'Premie ziekenfonds en AWBZ omhoog' BINNENLAND Brugman 'Niet voetballen met (dode) kippen' AlltO Telegraaf 2 halen: 1 betalen Spectaculaire 2e paasdag van tiMiïHïEIfi Koop: keiharde zakenman met sympathie voor de zwakken Minogue als lokkertje 'Balkenende en Bos beschadigd' bij Van Til Advies College Zorgverzekeringen 'Link met moord Nicky Verstappen' 2e Paasdag geopend bodems matrassen: Seter Bed iepvirus in rpleeghuis Pingen - De luchtweginfec- jn het Groningse verpleeg- iCoendershof, die tien isen het leven heeft gekost, d veroorzaakt door een pvirus. Het gaat om influen- L Er wordt nog onderzocht welk subtype van dit virus gaat, zo is gisteren bekend- naakt. jmmel op A16: ito's beschadigd NiDAM - Ongeveer dertig a rtig auto's hebben gister- nd chade opgelopen door- er beton en ijzer op het tdek van de Al6 lag. De pro- nen ontstonden rond 19.30 waarna de weg in de rich- rDordrecht direct werd af- jten. De auto's hadden mamelijk lekke banden of ichade, meldde de politie. erdachte eist hadevergoeding 0 - Een vrijgesproken man Zuidwolde heeft gisteren ischadeclaim van 134.000 d voorgelegd aan de recht - ik in Assen. De man werd jaar april opgepakt, omdat van werd verdacht tien jpleden de 15-jarige An- [uten te hebben gewurgd, ttdelijk sprak de rechtbank en hem vrij. Het OM zag hoger beroep. naliërs ger vast NTRicht - Het Somalische tar dat wordt verdacht itrokkenheid bij de dood laby Buahja in Sittard, iger vastzitten. De rech- missaris in Maastricht jisteren de 27-jarige man len dagen in bewaring ge- Zijn echtgenote blijft nog dagen vastzitten. De rech- commissaris beval tevens ionderzoek naar het gees- ïermogen van de mannelijke lachte. Het meisje viel dins- ;van de vijfde verdieping leen flat en kwam daardoor ihet leven. lidebrand door hietoefeningen iarde - Op het terrein van Artillerie Schiet Kamp (ASK) lHarde worden voorlopig aschietoefeningen meer ge iden. )e landmacht heeft leren bevestigd dat de heide- nd donderdag is veroorzaakt neen schietoefening. Het beerde ongeveer hon- Ihectare heide. roep eind gustus Urdam - De behandeling ide strafzaak in hoger be- p tegen Volkert van der G., is veroordeeld wegens de ord op Pim Fortuyn, vindt Óoedelijk nog vóór het ein- m de zomer plaats. Het nbaar ministerie hoopt eind ustus met de zittingen te nen beginnen. Of Van der Dok in beroep gaat tegen het is van de rechtbank is nog lekend. pend gebrek geplaatsen uag - In de Randstad en iven is een nijpend ge- aan stageplaatsen voor eegkundigen ontstaan. Dat door het grotere aantal ïldingen voor de oplei- i verpleegkunde. De in hebben dit jaar twee Dveel inschrijvingen, lige opleidingen overwe- «n studentenstop als blijkt ikenhuizen niet voor vol le stageplekken kunnen SL De beroepsorganisatie ileegkundigen NU91 om opheldering gevraagd. trentuinen ogen inenten ihaag - De dierentuinen en tnparken mogen hun vo- inenten tegen de vogelpest, ministerie van landbouw tft dat gisteren bevestigd. De derlandse Vereniging van rentuinen (NVD) vroeg vori- naand al om vogels in die- tuinen te mogen vaccineren. nu verleende toestemming ekent dat de belangrijke vo- mllecties niet verloren zul- aldus de NVD. zaterdag ig april 2003 door Tjeerd Adema hunsel - Uitzendbureaus werven werklozen en studenten om de stinkende kadavers op te ruimen in de vogelpestgebieden. Voor tien euro per uur. Onze corres pondent meldde zich aan in Hun sel. En hield het na een dag voor gezien. Een penetrante geur komt me tegemoet bij binnenkomst in de grote donkere hal. Een menge ling van rotte eieren en kippen lijken. Twee dagen eerder zijn hier ruim honderdduizend leg- batterijkippen vergast. De dode beesten liggen per vijf in hokjes van ongeveer veertig bij 45 cen timeter. Zwetend lopen mijn collega's met een kruiwagen door de smalle gangen om de dode kippen uit hun hokken te halen. Welkom bij de kadaver- ruimers van Hunsel, het Mid den-Limburgse plaatsje waar vorige week een pluimveehou derij werd getroffen door de vo gelpest. Nadat de beesten waren gedood, zijn werklozen en stu denten bezig met afvoeren van de kadavers. Ook ik heb me aan gemeld bij een uitzendbureau, om mee te helpen voor tien eu ro per uur. Zorgvuldigheid is geboden op en rondom het terrein van de pluimveehouderij. Bij aanvang moet ik aan militairen een be wijs van vaccinatie tonen. Met een daarna behoor ik me te ont doen van al mijn spullen en kle ren. Inclusief ondergoed. Een geheel nieuwe outfit komt er voor in de plaats: joggingbroek, overall, laarzen, haarnetje, mondkapje en een virusweren- de bril. Het laatste is niet ver plicht. Ik slik immers, net als alle anderen, pillen tegen oogontste king. „Niet voetballen met de kippen", roept een toezichthou der van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) alle ruimers toe. De controleur refereert aan een voorval van een week geleden, toen enkele ruimers op staande voet werden ontslagen, omdat zij op een pluimveehouderij in Neder- weert 'kippetje gingen trappen'. Met de waarschuwing maakt hij de ruimers duidelijk dat zij hun taak uiterst serieus moeten uit voeren. Want je bevindt je op particulier terrein en de kans op verdere verspreiding van het vi rus neemt zo alleen maar toe, benadrukt de RW-medewerker. De alarmerende woorden ma ken geen grote indruk op de rui mers. Gekloot wordt er toch met de kippen. De dode beesten ma ken immers nog geluid als je er in knijpt. De laatste lucht in de kippenmagen drukt zo tegen de stembanden. Bij het beetnemen van de eerste kip schrik ik er even van, maar na verloop van tijd raak ik eraan gewend. Het gooien met kippen is de ka- daverruimers ook niet vreemd. „Je moet wel goed kijken hoe je de kip vastpakt, als je gooit. Als je ze bij de hals pakt, blijft de kop soms tussen je vingers zit ten", zegt een van de ruimers. Door de warmte buiten is het broeierig in de hal, waardoor de toevlucht van vliegen die op de kadavers afkomen niet te ver mijden is. Na twee uur kruiwa genlopen wordt me gevraagd de vrachtwagen op te klimmen en in de grote bak met kippen te klauteren. De dieren liggen er met bergen op elkaar. De bees ten glimmen in de warme zon en zijn net gedesinfecteerd. De rode gloed gif bedekt de kada vers. Een dampende stank stijgt Amsterdam - Het wassenbeeldenmuseum Madame Tussaud in Am sterdam heeft zangeres Kylie Minogue even in het zonnetje gezet om zo het publiek naar binnen te lokken. Maar niet iedereen is welkom. Een toeriste uit Oostenrijk mocht met haar hondje niet naar binnen, ofschoon het viervoetertje veilig in een rugzak zat. Foto: ANP/Evert Elzinga (advertentie) den haag/gpd - CDA-leider Bal kenende en PvdA-leider Bos zijn beiden beschadigd door het af breken van de kabinetsonder handelingen. Dit stelt oud-pre mier Kok. „Ze zullen het zich beiden aantrekken dat het niet gelukt is. Want het is zowel voor Balkenende als Bos een deuk", aldus PvdA'er Kok gisteravond in het tv-programma Twee Van daag. Volgens hem was een CDA-PvdA-kabinet het meest logisch geweest gezien de uit slag van de verkiezingen. Naar zijn mening was zo'n coalitie al bijna rond. Maar je moet als partij niet tegen iedere prijs wil len regeren, aldus Kok. „Die prijs kan te hoog zijn." (advertenties) m www.dutotelegraaf.nl 2e paasdag open van 10.00 tol 17.00 uur Ons adres: Openingstijden: Noordertiade 1038 Ma-Dt-Wo 9 30-17 1823 CJ Alkmaar Do-Vr 9 30-21 00 w Telefoon (072) 5112760 Za 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Eigen partieefierren www vanM.nl mm op. De massa dient geëgaliseerd te worden. Tot aan mijn knieën sta ik in de kippen en het kost me soms moeite mijn evenwicht te bewaren. Het lijkt net of ik over op een hoop kraakbeen loop. „Hier is het wel oké, hè. Ten minste even in de buitenlucht," roept een mede-uitzendkracht me toe, terwijl de laadschop van de bulderende shovel nog geen halve meter langs me voorbij schiet. De meeste ruimers vinden de verdiensten goed. Bovendien is het momenteel lastig een baan tje te vinden. „Je moet pakken wat je pakken kan. En de toesla gen 's nachts zijn goed. Al maak je soms wel dagen van twaalf, dertien uur en moet je 24 uur per dag paraat blijven", zegt een oud-student theologie. In het begin van de avond, na zeven uur werken, hou ik het Kippen ruimen aan de lopende band. Foto: ANP/Marcel Antonisse voor gezien. Ik heb ruim zeven tig euro verdiend. De ploegen dienst werkt nog tot midder nacht door. „Trekje het niet meer", vraagt een van de mede werkers. Ik geef een bevestigend knikje. Hij wijst me op het feit dat ik misschien toch maar be ter een ander uitzendbaantje kan nemen. „Ben blij dat je geen kalkoenen hoeft te rapen. Die wegen minstens vijftien kilo per stuk. Dan ben je binnen de kort ste keren bekaf." den haag - De premies voor het ziekenfonds en de AWBZ moeten komend jaar fors omhoog. De al bestaande tekorten dreigen an ders nog veel verder op te lopen. Dat is het advies van het College voor Zorgverzekeringen CVZ aan de partijen die een nieuw kabinet moeten formeren. De premie voor het ziekenfonds zou met 0,76 procent moeten worden verhoogd, die voor de AWBZ met 1,61 procent. Beide premies zijn op de loonstrookjes verwerkt in de belastingheffing, waardoor niet voor iedereen duidelijk is wat de effecten zijn. De premie voor het ziekenfonds is nu 8,45 procent en zou naar 9,21 procent moeten. Die voor de AWBZ is 12,05 procent en zou naar 13,66 procent moeten. De grondslag voor de heffing is het brutoloon. Het ziekenfonds betaalt de zogenoemde gewone ziektekosten (huisarts, tandarts, specialist, etc.) tot een bepaalde inkomensgrens. Deze is op dit moment 31.750 euro per jaar voor werknemers, 20.250 euro voor zelfstandigen en 20.200 eu ro per jaar voor mensen met AOW. Daarboven moeten men sen zich particulier verzekeren. De AWBZ - anders dan het zie kenfonds een voor iedereen toe gankelijke volksverzekering - be taalt de buitengewone ziekte kosten, die veelal verband hou den met langdurige of chroni sche ziekte, opname in een ver pleeghuis, etc. Al eind vorig jaar signaleerde het CVZ dat er grote tekorten waren in de gezondheidszorg, vooral bij de AWBZ. Deze worden ver oorzaakt door de vergrijzing, de vooruitgang in medische weten schap en technologie en door dat er grote maatschappelijke druk is om wachtlijsten weg te werken. Het CVZ waarschuwde eind vo rig jaar al minister De Geus (so ciale zaken) dat bij ongewijzigd beleid het gat van de AWBZ in 2006 veertien miljard euro zou belopen. Ook nu wijst het adviescollege de formerende partijen op een miljardengat van ongekende omvang in de komende drie jaar. Behalve premieverhoging, wordt als oplossing gesugge reerd eigen bijdragen in te voe ren. Daarnaast zouden bepaalde vormen van dure zorg moeten worden uitgesloten. Wie die toch wenst te hebben, moet dat maar zelf gaan regelen. maastricht/anp-dpa Het openbaar ministerie (OM) in Maastricht houdt rekening met een verband tussen de onlangs gepleegde moorden op twee kinderen uit het Duitse Es- chweiler en de moord op Nicky Verstappen. Het lichaam van de toen elfjarige Nicky werd vijf jaar geleden in dezelfde streek gevonden. De Maastrichtse persofficier van justitie A Rogier bevestigde gisteren dat het OM de Duitse justitie zal vragen om informatie. Politie en justitie kij ken met belangstelling naar het onderzoek van de Duitse justitie naar de moord op de 9-jarige Sonja Spreeberg en haar 11-jari ge broertje Tom enkele weken geleden. De Zwitserse politie heeft donderdag twee mannen uit Eschweiler, die van de moord en van seksueel misbruik verdacht worden, uitgeleverd aan Duitsland. De twee ver dachten hebben inmiddels de moorden op Tom en Sonja be kend, aldus het OM in Aken.Nicky Verstappen uit het Noord-Limburgse Heibloem verdween op 10 augustus 1998 tijdens een jeugdkamp op de Brunssummerheide. Anderhalve dag later werd zijn lichaam ge vonden in de buurt van het kamp. Hij was met geweld om het leven gebracht en vooraf mogelijk ook seksueel misbruikt. Een dader is nooit gevonden. Eschweiler ligt op zo'n vijftien kilometer van Brunssum. (advertenties) DESIGNCENTRUM ■■■■■■■■■Ml van 11.00 tot 17.00 uur KEUKENS BADKAMERS Den Haag. Binckhorstlaan 113 C C Wateringen*, 's Gravenzandseweg 25 Zoeterwoude. Hoge Rijndijk 195 ly A (*van 12.00-17.00 uur) V I [J 'Voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www brugman.nl Voor de dichtstbijzijnde véstiging zie de Beter Bed huis-aan-huis folder, de Telefoongids, Gouden Gids (zie bedden), óf kijk op www.beterbed.nl 'Alle filialen 2® Paasdag geopend, behalve Beter Bed Harderwljkl 2e Paasdag Open van 10 tot 17 uur! door Michel Brandsma Groningen - Jarenlang opereerde Henk Koop, die afgelopen woens dag werd gearresteerd, in betrek kelijke stilte. Bij het grote publiek werd hij pas bekend door de bouwfraudeaffaire. Wie is deze man die vanuit Villa Gelria in Groningen zijn imperium be stiert? Portret van een succesvol ondernemer die heel gewoon is gebleven. Hij treedt niet zo vaak in de pu bliciteit, maar op vrijdag 6 sep tember 2002 moest hij wel. Voor het oog van televisiekijkend Ne derland werd Henk Koop ver hoord door de parlementaire enquêtecommissie. Zelfverzekerd, nauwelijks inter rupties of tegenspraak duldend en soms ronduit aanmatigend sprak hij de commissie toe. Hier zat geen zenuwachtige ambte naar of een manager van het tweede garnituur; hier zat de grote baas uit Tjuchem, een door de wol geverfde selfmade man. Henk Koop is bikkelhard, zeg gen de mensen om hem heen. Eist het uiterste van zijn mede werkers. Gaat zijn concurrenten genadeloos te lijf en slaat de plank zelden mis. Ze noemen hem een strateeg, een sluwe ondernemer, een winnaar, maar ook een man die ondanks zijn succes heel ge woon is gebleven. Een echte Groninger die nog elk jaar de in woners van Tjuchem een dagje mee uit neemt. Lekker met z'n allen ergens stampot eten, of snert. Maar er bestaat ook een andere Henk Koop, zeggen zijn critici. Zij spreken over een harde, ran cuneuze man die er niet voor te rugdeinst anderen in het open baar voor schut te zetten. Niet voor niets dragen de ganzen in zijn vijver de namen van ontsla gen managers. Bij Koop vlieg je er zo uit, weten zijn medewerkers. Hij eist 100 procent van zijn mensen. Wie hem belazert wordt keihard te ruggepakt. Hij is berucht om Henk Koop. Foto: GPD/Harmen de Jong zijn uiterst botte gedrag. Dat heeft hem veel vijanden opgele verd, maar zijn directe karakter vormt ook de basis voor zijn succes. Niet lullen maar doen, lijkt zijn lijfspreuk te zijn. Hij is zeer doortastend en gaat recht op zijn doel af. De meeste mensen praten met een mengeling van bewonde ring en ontzag over Koop. Ze kennen zijn harde kant, maar zien ook de humorist, de gewo ne jongen van het Groninger platteland. De man die de Josti- band sponsort uit sympathie voor de zwakken. Zakenrelaties beschrijven hem als een ondernemer met on voorstelbare gaven. Een intelli gente, sluwe zakenman die vooruit denkt en de handel vroegtijdig herkent. Henk Koop is een meester in het overnemen en succesvol maken van matig draaiende bedrijven. Hij schat bedrijfskansen snel en metho disch in, zeggen zijn vrienden. En hij weet wat er leeft onder de mensen. Toen de bouwfraudeaffaire zich ontwikkelde, en de naam Koop vrijwel dagelijks in de kranten stond, trok de grote baas per soonlijk langs de bedrijven om zijn mensen een hart onder de riem te steken. 'Jullie zullen er niet onder lijden', zei hij dan. 'Ik sta achter jullie.' Henk Koop wordt op 31 au gustus 1945 geboren in Tju chem. Na het doorlopen van de middelbare landbouw school gaat hij aan het werk in het loonbedrijf van zijn fami lie. In 1976 beginthij een aan- nemerij, in 1984fljtemt hij Nacap over. Dit pjpleidingbe- drijf wordt de moneymaker van zijn concern. Het geld dat Koop verdient met de aanleg van pijpleidingen, gebruikt hij om zijn bedrijf uit te bouwen tot de Koop Groep, een aan- nemerij in de breedste zin van het woord. Het concern ope reert wereldwijd en biedt werk aan bijna vijfduizend mensen. Henk Koop is voorzitter van de raad van bestuur en, voor zover bekend, enig aandeel houder. Volgens het zaken blad Quote bedraagt Koops persoonlijke vermogen 140 miljoen euro. Daarmee staat hij op plaats 105 in de top-500 van meest vermogende Ne derlanders.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3