Te laat geboren Onzekere toekomst profvoetballers SPORT zaterdag 19 april 2003 Janet van Dijk EN De toekomst van 250 voetballers is uiterst onzeker, contracten bij ere- en eerste- iedubs lopen af en gezien de iciële malaise in het betaalde jal is het de vraag of ze nog icceptabel aanbod krijgen, van hen is de 23-jarige Leide- Jeroen van Wetten. Na twee !BC acht de aanvaller de groot dat hij komend sei- bij een hoofdklasser in de speelt. Maar de amateur- worden vooralsnog niet ipoeld met telefoontjes van loze voetballers. n van Wetten: Het geeft me eel naar gevoel dat andere m beslissen dat ik het niet an. Als je naar mijn carrière dan zie je dat ik eigenlijk de kans heb gehad om me vijzen. Ik was heel vaak op 'keerde momenten gebles- En ik heb altijd spelers me gehad die de voorkeur n, terivijl ik het gevoel heb het niveau aankan, op de hg kan ik gewoon tneeko- Daar wil je beloning en dering voor, dat wil ieder- Vu gaat het nog wel, maar 1 bang dat ik over tien jaar ttend baal als ik op deze terugkijk. Zo van: je was je wilde graag, maar het liet. >0 spelers van wie het con- dit seizoen afloopt, gaan niet allemaal naar een eurclub. Een deel accep- een lager aanbod, vindt ndere club of stopt. Door reiding over het land ko naar verwachting hooguit Jeroen van Wetten Foto: Henk Bouwman gemiddeld een of twee ex-profs bij elk van de 84 hoofdklassers terecht. Die clubs zullen niet alle ex- profs met open armen ontvan gen. Slechts in zestig procent van de gevallen zijn amateur clubs tevreden over een speler uit het betaalde voetbal, is de er varing van de Koudekerkse voet balmakelaar Cees Goudkuil. „Met jonge ex-profs lukt het nog wel, maar ouderen moeten een echt voetbalhart hebben, omdat ze anders de knop niet kunnen omzetten." „Een oud-betaald-voetbalspeler hoeft niet per se een versterking te zijn", beaamt Ab Opdam, lid van de technische commissie van FC Lisse. „Leonard van Utrecht heeft bij Noordwijk dit seizoen nauwelijks gespeeld, Ri chard Goulooze niet bij FC Lis- se. Daar hebben wij ook van ge leerd. Daarom kijken wij toch vooral in de hoogste regionen van het amateurvoetbal, of daar ambitieuze toppers rondlopen." Ook Katwijk geeft bij gelijke ge schiktheid de voorkeur aan een 'eigen' jongen, vertelt Henri Pouw van de technische com missie. Cees Goudkuil denkt zelfs dat er spelers bij zitten die het niveau van de hoofdklasse niet aan kunnen. „Van de 250 spelers zijn er misschien wel 150 vrij onbetekenende voetballers uit tweede elftallen en zo." Jeroen van Wetten: „Ik ben bij RBC zeker beter geworden. ALs vast selectielid train ik met de jongens mee die in de eredivisie spelen. Ik heb betere verdedigers tegenover me en kreeg betere spe lers om me heen. Het betaald voetbal en het amateurvoetbal zijn bijna niet met elkaar te ver gelijken, dat hoor ik ook van oud-ploeggenoten van Den Haag die nu bij Rijnsburgse Boys en Scheveningen spelen. Zij zeggen dat het zo verschrikkelijk anders is; een totaal andere trai ningsmentaliteit en het gaat al lemaal een stukje langzamer. Te gelijkertijd verwachten mensen dat je wel zes man kunt uitspe len. Gert Aandewiel maakte de over stap van Quick Boys naar de profs van Volendam, en enkele jaren later keerde hij terug op Nieuw Zuid. Het was moeilijk om te voldoen aan zijn eigen verwachtingen en die van ande ren. „In het begin voel je dat je een niveau hoger zit", vertelt hij. „Maar de vraag is; kun je dat vasthouden of val je terug? Ie dereen kijkt naar jou, iedereen verwacht dat je iets extra's brengt. Veel is afhankelijk van de motivatie, je moet een lief hebber zijn." Aandewiel, nu trainer van Quick Boys en werkzaam bij Grandstand, het kantoor van spelersmakelaar Piet Buter, ver Voor 250 Nederlandse profvoetballers dreigt ontslag. Foto: ANP/Ed Oudenaarden wacht dan ook niet direct een kwaliteitsimpuls voor het ama teurvoetbal. „De echte toppers hoeven niet weg. Er is in het be taalde voetbal sprake van een natuurlijke sportieve selectie. Het niveauverschil tussen de hoofdklasse en de eerste divisie wordt alleen kleiner als de be taalde clubs meer semiprofs krijgen en nog maar een keer in de week trainen." Goudkuil: „Er zijn er heel veel met een minimumcontract van zo'n 400 euro in de maand. Ik heb een jongen die verdient 386 euro in de maand bij Top Oss, hij is twintig. Dan heb je het over het betaald voetbal, maar waar heb je het over? Hij woont nog thuis en heeft er een auto bij, dus hij is wel tevreden, maar als je 23 bent dan neem je daar geen genoegen meer mee." Jeroen van Wetten: „Ik had het er laatst over met een keeper van Haarlem en die zei: wij zijn echt te laat geboren. Zes, zeven jaar geleden kreeg je als tweede kee per toch een ton, nu is het alleen maar: rondkomen en lekker sporten. Ik zou alles op alles kunnen zetten om een contract te krijgen bij een Totodivisieclub. Ik heb nog niets gepresteerd, dus zal ik moeten knokken voor een vrij karig contract, waar ik dan een jaar van kan leven maar niks aan overhoud. Het houdt op een gegeven moment op. Stel dat ik tot mijn dertigste blijf voetballen, dan hou ik er niks aan over en ik heb mijn studie niet afgemaakt. Nu kan ik die studie informatica weer oppak ken. Volgens Gert Aandewiel is de negatieve trend voor profvoet ballers vorig jaar ingezet, toen er ook meer kortere contracten werden afgesloten. Cees Goud kuil heeft gemerkt dat betaald- voetbalorganisaties het liefst met minimale contracten jonge spelers tot 18 jaar voor meerde re jaren vastleggen. Grandstand adviseert voetbal lers zonder contract om met amateurclubs te gaan praten. „Dan hebben ze altijd nog de mogelijkheid om in augustus of september de stap terug alsnog te maken", zegt Aandewiel. Vo rig jaar ging de komst van Leide- naar Houssin Bezzai naar Quick Boys niet door omdat de voet baller alsnog terechtkon bij TOP Oss. „Dat gunnen we een speler van harte." Goudkuil: „De spe lers willen nu nog niet besluiten naar welke club ze gaan, ze ho pen toch nog op een aanbie- ding." Profvoetballers melden zich dan ook nog niet massaal bij de hoofdklassers. Katwijk krijgt iets meer telefoontjes dan vroeger („Toevallig kreeg ik er vanmid dag nog een", zegt Pouw), maar Quick Boys merkt geen verschil met andere jaren. De belang stelling voor FC Lisse is onder ex-profs toegenomen, vertelt Ab Opdam. Maar dat heeft vooral te maken met het Hennie-de-Ro- mijneffect. Sinds de Leidse ex- prof bij Lisse elftalbegeleider is, 'wordt er met 06-nummers ge zwaaid'. Omdat bij Katwijk weinig spe lers vertrekken, zal er volgens Pouw deze zomer hoogstens een oud-prof bij komen. Ook Quick Boys zal niet een nieuwe lading ex-profs verwelkomen. De club wil jonge spelers de kans geven zich verder te ont wikkelen en houdt de hand op de knip. Als trainer van Quick Boys is Aandewiel wel blij dat er nu ook gescout kan worden bij prof clubs. „Zodat je niet afhankelijk bent van andere amateurclubs. Er is zoveel verloop binnen het amateurvoetbal." Het effect zal niet lang duren, verwacht Henri Pouw, omdat het niet elk jaar zo zal zijn dat veel profs zonder contract komen te zitten. „Je merkt ook wel dat de clubs in dezelfde vijver vissen." Jeroen van Wetten: „De telefoon stond hier roodgloeiend, ik ben met een aantal clubs uit de regio aan het praten. Ik wil plezierig kunnen voetballen bij een gezel lige club en uit de verdiensten mijn studie bekostigen. Ik stel me daar op in, dat moet je ook wel doen, anders word je gek. Wat ik heb meegemaakt pakt niemand me af. Tegen Ajax ben ik ingevallen, ik heb in de Arena gespeeld. Dat zijn jongensdro men. Maar elke keer als je eraan ruikt, dan wil je meer. HET ZIT IN DE FAMILIE RANDJE BUITENSPEL Taco van der Eb „Danny is begonnen bij de F-jes v Katwijk." ly: „We woonden toen in Oegst- We hebben ook bij de w Oegst- D gekeken. Volgens mijn moeder 1 ktoen gezegd dat ik Oegstgeest niet genoeg vond. Toen zijn we naar w ijk gegaan." .Ik kan me de eerste jaren van iy nog goed herinneren. Bij de F-jes edereen door elkaar. Danny gaf een bal af, hij zag alleen het doel." ly: „Ze zeiden altijd tegen mij, had lar wat meer van de 'power' vanje „En tegen mij: als jij ooit de tech- katwijk - Cees Guyt (47) speelde betaald voetbal bij Volendam en AZ, zijn zoon Danny (22) doet nu hetzelfde bij TOP/Oss. Beiden voetbalden voor w Katwijk. Cees combineert nu zijn beroep als huisschilder met het trainerschap van amateurhoofdklasser Volendam. Danny speelt momenteel linksachter in Oss. Hij hoopt aan het einde van dit of volgend seizoen de stap naar de eredivisie te maken. niek van Danny had gehad. Hij is een to taal andere voetballer dan ik. Danny is een 'balbezit-speler'." Danny: „Intussen zie ik in dat je ook duels op slimheid kan winnen, het hoeft niet altijd met kracht. Dat leer je wel als je bij TÓP met Dirk Heesen traint. Die is 40 kilo zwaarder." Cees: „Danny en ik hebben het altijd over voetbal. We praten 'naar het week einde toe'. Danny wilde altijd profvoet baller worden. Hij had het voorbeeld van mij en dat van zijn neef Edwin van der Sar." Danny: „Ik heb ook nog anderhalf jaar op de bloemenveiling gewerkt in Rijns burg. Ik ben blij dat ik dat heb gedaan. Je leert hoe hard sommige mensen voor hun geld moeten werken. Dat er ook een ander leven bestaat dan dat van prof voetballer." Cees: „Danny was nooit te beroerd om hard te werken." Danny: „Toch was ik natuurlijk dolblij dat ik naar TOP Oss kon. Ik ben nu clubtopscorer met negen doelpunten. Maar intussen sta ik linksachter omdat we met blessures te maken hebben. Laat mij maar op het middenveld lopen en nog maar een paar doelpunten maken." Cees: „Ik hoop Danny's loopbaan nog een tijd te kunnen volgen. Als ik eerlijk ben, vind ik het voetbal van Danny be langrijker dan mijn eigen wedstrijden." O ij de hockey in Leiderdorp D zijn ze boos op de krant. En niet zo'n beetje ook. Uit het clubblad van Alecto maak ik op dat de boosheid zich richt op het Leidsch Dagblad in het alge meen en op mij in het bijzon der. Dat in de krantberichten zijn verschenen over uit de hand gelopen jeugdfeesten is op zich al kwalijk. Maar heel erg is het dat ik in mijn speelhoekje in de zaterdagkrant de hockeykindjes en hun opvoeders zo enorm te kakken heb gezet. Daardoor is de indruk gewekt dat ze bij Alec to hun eigen kroost niet in de hand hebben, dat die op het eer ste gezicht keurige jongens en meisjes eigenlijk allemaal deug nietjes zijn die zich op de disco- avonden van de club laveloos zuipen en een enorme teringher- rie maken als ze 's nachts de kantine uitrollen. Lallende Alec- to-pubers die de buurt op stelten zetten, straatmeubilair te lijf gaan en zo nu en dan zelfs ie mand in elkaar rossen, dat is het beeld dat de krant heeft op geroepen. Een regelrechte schande, want op de junioren van Alecto, vin den ze bij Alecto, valt in het ge heel niets aan tè merken. Stuk voorstuk producten van een on berispelijke opvoeding. Als er al sprake is van overlast in de buurt van sportpark De Bloe- merd dan is dat de schuld van opgefokte hangjongeren die er bij Alecto niet inkomen. Die dis coavonden bij de hockey zijn één groot feest en het geklaag over kabaal en geweld komt van een paar overgevoelige buurtbe woners, van die types die altijd wel wat te zeiken hebben. Het getuigt van kortzichtigheid dat de krant zijn oren laat hangen naar zulk actievoerdersvolk. De Leiderdorpse hockeygemeen- schap is diep verontwaardigd. In het clubblad worden excuses geëist, van de krant en vooral van mij, omdat ik de fatsoens grenzen heb overschreden. O jee. Mijn collega-columnist S. Hoot dient mij in de Alecto-Koerier stevig van repliek. 'Die Visser' moet snel met zijn verontschul digingen komen, anders zegt hij zijn abonnement op het Leidsch Dagblad op. Shit, dat wil ik na tuurlijk niet op mijn geweten hebben. Nou, daar gaan we dan. Op de junioren van Alecto, vinden ze bij Alecto, valt in het geheel niets aan te merken Beste meneer Hoot. Ik weet niet zo gek veel van hockey, maar het is mij opgevallen dat de be doeling van dit spel niet zozeer is om de bal in dat kleine doeltje te meppen, als wel om hem te gen de voet van een tegenstan der te duwen. Dat heet dan shoot en daar krijg je een straf- corner voor en een strafcorner, zo veel weet ik er dan wel weer van, is de kortste weg tiaar een doelpunt. S. Hoot, shoot na tuurlijk, wat een briljante vondst! Toen ik in de smiezen had, dat u zich van deze spits vondige schuilnaam bedient, ben ik eens gaan informeren wie dit creatieve brein dan wel mag zijn. Nou ken ik nogal wat men sen in Leiderdorp, ook bij de hockey, dus ik was er zo achter. U bent de baas van Graficon, de drukkerij, en hoofdsponsor van Alecto. U schijnt bij de club zo in de smaak te vallen dat ze het hoofdveld naar u hebben ge noemd. Goh. Geachte heer Graficon. Een man die zo veel aanzien geniet dat het kunstgras van een hockey club zijn naam draagt, waag ik niet tegen te spreken. Dus als u beweert dat de kinderfeesten van Alecto de onschuld zelve zijn, dan dien ik dat zonder meer aan te nemen. Ook al heb ik uit Leiderdorp andere gelui den opgevangen. Dat het er bij jullie in dat clubhuis soms ndg aan toegaat en dat er jongens en meisjes zijn die de hockeystick 's avonds voor een ander stickie verruilen en dat er in nachtelijk Leiderdorp wel degelijk jonge Alecto'ers zijn aangetroffen die zo ladderzat en apestoned wa ren dat ze niet goed meer wisten hoe de regels van het buitenspe len luiden. Dat ze uit alle macht bezig waren om bij wijze van spreken shoot te maken bij arge loze voorbijgangers. Ik beloof u, meneer Graficon, die verhalen van de gewone Lei derdorpers niet langer serieus te nemen en ze voortaan als laster af te doen. Het ene oor in en, hup, meteen het andere weer uit. Ik adviseer de redactie van het Leidsch Dagblad dringend hetzelfde te doen. Groot gelijk heeft u trouwens, waarde hoofdsponsor, als u in De Koe rier het bestuur van Alecto op roept zich van alle kwaadspre kerij en -schrijverij niets aan te trekken en vrolijk door te gaan met die davererute discoparty's. Nu ik er nog eem goed over na denk, het is natuurlijk allemaal de kift van die ellendige hang jongeren en die gefrustreerde buurtbewoners. Ze zouden niets liever willen dan zelf zulke knalfuiven beleven. Beste Leiderdorpse hockeyfami- lie, sorry dat ik me zo heb laten gaan. Ik heb er spijt van. En me neer Graficon, ik wil me verder nergens mee bemoeien en u ze ker niet beledigen, maar als u nog iemand zoekt om al die kromme zinnen in uw column in De Koerier een beetje recht te buigen, kunt u gerust een be roep op mij doen. Ik sta immers bij u in het krijt. Jaap Visser Reageren? Sportredactie.ld@hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25