Nederlandse jeugd leest Vet' goed 'Leidse politiek heeft kunstuitleen om zeep geholpen' 1333 Inwoners van Bagdad juichen leger VS toe Veel senioren kampen met te hoog cholesterolgehalte lA'.'MJM Tv-kijkend kind scoort hoger Mayonaise en koekjes duurder door eiertekort IJs beschermt tegen nachtvorst Buurtfestival Tam Tam krijgt prijs van Maxima IIEUWE HES-STUDIES EXTRA VOORLICHTING 22 APRIIJ Zware kritiek op Veerman LVNL: 'Toename illegale vluchten' Leidsch Dagblad «r vaart ter plannen tiplein' ingendub chiatrie wil genschap dewerken h weer I uitgevoerd AMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Osterhaus met SARS ogelpest nant van rledene INTERNET: www.leioschdacblad.nl Dagblad NR. 43202 LOS woensdag 9 APRIL 2003 )agblad NR. 43202 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door Rody van der Pols leiden - Een gebrek aan politieke besluitvor ming heeft de Leidse kunstuitleen om zeep ge holpen. Door een structureel tekort aan subsi die en het niet invoeren van een nieuw tarief stelsel is de kunstuitleen onder cultuurwet houder Alexander Pechtold 'gemarginali seerd'. Deze harde conclusie trekt Esther Gott- schalk, directeur van de Federatie Kunstuit leen, in haar bezwaarschrift. Ze komt daarmee in verzet tegen het collegebesluit om de kunst uitleen, ondergebracht in het Centrum Beel dende Kunst (CBK), te sluiten. Gottschalk laat in haar protest geen spaan heel van de nota 'Heroverweging taken CBK Lei den', waarin het college zijn besluit motiveert. „Zelden heb ik zo'n onlogisch plan gezien, on derbouwd met een tendentieuze nota vol on juistheden", schrijft zij. Bovendien treft de po litiek zelf de blaam voor de financieel penibele situatie waarin de kunstuitleen zich momen teel bevindt, aldus Gottschalk. „Sinds 1996 zijn het CBK keer op keer bezuinigingen opge legd", betoogt de directeur. „Tegelijkertijd heeft de politiek keer op keer de onderzoeks rapporten - vier in totaal - naast zich neerge legd, waarin een wijziging van het tariefstelsel wordt aanbevolen om de kunstuitleen kosten dekkend te maken. Door deze politieke beslui teloosheid is de kunstuitleen gemarginali seerd. En nu moet de kunstuitleen worden op geheven, 'want het is te marginaal'. Dat is na tuurlijk wel een rare gang van zaken." Toch is het volgens Gottschalk nog steeds niet te laat om het tij te keren. Ze baseert zich daar bij op het onderzoek van NL Eyes, dat vorig jaar is uitgevoerd. In dit rapport wordt een nieuwe tarievenstructuur voorgesteld, waar door de kunstuitleen na anderhalf jaar al kos tendekkend kan zijn. „Daarvoor is wel een eenmalige investering van 250.000 euro nodig, maar die is na vijf jaar al terugverdiend. Bo vendien wordt er jaarlijks 62.622 euro be spaard. Dat is ruim vier keer zoveel als de be sparing waarin het huidige plan voorziet." Pagina R7: Leidse Kunstuitleen kan wél kostendekkend zijn FORMATIE van een kabinet van PvdA is een gebed zon- geworden. Het wordt tijd onderhandelaars hom of ven. Balkenende en Bos tgepraat, maar durven beiden de deur defini- it te gooien. Dat heeft zo- li tieke als tactische rede- kn ijzeren regel is dat wie betaalt Verder zijn de al- even voor een CDA/PvdA- schaars. De kiezers heb- twee partijen in feite tot Veroordeeld. prekken tussen CDA en rerlopen vanaf het begin Balkenende heeft cam- gevoerd voor voortzetting l coalitie met de WD. Een t met de PvdA is een ge en en, op zijn best, een idshuwelijk. De liefde had i groeien in een tijd van jüsche voorspoed, waarbij inciële tegenstellingen ge- tijk te overbruggen zijn. bet de huidige tegenwind de klassieke politieke te lingen juist op. keUjk is dat een aantal nen van CDA-huize de loctrine steunen, dat het hgstekort tijdelijk wel iets Jlopen om de economie te Dat zou Balkenende moeten geven. Verder het financiële gat één tot twee miljard euro. overheen te stappen, wa llet dat wederzijds de wil vertrouwen ontbreken. De renheid van Balkenende, de informateurs is even- vorderlijk voor een goede laarom het beste deze for- oging nu af te breken. Een informateur moet snel coalitiemogelijkheden onderzoeken, met name Ibinet van CDA, WD en Democraten hebben een |ke coalitie weliswaar af- n, maar de situatie is in- veranderd. Laat D66 oaar eens onderzoeken of Midelijk met CDA en WD praten. Mocht een alter- «>or een CDA/PvdA-kabi- Ibreken, dan rust op Bal en Bos - na een afkoe- riode - de zware verant- ilijkheid de verschillen Icht alsnog bij te leggen. «hneider den haag/anp - Nederlandse kinderen zijn uitstekende lezers. Uit een gisteren gepresenteerd onderzoek in 35 landen komen de Nederlandse tienjarigen bij het begrijpen van teksten op de tweede plaats, na Zweden. Ne derlandse kinderen hebben vaker dan hun leeftijdgenootjes in an dere landen thuis de beschikking over een computer, een bureau en eigen boeken. Meer dan de helft van de Neder landse ouders stimuleert zijn kinderen al vroeg door het voor lezen van boeken, het vertellen van verhalen of het zingen van liedjes. Volgens de onderzoekers van de Katholieke Universiteit van Nijmegen die het Neder landse deel van het onderzoek verrichtten, bestaat er een dui delijk verband tussen dergelijke activiteiten en de score op de test. Hetzelfde geldt voor de op leiding van ouders en voor schoolse educatie. Bij het vorige onderzoek beland de Nederland op de 21ste plaats in het internationaal onderzoek. De uitkomst van dat onderzoek was aanleiding voor de overheid om flink te investeren in het on derwijs. Minister Van der Hoe ven (onderwijs) is er mee in nunspeet/gpd - De consument wordt de komende tijd gecon fronteerd met stijgende prijzen van eieren en producten waarin eieren zijn verwerkt. Koekjes-, cakes, mayonaise, dressings, li keuren als advocaat, soepen maar ook verf en shampoo dreigen duurder te worden. Dat zegt directeur Marco de Groot van de Nivé, het grootste eier- verwerkend bedrijf in Neder land. De onderneming moet morgen een belangrijk deel van de pro ductie geheel stilleggen omdat er geen eieren meer voorradig zijn. De Nunspeetse firma ver werkt anderhalf miljoen eieren per dag. Maandag dreigde het bedrijf voor het eerst in de pro blemen te komen maar op het laatste moment kon nog een partij Amerikaanse eieren wor den aangekocht die lag opge slagen in de haven van Rotter dam. Dat was wettelijk legaal omdat het vervoersverbod al leen van toepassing is voor eie ren vanaf pluimveebedrijven en niet vanaf pakstations of distri butiecentra. Dat niet het gehele bedrijf in eens stil hoeft te worden gelegd heeft te maken met het produc tieproces. Eieren die gisteren zijn gebroken worden vandaag verwerkt. haar nopjes dat de investeringen hun vruchten hebben afgewor pen. Eind schooljaar 2000/01 hebben ruim 4200 leerlingen van groep zes van 138 basisscholen een toets afgelegd. Uit het onder zoek blijkt dat Nederlandse kin deren bij het begrijpen van ver halende teksten een derde plaats haalden, na Zweden en Engeland. Bij informatieve tek sten kwamen ze op de tweede plaats, na Zweden, maar voor Bulgarije, Letland en Engeland. Gemiddeld belandde Nederland dus op de tweede plaats. Overal blijken meisjes hoger te scoren op de toets dan jongens. Het verschil in Nederland is echter relatief klein. Bijna de helft van de leerlingen kijkt een tot drie uur televisie op normale schooldagen. Hoe va ker ze kijken, hoe hoger de sco re. Nederlandse kinderen lezen relatief weinig kinderkranten en kindertijdschriften. Wel maken ze veel gebruik van computer programma's. Daar staat tegen over dat relatief weinig (32 pro cent) van de Nederlandse gezin nen een krant leest. Terwijl kin deren uit huishoudens met een krant internationaal gemiddeld hoger scoren. geldermalsen - Fruittelers hebben nog geen grote problemen gehad door de nachtvorst van de afgelopen dagen. Via beregening van de fruitbomen, waardoor een dun laagje ijs de bloem beschermt, voorkomen de telers dat de bloesem en vruchten schade oplopen. Beregening is de enige maatregel die telers tegen de nachtvorst kunnen nemen. Onder de min acht bevriest de bloesem alsnog. Ook bij harde wind werkt beregening niet goed. Foto: EPA Weinig tegenstand, wel plunderingen door onze correspondent Cees van Zweeden amman/gpd - Honderden jube lende inwoners van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vanmor gen de straat opgegaan om de Amerikaanse troepen te verwel komen. Anderen gaan zich te buiten aan plunderingen. Op hun zegetocht door de stad stui ten de Amerikanen nauwelijks nog op verzet. Het regime van Saddam Hussein lijkt in snel tempo zijn greep op het land te verliezen. Gisteren slaagden Amerikaanse troepen er in een Iraakse tegen aanval af te slaan. Zeker 50 Ira kezen werden gedood, zo ver klaarde een Amerikaanse woordvoerder. Twee Amerika nen zouden gewond zijn ge raakt. De tegenaanval kwam gis terochtend. De Irakezen vielen Amerikaanse eenheden aan die zich op de westelijke oever be vonden van de Tigris, de rivier de stad splijt. Daarna plaatsten de Amerikanen enkele tanks op een vitale brug over de rivier. Elders in de stad, in het zuid westen, werden Amerikaanse mariniers aangevallen met gra naatwerpers en automatische geweren. Volgens een Ameri kaanse woordvoerder schoten scherpschutters daarop twaalf Irakezen dood. De tegenaanval kwam een dag nadat de Amerikanen een po ging hadden gedaan president Saddam Hussein om te bren gen. Een BI bommenwerper wierp een aantal bommen op een tweetal gebouwen in een gegoede wijk van de stad. Veer tien mensen verloren het leven. Of Saddam zich onder hen be vond, was niet bekend. Het Amerikaanse ministerie van defensie in Washington zei dat het bombardement in de woon wijk 'zeer, zeer doeltreffend' is geweest Zowel het Pentagon als het Central Command in Qatar kon echter geen uitsluitsel geven over de mogelijke slachtoffers onder de leden van het Iraakse regime. Verslaggevers ter plekke noteerden dat het restaurant nog grotendeels overeind staat, en dat de bommen vier honderd meter verderop gelegen huizen hebben vernield. Er vielen veer tien burgerslachtoffers. In de zuidelijke stad Basra, die nu onder controle is van Britse troepen, werd gisteren op grote schaal geplunderd. Zie ook pagina Oorlog in Irak Amerikanen halen 150 kinderen uit cel Ongeveer 150 kinderen die vastzaten in een gevangenis in de Iraakse hoofdstad Bag dad, hebben gisteren hun vrijheid teruggekregen door tussenkomst van Amerikaan se mariniers. „Deze kinderen waren gevangen gezet omdat ze zich niet wilden aansluiten bij de jeugdorganisatie van de regerende Baath-partij. Sommigen van hen zaten al vijfjaar vast", vertelde een Amerikaanse officier van het 5de regiment mariniers. De jongeren droegen versleten kleding en zagen er onder voed uit. door Marijn Kramp leiden - Tam Tam, het multicul turele buurtfestival van Leiden- Noord, krijgt een prijs van prin ses Móxima. Méxima is be schermvrouwe van het Oranje Fonds dat jaarlijks de 'Appeltjes van Oranje' uitreikt aan initiatie ven op het gebied van maat schappelijke welzijn. Aan de prijs is een cheque van 15.000 euro verbonden. Tam Tam wordt sinds twee zo mers in Noord georganiseerd door buurtbewoners en mede werkers van de Leidse Welzijns- (advertentie) BUSINESS INTELLIGENCE MANAGEMENT (BIM) Afstudeervariant van BI LEISURE LOGISTICS (L&L) Afstudeervariant van LE BUSINESS CONSULTANCY (BC) Afstudeervariant van BE/BI/FE/FSM/LE AN VAM 6 15.30 UUR WIBAUTSTRAAT 84 WWW.HESASD.Ml SUCCES BEGINT AAN DE HES HOGESCHOOL VOOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM organisatie (LWO). De LWO be dacht dit omvangrijke zomerfes tival om wijkbewoners met el- kaars cultuur en gewoonten kennis te laten maken. Naast zang film, dans, diners en straattheater uit alle hoeken van de wereld stippelt de organisatie ook buurtsafari's uit. Door deze wandelroutes dwars door hui zen te laten lopen maken bewo ners kennis met de buren, hun interieur, smaak en cultuur. Na de eerste editie in de zomer van 2001, die groots was opge zet, werd vorig jaar door gebrek aan voorbereidingstijd een be scheidener festival gehouden. Naast Tam Tam vallen ook de multiculturele huiskamer De Brug in Amsterdam en het con- tactouderproject in Boxtel in de prijzen. Ook deze projecten be vorderen de integratie van al lochtonen. De organisatoren van de drie projecten krijgen de Appeltjes van Oranje en bijbe horende cheques op 15 mei uit gereikt in Paleis Noordeinde. den haag - De PvdA vindt dat minister Veerman (landbouw) de vogelpest niet hard genoeg aanpakt. Volgens PvdA-Twee- de-Kamerlid Waalkens had Veerman meer gebieden her metisch moeten afsluiten van de buitenwereld. Ook Groen links concludeerde dat de aanpak van Veerman is mis lukt. Hij heeft pluimveebedrij ven niet hard genoeg aange pakt, zodat het virus zich toch nog kon verspreiden. Pagina Binnen- Buitenland schiphol - Steeds meer vliegtui gen komen zonder toestem ming het door Luchtverkeers leiding Nederland gecontro leerde luchtruim binnen. De veiligheid van het overige vlieg verkeer kan daardoor in het ge ding komen. LVNL stelt een on derzoek in. De verkeersleiding heeft 195 gevallen geregi streerd. Leids 'consultatiebureau voor ouderen' groot succes door Roelf Reinders leiden - Bijna de helft van de ouderen (46 procent) die niet onder controle staan van een arts, heeft een te hoog cholesterolgehalte. Zonder dat ze het we ten lopen ze risico op hart- en vaatziek tes. Dat blijkt uit het eerste onderzoek in Nederland waarbij gezondheid en wel zijn van zestigplussers regelmatig zijn ge controleerd. Het onderzoek, waaraan zo'n vierhon derd ouderen uit Leiden en omgeving meededen, is uitgevoerd door thuiszorg instelling Groot Rijnland. Deze Periodie ke jControle Gezondheid Senioren, geënt St. op het idee van het consultatiebureau voor baby's en peuters, is de eerste in z'n soort in Nederland. Het doel van dit 'consultatiebureau voor ouderen' is om gezondheidsproblemen bij zelfstandig wonende ouderen op tijd op te sporen en te behandelen. Uit de resultaten, die gisteren op een symposium in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) bekend zijn gemaakt, blijkt dat 14 tot 31 procent van de ouderen een vorm van te hoge bloeddruk heeft, eveneens een risi cofactor voor ziektes. Verder beweegt een kwart onvoldoende en is meer dan één op de vier bejaarden eenzaam. De onderzochte ouderen hebben in an derhalf jaar tijd twee tot drie gesprekken gehad met een wijkverpleegkundige. On derwerpen als eenzaamheid en depressie kwamen aan de orde en onder meer overgewicht, bloedsuikerspiegel, bloed druk en voedingsgewoonten werden on derzocht. Tweederde van de deelnemers komt uit achterstandswijken in Leiden. De meeste adviezen aan de ouderen gin gen over de bestrijding van te hoge bloeddruk, te veel cholesterol, overge wicht en vochtgebrek. Tijdens het tweede bezoek bleek dat de bloeddruk, het cho lesterolgehalte en het overgewicht waren gedaald. Tegen de verwachting in was de verbetering van de gezondheid van ou deren uit de achterstandswijken, waar mensen over het algemeen ongezonder leven, niet meer dan die van de rest. Ruim de helft van de ouderen voelt zich gezonder na de controles. Bijna zeventig procent zegt dat de verantwoordelijkheid voor hun eigen gezondheid is toegeno men. Groot Rijnland besluit volgende week over het vervolg van de Periodieke Controle. Directeur A. Berkhout beloofde gisteren dat het onderzoek in ieder geval niet wordt stopgezet. Pagina R2: Langer gezond dankzij regelmatig onderzoek Telefoon controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau bank-gironummer- 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DEéWERELD OM JE HE

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1