SPORT Verrassende rentree Litmanen Besturen met een 'Geen natuurlijke beweging Kezman' gezonde dosis humor FC Twente wacht morgen het bankroet Ajax, met slechts één Nederlander, ligt niet wakker van AC Milan TT ri] isen vindt ïnment voor pper onzin Twee clubs in intertoto-competitie Peertje Kezman oneerd rode kaart die PSV'er ezman kreeg in de tegen Willem II in Til- seponeerd. De aan- de KNVB oordeelde van televisiebeelden ngen van het arbi- et bij die wedstrijd, doende is bewezen an een slaande bewe- hebben gemaakt tegen speler Jaliens. chter Roelof Luinge u Kezman na die actie Meen rode kaart. Jn |>ij dinsdag 8 APRIL 2003 I nog twee I Juventus rf. Trainer Marcello Lippi js contract met Juventus met twee jaar. De Itali- oorspronkelijk na dit klaar zijn bij de voet- n Turijn. Lippi werd af- seizoen kampioen met I Dit jaar gaat het op- >ed met de club, die r is in de Serie A en in 1 finales van de Cham- ague staat. o wint rit ieenland IP d - De Spanjaard Iban >n eft de eerste etappe onde van Baskenland j] ;n. De renner van Eus- m gisteren in de laatste '0 en meters een kleine /0 >ng op de kopgroep van JV in hield die tot de meet langenoot Vicioso l(j eede, de Amerikaan .y n derde. De rit met n finish in Legazpia ging js kilometer. Michael liep ruim anderhalve - achterstand op. iPetegem 'haar Gent Jpter van Petegem doet niet mee aan de semi- :r Gent-Wevelgem. De e wielrenner uit de Lot te itie wil zich liever spa- Acf de klassieker Parijs van komende zondag. :gem won afgelopen ijijde wereldbekerklassie- inde van Vlaanderen, kan ik winnen, dat lijf, aldus Van Petegem. D Hans Blankert stopt bij NOCrNSF voor «izind De Zwitserse wielren- Camenzind moet :n rust houden. De 31- iureur kwam zondag tij- |Ronde van Vlaanderen Ij liep daarbij een be- le ruggenwervel op. De ige wereldkampioen ageerde opgelucht op lische journaal. Aan zag de rugblessure er iijstiger uit. I Van Lottum toril Tennisser John van ;3lheeft op het gravel in i ijroor een stunt gezorgd, ddoeg gisteren de als eer- jiatste Tsjech Jiri Novak, (je op de wereldranglijst, jets, 6-7 (5) 6-4 7-5. Van zii de nummer 105 van de bfsloeg het duel na ruim nijuit op het tweede ft. „De overwinning htbij, ik werd er ner- bekende Van Lot- is mijn eerste zege op uit de toptien." In de {ronde speelt hij tegen ^jiaar van het Spaanse Jisje tussen Blanco en 0. Honsbeek FCLisse ack Honsbeek speelt seizoen voor FC Lisse. enaar kwam de afgelo- jaar uit voor Ter Leede. :e or speelde de verdediger >gpd - Jan Janssen zal wel bij de onthulling -g zijn, maar eigenlijk JS ij het gedenkteken voor Kuiper maar onzin. oort dingen moeten ze Tiaar eens indammen, nders zijn er nog wel vijf- Jvallen te bedenken waar inument voor kan wor- Vgezet", meent de oud- kampioen en oud-Tour- denkt eken in Hem, vlak- ibaix, komt op de plek uiper in 1983 wanhopig nieuw voorwiel stond te n. Voor veel televisiekij- dat het moment van die kuiper gewonnen editie irijs-Roubaix. Voor Jans- hter niet gedenkwaardig voor een monument, iktekens voor Tommy >n en Fabio Casartelü komen renners, red.) oké, een andere categorie, lit door Peter van Duyl Amsterdam - Sommigen hadden hem al afgeschreven, maar vol komen onverwacht keert Jari Lit manen terug aan het front. De Fin maakt deel uit van de Ajax- selectie, die het vanavond in de kwartfinale van de Champions League opneemt tegen AC Milan. Slechts tweemaal trainde Litma nen met de groep, het was vol doende om trainer Ronald Koe man te overtuigen. Als de nood aan de man is, kan Litmanen van avond de laatste 25 minuten meedoen. Het is voor het eerst sinds 15 de cember (PSV thuis) dat Litma nen in de selectie van de Am sterdammers is opgenomen. De Fin kampt al maanden met een achillespeesblessure, die hem na de winterstop het voetballen belette. Zondag pas beleefde hij zijn eerste volledige groepstrai ning en gisteren testte Litmanen zichzelf in een stevig partijspel. Na afloop van de oefensessie volgde kort overleg tussen Koe man en Litmanen. Meteen werd de knoop doorgehakt: Litmanen zit vanavond op de bank. De verrassende rentree van de Fin gaat ten koste van Jamal Ak- achar, die zaterdag debuteerde tegen RBC Roosendaal. „Ik heb Jari gevraagd of hij fit genoeg was om twintig minuten in te vallen en hij gaf aan dat hij dat was", verklaarde Koeman giste ren. „Normaal volg je een bepaalde lijn. Het is beter eerst wat meer te trainen, wat wedstrijden te spelen. Maar iedere speler is an ders en voor 25 minuten heb je niet veel training nodig." Bij zijn keuze heeft Koeman zich wellicht laten leiden door de ge beurtenissen rond het thuisduel met AS Roma, in december. Ook toen begon Litmanen op de bank, maar als invaller scoorde hij de beslissende tweede Ajax- treffer: 2-1-winst. De terugkeer van Jari Litmanen is opnieuw een steuntje in de rug van een ploeg die een vlek keloze voorbereiding kent. Be halve de bekende blessuregeval len heeft Ajax momenteel nau welijks problemen. De licht ge blesseerde Zlatan Ibrahimovic onderging gisteren een laatste test. De Zweed is fit genoeg om te spelen. Alleen Andy van der Meyde ontbreekt, hij is ge schorst. Als de schijn niet bedriegt, krijgt Abubakari Yakubu tegen Milan de voorkeur boven Nigel de Jong en Wesley Sneijder. In dat geval treedt Ajax aan met slechts één Nederlander: Rafael van der Jari Litmanen haalt vol uit op de training van Ajax. Foto: ANP/Olaf Kraak Vaart. De Amsterdammers zijn de gro te verrassing bij de laatste acht van het galapartijtje van de UEFA, wat nog eens wordt on derstreept door het gegeven dat Ajax van alle kwartfinalisten het minst aan de Champions Lea gue heeft verdiend. Maar hoe wel ze in de ArenA onderkennen dat AC Milan een geweldige spelersgroep heeft, is er de laat ste dagen toch een voorzichtig optimisme ontstaan over de goede afloop. De landskampioen is er gaande weg het Europese seizoen van overtuigd geraakt dat met de juiste tactische benadering elke tegenstander te kloppen is. Bo vendien is Milan na een overtui gende seizoenstart behoorlijk weggezakt. „Wij kennen geen onzekerheden", getuigde Koe man van het gegroeide Amster damse zelfbewustzijn. „Het maakt ons niet zo veel uit wie er bij Milan zullen spelen. Of dat nou Rivaldo is of Sjevtsjenko, het zijn fantastische spelers. Maar wij liggen er niet wakker van. Hun speelwijze is duidelijk, wij kunnen niet verrast wor den." Geheel in de traditie van dit Champions League-seizoen zal Ajax ook tegen Milan niet en thousiast op avontuur gaan. Een goal voorkomen is prioriteit één, er een maken vooral erg meege nomen. Een al te agressieve aanpak kunnen de Amsterdam mers zich niet veroorloven. Liefst zes spelers missen de re turn in Milaan op 23 april als ze vanavond tegen een gele kaart oplopen. Doelman Bogdan Lo- bont, Cristian Chivu, Nigel de Jong, Steven Pienaar, Rafael van der Vaart en Zlatan Ibrahimovic moeten extra op hun tellen pas sen. Vermoedelijke opstelling Ajax: Lobont; Trabelsi, Chivu, Pasa- nen, O'Brien; Pienaar, Galasek, Yakubu, Maxwell; Van der Vaart en Ibrahimovic. Ronald Koeman wil Harald Wapenaar Ronald Koeman wil Harald Wapenaar volgend jaar aan de selectie van Ajax toevoe gen. De oefenmeester heeft inmiddels gesproken met de doelman die aan het einde van het seizoen weg mag bij FC Utrecht Technisch direc teur Leo Beenhakker onder handelt binnenkort met de zaakwaarnemer van Wape naar. BLAU W-WITTE HARTEN Niet alleen de spelers van Ouick Boys leven vol spanning toe naar zaterdag, als de club bij Excelsior Maassluis kampioen kan worden van de hoofdklasse A. De eerste titel sinds 1992 maakt veel emo ties los. Een dagelijkse serie over snel kloppende blauw-witte har ten. Vandaag: de spelersvrouw. Wendy van Assem is 28 jaar en de vriendin van verdediger Raymond Flaton. Zij woont in Den Haag en werkt bij Natio nale Nederlanden als accep tant/contractbeheerder. „Mijn vader heeft lang gevoet bald en ik ging altijd met hem mee. Ik ben een echte voetbal fan. Ik heb zelf ook gevoetbald, maar ik moest er na anderhalf jaar vanaf van mijn ouders om dat ik telkens scheenbenen en enkels in elkaar schopte. Men sen gingen echt geblesseerd het veld af, het was gewoon gevaar lijk. Ik kreeg altijd gele kaarten en stond heel vaak buitenspel omdat ik de bal zo graag wilde hebben. Het is de adrenaline en de vechtlust, die uit ik nu op de tri bune. Ik kan er niets aan doen. Ik weet wel dat ik netjes moet zijn maar af en toe scheld ik de scheidsrechter uit. Afgelopen zaterdag zei iemand naast me dat ik niet zo moest gillen om dat ze me op het veld toch niet horen. Maar als ik het maar kwijt ben. Mijn vader en ik zijn er altijd bij, uit en thuis. Bij Quick Boys zitten we altijd hoog op de tri bune, dan heb je een goed overzicht. Soms is mijn moeder er ook bij en mijn schoonvader en zijn vriendin proberen ook vaak te komen kijken. Mijn eerste indruk van Quick Boys was dat het groot was, qua mensen erom heen, qua entou rage. Ik voel me hier echt thuis, ondanks dat ik uit Den Haag kom. Raymond is hier vier keer voetballer van het jaar gewor den en heeft daardoor veel res pect opgebouwd bij de suppor ters. Gisteren hebben we toevallig een dvd bekeken van het kam- Einde competitie onzeker Foto: Cees van Hoogdalem pioenschap van 1992, dan zie je die entourage en de tocht door Katwijk, dan valt je mond open en krijg je tranen in je ogen. Dan denk je, dit gaan wij, en dan vooral Ray, ook beleven. Het is zo groots. Ik had er wel vertrouwen in. Door de komst van de trainers Gert Aandewiel en Arjen van der Werf is de sfeer in de ploeg heel goed geworden, zij vullen elkaar goed aan. En de spelers zijn zo goed vooruit gegaan, ze zijn echt gegroeid, veel volwas- sener geworden. Voor Ray is het belangrijk dat ik zo meeleef. Hij zegt ook wei eens dat hij respect voor me heeft, want ik zit toch drie avonden alleen als hij moet trainen. Soms mis je elkaar ook wel. Ik zou het jammer vinden als hij zou stoppen. Het voetbal op zaterdag zou ik heel erg mis sen. Zaterdag ga ik bij de andere meiden zitten. Dan dragen we blauw-wit gestreepte rokjes, die de moeder van Arie van Rijn heeft gemaakt. De shirtjes heb ben we laten bedrukken. We doen sjaaltjes om en hebben blauw haar en trekken voetbal sokken aan. Maar we trekken die kleren pas aan als het in de eerste helft goed is gegaan. Je moet de goden niet verzoeken." enschede/gpd - De belasting dienst heeft het faillissement van de Stichting FC Twente '65 aangevraagd. Als de rechtbank in Almelo morgen het faillisse mentsrekest van de fiscus toe wijst, is het onzeker of FC Twen te de huidige competitie wel kan afmaken. De belastingdienst Utrecht- /Gooi heeft de rechtbank ge vraagd de Stichting FC Twente '65 failliet te verklaren, omdat het stichtingsbestuur niet bij machte is de belastingschuld van ruim 3,1 miljoen euro te voldoen. De schuld dateert uit de periode 1995 tot en met 1999. Het gaat om een bedrag van 2,7 miljoen euro aan te weinig be taalde belasting, vermeerderd met rente en een boete. In totaal kampt FC Twente met een schuld van ruim 14 miljoen eu ro. In de Stichting FC Twente '65 is de door de KNVB uitgegeven li centie ondergebracht, die de club het recht verschaft uit te komen in het betaalde voetbal. Volgens het licentiereglement van de voetbalbond is de KNVB verplicht de licentie van FC Twente in te trekken nadat een faillissement onherroepelijk is. Het moment waarop dit gebeurt wordt door de voetbalbond be paalt Het is daarom onzeker of FC Twente de huidige voetbalcom petitie wel kan uitspelen. Dat zal door Vincent Ronnes arnhem - Hans Blankert kon digde gisteravond in een be stuursvergadering van sportkoe pel NOC*NSF zijn afscheid als voorzitter aan. Een verlies. Hu mor is een van de belangrijkste ingrediënten waarmee de ras bestuurder orde bracht in de or ganisatie die voor zijn aantreden in 1999 zulke woelige tijden doormaakte. Geloofwaardig en overtuigend tot aan de laatste snik. Blankert vindt dat deze baan hem te veel tijd kost, was gisteravond het enige wat over de motieven voor zijn vertrek werd meegedeeld. Dat een bestaan aan de top van de sportwereld een impact heeft waar andere sectoren niet aan kunnen tippen, had Blankert na zijn aantreden in 1999 al snel in de gaten. De buitenwereld ken de de Rotterdammer - oud-bas ketballer, verwoed golfspeler en Feyenoord-seizoenkaarthouder - als een succesvol zakenman, later als de voorzitter van een werkgeversorganisatie. Nauwe lijks was hij voorzitter van NOC *NSF of hij viel van de ene in de andere verbazing, zo bekende hij wel eens. Maakte hij een grapje over het verplaatsen van Prinsjesdag - zodat prins Wil- lem-Alexander niet vanuit olym pisch Sydney even op en neer hoefde te reizen - of er dreigde al een rel over uit te breken. Blankert trad aan nadat branie maker annex puinruimer Joop van der Reijden als tussenpaus had gefungeerd. Voorganger Wouter Huibregtsen moest ver trekken na omstreden uitspra ken over de kroonprins. Blan kert bracht rust in de tent. Hij gebruikt zijn vele contacten in het Haagse om de sport tot te rugkerend en serieus onderwerp van gesprek in de Tweede Ka- mede afhangen van het tijdstip waarop het gerechtshof in Am- hem zich over een eventueel door FC Twente in te stellen ho ger beroep zal buigen. In de praktijk ligt er altijd een periode van een aantal weken tussen de uitspraak van een faillissement door een arrondissementsrecht bank en de behandeling van het hoger beroep door het gerechts hof Als morgen het faillissement wordt uitgesproken, betekent dat niet dat de contracten van de spelers, trainers en overige werknemers per direct zijn ont bonden en dat betrokkenen zich kunnen melden bij het arbeids bureau. De werknemers zijn na melijk ondergebracht in FC Twente BV en de spelers in het Spelersfonds FC Twente BV. De ze besloten vennootschappen staan los van de Stichting FC Twente '65 en vallen dus buiten een eventueel bankroet. FC Twente BV en het Spelersfonds BV verkeren echter wel in liqui diteitsproblemen; de salarissen over de laatste maanden van het seizoen kunnen niet worden be taald. Directeur Van Beusekom van FC Twente erkent dat er een faillis sementsrekest van de fiscus ligt. „Daar draai ik niet omheen. Verder lijkt het me onverstandig om nu al in te gaan op wat er in de toekomst misschien gaat ge beuren", aldus Van Beusekom. nyon - De KNVB heeft twee Ne derlandse clubs ingeschreven voor de intertoto-competitie die in het weekeinde van 21 en 22 juni begint. Bij de bond hebben zich drie clubs gemeld voor een startbewijs: Willem II, Heeren veen en FC Utrecht. De hoogst in de eredivisie geëin digde club begint in de intertoto Hans Blankert. Foto: ANP/Koen Suyk mer te maken. Van politiek en regelgeving gruwde deze CDA'er al toen hij nog voorzitter van de werkgevers was, als voorman van de sportwereld deed hij niet minder zijn best om daar wat aan te doen. Vastberaden en slim gebruikte hij de euforie na de Spelen van Sydney om meer geld los te weken voor zowel breedte- als topsport. De keurige heer Hans Blankert is bepaald niet te beroerd om af en toe flink uit te pakken. Met grapjes en kwinkslagen weet hij echter bijna altijd weer te voor komen dat er heibel in de tent komt. Zelfs met Anton Geesink kwam hij na enkele stevige aan varingen weer in gesprek. De mededeling van het bestuur dat het aangekondigde afscheid van Blankert wordt betreurd was ongetwijfeld meer dan een plichtpleging. In de algemene vergadering van mei zullen de vertegenwoordigers van de tien tallen sportbonden van Neder land de opvolging van de voor zitter van hun koepelorganisatie bespreken. Uilenberg verdedigt arbiters zeist/anp - Om de aanklager niet te beïnvloeden hield Jaap Uilenberg zich gisteren op de vlakte. Maar de oud-scheids rechter vond de rode kaart van Mateja Kezman in het duel tus sen Willem II en PSV niet geheel onterecht. „Het was duidelijk dat de beweging van Kezman met zijn armen geen natuurlijke was", schrijft Uilenberg in zijn column op de internetsite van de KNVB. „Zoals in de wedstrijd van zon dag maar ook in de wedstrijden van de afgelopen periode zwaait Kezman vaak vervelend met zijn armen en handen en wordt daarbij ook de tegenstander veelal geraakt, zoals ook in het bewuste geval met de rode kaart. Daar zou Kezman toch eens op moeten letten, want dat kan heel veel problemen voor komen. En in elk geval hebben wij dan geen discussie of het nu slaan van een tegenstander was of gewoon een ongelukkige han deling." Uilenberg kon zich niet vinden in de kritiek van PSV-coach Guus Hiddink, die na afloop sprak van de Roelof Luinge- show. „Bij het zien van de beel den had ik meer de indruk dat het ging om de Guus Hiddink- show, gezien de manier waarop hij continu bij de vierde official de monitor bekeek. De monitor is daar overigens absoluut niet toegestaan. Canal+ zal hierover door de KNVB worden bena derd. Natuurlijk had Kezman een strafschop moeten krijgen. Dat is ook de mening van Luin ge na het zien van de beelden." Luinge vond na een enerverend voetbalweekeinde verder dat het derde doelpunt in de wedstrijd Heerenveen-Roda JC nimmer had mogen worden toegekend. Een moment waardoor de dis cussie over de invoering van technische hulpmiddelen weer oplaaide. Afgaande op de - vertraagde - televisiebeelden kom ik tot de conclusie dat de bal op geen en kel moment tussen het raken van de doellat en de grond de doellijn was gepasseerd. Wat de oorzaak is geweest dat de assis tent-scheidsrechter deze onjuis te waarneming heeft gedaan, is moeilijk te zeggen. Dat wist hij zelf ook niet toen ik hem daar vandaag naar vroeg." Uilenberg had verder waarde ring voor het optreden van arbi ter Ruud Bossen bij de ontmoe ting De Graafschap-Feyenoord, die onder andere twee keer geel gaf aan Feyenoorder Buffel. Ui lenberg: „Onder zware druk nam Bossen moedige maar noodzakkelijke beslissingen." in de derde ronde op 19/20 juli. De nummer twee begint een ronde en twee weken eerder te gen de winnaar van het duel tussen een Letse en Zwitserse club. De intertoto brengt drie clubs voort die mogen deelne men aan de eerste ronde van het UEFA-bekertoemooi 2003/04. ACHTERLIJN P ij voorbaat verheug ik me al D op de verhalen die in de kranten zullen verschijnen. Het verhaal van de keepster van een vrouwenteam die met een peertje onder haar arm wordt betrapt op de wc, waar ze met urine van een ander haar dopinggebruik probeert te verbergen. Of het bericht over de middenvelder van bol lenstreekclub X die een jointje heeft gerookt maar bij hoog en laag beweert dat hij niet inha leerde. Ze komen er aan, de doping controles in het amateurvoet bal. Als de clubs het plan goedkeu ren, dan voert de KNVB ko mend seizoen 45 controles uit in de hoogste klassen van het amateurvoetbal, bij de man nen, de vrouwen en in de zaal. Het moet niet gekker worden in een land waar het gewoon is om met een paai- biertjes ach ter het stuur te gaan zitten, waar automobilisten niet eens gecontroleerd worden op het gebruik van verdovende mid delen en waar je high wordt van de geur als je tussen de middag langs een bankje met middelbare scholieren loopt. Maar de amateurvoetballer wordt gecontroleerd, om te kij ken of hij niet toevallig alcohol, drugs, anabole steroïden of een verboden hoestdimikje ge bruikt. Het zou nog niet zo erg zijn als er geen nijpender problemen waren in het amateurvoetbal. Maar zo lang voetballers nog steen en been klagen over scheidsrechters die ver zijn achtergebleven bij de snelle ontwikkeling van het spel, zo lang arbiters nog wekelijks worden bedreigd, zo lang er geen club is zonder kaderpro blemen, zo lang het vrouwen voetbal nog altijd niet als een volwaardige sport wordt be schouwd, zo lang zijn er voor de KNVB nog genoeg andere en belangrijkere zaken om energie en manuren in te ste ken. Janet van Dijk

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19