Bijenkorf en V&D zijn zorgenkindjes Vendex ECONOMIE Top van energieconcern Nuon valt uiteen Na afloop oorlog blijft economie kwakkelen Nestlé doet in Nederland aanval op babyvoeding Numico 'Aegon moet gedupeerden van Sprintplan schadeloos stellen' Sara Lee-trio betrokken bij boekhoudschandaal Ahold Olieproductie mogelijk omlaag Nooitgedagt legt het loodje na 138 jaar Valse 200-eurobiljetten rteboom komt -Jritse handen irn - Slachterijconcern iom in het Groningse irn komt in handen van itse branchegenoot Two in Dartmouth. De groot- jimveeslachter van Ne- is door de vogelpest Dedkope ovemamepart- •worden. Two Sisters e in 2001 een omzet van miljoen pond en een van 12 miljoen pond, listers is een belangrijke incier van kip- en kippro- n aan de Britse super- tgigant Tesco. Storte- waar circa 1100 mensen in, zit in het nauw doordat ipenslachterijen in Barne- n Putten vanwege de vo st gesloten zijn. ier acties van oonmakers - De stakingsacties on- ihoonmakers van treinen en zich uit. Ongeveer ze- mensen hebben gister- in Leeuwarden, Den ir, Haarlem en Water- rnieer het werk neerge- Dat heeft een woordvoer- in FNV Bondgenoten be- ;emaakt. In totaal doen nu ïensen mee. Eerder beslo- hoonmakers in Maas- Heerlen en Amsterdam king te gaan. De FNV wil e afspraken rond de zoge- contractwisseling bij gro- oonmaakprojecten. Ook ;elingen rond ziektekosten jeidsduurverkorting moe de schop. Voor de werk- rs pakken de huidige re- ;en ongunstig uit, aldus de ivoerder. derscheiding man van WTO roam - Directeur-generaal :hai Panitchpakdi van de 1 Trade Organization heeft op de eerste dag e Tinbergenweek in Rot- m de Businessweek Award ngen. Hij kreeg de prijs e Economische Faculteits- iging Rotterdam. Panitch- is oud-student en pro- ndus van Jan Tinbergen, mderd jaar geleden werd en. In 1969 was Tinbergen rste winnaar van de No- ijs voor de economie, tepunt van de week is de t van vier opvolgers van irgen. James Heckman, ence Klein, Sir James Mir- en Robert Mundell komen Rotterdam. Paul Samuel- le vijfde Nobelprijswin- zal stellingen poneren op neCube strop or Nintendo De introductie van de ïCube is voor de Japanse cant Nintendo uitgedraaid n grote teleurstelling. De computer ging in het eind t afgesloten boekjaar 5,6 en keer over de toonbank, ninder dan de 10 miljoen ;erekend. De GameCube rvindt grote concurrentie le Xbox van Microsoft en i aystation 2 van Sony. Mi- ft heeft inmiddels de de positie op de ranglijst lanbieders van spelcompu- ran Nintendo overgeno- Nintendo kwam, gisteren len winstwaarschuwing: plaats van 80 miljard yen. mzetverwachting is terug- l iroefd van 600 naar 500 ird yen (3,9 miljard euro). •bele winst Greenery i - The Greenery, Neder- grootste groente- en fruit- 1 em, heeft over 2002 een e iwinst behaald van 7,6 mil- euro, bijna tweemaal zo als het voorgaande jaar (4,1 en). De verbetering komt uit aanzienlijke kostenbe- ngen. Het aantal fulltime ewerkers liep in een jaar te- ran 2530 tot 2174. De om- •leef gelijk op 1,5 miljard The Greenery kwam eind negentig voort uit coöpe- ve groenteveilingen. De j te jaren leed het bedrijf gro- 2 tliezen door een ingrijpen- 2 ^organisatie. Het bedrijf 3 lt nog verder gestroom- Daarom wordt geen itverwachting voor 2003 isproken ercarpet neemt n Besouw over dinsdag 8 april 2003 door Maurice Wilbrink den haag/gpd - De Irak-factor regeert de effectenbeurzen. Handelaren zagen gis teren hoe Amerikaanse militairen in hart je centrum Bagdad het grootste presi dentiële paleis van Saddam Hussein ver kenden, en plaatsten massaal koopor ders. Gevolg: de AEX sprintte gisteren richting de 300 punten, en boekte op zeker mo ment 6,5 procent winst. Ook de andere belangrijke Europese beurzen deelden in de euforie. Voor de effectenwereld is de oorlog in Irak nu zo ongeveer voorbij en de handel neemt alvast een voorschot op economisch herstel. De koersexplosie van gisteren was de tweede fase in een echte rally. Sloot de AEX op 12 maart nog op 218 punten, daarna volgde een spectaculair herstel dat duurde tot en met de eerste oorlogs dagen. Hoezeer de militaire campagne de aandelenmarkt in de greep hield, bleek vorige week: slecht nieuws van het front wierp de indexen meteen terug. Maar afgelopen weekeinde brachten de ontwikkelingen die de handel nodig had. Het regime-Saddam wankelt en men kan nu echt over het conflict heenkijken Economen waarschuwen dat met een re latief voorspoedig Irak-scenario niet alle hindemissen voor een conjunctuurher stel zijn weggenomen. Met het verdwij nen van de Irak-factor treedt weer een aantal onderliggende problemen op de voorgrond. Het economisch bureau van ING noemt het 'de zes zorgen'. Dat zijn de voortdurende politieke insta biliteit, argwaan over ondernemings boekhoudingen, risicomijdende onder nemers die voorrang geven aan schuld sanering, financiële instellingen die veel lagere buffers hebben door de beurs krach, voorzichtige consumenten die ho gere pensioenpremies moeten opbren gen (Europa) en te hoge schulden heb ben (VS) en een dreigende val van de dollar. Dat leidt ertoe dat de Amerikaanse en Europese economieën dit jaar niet meer dan een zeer gematigd herstel zul len tonen. In feite kampen de VS en de eurozone nog steeds met de negatieve naweeën van de economische hoogconjunctuur en de aandelen- en huizenboom van de late jaren '90. De enorme daling van de aandelenkoersen heeft de groei in beide continenten afgeremd. De beurskrach van de afgelopen jaren zou de VS nu al 0,8 procent economische groei kosten. De eurozone staat op een verlies van 0,5 procent als gevolg van het aandelendra- ma. De snelle daling van de olieprijs ver zacht de pijn slechts voor een deel. Ook de valutaschommelingen hebben in vloed: de dalende dollar helpt de Ameri kaanse economie, de stijgende euro knijpt Europa nog eens met 0,9 procent af. Het geraamde herstel gaat zeker in de eu rolanden nog gepaard met een verder stijgende werldoosheid, zowel in 2003 als in 2004. Nederland hangt hierbij hele maal onderaan. ING verwacht dat ons land dit jaar nog slechter presteert - met een nulgroei - dan vorig jaar toen 0,2 procent groei werd gemeten. Daaraan dragen de uitgeholde concurrentieposi tie, aangetaste koopkracht, afnemende vraag uit Duitsland en onduidelijkheid over kabinetsbeleid extra bij. Daarnaast voorspelt ING dat de huizenprijzen dit jaar twintig procent dalen ten opzichte van de piek in juni 2002. Dat zal de be stedingen opnieuw onder druk zetten, waardoor 2003 zelfs een recessiejaar kan worden. Chicago/anp - Drie werknemers van het Amerikaanse voedings middelenconcern Sara Lee heb ben de accountant van Ahold, Deloitte Touche, opzettelijk onjuiste informatie over bonus sen verschaft. Zij deden dit op verzoek van managers van de Amerikaanse Ahold-dochter US Foodservice. Dat blijkt uit een intern onderzoek, liet Sara Lee gisteren weten. Eind februari kwam Ahold in grote problemen door een om vangrijk boekhoudschandaal bij US Foodservice. Daardoor komt de winst over 2001 en 2002 ze ker 500 miljoen dollar lager uit dan het Nederlandse super marktconcern eerder had ge meld. Dat is het gevolg van de verwerking van bonussen die worden ontvangen van levens middelenfabrikanten ter pro motie van hun producten. US Foodservice bleek de bonussen al te boeken, terwijl ze nog niet waren ontvangen. De drie werknemers van Sara Lee deden het tegenover de ac countants voorkomen dat hun bedrijf de Ahold-dochter hogere bonussen verschuldigd was dan in werkelijkheid het geval was. Sara Lee heeft de drie inmiddels op non-actief gezet en de bevin dingen van het onderzoek aan de Amerikaanse beurswaak- hond SEC gegeven. Het bedrijf benadrukt dat de ontdekking geen enkel gevolg heeft voor zijn boekhouding. den haag/gpd - Aegon moet de kopers van Sprintplan van dochter Spaarbeleg schadeloos stellen. Volgens de vereniging Consument en Geldzaken heeft Aegon sinds 1999 de wet over treden bij de verkoop van het ef- fectenleaseproduct aan een groot deel van de deelnemers. Hoofd juridische ledenservice Weenink stelt dat Aegon volgens de Nadere Regeling Toezicht Ef fectenverkeer een profiel had moeten maken van haar poten tiële klanten. In dat profiel had dochter Spaarbeleg informatie moeten inwinnen over de finan ciële positie, beleggingservaring en -doelstellingen van de klan ten. Had Aegon dit gedaan dan was Sprintplan volgens Weenink nooit verkocht aan vele duizen den klanten zonder ervaring. Gedupeerden gingen een con sumptief krediet aan op basis van aandelen. Ze dachten door reclameboodschappen van Spaarbeleg een soort spaarreke ning te openen op basis van toen nog snel in waarde stijgen de aandelen. Sprintplan garan deerde de beleggers dat ze een waardedaling van het aandelen pakket niet hoefden bijpassen aan het einde van de looptijd. De rentebetalingen kreeg de be legger niet gegarandeerd terug. Hoe Aegon de klanten schade loos gaat stellen moet volgens Weenink blijken na overleg met de verzekeraar. Te denken valt aan terugbetaling van alle rente, verlenging van de looptijd of een renteverlaging. Vrijdag wordt bij Spaar Select in Breda een demonstratie gehouden. De actie richt zich niet alleen op Aegon, maar ook op andere aanbieders van effectenlease als Legio en Spaar Select. De demonstratie wordt georga niseerd door de vereniging Pay back Het moet de eerste zijn in een reeks waarbij ook de hoofd kantoren van andere aanbieders van leasecontracten worden aangedaan. Pay-back verzamelt mensen om zich heen die Sprintplan hebben gekocht. Op richter Jurgen Weber wil andere op leaseklanten gerichte consu mentenclubs als Leaseverlies en Gesp verenigen voor activitei ten. Volgens Weber moeten ka binet en parlement nog steeds doordrongen worden van de fi nanciële ellende die aandelen- leaseklanten treft. Weber heeft bij minister Hoogervorst van fi nanciën en staatssecretaris Wijn van economische zaken op een gesprek aangedrongen. HEMA en De Bijenkorf broederlijk naast elkaar in Den Haag. Foto: GPD/Phil Nijhuis amsterdam/anp-gpd - De Bijenkorf en Vroom Dreesmann hebben het afgelopen jaar onder de maat gepresteerd. Dat beteken de een forse domper voor detailhandelscon cern Vendex KBB, want goede resultaten van de overige onderdelen konden de neergang bij de warenhuizen niet compenseren. Vendex maakte vanochtend voorbeurs be kend dat in 2002 een nettowinst van 202 miljoen euro werd geboekt tegenover een winst van 13 miljoen in 2001. Die opmerke lijke stijging is vooral te danken aan de ver koop van een aantal dochterbedrijven, waaronder Prenatal, Scapino en Kijkshop, aan beleggingsmaatschappij CVC Capital. De opbrengst is in de boeken gekomen als een plus van 162 miljoen euro. De omzet kwam uit op bijna 4,4 miljard eu ro, een toename van ruim 10 procent verge leken met 2001. Dit is inclusief de goed draaiende Belgische doe-het-zelfketen Bri- co, die in aprü vorig jaar is overgenomen. Zonder Brico liet de omzet een toename van 2,3 procent zien. Zorgenkindje V&D boekte een negatief be drijfsresultaat van 46 miljoen euro. In 2001 was dit nog 24 miljoen positief. Vendex heeft een eenmalige last genomen van 48 miljoen euro, onder meer om oude voorra den op te ruimen. Het resultaat van de Bijenkorf zakte van 26 miljoen euro naar 12 miljoen. De waren huisketen voelde volgens Vendex het afge nomen consumentenvertrouwen. Door de prijzen te verlagen werd de omzet echter op peil gehouden. Dit ging wel ten koste van het resultaat. Vooral de fors lagere verkoop van kerstpakketten had een negatieve in vloed op de Bijenkorf. In de doe-het-zelf-sector (Praxis en Formi- do) ging het aanzienlijk beter. Het bedrijfs resultaat steeg 37 procent tot 78 miljoen eu ro. HEMA boekte een 13 procent hoger be drijfsresultaat, ook de divisie Fashion (M&S Mode, Hunkemöller, Claudia Strater) deed het goed. Vendex zegt somber te zijn over het lopende jaar. De economische groei is vrijwel tot stilstand gekomen en het consu mentenvertrouwen daalt verder. Het con cern verwacht dat HEMA, doe-het-zelf en mode een gelijkblijvend resultaat zullen ha len. V&D en de Bijenkorf zullen een verbete ring laten zien, aldus Vendex. parijs/anp - De organisatie van olie-exporterende landen OPEC meent dat er op dit moment eerder sprake is van een olie overschot dan van een tekort. Voorzitter al-Attiyah wil daarom nog deze maand een speciale vergadering beleggen. Hij sluit niet uit dat de OPEC de produc tie zal verlagen. De volgende ontmoeting van de olieministers stond eigenlijk ge pland voor juni. Een eventuele verlaging van de productie zou ertoe moeten leiden dat de prijs van een vat olie weer gaat stij gen. In de aanloop naar de Golf oorlog steeg de prijs enorm. Sinds de oorlog aan de gang is, keldert de prijs. Dat komt mede doordat de productie in Vene zuela en Nigeria weer op gang komt. Die was teruggelopen door binnenlandse politieke problemen. De OPEC hanteert voor een vat een prijsmarge van 22 tot 28 dollar. Gisteren zakte de prijs van een vat Brent-olie op de Londense termijnmarkt naar 24,30 dollar. Groningse mosterd voor Britse troepen groningen/anp - De Britse troe pen in Irak brengen hun eten op smaak met Nederlandse mos terd. De Groninger mosterdfa brikant Marne Mosterd kreeg een order gekregen van het Brit se leger om de manschappen in het oorlogsgebied te voorzien van een extra scherpe mosterd soort. Deze week heeft het be drijf 400 kilo mosterd in emmers geleverd. Marne-directeur Kai ser hoopt op herhaling van de order. De kans is volgens de di recteur redelijk groot. „Als je kijkt naar hoe groot de troepen zijn in dat gebied, heb ik er wel een voorzichtig vertrouwen in dat ze binnenkort weer door de voorraad heen zijn." den haag/gpd - Voedingsconcern Nu mico krijgt er een belangrijke concur rent in babyvoeding bij. Het Zwitserse Nestlé bereidt een aanval voor op de marktpositie van Numico en Friesland Coberco Dairy Foods, de nummer één en twee. Nestlé stapt in de Nederlandse markt voor babymaaltijden nu Numico zich weer volledig wil richten op zuige lingen- en patiëntenvoeding. De verliesgevende Amerikaanse en ook Europese vitaminetak van het Zoeter- meerse concern staat grotendeels in de verkoop. De komst van Nestlé leidt de komende maanden volgens een woordvoerster van Nestlé Nederland tot een schappenstrijd in supermarkten en drogisterijen. Het bedrijf ambieert een marktaandeel van 30 tot 60 pro cent. Nestlé wil ten koste van Friesland Coberco Dairy Foods de nummer twee van Nederland worden. Numico's merk Nutricia is met een marktaandeel van circa 60 procent nog een maatje te groot. Het voedingsbe drijf heeft dan ook laten weten 'er op te vertrouwen dat het zijn leidende positie zal behouden'. Het Zwitserse Nestlé, wereldwijd marktleider in baby- en kindervoeding, produceert al meer dan een eeuw maaltijden voor de kleintjes, maar was op dit gebied niet eerder actief in Ne derland. Baby- en kindervoeding van Nestlé Nederland werd tot nog toe ge ëxporteerd. Dat had volgens een woordvoerder van het bedrijf steeds te maken met de sterke positie van Numi co. Volgens Nestlé (chocola, instantdran ken, ijs, mineraalwater en diervoeding) is 'de tijd hier vergeleken met andere Europese landen blijven stilstaan'. Eer der gaf Numico-topman Bennink ook aan dat er te weinig is vernieuwd. „Het aanbod in Nederland is te traditioneel en te conservatief', aldus de woord voerster van Nestlé Nederland. „Onze producten zijn lekkerder en gemakke lijker. Nestlé werkt niet met potjesvoe ding, maar met maaltijden op bordjes die in de magnetron kunnen. Bestuursvoorzitter Bennink kondigde eerder aan dat Numico zijn onder- zoeks- en ontwikkelingsactiviteiten weer meer gaat inzetten voor babyvoe ding. De markt voor baby- en kinder voeding is in Nederland goed voor 127 miljoen euro. ijlst/gpd - Na de zomer zal er in het Friese Ijlst nimmer meer een Nooitgedagt-beitel worden gemaakt. Na 138 jaar sluit de illustere gereed- schapsfabriek Het Ameri kaanse moederbedrijf ziet niets in voortzetting van de productie van beitels, gutsen en meetgereedschappen. Het aantal merken daalt van der tig tot vijf. Ook het merk Nooitgedagt verdwijnt. Nooitgedagt was in de vorige eeuw vooral bekend vanwege z'n schaatsen, met name de Friese doorlopers, maar die zijn er al sinds 1965 niet meer geproduceerd. De sluiting betekent ontslag voor 24 productie- en maga zijnmedewerkers. Enkele ver kopers kunnen blijven. In of nabij Ijlst wordt een nieuw kantoor voor hen gezocht. Het voormalige familiebedrijf Nooitgedagt kwam de afgelo pen vijf jaar drie keer in an dere handen. Het maakt nu deel uit van American Tool Companies, een divisie van Newell Rubbermaid. Newell is een reus met wereldwijd 49.000 werknemers en een jaaromzet van 7 miljard euro. FNVer De Vries zegt dat de eigenaar Nooitgedagt bewust heeft laten doodbloeden. „De laatste drie jaar is er niks meer geïnvesteerd." groningen/anp - Op zeker drie plaatsen in Nederland zijn valse 200- eurobiljetten opgedoken. De politie verpreidde gisteren een signale ment van drie personen die van de valsemunterij worden verdacht. Bij acht winkels in Groningen zijn negen valse briefjes opgedoken. Ook in Alkmaar deden twee winkeliers aangifte van betaling met vals geld. Elders in het land zijn nog eens twee nepbiljetten opgedoken, volgens het Korps Landelijke Politiediensten. De verdachten kochten in alle ge vallen voor een klein bedrag artikelen. De mannen hebben een getint uiterlijk en een donkere haarkleur. Een van hen spreekt Nederlands met een accent en beide anderen Engels. Het valse geld (boven) is vol gens de politie nauwelijks van echt (onder) te onderscheiden. Zelfs met behulp van ultraviolet licht wordt de vervalsing niet goed zicht baar. De politie raadt winkeliers aan om verdachte biljetten te verge lijken met een ander bankbriefje. De kleuren van het valse biljet zijn iets fletser en het watermerk is zwart-wlt, terwijl het bij echte biljet ten gekleurd is. Foto: ANP/Yvonne Ransijn amsterdam/gpd - Van de drie bestuurders bij energieconcern Nuon blijft alleen voor zitter Van Halderen nog over. De voor commerciële zaken verantwoordelijk Kok en financieel bestuurder Visser kondigden gisteren aan Nuon per 1 september te ver laten. Hun vertrek kwam als een volslagen verrassing. De publicatie van de jaarcijfers moest er gisteren enige tijd door worden uitgesteld. Over de motieven wilde Van Halderen gisteren niets mededelen. Hij ontkende dat er een relatie ligt met de slechte cij fers die Nuon gisteren bekend maakte. De winst is vorig jaar met 60 procent ge daald tot 152 miljoen euro. Een betrouw bare bron zei gisteren echter dat het ver trek alles te maken heeft met de slechte resultaten. Kok en Visser worden daarvoor verant woordelijk gesteld. Beiden zouden de af gelopen tijd zijn gemaand 'hun zaken op orde te brengen.' Omdat ze er niet in slaagden de zaken 'in de greep te krijgen, moest er een voorbeeld worden gesteld', aldus de bron. De positie van topman Van Halderen, die begin vorig jaar aantrad, is naar diens ei gen zeggen niet in het geding geweest. Kok, Visser en voorzitter Meyer van de raaa van commissarissen waren gisterth Nuon-topman Van Halderen: „Fusie met Essent is nu uitgesloten." Foto: ANP/Koen Suyk niet voor commentaar bereikbaar. Nuon kreeg vorig jaar flinke klappen van de concurrentie in de energiemarkt. De stroomverkoop aan middelgrote zakelijke klanten daalde met 20 procent. Boven dien stonden de prijzen en de marges flink onder druk. De omzet daalde met bijna 180 miljoen euro tot 4,5 n iljard eu ro. Voor 2003 wordt eenzelfde omzet, maar een beter resultaat venvacht. De energiereus gaat zich concentreren op de markten van Nederland, Duitsland en België. Dat betekent dat bedrijfson derdelen als het in 2000 voor 450 miljoen euro gekochte Amerikaanse drinkwater bedrijf Utilities Inc. worden afgestoten als zich kopers aandienen. Er is flink geïnvesteerd in verbetering van de dienstverlening. Het aantal klachten is gedaald van 1500 per maand tot 'enkele honderden, aldus Van Halderen. Nuon had een slechte reputatie bij veel klanten omdat de facturen regelmatig fouten ver toonden. Kartelautoriteit NMa beslist eerdaags of Nuon de energiecentrales va» het Ameri kaanse Reliant in de Randstad mag over nemen. Nuon betaalt daar 985 miljoen euro voor. Ook sloot topman Van Halde ren gisteren niet uit dat in België opwek capaciteit wordt gekocht nu marktleider Electrabel een deel van zijn capaciteit moet afstoten. Nuon zegt op 1 oktober helemaal klaar te zijn voor de laatste stap van de liberalise ring van de energiemarkt. Dat heeft tot gevolg dat zeven miljoen huishoudens vanaf 1 januari vrij zijn in de keuze van hun gas- en stroomleverancier. Twintig procent van de huishoudens verbruikt inmiddels groene stroom; het aantal groene stroomklanten bij Nuon verdub belde vorig jaar en heeft inmiddels de half miljoen overschreden. Een fusie tussen de energiereuzen Nuon en Essent is uitgesloten omdat ze in ei gen land tweederde van de markt zouden domineren. Maar volgens Van Halderen kan dat veranderen 'nu inzichten in Eu ropa wijzigen.'

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9