.1 Pechtold dwingt fusies van voetbalclubs af maand, na maand, na maand,.. 'Kooiplein moet meer body krijgen' ïiversiteit opent site voor vwo-scholieren REGIO UDWS, LFC, VNA en JAG krijgen betere accommodatie, Leidsche Boys verhuist naar De Vliet Inspraakavond over beheerplan Plantsoen VW-kantoor naar Rijnsburg Ouderen voelen zich gezonder met eigen consultatiebureau Verhuizing deel Motorhuis fink Parel, Leidse ith Piaff Verver onder indruk van id Woelwljck rapt bij faakpoging - De politie heeft gister- op de Breestraat en de jstraat twee 21-jarige en en een 23-jarige man [den aangehouden. Zij n ervan verdacht kort bor geprobeerd te hebben keken bij een restaurant [Choorlammersteeg. Zij n echter gestoord door Ituige die de politie alar- aak aan e Singel - In een woning aan de iingel is zondagnacht in- ;en. Om binnen te komen en raam opengebroken, woning werd audio- en pparatuur gestolen. s ISIM maakt iwe website - Het Leidse islaminsti- IM heeft zijn website isim.nl) vernieuwd. Spre- kleuren, interactiviteit, rooral toegang tot meer atie zijn de ingrediënten. moet dienen als 'catalo- indt coördinator Dick !S van het ISIM. „Je kunt i vinden over de moslim- Bovendien fungeert platform voor discussie, ambert is verantwoorde- ar het ontwerp. „Als je 1 intikt op internet, krijg lei websites die pro of zijn. Wij proberen in het nte zitten." ketingbedrijf iediapoort - Mediapoort Leiden ich versterkt met Dima- bedrijf in marketing- unicatie en grafische cties. De tweemanszaak van Enter en D. Holshei- cht zich onder meer op irijven van communica- men en ontwerpen en :ren van huisstijlen. Een f dat zich bezighield met tingcommunicatie ont- log in Mediapoort Leiden, Drukkerij Groen, The nent Factory en E-Vïsion nwerken. Met de komst limago aan de Roosevelt- 112 kunnen klanten voor prp tot uitvoering van hun ■me en marketingproduc- P één adres terecht. - Veel leerlingen in het >ezet onderwijs vinden het lijk om profielwerkstukken ken voor biologie, wiskun- ituurkunde en scheikunde. Jniversiteit Leiden biedt hulp aan scholieren die geen onderwerp kunnen vinden en die niet goed weten hoe ze het maken van zo'n werkstuk moe ten aanpakken. Op donderdag 10 april opent de universiteit (advertentie) een site die antwoord biedt op veelgestelde vragen. Bezoekers kunnen instructies krijgen over het maken van een werkstuk. De site is te vinden op www.pws- exact.leidenuniv.nl. LEIDEN door Robbert Minkhorst leiden - In ruil voor nieuwe vel den en betere accommodaties fu seert een aantal voetbalclubs in Leiden. Wethouder A. Pechtold (D66/sport) heeft met een extra investering van 1,8 miljoen euro de clubs over de streep getrok ken. Vier clubs aan de Boshuizer- kade gaan samen, evenals VCL en De Sleutels. Ruimte die daardoor vrij komt is geschikt voor wo ningbouw. Pechtold presenteerde vanmor gen zijn plannen met de voet balverenigingen. De leden van de clubs en de gemeenteraad moeten er nog mee instemmen. Pechtold verldaarde dat hij en de clubbesturen maar moei zaam tot een akkoord konden komen. „Ik heb heel ver door moeten gaan in het soebatten en drammen. Regelmatig heb ik gehoord: wethouder, doe jij het maar, dwing ons, dan zijn wij niet verantwoordelijk." Deson danks is Pechtold tevreden over het resultaat, gaf hij aan. De discussie over samengaan van voetbalclubs loopt nu ruim een jaar. Na het opknappen van de sporthallen en de zwemba den waren nu de velden aan de beurt. Pechtold wil echter wel dat wat óp de velden gebeurt, toekomst heeft Verschillende scenario's kwamen aan de orde. Een enkele fusie ketste op het laatste moment af. Nu gaan de kleine verenigingen UDWS, LFC, VNA en JAG sa men. De nieuwe club blijft spe len aan de Boshuizerkade in Zuidwest. De club wil vanaf vol gend seizoen onder een nieuwe naam meedoen aan de compe titie. De vereniging neemt het complex van LFC in gebruik, dat een nieuwe kantine, gereno veerde kleedkamers en een nieuwe lichtinstallatie krijgt. Leidsche Boys verhuist in janua ri naar sportpark De Vliet. Er ko men daardoor vier velden vrij aan de kade. Die krijgen de be stemming huizen, bedrijven of groen. Ook de Vlietclubs VCL en De Sleutels fuseren. Zij krijgen een 'realplay' kunstgrasveld, een zelfde veld zoals dat al bij UVS ligt. Het drassige tweede veld van De Sleutels wordt een vol waardig speelveld om de komst van Leidsche Boys mogelijk te maken. Leidsche Boys mag voor een symbolisch bedrag de kanti ne van De Sleutels huren. Die wordt verbouwd. Docos en w Leiden krijgen in de Mors een extra veld, omdat rugbyclub DI- OK maar een veld en niet twee nodig heeft. De voetbalclubs ko men ruimte tekort. Het veld voor de Docos-kantine krijgt kunstgras - Pechtold hoopt met ingang van volgend seizoen. Als het aan hem ligt, mag w Leiden dat veld ook ge bruiken. Bij Lugdunum komt eveneens een kunstgrasveld. De prijs van zo'n mat bedraagt 375.000 euro, maar de wethou der hoopt 'kwantumkorting' te krijgen. Met het nu bereikte akkoord legt Pechtold zich neer bij een fusie van drie 'hartpatiënten', zoals hij LFC, UDWS en VNA eens noemde. Maar meer zat er niet in, zei de D66'er vanmorgen. Bovendien wil hij de nieuwe fu sieclub een kans geven. „Ze hebben ambities en ze zijn heel enthousiast. Die ruimte wil ik ze geven. De club krijgt een jaar de tijd om een jeugdafdeling op te zetten. Al denk ik dat ze dat niet lukt." Pechtold houdt een jaar lang een derde veld vrij. Komt de jeugdafdeling er niet, dan verhuurt hij het veld aan GOL Sport. Liever had de gemeente gezien dat FC Rijnland zich bij een fu sieclub zou aansluiten, maar Pechtold legt zich erbij neer dat die club 'nauw gaat samenwer ken' met w Leiden. Die laatste club is, evenals UVS, Docos, Lugdunum en Leidsche Boys, sterk genoeg om zelfstandig te blijven. Met studentenclub LS- W blijft de gemeente in gesprek over een verhuizing en een eventuele fusie. Uitbreiding 'Kooiplaza' nodig om detailhandel in Leiden-Noord te behouden leiden - Leidenaars kunnen tijdens een inspraakavond op donderdag 24 april reageren op het beheerplan over het Plantsoen. Belangstellenden kunnen van 20.00 tot 22.00 uur terecht in verzorgingshuis Lorentzhof. Bij de sector Wijkbeheer is het rapport op cd-rom verkrijgbaar. Ook ligt het ter inzage in de bibliotheek van het Stadsbouwhuis. Uit het plan van de gemeente blijkt dat de paden in het Plantsoen voorlopig niet worden vervangen. Omwonen den ergeren zich aan de verharding van 'gralux', die zij als 'baggerachtig* kwalificeren. De gemeente kan echter uit geldgebrek geen nieuwe paden aanleggen, zo blijkt uit een brief aan de omwonenden van het stadspark. De gemeente gaat wel akkoord met de aanleg van een vijver op de plaats van de voormalige fontein. Ook zal de schadelijke extra grondlaag die het park heeft gekregen, worden afgegraven. Andere belangrijke werkzaamheden zijn de aanplant van bomen en het plaatsen van circa der tig banken, een laag hekje langs de scheiding met de rij baan, prullenbakken en heestervakken. Met omwonen den is overlegd over het 'historisch verantwoorde beheer plan' dat door M. Tigchelaar is gemaakt. Zij konden zich in bepaalde onderdelen niet vinden, zoals de afwerking van het profiel van het park en de uitvoering van de paden. Op verzoek van de bewonerscommissie is afgezien van de door Tigchelaar voorgestelde laanbeplanting. De gemeente werkte de afgelopen twee jaar aan de reno vatie van het monumentale stadspark, die niet bepaald rooskleurig verliep. Zo liepen de oude bomen in het park ernstige wortelschade op, waardoor een deel gekapt moest worden. Foto: Henk Bouwman rijnsburg/leiden - VW Holland Rijnland wil in Rijnsburg een kantoor openen. Aan de Waard- laan moet het back-office komen van de organisatie. Daarin wor den taken gecentraliseerd die nu nog in de VW-kantoren van Leiden en Noordwijk worden uitgevoerd. In het nieuwe Rijnsburgse kan toor wil de regionale VW de promotie-activiteiten onder brengen. Ook moet daar het centrale callcenter komen en de verkoopafdeling van groepsar- rangementen. „Het moet het commerciële hart worden van VW Holland Rijnland", zegt di recteur T. Scheffer. De VW heeft om verschillende redenen zijn oog laten vallen op Rijnsburg als vestigingsplaats voor het centrale deel van de werkzaamheden. „Om te begin nen is het goed bereikbaar", zegt Scheffer. „En daarnaast leek het onverstandig om in een gemeente te gaan zitten waar we nu al een winkel hebben. Het zou scheve ogen kunnen ople veren. Liever ergens er tussenin. Dat is ook praktisch voor de mensen die nu in Leiden en Noordwijk werken, en straks dus - hopelijk - in Rijnsburg." Burgemeester en wethouders van Rijnsburg beslissen deze week of de VW het beoogde pand aan de Waardlaan mag gaan gebruiken. leiden - Ouderen voelen zich gezonder als ze regelmatig een gesprek voeren met een wijkver pleegkundige. Dat blijkt uit on derzoek van Stichting Thuiszorg Groot Rijnland naar het effect van een consultatiebureau voor zestigplussers. Zo'n vijfhonderd ouderen heb ben twee tot drie keer een ge sprek gehad met een wijkver pleegkundige van deze thuis- zorginstelling. Tijdens de ge sprekken kwamen onderwerpen als eenzaamheid, depressie en voedingsgewoonten aan de orde en werden de ouderen onder zocht. Het doel was gezond heidsproblemen van ouderen vroegtijdig opsporen en aanpak ken. De deelnemers kregen tips over een gezondere leefstijL Meer dan de helft van de oude ren voelt zich na de gesprekken gezonder dan daarvoor. Meer heeft Groot Rijnland niet be kendgemaakt over het onder zoek. De resultaten worden van daag tijdens een symposium in het LUMC gepresenteerd. bedrijfswagentak nauwer sa menwerken met het moederbe drijf en de technische specialis ten die daar werken. Afgelopen maand gingen de 15 personeels leden die aan de Energieweg werkten over. In totaal heeft Motorhuis Leiden, dat ook nog een werkplaats aan de Hoge Rijndijk heeft, 165 mensen in dienst. leiden - Het Motorhuis Bedrijfs wagen en Multicargo hebben een nieuwe werkplaats en showroom aan de Vondellaan in Leiden betrokken. Tot voor kort zat de dealer in bedrijfswagens van Opel en Mitsubishi aan de Energieweg in Zoeterwoude- Rijndijk. Door te verhuizen naar het terrein van het moederbe drijf aan de Vondellaan kan de Erna Straatsma leiden - Het driejaar oude 'Kooi plaza' moet op de schop. De ge meente denkt dat versterking van het buurtwinkelcentrum noodzakelijk is om de detailhan del in Leiden-Noord te behouden. Zo'n tien winkels moeten verrij zen op de plek waar nu de Vrije School staat. „Het Kooiplein moet meer 'bod/ krijgen, dat werkt versterkend", aldus wethouder economische zaken Alexander Geertsema (WD). Op basis van een in 1999 gehou den enquête onder buurtbewo ners en een recent marktonder zoek van het Arnhemse bureau Drooghtrommelen-Broekhuis concluderen burgemeester en wethouders dat het Kooiplein meer winkels moet krijgen. Het plan maakt deel uit van het grootschalige wijkontwikke lingsplan voor Leiden-Noord. De nabijgelegen Beatrixstraat bloedt langzaam dood; overge bleven winkeliers moeten vol gens Geertsema de 'overstap naar het Kooiplein maken. „Wat in de Beatrixstraat gebeurt, is niet een erg jofele ontwikke ling", aldus de wethouder. De oude winkelstraat lijdt al jaren een zieltogend bestaan. „De trek gaat wat meer naar het wijkwin kelcentrum." In de huidige situatie zal het Kooiplein het op de lange ter mijn echter ook niet redden, denkt Geertsema. „Uit recent onderzoek blijkt dat het Kooi plein goed functioneert als wijk winkelcentrum. Buurtbewoners zijn niet snel geneigd om voor hun dagelijkse boodschappen naar de Kopermolen te gaan. Maar op termijn kunnen onder nemers op het Kooiplein pro blemen krijgen als het winkel centrum niet groter wordt. Het is verstandig om het Kooiplein een impuls te geven." Een plan ning voor de uitbreiding heeft de gemeente nog niet gemaakt, omdat deze sterk samenhangt met andere, nog niet uitgewerk te, bouw- en sloopplannen in de directe omgeving. In de visie van het college moet Kooiplaza - de naam die het winkelcentrum na de renovatie in 1999 meekreeg - er een goed kope supermarkt bij krijgen, drie 'vers speciaalzaken', drie win kels in 'niet-dagelijkse artikelen' en twee 'overige voorzieningen'. Het huidige centrum omvat een Etos-drogisterij, een Albert Heijn, een Turkse slager, een vi deozaak en een bloemenwinkel. Aan de overkant van het Kooi plein, in de Surinamestraat, zit de Kooi Apotheek. De gewenste uitbreiding kan vervallen als AH geïnteresseerd blijkt in de bouw van een extra Zarge-supermarkt in de buurt van de Groenoordhallen. Geert sema: „Die plannen zijn nog in een heel pril stadium. Wij weten dat Albert Heijn in de hele regio aan het shoppen is, op zoek naar een geschikte plek voor zo'n XL-supermarkt." De huidige ondernemers op het Kooiplein juichen de uitbrei- Het winkelcentrum Kooiplaza. Foto: Henk Bouwman dingsplannen toe, maar vragen zich wel af of een tweede super markt een goed idee is. „De ene winkel zal goed gaan, de andere niet", zegt Hans Kramp van de Etos. „Ik heb het idee dat de Leidse markt voor supermark ten wel zo'n beetje verzadigd is", zegt buurman Robert Stik- voort van Albert Heijn. „Ik vraag me af welke flinke jongen dat aandurft. Er zijn al meer dan 25 supermarkten in Leiden." Kramp heeft lange tijd gewerkt in een drogisterij in de Beatrix straat en maakte eind jaren ne gentig de overstap naar het Kooiplein. Daar heeft hij nu de grootste Etos van heel Leiden. „Ik ben van nog geen honderd naar driehonderd vierkante me ter gegaan. Mijn huur is hoog, maar ik maak me er geen secon de zorgen over. Wil je overleven, dan moet je vergroten. En dit blijkt een uitstekende plek. Het gaat goed; ik heb zelfs veel klan ten uit Leiderdorp. Ik denk dat er op deze plek absoluut ook mogelijkheden zijn voor bij voorbeeld een goede visboer of slager." Stikvoort is sinds vorig jaar juni ook franchise-ondememer en dat betekent dat hij 'eigen baas' is. Afgezien van de mini-AH op het Leidse station heeft hij de kleinste Albert Heijn van Leiden. „Ik heb hier een goede omzet, al kan het natuurlijk altijd beter. Ik ben ook nog maar net begon nen en als startende onderne mer gaan de kosten voor de ba ten uit. Over een paar jaar moet het gaan renderen. Al zie ik de verkeersplannen van de ge meente wel als bedreiging." Stikvoort doelt op het voorstel om de afslag op de Willem de Zwijgerlaan richting Kooilaan af te sluiten. Bij Orange kun je het beltegoed dat je over hebt onbeperkt meenemen naar de volgende maand. En naar de maanden daarna en daarna...Want je beltegoed is gewoon van jou. the future's bright, the future's Orange www.orange.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13