Ruiming bij kalkoenhouders BINNENLAND 'Risico's met vervoer ziekenhuisafval' Homoseksuelen voelen zich onveilig op school 'Wantrouwen bij CDA is fundamenteel' Taakstraf voor bommelders Vogelpest breidt zich uit in Limburg Met Rembrandt naar het toilet Drugsbaron Steve Brown vangt uitkering na aanslag Begraafplaats van karton ra uitkering Tëgangers «ac - Indische oorlogsge nen die Het Gebaar heb- ntvangen, krijgen er nog 5 euro bij. De eenmalige loetkoming van de Neder- t regering aan de Indische enschap voor de kille ont- tna dc Tweede Wereld - jvalt daarmee hoger uit [wacht. Het rijk bepaalde 12001 dat belanghebben- et bedrag van drieduizend n 1361,34 euro) zouden n. Zo'n 96.000 mensen >n dat bedrag inmiddels gen nnen vast ir zedendelict warden - De politie heeft gavond in Leeuwarden mannen aangehouden denking van een zeden- met twee minderjarige es op zaterdagavond. De es deden zondagochtend fte. Onder leiding van de sr-commissaris zijn in- els twee huizen door- zo is gisteren bekendge- t. Officier van Justitie O. P ver wil niet ingaan op de van het incident: „We en nog in beeld krijgen r precies is gebeurd. Maar duidelijk dat het niet om odventen gaat, anders en we geen toestemming nvoor huiszoekingen." pn wordt bepaald of de ïen, in de leeftijd van 18 ijaar, aan de rechter-com- aris worden voorgeleid. •geren stoppen Hen met eten n ifl sfoort - Voor de twaalfde ei op rij organiseert de huip lisatie World Vision Ne- iji nd de jongerenactie Zip te Lip. De actie houdt in dat ft verwachting 12.000 jonge- 4 uur lang niet eten. Daar- h krijgen zij sponsorgeld dat doeld voor slachtoffers van lij lersnood in Zuidelijk Afrika uatemala. De actie begint m en om 19.00 uur. Vijftien ii elbare scholen, verspreid n het hele land doen mee. t nsportraad 0 gt geld haag - Minister De Boer •1 eer) stort binnenkort >t mo euro op de rekening ai ie Raad voor Transportvei- o^id. Voorzitter Van Vollen- loi n trok onlangs aan de bel, ij; at de raad zijn wettelijke niet meer zou kunnen uit- en wegens de rode cijfers, ii door zou er bijvoorbeeld r geld zijn om onderzoek te chten naar de treinbotsing m 0 maart bij Roermond. De heeft Van Vollenhoven on- 5 beloofd 'om het in 2002 i lane negatieve vermogen si ijze van eenmalige actie ai te zuiveren'. en i> I hoogwerker: ai ee doden I- Een ongeluk met een [werker in Goes heeft gis- litend aan twee mannen leven gekost. Een 46-jarige luit Mol (B) overleed direct eval; een 27-jarige man uit endrecht raakte zwaarge- en overleed 's middags in ziekenhuis in Gent. De n kantelde door nog onbe- de oorzaak. In de val van de gwerker werd de 65 meter ecommunicatiemastmee- 111 omen. u- «i liers willen 1 rdere acties li tinchem - De vakbondsac- 3 tegen meermanscellen ver- den zich na deze week. Dat steren gezegd tijdens een ig verlopen bijeenkomst Abvakabo FNV in een za- !n centrum naast de gevange- tn Doetinchem. Tot dusver )r tkten gevangenisbewaarders en in de middagpauzes. In etinchem maakten enkele ttallen cipiers met een rook- dijn hun motto duidelijk: ze veiligheid gaat in rook Hoe de hardere acties er- den, maakte de Abvakabo in itinchem niet bekend. De iers hebben grote bezwaren Bn de plannen om meerdere angenen per cel op te slui- Ze vinden de veiligheids regelen onvoldoende. 'rgen vinden actiebijeen- nsten plaats bij de gevange- sen in Utrecht en Vught, iderdag in Rotterdam. achtlijst weg na Jatadermarathon jioRBURG - Een team van 75 ■liturgen en anesthesiologen Reft de wachtlijst voor spat- f Jeroperaties in het Voorburg- I «piaconessenziekenhuis aan bakt in een marathon opera- f essie. In het afgelopen fekeinde zijn 76 patiënten fhun spataderen afgehol- De wachttijd voor spat- Rtoperaties bedroeg vier ?anden en is in één klap te- feebracht tot minder dan P weken. den haag/gpd - Homoseksuele leerlingen en leraren in het voortgezet onderwijs voelen zich onveilig op school. Dat komt omdat scholen te weinig aandacht besteden aan homo seksualiteit, vinden ze. Bijna driekwart van de ondervraagden zegt dat pesten, naroepen en zelfs fysiek geweld regelmatig voorkomen. Dat blijkt uit het rapport 'Poten en flikkers de klas uit. Hoe tolerant is jouw school?', dat vanmiddag aan de Tweede Kamer is overhandigd. Het rapport is gemaakt in op dracht van COC Nederland, de belangenvereniging voor homo seksuelen. Eind vorig jaar heeft de organisatie een grootscheep se campagne gehouden. Homo seksuele leerlingen en docenten werden opgeroepen hun erva ringen per telefoon of e-mail door te geven. COC Nederland heeft bijna vijfhonderd reacties binnengekregen, voor het over grote deel (76 procent) van leer lingen. Iets meer dan een kwart (29 pro cent) zegt op school nooit pro blemen rond homoseksualiteit te hebben ervaren. Ruim de helft zegt van wel, 15 procent van de leerlingen en docenten zegt zelfs 'veel problemen' mee te maken. De meeste respon denten melden dat er niets met hun problemen is gebeurd. Ver bale agressie komt het meest voor. De problemen zijn het grootst op scholen met veel al lochtone leerlingen en in het voorbereidend en middelbaar beroepsonderwijs. COC Nederland wil nu dat er in de bovenbouw van het basison derwijs voorlichting over gelijke behandeling van homoseksue len wordt gegeven. De belan genvereniging vindt het basis onderwijs een betere omgeving voor voorlichting dan het voort gezet onderwijs. Daarvoor moet aangepast lesmateriaal worden ontwikkeld. Ook moet er op elke school een protocol komen, waarin is vastgelegd hoe er wordt omgegaan met discrimi natie van homoseksuelen. Grap liep uit op serieuze dreiging tiel-arnhem/gpd - Twee jon- gens uit Tiel die vorig jaar wer den aangehouden voor het doen van een valse bommelding in Washington, zijn elk veroor deeld tot een taakstraf van der tig uur. Het was een uit de hand gelo pen grap, zo omschrijft kinder rechter H. Blom de zaak na de behandeling. Aanvankelijk wilde de kinderrechter de zaak in het openbaar behandelen, maar de advocaten van de jongens ver hinderden dat Uit de toelichting die rechter Blom gaf op het verloop van de zaak, werd duidelijk hoe de nu 14- en 16-jarige jongens in april vorig jaar tot hun daad kwamen. „Een van de jongens wilde zijn vader bellen, die toen in Brussel zat. Ze probeerden dat via een collect-call in een telefooncel. Toen ze de vader niet konden bereiken, zijn ze wat gaan expe rimenteren. Eerst kwamen ze in een Arabisch land, en toen kwa men ze terecht in Canada. Zon der te overleggen en zonder vooropgezet plan, deden ze de bewuste bommelding. Ze wer den steeds doorverbonden en zelfs bij de politie en de FBI in Washington hielden ze dat vol. Het was in gebrekkig Engels, maar ze waren duidelijk genoeg om het voor de FBI heel serieus te maken." Zo serieus dat een aantal ban ken de deuren sloot, waardoor honderden bankmedewerkers die dag niet konden werken. Blom: „Ze hebben nooit door gehad dat het zo ernstig werd opgenomen." De jongens werd bedreiging, het verstoren van de rust en het ge ven van een vals alarm ten laste gelegd. Volgens officier van jus titie A. Zuil wordt iemand die continu onnodig 1-1-2 belt het zelfde ten laste gelegd. Rechter en officier waren eensgezind over de straf die de jongens moesten krijgen: beiden dertig uur werkstraf en een voorwaar delijke celstraf van twee weken. De eis van de officier lag tien uur hoger. De kans dat ze die twee weken ook uit moeten zitten, is klein. Zowel de officier als rechter acht de kans op herhaling gering. Blom: „De voorwaardelijke vrij heidsstraf is niet zozeer als stok achter de deur, maar vooral om begeleiding te krijgen van de jeugdreclassering. Maar ze zijn behoorlijk geschrokken." den haag - De klassieke vogelpest lijkt zich in Noord-Limburg uit te breiden. In middels rust op vijf kalkoenbedrijven in de gemeente Nederweert een ernstige ver denking. Dat heeft minister Veerman van landbouw gisteravond de Tweede Kamer laten weten. In een straal van één kilome ter rondom de verdachte bedrijven wor den 24 pluimveehouderijen preventief ge ruimd. Veerman heeft besloten alle kalkoenbe drijven in een veel groter gebied ook uit voorzorg leeg te halen. In elk geval wor den alle kalkoenen in een zone van tien kilometer afgemaakt, daarna volgt een groter gebied waarvan de grenzen nog niet bekend zijn. Het gaat om 'enkele tientallen bedrijven extra', zegt Veerman. Hij heeft daartoe besloten omdat de ziek teverschijnselen van vogelpest bij kalkoe nen minder duidelijk zijn dan bij kippen. De kalkoenen mogen pas worden afge voerd als ze zijn natgemaakt en ontsmet. Zodra blijkt dat het besmettelijke vims op een kalkoenbedrijf rondwaart, wordt het pluimvee in een straal van een kilo meter rondom het bedrijf afgemaakt. De Nederlandse Organisatie van Pluim veehouders (NOP) wil dat in een straal van 'minstens drie kilometer' al het pluimvee wordt geruimd. Anders breidt het vims zich uit als een olievlek, net als eerder in de Gelderse Vallei gebeurde, zegt een woordvoerder. De zogeheten stand-still-situatie zou nog zeker van kracht blijven tot rond het middaguur, aldus het ministerie. Dat be tekent een verlengd verbod op het trans port van pluimvee, eieren en mest in het hele land. Voor gemengde bedrijven, be drijven met pluimvee en andere dieren, zijn de maatregelen iets versoepeld. Zo mag bij deze bedrijven onder strenge hy giënische voorschnften de melk worden opgehaald. Ruim 200 boeren, voorname lijk in het noorden en oosten van het land, moesten gisteren melk in de gierputten laten lopen, omdat anders de melktanks zouden overlopen. Overigens gaat het waterschap Vallei en Eem gaat de komende tijd in de Gelderse Vallei scherp controleren op illegale lo zingen van overtollige melk in riolen en sloten. Het schap zet daarvoor onder meer vliegtuigjes in. Boeren die betrapt worden krijgen een proces-verbaal. De Nederlandse organisatie van eierhan- delaren (Anevei) vreest dat de levering van eieren aan winkels vanaf vandaag moeizamer zal verlopen. De eiervoorra- den bij verpakkingsbedrijven raken op, terwijl deze bedrijven vanwege het ver- voersverbod geen nieuwe eieren van pluimveehouders aangeleverd krijgen. De Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft in het weekeinde elf bekeuringen uitgedeeld, vooral aan particulieren. Er zijn bijna vierhonderd controles gedaan. De meeste processen-verbaal waren voor het niet goed afdekken van pluimvee mest. Ook heeft de AID een particulier die vanuit zijn woonhuis eieren verkocht, op de bon geslingerd. De meldlijn voor het aangeven van kip pen wordt niet veel gebeld. Geklikt wordt er weinig, of ten onrechte omdat de kip pen van bijvoorbeeld de buren al wel zijn opgegeven. Meer dan 2500 particulieren in de risicogebieden hebben hun kippen gemeld.Op 22 bedrijven rust een ernstige verdenking van vogelpest, 194 bedrijven zijn besmet. Inmiddels zijn er bijna elf miljoen dieren afgemaakt. De Erasmus Universiteit in Rotterdam heeft tientallen wilde vogels onderzocht. Deze bleken niet te zijn besmet met vogelpest. Eerder werd door sommigen gedacht dat wilde vogels het virus zouden hebben ver spreid. Het ministerie denkt dat het virus via menselijke contacten in Noord-Bra bant en Limburg terecht is gekomen. schiphol - De toiletten van het Schiphol-filiaal van het Rijksmuseum Amsterdam zijn geheel in stijl uitgevoerd. Elke deur is voorzien van een deel van de Nachtwacht van de schilder Rembrandt. Volgens een woordvoerder van het museum zijn vooral Japanse toeristen dol op deze toiletten. Foto: ANP/Koen Suyk den haag/gpd De Amsterdam se drugsbaron Steve Brown heeft twee jaar geleden een uit kering ontvangen van 11.363 eu ro uit het Schadefonds Gewelds misdrijven. De Amsterdamse politie vindt dat 'onbegrijpelijk', aldus een woordvoerster. Steve Brown, die in de jaren tachtig een enorm drugsimperi um opbouwde, werd in decem ber 1999 voor de deur van zijn woning in Amsterdam Zuid neergeschoten, nadat hij zijn kinderen naar school had ge bracht. Hij deed met succes een beroep op het Schadefonds Gewelds misdrijven. Volgens Gert van Essen, direc teur van het schadefonds kan iedereen die het slachtoffer is van een geweldsdelict waar hij of zij geen schuld aan heeft dat doen. Het fonds onderzoekt 'per geval' hoe de belaagde persoon be trokken was bij het incident. „Steve Brown was niet zelf schuldig aan deze aanslag en heeft op die grond een uitkering ontvangen", aldus Van Essen. „We onderzoeken het incident, niet de criminele anteceden ten." De Amsterdamse politie spreekt van een 'hard gelag". „Onze agenten kunnen geen be roep doen op het fonds omdat geweld tot het risico van het vak behoort. Onbegrijpelijk." Steun voor uithuisplaatsing den haag/anp - Een wettelijke mogelijkheid om gewelddadige mannen tijdelijk uit huis te plaatsen, krijgt veel steun. Poli tie, justitie, rechterlijke macht en hulpverleners staan positief tegenover zo'n crisismaatregel. Voorwaarde is dat de hele poli tie- en strafrechtketen afspraken maakt over de aanpak van ge weld in de privé-sfeer. Ook is meer reclassering en hulpverle ning nodig. Dat concludeert het Veiwey-Jonker Instituut in een rapport over zo'n maatregel bij huiselijk geweld. Minister Don- ner (justitie) heeft het gisteren naar de Tweede Kamer ge stuurd. Hij is in beginsel positief over de uithuisplaatsing, maar wacht met een officieel stand punt op een nieuw kabinet door Frits Bloemendaal den haag - Ziekenhuizen nemen grote risi co's met afval en monsters die voor diagno se worden aangeboden. Het materiaal wordt per post, vaak in ondeugdelijke ver pakking, verstuurd. Doordat veelal niet dui delijk is wat er in zit, lopen mensen die het vervoeren gevaar een besmettelijke ziekte op te lopen. Dat concludeert de Inspectie Verkeer en Waterstaat na een steekproef onder zestig ziekenhuizen en andere instellingen, zoals laboratoria, dierenartsen en bloedbanken, die met biomedisch materiaal omgaan. Vol gens de Inspectie worden veel overtredin gen gepleegd en ontstaan gevaarlijke situa ties. Er is bij ziekenhuizen een schrijnend gebrek aan kennis van de regels, constateert in specteur F. de Baas van de afdeling goede renvervoer. „Sommige ziekenhuizen ken den de ADR niet eens." De ADR is een al ve le jaren bestaande Europese overeenkomst waarin de regels voor transport van gevaar lijke stoffen over de weg vastliggen. Ziekenhuizen en laboratoria doen bijna al hun afval als algemeen ziekenhuisafval de deur uit, terwijl het vaak als risicomateriaal moet worden aangemerkt. Degenen die met het materiaal in aanraking komen, weten daardoor niet dat ze extra voorzichtig moe ten zijn. Uit het IVW-onderzoek blijkt onder meer dat bijna alle instellingen materiaal voor diagnose per post versturen. Daar kan ook bloed bijzitten voor bijvoorbeeld een aids-test. Een aantal instellingen gaf toe dat besmette genetisch gemodificeerde organis men per brief worden verstuurd. Versturen van dergelijk materiaal is volgens de Postwet verboden. Volgens de inspectie houden zie kenhuizen zich vaak ook niet aan de verpak kingseisen. Ze versturen materiaal zoals ge amputeerde ledematen, placenta's of bloed in verpakkingen met geen of te weinig ab sorberend materiaal, dat eventueel lekken moet voorkomen. Voor naalden (die besmet bloed kunnen bevatten) worden niet de voorgeschreven cilinders gebruikt, maar goedkopere verpakkingen. Lang niet alle in stellingen desinfecteren het materiaal af doende. Volgens De Baas van de IVW komt het voor dat mensen zich bij verwerking van zieken huisafval verwonden aan scherp materiaal dat door verpakkingen steekt. De Inspectie Gezondheidszorg is van dergelijke ongeluk ken niets bekend. „Wij gaan alleen over het vervoer binnen ziekenhuizen", aldus een woordvoerster. Volgens de IGZ moeten de risico's niet wor den overdreven. „Wij verbazen ons wel eens hoe angstig wordt gedaan over vervoer van virussen." Het onderzoek van de IVW richt te zich op eenderde van het totale vervoer van ziekenhuisafval. Jaarlijks wordt 6,5 mil joen kilo ziekenhuisaifval vervoerd, en dage lijks zes- tot tienduizend diagnostische monsters. den haag/gpd - Of de kabinetsformatie nu geklapt is, kan PvdA-leider Wouter Bos nog niet definitief zeggen. Maar veel vertrouwen in een goede afloop heeft hij vanochtend, na amper drie uur slaap, niet meer. „Er komt nog een laatste compromisvoorstel van de informateurs en daar wil ik nog seri eus naar kijken." Bos: „We zullen het voorstel van de infor mateurs vanmiddag toetsen op twee pun ten. We zijn niet bijster geïnteresseerd in een begrotingstekort of niet, wel in de vraag of de voorstellen bijdragen aan de werkgele genheid en de economische groei. Wij dur ven best tegen de mensen te verdedigen dat ze het een paar jaar met wat minder moeten doen, maar dan moet er wel het vooruit zicht zijn dat we er op termijn met z'n allen weer beter voorstaan. Je kunt de mensen niet vragen de broekriem aan te halen als het alleen maar nog slechter wordt." Het tweede punt is zo nodig nog belangrij ker, omdat het aangeeft waar de formatie volgens Bos op spaak loopt: „Het probleem moet eerlijk worden verdeeld tussen CDA en PvdA. De informateurs willen dat de be lastingen met 4 miljard euro minder wordt verhoogd om de economie te stimuleren. Het gat van 4 miljard dat daardoor in de plannen ontstaat, moet eerlijk door ons twee worden verdeeld. Ik wil wel verdedigen tegen mijn achterban dat er 2 miljard min der komt voor onderwijs, zorg en veiligheid, als Jan Peter tegen zijn kiezers zegt dat ér Een pessimistische Wouter Bos. Foto: ANP/Ed Oudenaarden een begrotingstekort ontstaat van 2 miljard. Dat was heel schappelijk van mijn kant. Want ik heb meer uit te leggen dan hij." Gisteravond lag er echter een ander com promis op tafel om de 4 miljard te dekken: behalve een klein tekort en wat minder geld voor nieuw beleid, extra bezuinigen en de investeringen die overeind blijven uitstellen. „Onaanvaardbaar", aldus Bos. „Wij zijn uit- bezuinigd. Of het moet op defensie zijn, maar dan vliegt het CDA weer in de gordij nen." Volgens Bos zal vandaag blijken of het CDA een kabinet met zijn PvdA wel echt wil.Als het vandaag mislukt, weten we het ant woord. Als ze er wat van willen maken, zul len ze naar de redelijkheid van het compro mis kijken. Wij hebben altijd twijfels gehad over de wil van het CDA De eerste zes we ken van de formatie hebben we nauwelijks kunnen onderhandelen, omdat zij wilden wachten op de uitslag van de provinciale- statenverkiezingen. Dat geeft geen vertrou wen. Wij zijn even groot uit de verkiezingen gekomen als zij, maar moesten ons bij ieder dossier verantwoorden waarom wij het niet eens waren met hen. Dan denk je wel eens, tjongejonge. Om maar te zwijgen van wat prominente CDA'ers voortdurend riepen over de PvdA en de persoon Wouter Bos in de pers. Maar ik wist van tevoren dat je geen lange tenen moet hebben in een formatie." Dat die formatie nu alsnog op klappen staat om een laatste financieel meningsverschil, zegt volgens Bos voldoende over de politie ke wil om er samen uit te komen. „Het CDA is altijd bang geweest dat de PvdA-fractie in de Kamer niet loyaal zou zijn aan het re geerakkoord. Maar zij hebben een meerder heid over rechts, wij niet over links. Dus hoe reëel is hun angst? Óns wantrouwen jegens het CDA is ontstaan tijdens de formatie, toen bleek dat het CDA ons onvoldoende ruimte bood om met ons verhaal naar bui ten te komen. Het wantrouwen bij het CDA is fundamenteler. Die was er al voor de ver kiezingen. Zij hebben steeds geroepen dat ze niet met ons in zee wilden. Maar het was tot twee keer toe de wens van de kiezer om dat wel te doen. i Amsterdam - Op het grasveld voor het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein in Amsterdam wer den gisteren ongeveer 1400 witte kartonnen kruisen geplaatst. Een groep kunstenaars wil hiermee protes teren tegen de oorlog in Irak. „Dit is ter herinnering aan de slachtoffers d«e gevallen zijn en die nog zullen valletv aldus een actievoerder. Foto: ANP/tvert Elzinga

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3