WHO en Europa bekritiseren China BINNEN- BUITENLAND 'Risico auto te water wordt veel onderschat' Verspreiding longziekte SARS nog niet tot staan gebracht Meer dan 3 miljoen doden door burgeroorlog Congo Stichting Veteranenziekte eist strengere legionellaregels Winter in Venetië Zware celstraffen voor Cubaanse oppositieleden Proces tegen vliegtuigspotters niet beëindigd meisje net I oer gewurgd De negenjarige Sonja uit het Duitse Es- blijkt net als haar twee re broertje Tom te zijn Hoofdofficier van jus- :rt Deller heeft dat gis- g in Aken bekendge- e identiteit van het ram vast te staan, na- itends een lijkschou- verricht op haar li lt zondag door wande- en bos aan de snelweg ■vonden. Op het li- - in het meisje zijn geen sporen van seksueel -l gevonden. Onder de urgers de politie tot nu n en gegeven, bevindt ens de officier nog L' den tip die recht- i lar de dader(s) van de noord kan leiden. >k Fischer ft met rel 1 m - Het driedaagse be- 2 de Duitse minister van ïdse zaken Joschka Fi- 1 Israël en de Palestijn- len is gisteren met een inen. De Israëlische van justitie, YosefLa- erde een ontmoeting, scher hem niet in zijn c n het door Israël be- c t-Jeruzalem wilde op is iaarnaast verzette de 8 e regering zich open- 4 het geplande bezoek ner aan de Palestijnse Ïat morgen. „Het zou ils dat bezoek niet vinden", aldus mi- n buitenlandse zaken liialom. p bij issades VS [ton - Een zeldzaam ital Amerikaanse diplo- :ft de afgelopen zijn post in het bui- trlaten. Het ministerie fcnlandse zaken van de Ie Staten zei gisteren pmt door de combina- let>wel terroristische ini de oorlog in Irak en de uze longziekte SARS. 1300 diplomaten en Tlieleden zijn naar de gekeerd. Het gaat dan tn degenen die geen es- functies vervullen. nisten van leda gedaald' De inkomsten van Os- iLadens terreurnetwerk -| zijn met 90 procent pis gevolg van de inter- e inspanningen om te- ran terroristische orga- ie bevriezen. Dit heeft I onderminister van ndse zaken Bill Ram- feren gezegd. De afgelo- erhalf jaar - sinds de in van 11 september de Verenigde Staten - lal van landen 'ver- egoeden bevroren met |e omvang van 100 mil- dinsdag 8 april 2oo3 peking-brussel/anp-dpa-rtr - De wereldgezond heidsorganisatie WHO en de Europese Commissie vinden dat China de internationale gemeenschap veel te laat heeft gewezen op de uitbraak van de dodelijke longaandoening SARS. WHO-hoofd Gro Harlem Brundtland zei gisteren in New Delhi (India) dat Peking veel eerder medewerkers van de WHO had moeten toelaten in de provincie Guangdong, de vermeende haard van het Severe Acute Respira tory Syndrome (SARS). De verspreiding van de ziekte over de wereld is nog allerminst tot staan gebracht. Het officiële aantal besmettingen beloopt volgens de WHO 2600. Het aantal doden heeft op basis van berich ten van buitenlandse media de honderd overste gen, het gevolg van het stijgende aantal overlede nen in China, Hongkong en Singapore. In Canada (Ontario) werd gisteren de tiende dode geteld. Naar de dood van een mogelijke elfde slachtoffer in Canada wordt nog onderzoek gedaan. De WHO hield het gisteravond op haar website op 98 do den. De Europese Commissie wil nu sterkere be voegdheden om bij massale uitbraak van besmet telijke ziektes als SARS lidstaten maatregelen te la ten nemen. Zo zou de commissie eventueel de be voegdheid moeten krijgen reisadviezen te geven aan Europese burgers. Europees commissaris Byrne (volksgezondheid) pleitte daar gisteren voor in het Europees Parlement. Byme vreest dat Europa niet goed is voorbereid op epidemieën. Daarom moet er ook een Euro pees centrum voor de preventie en controle van ziektes komen, naar het model van de Amerikaan se gezondheidsautoriteit CDC in Atlanta. Een woordvoerder in Brussel bezwoer echter dat het niet de bedoeling is het werk van de WHO in Ge- nève 'over te doen'. Het Europese 'CDC' zou meer een coördinerende taak krijgen tussen nationale gezondheidsorganisaties. Byrnes woordvoerder zei gisteren dat het aantal slachtoffers van de besmettelijke longziekte in Eu ropa nog redelijk stabiel is. Brussel telde gisteren 27 verdachte gevallen en negentien waarschijnlij ke gevallen. De situatie in delen van China is zo ernstig dat de WHO vorige week afraadde te rei zen naar Hongkong en de aangrenzende provin cie Guangdong. Op zijn vroegst eind mei zal Byr ne een voorstel presenteren voor een Europees preventiecentrum presenteren, dat dan in 2005 van start moet gaan. De Nederlandse ambassade in Vietnam en drie consulaten (Hongkong, Guangdong en Singapore) moeten ziek personeel extra in de gaten houden in verband met SARS. De ambassade en de consulaten hebben een brief gekregen met het advies om vaker dan tot nog toe gebruikelijk is contact op te nemen met personeel dat ziek thuis zit. Daarmee moet worden voorko men dat mogelijke besmettingen met SARS onop gemerkt blijven. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft tot nog toe geen meldingen gekregen van SARS-be- smettingen onder diplomaten of onder Nederlan ders in de landen waar de ziekte voorkomt. looi ISSi nairobi/ap - De burgeroorlog in Congo heeft in 4,5 jaar tijd aan naar schatting 3,3 miljoen men sen het leven gekost. De meeste sterfgevallen waren het gevolg van door de oorlog teweegge brachte ondervoeding en ziek ten. Dat staat in een vandaag verschenen rapport van het In ternational Rescue Committee (IRC). Sinds de Tweede Wereldoorlog heeft geen enkel conflict zoveel levens geëist als dat in Congo en bij geen enkele andere oorlog in Afrika zijn zoveel doden geval len, aldus het IRC. „De zwartste voorspellingen over het aantal doden in het ge val van een langdurige oorlog in Irak en het dodental van de re cente oorlogen in de Balkan ko men niet eens in de buurt", zei de voorzitter van het IRC, George Rapp. „Desondanks schenken internationale dono ren en de pers nauwelijks aan dacht aan de crisis." De Congolese burgeroorlog brak in augustus 1998 uit, toen rebel len in het oosten van het land de wapens opnamen tegen toenmalig president Laurent Ka bila. Ook zes andere Afrikaanse landen raakten betrokken bij de oorlog, die de spanningen tus sen de verschillende bevolkings groepen in het oosten van het land heeft aangewakkerd. Nog geen week geleden werden in de provincie Ituri in het noordoos ten meer dan 900 leden van de Hema-stam vermoord door le den van de Lendu-stam. Volgens het IRC is zeker 85 pro cent van de sterfgevallen toe te schrijven aan ziekten die onder normale omstandigheden goed behandelbaar zijn en ondervoe ding onder oorlogsvluchtelin gen. Ook de instorting van de gezondheidszorg en de econo mie door de oorlog heeft onder voeding teweeggebracht, aldus het IRC. Gezegd moet wel wor den dat het oosten van Congo ook lang voor dictator Mobutu Sese Seko in maart 1997 werd verdreven al verstoken was van de meeste basisvoorzieningen. den haag/gpd - De Stichting Ve teranenziekte vindt dat het kabi net zo snel mogelijk met stren gere regels moét komen voor waterleidinginstallaties. Dat schrijft de belangenorganisatie van slachtoffers van de legionel- la-uitbraak bij de Westfriese Flo ra in een brandbrief aan staats secretaris Van Geel (milieu). Een groot aantal bedrijven dat zich met drinkwater en legionel- la bezighoudt, heeft op initiatief van de Stichting Veteranenziek te de koppen bij elkaar gesto ken. Zij vinden dat Van Geel zo snel mogelijk maatregelen moet nemen om een uitbraak van le- gionella te voorkomen. Daarbij gaat het onder meer om een permanent landelijk meld- en kenniscentrum en betere voor lichting. Alle nieuwe waterin stallaties dienen voortaan voor zien te zijn van een gewaarborg de goedkeuring, zodat de kans op verspreiding van legionella zeer klein is. Ook willen de orga nisaties dat instellingen uiterlijk binnen drie jaar een veilige wa terinstallatie moeten hebben. De stichting betreurt het dat er vier jaar na de uitbraak van le gionella in Bovenkarspel nog al tijd geen wettelijke richtlijnen zijn om de ziekte te voorkomen. venetië - Een gondelier wordt overvallen door de sneeuwval die alle bootjes in Venetië wit kleurt. De winterse buien zijn zeer ongebruikelijk voor de tijd van het jaar. Er worden temperaturen van min 26 gemeten. De laatste keer dat het zo koud was in april was in 1956. Foto: EPA/Andrea Merola havana/dpa-rtr - Een Cubaan se rechtbank heeft gisteren te genstanders van de regering tot zware gevangenisstraffen ver oordeeld. De langste straffen waren voor de dissident en voorvechter van de mensen rechten Hector Palacios (25 jaar cel), en de journalist, schrijver en dichter Ratil Rivero en de econoom Marta Beatrix Roque (beiden twintig jaar). Dat heb ben familieleden en vrienden van de veroordeelden bekend gemaakt. Twee andere tegenstanders van het regime kregen achttien en vijftien jaar cel. De rechtbank heeft de vijf schuldig verklaard aan verraad en ondermijning van de regering. Zij zouden dat hebben gedaan door mee te doen aan de 'samenzweerders activiteiten' van de Amerikaanse vertegenwoordiger op Cuba, Ja mes Cason. Cason had een bij eenkomst van de dissidenten bijgewoond. De vijf waren medio vorige maand met 73 andere dissiden ten opgepakt tijdens een van de hardste acties van de regering tegen de oppositie in tientallen jaren tijd. De staatstelevisie meldde dat de arrestanten wer den vastgehouden wegens 'pro vocaties' en 'subversieve activi teiten'. Sinds vorige week donderdag zijn er in Havana en andere ste den rechtszaken achter gesloten deuren en zonder advocaten. De voorzitter van de verboden Cubaanse mensenrechtenbewe ging CCDHRN, Elizardo San chez Santa Cruz, zei gisteren dat 71 van de verdachten al zijn ver oordeeld. De eisen liepen vol gens hem uiteen van tien jaar cel tot levenslang. Of er in al die zaken al uitspraken zijn ge weest, is niet bekend. Stropdas tegen SARS Een Amerikaanse hoogle raar radiologie heeft een speciale stropdas ontwik keld die bescherming kan bieden tegen SARS of tegen een aanval van bijvoorbeeld chemische of biologische wapens. In de stropdas is een speciaal filter verwerkt dat in geval van nood voor neus en mond gehouden moeten worden. Voor vrou wen is er een variant in de vorm van een sjaaltje. De stropdas kost ongeveer 40 dollar. De producent FBS Clothing verkoopt momen teel zo'n vijftig dassen en sjaaltjes per dag via internet (www.fsbclothing.com). eindhoven-athene/gpd - De twee Nederlandse vliegtuigspot ters die samen met twaalf Brit ten eind vorig jaar in Grieken land werden vrijgesproken van spionage, moeten wellicht op nieuw voor de Griekse recht bank verschijnen. De vrijspraak van Patrick Dirksen, Frank Mink en de twaalf Britten blijkt nog steeds niet officieel bekrachtigd te zijn door de rechters. Zolang dat niet is gebeurd, kan de openbare aanklager in hoger be roep gaan. Dat hebben de Griekse advocaat van de groep en het ministerie van buitenlandse zaken gisteren bevestigd. Advocaat Zacharias zegt eind mei uitsluitsel te ver wachten. Tot die tijd zitten de spotters opnieuw in onzeker heid. Het is volgens Zacharias echter onwaarschijnlijk dat de aanklager in beroep gaat. Dirk sen heeft echter weinig vertrou wen in zijn woorden. „Het zal niet de eerste keer zijn dat de advocaat ons teleurstelt We wisten tot voor kort niet eens dat het proces nog niet is afge sloten." Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken bevestigt de gang van zaken. „In theorie kan de openbare aankla ger na het tekenen van het von nis nog in hoger beroep. We hebben begrepen dat dit vrijwel nooit voorkomt, maar er is geen zekerheid." De lange termijn is volgens de advocaat normaal in Grieken land. Hij zegt dat door de (poli tieke) gevoeligheid van de zaak extra aandacht aan de formule ring wordt besteed. „Ik heb daar begrip voor. Daarom oefen ik geen extra druk uit." De spotters werden in oktober 2001 aangehouden toen ze vliegshows in Griekenland be zocht. Ze werden verdacht van spionage. door John Bruinsma leidschendam - Automobilisten moeten beter doordrongen ra ken van het risico van een onge luk in het water. Ook moeten ze een hamer in de auto hebben om in geval van nood een ruit in te kunnen tikken. Die aanbeve lingen heeft de Raad voor de Transportveiligheid (RvTV) ge daan aan het ministerie van ver keer en waterstaat. De adviezen zijn mede gebaseerd op onder zoek van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). Die heeft uitgevonden dat jaarlijks 750 auto's te water raken, waar bij ruim dertig auto-inzittenden om het leven komen. Het gaat om een verkeerspro bleem dat als 'typisch Neder lands' wordt omschreven. Een vergelijking met de situatie in acht andere Europese landen leert dat daar het aantal onge lukken met auto's te water met doden tot gevolg, veel lager ligt. Volgens SWOV-onderzoeker Boudewijn van Kampen zit het voor Nederland unieke in het gegeven dat we in een laag en nat land wonen waar de wegen hoog zijn aangelegd. „We heb ben relatief veel wegen die langs sloten en greppels lopen." In de jaren zeventig is voor het eerst onderzoek gedaan naar onge vallen met te water geraakte au to's. „Toen al is aangeraden we gen langs water beter af te schermen." De aanbeveling is nu opnieuw gedaan; met name in bochten zouden afscher mingsconstructies moeten wor den aangebracht. Bovendien is geadviseerd zachte bermen te vervangen door hardere, omdat dit de kans op ongelukken ver kleint. Een ongeval met een au to te water kent een typisch ver loop: het voertuig raakt onbe stuurbaar nadat hij de berm heeft geraakt en tuimelt aan de andere kant van de weg van de berm af de sloot in. Kenmer kend is ook dat deze ongevallen vaker in weekendnachten ge beuren en dat de bestuurders vaker van jonge leeftijd zijn. De RvTV gaf de SWOV opdracht voor een nieuw onderzoek om dat op basis van een aantal re cente ongevallen met te water geraakte auto's het vermoeden was gerezen dat moderne auto uitrustingen als centrale deur vergrendeling, elektrische raam bediening en antidiefetalvoor- zieningen mogelijk de ontsnap pingskans verminderen. Volgens Van Kampen is daarvoor in de politiedossiers geen bewijs ge vonden. Maar dat neemt niet weg dat het vermoeden blijft dat haperingen in deze nieuwe techniek voor blokkades in ontsnappingsrou tes kunnen zorgen. „Er zijn au to's waarvan de portieren bij een bepaalde snelheid automa tisch sluiten en niet meer open gaan. Sommige portieren zijn via afstandsbediening bubbel af te sluiten waardoor je ze ook niet meer van binnen open kan krijgen." Een life-hammer in de auto kan het verschil tussen leven en dood maken. „Het plastic appa raat heeft een hardmetalen punt waarmee je de hardglazen zijruit kapot kan slaan." Wie te water raakt, moet dat zo snel mogelijk doen. Het idee dat je het beste kunt wachten tot de wagen met water is volgelopen, om dan het portier te openen, is een misvat ting. Van Kampen: „Als het por tier niet is beschadigd, dan is het een feit dat je het alleen open krijgt als de auto vol water zit. Maar je moet daar niet op wachten. Begin zo snel mogelijk met ontsnappen, via de ingesla gen zijruit of het dak, als dat open kan."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5