Bush en Blair: Rol VN na oorlog adviserend OORLOG IN IRAK Wachten op de bus in onwerkelijk Bagdad 'Irak leidde konvooi Russen om' Rode Kruis: Bloedbad in Bagdad Ali Chemicalï was pijler Saddams regime Amerikanen jagen op 'rokend geweer' dewerkers AzG mist in Bagdad rdam - Twee medewer- m Artsen zonder Grenzen in Bagdad worden sinds idag vermist. Dat beves- en woordvoerder van de satie in Nederland giste- zG wil niets zeggen over lentiteit, maar het gaat Ti Nederlanders. Het ver in duo maakt deel uit van am van zes dat onder- ng biedt in het al-Kindi- ihuis in Bagdad. Het team paar weken geleden naar tgezonden. De vier ande- ïsen hebben hun werk in kenhuis gestaakt, en AzG al haar activiteiten in Irak ipig opgeschort. log is 120 keer irder dan hulp n - Amerika geeft 120 ïeer uit aan de oorlog te- ik dan dat het heeft vrij- akt voor hulp aan de men- e worden getroffen. Dat een groep volksgezond- jecialisten van University ;e in Londen berekend. Ze Jsteren artsen in de he- efd op druk uit te oefenen n regeringen meer geld maken voor humanitaire De VS hebben tot nu toe eer dan een half miljard uitgetrokken voor hulp ak. Dat bedrag valt in het jij de 62 miljard dollar Ie militaire campagne, al- specialisten. (journalisten ood in strijd "rMADRID-BERLIJN - De OOr- heeft gisteren en lag aan drie journalisten Ven gekost. Een verslagge- jn de Spaanse krant El ïo en een Duitse collega ,jet blad Focus kwamen ïen Iraakse raketaanval liden van Bagdad om. Een 'ïkaanse raket op het kan- ian al-Jazeera in de stad ieen camerman het leven, se militairen pakten giste lree Poolse journalisten op van Irak. Over lit is niets bekend. De twee tn de tweehonderd Poolse liren die meevechten. jberkogels op monstranten VS wngton - De politie van de jmische stad Oakland 'jmet rubberkogels gescho- vredesdemonstranten. 4ens zes actievoerders npn gewond. Ook zes ha- ierkers liepen verwondin- jp. Honderden demon- Jen hadden in de haven de tot rederij American Lines afgesloten, om- zou profiteren van de jg tegen Irak. Het was de e keer sinds het begin van Irlog dat de politie in de VS maakte van 'niet-dode- irojectielen'. Volgens de waren de demonstran- ;arschuwd. Een woord- irvan de anti-oorlogsbe- in de VS sprak van een luwelijke overreactie'. er oproep Bin en op bandje Osama bin Laden 1 nieuwe geluidsband 1 verspreid waarin hij oproept tot zelf- aanslagen en een op- I tegen Arabische regerin- lie de aanval op Irak steu- let persbureau AP kreeg bname in Pakistan van een [ijn die zei dat hij uit Af- istan kwam, waar de op- 5 zou zijn gemaakt. Het viel elijk vast te stellen of de jvan Bin Laden is, maar de chap werd vertaald door haan die de Saudiër ja- .'leden heeft gesproken en zijn stem te herken- dinsdag 8 april 2003 bagdad-riyad/ap - Terwijl Amerikaanse mili tairen gisteren in tanks en pantserwagens door Bagdad reden, en op sommige plaatsen fel slag leverden met Iraakse verdedigers, za ten elders in de Iraakse hoofdstad mannen voor hun huis backgammon te spelen en voetbalden tieners op straat alsof er niets aan de hand was. De straten waren leger dan anders, maar aan beide kanten van de rivier de Tigris stonden mensen bij bushaltes te wachten op vervoer. De hele dag dreunde de stad van explosies op de westelijke oever van de rivier. Rookwolken van ontploffingen en branden vermengden zich met stof van een naderende storm. De Iraakse radio en televisie waren gewoon in de lucht. Ze zonden patriottische liederen en slogans uit, archiefbeelden van president Saddam Hussein en een preek van een isla mitische geestelijke die de bevolking opriep de wapens op te nemen tegen de Amerika nen en Britten. De tv-beelden van beide zijden werden door Arabieren elders met ontzetting en ongeloof bekeken. Sommigen deden het nieuws af als Amerikaanse propaganda, anderen meld den zich aan voor de jihad. De meeste Ara bieren hadden van Bagdad toch wel feller verzet tegen de geallieerde aanval verwacht, zeker nadat de Britten twee weken nodig hadden om de zuidelijke stad Basra onder controle te krijgen. Had Saddam niet be loofd dat de Amerikanen aan de poorten van Bagdad zouden worden afgeslacht? Aan de ontbijttafel in een café in Riyad zegt Haitham al-Bawardi dat hij de beelden uit Bagdad maar niet kan geloven. „Hoe weten we dat dit echt is, en geen coalitiepropagan- da" vraagt hij. „Maar als het waar is, is dat erg frustrerend. Wij hadden gehoopt dat Saddam de indringers zo zwaar mogelijke verliezen zou toebrengen, zodat ze zich wel twee keer zouden bedenken voordat ze een ander Arabisch land aanvallen." In de Egyptische hoofdstad Cairo maakt het nieuws sommigen nog vastbeslotener om naar Irak te gaan en zich aan te sluiten bij de heilige oorlog.Als Arabieren kunnen wij niet lijdzaam toezien", zegt een ongeveer 30-jarige man in een rekruteringskantoor voor vrijwilligers. „Wij verkopen onszelf niet voor Saddam, maar voor een hogere prijs: voor Allah." Abdelfattah, een andere vrijwilliger, doet de berichten over Amerikanen in Bagdad af als leugens, en verwacht nog iets. „Het is psy chologische oorlogvoering, een militaire strategie om de Amerikaanse troepen in de val te lokken. Saddam zelf zal tot het einde doorgaan. Hij sterft vechtend voor Irak." Ali Oqla Orsan, voorzitter van de Arabische Schrijversbond, ziet in de Amerikaanse actie een 'propagandacampagne'. Hij hoopt dat de geallieerden een 'totale nederlaag" tege moet gaan. „Ze plegen terreur tegen een soeverein land", zegt Orsan, een Syriër.Als de geallieerden Irak bezetten, betekent dat het begin van een bevrijdingsoorlog tegen de kolonialisten." In Musqat in Oman bekijken tientallen mannen bij een theehuis het nieuws uit Bagdad met nauwelijks ingehouden woede. „Waar is je leger, Saddam?" Een ander ge looft de televisiebeelden niet. „Die Amerika nen vertrouwen op valse propaganda." Ook in Libanon volgen veel mensen het nieuws op de voet. Velen geloven de Amerikaanse berichtgeving niet, maar de versie van de Iraakse minister van informatie al-Sahhaf. Al-Sahhaf zei dat ze helemaal nog niet in Bagdad zijn, heb je hem niet gehoord?" zegt Hisham Moniyyeh, een geldwisselaar in Si- don. „De Amerikanen liegen al vanaf het be gin, en daarom geloof ik hen niet." De Libanese architect Merhej Shamma is geschokt over het gemak waarmee de Ame rikanen Bagdad konden binnengaan. „Ik dacht dat het felst gevochten zou worden om Bagdad. Waar is de Republikeinse Gar de?" Hij hoopt dat de Irakezen nog 'enkele verrassingen in de mouw hebben'. Dat hopen ook twee Saudische studenten. „Het Iraakse volk zal in verzet komen en Bagdad voor de Amerikanen veranderen in een tweede Vietnam, een val waar ze niet le vend uit komen", aldus Saleh al-Nuaim. Zijn vriend Husam al-Baghdadi knikt. „Ie dere Arabier en moslim is kwaad over wat hij op televisie ziet. Maar als God het wil, zal Bagdad het einde van de Amerikanen wor den." Amerikaanse tanks passeren in hartje Bagdad het monument dat Saddam Hussein voor de oorlog tegen buurland Iran heeft laten oprichten. Op de brede boulevard werd niet zo lang geleden nog triomfantelijk door Iraakse militairen geparadeerd. Foto: AP/Brant Sanderlin belfast-amman/anp-gpd-ap - De Ameri kaanse president Bush en de Britse premier Blair willen dat de Verenigde Naties 'een ad viserende rol' krijgen bij de wederopbouw van Irak. Dat meldde de Amerikaanse nieuws zender CNN vanmorgen op basis van infor matie van een Amerikaanse regeringsfunctio naris. De twee leiders spreken hervatten van daag in de Noord-Ierse hoofdstad Belfast hun overleg over Irak. Over wat er na de oorlog met Irak dient te gebeuren, verschilden de Verenigde Staten en Groot-Brittannië tot nog toe van mening. De Britten lijken een grotere rol voor de VN bij het voorlopige bestuur en de wederop bouw te willen dan de Amerikanen. De Amerikanen willen de VN-rol beperken tot humanitaire hulp, en de leiding over inte rim-bestuur de wederopbouw in handen geven van de militairen. Er is binnen de Amerikaanse regering zelf onenigheid over de rol die de Iraakse oppo sitie moet gaan spelen. Gisteren werd be kend dat Ahmad Chalabi, de leider van het Iraaks Nationaal Congres (INC), met 700 strijders in zuidelijk Irak is. Zij moeten hu manitaire hulp bieden, contacten leggen met de Irakezen in de 'bevrijde' gebieden en zorgen voor 'orde en stabiliteit'. Het Penta gon is erg gecharmeerd van Chalabi, maar het ministerie van buitenlandse zaken heeft niet veel op met de man, die onvoldoende steun onder het volk zou hebben. Er is voor overigens een goede reden om te twijfelen aan de vermeende kwaliteiten van Chalabi. De Irakees, intussen Brits staats burger, was degene die Washington had be zworen dat de 'gewone' Iraakse strijdkrach ten zich nauwelijks zouden verzetten, en dat het Iraakse volk de Amerikanen zou verwel komen als bevrijders. Dat bleek al snel een misvatting. Volgens waarnemers in Was hington is de komst van Chalabi naar Nasi- riya een teken dat het Pentagon de leiding heeft in de plannenmakerij voor een naoor logs Irak. De Verenigde Staten werken intussen ook aan plannen voor de mogelijke berechting van Saddam Hussein en leden van zijn regi me voor Amerikaanse rechters. Washington voelt niets voor de oprichting van een inter nationaal tribunaal, zoals dat bestaat voor ex-Joegoslavië. Ook voor het Internationaal Strafhof in Den Haag zien de Amerikanen geen rol weggelegd. De VS zijn zoals bekend fel gekant tegen dit hof. Amerikaanse troepen in hart Bagdad Internationale Presidentieel luchthavencomplex Abu Ghuryab 3km Gebouwen waar Amerikaanse troepen zijn doorgedrongen Paleis van de Republiek Hoofdkwartier Baath Partij Presidentieel paleis Al-Sijood Hoofdkwartier geheime dienst Hoofdkwartier luchtmacht 6. Festival- en paradeterrein 11. Al-Azamiyahpaleis 7. Ministerie van Informatie 12. Vredespaleis Al-Salam 8. Al-Rashidhotel 13. Shaab-stadion 9. Palestine Hotel 14. Ministerie van Transport/Communicatie 10. Abbasidpaleis 15. Universiteit van Bagdad moskou/dpa-afp-rtr-anp - De Verenigde Staten beschuldigen Irak ervan het Russische kon vooi dat zondag in Irak werd aangevallen te hebben omge leid. Iraakse chauffeurs namen een andere route dan opgedra gen, zodat Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen het konvooi niet herkenden. Dat heeft een anonieme bron bij de Ameri kaanse strijdkrachten gemeld. Volgens de bron had het kon vooi instructies over de route, maar weken de chauffeurs er heimelijk van af. Op deze ma nier wilde Bagdad een interna tionaal incident veroorzaken, zodat de steun voor de coalitie zou afnemen, aldus de bron. Het Amerikaanse Centrale Com mando in Qatar stelde na een eerste onderzoek vast dat er geen geallieerde militairen in de buurt waren. Het commando wist toen nog niet dat van de route was afgeweken, aldus de bron. De Amerikaanse nationale vei ligheidsadviseur Condoleezza Rice heeft gisteren in Moskou met Russische kopstukken spoedoverleg over de kwestie gevoerd. Zo sprak ze met de mi nisters van defensie en buiten landse zaken en het hoofd van de Russische veiligheidsraad. Ri ce heeft niet gesproken met pre sident Poetin. Het Russische konvooi heeft gis teren zijn reis vervolgd. Het is inmiddels in Syrië aangekomen. Dat hebben verslaggevers ter plekke gemeld. De auto van de meereizende Russische ambas sadeur in Irak vertoonde kogel gaten. Twee gewonden zijn ach tergebleven in de Iraakse stad Fallujah, aldus het Russische ministerie van buitenlandse za ken. In de colonne reist de Rus sische ambassadeur in Irak, Vla dimir Titorenko, met acht diplo maten en enkele verslaggevers. Titorenko besloot Irak na de eerste Amerikaanse invallen in Bagdad te verlaten. De groep zal vanuit Syrië terugvliegen naar Rusland. Amerikaanse functio narissen hebben toegegeven dat de relatie tussen Moskou en Washington door het schietinci dent verder onder druk is ko men te staan. Rusland was altijd al fel tegen een oorlog zonder VN-mandaat. door onze correspondent Bob Kroon genève - Ondanks de optimisti sche toonzetting van de Ameri kaanse berichtgeving, is Bagdad een bloedig slagveld geworden waar het aantal burgerslachtof fers 'niet meer te tellen is'. Dat zegt het ICRC, het Internationa le Rode Kruis, de enige neutrale hulporganisatie die nog actief is in de Iraakse hoofdstad. Het Rode Kruis voorziet de elf burgerziekenhuizen in Bagdad van water, medische zaken en vooral chirurgische benodigd heden, maar kan deze klus nau welijks meer aan. Sinds het af gelopen weekeinde zijn honder den burgers gedood en duizen den gewond geraakt. „Ieder uur worden er tientallen gewonden binnengebracht, en het aantal loopt nog steeds op. Er zijn nu voor het eerst ook Iraakse soldaten bij. De militaire hospitalen, waar wij overigens niets mee te maken hebben, zijn kennelijk vol", aldus Rode- Kruiswoordvoerster Nada Dou- mani. „Vóór de oorlog hadden we alle stadsziekenhuizen goed bevoorraad, maar ze raken er doorheen en hetzelfde geldt voor onze eigen reserves. We kunnen de stad niet meer in of uit." Dagelijks krijgt ieder zie kenhuis van het Rode Kruis 10.000 liter water, omdat Bag- Getroffen inwoners van Bagdad uiten hun verdriet, nadat een Ameri kaanse bom in hun woonwijk terecht is gekomen. Foto: AP dad gedeeltelijk zonder stroom zit. Daardoor laten ook de pompinstallaties van de stads- waterleiding het afweten. Dou- mani zegt dat operaties bij ge brek aan acnesthetische midde len al zonder narcose moeten worden uitgevoerd. „Als dit zo doorgaat, staan wij zeer binnen kort voor een totale ramp". Het Rode Kruis heeft nog steeds een merendeels uit Zwitsers be staande delegatie in de Iraakse hoofdstad, plus vier gedelegeer den in Basra en twee in Erbil, de Koerdische stad in het noorden. Hoewel de Britten in Basra vaste voet aan de grond hebben ge kregen, hebben de hulpbrigades van het ICRC ook daar geen vrij heid van beweging. „Wij hou den geen statistiek bij van het totale aantal doden en gewon den," aldus de woordvoerster, „Doden tellen we sowieso niet, want die kunnen we niet hel pen. En voor het aantal gewon den gaan we af op de meldingen van de ziekenhuizen, maar die zijn nu ook de tel kwijt." Aad Luymes I njK/ANP - De omgekomen se generaal Ali Hassan al- 1, beter bekend als 'Ali Che- was niet alleen een neef resident Saddam Hussein, ook een van de belangrijk- eunpilaren van diens regi- )e 64-jarige al-Majid was >egin af aan een vertrouwe- an Saddam. Hij begon zijn :re als Saddams chauffeur, wist zich snel op te wer- 'ijnaam kreeg al-Majid toen ad jaren tachtig in Noord- Ie Koerden bestookte met ssen, waardoor 180.000 sen het leven verloren. De werden vermoedelijk in agraven gegooid. In 1987 üj benoemd tot gouverneur foord-Irak. Hij kreeg de op- it een einde te maken aan irust onder de opstandige dische bevolking, ersverse gouverneur besloot dig te werk te gaan. Met een lenstreek droeg hij het ise leger op 'alle mensen en dieren' in het gebied te doden. „Ik bestook ze niet één dag met chemicaliën, maar zal ze vijftien dagen aanvallen met chemische wapens", zei hij destijds. Hij maakte zeker 280 Koerdische en 150 Assyrische dorpjes met de grond gelijk. Al-Majid vestigde zijn naam als een van de bruutste medewer kers van Saddam al in 1983 toen hij het Noord-Iraakse dorpje Dujail met al zijn inwoners van de kaart veegde. Deze operatie was een wraakactie voor een mislukte moordaanslag op Sad dam. Tientallen onschuldige burgers kwamen om. Door zijn optreden tegen de Koerden werd al-Majid een van de belangrijkste vertrouwelingen van de president. Na de Iraakse invasie van Koeweit werd hij be noemd tot militair gouverneur van Koeweit. In die hoedanig heid was hij er verantwoordelijk voor dat het emiraat, dat inmid dels was ingelijfd bij Irak, werd geplunderd en leeggeroofd. In maart 1991 benoemde Sad dam zijn neef tot minister van Al-Majid. Foto: Reuters binnenlandse zaken. In die hoe danigheid was hij verantwoor delijk voor het bloedig neerslaan van de opstanden van de Koer den en sji'ieten vlak na de Golf oorlog. Nadat hij van 1991 tot 1995 minister van defensie was geweest, ontsloeg Saddam hem van zijn ministeriële taken. Wel bleef al-Majid een belangrijke positie vervullen binnen de re gerende Baath-partij. Ook bleef hij lid van de Revolutionaire Commando Raad. In 1995 kon hij zijn honden trouw aan Saddam opnieuw be wijzen. Nadat twee schoon zoons van Saddam - al-Majids neven - naar het buitenland wa ren gevlucht en waren terugge keerd, zag hij er persoonlijk op toe dat ze werden gedood. On der zijn toezicht werden toen ook enkele andere familieleden, onder wie zijn eigen broer, ge- executeerd. In 1997 trouwde zijn 15-jarige dochter met Saddams oudste zoon Uday tijdens een bizarre huwelijksplechtigheid in het ziekenhuis. Uday lag na een moordaanslag in het ziekenhuis en wilde zo bewijzen dat hij niet impotent was geraakt. Al-Majid was vaak aanwezig bij martelpraktijken. Hij woonde in november de executie van acht hoge Iraakse officieren bij die een ontploffing in een opslag plaats voor raketten hadden ver oorzaakt. Hij zou ook actief heb ben deelgenomen aan de uit voering van hun doodvonnis- sen.- door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Opnieuw zijn er berichten over chemische wapenvondsten in Irak. De jacht op het 'rokende geweer' is in volle gang. Er móeten namelijk chemische of bio logische wapens gevonden worden, als rechtvaardiging van de oorlog die de VS en Groot-Brittannië zijn begonnen. Er is de Amerikanen en Britten veel aan gelegen de wereldgemeenschap te bewijzen dat Sad dam Hussein loog en bedroog met zijn her haalde bewering dat hij 'niets' te verbergen heeft. De strijdkrachten in Irak hebben dan ook een dubbele missie: het Iraakse regime ver slaan en het onweerlegbare bewijs van Sad dams leugens vinden. Het Amerikaanse mi nisterie van defensie heeft speciale teams ingezet die de gevechtseenheden achterna reizen om verdachte plekken op chemische of biologische wapens te onderzoeken. De jacht is in volle gang, en sinds de terrein winst van afgelopen week stuiten coalitie troepen vaker op verdachte lokaties. Volgens de Amerikaanse National Public Radio (NPR) zouden mariniers in een op slagplaats net buiten Bagdad 'raketten' met het zenuwgas sarin en mosterdgas hebben aangetroffen. Er waren ook berichten over A een vondst op een landbouwlaboratorium bij Hindiyah, honderd kilometer ten zuid westen van Bagdad. Daar werden vaten met chemicaliën gevonden, die in eerste instan tie zenuwgas leken te bevatten. De chemicaliën moeten nu eerst uitvoeriger worden getest, omdat het ook om pestici den zou kunnen gaan. Het Pentagon wilde nog niet ingaan op de berichten, omdat „eerste rapporten vaak achteraf niet blijken te kloppen", aldus minister Rumsfeld. Het duurt volgens hem dagen om monsters te testen en vast te stellen of het om verboden materiaal gaat. Unmovic-baas Hans Blix noemde het laatst de '64 miljard dollar vraag', naar het bedrag dat hij toen dacht dat de oorlog zou kosten: zijn er massavernietigingswapens in Irak? De Amerikaanse regering twijfelt er niet aan dat het zo is. Journalist Judith Miller van The New York Times, mede-auteur van een boek over bio logische oorlogvoering, meldde dat de spe cialisten van het onderzoeksteam waarmee zij door Irak trekt er absoluut van overtuigd zijn dat ze iets zullen vinden. De twijfel over de aanwezigheid van verboden wapengoed in Irak verbaast ook deskundige Amy Smith- son. „Ik vind het raadselachtig dat zo ge makkelijk 'vergeten' wordt dat Saddam Hussein in het verleden cheqaische wapens heeft gebruikt in de oorlog tegen Iran en te gen zijn-eigen Koerdische bevolking." Ook is in de jaren '90 zonneklaar gebleken dat Irak loog over het bezit van biologische wapens, aldus Smithson. Ook als de nu gerapporteerde vondsten nog niet de 'smoking gun' opleveren, moet daar aan niet te zwaar worden getild, «leent ze. „Irak is een groot land en Saddam Hussein zal zijn spullen goed verborgen hebben." Bovendien is het niet makkelijk vast te stel len of fabrieken gebruikt worden voor geac cepteerde chemische en farmaceutische produkten of voor gifgassen. Zodra het vechten is afgelopen, zal Iraakse weten schappers gevraagd worden Amerikaanse en Britse troepen naar geheime opslagplaat sen te leiden, maar Smithson vraagt zich af of het regime de echte kenners wel in leven heeft gelaten. Eigenlijk weet niemand precies hoeveel bio logische of chemische wapens Irak (nog) in bezit heeft. Schattingen zijn gebaseerd op de wapens en materialen waarvoor Irak geen verklaring heeft kunnen geven aan Unscom, de voorganger van W-inspectie team Unmovic. Het zou kunnen gaan om 26.000 liter miltvuurbacterie, 38.000 liter botulismebacterie en honderden tonnen chemische gassen, zoals VX en sarin.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7