wekt woede van ouderen piep, piep REGIO Een 'no go area' bij het Bevrijdingsmonument ZwCÏÏltïiricf Medis verhuist naar Schuttersveld Kunstenaar Frank Borst wil een kleurrijker stad rdenking Marekerk Nieuwe vorm van kanker ontdekt leerling Da Vinci p studiereis oor Duitsland Interpol: sla ianbod kunst it Irak af litie houdt lirander aan - De politie heeft zater- ind 11.30 uur op het Sta- plein een 18-jarige Wad- :ner opgepakt. De ver- e had drie vrouwen uit :veen, Leiden en Kat- delijk betast. De man sloten. Itorrijder gaat te hard ii - Een 33-jarige motorrij- jt Voorschoten reed zater- rand op de Voorschoter- 0 kilometer per uur waar [gestaan. Nadat de man ingehouden, bleek hij on- vloed van alcohol. Hij jt zijn rijbewijs inleveren g een bon. srs botsen ilkaar - Een 62-jarige Leidenaar Ivrijdagnacht op het fiets- Ings de Willem de Zwij- n met zijn fiets op de Ift voor tegenliggers. iotste hij op een plaatsge- 12). De 62-jarige viel en is lofdletsel overgebracht •tLUMC. nken chauffeur lantaarns - De politie heeft zater- In 39-jarige automobilist Iterwoude aangehouden rijden onder invloed ihol. De man was op de weg in Voorschoten te- n lantaarnpaal gereden -olgens doorgereden g Leiden. Op de plek van rijding werd een kop- 'an de auto aangetroffen. Europaweg in Leiden n agenten de auto tegen ptaarnpaal. De chauffeur et een bloedende hoofd- weggelopen in de rich- m zijn woonplaats. De hield hem verderop op jopaweg aan. iat over )pa na Irak l- De oorlog in Irak is maar de verhoudingen de Europese staten lig- :rhoop. Engeland staat it tegenover Frankrijk en nd; Nederland staat er ichtig tussenin. Over de oe het nu verder moet ropa en het buitenlands gaat donderdag een de- afé Einstein. Europarle- iërs Jan Marinus Wiers- dA) en Bob van den D66) discussiëren met ïperus, internationaal is van de WD. De bo- gaat open om 19.30 uur lebat begint om 20.00 fé Einstein is aan de Rijn 19. - De dodenherdenking Zondag 4 mei om 19.00 He Marekerk. Naast bur ner W. Lemstra die het 'oord uitspreekt, herdenkingsrede ge- door mevrouw J. Belin- voorzitter is van de Ne- coalitie voor vrede. :1 wordt omlijst met or en zang van het koor [Vocale. herdenkingsdienst vindt (45 uur de stille tocht Inaar het monument kolen De Valk. Na twee I stilte is daar gelegen- het leggen van bloe- (ïerdenking worden alle en militairen herdacht b het uitbreken van de Wereldoorlog tot he- dan ook ter wereld, in )ng van het koninkrijk gekomen. Dat geldt ook fcnsen die zijn gevallen fredesmissies van inter im organisaties of die teur zijn omgekomen. LEIDEN door Wim Koevoet leiden - Volgens de burgemees ter en de politie zijn het Antilli aanse jongeren. Volgens fractie voorzitter D. Sloos van Leefbaar Leiden zijn het Noord-Afrika nen, afkomstig uit de asielzoe kersflat Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg. Volgens PvdA- 'er J. Tchiche is het vermelden van de afkomst 'irrelevant' en door Eric-Jan Berendsen leiden - De koepel van ouderen- organisaties Cosbo is boos over de afschaffing van de jaarabon nementen op de zwembaden in Leiden. Volgens de Cosbo moeten senioren nu 'astronomische' be dragen betalen om hun baantjes te kunnen blijven trekken. Dit valt volgens de Cosbo maar moeilijk te rijmen met de Nota Integraal Ouderenbeleid die binnenkort in de gemeenteraad wordt besproken. In die nota wordt een TNO-onderzoek aan gehaald waarin staat dat het wenselijk is dat ouderen meer aan sport en beweging doen. Een senior van 60 jaar of ouder betaalde tot 1 januari 100 euro voor een jaarabonnement dat toegang gaf tot alle Leidse zwembaden. Nu is dit abonne ment afgeschaft en kwam daar voor een 50-badenkaart in de plaats waar 65-plussers 66 euro voor moeten betalen. Als zij (vrijwel) op elke werkdag zwem men, ongeveer 250 keer per jaar, zijn ze nu dus 330 euro kwijt. De groep tussen 60 en 65 jaar be taalt voor diezelfde kaart 87 eu ro. Het hele jaar door zwemmen komt dan op 435 euro. Volgens de Cosbo heeft de tariefsverho ging er al toe geleid dat ouderen minder zwemmen omdat ze het simpelweg niet meer kunnen betalen en zijn er al mensen af gehaakt, met alle mogelijke ge zondheidsproblemen van dien. De Cosbo acht de prijsverho ging onacceptabel en in strijd met uitspraken in de nota. Daarom verlangen de ouderen- organisaties dat de maatregel onmiddellijk wordt ingetrokken. „Concreet wensen wij dat de si tuatie van vóór 1 januari wordt hersteld, waarbij hooguit een kleine prijsverhoging als gevolg van de inflatie mag worden meegenomen", zo schrijft de Cosbo in een brief aan B en W. „Voorts zijn wij van mening dat de leeftijd om voor een zwem abonnement in aanmerking te komen, voor alle senioren vanaf 60 jaar behoort te gelden. Wan neer het college weigerachtig zou zijn deze kwalijke praktijk ongedaan te maken hopen en verwachten wij dat deze gang van zaken door de leden van de raadscommissie voor sociale in frastructuur op zeer korte ter mijn aan de orde wordt ge steld." H. de Boer, manager sportac commodaties van de gemeente, vindt het afschaffen van het jaarabonnement 'heel verve lend'. „Maar in het hele land zijn de jaarabonnementen afge schaft. Én vergeleken met de ta rieven van andere baden in de regio zitten wij in Leiden goed. Ik heb begrip voor het stand punt van de Cosbo, maar met de oude tarieven is het gewoon geen haalbare kaart meer om de baden te exploiteren. Het is een kleine groep die inderdaad wordt gedupeerd. Mensen die het inderdaad niet meer kunnen betalen, kunnen bij diverse in stanties aankloppen voor steun." Leiden loopt niet uit de pas Een rondje langs de zwemba den in Leiden en omgeving leert dat de tarieven nogal uit eenlopen maar dat Leiden ze ker niet uit de pas loopt. Zo kost een kaartje voor een vol wassene in De Does in Leider dorp 3,30 euro, in Poelmeer in Oegstgeest 3,10, in De Zijl (Lei den) 3,25, Aquamar Katwijk re kent 3,50 en Het Wedde in Voorschoten vraagt 3,40 euro. Voor kinderen tot en met drie jaar is dat respectievelijk 3,30, 3,10, 1,75, 3,50 en 0,80. Kinde ren van 4 tot en met elf jaar betalen in Leiderdorp 3,30, in Oegstgeest 3,10, in Katwijk 3,50, in Voorschoten 3,40 en in De Zijl 2,75 euro. Het Wedde is het enige zwem bad dat nog jaarkaarten ver koopt en wel voor 230 euro. De andere baden verkopen badenkaarten variërend van een 6-badenkaart in Katwijk voor 17,50 euro, via een 12- badenkaart (34,10 in Leider dorp en 34 in Voorschoten) naar het enige zwembad dat een 50-badenkaart verkoopt: De Zijl voor 113,75 euro. In De Zijl zijn ook 10-baden kaarten te koop voor 29,25 per stuk en een 25-badenkaart voor 65 eu- leiden - Een internationaal on derzoeksteam met onder meer wetenschappers van de acade mische ziekenhuizen in Leiden en Rotterdam heeft ontdekt hoe het komt dat in veel families waarin borstkanker voorkomt, ook vaak darmkanker wordt ge constateerd. Twintig procent van deze borst- en darmkanker- families heeft een verandering van het zogeheten CHEK2-gen. Met deze ontdekking is het mo gelijk families op te sporen die extra risico op borst- en darm kanker lopen. De onderzoekers willen dat families met de afwij king in het CHEK2-gen regelma tig op borst- en darmkanker worden gecontroleerd. Deze vorm van erfelijke borst- en darmkanker was tot nu toe moeilijk te herkennen omdat darmkanker veel voorkomt. Eén op de vijftien Nederlanders krijgt darmkanker. (advertentie) 'stigmatiserend'. Het zijn allochtonen, maar óók 'gewone Hollanders', zegt een medewerkster van koffiehuis De Valk. En die waarneming komt op deze middag het dichtst bij de waarheid. Want hoewel zich ook flink wat donkere jonge mannen bij en rond het Bevrij dingsmonument nabij Molen museum De Valk ophouden, zijn het hun blanke generatiege noten die spugend, zuipend, af en toe voetballend en scheldend hun tijd doorbrengen. Het krat bier dat ze onder het zitbankje hebben staan, gaat er in een ijltempo doorheen. Ook de wat oudere, breedgeschou derde en langharige man die op hooguit drie meter afstand on gegeneerd in het struikgewas achter het monument langdurig en luidruchtig zijn blaas leegt, is* 'gewoon' een Hollander. De mevrouw van koffiehuis De Valk klaagt steen en been. Ze heeft een prettig terras aan het water voor haar klanten, maar die moeten veelvuldig het wan gedrag van het zooitje ongere geld enkele meters verderop trotseren. „Drank, drugs, schreeuwen, pissen en het mo nument bekladden", vat ze de overlast samen. Kom alsjeblieft kijken, maak foto's en schrijf er over", smeekt ze door de tele foon. „De politie? Die komt wel, maar treedt niet op. Ze kunnen hier ook niet de hele dag zijn, dat begrijp ik wel." Het is inderdaad niet pluis in dit deel van Leiden. De raadsleden die eerder deze week burge meester Lemstra aanspoorden nu eindelijk eens werk te maken Jongeren brengen spugend, zuipend, af en toe voetballend en scheldend hun tijd door rond het Bevrijdingsmonument nabij Molenmuseum De Valk. Foto: Dick Hogewoning van overlast van zich misdra gende jongeren bij Molen de Valk, hebben niet overdreven. „Echt, het wordt een hete zomer als we het daar weer op zijn be loop laten", voorspelt raadslid Sloos van Leefbaar Leiden, die al maanden tevergeefs aandringt op een harde aanpak. „We pra ten over een toeristische route door de stad. Iedereen maakt daar foto's en al die prentjes worden verpest door die knapen die zich daar grandioos misdra gen." Dat hij Lemstra onvoldoende van de ernst van de situatie kan overtuigen, heeft alles te maken met verschillende tolerantie grenzen, zegt het raadslid. Zelf is hij voor 'zero tolerance'. Maar Lemstra houdt als principe aan: vriendelijk als het kan, streng als het moet. De eerste burger is bang met een overdosis repres sie in het politieoptreden alle le ven uit de stad te jagen. En er moet in Leiden wel wat te bele ven blijven, houdt hij Sloos en anderen telkens voor. Een boodschap die op deze middag bij de smeerboel die Be vrijdingsmonument heet, als een tang op een varken slaat. El ke zin die de jongelui uitspre ken, ronden ze af met een punt van slijm. Vandaar al die klod ders op de grond en op het muurtje. Vrijwel elk statement bevat ook minstens drie keer een loze verwijzing naar een ge vreesde ziekte. „Kanker. Na al dat kankerbier kan ik niet meer voetballen. Maar ik heb die kan kerbasketbal niet bij me." Alle biermerken zijn rijkelijk verte genwoordigd bij het Bevrij dingsmonument, in glas en blik. Fietsen worden lukraak neerge kwakt. De melange van wiet en urine is er niet te harden. Als Lemstra er over een poosje een krans komt leggen, kan hij maar beter een knijper op zijn neus zetten. Toch is de situatie volgens de eerste burger rond Molen de Valk 'beheersbaar' te houden zonder verwijderingsbevelen. Hij en politiedistrictschef P. de Meij denken met extra surveil lances en toezicht te kunnen voorkomen dat hier een 'no go area' ontstaat. Veel raadsleden, onder wie Sloos, hebben daar een hard hoofd in. CDA-fractie- voorzitter W. Bleijie opperde zelfs het monument te verplaat sen. En je hoeft de oorlog hele maal niet te hebben meege maakt om Bleijie's suggestie te begrijpen. Leids bedrijf verwacht verdubbeling van werkgelegenheid leiden - Het Leidse medische bedrijf Medis Medical Imaging Systems betrekt 1271 vierkante meter kantoorruimte aan het Schuttersveld. Het snelgroeien de bedrijf verhuist uit het Poort gebouw aan de Rijnsburgerweg. Medis is gespecialiseerd in het omzetten van medische plaatjes in kwantitatieve gegevens en werkt vooral samen met het LUMC. De enorme ontwikkeling van de medische techniek heeft ervoor gezorgd dat het inwendige van het (menselijk) lichaam op aller lei manieren bekeken kan wor den. Röntgenfotografie bestaat al lang, echografie, ultra-sound en mri-scans zijn daar nu bijge komen en hebben een enorme ontwikkeling doorgemaakt. Me dis is gespecialiseerd in technie ken om aan zulke plaatjes ook metingen te verrichten. Zo heeft het Leidse bedrijf een (compu- ter-)techniek waarmee botleng- ten en schedeldoorsneden van foetussen gemeten kunnen wor den aan de hand van echografi sche plaatjes. Hiemiee wordt het mogelijk om vast te stellen of de baby goed groeit. Medis is in 1989 ontstaan uit het Laboratorium voor Klinische en Experimentele Beeldverwerking van het LUMC. Sinds 1997 zetel de het in het Poortgebouw, maar door de ontwikkeling en verkoop van nieuwe analyse technieken is het bedrijf uit zijn jasje gegroeid. Medis heeft nu vijftig personeelsleden en ver wacht binnen vier k vijf jaar een verdubbeling van het aantal me dewerkers. In medische beeld analyse wil het bedrijf marktlei der worden. (advertentie) 'Versierde straatlantaarns moeten een vervolg krijgen' door Eric-Jan Berendsen leiden - De versierde lantaarn moet een vervolg krijgen. Dat is de wens van beeldend kunste naar Frank Borst die een atelier heeft aan de Garenmarkt. Vorig jaar baarde hij opzien door een klassieke straatlamp bij hem voor de deur te vullen met pop- penbeentjes- en armpjes en te voorzien van kleurrijk glas met fruitsymbolen uit gokkasten. Bijna iedereen was blij met zijn initiatief, behalve de gemeente. Zijn kunstwerk zou de straat on veilig maken en dus werd Borsts creatie weer vervangen door een klassiek exemplaar. Inmiddels heeft Borst het plan opgevat om schoolkinderen straatlantaarns door de hele stad te laten versie ren. „Ik wil Leiden een beetje kleur geven. Kleur, warmte en gevoel. Dat zou ik ook op de kinderen willen overbrengen." Een jaar of tien geleden versier de Borst al eens een lantaarn op de Kalvermarkt. „Na een jaar was-ie weg." Een tijdje nadat hij een atelier op de Garenmarkt had betrokken, was de straatver lichting daar aan de beurt. „Niet omdat ik iets wil vernielen, maar juist om Leiden fraaier te ma ken. Met de straatverlichting kun je juist mooie dingen doen. Het huidige oranje licht vind ik snelweglicht. Met meer wit licht en een beetje kleur wordt de stad intiemer. Zo hangt er mo menteel in het kader van de Kunstroute een lantaarn van mij aan de gevel van brasserie Noroc aan de Pieterskerkchoor- steeg." Eind vorig jaar werd de lan taarnpaal aan de Garenmarkt die door Borst was versierd, door de gemeente dus weer in In het kader van de Kunstroute hangt aan de gevel van brasserie Noroc aan de Pieterskerkchoorsteeg een Chinese lantaarn van Frank Borst. Foto: Hielco Kuipers de oude staat hersteld. „Ik wist van niets. Ik heb nooit gehoord dat Leiden mijn initiatief niet op prijs stelde, laat staan dat ik een brief heb ontvangen.' Zelfs de werklieden die de 'nieuwe' klas sieke lantaarn bij mij voor de deur weer ophingen vonden het vreemd. Het materiaal heb ik overigens nooit meer terug ge zien. Het enige dat ik van de ge meente kreeg was een rekening van 800 euro voor een nieuw ar matuur." „Ik vond dat vreemd, want als een ambtenaar had aangebeld en had gezegd: 'joh Frank, ruim effe op', dan had ik dat gedaan. Ik heb namelijk geen zin in pro blemen en ik had ook helemaal niet het idee dat ik een pro bleem had gemaakt. Ik ben niet iemand die iets vernielt. Maar omdat ik wél vind dat die lan taarn een vervolg moet krijgen, heb ik een project bedacht. Ik wil van alle basisscholen in Lei den één kind per school dat daar zin in heeft, een ontwerp laten maken voor een lantaarn. Dat zou bijvoorbeeld prachtig met thema's kunnen samenval len zoals het Rembrandtjaar." „Gooi alle namen van de kinde ren die willen meedoen in een ton en trek er een aantal uit. Je moet er ook geen prijzen aan gaan verbinden. Iedereen die meedoet is een prijswinnaar. Je zou de kinderen hooguit een aandenken kunnen meegeven dat door een kunstenaar is ge maakt. Daarnaast hoef ik voor dit project geen geld te hebben. Ik zie het als een stukje culturele activiteit voor mij en de kinde ren. Die lantaarns zouden niet alleen op de Garenmarkt moe ten komen maar door heel Lei den. Ze zouden kunnen worden opgehangen bij het begin van de wintertijd en weer worden weggehaald als de zomertijd be gint. Ik heb mijn lantaarn ge had. Nu moeten de schoolkin deren het doen. Zij moeten iets warms gaan maken. Want die eerste lantaarn moet een vervolg krijgen." Bij Orange zit je nooit onverwacht zonder beltegoed. Want we sturen je een sms als je beltegoed bijna op is. the future's bright, the future's Orange www.orange.nl orange"

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11