord won profileert de gemeente Leiden met een schaamteloos gebrek beschaving, een schaamteloos brek aan fatsoen. Rita Brun

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12