GESPREK VAN DE DAG Bioscooppubliek is oorlogsfilms beu Mobieltje verklapt verblijfplaats beller Amerikanen kiezen voor komedie Nee Meneer ZATERDAG 19 APRIL 2003 DAGELIJKS LEVEN y BE.0fi.vjPT u PPK 2O weinjut YAM KfMsr MENSELIJK MADONNA heeft haar nog te ver schijnen kinderboeken gebaseerd op mystieke Hebreeuwse teksten. Dat vertelde de popster donderdag in een interview met de Amerikaan se muziekzender VH-1. De verhalen bevatten stuk voor stuk een wijze les. Madonna wilde namelijk iets schrijven dat diepgaander is dan de vele 'flauwe en vrijblijvende' kinder boeken die er al zijn, zei ze. Eerder dit jaar meldde de uitgeverij Pen guin vijf kinderboeken van Madonna te zullen publiceren. In het inter view zei Madonna dat zij de Kab bala, een mystieke joodse leer, be studeert en op basis daarvan haar verhalen schreef. Madonna kwam op het idee voor haar boek toen ze verhalen voorlas aan haar dochter tje. ,,En nu lees ik voor aan mijn zoon, maar ik kon niet geloven hoe leeg al die verhalen waren. Er vielen geen lessen uit te trekken, het ging alleen maar over prinsesjes, over een knappe prins die haar komt ha len en met haar trouwt. Maar nie mand vraagt haar mening en nie mand hoeft ook maar ergens voor te vechten." De BABY-WALIBI die maandag nacht wist te ontsnappen aan de brutale roof in Apeldoorn, is overle den. 'Door stress', zegt eigenaar Ar thur Man in 't Veld die door onbe kenden van zeven zeldzame albino- walibi's is beroofd. De baby was tij dens de roof uit de buidel van zijn geroofde moeder gesprongen. Een andere wal ibi raakte tijdens de roof zwaargewond. ,,Die wordt zwaar on der de pillen gehouden." De gedu peerde dierenhandelaar heeft 7500 euro beloning uitgeloofd voor de tip die leidt naar de gestolen walibi's. De Vrij Hervormde Gemeente in het Overijsselse IJsselmuiden weigert gebruik te maken van de EURO in contanten. Op de munten en bank biljetten staat een kring van twaalf sterren, symbool voor Europa. Vol gens de kerk is dat PLAGIAAT, om dat het een bijbels symbool betreft. Het bijbelse symbool wordt volgens dominee G. Taverne genoemd in het bijbelboek Openbaring, hoofdstuk 12 vers 1En er werd een groot te ken in de hemel gezien: een vrouw, met de zon bekleed, met de maan onder haar voeten en een krans van twaalf sterren op haar hoofd." De gemeenteleden regelen financiële transacties alleen via de pinpas, chipknip of in guldens. Taverne heeft geen paspoort, een oud rijbe wijs en hij weigert principieel een nieuw kenteken aan te vragen voor zijn auto, omdat overal de twaalf sterren op vermeld staan. Taverne heeft bij de Nederlandse regering een bezwaarschrift ingediend tegen het gebruik van het symbool. Foto: AP De 'afvallige' schoonzus van presi dent Bush zal Amerikanen binnen kort een kijkje in de keuken van de schijnbaar almachtige familie van presidenten en gouveneurs gunnen. SHARON BUSH wil zelf of met hulp van de schrijfster Kitty Kelley de VUILE WAS buiten hangen, zo meldde het tijdschrift The New York Observer. De vrouw die 23 jaar lang getrouwd was met de jongste broer van George W. Bush maar nu in echtscheiding ligt, zou willen ont hullen dat de familie Bush veel pragmatischer en calculerender is dan ooit naar buiten is gekomen. ,,Ze zal laten zien dat de familie hun publieke uitstraling van top tot teen heeft georganiseerd. Ze zal ont hullen dat de familie in essentie een politieke onderneming is", aldus haar woordvoerder in het tijdschrift. Foto: AP De Frans-Duitse as mag dan wel springlevend zijn, maar DUITSE PARLEMENTARIËRS krijgen vanaf 1 mei geen Franse gerechten geser veerd. Parijs hoeft zich niet gedis crimineerd te voelen, want ook an dere buitenlandse keukens zijn dan taboe in het restaurant van de Duit se Bondsdag. De chefkok van het restaurant onder de glazen koepel van de Bondsdag zegt dat hij zo de kleine Duitse voedselproducenten wil steunen. Ook lijkt het hem onlo- gisch om aan buitenlandse bezoe kers eten te serveren dat in hun thuislanden waarschijnlijk toch lek kerder smaakt. Ook de wijnkaart be staat na het paasreces uitsluitend uit Duitse wijnen. Maar champagne, cognac, whiskey, Coca-Cola, thee en koffie mogen nog wel uit exotischer oorden worden aangevoerd. Italiaan se olijfolie blijft ook gewoon in ge bruik. Een rechtbankjury in de Amerikaan se staat Californië heeft donderdag bepaald dat de rockster TOMMY LEE niet aansprakelijk kan worden gesteld voor de dood van een 4-jarig jongetje, dat in 2001 op het verjaar dagsfeestje van Lee's zoon Brandon verdronk in het zwembad van Lee. De aanklacht luidde dat Lee nalatig is geweest door geen getrainde bad meester in te huren voor de zwem partij. De ouders van het slachtoffer - de Duitse actrice Ursula Karven en de Amerikaanse tv-producent James Veres - eisten tien miljoen dollar. De rechtbank wees de eis af. Lee's ad vocaat droeg aan dat de verantwoor delijkheid bij de ouders zelf lag. Lee wilde dat tijdens het feestje ieder kind een volwassene bij zich zou hebben. De jongen werd met een verzorger, een Duitse student, naar het feestje gestuurd. De student ging eerder weg om naar een con cert te gaan. Het mobiele telefoniebedrijf 02 heeft don derdag een nieuwe dienst geïntroduceerd waarbij zaktelefoons de verblijfplaats van hun gebruikers prijsgeven. Deze zogenoem de Spotter werkt in heel Nederland. 02 ver wacht dat Spotter vooral aanslaat onder jongeren. Spotter staat standaard uitgeschakeld. 02- klanten kunnen zich alleen laten traceren als ze daarmee hebben ingestemd. Daarbij kunnen ze ook aangeven wie hen absoluut niet mogen 'spotten'. 02 deed met deze 'plaatsbepalingsdienst' al ervaring op in Duitsland. „Daar is de dienst al ruim een jaar erg populair. Het leuke is dat je binnen een paar seconden achter haalt waar iemand is, zónder te bellen", ver telde een woordvoerster van 02. Spotter is vooral bestemd voor jongeren van 13 tot 25 jaar. 02 wil geen cijfers geven over de gemaakte investeringen en verwachte klandizie. Het potentieel is echter groot. Op 1 januari 2002 telde Nederland ruim 2,5 mil joen jongeren in de leeftijd van 13 tot 25 jaar. aldus het Centraal Bureau voor de Sta tistiek donderdag. Hoe werkt Spotter? Tim wil weten waar Ma rieke is. Hij geeft opdracht haar te zoeken via een mobiel tekstbericht (sms) of de 02- intemetsite. Vervolgens achterhaalt 02 via de zendmasten de locatie van Mariekes mo bieltje. Die coördinaten worden vergeleken met de plattegrond van Nederland. Daarna krijgt Tim voor 70 eurocent het volgende sms-je: „Marieke is gespot in Amsterdam- Zuidoost in de buurt van de ArenA." Marie ke krijgt een gratis tekstboodschap: „Ie bent gespot door Tim." De techniek achter Spotter is niet nieuw. De mobiele internetservices van KPN (i-mode) en Vodafone (life!) maken eveneens gebruik van bepaalde zoekfuncties. Wie voor zaken in Den Haag is en daarna een pizza wil eten, kan zijn mobiel laten uitzoeken waar de dichtstbijzijnde pizzeria's zijn. De concurrentie kijkt evenwel met argus ogen toe hoe deze nieuwe toepassing van 02 aanslaat. „We bekijken of we zoiets gaan brengen", reageerde een KPN-zegsvrouwe De crux achter een succesvol Spotter is de dienst voor jongeren interessant te houden. Bij Endemol weten ze daar wel raad mee. Het amusementsconcern heeft voor de mo biele telefoon een spel ontwikkeld: 'Special Forces', een soort virtuele paintball. Als mijn tegenstander in de buurt is, krijg ik via sms een bericht. Mijn tegenstander krijgt ook een sms en die kan zich dan ver dedigen of vluchten", aldus een woordvoer ster van het bedrijf. Endemol probeert het spel momenteel te verkopen. Het bedrijf werkt ook aan een datingvariant. „Dan weet je via een sms-je dat iemand die bij je past in dezelfde kroeg is." De filmstudio's in Hollywood doen er vanuit commercieel oogpunt wellicht goed aan alle bestaande plannen voor het uitbrengen van nieuwe oorlogsfilms voor onbepaal de tijd op te schorten. Want de sta tistieken liegen niet: Amerika, dat in haar vrije tijd van oudsher graag een bioscoopje pakt, heeft de buik vol van dit soort films. Beeldmateriaal van laag overvlie gende Apache-helikopters, opsto- mende vliegdekschepen en hollen de mariniers, vergezeld van rate lend geweervuur, heeft het publiek de laatste tijd al genoeg gevoerd gekregen: live vanuit Irak, 24 uur van de dag. Het is waarschijnlijk dan ook geen toeval dat afgelopen weekeinde uitgerekend de film Anger Mana gement', met in de hoofdrollen Jack Nicholson en Adam Sandler, met stip de Amerikaanse bio scoopladders opstormde. In zijn eerste weekeinde bracht deze dol dwaze komedie 44,5 miljoen dollar in het laatje, het sterkste debuut aller tijden voor een in de maand april uitgebrachte film. Zelfs voor routinier Nicholson, die in zijn lange carrière al vele commerciële successen heeft gekend, is dit een recordopbrengst. 'Anger Management' gaat over een timide ontwerper van truien voor dikke katten. Deze ogenschijnlijk zeer beheerste dertiger (Sandler) moet na een ongelooflijk voorval in een vliegtuig op last van de rechter een therapie ter beteu geling van zijn kennelijke driftbui en ondergaan. Zijn opdringerige therapeut (Nicholson) trekt gaan de het verhaal bij hem in, om hem vervolgens van nabij op hilarische wijze door de molen te halen. De film zit vol met het soort humor waar Amerikanen ook in slechte tijden massaal voor platgaan, zoals weinig subtiele toespelingen op grote borsten en kleine en grote piemels. Volgens analisten van de filmindu strie hunkert het Amerikaanse volk in deze tijden van oorlog en (inter) nationale spanningen naar film beelden waarbij zorgeloos gescha terd kan worden. De cijfers van de bioscoopbranche lijken die stelling te onderbouwen: van de tien grootste kaskrakers van dit nog prille jaar, valt ruim de helft in de categorie 'komedie'. Tegenover die successen in het lichtvoetige genre, staat een reeks flops en teleurstellingen in het oorlogsgenre. Zo bracht de ruim vijf weken geleden in de VS gelan ceerde oorlogsfilm Tears of the Sun', met Bruce Willis in de hoofd rol. vooralsnog niet meer op dan 43 miljoen dollar op. Dat is ander half miljoen minder dan het be drag dat Anger Management' in een weekeinde binnensleepte. Wat hierbij mogelijk meespeelt is dat 'Tears of the Sun' door filmcritici werd neergesabeld als een wel erg opzichtig pro-militaire vertelling, in haar essentie weinig afwijkend van de wervingscampagnes van het Pentagon. Maar ook de recettes van de mili taire film 'The Hunted', vanaf be gin juni te zien in Nederlandse Volkert van der G. in 2014 vrij'. Dat was dinsdagmor gen de kop in de Telegraaf. Het gemak waarmee men sen elf jaar gevangenisstraf afdoen alsof het om een lang weekend in de Ardennen gaat, is verbazingwek kend. Maar in het algemeen zijn de reacties op het achttien jaar-vonnis me nogal meegevallen. Ik zie even voorbij aan de spandoeken bij de rechtbank en aan de schandelijke uitspraak Cik heb mij enigszins verbaasd over het vonnis, en dat is een understatement') van de minister van binnenlandse zaken. Onze eigen krant kopte met het meer neutrale 'Achttien jaar voor Van der G.En op de voorpagina werden keurig voor- en tegenstanders van het vonnis aan het woord gelaten. Eén tegenstander viel op: Hugo Schnei der, een van de hoofdredacteuren van deze krant. In het redactionele commentaar op de voorpagina ver klaart Schneider zich een voorstander van levenslang. Ik ben het niet met hem eens. Laten we zijn argumen ten - liet zijn er twee - eens bekijken. Van der G. -aldus Schneider- verdient levenslang want hij 'heeft niet alleen met volle verstand een politieke moord gepleegd, maar ook een aanslag op de demo- Tegenover het succes van de dol dwaze film Anger Management (foto links) staat een reeks flops en teleurstellingen in het oorlogsgen re. De opbrengst van Basic, Tears of the Sun en The Hunted (van boven naar beneden) blijft ver achter bij de verwachtingen van de makers. Foto's: AP en Reuters bioscopen, blijven ver achter bij de verwachtingen van de makers (op brengst: 32 miljoen dollar sinds de première op 14 maart). Zoals dat evenzeer geldt voor genregenoot 'Basic' (opbrengst: 21 miljoen dol lar sinds 28 maart), met John Tra volta in de hoofdrol. Het laatste echte succes in dit gen re dateert alweer van december 2001, toen een door de terreur van 11 september aangeslagen en pa triottisch getint Amerika haar hart kon ophalen bij de beelden van de latere Oscarwinnaar 'Black Hawk Down'. John Wanders cratie'. Iedere politieke moord is natuurlijk een aan slag op de democratie maar laat ik niet muggenziften. Verderop wordt dit aanslag-argument nog uitgewerkt: 'De LPF werd overladen met proteststemmen, gevestig de politieke partijen gedecimeerd. De gevolgen zijn tot op de dag van vandaag merkbaar'. Tja, als Pim nog had geleefd, zou de LPF ook een hoop stemmen hebben gehad. De gevestigde politieke partijen waren eveneens gedecimeerd geweest en ook dan zouden de gevolgen tot op de dag van vandaag merkbaar zijn. Schneiders argument heeft meer weg van een politieke beschou wing dan dat er juridisch iets mee te doen valt, vind ik. De rechtbank heeft dat aanslag op de democratie-ver- haal dan ook gewogen en te licht bevonden. Tweede argument van SchneiderVan der G. heeft weinig last van zijn geweten gehad bij het voorberei den van zijn daad en evenmin spijt betuigd'. Natuur lijk was van der G. in een gewetensconflict. Hij vreesde dat de zwakkeren in de samenleving bij Fortuyn niet in goede handen waren. Van dat gewetensconflict was de moord het gevolg. En omdat je gewetensconflicten niet met moord mag beslechten, is hij schuldig bevon den aan voorbedachten rade. Om hem vervolgens weer met dat geweten lastig te gaan vallen, is wel erg dubbel op. En dan die spijt. Volgens juristen wordt er bij spijtbetuiging door de verdachte wel ooit een lagere straf uitgedeeld. Maar hogere straffen omdat er geen spijt betuigd is, zou een juridisch novum zijn. Laat mij eens één argument geven waarom ik niet voor levenslang ben. 'Allen die zich in Nederland bevinden, worden in gelijke ge vallen gelijk behandeld', zegt artikel 1 van de grondwet. Ik zie dan ook niet in waar om de moordenaar van een politicus zwaarder gestraft moet worden dan de moordenaar van een bakker. Ik ben er me van bewust dat artikel 1 niet uit het wetboek van strafrecht komt. Toch denk ik dat het mede ten grondslag heeft gelegen aan de straf zoals die uiteindelijk is opgelegd. En het zou mij verbazen als er in hoger beroep een sterk afwijkend aantal jaren bepaald zou worden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2