L Proef Rijn Gouwe Lijn mislukking 'Ouderwetse' Pasen zorgt voor topdrukte in Noordwijk en omgeving Zonder een orkest kan de dirigent niets Rokers in Wassenaars duingebied snel en streng gestraft Nazi-jager Simon Wiesenthal beschouwt zijn werk als af Bouw kampt nog steeds met illegaal vooroverleg Hond bijt kind (3) dood Norder overweegt stopzetting Leidsch Dagblad vrijdag l8 APRIL 2003 LGEMEEN elloos aan met uline toxine (leerlingen |de bres voor ri boerderij tte rook voor emeester firi Lenferink itoren op A4 IZoeterwoude aaibaar plan' OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad Is NFT- WWW.IFintfHDACRKn.lll NR. 43210 LOSSE NUMMERS €1.10 ZATERDAG €1.55 INTERNET: www.leidschdagblad.nl 072-5196868 NR. 43210 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door Jan Preenen noordwijk/regio - De jeugdige Duitsers kij ken de baliemedewerkster van de VW Holland Rijnland in Noordwijk verwachtingsvol aan. Ze willen graag een Doppelzimmer. Maar niet te duur, bitte. Na lang zoeken in de computer lij ken zij op hun wenken te worden bediend. „Ja, ik heb hier een klein hotel. Een kamer voor 22,50 euro per persoon per nacht. Met ontbijt, maar zonder douche en toilet." Het stel reageert verbijsterd. Hebben ze daarvoor die honderden kilometers afgelegd? Waar moeten ze zich wassen, waar moeten ze naar de wc? „O, dat is wel mogelijk hoor. Op de gang." Toch maar liever niet. Herzlichen Dank. Na enkele jaren waarin nauwelijks nee hoefde te worden verkocht, is het volgens Lisette Wel- sink van de VW Noordwijk weer 'ouderwets' druk. „Het is duidelijk te merken dat mensen door die oorlog in Irak toch maar liever de au to pakken in plaats van dat ze gaan vliegen. Al le hotels en pensions zitten hier nagenoeg vol." En dat geldt niet alleen voor Noordwijk. „Er is", aldus Tjeerd Scheffer, directeur van de VW Holland Rijnland, „in de hele streek veel belangstelling van toeristen. Zo'n start van het seizoen hebben we een tijd je niet gehad. Katwijk en Noordwijk zijn dui delijk het populairst, maar ook van de VW- winkels in de andere plaatsen hoor ik dat er veel vraag is naar overnachtingen voor korte vakanties. Voor iedereen wordt het dan ook een goede Pasen. Ook voor de Keukenhof, die een voorzichtige start heeft gehad. Vooral onze oosterburen komen weer massaal naar de kust." Bij de VW op De Grent in Noordwijk is de voertaal op deze donderdagmiddag dan ook Duits. Zoals bij twee stellen uit Bergheim. Ze krijgen dankzij annuleringen van anderen ka mers met Diinenblick in een hotel aan de Ko ningin Astridboulevard. Het jonge Duitse stel, dat eerder moest worden teleurgesteld, kan zich bij nader inzien ook op de kamer wassen. Maar dan wel voor meer euro's dan ze ervoor hadden willen uittrekken. Lisette Welsink: „Door ziekte of overlijden ko men plotseling nog wel eens kamers vrij. Ho tels laten ons dat altijd meteen per fax weten. Het geeft toch een lekker gevoel als je voor die mensen die lang onderweg zijn geweest iets hebt kunnen vinden." VW-directeur Tjeerd Scheffer heeft geen pro blemen om voor zichzelf onderdak te vinden tijdens de Pasen. „Ik ga naar België. Nee hoor, niet om de drukte te ontvluchten. Ik heb een oud boerderijtje in de Ardennen. Daar ga ik vaak heen." an geeft aamde Z-serie dig vervolg tthaus Passion zegen en het heil ide wereld worden jen vloek op het is gebracht economie gaat het berg- Is. De werkloosheid groeit larend, multinationale eningen melden 'goed' als de verliezen meeval- de aandelenkoersen wil- aar niet echt omhoog, tvers roepen in koor om atiging, maar uit het ene andere jaarverslag blijkt zichzelf exorbitante sala- ogingen toekennen, nu om een semi-over- edrijf als Schiphol gaat, of ■N of ING, of om de inter- ale olieboer Shell, overal Ie topmanagers een greep as. Het excuus luidt dat zij anaal in een intemationa- [eving opereren en dat in itenland of bij de concur- salarissen nog hoger zijn. restie van vraag en aan- Bjkbaar haal je alleen met besten in huis. n tijden van economische ng en 'loonmatiging' mag el enige solidariteit van de orden verwacht Solidari- mensen die hun baan met hardwerkende die hun kosten van le- houd zien stijgen ter- inkomen stagneert je ook nog de ex-onder die meer interesse tonen de ontwikkeling van de van hun aandelen dan :t welzijn van het bedrijf met een dik commissari- doonde. Neem Cor Boon- legen de ex-Philipstopman, "aantastbaar, is nu 240 uur terlening en een forse *te geëist wegens ver- de handel met voorkennis. !im Kok nu als commissa- 'TPG, Shell en ING om de bij het woord te voegen, leschuldigde Kok als pre- de ondernemers van exhi- stische zelfverrijking, diijnlijk bedoelde hij exor- e zelfverrijking, maar het op hetzelfde neer. Bij ING bij zijn eerste kans om zelf- ing aan te pakken wegens ditingen in het buitenland ^open. Dat belooft niet veel door Wim van Wanrooy alphen aan den run - De proef met de Rijn Gouwe Lijn stevent af op een mislukking. Gedepu teerde Marnix Norder is van plan om de proef met de sneltram tussen Alphen aan den Rijn en Gouda voorlopig een halt toe te roepen. Alleen als de experts die bij het project zijn betrokken vol gende week een oplossing vin den voor de vele storingen wijkt Norder nog van dit voornemen af. Dit liet de gedeputeerde van morgen weten tijdens een be zoek aan het Alphense station. Norder hoorde daar klachten aan van reizigers over de proef. Van een mislukking wil Norder overigens nog niet weten. Woensdag heeft hij een gesprek met de mensen die bij het pro ject betrokken zijn. Dan zou duidelijk moeten worden of de problemen snel verholpen kun nen worden. Bijna niemand ge looft echter meer in een snelle verbetering. Vrijwel dagelijks treden er nog toenemende sto ringen op in het treinverkeer. Dat is voor de gedeputeerde re den om het project voorlopig te stoppen tenzij er binnen een week verandering komt in de problemen met het toegepaste, voor Nederland unieke, assen- tellersysteem. Want daar zit 'm de kneep. De computers die bij het systeem horen, weigeren om de assen mee te tellen. Met als gevolg dat er op het baantra- ject tussen Alphen en Gouda veel wissel- en seinstoringen optreden. Zo vaak, dat zelfs de fervente voortrekker van de lightrail Norder het na ander halve maand proefdraaien beu is. Norder wordt bedolven onder de e-mails met protesten van treinreizigers. „We gaan het project niet helemaal afblazen, maar we moeten maatregelen nemen. Dit kan zo niet langer. Het belang van de reiziger staat voorop. Dan moeten we de lightrail maar tijdelijk op een zijspoor zetten en voorlopig op de oude trein vertrouwen. De vertragingen die nu optreden zijn gewoon te veel. Het is bijna elke dag raak. Woensdag gaan we in conclaaf. Levert dat niets op, dan stoppen we er even mee. Norder erkent daarmee een for se stap terug te nemen in het ambitieuze plan om een goede en snelle verbinding tussen (uit eindelijk) Gouda en Noordwijk tot stand te brengen. Pagina Ri: Storingen tijdens proef nemen behoorlijk toe wenen/rtr - Nazi-jager Simon Wiesenthal houdt binnenkort op met zijn werk. Dat kondigt hij vandaag aan in een interview met het Oostenrijkse weekblad Format. „Ik heb de massamoordenaars gevonden die ik zocht en ik heb ze allemaal overleefd. Als er een paar zijn die ik niet heb gezocht, dan zijn die nu te oud en te zwak om terecht te staan. Mijn werk is af', aldus de 94-jarige Wiesenthal. Wiesenthal zegt dat er na zijn meer dan vijftig jaar durende werk nog steeds mensen zijn die zeggen dat de holocaust nooit heeft plaatsgevonden. „Het is erg moeilijk het publiek de ernst van de misdrijven van deze (advertentie) UW SAAB-DEALER: Automobielbedrijf Fase-Exclusief B.V., Curieweg 13 (Autoboulevard), 2408 BZ Alphen a/d Rijn, telefoon 0172-492444 Simon Wiesenthal. Foto: EPA mensen te laten inzien.'' Tientallen jaren is Wiesenthal bezig geweest met het opsporen van meer dan duizend nazi-oor logsmisdadigers, die verant woordelijk waren voor de mas samoord op joden in 9e Tweede Wereldoorlog. Hij speelde een rol bij de aanhouding van Adolf Eichmann. Wiesenthal werd in 1908 gebo ren in een welgestelde joodse familie in Buczacz in het Oos tenrijks-Hongaarse keizerrijk, dat tegenwoordig in Oekraïne ligt. Hij verhuisde naar Praag om daar een opleiding tot archi tect te volgen. Zijn studie werd onderbroken door de oorlog, die hij in werk- en concentratie kampen doorbracht. The Sound of Working' in de praktijk: de leidinggevenden zitten pal naast de muzikanten van het Nederlands Promenade Orkest. Foto: Dick Hogewoning door Herman Joustra leiden - Ie moet het zó zien: een orkest is als een kantoor, een bedrijf. De dirigent is de directeur en de verschillende sec ties van het orkest (van violen tot pau ken) zijn de afdelingen. Binnen zo'n af deling heeft iedereen zijn eigen taak. Zonder dirigent kan het heel behoorlijk klinken, zeker als het om geschoolde muzikanten gaat. Maar met dirigent klinkt het toch een stuk beter. En als alle muzikanten ook nog eens gemotiveerd zijn, klinkt de muziek buitengewoon prachtig. Op kantoor is het niet anders. Leiding en motivatie tillen het geheel naar een hoger plan. Ziedaar de filosofie in een notendop, die de Amerikaanse dirigent Roger Nieren- berg gistermiddag in de Stadsgehoorzaal ten beste gaf met hulp van het Neder landse Promenade Orkest. Het Leidse organisatieadviesbureau Impulsus Per sonal Quality Results heeft de dirigent uitgenodigd voor het geven van zijn workshop 'The Sound of Working'. Om een feestje op te luisteren. „Want vorig jaar bestonden we tien jaar", zegt direc teur Gery Groen. „We wilden niet alleen iets leuks doen, maar ook een bood schap brengen. Toen we van Nierenberg hoorden dachten we: dit is de manier om onze klanten nader kennis te laten maken met ons, met onze manier van werken en denken." Het is geen saai, theoretisch verhaal dat Nierenberg afdraait. De dirigent maakt op een lollige manier duidelijk dat een leidinggevende niets kan zonder perso neel. „Ik kom wel eens thuis met mijn dirigeerstokje en dan ga ik voor de spie gel staan. Dan zie ik mezelf met dat stok je en dan denk ik; wat kan ik daar nou mee? Helemaal niks. Als je een instru ment bespeelt, kun je thuis ook muziek maken. Ik niet, ik mag dan wel een stok je hebben. Maar zonder orkest ben ik niks." De aanwezigen begrijpen donders goed wat hij bedoelt. Omdat zijn filosofie wel zeer aanschouwelijk wordt gemaakt. Het orkest is ruim opgesteld en alle genodig den mogen tussen de muzikanten zitten. Met de neus er bovenop. Nierenberg geeft het orkest steeds opdrachtjes, met als uitgangspunt de 1ste symfonie van Brahms. Wanneer klinkt dat stuk nou het mooist? Nierenberg raakt de muzikanten, die net als de rest van de aanwezigen geen idee hebben wat hen te wachten staat, in het hart als hij zegt: „Beeld je eens in dat Brahms dit stuk speciaal voor jullie heeft geschreven." Dat werkt. De muziek klinkt zo prachtig dat iedereen ademloos luistert. Zo mooi klinkt het dat iedereen de boodschap, dat motivatie het niveau van een orkest en een bedrijf naar een hoger plan kan tillen, even vergeet. Pagina R6: 'Ik zit hier in mijn verhaal' den hjlag/anp - Illegaal voor overleg heeft nog steeds plaats in de bouw. Minister Kamp (VROM) schokte gisteren de Tweede Kamer met die mede deling tijdens het debat over de parlementaire enquête naar de bouwfraude. Staatssecretaris Wijn van econo mische zaken werd vorige week op de hoogte gesteld van de ver moedens. De NMa deed toen een inval bij een bouwonderne ming en vond daar aantekenin gen van vooroverleg, dat diezelf de dag had plaatsgevonden. Bij andere ondernemingen wer den aanwijzingen aangetroffen van datzelfde vooroverleg. Het zou niet gaan om een incident. Binnen diverse sectoren van de bouw zouden nog steeds verbo den prijsafspraken worden ge maakt. Wijn sprak over „hard nekkig" kartelgedrag, maar wil- de geen namen van bedrijven noemen. Minister Kamp maakte duidelijk dat de zondaars hun borst kunnen natmaken. „Ieder een die de wet overtreedt, wordt gepakt en als voorbeeld gesteld voor de rest." Kamp tilt zwaar aan het ver moeden dat aannemers nog steeds onderling verboden prijs afspraken maken. „Als dit juist blijkt te zijn, vervallen ten min ste enkele bedrijven weer in de oude fout. Helaas wordt dan be vestigd, en daarvan krijg ik ook andere signalen, dat bij een deel van de bouwbedrijven nog steeds de opvatting heerst dat er niets mis zou zijn met het oude Nederlandse aanbestedingssys teem." Kamp gaf toe dat zijn verwachtingen van het zoge noemde zelfreinigende vermo gen van de bouwsector „niet hooggespannen" zijn. door Jacob van der Meulen hoofddorp - Een 3-jarig Hoofd dorps jongetje is gistermiddag in het ouderlijk huis doodgebe ten door een Mechelse herder. De hond, een teef, was eigen dom van het gezin. De herder viel het enig kind uit het gezin aan en verwondde het zo ernstig dat het ter plaatse overleed. Een buurtgenoot van het gezin dat in de Prinses Mar grietstraat woont heeft verklaard dat de Mechelse herder het jon getje al eerder in het gezicht had gebeten. Het kind zou daaraan een litteken in een wang hebben overgehouden. Bij de politie is dit incident bekend, maar een woordvoerder wil daar op dit moment nog niet verder op in gaan. Uit diverse verklaringen van omwonenden valt op te maken dat de hond bekend stond als agressief en uiterst waaks. De ouders waarschuwden zelf de politie. Die heeft de hond in beslag genomen. De traumahe likopter kwam nog ter plaatse, maar de bemanning kon niets meer voor het jongetje uitrich ten. De recherche stelt een onder zoek in naar de toedracht van het dodelijke incident In over leg met justitie wordt vandaag besloten of de hond zal worden afgemaakt. Doodstraf voor Nederlanders den haag - Twee Nederlandse mannen zijn in Thailand ter dood veroordeeld. Dat heeft het ministerie van buitenlandse za ken vanochtend bekendge maakt. Het duo kreeg de straf, omdat het zich schuldig zou hebben gemaakt aan drugsde- licten.Het ministerie heeft pro test aangetekend tegen het von nis. Pagina Binnenland 1 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken j Naam M V Straat Postcode Telefoon Plaats Ti. controle nabezorgmg) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betafcng e mjn banfc-gronurnrner Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl wassenaar - Vanaf vandaag is roken ten strengste verboden in het Wassenaars duingebied. Wie toch een rokertje op steekt, loopt kans meteen en streng ge straft te worden. Burgemeester Van den Muijsenberg heeft een noodverordening ingesteld. Daarmee probeert hij de na tuur langs de kust te beschermen tegen een tweede brand. In de Algemene Plaatselijke Verordening van Wassenaar is al vastgelegd dat je in het duingebied in de periode van 15 mei tot en met 15 september niet mag roken. Ook is het verboden een vuurtje te sto ken, een kaarsje te branden op het pick nickkleed, fakkels aan te steken en te bar becuen. Na de brand in Meijendel van afgelopen zondag, die vierenhalve hecta re natuurgebied verwoestte, besloot Van den Muijsenberg noodmaatregelen" te treffen. Hoewel naar de oorzaak van de brand nog steeds onderzoek wordt ge daan, wil de burgemeester het zekere voor het onzekere nemen. De Wasse- naarse brandweer sluit niet uit dat het vuur door de droogte en de felle zon spontaan is ontstaan, maar het is ook mogelijk dat een smeulende peuk het terrein in as heeft gelegd. Met de extreme droogte voor deze tijd van het jaar wil de burgemeester niets aan het toeval overlaten. Duinwaterbe drijf Zuid-Holland, eigenaar van het ge bied heeft beloofd borden te plaatsen die bezoekers moeten attenderen op het ge vaar van bos- en duinbrand. DZH heeft ook toegezegd dat het toezicht op roken en het stoken van vuurtjes in het duin wordt aangescherpt. Van den Muijsenberg hoopt dat de be zoekers van het duingebied hun verant woordelijkheden nemen. Ook doet hij de dringende oproep om uitsluitend de ge baande wandelpaden te gebruiken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1