Restaurants rekenen zich niet rijk GESPREK VAN DE DAG Kopzorgen van schoolkinderen Schaarse klant bestelt bronwater in plaats van exquise wijn Mona Elise Kosten van karaf kraanwater DINSDAG 8 APRIL 2003 DAGELIJKS LEVEN Het bijhouden van een hoofdpijndagboek is een van de beste methoden om die klacht bij kinderen te bestrijden. Want door duidelijk te krijgen wanneer en hoe lang de pijn er is wordt het vaak mogelijk dit ongemak in het vervolg het hoofd te bieden. Het aantal schoolkinderen dat elke week hoofdpijn heeft, is de afgelopen jaren toe genomen tot bijna een kwart van de schoolgaande jeugd. Een zorgwekkende situatie, vindt Inez Bandell-Hoekstra. Zij onderzocht drieduizend kinderen tussen de tien en zeventien jaar. Overmorgen promoveert ze aan de Faculteit der Ge zondheidswetenschappen van de Univer siteit Maastricht. De oorzaken van de stijging zijn volgens Bandell niet met zekerheid vast te stellen. De toename van de klaagcultuur - een pijntje hoort er niet meer bij - zou een re den kunnen zijn. Misschien werd er tien of twintig jaar geleden geen aandacht aan geschonken en werd na het slikken van het paracetamolletje eerder overgegaan tot de orde van de dag. Maar ook het mo derne leven - kinderen hebben het druk- druk-druk - is een mogelijke oorzaak. „Stress en spanning zijn uitlokkers van spanningshoofdpijn", stelt de onderzoek ster. Daarnaast staat vast dat het aantal kinderen met allergieën toeneemt. Omdat problemen met de luchtwegen ook nogal eens leiden tot hoofdpijn is het mogelijk dat hier eveneens een verklaring voor de toename is te vinden. Verder ligt het voor de hand om slechte eet-, drink- en slaapgewoonten de schuld te geven. Te weinig vocht bijvoorbeeld leidt nogal eens tot pijn in het koppie. En slecht ontbijtgedrag, niet te vergeten. „Steeds meer kinderen ontbijten zelfs he lemaal niet meer. Het is bekend dat dit tot hoofdpijn kan leiden." Hoofdpijnen zijn, doceert Bandell, grof weg in twee categorieën in de delen: de primaire en de secondaire hoofdpijnen. Migraine, spannings- en clusterhoofdpijn behoren tot de eerste categorie. Onder se condaire hoofdpijnen vallen de pijnen die ontstaan door een oorzaak van buitenaf, te veel alcoholische drank of te weinig wa ter bijvoorbeeld. Ook hoofdpijnen als ge volg van oogafwijkingen behoren hiertoe. Kinderen hebben over het algemeen het meest last van de tweede groep hoofdpij nen die dus relatief gemakkelijk te bestrij den zijn, hetzij door een ander voedings patroon, hetzij met een bril. Schoolarts George Lo, werkzaam bij de Jeugd- en Gezondheidszorg Gooi- en Vechtstreek, ziet in zijn praktijk geen toe name van het aantal kinderen met hoofd pijn. Ook navraag bij collega's levert het zelfde beeld op. Het gaat dan wel om kin deren tot 12 jaar, terwijl de onderzoek groep van Bandell tot zeventienjarigen gaat. „Ik denk dat als kinderen goed drin ken en geen slaaptekort hebben, het alle maal wel meevalt." Kinderen, weet Lo, klagen eerder over buikpijn, dan hoofdpijn. „Het zijn meestal vage klachten die, net als hoofdpijn bij volwassenen, nogal eens aan stress zijn gerelateerd. En je gaat er over het alge meen niet mee naar de dokter." Onderzoekster Bandell beaamt dat. Behal ve het bijhouden van het hoofdpijndag boek raadt Bandell aan de oplossing in eerste instantie niet al te ver te zoeken: vroeg naar bed, veel drinken en goed eten. „Het gaat tenslotte niet over hoofdpijnen die de kinderen bij de neuroloog doen be landen. Dit zijn wat je noemt, de huis-, tuin-, en schoolhoofdpijnen, maar als ze iedere week terugkomen en langer dan een uur duren is het toch verstandig het probleem aan te pakken." Irene Nieuwenhuijse PIË. tuiw wonor NOR I&EJ-J-Ï JE POOC:EMM/\ MENSELIJK De ex-vriendin van RUDI CARRELL, Susanne Hoffmatin, is afgelopen weekeinde op 44-jarige leeftijd overleden aan kanker. Dat meldde gisteren de Duitse krant Bild. Carrell had van 1985 tot drie jaar geleden een relatie met Hoffmann, hoewel hij ook was getrouwd. Zijn vrouw An ke, die aan een ernstige vorm van reuma leed, overleed in februari 2000. Een jaar later hertrouwde de nu 68-jarige Carrell met Simone Fe- lischak. Met Hoffmann, die televi- sieproducente was, is hij altijd zeer goed bevriend gebleven. Volgens Bild bezocht hij haar de afgelopen maanden elke dag in het ziekenhuis in Bremen, waar ze werd verpleegd. Foto: EPA De Australische acteur RUSSELL CROWE, vooral bekend van zijn hoofdrol in Gladiator, is gisteren in het huwelijk getreden met DANIEL LE SPENCER. De plechtigheid vond plaats op Crowe's landgoed Nana Glen, aan de Australische oostkust. Crowe vierde gisteren ook zijn 39ste verjaardag. De trouwceremonie, in de familiekapel op het landgoed, vormde de bekroning van een heel weekend van festiviteiten die voor de huwelijksgasten waren georgani seerd. Er waren verschillende muzi kale optredens en een cricketwed strijd tussen de Crowes en de Spen cers en hun vrienden. Volgens be richten in de Australische media kostte het hele festijn een miljoen Australische dollar 570.000 euro). Zowel de trouwjurk van Spencer als het pak van Crowe was ontworpen door de Italiaanse couturier Giorgio Armani. Ondanks alle inspanningen van het bruidspaar om dat te voorko men was de pers alom aanwezig. Al le beschikbare helikopters in de buurt waren verhuurd en bij de in gang van Nana Glen stond een haag van verslaggevers, fotografen en ca meramensen. Foto: AP Andere kleuren dan rood zijn er al langer, maar in de Verenigde Staten is nu ook BLAUWE KETCHUP te koop. Ketchupfabrikant Heinz ont hulde de variant 'Stellar Blue' (he melsblauw) gisteren. ,,Het is niet het soort ketchup voor paps en mams", zegt Heinz-woordvoerder Robin Teets. Des te beter, denkt de firma: ,,Als hun ouders het een beetje vreemd vinden, is het voor kinderen alleen maar leuker." Dat Heinz zijn nieuwe kleur juist nu pre senteert, is volgens Teets niet toe vallig. In het voorjaar en de zomer verkoopt de firma aanzienlijk meer ketchup dan in de winter en het na jaar. Heinz heeft 60 procent van de Amerikaanse ketchupmarkt in han den. Of daar nog groei in zit, is vol gens deskundigen de vraag. Zij wij zen op het verschijnsel 'kannibalise- ring': wie blauwe ketchup koopt, schaft vermoedelijk geen ouderwet se rode meer aan. Drie Britten zijn gisteren schuldig bevonden aan bedrog in de televi siequiz Who Wants to Be a Millio naire. Charles Ingram, zijn vrouw Diana en Tecwen Whittock zijn ver oordeeld tot tienduizenden euro's boete en voorwaardelijke gevange nisstraffen. Ze blijven ontkennen, maar volgens de officier van justitie was hun werkwijze dat Ingram bij vragen die hij niet wist alle mogelij ke antwoorden hardop zou doorne men. Bij het juiste antwoord zou de in het publiek gezeten Whittock KU CHEN. Hij deed dit echter zo opval lend dat enkele mensen uit het pu bliek en een geluidstechnicus arg waan kregen. Ingram had uiteinde lijk alle antwoorden goed, en won zo een miljoen pond (1,5 miljoen euro) Maar de producers van de quiz schakelden justitie in. Het proces, waarbij verschillende kuchdeskun- digen zijn gehoord, verliep moei zaam omdat getuigen onverstaan baar waren door gekuch van verkou den juryleden. Een museum in Boston heeft dertig brieven gekregen die de Amerikaan se schrijver Ernest Hemingway heeft geschreven aan filmdiva MARLÈNE DIETRICH. Het publiek kan pas in 2007 kennisnemen van de inhoud van de 'LIEFDESBRIEVEN' aan de Berlijnse actrice. Dat heeft Dietrichs dochter bepaald. Zij heeft de brieven bewaard sinds de dood van haar moeder in 1992. Het Ame rikaanse museum noemt de brieven 'een grote verrijking' van de He rn ingway-verzameling die het al in bezit heeft. De conservator van de Hem ingway-verzameling zegt dat de inhoud van de brieven 'fascinerend' is. „Hemingway heeft zich geen be perkingen opgelegd om zijn gevoe lens voor Dietrich op papier te zet ten. Als hij van iemand houdt, zegt hij dat ook." Foto: AR Vaak gaat het om huis-, tuin-, en schoolhoofdp nen. Foto: GPD/Jacques Zorgman Hard werken, een goede deal sluiten en ais beloning van de baas mogen lunchen in een toprestaurant. Fles wijn erbij van 300 euro. Top. Zo'n culinaire bonus is voor de meeste managers alweer een zoete herinnering. De zaken- en congresmarkt loopt terug, en de baas nuttigt de lunch hooguit in select gezel schap of helemaal niet meer. Veel restaurants staan volgens ingewijden te wankelen. Sinds de economie op haar retour is, missen veel restaurateurs klandizie uit bouw-, tele com- en internetbedrijven. Zelfs Shell laat zijn managers niet meer zonder meer op re kening lunchen. „Er worden minder deals in het bedrijfsleven gesloten, dus wordt er ook minder geluncht", is de constatering. Ook de bouwfraude heeft er hard in gehakt wegenbouwers en ambtenaren durven 's middags niet eens meer samen de menu kaart te bestuderen, zo meldt een insider. Ondanks de hogere prijzen dip de horeca vorig jaar invoerde, kunnen er dus geen zak ken worden gevuld. Integendeel. Hoewel het aantal faillissementen nog niet oploopt, voorspellen ingewijden dat er binnenkort restaurants moeten sluiten. Zeker in de Randstad, waar eetgelegenheden traditio neel gevoeliger zijn voor een laagconjunc tuur dan in de provincie. Maar niemand durft hardop te zeggen welke (top) restau rants financieel op instorten staan. „Vak broeders geven zich niet graag bloot", zegt F.J. Dijsselbloem van Euro-Toques Neder land, een vereniging van koks en restaura- „Ondernemers houden liever vol dat het toeval is dat niet alle tafels die avond bezet zijn." Foto: GPD teurs. „Je hoort dat het minder gaat, maar ze houden liever de schijn op." Patrick van Zuiden is een van de weinigen die openhartig durft te zijn over de kwets baarheid van de restaurants en het verband met de prijsverhogingen in de horeca. Hij verkocht twee jaar geleden vijf etablisse menten in Den Haag en omstreken en opende met Peter van Santen restaurant Sa- varin in Rijswijk. Financieel is dat naar zijn zeggen een gezond bedrijf. Van Zuiden be heert de penningen van de Jeunes Restaura teurs Nederland, een club van veelbe lovende jonge koks. „Het grootste probleem is dat het zo'n gevoelig onderwerp is. Horeca is thea ter, een wereld van glitter en glamour. Ondernemers houden liever vol dat het toeval is dat niet alle tafels die avond bezet zijn. Maar het gaat gewoon slecht. Dat ligt niet alleen aan de oorlog of het economische klimaat, maar ook aan de ondernemers zelf', zegt Van Zuiden. Anders dan de consument mogen denken, worden de meeste restau- rantondememers niet rijk van hun werk. „Veel ondernemers dreigen niet boven een modaal inkomen uit te komen", geeft Jacques Hap- pe van Koninklijk Horeca Neder land aan. „Gemiddeld genereren restaurants een omzet van net bo ven de 300.000 euro. Als daar alle kosten vanaf zijn gehaald, blijft er aan inkomen circa 30.000 euro over. Dat is de compensatie voor zestig tot zeventig uur per week werken en voor het eigen geïnvesteerde risicokapitaal. Tel daarnaast maar mee dat de horeca-on- dememer jaarlijks tienduizendeq euro's ex tra kwijt is aan nieuwe wetten en regels." Patrick van Zuiden zou het 'heerlijk vinden' als de mythe wordt doorgeprikt dat een ho reca-ondernemer de zakken vult. „Het gros van de consumenten denkt dat na de prijs stijgingen in de horeca." Restauranthouders beginnen vaak als hob byisten in de keuken. Hun passie voor het vak valt moeilijk te combineren met gede gen ondernemerschap. „Een kok laat gra proeven van mooie truffels, schelpdieren kaviaar. Maar als hij te royaal met de trufi 1 is, is het feest alweer voorbij. Dat is een ei 1 wige strijd tussen de keuken en de reken-1 meester. De liefde voor het vak moet blijv maar het zakelijk verstand van restaurata moet worden aangescherpt", stelt Van Zi den. Zo zijn er ondernemers bij die voor een h miljoen aan wijnen hebben opgeslagen. 1 Datzelfde bedrag op de bank zou jaarli; een behoorlijke rente opleveren. „Daar 1 wordt niet aan gedacht. Ze steken tonni j aan risicodragend kapitaal in hun bedri I zonder daar tien tot vijftien procent rem ment voor op te strijken." Diezelfde - weinig zakelijke - instelling speelt de horeca-ondernemers parten leveranciers hun kostenstijgingen da berekenen. „Soms zijn dat er, zoals vorig jaar, vele. Drie procent hier, 1 veertig procent daar, tot soms wel procent hogere prijzen. De meesti I ondernemers frommelen zo'n aai j kondiging eerder boos in een proj i de hoek dan dat zij er wat mee da Wij drukken de kosten om de prijz niet te hoeven verhogen. Sinds om 1 wasserij duurder is, maken wij de f kast met tafellakens vaker schoon; 1 dat het onderste laken niet langer 1 ongebruikt de was in gaat.1 Ondernemers zouden volgens Van Zuiden opkijken als ze regelmatige kostenanalyses zouden uitvoeren, s „Wij hadden sjieke, stoffen handdoekjes i t het toilet hangen die vanwege de waskost duurder zijn dan papieren, totdat we er a< 1 ter kwamen dat negen van de tien klanten! naar papier grijpt." Op de kleintjes letten zou volgens Van Zuiden standaard moete worden.Al is het maar om de klant te lal I zien dat we de prijzen niet altijd verhogen Cathérine van der Linden Binnenkort kan het u verboden worden om het melo dietje van 'Für Elise' te gebruiken. Als u dat dan wel doet krijgt 11 een brief van een advocaat. Nee, dit is geen grap. Het betreft hier een serieuze zaak waar onlangs de hoog ste Europese rechter zich over heeft gebogen. De vraag was, of iemand kan beweren de eigenaar te zijn van de eerste negen tonen van het melodietje "Für Elise'. Je zou zeggen van niet. Het is al gemaakt. Iedereen kent het. Als iets algemeen bezit is, is het 'Für Elise'. Ook in wettelijke zin, want de componist (eneL. van Beetho ven is al meer dan zestig jaar dood, dus ook zijn erfge namen hebben geen rechten meer. Elise is van iedereen, wat een Europese rechter daar ook over mag beweren. Toch? Hét pianostukje waar iedere beginnende pianoleerling zwetend naar toewerkt. Zoals iedereen ooit voor het eerst mag zwemmen zonder bandje, zo is je eerste stukje klassiek Elise's melodietje. In ieder geval de eerste paar maten. Iedereen heeft ooit een klein meisje - liefst met vlechtjes - met een zenuwachtig gezicht een pianokruk zien beklimmen. Na iets te vaak verzitten recht ze de rug. Strak als een strijkplank staart ze naar de noten voor zich. Dan het grote moment. Haar rechterhand be gint, we horen haar té vastbesloten het beroemde e-dis- e-dis-e-b-d-c-a intikken op het klavier. Als bij die laatste 'a' de linkerhand er voor het eerst bij komt, hoor je een kleine denkpauze. Op welke toets moest die linker ook alweer beginnen? Elise is de Mona Lisa van de amateur-pianist. Tevens is Elise over de hele wereld miljarden malen per dag in ge bruik als belsignaal voor mobiele telefoons. Als wacht- muziekje van accountants. Als muzikaal behang in res taurants met spelfouten op de menukaart. Als basisma teriaal van muzikale komieken, die het grote publiek zo met zachte hand de Scliatkamers Der Cultuur binnen voeren. Elise is onsterfelijk en alomtegenwoordig. Tóch heeft een Europese rechter bepaald, dat Elise op een dag een nieuwe, wettige eigenaar zou kunnen krijgen. Want stel, een groot bedrijf besluit om Elise in te zetten voor een reclamespotje. Mag een ander bedrijf dan óók Elise gebruiken als muzikaal verkoopster? Dat hangt er van af, zei de rechter. Als het eerste bedrijf inderdaad miljoenen in zendtijd voor Elise heeft gestoken, wordt Elise daarmee een deel van het verkochte product. Vanaf die dag ruikt Elise volgens de rechter naar benzine, par fum of panpizza's. Ze is besmet geraakt en mag door andere bedrijven niet meer worden ingehuurd voor tampons, verzekeringen of honden voer. Aldus de Euro pese rechter. Het is op zich allemaal tamelijk lachwek kend, zou je zeggen. Toch is er iets grondig mis als mannen met miljarden zich openbaar kunstbezit kunnen toe-eigenen al is het alleen maar vooreen commercial. De handel in rechten - wat is van mij, wat van jou, en wie betaalt wie? - is een genadeloze industrie geworden. Overal cirkelen de gieren in de nette pakken en wie even niet oplet is alles kwijt. Zo hadden op Jamaica bijvoorbeeld de makers van steeldrums (die muzikale olieva ten) vergeten hun rechten te beschermen. Hun opa maakte steeldrums, hun vader maakte steeldrums en al die tijd ging het goed. Inmiddels heefteen slimme Ameri kaan bepaalde rechten op de steel drum geclaimd en kreeg die inder daad toegewezen. Vanaf nu kan hij op iedere Jamaicaanse steeldrum-maker een advocaat afsturen en geld eisen. Pre cies zo zijn overal westerse haaien traditio nele kledingontwerpen van Malinezen en Ecuadorianen aan het inpikken. Niets tegen te beginnen. Een bekende wijsheid van het restaurantwezen luidt: 'ze vreten je arm, maar ze zuipen je rijk'. Met andere woorden: aan het eten valt weinig te verdienen (vaak verlies je er zelfs op), de winst moet uit de drank ko men. Iemand die in een res taurant bij een vriendelijk geprijsd gerecht alleen een karaf kraanwater vraagt, kan de ondernemer behoorlijk verdrietig maken. Steeds vaker komt het dan ook voor dat restaurants een vergoeding voor een karaf kraanwater vragen. Immers, er hangt een prijskaartje aan een karaf, het water kost ook nog wat, maar bovenal is de bediening er tijd aan kwijt om de karaf te vullen en heen eri weer te lopen en het ding moet na afloop ook nog worden afgewassen en opgeborgen. Consumenten staan daar zelden bij stil. Wil een restaurant rendabel kunnen draaien, dan mag een gerecht aan ingrediën ten niet meer kosten dan eenderde van de prijs waar voor het op de kaart staat. Niet met alle gerechten lukt dat. Komt er eendenlever of truffel aan te pas, dan schie ten de kosten omhoog. Der gelijke schotels moeten evenwicht worden den door andere op de kaart waar marge juist wat pakt. Vandaar dat ondernemers dolblij zij ze een heel gezelschap tariërs op bezoek krijgen Als de vegetariërs dan nog verrukt blijken van wijnen en niet met een ditcard maar cash dan is er reden voor een vreugdedans. Helaas Horeca Nederland berust dat beeld zelden op lijkheid.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2