Oegstgeest verdient niet op Apollolaan LEIDEN REGIO Verver onder de indruk van creativiteitscentrum Oud Woelwijcl 'Je bent er niet met een Cultuuromslag' Oegstgeest krijgt 'Koninginnenac 'Rijnsburgs bloemencors< moet levendiger worden' Onbegrip over crèche tussen spoor en Nil 'Alles is weg' Eerste gruttonest gevonden in Stompwijk Voorjaarsverkoop Rode Kruis voorschoten - Het Rode Kruis in Voorschoten houdt in de week voor pasen een verkoop van zelfgemaakte spullen. Pop pen, kleden, kaarten, keramiek en schilderijtjes zijn van 14 tot en met 18 april te koop in het Rode Kruis-gebouw aan de Prof. Einsteinlaan 3. Postzegelbeurs in Valkenburg valkenburg - De Postzegelver eniging Valkenburg houdt za terdag 26 april een postzegel- en een verzamelbeurs. Plaats van handeling is de Neder lands-hervormde kerk aan het Castellumplein. dinsdag 8 APRIL 2003 'U bent creatief op bestuurlijk gebied, da's ook kunst' door Joris Rietbroek voorschoten - Hoewel burgemeester Verver al anderhalf jaar in Voorschoten is, heeft ze sommige bijzondere plek ken in het dorp nog niet gezien. Gisteren bezocht ze voor het eerst het creativiteitscentrum Oud Woelwijck. In deze schilderachtige, monumentale boerderij zijn cursussen ke ramiek, pottenbakken, tekenen, schilderen en getouwwe- ven. Verver vergaapte zich aan het twee jaar geleden gere noveerde pand en maakte een praatje met een groepje cur sisten. „U zit allemaal al twintig jaar bij elkaar op de cur sus? Wat ontzettend gezellig!" Henk Wijckerheld Bisdom, de secretaris van het centrum, had de burgemeester uitgenodigd. Hij leidt Verver rond langs de vertrekken waar cursisten op dat moment aan het werk zijn. Zo hoort ze van alles over wat de cursisten leren. De burgemeester komt superlatieven tekort om haar en thousiasme te venvoorden. Alles is even prachtig en per fect, schitterend en sfeervol. „Ik ben echt onder de indruk", zucht ze. .Alles hier is zo fleurig en goed verzorgd. Het moet wel een feest zijn om hier te je hobby uit te oefenen." In het schilderatelier waar een groep cursisten aan het werk is, vertelt Verver dat ze zelf ook wel eens aquarellen heeft gemaakt. „Je merkt op een gegeven moment dat je je eigen karakter tegenkomt in je werk", zegt ze tegen de schilderessen. „In je kleurkeuze bijvoorbeeld. Het zou mis schien leuk zijn om het aquarelleren weer op te pakken, maar ja, ik heb nu eenmaal niet zoveel tijd. Ik moet thuis ook wel eens wat doen en ik ben heel voorzichtig met de weinige vrije tijd die ik heb." Gerdy Morssink vindt dat de burgemeester zich daarvoor niet hoeft te verantwoorden. „U bent natuurlijk heel creatief op bestuurlijk gebied, da's ook kunst." Verver leert ook het nodige over Louise de Lang-van Scha- ik. Deze schilderes woonde tot haar dood in 1993 op de boerderij en gaf ooit aan Wijckerheld Bisdom de opdracht om het pand op een authentieke manier te herstelleii ruimte te scheppen zodat mensen zich creatief k ontwikkelen. Op de zolder is een tentoonstelling ot leven van De Lang ingericht, die Verver met aandai kijkt. „Louise deed alles met aandacht en zonder leest ze hardop bij het bekijken van wat foto's. „Go! kunnen wij nog wat van leren." Na het vertrek van de burgemeester is Wijckerheld fl een tevreden man. „Ik ben blij dat ze nu eindelijk g is", zegt hij in de tuin van de boerderij, tussen de la tjes en de konijntjes. „Het is goed dat ze nu weet w allemaal gebeurt, want dat is werkelijk uniek." door Charlotte de Meyere oegstgeest - De moeilijke puzzel stukjes van de herinrichting van de Oegstgeestse Apollolaan be ginnen in elkaar te passen. Het project neemt steeds vastere vor men aan. Burgemeester en wet houders van Oegstgeest presen teren deze week een visie. Dat de Apollolaan een nieuw ui terlijk moet krijgen, staat al eni ge tijd vast Het college liet al in 2000 een plan voor herinrich ting van het gebied ontwikkelen. Nu is dat plan verder uitge werkt. Niet alle voorstellen zijn even concreet want, zo bena drukken B en W: 'dit is een vi sie'. Dankzij het project Apollo laan' krijgen het Rijnlands Ly ceum Oegstgeest, partycentrum La France en zorgcentrum Rus- tenborch groen licht om uit te breiden. Hoe dat moet gebeu ren, blijft vaag. Het plan zet vooral de mogelijkheden voor de drie instellingen op een rijtje. Naast de bouwplannen voor de drie instellingen, wordt in de vi sie ook de bouw van een nieuwe multifunctionele sporthal ge noemd. Met woningbouw en grondverkoop moet de sporthal betaald worden. De hal is de grootste kostenpost Projectleider Michiel Bruins ver wacht dat de nieuwe sporthal bij de raadsleden de meeste weerstand oproept. Waar de nieuwe sportaccommodatie wordt gebouwd is nog niet dui delijk. Minder problemen voor ziet Bruins bij de plannen voor de zuidkant, waar La France, het Rijnlands Lyceum en Rusten- borch willen uitbreiden. „Open bare functies bijten elkaar niet. Het gaat er daar alleen maar op vooruit Het plan gaat niet in op details, maar zet alle moge lijkheden uiteen. Duidelijk is dat de oude Apollo- hal als algemeen sportcentrum heeft afgedaan. De zaal is te klein geworden voor alle gebrui kers en draait overuren om de plaatselijke sportverenigingen onderdak te bieden. Maar het Rijnlands Lyceum kan de Apol- lohal wel voor gymlessen ge bruiken. In dat geval kan het af geschreven gemeentelijke gym nastieklokaal worden gesloopt De nieuwe trendy accommoda tie moet sportclubs van zowel binnen als buiten Oegstgeest aantrekken. Ook scholen en zorgcentra zouden de hal kun nen benutten. Project Apollolaan, het plan waarover de politici zich deze week buigen, biedt ook ruimte aan woningbouw: laagbouw aan de Van Houdringelaan en ap partementen op het terrein van de waterzuivering. Op de plaats van de gemeentelijke gymzaal komen eventueel ook huizen. Partycentrum La France koes tert al jaren grootse uitbrei dingsplannen. De eigenaar wil de entree verplaatsen naar de Apollolaan. Verder wil hij een nieuwe vleugel te bouwen. In september hoopt hij te begin nen. Het college steunt de on dernemer, op voorwaarde dat de monumentale gevels van het honderd jaar oude gebouw be waard blijven. Volgend jaar zo mer moet het vernieuwde La France ruimte bieden aan 1100 gasten. Nu kunnen er 550 feest vierders terecht. Zorgcentrum Rustenborch wil zijn zorg- en dienstverlening verbeteren. Verbouwing is daar voor onontbeerlijk. Of de instel ling uitsluitend op eigen gebied mag bouwen is nog niet duide lijk. In het plan wordt niet alleen de Apollolaan genoemd als uit breidingslocatie voor Rusten borch. Ook de plek van de gym zaal is een optie. Het Rijnlands Lyceum weet na jaren soebatten wel waar het aan toe is. Vorig jaar november werd duidelijk dat alleen op eigen terrein ge bouwd mag worden. De school heeft zijn architect opdracht ge geven plannen uit te werken. De vraag is of Oegstgeest, dat met de aanleg van nieuwbouw wijk Poelgeest een miljoenente kort opbouwde, winst kan ma ken met het Apollo-project. „Dat gaat dus niet gebeuren", antwoordt Bruins. „Het belang rijkste is dat de Apollolaan weer aantrekkelijk wordt. We gaan met dit plan waarschijnlijk geen geld verdienen, maar dat is ook niet het uitgangspunt" stompwijk - Het eerste gruttonest van dit jaar in mer om het nest. Boeren zien de beschermer van- het Land van Wijk en Wouden is gevonden bij het uit hun trekker en weten dan dat ze er omheen agrarisch bedrijf van C. Hoogeveen in Stompwijk. moeten rijden. Verder yoorkomt de beschermer Wethouder Beimers van Leidschendam-Voor- dat koeien de nesten vertrappen. Het Land van burg, die ook voorzitter is van de Dorpsraad Wijk en Wouden omvat het polderlandschap tus- Stompwijk, plaatste vanmorgen een nestbescher- sen Zoetermeer, Leiden en Alphen aan den Rijn. De directiekeet van Rijkswaterstaat ligt ingeklemd tussen de Nu en het spoor. Foto: Hielco Kuipers door Judy Nihof zoeterwoude - Het idee om een kinderdagverblijf te beginnen in de voormalige directiekeet van Rijkswaterstaat tussen de spoor lijn en de rijksweg Nil in Zoe- terwoude-Rijndijk, stuit op grote bezwaren van de politiek „Dat er een kinderdagverblijf komt in Zoeterwoude-Rijndijk is heel belangrijk. Maar het moet niet ten koste van alles gaan", aldus WD-raadslid Sanders gister avond in een commissieverga dering. De raadsleden van WD, CDA en Progressief Zoeterwoude tillen zwaar aan de onderzoeken van politie, GGD en milieudienst, waaruit blijkt dat de plek op een aantal punten slecht scoort. De politie voorziet gevaarlijke situa ties rond de toegangsweg naar de keet. De GGD en de milieu dienst wijzen op luchtverontrei niging en geluidsoverlast. CDA-raadslid Klein is ronduit tegen. Binnen zijn fractie is hij het meest stellig. „Het is een van de gevaarlijkste plekken in ons dorp." De wethouders Ates en Van der Kooi en de Stichting Kinderop vang Zoeterwoude (SKZ) zijn er daarentegen van overtuigd, dat het gebouw geschikt te maken is voor de opvang van baby's en peuters. Door een aantal ver keersmaatregelen te nemen en geluidwerende voorzieningen aan te brengen ontstaat volgens het college en de SKZ een aan vaardbare situatie, die boven dien van tijdelijke aard is. Als er een kinderdagverblijf komt op het voormalige Bruines-terTein, vertrekt de SIS weer uit de keet. Volgens wethouder Ates is al te grote bezorgdheid over de on derzoeken van met name de mi lieudienst niet op zijn plaats. Ze wijst erop dat de dienst model berekeningen heeft losgelaten op het gebouw, en niet zelf in de keet is geweest om het herrie van de trein en van het autover keer te meten. Ates heeft zelf ondervonden dat het in de keet verre van lawaaiig is. Ook SKZ-voorzitter Engels druk te de raadsleden op het hart dat het, eenmaal binnen, erg mee valt met de herrie. „We hebben wel eens in een portacabin ge zeten en ik kan u verzekeren: dét is pas luidruchtig." Engels wil snel van start gaan in Zoeter woude-Rijndijk, omdat er vol gens hem 'ongelooflijk veel be langstelling' is voor kinderop vang in dat deel van het dorp. De langdurige zoektocht naar een tijdelijk onderkomen in Zoeterwoude-Rijndijk heeft de SKZ al klanten gekost. Rijkswaterstaat wil voor 25 april weten of de gemeente het ge bouw wil hebben om de SKZ er in onder te brengen. Zo niet, dan wordt de keet gesloopt. Donderdagavond spreekt de raadscommissie voor verkeers zaken zijn oordeel uit. vervolg voorpagina door Saskia Stoelinga voorschoten - Net zoa burgemeester Verver Voorschoten stonden di stuursleden van de hoi club, penningmeester Ni voorzitter Van Klink, om uur vannacht naar de fc van hun clubhuis aan Weddeloop te kijken. „Het was heftig", zegt .Alles is weg. Ons heli chief is in rook opgej Geen enkel winnend kan meer op foto wordei wonderd. Dat is vrese Burgemeester Verver het over een trieste aa voor de vereniging. „0[ moment dat de melding een dame in de buurt nenkwam, stond het gel eigenlijk al in lichterlaai brandweer heeft met m< macht gewerkt, maar ei niets meer te redden." Ook de burgemeester v, kan geen uitspraak doen de oorzaak. „Het vuur i gens midden in het clul begonnen. En het clubh 's avonds nog door di teams gebruikt. We mt dus alles natrekken." Het bestuur van de hoi club komt vanavond spoed bijeen. Natuurlij! we verzekerd. Het gaat om dat we zo snel mo| met de competitie door nen. Er zullen noodge wen moeten komen e moet een grote schoonn ploeg aan het werk. We druk in overleg met al organisaties en de hoi bond. Ons eerste dames wordt als het goed is dii zoen kampioen. Dat v we met z'n allen kunner ren. Ook bestaat de ve ging veertig jaar waai nog allerlei festiviteitei petto waren. Of dat nog weet ik niet", aldus besti lid Noë. Frans Vellema blij met 'unieke' Voorschotense gehandicaptennota door Coen Polack voorschoten - „Ik ben er een beetje beduusd van. Ik had eigen lijk een leuke stropdas verwacht." Frans Vellema werd vorige week geëerd meteen Roemer van de gemeente Voorschoten. Hij kreeg de bijzondere onderscheiding voor zijn grote inzet voor de ge handicapten in het dorp. Vellema nam vandaag een week geleden afscheid als voorzitter van het Gehandicapten Platform Voor schoten, een paar dagen nadat de gemeenteraad akkoord ging met de nieuwe gehandicapten nota. De betrokkenheid van Vellema bij het totstandkomen van de nota was groot. Hij schreef er grote delen van en was voor de gemeente een belangrijke ge sprekspartner. Vellema: „Ik heb altijd gezegd dat ik zou opstap pen als de nota eenmaal door de gemeenteraad was. Ik ben daar nu sinds mijn aantreden in 1998 met de gemeente over in gesprek en op deze manier is het een mooi afgerond geheel." In de nota staan de voornemens van de gemeente op het terrein van gehandicaptenbeleid. Die voornemens zijn weinig con creet, maar komen neer op veel voorlichting en bewustwording. De gemeente wil dat gemeente lijke en maatschappelijke in stanties en ambtenaren als van zelfsprekend bij al hun werk zaamheden rekening houden met gehandicapten. Vellema is blij met die voorne mens, maar had liever ook wat concrete maatregelen in de nota gezien. „Het uitgangspunt is prima en het is bovendien al heel uniek dat er een gehandi captennota geschreven is", zegt Vellema. „Want ik weet zo gauw geen andere gemeente in Zuid- Holland Noord waar zo'n nota is. Voorschoten is de eerste. Toch ben je er alleen met zo'n 'cultuuromslag' niet." „Je lost niet alles op door reke ning met gehandicapten te hou den. Er zijn in het dagelijks le ven nog veel obstakels waar je als gehandicapte tegenaan loopt, letterlijk en figuurlijk. Er zijn bijvoorbeeld nog veel voor gehandicapten moeilijk begaan bare gebieden in Voorschoten, zoals het Treubplein in het cen trum, waar in de bestrating veel op- en afstapjes zijn verwerkt. Maar voor mensen met bepaal de handicaps is het ook nog steeds lastig om documenten op het gemeentehuis in te zien. Ik had gehoopt dat er op dat ge bied ook het een en ander in de gehandicaptennota werd voor genomen." Vellema: .Architecten zijn vaak de boosdoener. Ze houden zich aan de wettelijke voorschriften en zijn verder vooral bezig met het uiterlijk, de esthetica van hun ontwerpen. Praktische za ken die veel gehandicapten goed zouden helpen komen op de laatste plaats. En dat terwijl de meest voor de hand liggende oplossingen meer mensen hel pen dan alleen de gehandicap ten. Te veel drempeltjes zijn ook onhandig voor moeders met kinderwagens en als een verliefd stelletje gearmd over straat loopt, is het heel vervelend als je steeds moet uitwijken voor on handig geplaatste bloembakken en reclameborden." „Dat zijn zaken waar het gehan dicaptenplatform al jaren voor strijd", zegt Vellema. „En vaak met succes. Zo heeft het plat form bereikt dat er in twee nieu we scholen een lift is gebouwd. Het is heel goed dat het plat form nu een formele functie krijgt in de gemeente. Alles wat Frans Vellema had bij zijn afscheid als voorzitter van het Gehandi capten Platform Voorschoten een stropdas verwacht. Hij kreeg deze bokaal, de gemeentelijke Roemer. Foto: Mark Lamers de gemeente besluit en wat ge volgen kan hebben voor gehan dicapten wordt aan ons voorge legd voor een advies." Het Gehandicapten Platform Voorschoten is een overlegorga- nisatie van allerlei groepen ge handicapten uit de gemeente en vertegenwoordigers van lande lijke organisaties. Dat loopt uit een tot iemand van de bond van ouders van spastische kinderen tot Vellema, die de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden vertegenwoor- digd. Vellema kwam bij het platform toen hij met de VUT ging. „Daarvoor had ik me nooit zo met mijn handicap bezig ge houden", zegt hij. Vellema is slechtziend. Hij heeft een ge zichtsvermogen van ongeveer zes procent. „Maar desondanks voelde ik me volledig bij de we reld van de zienden horen. Ik werkte op het ministerie van economische zaken als wetge vingsjurist. Daar was ik best goed in, dus telde ik gewoon voor vol mee. Op kantoor waren er allerlei voorzieningen getrof fen om het werk voor mij zo ge makkelijk en gewoon mogelijk te maken. Lange teksten werden mij door iemand voorgelezen en mijn collega's wisten van mijn handicap en gingen daar heel vanzelfsprekend mee om. Toen ik met de VUT ging, Mei dat alle maal weg en werd ik opeens weer met de realiteit van mijn handicap geconfronteerd. Van wege mijn ervaring op het mi nisterie werd ik gevraagd voor het platform en toen de toen malige voorzitter er na een paar jaar mee stopte, heb ik die func tie op me genomen." 2003 Is het Europees jaar voor mensen met een handicap. Het platform gaat het komende jaar in Voorschoten allerlei evene menten organiseren om men sen meer bewust te maken van de beperkingen die bij een han dicap optreden. Vellema: „Zo komt er een rondrit in rolstoelen voor gemeenteraadsleden. Niet alleen het beleid van de ge meente, de hele samenleving moet veranderen. Er leeft nog veel onwetendheid en er zijn veel vooroordelen tegenover ge handicapten. Gehandicapten gaan er zelf ook vaak heel moei lijk mee om. Zo'n 'jaar voor ge handicapten' kan best een beet je helpen bij de integratie. Want dat er nog veel moet veranderen is duidelijk." oegstgeest - Swingen, dansen en feesten. Niet iedereen ziet ge lijk een verband met de WD. De partij heeft een niet al te trendy imago. Toch heeft de plaatselij ke partij een feest voor de oude re jeugd georganiseerd. De op positiepartij in Oegstgeest wil de jongeren een gezellige 'Konin- ginnenach' bezorgen. De Oran ge Dance Party is 'the place to be' op 29 april. Althans, dat ho pen initiatiefnemer WD en de eigenaar van partycentrum. La France, waar het gaat gebeuren. Ongetwijfeld trekt veel jeugd de ze avond naar de befaamde 'Ko- ninginnenach' in Den Haag, Amsterdam of Leiden. In deze drie steden zijn elk jaar hon derdduizenden feestvierders te vinden. De jongeren in Oegst geest hoeven hun woonplaats niet uit. Zij kunnen de hele avond uit hun dak in La France. Met een ingehuurde dj en twee zangtalenten hoopt de WD de jeugd naar het feest te trekken. Lekker dansen onder het genot van een drankje. Het idee komt van de WD. De partij had het gevoel dat de achttien-plussers rond Konin ginnedag in de schaduw staan. De Oranjevereniging organiseert zoals elk jaar enkele activiteiten, maar die zijn meer op gezinnen met jonge kinderen gericht. „Dat de politiek hier achter zit, moet de jongeren er niet van weerhouden te komen", waar schuwt WD-bestuurslid John Vroome. Zelf gooide hij het bal letje binnen zijn partij op. „De rode draad in onze partij is ge zelligheid. Dat is ook het mötto van de avond tijdens de C Dance Party." La Frano maximaal 550 gasten herb „Het kan een knalfeest den." Vroome zelf hecht veel v aan Koninginnedag. Hij is zitter van de Classic Car De trotse eigenaren van auto's poseren die dag i optocht met hun bolides, geweldige gebeurtenis, niet iets waar de meeste j ren op zitten te wachtel wilden toch iets voor doen." Als de avond een i wordt, zet La France het „De WD probeert regel nieuwe initiatieven te nen maatschappelijk gebied. D één van. Het is aan het centrum om het voort ti ten." rijnsburg - Het Rijnsburgse bloemencorso moet moderner en levendiger worden. Die op roep deed VW Holland Rijn land-directeur T. Scheffer gister avond tijdens de presentatie van de ontwerpen voor de praalwa gens die dit jaar van Rijnsburg naar Noordwijk zullen rijden. Nog deze week komt er een brainstormsessie om ideeën voor een groter feest rond het corso te bedenken. De stoet van bloemenwagens moet het middelpunt blijven, vindt Scheffer. „Maar in elke ge meente mag er best wat meer gebeuren op de dag dat het cor so voorbij trekt. Het is een heel traditioneel gebeuren, daar moeten we meer mee doen." Voorzitter J. van der Meij van het corsosomité repte er in zijn inleiding op de presentatie ook al over: „We moeten het corso levendig houden. Met figuran ten, muziekcorpsen, oldtimers, olifanten, kamelen!" Maar daar bij is het zaak om de eventuele valkuilen goed in de gaten te houden, zei Van der Meij erbij. „Je hebt op de route te maken met logistieke vragen. Ambulan ces, brandweer en politie moe ten er in geval van nood langs kunnen. En af en toe word je in een gemeente verrast doordat er ergens paaltjes zijn neergezet. Vooral de Kattukkers hebben daar een handje van. Daarbij moet je zorgen dat je op tijd ver trekt, zodat je voor donker in Noordwijk aankomt. De mensen op de boulevard willen er ook nog wat van kunnen zien." VW-directeur Scheffer beseft dat, zegt hij. Het gaat hem er ook niet om dat de stoet zelf moet veranderen. „Die voorbij, terwijl in het dol feest doorgaat", is zijn „We willen moderniseren, het moet beslist geen h stoet of Braziliaanse carnl optocht worden. Dat pastil de sfeer." In welke vofl feesten gegoten moeten den, daar wordt over nage „Houd het in karakter, zeggen. Voor verblijfstot kan een feest rond het heel interessant zijn. In K kun je bijvoorbeeld over kunst erbij te betrekken, met iemand als Toorop he gemeente daar een verled En de visserij natuurlijk. Zi Shantykoren langs de roi roep maar wat." Scheffer gevraagd en ongevraagd - seren over de toekomst va corso.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16