Welkom bij de De Al-Sahafshow MEDIA Tom moet stoppen, maar wil niet 'In feite draait het om emotie' RTL 5 live bij vonnis v.d. C. Pulitzer-prijien voor kranten VS Friesch Dagblad maakt meer winst Schaaphok in top creatief Endemol Olijke minister van Informatie van Irak en zijn krasse oorlogstaal Redactiebaa! NOVA Rensi op non-acti Modellenba; ontkent aanklacht in Kassa! Hilversum - RTL 5 besteedt 15 april rechtstreeks aandacht aan de uitspraak in het proces tegen Volkert van der G., die heeft be kend Pim Fortuyn te hebben vermoord. De NOS weet nog niet zeker of het vonnis live op een publieke zender is te zien. Dat hangt nog af van de netco ördinatoren die zendtijd ter be schikking moeten stellen. De beelden vanuit de streng bevei ligde rechtbank in Amsterdam- Osdorp (de 'bunker') geeft jus titie door met vertraging. Onge wenste namen die in de uit spraak voorkomen, kunnen zo worden 'weggepiept'. RTL 5 posteert een verslaggever voor het gebouw. De uitspraak be gint 15 april rond 10.00 uur. Hilversum - De Amerikaanse kranten Washington Post en Los Angeles Times hebben zes Pulitzer-prijzen gewonnen. De onthullingen in The Boston Globe over seksueel misbruik door rooms-katholieke pries ters werd beloond met de pres tigieuze Pulitzer-prijs voor pu blieke diensten. De Washington Post mocht de prijzen voor in ternationale reportages, com mentaren en kritieken innen. De LA Times kreeg de Pulitzers voor nationale reportages, features en fotoreportages. De prijswinnende reportage ging over het onderzoek dat journa listen Alan Miller en Kevin Sack zelf deden naar de mogelijk verdachte dood van 45 piloten van een militair vliegtuig. Hilversum - Het Friesch Dag blad heeft 170.000 euro winst gemaakt over het jaar 2002, de aanloop naar het 100-jarig be staan. Dat is ruim 70.000 euro meer dan over 2001, aldus hoofdredacteur L. Kooistra. De omzet kwam uit op 9,1 miljoen euro, bijna 2 procent minder dan het voorgaande jaar. Kooistra noemt het resultaat zeer bemoedigend, gezien de verslechterde omstandigheden, zoals de daling van de adver tentie-inkomsten. Het Friesch Dagblad is de enige zelfstandi ge christelijke regionale krant van Nederland. De krant viert het eeuwfeest dit najaar met een herdenking in de Grote Kerk te Leeuwarden, in aanwe zigheid van premier Balkenen de. Ook zijn er lezersbijeen komsten en een inzameling voor goede doelen. Hilversum - Marijke Schaaphok is benoemd tot Creative Direc tor Programma Ontwikkeling bij Endemol. Ze wordt opge volgd door Wim Droge. Marijke Schaaphok, die in 1987 in dienst kwam van het toenmali ge Joop van den Ende Produc tions, wordt verantwoordelijk voor het creatieve hart van de televisie-organisatie. De nieuwe creatieve directeur was betrok ken bij en verantwoordelijk voor programma's als de Soundmix Show, Now or Never, Wie ben ik?, All you need, Het gevoel van, Big Diet en de TV Makelaar. dinsdag 8 april 2003 door Susanne van Velzen Hilversum - Terwijl zo ongeveer de Amerikaanse tanks achter hem al schietend het beeld inrij den, blijft Mohammed Saeed al- Sahaf, de spreekbuis van Sad dam Hussein met zijn allerbe minnelijkste lach volhouden dat er geen Amerikaan meer in Bag dad is. Oorlogspropaganda op zijn sterkst. „Er is helemaal geen sprake van een invasie. Echt niet. Ze hebben een paar pant serwagens en soms wat soldaten in de stad. Maar we belegeren ze en hebben de meesten van hen gekeeld. En ik denk dat we ze, zoals gewoonlijk, zullen afslach ten". Krasse taal gisteren op televisie van de minister van informatie van het regime van Saddam Hussein. In korte tijd is Al-Sa- haf, die zijn dagelijkse perscon ferentie in Bagdad steevast be- Al-Sahafs synoniemen Top 12 voor de vijand Imbecielen Massamoordenaars Imperialistische huurlingen Kruiperige mensen Schurken Lafaards Slangen Onnozele ongelovigen Racisten Beesten Oorlogsmisdadigers Boeven gint met een fikse scheldpartij aan het adres van de Amerika nen en Britten, uitgegroeid tot een populair figuur in de Arabi sche wereld. Ook Westerse jour nalisten kunnen wel sympathie opbrengen voor de olijke hofnar van Saddam Hussein. Als een volleerd stand-up comedian krijgt hij met zijn scherpe tong en zijn steenkolen Engels met gemak de lachers op zijn hand. Het ligt er allemaal zo dik bo venop dat hij onzin uitkraamt, dat het humor wordt. De Afghanistancrisis had met Talibanambassadeur Mullah Abdul Salem Zaeef en zijn een ogige tolk in de tuin van de am bassade in Pakistan de Muppet- show. Bagdad heeft dezer dagen de Al-Sahafshow. Journalisten kijken echt uit naar de bijeen komsten met de minister. Niet om zijn gedegen informatie over de vorderingen van de strijd, maar ze zijn reuzebenieuwd naar zijn dagelijkse nieuwe om schrijvingen van de vijand. Al- Sahaf is een meester in het ridi culiseren van president Bush en premier Tony Blair. Zijn uitstraling is iets frisser dan die van de gemiddelde Irakese bewindsman. Zo ontbreekt bij hem de karakteristieke degelijke Saddamsnor op de bovenlip. En wordt zijn gladgeschoten ge zicht opgesierd door een hippe bril met montuurloze glazen. Dat is nog eens wat anders dan het jaren 70 modelletje van zijn collega Tarik Aziz van buiten landse zaken. En dan is er na tuurlijk dat lachje. Met de meest vriendelijke grimas op zijn ge- Mohammed Saeed Al-Sahaf, de minister van informatie van Irak, stond gisteren voor het Palestinahotel in Bagdad de internationale pers te woord. Er was volgens hem, zoals gebruikelijk, niets aan de hand. „Geen Amerikaan te zien." Foto: Reuters zicht kan hij de meest grove din gen zeggen. „We zullen ze ver welkomen met kogels en schoe nen", hield hij verslaggevers in Bagdad voor. Dat klinkt wellicht onschuldig, maar geslagen wor den met een schoen is een van de grofste beledigingen in de Arabische wereld. En wat te denken van „God zal hun ma gen roosteren in de hel." Een er gere verwensing is in Irak niet denkbaar. Al-Sahaf draait er zijn hand niet voor om. Mohammed Saeed Al-Sahaf (1940) studeerde ooit Engels om leraar tè worden. Toen hij in 1963 toetrad tot de Ba'athpartij van Saddam Hussein nam zijn leven een wending. Hij maakte snel carrière binnen het regime. In 1968 kreeg hij de zeggen schap over de staatstelevisie en de staatsradio. Hij werd vervol gens ambassadeur in India, Ita lië en bij de Verenigde Naties. In 1992 werd hij tien jaar de Iraak- se minister van Buitenlandse Zaken. Hij was geliefd bij presi dent Saddam Hussein, maar niet bij zijn zoon Uday. Saddam ontsloeg hem in 2001 als minis ter van Buitenlandse Zaken toen de krant iets kritisch over A-Sa- haf schreef. Daarna werd hij weer minister van informatie en woordvoerder van Saddam Hussein. Een rol die hem, zo blijkt de laatste weken, op het lijf geschreven is. Hij blijft Sa- dam trouw, tot de laatste snik. Zelfs toen gisteren zijn eigen mi nisterie van informatie omsin geld bleek door de Amerikanen deed hij of er niets aan de hand was. „Er is hier geen Amerikaan te bekennen." Slaapt u rustig verder. De heldhaftige oorlogstaal van de minister van Informatie: „De Amerikaanse en Britse impe rialistische invasiekracht is als een slang die over de grond glijdt maar nergens controle over heeft. Ze zijn als een slang die over 500 kilometer uitgerekt is. We willen ze graag nog wat verder uitrekken en dan in stuk jes hakken." „Coalitietroepen gooien bom men in de vorm van pennen en potloden in de dorpen en steden. Pak ze niet op. Ze willen er kin deren mee doden." „De laffe troepen van het kwaad zijn afgeweerd door de Irakezen. We hebben ze verpletterd. De si tuatie is nu volledig omgedraaid. De operatie gaat nu onze kant op en ik denk dat we het karwei heel snel zullen afmaken. „We hebben ze gif laten drinken vannacht. Sadam Husseins sol daten en zijn grote tropen heb ben ze een lesje geleerd dat in de geschiedenis nooit vergeten zal worden." „God zal hun magen roosteren den haag - De Amerikaan Tom Rhodes ondervraagt al bijna an derhalf jaar lang bekende Ne derlanders van wie hij vaak nog nooit heeft gehoord in 'The Ke vin Masters show starring Tom Rhodes'. Maar niet lang meer. Yorin heeft besloten na 22 april met de praatshow te stoppen. Tom Rhodes (35) heeft niets met Kevin Masters, onder welke fic tieve naam hij zijn praatshow bij Yorin presenteert. „Ik heb moe ten smeken om de titel dit sei zoen gewijzigd te krijgen in 'The Kevin Masters show starring Tom Rhodes'." Yorin heeft besloten de op Ame rikaanse leest geschoeide show te schrappen en zendt 22 april Rhodes' laatste show uit. „Tom heeft trouwe fans, maar we had den verwacht dat er meer men sen zouden kijken", aldus een woordvoerster. „Misschien is de kwaliteit van de show wel te hoog", zegt hij grappend en iet wat cynisch. Voorlopig ondervraagt Rhodes In 'The Kevin Masters show" nog bekende Nederlanders. „Ik weet niet wie ze zijn en daar door ben ik snel onder de in druk. Dat is een voordeel. Ik krijg een informatiepakket over alles wat ze gedaan hebben en in de week voor de opnamen bestudeer ik videobanden van hun programma's. Leuk vind ik het als ze meningen over andere bekende Nederlanders geven. Showbizz is showbizz tenslotte en voor mij een interessante studie van de mensheid. Neder landse beroemheden staan, in tegenstelling tot Amerikaanse, vaker met beide benen op de grond. Ze zijn ook aardig. Pieter Storms was één van de weinige uitzonderingen. Hij heeft een af schrikwekkend tactische fout gemaakt. Hij dacht slim over te komen door Nederlands te blij ven spreken en verwachtte dat iedereen zou applaudisseren, maar het tegenovergestelde ge beurde. Het publiek reageerde ijskoud en de man die met zijn groep de muziek verzorgt, E-Life zei: 'Spreek Engels, man, je staat voor gek'. Dat heeft hij toen ge daan. Achteraf zeiden mijn re dactieleden dat ze het geweldig vonden dat ik me niet heb laten meeslepen." Tom Rhodes is behalve televi siemaker vooral stand-up come dian. In het comedycafé Toom- ler in Amsterdam is hij ontdekt door de verkenners van Yorin. Hij reist als stand-up comedian zowat de hele wereld rond. Om de week is hij in Londen, maar binnenkort gaat hij voor het eerst naar Berlijn. Hij is be nieuwd of de Duitsers zijn hu mor oppakken. Eerder speelde hij de titelrol in de comedyserie 'Mr. Rhodes' op NBC. „Omdat ik een mooie jon gen was, maar er zat geen hu mor in. En juist om die humor had ik de baan gekregen. Bij Yorin verkeer ik in de luxueuze omstandigheid dat het gaat om een programma dat veel minder kost, maar waarin ik de totale vrijheid heb om te zeggen wat ik wil. Behalve merknamen en dat is wel gek, want in Amerika is het precies andersom. Boven dien kan ik zelf bepalen of ik de door mijn redactie bedachte monologen ook daadwerkelijk in de show gebruik. Ik bedenk zelf de belangrijkste grappen en vul die aan met spontane op wellingen." „Weet je wat ik het leukste vind om te doen", gaat hij onverdroten verder, „de straatinterviews. Het praten met echte mensen spreekt me nog meer aan dan de gesprekken met beroemdheden. De mensen zijn zo open, zo lief. Ze probe ren me Nederlands te leren." In de tweeënhalf jaar dat Tom Rhodes nu in Nederland woont, heeft hij nog maar een paar woordjes Nederlands geleerd. De Nederlandse mentaliteit heeft hij daarentegen goed leren kennen. Het ene voorbeeld volgt het andere op. „Na de opnamen van een aflevering van 'Mr. Rho des' - toen had ik trouwens nog lang haar, jammer dat dat niet meer kan' - rende iedereen met een weg. Hier drink en eet je nog wat samen en praat je over het programma. Geweldig is dat. Ik ben met een Amerikaanse, die voor haar werk kijkt hoe er in films met tabak wordt omge gaan, naar Parijs geweest. Ik heb alles voor haar betaald. Zij heeft haar portemonnee niet een keer getrokken. Een Nederlands meisje had allang een rondje ge geven. Als vrijgezel heb ik ge merkt dat Amerikaanse vrouwen liever met een klootzak trouwen met veel geld dan met de man van hun dromen die niets heeft." The Kevin Masters show starring Tom Rhode', vanavond, Yorin, 21.30 uur. in de hel." „Ze sturen hun vliegtuigen laag over Najaf om trillingi ven de heilige plaatsen tei oorzaken, zodat de gebouw instorten." „De meesten hebben we al dood. De rest pakken we bi kort." „De leugens van deze losei nen geen grenzen." „Ze zijn gewoon gestoord, geen troepen in Bagdad. Ik zeker u Bagdad is veilig, on getast en groots." „We zullen ze een lesje leri zijn omsingeld. Ze zullen h vliegveld niet levend verlal Vanavond zullen ze het m< „Ze zijn begonnen met het gen van zelfmoord bij de n| van Bagdad. We zullen ze moedigen om nog meer z« moord te plegen." „We raken ze prachtig moi zullen ze eens laten zien w dedigen betekent." hilversum/anp - NOVA-| redacteur Rik Rensen verti deze dagelijkse actualitei briek van Nederland 3 meldden diverse bronnen Volgens de officieuze bron Rensen op non-actief gest neemt Carel Kuyl, progra leider van NPS-tv, voorlo honneurs waar. Rensen maatregel voor de kanto ter aanvechten. Een woordvoerder kan het „bevestigen noch ontkei Rensen onthoudt zich o( commentaar. Wegens eventuele juri consequenties willen all trokken partijen al enige 1 fideel niets over het ondi kwijt. De komst van Rensen n tv-rubriek ging niet ongf voorbij. Hij wilde de f( van het programma afstof deed dat door contact te 2 met het duo Matthij: Nieuwkerk en Felix Rotte Die moesten een tegei vormen voor Barend ei Dorp Door deze actie stap 'oude' NOVA-present boos op. Top 10 meest bekeken programma's 1. Moldavië-Nederland SBS 6 3.101 2. Journaal (zo, 20 u) NOS 2.845 3. Kopspijkers VARA 2.619 4. Baantjer RTL4 2.292 5. Goede tijden slechte tijden RTL4 2.289 6. Studio Sport (zo, 19u) NOS 2.160 7. TV Show TROS 1.907 8. Tussen kunst en kitsch AVRO 1.889 9. 1 tegen 100 TROS 1.645 10. Laat ze maar lachen RTL 4 1.612 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal (di) NOS 395 2. Klokhuis NPS 326 3. Genante verhalen VPRO 299 4. Buurman en buurman VPRO 291 5. Sesamstraat NPS 260 6. Verse erwtjes VPRO 219 7. Doen Laten VPRO 197 8. Kunstknuts VPRO 193 9. Bentebent en katjaka VPRO 188 10. Keepvogel VPRO 174 Marktaandelen in Nederland 1 12,1 (14.1) Nederland 2 15 (14) Nederland 3 8,2 (7,9) RTL 4 18,9 (18) RTL 5 5,4 (3,0) Yorin 5,3 (5,2) SBS 6 12,1 (12,3) NET 5 5,1 (5,4) - V8 3,6 (3,6) Veronica 0,7 (0,7) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaan delen van vorige week. Hilversum - Papegaaien met een tumor, salamanders met een vochtprobleem, verkouden dwergparkieten, kreupele katten en konijnen met kiespijn: ze sjokken, schuifelen of hinken de komende weken weer in een aangeslagen stoet aan ons voor bij in de tweede reeks van het TROS-programma Dierenhospi taal. In de medische docusoap volgt de TROS' eigen dierenspecialist Martin Gaus de behandeling van ernstige gevallen bij de Fa culteit der Diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht op de voet, evenals de dilemma's waar de eigenaar voor komt te staan. „In feite draait het programma om emotie", zo verklaart de die- rentycoon het succes van het programma vanaf de Huishoud beurs in Amsterdam, waar hij aanwezig is ter promotie van zijn veertig hondenscholen. „Zo'n arm dier dat daar hulpe loos op een dekentje ligt met een gebroken poot of een ver sleten heup wekt veel emotie bij de kijkers. Het is die kwetsbaar heid, die hulpeloosheid die ver tedert. Een operatie van een hond is bij de kijkers populair der dan een openhartoperatie van een mens. Ik zou eindeloos met dit programma door kun nen gaan: het blijft mensen fas cineren en dat blijft mij weer fascineren." Onlangs nog filmde hij een paar dat beide van teen tot kruin ge tatoeëerd was en daarbij oc '.j Martin Gaus loopt weer rond op het dierenhospitaal Martin Gaus op bezoek bij de faculteit diergeneeskunde van de Universiteit van Utrecht. Foto: TROS/Jan de Boer nog eens heel wat ijzerwerk in de vorm van piercings met zich meedroeg. „Dan denk je even, wat zijn dat voor mensen? Maar later zitten ze wel te snikken in die wachtkamer met hun Rott weilerpup met een waterhoofd. Dat beestje kon niet meer gehol pen worden, het beestje was als een kind voor ze. Vooroordelen heb ik in dit vak snel afgeleerd." In feite is de opzet van het pro gramma niets nieuws onder "Ie zon, zo geeft ook de immer overenthousiaste Gaus grif toe. „Toen we alweer twintig jaar ge leden startten met Dierenma nieren hadden we al een ru briekje met operaties in het pro gramma." Huisdier Zelf gaan de kwalen, nukken en gedragsproblemen van het Ne derlandse huisdier hem nog steeds niet vervelen. En met riet feit dat hij overal waar hij ver schijnt keer op keer wordt aan gesproken op 'die valse kat van mijn dochter', op honden met een postbodeneurose of pape gaaien die hun snavel niet opentrekken, heeft hij leren le ven. „Het is wel eens vervelend als ik met mijn wouw in gesprek ben over de serieuze zaken van het leven, dat er dan weer ie mand aan mijn mouw trekt die wil weten waarom zijn goudyis- sen om de haverklap het loodje leggen. Maar het went. Ik ben niet iemand die gaat klagen van wege mijn bekendheid. Eigen schuld, dikke bult, zegt ik dan maar." Zelf mag hij zich inmiddels wel een echte deskundige noemen op het veterinaire vlak. Dertig jaar in de dieren, vijftig landen bereisd voor zijn programma Dierenmanieren op Reis - bin nenkort te zien vanuit Thailand, Zuid-Afrika en Australië -, hon derden operaties bijgewoond. „Ik heb meestal nauwelijks tijd om van de schoonheid te genie ten. Zeker tijdens mijn reizen zie ik pas achteraf op tv wat voor moois er aan me voorbij is ge trokken. Een serie waar National Geographic Channel of de BBC drie maanden over doet, zetten wij er in zeven tot tien dagen op. Dat is zwaar afzien." Maar hoe dan ook, het blijft mooi, zo'n hond met stemband verlamming, een slechte heup of een gecompliceerde botbreuk die na zo'n zware behandeling in twee maanden al weer rond loopt te springen. „Dat is een groot wonder, hoe razendsnel die beesten soms weer opknap pen. Daar blijf fk me nou over verbazen." Monique Brandt Dierenhospitaal, vanavond bij de TROS, Nederland 2,19.28 uur. vrouwenpolder Het Ze modellenbureau My Wa] dels ontkent de beschuldij van oplichting die in t consumentenprogramma zijn gedaan. Volgens dii R. Bader kregen de mode spe waar voor hun geld. Aanleiding zijn twee uitz gen van Kassa! waarin he dellenbureau aan bod Het bedrijf wordt ervai dacht mensen te hebben licht. Na de uitzendingen men veel reacties binne mensen die voor honden foto's hebben laten makt foto's zijn van slechte kw oordeelde een deskundige consumentenprogramma, vendien kregen de mo nauwelijks werk of hoord de eerste kennismaking meer van het bureau. Gedupeerden werden op pen zich te melden bij de ting De Ombudsman, wordt bekeken of er spi van oplichting. Inmiddels ben zich meer dan duizel dupeerden gemeld. Volge riste A. van Heeringen v stichting stromen de r< nog steeds binnen. Aan de van de inzendingen bekijl Heeringen of het bedrijf oplichting wordt aangekla; Directeur Bader reageert ten: „Ik heb modellen noc garantie gegeven voor wei erkent dat de modellen ho euro moesten betalen. De tie onderzoekt de zaak. Tom Rhodes, presentator van de Kevin Masters show, vindt de straatinterviews het leukst om te doen. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10