'Case modding' maakt van pc kunstwerk MULTIMEDIA Nintendo kreunt Rainbow Six Raven Shield Project IGI 2 arbie op Gameboy oekers houden het simpel 'ar and peace C HDC975 ZATERDAG ig APRIL 2003 el Tribe oogstte alom bewondering met het adventure enkele jaren geleden, gebaseerd op het Germaanse hel- iepos, en de langdurige opera die Richard Wagner er aan de. Hoewel het spel als adventure niet helemaal ge ld was zat er enorm veel sfeer in, met mooie muziek en goede acteurs ingesproken stemmen, waardoor zelfs de landstalige versie best te pruimen was. Het spel was in Pr geval een culturele ervaring van formaat. Met Ring II ipt Arxel Tribe deze prestatie te overtreffen, maar helaas I bedrijf daar niet vollledig in geslaagd. Het blijft een sel waarom de programmeurs blijven vasthouden aan aliening van een adven- pmet het toetsenbord, «ijl de muis daarvoor veel geschikt is. Hoewel het Bemaal mooi uitziet idt afbreuk gedaan aan pelpiczier door de on- digc bediening. Wat blijft t culturele diepgang, en deel I kon waarderen zal lil wellicht ook een mul- fdiale verrijking vinden, h blijft het jammer dat er imeer aandacht aan de elbaarheid is besteed. Ad- iprijs: 40 euro. latte: j2.arxeltribe.com Ze waren de laatste jaren al wel iets hipper geworden. Die grijze kasten op of onder bureaus. Waarvan de naam 'systeemkast' eigenlijk al aangaf dat een ding maar echt telde. Functionaliteit. En niet het uiterlijk. Al zijn er nu al meer systeemkasten die er iets gelikter uitzien, ze zullen niet snel een plekje krijgen in the Mu seum for Modern Art. Maar daar gaat misschien ver andering in komen. Door 'case modding'. Kees Wat? Case mod eling, het verfraaien van je sys teemkast. En denk nou niet dat je er vanaf komt met een stic kertje plakken. Neonverlichting, doorschijnende zijkanten, ver chroomde onderdelen. Niets is de echte casemodder gek ge noeg. Tot een heus aquarium in je pc. Het is de jonge generatie computergebruikers, de fanatie ke aanhangers van LAN-party's waar massaal spellen worden gespeeld via een supersnel net werk, die het casemodden een forse zet hebben gegeven. Eerst uit gewoon praktische overwe gingen. De 'heavy users' hadden voor het echte 'gamen' hun ma chines met steeds zwaardere processoren uitgerust. En de opkomst van de AMD-processo- ren, goedkoop en bijna net zo snel als de duurdere Pentiums, zorgden voor een behoorlijke warmteontwikkeling in de pc. Zeker als de processor door het zogenaamde 'overclocken' nog eens extra werd opgevoerd en er een extra zware grafische kaart in de computer werd gestoken. Dus kwamen er ventilatoren met meer capaciteit op de markt. Of werden de platte ka Barbie Groovy Games en Secret Agent Barbie, lanceert nsposia zijn eerste twee Game Boy Advance titels, met Jerlandstalige handleiding. In de toekomst plant Trans- sa ook Nederlandstalige GBA-titels. Barbie Groovy nes bevat een collectie van negen klassieke minispelle- Rij naar het strand voor een damspel of speel boter- i en-eieren in het park met geurige bloemen en fladde- de vlinders. Je kimt met Barbie spelen of met een van rzes beste vrienden. Of daag een van je eigen vrienden voor een wedstrijd. Of word de partner van Secret Agent bie en spoor samen met haar een internationale dief op lil nieuwe spionageavontuur vol actie en hightech gad- i.Over de hele wereld worden kroonjuwelen ont- emd. De sporen wijzen in de richting van een crimineel sterbrein, de boosaardige Camille. Help Barbie om un cover te blijven terwijl ze de verdachte op de hielen zit ir Engeland, China, Italië en Mexico en ze de intriges atlegt. )e spellen zijn bedoeld voor kinderen vanaf 6 Ze kosten 45,99 euro per stuk. bsite: www.transposia.be derlanders zoeken bij zoekmachines op het web naar één Md. Als een adres ze bekend voorkomt lijkt, klikken ze uit de resultaten door. Vier op de vijf gebruikers van ^machines vindt meestal wat hij of zij zoekt, zo niet dan 'beert bijna de helft het bij een andere zoekmachine. Fa- iete onderwerpen bij zoekdiensten zijn respectievelijk va- Hes, software, boeken, cd's en gezondheid. Dit blijkt uit Nationale Search Engine Monitor 2003, een gezamenlijk lerzoek van het webbedrijf Checkit en het intemetonder- kbureau R&M Interactive dat twee maal per jaar wordt ouden. Voor het onderzoek werden 650 intemetgebrui- 5 ondervraagd over hun zoekgedrag, oiogelijkheid bij zoekmachines om meer dan één woord e tikken, wordt door 38 procent benut. Slechts een min heid (12 procent) maakt daarbij gebruik van de en/of- •ctie om die zoekopdracht precies te specificeren. De uw aan de eerstgebruikte zoekmachine is maar laag. Al- obij Google blijven de gebruikers het langer proberen als de eerste keer geen succes hebben: 35 procent probeert dan nog een keer bij Google. Bij Ilse en Startpagina gaat m dan de helft meteen naar de concurrent. bels in de systeemkast vervan gen door ronde waardoor er meer lucht door de kast heen kan. Al snel begonnen de eerste 'modders' hun eigen kast te voorzien van extra openingen en weer meer ventilatoren. Zo'n kast elke keer meeslepen naar een LAN-party is ook geen licht klusje. Dus werden er mooie chromen handvatten vastge schroefd aan de bovenkant. Of speciale tassen waar alles in past. Als je die kast toch moet verbouwen, kun je hem net zo goed ietsjes mooier maken, zo moet ooit een hardcore gamer gedacht hebben. Zeker als je computer op een LAN-party daarmee behoorlijk wat bewon derende blikken trekt. En daar mee werd het case modden ge boren. Het in het Limburgse Margraten gevestigde bedrijf Re- com is momenteel een van de grootste importeurs en leveran ciers van alles wat er op dit ter rein te vinden is. Volgens Lucien Essers van Recom heeft het case modden een ware vlucht geno men. „Het is langzamerhand een hy pe aan het worden. En die be perkt zich niet meer tot de groep van 14 tot 20 jaar die IAN-party's afschuimt. Al zit daar nog wel de grootste doel groep. Maar we merken dat het mode wordt om je computer 'custom fit' te laten maken. Mensen met geld die iets moois op hun bureau willen hebben. En daar best wat geld voor over hebben." Zo pronkt in de show room van Recom een compleet van plexiglas gemaakte design- kast. Uitgerust met een behoor lijk forse waterkoeling. „Tame Lucien Essers van Recom tussen de opgeleukte computerkasten. „De saaie pc-kast kan best wat verfraai ing gebruiken." Foto: GPD/Dierk Hendriks lijk duur, maar door de gekozen methode wordt zo'n pc nog eens een heel stuk stiller. En dan telt niet alleen design, maar ook het praktische aspect. Het nutti ge verenigd met het aangena me." Zo'n apparaat kost echter al snel een paar duizend euro. En dan moet er nog een beeld scherm bij. KassaJ Moet modden dan zo duur zijn? Volgens Essers hoeft dat niet. „Wie een beetje handig is, kan heel erg veel zelf. En je ziet dat de modders van het eerste uur ook zelf bezig blijven. Die halen hun complete kast uit elkaar, sierspuiten de hele handel. In het begin moesten ze zelf overal onderdelen vandaan halen. Toen wij dat een paar jaar gele den doorkregen, zijn we zelf in deze handel gestapt. Nu hebben we het zo druk dat ik de aanvra gen van dealers amper aankan", aldus Essers. Want voor de luie modder zijn er inmiddels talloze producten op de markt geko men. Speciale kant en klare kits. Met daarin bijvoorbeeld koud- kathode-lampen. Die worden in de systeemkast geplaatst, waar na de zijkant voorzien wordt van een doorschijnende plaat. Of zogenaamde glow-strings die in en aan de kast worden ge monteerd. Speciale black-light- buisjes. Of de bijzonder aparte ventilatoren die uitgerust zijn met speciale lampjes, led's ge noemd, en die bij het rond draaien een zacht licht uitstra len. Dan zijn er nog de kasten zelf. Die zijn er in alle maten, soorten en vooral kleuren. Glan zend aluminium, pimpelpaars en nog altijd de immens popu laire gitzwarte systeemkast. En dat alles kan dan weer worden 'opgeleukt' met fluorescerende stickers, zogenaamde case bad ges. „Die doen het vooral goed met aparte tekens zoals het 'bio- hazard' teken", aldus Essers. Het meeste van dat spul laat hij in het verre Oosten op maat ma ken. Maar het neusje van de zalm voor de meeste modders is een echte vloeistofgekoelde pc. Komt het hele zaakje dan niet onder stroom te staan? „Nee, want er wordt gebruikt gemaakt van speciale niet geleidende koelvloeistof. Met een dergelijke pc kan de echte freaks het on derste uit de kan halen." Essers zit met smart op de nieuwste aanwinst te wachten. „Er komt een pc-kast die er verder hele maal uitziet als een aquarium. Misschien lijkt dat extreem, maar ik heb het wel gekker ge zien. Een kast die in een koffie machine is veranderd. Of een toerenteller in je pc inbouwen. Gewoon zo'n zelfde ding als in race-auto's zit. Maar deze geeft dan de belasting van de proces sor weer. Het kan de echte fana ten niet gek genoeg zijn." Essers zelfweet het zeker. Ook de grote leveranciers van pe's, die behal ve de zakelijke markt ook een grote thuismarkt bedienen, gaat de komende jaren helemaal om. „De pc is ver genoeg ontwikkeld om, naast een praktische toe passing, ook een decoratieve vorm te krijgen." John Lazaroms de Franse Revolutie werd Europa 25 jaar lang ver- eurd door oorlog. Napoleon Bonaparte trachtte de ivan de wereld zijn wil op te leggen, en kwam in de iode van 1796 tot 1815 in conflict met Engeland, Oos- rijk, Pruisen en Rusland, met Waterloo als eindresul- LHet oorlogsspel War and Peace van Microids, uitge- en door Mindscape, maakt het mogelijk de geschiede- te wijzigen. Speel een van de grootmachten uit die waaronder ook het Ottomaanse Rijk, en zie wat er ieurt als je afwijkende beslissingen neemt. Wat zou er oorbeeld gebeurd zijn als Frankrijk Rusland nooit had gevallen? Zou Nederland dan nu nog steeds een nstalig deel van een keizerrijk zijn geweest? War and ce is een real-time strategy game waarbij de speler ge wen neerzet en investeert in technologie om sterke rs en vloten te kunnen bouwen. Hoewel diplomatie een rol speelt is het veroveren van de steden van de ïistandei de beste manier om machtig te worden. Die len moet overigens wel met fortificaties en artillerie verdedigd worden op te voorkomen dat ze weer in vij andelijke handen vallen. Minpuntje is de enorme snel heid waarmee de veldslagen door de computer wor den verwerkt, zo dat je nauwelijks kans hebt om te zien wat er ge beurt. Advies: zet het speltempo op de laagste stand. Website: www.warand- peace- game.com PS2 en Xbox veel populairder dan Game Cube Ook Project IGI 2, Covert Strike van het Noorse In- nerloop Studios, uitgebracht door Codemasters, is een spel dat in het teken staat van terrorismebestrij ding. Het eerste deel werd nogal matig ontvangen, daarom is deel twee aanzienlijk verbeterd. IGI is een particuliere organisatie die zich richt op terrorismebestrijding. Centraal staat de voormalige SAS-agent David Jones, die er in dit spel alleen voor staat, net zoals de commando Sam Fisher van het spel Splinter Cell. Met mes, machinepistool en ge luiddemper gaat hij de goed uitgeruste tegenstan ders te lijf in 19 erg moeilijke missies. De eerste mis sie brengt hem al direct in de Russische bergen waar weerspannige militairen van het voormali ge Sovjetrijk proberen een elektromagnetisch wapen in elkaar te sleutelen. Net zoals de held in Splinter Cell heeft Jones de beschik king over tal van technische foefjes om de tegenstanders om de tuin te leiden. Erg handig is de satellietkaart op de draagba re computer, omdat de wereld van IGI2 erg groot is. Net zoals in Spinter Cell is het de kunst om onopgemerkt te blij ven. Als de bewakers worden gealar meerd en komen aangestormd is het spel meestal gelijk afgelopen. De mo gelijkheid om de tussenstand op te slaan is beperkt dus de speler kan vaak van voren af aan weer beginnen. David Jones heeft veel mogelijkhe den in deze denker/schieter. Net zoals James Bond kan hij vliegtuigen stelen of spectacu lair onder kabelbaancabines gaan hangen. Uiteraard kan IGI 2 ook in een netwerk of op internet worden gespeeld te gen menselijke tegenstanders. Al met al is Innerloop Studios er in geslaagd een geslaagd vervolg neer te zetten, maar de concurrentie in dit spel- genre is onderhand erg groot, dus de liefhebber kan laezen uit diverse goede producten. Min. systeemeisen: Pentium ra, 128 Mb Ram, 32 Mb vi deokaart, Windows 98/Me/XP. Adviesprijs: 45 eu ro. Beschikbaar gesteld door TCC/Codemasters. PlayStation 2 en Xbox over de toonbank gingen. Deze consoles hebben beide een grote multinational achter zich staan, die moeiteloos vele miljoenen in de promotie van de spelletjesmachines kan pompen. Nintendo had met de GameCube de la chende derde in die concurrentiestrijd tussen Sony en Microsoft willen worden, maar het huilen staat de Japanners veel nader dan het lachen. De vrolijke Super Mario ten spijt. Volgens Ronnie Hoekman, marketing ma nager van Columbia Tristar Home Enter tainment in Brussel, de distributeur van s Sony PlayStation in de Benelux, is dat ka rakter juist de hoofdschuldige. „Ze kun nen zich bij Nintendo maar niet losmaken van het Mario-imago. We dachten echt dat ze voor een volwassener doelgroep zouden kiezen, maar daar komt in de praktijk niet zo veel van terecht. De GameCube is een goede machine, abso luut, maar het zit hem in de software die ze aanbieden." Hoekman heeft ook zo z'n twijfels over de vormgeving van de kubus vormige GameCube met z'n paarse kleu ren. „Het geeft het ding toch een wat kleu terachtige uitstraling." De PlayStation 2 is op dit moment verre weg de best lopende gameconsole. Er zijn er wereldwijd ruim 41 miljoen van ver kocht, waarvan de helft in de Verenigde Staten. (Ter vergelijking: van de voorlo pers PlayStation en PSOne zijn in totaal wereldwijd 92 miljoen consoles verkocht In de Benelux staat de PS 2 in 670.000 huiskamers, waarvan 355.000 in Neder land. De Xbox komt daar met zo'n tien miljoen exemplaren, waarvan twee mil joen in Europa, ver achteraan. Bianca van Dort, productmanager van Nintendo Benelux, spreekt liever over een bijstelling van de winstcijfers dan over een teleurstellende verkoop van de Game Cube. Maar ze kan er niet omheen dat de verwachte tien miljoen consoles wereld wijd bij lange na niet zijn gehaald. Hoe veel spelletjesmachines er in de Benelux verkocht zijn kan ze niet zeggen, maar in Europa zijn het er 1,6 miljoen. Ze nuan ceert dat: „Vergeet niet dat de PS 2 al een stuk langer op de markt is." Volgens Van Dort maakt Microsoft op elk exemplaar dat het van de Xbox verkoopt, een verlies van 150 dollar. De verkoopprijs van die Xbox is, in de hevige strijd met de PS 2 het afgelopen jaar, inderdaad doorlo pend gedaald, waardoor die de oorspron kelijk veel goedkopere GameCube tot op enkele tientallen euro's is genaderd. Van Dort: „Wij willen niet met defttijs zakken, bovendien valt op dat gebied toch niet te concurreren. Er zit zó veel kapitaal achter Microsoft." Nintendo erkent wel dat het probleem heeft om met de GameCube de juiste leef tijdsgroep te bereiken. Hij was bedoeld voor een wat ouder publiek dan voorloper N64 en handheids als de GameBoy. Maar de gemiddelde leeftijd van de GameCube- eigenaar is 16 jaar en dat is een paar jaar jonger dan de concurrentie. „Misschien is het waar dat we nog steeds met een Ma- rio-imago zitten, maar ik weet niet of dat erg is. We verkopen nog steeds heel veel van die titel." Met een spel als Metroid Prime, met een leeftijdsgrens van 18 jaar, wordt nu geprobeerd ook de meer vol wassen gamer te bereiken. „We zien het absoluut niet somber in", besluit Van Dort. Gert Meijer Het gaat niet goed met Nintendo. De netto winst van het Japanse spelletjesbedrijf, be roemd geworden van wege loodgieter Super Mario en zijn broertjes, is het afgelopen boekjaar fors gekelderd en de beschul digende vinger van iedereen die het kan weten gaat uit naar de GameCube. Met deze spelletjesma chine wilde Nintendo op de console- markt een ferme concurrent van So ny's PlayStation en Microsoft's Xbox worden, maar in die op zet is het een jaar na de intro ductie allerminst geslaagd. Sterker nog, de introductie van de GameCube is voor Nintendo op een grote te leurstelling uitgedraaid. Van het apparaat werden er, in het eind maart afgesloten boek jaar, 5,6 miljoen verkocht, veel minder dan de tien miljoen waarop de di rectie had gerekend. En, niet onbelangrijk, veel minder dan de aantallen, waarmee Ubi Soft ziet nog steeds veel brood in de zeer actuele bestrijding van het terrorisme. Dat blijkt uit de uitgave van het spel Raven Shield. Het gaat alweer om de derde uitgave in de succesvolle Rainbow Six-serie, geinspireerd op de boeken van Tom Clancy. Het Rainbow-team bestaat uit gespecialiseerde troepen die een einde moeten maken aan gijzelingen, terroris tenkampen binnenvallen of bommen onschade lijk maken. De eerste twee spellen waren een behoorlijk succes en in deel drie is de lat vanzelfsprekend weer wat hoger gelegd. Mooiere plaatjes, ingewikkelde missies en nog meer soorten wapens. Bij dit soort spellen gebruik je een gecontroleerd soort geweld; ergens naar binnen stormen en schieten op alles wat beweegt is meestal niet de manier om bijvoorbeeld gijzelaars te redden. Bovendien zijn de computergestuur de terroristen alerter dan ooit en staan ze klaar om luidruchtige terrorisme-bestrijders snel naar een andere wereld te helpen. Twee treffers zijn meestal wel ge noeg om een man uit te schakelen, dus het komt er op aan om niet getroffen te worden. Wie alleen speelt kan vijftien missies afwerken in soms exotische locaties. Je speelt in feite niet alleen want je beschikt over een team van com putergestuurde soldaten. De missies kunnen opnieuw worden gespeeld want ze verlopen steeds anders. Dat geeft het spel een langere levensduur en maakt het bijna onmogelijk te onthouden waar de vijand precies zit; de terroristen verschijnen na herstar ten meestal op andere plekken. Plan ning van een missie is ook belangrijk want sommige wapens zijn totaal ongeschikt om de specifieke problemen aan te pakken. Ra ven Shield is bovendien erg realistisch ge worden. Wie zonder gasmasker te maken krijgt met gasgranaat zal het enige tijd moeilijk krijgen om nog iets te kunnen waarnemen. Hetgeen het voor een terrorist wel erg makkelijk maakt om je uit te schakelen. Raven Shield ziet er erg goed uit, het spel maakt optimaal ge bruik van de mogelijkheden van de nieuwere grafische kaarten. Ook het geluid is verder verbeterd, en is van groot belang voor de oriëntatie in het spel. Hoewel Raven Shield boeiend genoeg is voor een enkele speler ligt de grootste uitdaging in een netwerkspel of een internetspel, waarbij je te maken krijgt met de intelligentie van menselijke spelers. Daar kan de beste computerintelligentie uit eindelijk niet tegen op. Min. systeemeisen: Pentium M, 128 Mb Ram, 3D-videokaart, Windows 98/Me/XP. Prijs: 45 euro. Beschikbaar gesteld door MVSP/Ubi Soft. 1 Frank Buurman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 31