Forse groei werklozen baart zorg I SETS 7|TI Leidsch Dagblad verkopen? Maximawe komen op de 'Nog nooit zo vroeg in bikini gelegen' Stijging onder mannen en vrouwen Wassenaar verlost van in bouwput gevonden vliegtuigbom Inzamelingsactie buren voor vermoorde Lissese Gezellige rust op Katwijkse strand tijdens eerste zomerse dag Deur naar LPF valt langzaam maar zeker dicht Aan onze abonnees Morgen tot zes uur open! IKEA i m 111 M" Leidsch Dagblad lerismebranche >et nu maar tonen' heb baby ahja lacht op tv 1 Irak was te el en te saai' gkenburgh Blaat kwart I personeel etterhage roduceert aaihond Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leioschdacblao.nl Dagblad nr. 43209 los donderdag 17 april 2003 SPRINTERS fTTÏTTTïïTT: nr. 43209 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 door Judy Nihof wassenaar - De vliegtuigbom die gisterochtend in een bouwput ter hoogte van Hotel Bijhorst in Wassenaar werd ontdekt, is op het strand tot ontploffing gebracht. Als gevolg van de ontmantelingsoperatie was Den Haag urenlang onbereikbaar via de snelweg A44. De weg was in beide richtingen afgezet en dat zorgde voor enorme opstoppingen. Wie vanuit Leiden over de A44 kwam, moest er bij de Van der Oudermeulenlaan van af. Vlakbij de vindplaats van de bom zijn twee jaar geleden een damwand en een heipaal de grond in gegaan. Vol gens majoor Pijtak van het Explosieven Opruimings Commando (EOC) uit Culemborg was een van de ont stekers van de bom beschadigd, vermoedelijk door een heipaal of een graafmachine. Het is daarom opmerkelijk dat de bom niet is afgegaan. Aan de andere kant zou dat ook weer een unicum zijn geweest, want volgens Pijtak is het in Nederland nog nooit gebeurd dat een bom tij dens bouwwerkzaamheden is geëxplodeerd. Het projectiel, een 250-ponder met een lengte van on geveer 75 centimeter en een doorsnee van 40 centime ter, belandde tijdens de Tweede Wereldoorlog op de uiteindelijke vindplaats toen de Britten Duitse stellingen in de omgeving bombardeerden. Dit deden zij omdat de Duitsers hen met V2-raketten bestookten. De bom werd opgegraven tijdens werkzaamheden aan de tunnelvloer onder de Landscheidingsweg. Omdat men het niet vertrouwde, werd de politie erbij gehaald. Deze waarschuwde onmiddellijk het Explosieven Oprui mings Commando. Rond het middaguur maakten me dewerkers van het EOC de bom onschadelijk, waarna hij met de auto naar het strand is vervoerd. den haac/cpd-anp - De werk- loosheid in Nederland blijft in rap tempo stijgen. In één jaar tijd is het aantal werklozen opgelopen van 3,8 tot 5,1 procent van de be roepsbevolking. Dat betekent dat op dit ogenblik een op de twintig Nederlanders in de leeftijd van 15 tot en met 64 jaar zonder baan zit. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) vandaag heeft gepubli ceerd. Volgens het CBS neemt de werkloosheid momenteel over de hele linie sterk toe, zowel on der mannen als onder vrouwen en in alle leeftijdsgroepen. In het eerste kwartaal van dit jaar werden gemiddeld 377.000 werklozen geteld, gecorrigeerd voor seizoenseffecten waren dat er 10.000 minder. De werkloze beroepsbevolking is daarmee gegroeid met 95.000 personen in vergelijking met dezelfde pe riode een jaar eerder. De laatste keer dat het CBS een werkloosheid van ruim 5 pro cent heeft gemeten was begin 1998. „Het percentage is op zich niet dramatisch hoog. In 1994 kenden we bijvoorbeeld een top van circa 8,5 procent. Volgens economen is een werkloos heidspercentage van 5 procent ook juist goed voor het even wicht in vraag en aanbod op de arbeidsmarkt", vindt CBS-on- derzoeker Vergeer. Volgens de onderzoeker is voor al de snelheid waarmee de werkloosheid toeneemt zorg wekkend. „Frappant is ook dat de werkloosheid nu over de hele linie toeneemt en niet alleen bij mannen", aldus Vergeer. Door de stijgende werkloosheid wer den aanvankelijk vooral man nen getroffen. Vorig jaar ont stonden in de zorg en het on derwijs nog veel nieuwe banen, waardoor de vrouwen buiten schot bleven. Nu lijkt er volgens Vergeer ech ter ook een einde te zijn geko men aan de banengroei in deze door vrouwen gedomineerde sectoren. Van de mannelijke be roepsbevolking zit momenteel 4,6 procent werkloos thuis en bij de vrouwen ligt dat percentage op 5,7. Een jaar geleden was dat nog respectievelijk 3 en 5 pro cent. De groei van het aantal banen is inmiddels volgens het CBS ge heel tot stilstand gekomen. Be gin dit jaar werd nog een mini male groei gemeten van 0,5 pro cent, terwijl in voorgaande vijf jaar het aantal werkenden ge middeld met 2 procent toenam. Onder toeziend oog van haar echtgenoot kust Maxima een Wassenaarse peuter tijdens de kennismakingswandeling door het dorp. Foto: Dick Hogewoning JAM E NT A A R tAALD VOETBAL Ier dreigt de be- sponsor te worden betaald voetbal Clubs Roda JC, FC Utrecht, NAC, RKC, Sparta, i Eagles, Cambuur, Em- 7 en FC Dordrecht ste- f op een bankroet Maar ood het hoogst is, klop je tter gewoon aan bij de ster. Dan is het pro- 0 opgelost, althans in een teden. Lokale politici ko- 1 nu eenmaal graag met fde voor de plaatselijke )at doet het goed bij de stortte het gemeente- dinsdag 29 miljoen euro imloze put die Vitesse beloning voor vier jaar wanbeleid. Je hoeft it kenner van het voet- om te voorspellen wat met het geld ge- eDe club wil de schande seizoen uitwissen (Vitesse degraderen) en zal enke- aankopen doen om het terrein te herwinnen, is het geld van de belas- weet pakt het goed uit oude tijden terug. Dan de politici zich weer la- op het bordes, it is voor veel van luielijk zó aanlokkelijk dat 4 wiet geld van de burger batig in leven worden ge- _5 to. Het is een vreemde ge- L "dinf; in een tijd waarin rijs en veiligheid prioriteit ikrijgen. langrijk het voetbal voor tl misschien ook is: clubs Zlbben aangetoond niet met kunnen omgaan, mogen nger met belastingeuro's üd worden gehouden. Dan L ancren en doorgaan met einere competitie tussen ie zichzelf wél kunnen be- lisse - Omwonenden van Svetla Ilieva Marinova, de 41-jarige Lissese vrouw die maandagoch tend met pistoolschoten werd omgebracht door haar Neder landse ex-man, zijn een inzame lingsactie begonnen. Met de op brengst willen initiatiefnemers Gerda en Kees Smits het li chaam van de vermoorde vrouw overbrengen naar Bulgarije, het land waar zij oorspronkelijk vandaan kwam. Het echtpaar Smits woont drie huizen verderop op dezelfde ga lerij als Marinova. „Ik vroeg me af of we wat moesten doen voor haar, dus ik heb de stoute schoenen aangetrokken en heb aangebeld bij de man met wie ze sinds drie weken in de flat woonde", zegt Gerda Smits. „Hij zei mij dat het haar laatste wens was om terug te gaan naar haar geboorteland." Maar voor het overbrengen van het lichaam van zijn vriendin naar Bulgarije heeft de man geen geld. Smits:Al hun geld zit in het op knappen van hun nieuwe wo ning en hij staat er nu met zijn twee kleine kinderen alleen voor. Ze was wel verzekerd voor een begrafenis in Nederland, maar er is nog zo'n drie vier duizend euro nodig. Gerda en Kees Smits, geholpen door twee kennissen, hebben in hun eerste inzamelingsronde in de flat aan het Jacob van Ruys- daelplein, 250 euro opgehaald. door Nancy Ubert wassenaar - 'Méxima, we ko men op de thee'. 'Bakkie doen, buur?' Niet alleen de spandoe ken verraden dat de inwoners van Wassenaar hun nieuwe dorpsgenoten enthousiast ver welkomen. Nooit waren in het hart van de kleine forensenge meente zoveel mensen op de been. De kroonprins en zijn vrouw brengen woensdagmid dag een officieel bezoek aan Wassenaar waar rij op landgoed De Horsten nog voor de zomer gaan wonen. „Wat is hij toch mooi, onze prins", zucht een vrouw die voor haar eersterangs staan plaats uren in de Langstraat heeft gebivakkeerd. Schuin te genover de Alex-fan staat een dorpsgenote met een pakket lui ers in de vorm van een bruids taart „Het gaat haar toch niet lukken dat achterlijke cadeau te overhandigen", voorspelt een royalty-verslaggeefster. De vrouw weet de luiertaart wel in de handen van Méxima te druk ken. „Mijn hemel, ik voel hier plaatsvervangende schaamte", roept de koningshuisreporter. „Zoiets doe je toch niet!" De paparazzi vechten om Méxi ma. met babypakket op de ge voelige plaat vast te leggen. Wanneer even later een klein meisje, dat stiekem over het dranghek is getild, parmantig voor de prinses staat en Méxima laar door Jan Preenen katwuk - Enkele autochtonen op de Katwijkse Boulevard trot seren de warmte met winterjas sen. Op 16 april hoort het im mers nog koud te rijn. Ze pas sen zich aan de kalender aan, niet aan de eerste zomerse dag van het jaar. Enkele tientallen meters strand- opwaarts gebeurt precies het te genovergestelde. Daar liggen badgasten in heel wat minder lagen kleren. Toch wordt be paald niet de indruk gewekt dat hier de in het Katwijks Museum verboden naakten van de Voor- schotense Henriëtte Abas pose ren. De zon is bij de natuurlijke blootlegging gestrand op zwem broeken en bikini's. Zoals bij Trea van Duijn. „Ik zei net tegen m'n zoon dat we deze datum moeten onthouden. Nog nooit zo vroeg in het jaar heb ik in bi kini op het strand gelegen. Ont zettend boffen." De Katwijkse is 's zomers kind aan huis op het strand. Dan heeft ze een strandhokje bij het paviljoen Zee en Zon. Lekker uit de wind, maar wel midden in de drukte. Daarom waardeert ze op deze woensdagmiddag des te meer dat ze nu open en (bijna) bloot kan liggen zonnen. „Het is nu tenminste gezellig rustig. Met vrij uitricht op zee. Genie ten toch?" Aan zwemmen denkt ze nog niet. Haar zoon Daniël twijfelt nog. In tegenstelling tot Sandra en Lilian van 13 en 14, die met hun ouders Birgit en Frank Mielke er net 245 kilometer heb- Sandra, Lilian en Frank Mielke (van links naar rechts) testen het zeewater in Katwijk. „Het is nog niet echt badweer." Foto: Dick Hogewoning ben opzitten uit Krefeld. Als je dan vier uur in de auto hebt zit ten koken (inclusief een uur file) dan is een beetje verkoeling mooi meegenomen. Nou mooi. Volgens vader Frank is het nog niet echt badweer. „Het water is denk ik tien graden. Dan heb je het wel gehad." Ze maken een Tagestour, zoals ze dat wel vaker doen. Birgit Mielke heeft 38 jaar geleden kennisgemaakt met Katwijk. Ze zat toen met haar ouders in een vakantiehuisje. Dat was in de tijd dat het duinpad naar Noordwijk nog niet zo goed be gaanbaar was en er nog niet zo veel was gebouwd. „Maar ver der is Katwijk zichzelf gebleven. Voor ons hoeft het niet zo toe ristisch en hectisch te rijn. En het is allemaal nog zo schoon. Ja, ook de zee. Dat de Blauwe Vlag als symbool van schone stranden en een saubere zee niet meer wappert, deert hen totaal niet. Onbegrij pelijk vinden Mirjam uit Leiden en Julia uit Den Haag ('Onze achternamen doen er niet toe') dat. „Of ik in zee ga?", reageert Mirjam alsof alle kwallen en drollen zich deze middag heb ben verzameld voor de kust van Katwijk. „Het is toch algemeen bekend dat er veel troep in rit." Nee, ze heeft dat nog niet zelf geconstateerd. „Maar u weet toch zelf ook dat de zee steeds smeriger wordt." Sandra en Lilian Mielke lachen als ervaringsdeskundigen om die kritiek. Voordat ze een duik nemen in de koelbox met sneet jes brood en drankjes en daarna nog wat gebakken vis tot zich nemen, besluiten ze om alsnog kopje onder te gaan. Letterlijk. „Heerlijk, maar wel erg koud. Gauw afdrogen maar. Tschiisl" op de knieën gaat voor het kind, strijden de fotografen opnieuw voor het beste shot. Op de hoek van de Langstraat en de Kerkstraat onthult het ko ninklijk paar het kunstwerk dat door Wassenaar als huwelijksca deau is geschonken. Kunstenaar Eric Claus vervaardigde een bronzen beeld van een tango- dansend paar. Als dat eenmaal zichtbaar is, verandert het ge juich van het publiek dat al niet mis was, in een oorverdovend geweld. „Toch vind ik het een raar beeld", zegt een man tegen rijn vrouw. „Die dansers lijken wel vogels en de vrouwelijke helft wordt door de mannelijke naar beneden gedrukt. Het is duidelijk te zien dat Willem- den haag/cpd - De deur naar de LPF als toekomstig regerings partner valt langzaam maar ze ker dicht. CDA- en WD-politici laten steeds nadrukkelijker blij ken niets te zien in een doorstart van die regeringscombinatie. WD-leider Zalm noemt deelna me van de LPF aan een nieuw kabinet zelfs 'bizar'. De LPF-top zélf reageerde met een verbitter de uithaal naar CDA-premier Balkenende en WD-leider Zalm. LPF-leider Herben is gepikeerd. ,Als rij problemen hebben met de LPF dan willen wij niet eens over deelname praten", aldus Herben. Hij vindt de LPF een betrouwbare regeringspartner. „Dat hebben we de afgelopen zes maanden bewezen." De CDA-ffactie wil in de forma tie eerst aftasten of een regering met D66 mogelijk is. Ook de ChristenUnie is een goede optie, vinden de christen-democraten. Voor samenwerking met de LPF voelen rij weinig. Ook WD-lei der Zalm heeft een voorkeur voor D66. De LPF mag niet be loond worden voor rijn rol bij de val van het eerste kabinet- Balkenende, vindt hij. „Dat lijkt me bizar', aldus Zalm. Boris Dittrich, fractieleider van D66, wil niet zeggen hoe hoog de prijs is die CDA en WD moe ten betalen om steun van rijn fractie te krijgen. In het gesprek met de informateurs heeft hij naar eigen zeggen geen eisen pakket op tafel gelegd. Pagina Binnenland 1: Wiegel: Vertrouwen is er of is er niet Alexander en Méxima niet voor dat ding hebben geposeerd." Het paar begint aan de korte wandeling naar de Dorpskerk aan het Plein. Daar kunnen rij straks kennismaken met tal van vertegenwoordigers van plaatse lijke organisaties. Onderweg worden ze bedolven onder en thousiaste kreten; getrakteerd op driftig applaus en vermaakt door toekomstige plaatsgenoten die met spitsvondige slogans duidelijk maken dat kroonprins Willem-Alexander en prinses Méxima met open armen in Wassenaar worden ontvangen. Pagina R3: 'Ik til het dranghek op en kus onze toekomstige koningin' 'Ontvoering bij Bevrijdingsplein' leiden - De Leidse politie is gis teren uren in de weer geweest na een melding van een ont voering op het Bevrijdingsplein. Nog steeds is echter niet duide lijk of er echt sprake is van een ontvoering. Volgens de melding werd gisterochtend om acht uur een vrouw bij het Bevrij dingsplein door een man van haar fiets getrokken. Hij dwong haar in een BMW te stappen, waarna 'ontvoerder' en 'slacht offer' wegreden. Agenten be gonnen meteen met een buurt onderzoek, namen foto's van het plein en hoorden diverse getuigen, die tegenstrijdige ver klaringen aflegden. Een van hen beweerde dat de vrouw haar fiets netjes heeft neergezet en geheel vrijwillig bij de man is ingestapt. Powell naar Syrië voor overleg Washington - De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Colin Powell wil binnen kort met de Syrische regering praten over de crisis die tussen beide landen is ontstaan. Dat heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken vandaag gezegd. Washington denkt dat Syrië chemische wapens bezit. Het is nog niet bekend op welke termijn Powell naar Damascus denkt te reizen. De Syrische vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties heeft verheugd gereageerd op het mogelijke bezoek. Pagina Buitenland In verband met Goede Vrijdag zijn onze kantoren morgen, vrijdag 18 april, om 16.00 uur gesloten. Voor klachten over de bezorging kunt u op de gebruikelijke tijden (van 18.00 tot 19.30 uur) bellen naar 071-5128030. DE DIRECTIE (advertentie) Op Goede Vrijdag zijn alle IKEA vestigingen open van 10-18 uur. Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9 - 18 uur. www.IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10/min.) Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wekqn gratis. NaamnMnv 11#. - Telefoon (i.v/n. controle nabezwgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is myi bank-grontfnmer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl De wereld om je heen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1