TERUGBLIK OP DE Zonder u geen Singelloo) Frons Bos loopt voor heel veel extra 's De bezemwagen komt leeg over de finish Rode horde waaiert uit over Leidse singels Deelnemers Hollen met Han zijn al over de hel 28e m Leidsch Daablad De organisatoren LPSV Hallo Bingellopers, loopsters en lopertjes, De Singelloop in 2004 'Hou vast dat tempo', wordt er door een toeschouwster geroepen als de laatste deelnemers aan de Singelloop al wandelend het NUON-terreln verlaten. Het Is zo druk dat de bocht naar de Langegracht als flessenhals blijkt te fungeren waardoor het tempo vooralsnog erg laag is. Vereniging, opgericht in 1927, is een sportvereniging uitsluitend voor mensen, die werkzaam zijn bij de politie. De vereniging neemt deel aan allerlei sportevenementen in binnen-en buitenland, maar organiseert ook zelf veel wedstrijden e.d. zowel voor de politie als voor de burgerij, een voorbeeld hiervan is de Singelloop. NUON participeert voor het negende jaar en voelt zich verbonden met de loop. Start en finish vinden plaats op het NUON-terrein. Ruim 2.000 lopers vinden hun weg naar de Langegracht om vandaar de kilometers langs de Leidse singels af te leggen. Nuon is graag gastheer voor alle deelnemers om hiermee hun verbondenheid met al hun klanten te benadrukken. Leidsch Dagblad De samenleving kan niet zonder kranten. De journalisten van de krant zijn de waakhonden van de democratie. Zij leggen de vinger op veranderings processen. Met heel weinig voorbereidingstijd schrijven onze journalisten dagelijks berichten over nieuwe ontwikkelingen in Leiden en de omringende gemeenten. Lef, objectiviteit en creativiteit, het checken van feiten is daarbij van het grootste belang. Ervaring telt. Al 143 jaar vertalen de verslaggevers van het Leidsch Dagblad hun wakend oog en luisterend oor in het geschreven woord. Ronald Pesant, de chauffeur van de bezemwagen start de dieselmotor en zet het voertuig langzaam in beweging. Op de Oude Herengracht heeft hij het al gezien: 'dit wordt een drama', zo schat hij het ver dere verloop van de Singel loop in als de eerste wande laars zich al aandienen. Maar het valt mee. Het zijn twee dames die voor de Vierdaagse blijken te trainen. .Rij maar door wij doen voor spek en bonen mee', aldus een van de twee. En als een motoragent belooft hen extra in de gaten te houden, geeft Pesant gas en gaat op de Herensingel met een sierlijke boog om het duo heen. Ter hoogte van de Zijlpoort is er voor bijrijder Karei van Huis werk aan de winkel. Hij tilt het eerste lopertje in de bezemwa gen, zet hem neer en biedt een blikje fris en een Mars aan. De 'uitvallers' dienen zich nu in rap tempo aan. Pijn in het scheenbeen, pijn in de zij en last van de longen, blijken de belangrijkste dwarsliggers te zijn. En er heerst ook een wijd verbreid misverstand. Want een aantal deelnemers denkt dat als je eenmaal in de be zemwagen zit, je er nooit meer uitkomt. „Nee, ik ga er niet in, ik blijf wel lopen.'1 Karei van Huis stelt dat beeld meteen bij. „We vangen de mensen hier alleen op, laten ze even op adem en verhaal ko men en bieden iets aan." Hij verricht wonderen met een frisje, een stukje chocola en zijn peptalk. „Daar gaan we weer", voegt hij een paar lop ers toe die op de Witte Singel de vrijheid weer verkiezen. „Loop je eigen tempo en let op je ademhaling. Rustig aan beginnen anders ga je gelijk weer kapot." Op de Maresingel worden de nog aanwezige lopers die in de bezemwagen zitten, gecon fronteerd met de eerste deel nemers die al gefinisht zijn, en lopend huiswaarts keren. „Hoe is dat nou mogelijk", zo vraagt een meisje zich hardop af. „Hoe krijgen ze dat voor el kaar. Om zo hard te lopen." „Dat kan jij ook", antwoordt Van Huis. „Als je maar hard genoeg traint dan ga je als een speer." Het blijkt een goede motivatie te zijn voor de laatste 'uitval lers' om de bezemwagen weer te verlaten. Met een ultieme krachtsinspanning volbrengen zij de laatste honderden met ers van het parcours en draaien het NUON-terrein op als ware winnaars. Per slot van rekening is de Singelloop een prestatieloop. Na precies 58 minuten en 34 seconden komt ook de bezem wagen over de finish. Het voertuig is op Ronald Pesant en Karei van Huis na leeg. Jullie heb ten een fantastische verrassing voor de bewoners van Nieuw n DAT BfLTJJ. EXJKA voor de bewoners. Net resultaat dat Jullie bij elkaar gelopen hebben, is boven al onze verwachtingen. Uiteraard houden weJullie via o.a. het Leidsch Dagblad op de hoogte van de Zoals al eerder In de media aangegeven, wicht onze bewoners dit Jaar een verhutzJng van de EUsabethhof naar de Wild dreef en de Merelstraat In .£n er weer 'een. Milt u de Stichting Vrienden van Nieuw Buitenzorg' alsnog steunen? (giro: 4091964, ten name van Stichting Vrienden van Nieuw Buitenzorg. Vrienden van Nieuw Jelle Linnekamp (PV NUON) overhandigt de cheque aan Bea de Haan en Dirk-Jan Vemneij van Nieuw Buitenzorg. Foto: Mark Lamers. OBS De Meerpaal ook dit jaar weer van de partij De Meerpaal deed vorig jaar al mee aan de Singelloop, maar zij waren te laat voor vermelding in de krant. "Dit jaar overkomt ons dat niet meer" dachten zij bij de Meerpaal. Zij waren dan ook de eerste die de deelnemerslijst van de 28e Singelloop bij het Leidsch Dagblad deponeerden. Helaas, toch ging het weer mis, en natuurlijk waren zij teleurgesteld. Daarom, alle leerlingen van De Meerpaal geweldig dat jullie ook dit jaar weer meeliepen en volgend jaar let de organisatie dubbelop als jullie namen binnenkomen. Dit jaar viel de Singelloop vroeg, in verband met alle feestdagen en vakanties. De organisatie heeft de agenda van 2004 er al bij gepakt en wij kunnen u dan ook laten weten dat de datum voor volgend jaar alweer vast staat. Noteert u hern alvast in uw agenda? Vrijdag 16 april 2004. De Singelloop kan niet zonder de inzet van vrijwilligers en vele anderen. De organisatie j daarom de volgende personen en/of instellii bedanken voor hun inzet bij de 28e Singello van vrijdag 11 april. De starter van dit jaar, Henk Angenent Gemeente Leiden, Dienst Milieu en Beheer afd wegbebakening. Zij zorgen dat de hekken lanj route staan, de kilometerpaaltjes worden gepl de banieren worden opgehangen, het verwijde van obstakels op de route. En bovenal hun inzet bij de voorbereidingen. Dynamicom, voor het beschikbaar stellen van hoogwerker waarmee de spandoeken worden opgehangen. De firma Koolmoes voor de assistentie op het terrein, het sjouwen van de hekken en de hulp] bij het opruimen. SportCity en dan met name Mathilde, voor ha^ enthousiaste en opzwepende warming-up. Het kantinepersoneel van Nuon voor de warme maaltijd De dames en heren van de catering van het Politiebureau, voor de heerlijke drankjes en ha| Natasja Kruts van N.Kruts Groenten en Fruit, voor het beschikbaar stellen van de sinaasapd Teun de Reede, onze vaste speaker, voor zijn I enthousiasme en gezellige praat gedurende de Wim van Duivenbode, die dit jaar weer meere achterop de motor en vandaar verslag uitbracl Eric Jan Berendsen en Tim Brouwer de KoninJ hun hulp en leuke stukjes op de Singelloop pagina's. Ted van der Meer, die ook dit jaar weer de leu tekening verzorgde voor op de poster. Ook he| ontwerp van de medaille is van zijn hand. Willem de Vriend, voor het opmaken van de pagina's in het Leidsch Dagblad. ledereen die zo vriendelijk was om de poster c te hangen. De vele scholen die weer in grote getale aanwezig waren. De ervaren EHBO-mensen. De heren en dames van Politie Hollands Midd voor het uitzetten en vrijmaken van het parco| De heren van de muziektent, voor het beschil stellen van de tent en de op en afbouw hiervai| DIOK voor hulp als parcoursassistenten. De voorverkoopadressen: de winkels van Wou Bergers, De Zwarte Wolf, Wijnand Sloos, Runnersworld, De Wolky Shop, Top 20 Games Sporters. De receptie van het Politiebureau en dames van de receptie van het Leidsch Dagbli De medewerkers van Molen de Put en Molen <j Valk voor het versieren van beide molens. De Brandweer Leiden voor het ophangen van spandoeken bij de Langegracht. Alle mensen die langs het parcours stonden o| lopers aan te moedigen. En als laatste natuurlijk alle lopers. Foto: Mark Lamers. Frans Bos geeft voor de start zijn "pot met goud" aan Tineke Collée van de Singelloop. Als ik dan toch meedoe, dan doe ik het ook meteen goed. Onder dat motto liep Frans Bos uit Zoeterwoude vorige week de Singelloop. De 48-jarige medewerker van V D in Leiden, Frans werkt op de kampeer-afdeling, haalde in zijn eentje maar liefst 583,69 euro op voor het goede doel, Nieuw Buitenzorg in Leiderdorp waar ernstig, meervoudig gehandicapten wonen. Het was op zich al een klein wonder dat Frans Bos vorige week meeliep. Vorig jaar was hij namelijk nog ernstig ziek maar nadat het genezingsproces zich had ingezet, besloot hij zich aan de Singelloop te wagen. "Tegen collega's bij V D had ik gezegd: 'dat dat moet ik toch ook kunnen redden'. En als je dan A zegt, moet je ook B zeggen en ook iets extra's voor het goede doel geven." Dus maakte Bos zelf een stencil over de Singelloop, het goede doel en hemzelf en ging de boer op. Leden van de voetbalver enigingen Meerburg (waar Bos 15 jaar speelde) en SJZ (waar Bos nu in het 8ste voetbalt) sponsorden, de stamgasten van café Landzicht gaven geld, personeel van V D doneerde en ook de in voetbal kringen bekende Cees Jansma gaf een financiële bijdrage. Dat betekende natuurlijk wel dat Bos de Singelloop moest voltooien. Dus ging hij in training, deed diverse loopjes van tussen de 2 en 4 kilometer en liet zich op de middag van de Singelloop uitgebreid masseren en losmaken door Theo Schrader, de fysiotherapeut van de Nederlandse schaatsploeg. Soepeitjes slaagde hij er vervolgens in het evenement af te maken. „Een mooie manier voor mezelf om fit te blijven." De organisatie van de Singelloop was zo onder de indruk van de extra inspanningen van Frans Bos, dat hij in de kantine van het politiebureau aan de Langegracht, op de feestelijke bijeenkomst na het evenement, flink in het zonnetje en de bloemetjes werd gezet. Hollen Met Han loont. Dat bleek wel tijdens de 28ste Singelloop. Alle deelnemers die zich hadden gehuld in de opvallende rode thermoshirts haalden fluitend of hijgend en puffend de eindstreep. En ook de grote roerganger, oud-to patleet Han Kulker, maakte een goede indruk bij zijn rondgang over de s Zijn volgelingen zijn inmiddels ruimschoots halverwege hun voorbereiding op het eind doel: de 10 of 21 kilometer tij dens de Leiden Marathon. Voor de 'absolute beginners', die bij het begin van de har dloopcursus in januari nog nooit georganiseerd hadden hardgelopen, geldt zelfs let terlijk dat zij over de helft zijn. Want wie op 11 april een dik ke 6 kilometer over de Leidse singels voltooit, houdt het op zondag 8 juni (Pinksteren) on getwijfeld 10 kilometer vol. De hele taaie Hollen Met Hanners kiezen dan overigens voor de halve marathon. De voorbereiding van de groep op de Singelloop krijgt steeds meer trekjes van een ritueel. Zo verzamelen de har dlopers en hun trainers zich steevast een uur voor het startschot op de Leidse atle tiekbaan. Tergend langzaam slingeren zij vervolgens als een rood lint door de stad. Na een intieme warming-up, ver van de drukte op het startter rein bij energiebedrijf NUON, gaan Han Kulker en de zijnen pas op het allerlaatste ogen blik op in de meute. Han Kulker is na het startschot van topschaatser Henk Angenent niet meer te houden. Hij laat de hele groep zijn hielen zien. Een enkeling klampt zich vast aan een andere trainer, voor zo ver die nog niet is verzwol gen door het duizendkoppige peloton. Maar voor de meeste 'Hanners' is het 'ieder voor zich'. Na een moeizame start die door de drukte vele minuten duurt waaiert de rode horde uit over het asfalt. Na een half uurtje druppelen de eerste groepsleden bin nen, moe maar voldaan. De allerfrtsten huppelen daar na zelfs nog terug naar de atletiekbaan, waar de kantine baas trakteert op koffie en thee. Een enkele geluksvogel krijgt bloemen voor haar kra nige prestatie. Runners Club leggen d druk op een rustige weel Volgende week zaterdag er alweer een gezame clinic op het programma Daarvoor moet alle verm heid weer uit de spieren wenen zijn. Let u op de rode shirts!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 36