REGIO Over ontstoken penissen met bloedende aderei Verslaggeving of opinie? Niet het vergrootglas leggen op wat ons onderscheidt dinsdag 8 APRIL; NAVRAAG De levering van eieren aan winkels en restaurants verloopt sinds gis teren moeizaam. Minister Veerman heeft vrijdag een ophaalverbod >tat'' 7 7 7 afgekondigd,waar- Wij halen de eieren door de voorraden nu uit de grensstreekSpitte hamsteren. Directeur R. FAVIER, van het Leidse distributiebedrijf War ring, wacht in spanning af of de 'stand still' wordt verlengd. Raakt uw verpakkingsafdeling al leeg? „We kunnen deze week nog leveren, want we hebben vanwege de komende Pasen een grotere voorraad in huis. Met Pasen maken we normaliter een dubbele omzet. Zolang je een voorraad hebt, kun je leveren. Maar als het langer duurt, hebben we een pro bleem. We zitten in spanning te wachten op wat de minister van middag besluit. Om half twee loopt de 'stand still' af en dan is het wachten of minister Veerman besluit tot een verlenging." Heeft u veel bezorgde klanten? „Wij hebben veel bakkerij en en restaurants als klan ten en je ziet dat die een beetje gaan hamsteren. Je pakt wat je pakken kunt. Het is een hectische perio de. We merken ook dat niet-standaard klanten zich bij ons melden met de vraag of wij aan hen kunnen leveren. Kunt u deze week nog leveren, als het ophaalverbod wordt i>erlengd? „Ja. Tegen klanten die een bestelling plaatsen voor later zeggen we erbij dat het alleen 'onder voorbehoud' kan. Naarmate je meer naar Pasen toegaat, houd je rekening met eventuele leverproble men." Is een verlenging van het ophaalverbod een strop voor u? „Dat hangt er vanaf hoe lang de verlenging duurt. Als het om 24 uur gaat, is dat wel te overzien. Maar als het wederom om een 'stand still' van 72 uur gaat, komen we helemaal vast te zitten. Eie ren zijn ons hoofdartikel, dus dat merken we goed. Maar het is niet zo dat het hele bedrijf plat komt te liggen. We distribueren ook bo ter en melk en zijn grossier in bakvetten." Hoe lang heeft u al last van de gevolgen van de vogelpest? „Sinds begin maart, toen de ziekte in de Gelderse Vallei uitbrak. Al onze eieren komen uit de omgeving van Barneveld en die omge ving is al heel snel afgesloten. En dan moet je uitwijken. Wij halen de eieren nu helemaal uit de grensstreek en dat brengt natuurlijk extra kosten met zich mee." Gaat u in noodgevallen eieren importeren uit het buitenland? „Dat zou een optie kunnen zijn als Nederland helemaal plat gaat. Dan denk ik aan België of Frankrijk. Nee, Duitsland niet: dat land importeert juist veel eieren uit Nederland." OORLOGSDAGBOEK Ahmed Dadou is vari Marok kaanse afkomst. Hij woont in Alphen aan den Rijn en stu deert Internationaal Recht in Amsterdam. Dadou is vaste gast in het tv-programma 'Het Lagerhuis'. „De voorspellingen van des kundigen en media zijn niet uitgekomen; moslimjongeren zijn in Nederland niet mas saal de straat opgegaan om de boel kort en Idein te slaan. Zoals ik twee weken geleden op deze plek duidelijk heb ge maakt, ben ik boos op die overdreven angst, en vooral op het signaal dat er vanuit gaat de aanwezigheid van moslims leidt tot problemen die we anders niet zouden hebben. Moslimjongeren in Nederland ervaren de oorlog echter als ieder ander: veel vraagtekens, pijn bij het zien van burgerslachtoffers, en de hoop op een goed einde. Blijkbaar waren veel media niet blij met het feit dat hun voorspellingen op drijfzand bleken gebaseerd. Zo pro beerde het NOS journaal van afgelopen vrijdag alsnog zijn kijkers 'de kwade' kant van de moslimjongere te laten zien. Marga van Praag interviewde aan de hand van wel zeer pri maire vragen een aantal Ma rokkaanse jongens in een kof fiehuis. In hoeverre het pu bliek van een koffiehuis re presentatief is voor de gemid delde Nederlandse moslim, laat ik nu even met een grote knipoog in het midden. Mar ga bleef maar haken op het bevestigende antwoord dat een van de jongens gaf op de vraag of hij bereid zou zijn te gaan strijden in Irak. Ik vind een dergelijk antwoord inte ressant, omdat het inzicht kan bieden in de denkwereld van die jongen. Maai- Marga gedroeg zich niet als een goe de journaliste. Ze had de jon gen de mogelijkheid kunnen bieden om de kijkers duide lijk te maken wat zijn be weegredenen waren; maar in plaats daarvan herhaalde ze tot vervelens toe: „Begrijp je dat ik bang ben voor jou?" Haar angst was verheven tot kem van het verhaal. Het was naar mijn mening geen ge slaagde reportage; de kijker is er niets mee opgeschoten. De angst die al heerste werd al leen maar vergroot en de ar gumenten van de jongens raakten ondergesneeuwd door Marga's angstgevoel. Het kenmerkende van dit ver haal is dat de kijker (en in dit geval ook de journaliste) geen verschil ziet tussen het ver haal van de jongens in inter nationaal perspectief en zijn of haar eigen angst in de per soonlijke levenssfeer. Toch is dit verschil van we zenlijk belang. Een moslim jongere die zich druk maakt om de soms inhumane leefsi tuatie van Palesüjnen is Ne- derlandser dan Nederlands: hebben we immers hier niet met z'n allen de traditie ons sterk te maken voor de men senrechten? En heeft de oorlog tegen Irak niet bewezep dat moslims en anderen prima zij aan zij kunnen demonstreren tegen hetzelfde onheil? Als je het mij vraagt, wordt het tijd dat we meer aandacht besteden aan datgene wat ons bindt, in plaats van het vergrootglas te leggen op wat ons van elkaar onderscheidt." Ahmed Dadou Leids onderzoek naar middeleeuwse literatuur gestopt na veertien jaar tekst: Erna Straatsma foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 8 April LEIDEN - De Volkstuinvereniging 'Ons Genoegen', door haar ruim 1300 vruchtbomen in het voorjaar de 'kleine Betuwe' in de Kooi, be stond 1 April 25 jaar. In deze kwart eeuw heeft zich in het Leidse volkstuinwezen en dus ook bij de jubilerende vereniging een grote verandering voltrokken. Waren het vóór 25 jaar enkele enthousiaste volkstuinders, die er in hun vrije tijd, in de omgeving waar thans de Kooikapel staat, een aardappelveldje op na hielden, thans zijn het enige honderden volkstuinders, die met inspanning van alle krachten in het Kooikwartier een echt volkstuincomplex in de volle betekenis van het woord hebben weten aan te leggen. Het complex is in de loop der jaren uitgegroeid tot een soort wandelpark, met bloemen, vrucht bomen en druivekassen. LEIDEN - Prof. dr. R.P. Cleveringa, die op 26 November van het jaar 1940 in het groot auditorium der Leidse Universiteit in verband met het verplichte aftreden als hoogleraar van prof. mr. E.M. Meyers, de klaroenstoot tot het verzet deed horen, heeft hedenochtend uit han den van de Ambassadeur der Ver. Staten van Amerika, de 'Medal of Freedom' ontvangen. ANNO 1978, zaterdag 8 april LEIDEN - Een markant monument, de Koornbrug, wordt gerestau reerd. De neo-klassieke bovenbouw dateert uit 1825. De twee over kappingen werden destijds opgericht om de graanhandel - die al eeuwenlang op en rond de brug plaats vond - onderdak te geven. De Koornbrug werd in de 15de eeuw als St. Cornelisbrugghe aangelegd en kreeg door de graanhandel de naam Koornbrug. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-515° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. SCHRIJVENDE LEZERS Het verslag over de raadsvergadering van de gemeente Oegst- geest, gehouden op donderdag 3 apnl, is op vrijdag 4 april dui delijk weergegeven als een redactionele bijdrage van deze krant. Naast dit verslag prijkte een even groot, zo niet groter verhaal, waarvan voor mij de status onduidelijk is. In vogelvlucht wordt mijn politieke carrière in de gemeente Oegstgeest besproken, zonder dat duidelijk is waarom. Het epistel behandelt niet alleen politieke zaken, maar is in passages zelfs zeer persoonlijk, kwet send en beoordelend, zonder dat duidelijk is waarom dit ge beurt. Het lijkt erop alsof mijn loopbaan als wethouder zojuist is beëindigd. De lezers van het andere artikel hebben kunnen vernemen dat dit geenszins het geval is. Het heeft in ieder geval weinig te ma- ken- met verslaggeving zoals ik die van het Leidsch Dagblad ge woon ben. Is het dan opinie? Als dit het geval is, waarom wordt dit dan niet als zodanig aan gegeven? En, waarom nu? Feit is dat een meerderheid van de Oegstgeester gemeenteraad er op donderdag 3 april veel tijd voor over had om een door Leefbaar Oegstgeest voorgestelde motie van afkeuring in zodanige richting aan te passen dat er, naast afkeuring over het bodemsaneringdossier Poelgeest, ver trouwen in het gehele PrO, LO en CDA college is uitgesproken. De motie ging daarmee over het beleid van het gehele college en raad en richtte zich ook op de taken en verantwoordelijkheden die dit college in de toekomst moet uitvoeren en dragen. Tot slot: de journalist geeft aan dat communicatie niet sterkste kant is. Mag dit voor mij mogelijk een nadeel zijn, een krant is het essentieel dat duidelijk is waarover wordi communiceerd en waarom. Wat is verslaggeving? Wat is op Over de ongelukkige timing heb ik het dan niet eens. Het fei het Leidsch Dagblad de enige regionale krant in dit deel va provincie is en kan opereren zonder enige vorm van concui tie, is geen vrijbrief om regels en ethiek, waaraan een ziel respecterend dagblad zich behoort te houden, met voeten te den. Rianne Meester-Broei wethouder gemeente Oegstg leiden - De chirurgische teksten die Erwin Hui- zenga voor het Leidse onderzoeksprogramma NL- CM onderzocht, zijn niet altijd even smakelijk. Ontstoken penissen met bloedende aderen zijn bij Jan Yperman, een belangrijke Middelneder lands schrijvende chirurg, geen uitzondering. Ypermans Cyrurgie is één van de eerste in de volkstaal geschreven chirurgische werken in mid deleeuws West-Europa. Huizenga deed onder zoek naar chirurgische teksten, omdat daarover 'bijna niets' is gepubliceerd. Bijzonder is volgens hem dat de teksten een vermenging zijn van praktijkervaring en geschreven, theoretische ken nis. Ook ontdekte Huizenga dat er bij het over schrijven regelmatig iets werd veranderd.An dere middeleeuwse werken werden vaak letter voor letter overgeschreven, maar chirurgische teksten werden ook bewerkt. Zo hebben kopiis ten de volgorde van hoofdstukken bij Yperman veranderd en opmerkingen die niet over de praktijk gingen weggelaten", aldus Huizenga. „Chirurgen die de teksten overschreven, lieten in hun manuscript pagina's open om die later met ontdekkingen aan te kunnen vullen." Yper man beschreef gevallen uit zijn geneeskundige praktijk. Hij zag allerlei patiënten, bijvoorbeeld met gebroken botten of steekwonden, maar ook mensen met aandoeningen aan de ogen, de neus, d'e mond, de oren, en de hals en de keel. In zijn Cyrurgie zette hij alle aandoenin gen keurig op een rijtje. Elke aandoening kreeg een eigen 'kapittel' (hoofdstuk). Zo vertelt hij over een marskramer met een bloedende ader en een ontstoken penis, waar zelfs een gat in zat met 'quaet vleesch'. Hij slaagde erin hem te genezen door een 'rood poeder' in de ader te duwen en daarna nog eens 'blommen van tar- win' (tarwebloem). Het geheel verbond hij met een linnen doek. De dag daarop kwam hij de wond nog eens uitwassen en opnieuw verbin den. Of de man genas, is niet bekend, maar wel vertelt Yperman met enige trots dat hij erin slaagde de bloedingen te stoppen en de patiënt te stabiliseren. De chirurgische teksten zijn inmiddels achter haald. „Toen bestond het wereldbeeld dat het lichaam gezond is als de vier lichaamssappen in balans zijn. Ze wisten wel wat bloed was, maar hoe de bloedsomloop werkte, was nog niet be kend", zegt Huizenga. „Over het vergaren van die medische kennis is een hele tijd gedaan. Dat komt niet zomaar aan waaien. De nadruk lag op geschreven teksten die soms heel oud wa ren, waardoor de ont wikkeling van de genees kunde geremd werd." In de achttiende eeuw ont dekten chirurgen hoe de vork in de steel zat. Ze raakten in conflict met de geschreven teksten, toen zij erachter kwamen dat die vaak niet klopten met de dagelijkse prak- Neerlandicus Frits van Oostrom kwam op het idee om middeleeuwse literatuur in de maatschappelijke context van die tijd te onderzoeken. Van Oostrom besloot ruim een jaar geleden de Universiteit Leiden in te ruilen voor de Universiteit Utrecht. Foto: Henk Bouwman tijk. „Hoewel Yperman overduidelijk zeer ver trouwd is met de chirurgisch-medische werken van in het Latijn schrijvende auteurs, is zijn Cy- vnj 1 J Schets uit 'Cyrurgie' van een apparaat om pijlen uit te trekken. Afbeelding: British Library rurgie een zelfstandig, in het Middelnederlands geschreven werk. Hij refereert aan eigen vak kennis en aan misstanden in de chirurgie die hij in zijn eigen omgeving is tegengekomen", aldus Huizenga. Huizenga is één van de laatste onderzoekers in het Leidse programma Neder landse literatuur en cultuur (NLCM). Door een tekort aan geld is het NlCM ge stopt. Nadat de Nederland se Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek in totaal 2,5 miljoen euro in het project stak, zijn de centen na veertien jaar op. Huizenga betreurt het ein de van het NLCM. „Ik heb ervan genoten. Het was een goede, vruchtbare tijd." Neerlandicus Frits van Oostrom (49), de man achter het NLCM, kwam op het idee om middel eeuwse literatuur in de maatschappelijke context van die tijd te onderzoe ken. „Wie was de schrijver, wie waren de lezers? Kort gezegd gaat het om een combinatie van tekst en context of literatuii cultuur. Dat maakt de studie veel levendige Deze invalshoek van het NLCM was nieuw werd een rode draad door de boeken heen. vendien bleek de aanpak ook voor andere s dies interessant", aldus Van Oostrom. Huizenga vindt het 'geweldig' wat Van Oost met dit onderzoeksprogramma teweeg heef gebracht. „Literatuur bestuderen in de maa schappelijke context is iets unieks. De inzie die daarbij zijn opgedaan, zullen niet verlor gaan. Ze hebben zich vast geworteld." Huh ga zegt dat hij de samenwerking zal missen. „Met vijftien tot twintig mensen werkten wt aan de onderzoeken. Je bent fysiek dicht bij kaar en dat schept een band." Van Oostron sloot ruim een jaar geleden de Universiteit den in te ruilen voor de Universiteit Utrech Het aflopen van het NLCM speelde wel een bij zijn beslissing. In Utrecht kreeg hij bove dien de gelegenheid om zijn tijd als 'univen teitsprofessor' vrij te besteden. Hij werkt nu verder aan zijn in 1998 begonnen 'boek der boeken' - een overzicht van de Nederlands! teratuurgeschiedenis van de Middeleeuwen Veel van wat hij daarin wil behandelen, is ei uitvloeisel van waar hij met het NLCM al aa heeft gewerkt. Hij hoopt hier in 2005 mee kl te zijn. Marjolein Hendriks

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14