LEIDE 'Leiden levert zich niet uit' Huwelijksbeurs als een feest zonder gasten ratis internet geen hapklare brokken Tippelzone op Vrouwenkerkhof Referendum sneltram 'terecht geweigerd' R1 REGIO Hillebrand vindt openbare aanbesteding Aalmarktproject niet nodig fstal na reiging maandag 7 april 2003 oboepcn arkeren start litenseizoen II >isco zet de *1 oenoordhallen eer op stelten - Een onbekende man te afgelopen vrijdag een ige vrouw aan die over de raat fietste. Bij haar wo- an diezelfde straat werd uw met een mes be en moest ze de man uis binnenlaten. Daar de onbekende enkele nonnees en een mobiele in en ging er vandoor. efoonroof op «vaarstraat - Een 44-jarige Leidenaar rdagmiddag rond kwart rie op de Korevaarstraat n mobieltje beroofd. Op jment dat hij belde, rukte ibekende man die voorbij het toestel uit zijn hand. door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Niemand hoeft bang te zijn dat de gemeente zich met het Aalmarktplan aan MAB 'ver knoopt', ook al gaat Leiden alleen met deze projectontwikkelaar in zee. Dat stelt wethouder R. Hille brand (PvdA). Het bedrijf heeft volgens hem net als de gemeente veel tijd, geld en energie in het Aalmarktgebied gestoken en het is er nu alles aan gelegen om 'het tot een goed einde te brengen'. „Als het tot een knallende ruzie tussen MAB en Leiden zou komen omdat ons een poot uit zou wor den gedraaid, dan is dat voor het bedrijf ook niet goed." Toch merkt Hillebrand dat zijn onverholen voorkeur voor MAB argwanend wordt bejegend. „De vrees bestaat dat als de gemeen te met maar één marktpartij praat, er geen concurrentie is", zegt hij. „En dat als er geen openbare aanbesteding komt, Leiden duur uit is." De wethou der denkt dat hij de critici kan overtuigen. „Je moet ervoor zor gen dat je je niet aan die ene marktpartij opknoopt en je moet kunnen beargumenteren waarom de deal die je voorlegt een goede is." Hillebrand memoreert dat de gemeente begin jaren negentig 'heel veel energie heeft gestopt in het vinden van een partij' die de klus wilde en kon klaren. „Men stond bepaald niet op de stoep. Dat is nu nog altijd niet zo. En begrijp me goed, als ie mand een betere partij dan MAB voor me weet, dan ont vang ik die met open armen." Zo'n tien jaar geleden heette het Aalmarktplan nog Sleutelhof. Wijlen wethouder J. Walenkamp (CDA) kreeg 'zijn' Sleutelhof met geen mogelijkheid van het pa pier af, onder meer omdat het plan een tekort van enkele tien tallen miljoenen guldens ver toonde. Hillebrand: „Na die mislukking was de belangstel ling in vastgoedland voor Leiden nog geringer. MAB is wél en thousiast over de mogelijkheden van het Aalmarktgebied geble ven, zegt Hillebrand, ook nadat de gemeente het plan 'Leve de Aalmarkt' van tafel moest halen omdat het anders hoogstwaar schijnlijk door een referendum voorgoed om zeep zou zijn ge holpen. Hillebrand prijst MAB omdat het bedrijf volgens hem be trouwbaar is en kwaliteit biedt. De wethouder pleit dan ook voor een onderhandse aanbe steding. MAB, zegt hij, heeft de expertise om het kwetsbare en uiterst gecompliceerde stads hart van Leiden nieuw leven in te blazen. De wethouder praat alweer eni ge tijd met MAB. „Het nieuwe plan van de projectgroep lijkt wel veel op het oude, maar MAB is er nog niet van overtuigd dat ze het willen uitvoeren." De aanpassingen die MAB voor staat, heffen de weinige ver schillen met het eigen plan nóg meer op. Het college heeft al uitgesproken dat het wenselijk is dat MAB de ontwikkelende par tij is, zegt Hillebrand. „Natuurlijk wil MAB zoveel mo gelijk opbrengsten en MAB denkt dat het oude plan meer haalbaar is dan het nieuwe. Los van de vraag of dat zo is, wil ik graag opmerken dat ongeacht welk plan er straks voorligt, het wel moet werken. Bouwen voor de leegstand is gemakkelijk, maar het kost wel heel veel geld." „De gemeente kan ook zelf een plan maken en het in de markt zetten. Dan krijgt de goedkoop ste partij het. Daar valt best wat voor te zeggen als het om een heel duidelijk product gaat", al dus Hillebrand. „Bestrating bij voorbeeld. Als je in dat geval voor de laagste prijs gaat, dan hoef je niet bang te zijn voor de gevolgen voor kwaliteit. Maar het Aalmarktplan is een project van de lange adem en het is daarbij heel moeilijk om de kwaliteitseisen van tevoren te omschrijven." Hillebrand bestrijdt dat Leiden verplicht is Europees aan te be steden. „Wij geven de grond in erfpacht uit. We praten niet over een opdracht om iets te maken. Dit wordt een ander soort over eenkomst." Hillebrand benadrukt dat het zijn verantwoordelijkheid is dat het definitieve plan voor het Aalmarktgebied daadwerkelijk wordt uitgevoerd. Na het Sleutelhof-fiasco en de jarenlange discussie die daarop volgde kan Leiden het zich niet veroorloven alles bij het oude te laten aan de Aalmarkt en omge ving. Dan zal Vastgoed Neder land bv. zeggen: in Leiden moet je niet zijn. Daar praten ze al leen maar." 1 Boor Ugtvoet Trouwen gaan ze zeker, de datum is nog niet ge- Het hangt allemaal af van iblijfsvergunning", vertelt Sterenberg. „Waarschijn- ordt het ergens volgend februari woont de Leider- samen met haar Tunesi- rciend Houcine. Het toe- ige echtpaar is deze zater- et de ouders van de bruid de Huwelijksbeurs in de andse kerk gekomen. „Zo oucine al een beetje wen- an het idee", lacht Agnes. ziet hij wat een bruiloft in land allemaal inhoudt." tote ogen bestudeert haar ondertussen de bruidjes ndegommen die op de ca- voorbij komen. „Hij is on- indruk", stelt schoonva- art al snel vast. „Normaal iken is Houcine niet zo ow is niet aan Agnes be- Haar jurk komt straks niet en bruidsboetiek maar met de hand gemaakt, deel van de stof heb ik al ïesië gekocht", verklapt ze, rend zodat haar vriend ïoort. „Het wordt een jurk unesische en Nederlandse l" Bij Houcine zou een donker pak goed staan, haar vader. „Zoiets bij- eeld." Hij wijst een model stijlvol donkerblauw pak loucine denkt er duidelijk s over. Zijn voorkeur gaat aar een wit of zachtgeel Wat? Een lichtkleurig pak? pt zijn aanstaande vrouw ichuw uit. Houcine knikt, erste geschilpunt is gebo- Twaalven en zijn vriendin den Blanken uit Aalsmeer n plaats in de grote witte die in het midden van de itaat opgesteld. Om alvast taal in de stemming te ko- zetten ze de bijpassende n op hun hoofd. „René mij twee weken geleden luwelijk gevraagd tijdens omantisch weekendje in Een bruidstaart op de huwelijksbeurs in de Hooglandse kerk. Foto: Hielco Kuipers Bordeaux", vertelt Ineke en thousiast. „We trouwen volgend jaar augustus." De Leidse huwe lijksbeurs is de eerste beurs die het stel bezoekt. „Het valt ons eerlijk gezegd een beetje tegen", zegt René. „Het is hier erg stil. Er valt niet zoveel te zien en er zijn nauwelijks bezoekers, hoog uit een handje vol mensen." Ineke is het met hem eens: „De toegangsprijs is veel te hoog. Je betaalt tien euro en krijgt er bij na niets voor terug." De prachtige ruime locatie straalt door het kleine aantal stands inderdaad iets droevigs uit. Hoewel de essentiële spul len voor een knallende bruiloft aanwezig zijn, zoals de jurken, taart, muziek, fotografen, bloe men en zelfs witte duiven, heerst er op de beurs geen feest stemming. Door de weinige be zoekers lijkt dit huwelijksspekta kel nog het meest op een feest zonder gasten. Ook de onderne mers balen. „Ik heb het gevoel alsof ik hier voor nop sta", klaagt Helga van Manen van de Leidse servies- en bestekwinkel Van Manen aan tafel. „Ik heb nog niet één serieuze klant ge had." In haar stand heeft ze een tafel feestelijk gedekt. „Aan hooguit twee of drie mensen heb ik mijn kaartje af kunnen geven." Het tegenvallende be zoekersaantal wijt ze aan de slechte publiciteit rondom de beurs. Haar overbuurman Ray mond Been van Evenementen- buro 'Been' had de beurs ook groter en drukker verwacht. „Het mist professionaliteit. Ik woon in de buurt, maar heb weinig reclame voor de beurs zien hangen." Toch maakt hij er het beste van en neemt nog maar een hap bruidstaart. Augustijnen wijzen op onveiligheid door Silvan Schoonhoven leiden - Studenten van Augusti- nus willen dat de gemeente Lei den van het Vrouwenkerkhof een tippelzone maakt. Dat op merkelijke initiatief is geen stu dentengrap, maar een roep om aandacht voor de veiligheid in het gebied ten noorden van de Haarlemmerstraat, zeggen de deelnemers. Serieus of niet, ze ven studenten zamelden zater dag 600 handtekeningen in voor een heus red light district in Lei den. Deze week willen ze die aanbieden aan de gemeente. Volgens initiatiefnemer Alexan der Greeven van Augustinus is een aantal aanrandingen, vorig jaar zomer, aanleiding voor de handtekeningenactie. Vooral de steegjes benoorden de Haarlem merstraat zijn onveilig, denkt de initiatiefnemer, die er zelf al eens van zijn fiets is geschopt. „De onveilige situatie gaf veel discussie op Augustinus. We vinden dat er iets met die wijk moet gebeuren. Het begin van de Haarlemmerstraat, de Bees tenmarkt, die steegjes, het is een witte plek op de kaart. Ik heb van mijn ouders altijd gehoord: het is fijn dat er prostituees zijn, anders lag het aantal seksuele delicten veel hoger. Je moet de oplossing van het probleem brengen op de plaats waar die nodig is: daar waar die ver krachtingen hebben plaatsge had." Prostitutie moet in Leiden uit de hoogdrempelige verborgenheid van de seksclubs vandaan, denkt Greeven. „In Amsterdam is de situatie veel duidelijker. Het is de Leidse methode om het achter gesloten deuren te doen. Je kan niet zeggen dat de onveiligheid daaruit volgt. Maar het is wel elk jaar mis, vooral daar in de buurt. Je moet dit zien als een signaal vanuit de studentenwereld. Juist door het extreme op te zoeken, geef je aan dat er iets aan de hand is." Greeven zegt dat zo'n veertig studenten bij de actie betrokken zijn. De Leidse prostituees zelf zijn nog niet op de hoogte ge steld dat ze straks wellicht de straat op moeten. In de buurt rondom het Vrouwenkerkhof zijn wel contacten gelegd, zegt V. Fokkema, een van de inzame laars van handtekeningen. De buurt was niet enthousiast, geeft hij toe. „Maar ja, waar je zoiets ook doet, de mensen zullen er altijd bezwaar tegen maken." Overlast is volgens hem niet te verwachten, omdat de politie gemakkelijk toezicht kan hou den als de prostitutie op één centrale plek wordt aangebo den. „Ze kunnen het juist beter in de hand houden. Een tippel zone geeft meer veiligheid aan zowel burgers als prostituees. Die biedt een oplossing voor vrouwen die nu mishandeld worden door de mannen of niet betaald krijgen." Op straat waren de reacties za terdag overwegend positief, zegt Greeven. „Er was er eentje die vraagtekens had bij het hele ver haal. Toen we zeiden dat het om 'veiligheid' ging, was hij meteen om. Inderdaad, dat is een beetje een toverwoord, tegenwoordig." Commissie weet het beter dan rechter door Robbert Minkhorst leiden - Raad en college in Lei den hebben terecht geweigerd een referendum over de Rijn Gouwe Lijn uit te schrijven. Ook heeft het gemeentebestuur toen niet onzorgvuldig gehandeld, zoals de bestuursrechter vorig jaar stelde. Dat vindt de com missie voor de beroep- en be zwaarschriften. De uitspraak van de commissie is de tweede nederlaag voor be woners en wijkverenigingen, die zich verzetten tegen het binnen stadstracé van de sneltram. Het tracé is onveilig en het centrum van Leiden is niet gebouwd voor lightrail, vinden zij. De groep heeft zich inmiddels verenigd in STOOM-Leiden, Stichting Openbaar vervoer Op Maat. Vorig jaar verloren de bewo nersverenigingen een kort ge ding. De bestuursrechter oor deelde dat de Leidse gemeente raad - op grond van de eigen re ferendumverordening - elk ver zoek om een referendum mag afwijzen. Dat is precies wat de raad op 29 oktober vorig jaar deed, op advies van het college. De financiering van het project zou in gevaar komen, omdat een referendum leidt tot vertra ging en uitstel doorgaans leidt tot het mislopen van rijkssubsi die. Verder speelde mee dat de Rijn Gouwe Lijn een bovenlo kaal project is, en de belangen van bewoners rond de Lam- menschansweg overstijgt. De Leidse commissie noemt de argumenten die de politiek heeft gebruikt om geen referendum uit te schrijven, redelijk en deugdelijk. Er was helemaal niets mis met het omstreden be sluit van 29 oktober 2002. Opvallend is dat het beroepscol lege niet wijst op een hiaat in de referendumverordening, iets wat de rechter in Den Haag wél deed. Leiden heeft alleen op puur formele gronden correct gehandeld, vond deze. Maar de verordening deugt eigenlijk niet. Referenda zijn alleen mogelijk over concept-raadsbesluiten. Toen de raad het verzoek om een referendum afwees en die zelfde avond nog besloot tot een tramtracé door het centrum, sloeg deze inwoners een recht matig wapen uit handen. De keuze voor het tracé was vanaf dat moment onherroepe lijk en daarmee werd een volks raadpleging per definitie onmo gelijk. Niet netjes, aldus de rech ter. De commissie voor de be roep- en bezwaarschriften, waar ook raadsleden deel van uitma ken, ziet dat anders. De raad kan een definitief besluit later altijd nog intrekken. Daarna kan alsnog een referendum worden gehouden. Niks onzorgvuldig heid, aldus de commissie. ülvan Schoonhoven sentatie teksten voor over fre quenties, bitrates en gigahert- zen. Een deel van het publiek knikt instemmend, een ander deel kijkt steeds glaziger. En dat terwijl de mensen van Wireless Leiden zo hun best doen om te laten zien hoe mak kelijk het allemaal is. Het enige dat je nodig hebt is een compu ter, een netwerkkaart, een dikke kabel en een antennetje op het dak. Die kun je nog zelf maken ook, van een metalen plaatje en een koperdraad die je verbuigt tot een soort vierkante bril. Daarmee ben je er echter nog niet: je moet ook nog toevallig op de goede plek wonen. Talrijk zijn de vragen van het publiek hoe het zit met het bereik in de verschillende wijken. Het onge duld is bijna voelbaar. Het lijkt wel of Leiden en omgeving niet weten hoe snel ze op internet moeten. Het regent vragen uit de zaal. „Oegstgeest, zitten jullie daar al?" „Hoe zit het met de node op de Hooglandse Kerk?" „En met die op het Diamant- pfrin? Wijst die alleen nog naar de ijshal of ook al de andere kant op?" „Wanneer komen jul lie bij mij in de wijk?" „Kunnen jullie niet nog wat meer snipper dagen opnemen om die nodes in de lucht te krijgen?" „Meten is alles", stelt Rudi van Drunen van Wireless Leiden vast Niemand, waar ook in Lei den, weet van tevoren zeker of hij het wifi-radiosignaal wel kan ontvangen. Daarvoor moet je in de buurt zitten van een van de zogenaamde nodes: zenders die de vrijwilligers al her en der op hoge gebouwen hebben ge plaatst. En zelfs al zit je in de buurt, dan moet je nog geluk hebben. Er hoeft maar een over spannen magnetron tussen te staan en het signaal is onver staanbaar. Van Drunen: „Pas als je eerst het signaal meet, weet je of je contact kunt maken. Inder daad, dan heb je een kip-en-ei probleem. Om te meten heb je al je hardware nodig, maar met de aanschaf daarvan wil je ei genlijk eerst zeker weten of het straks werkt." Spriet, snoer en kaart komen in de eenvoudigste opstelling op honderd euro. Hans (62) uit de Merenwijk moet nog even wachten, want in het luchtruim boven zijn flat heerst nog radiostilte. „Gek hè, al die mensen van mijn leeftijd", merkt hij op. „Ik dacht dat ik met mijn grijze kop hier zou misstaan tussen dat jonge volk. Hoe het komt dat er zoveel seni oren op afkomen? Ik denk dat jongere mensen hier geen ge duld meer voor hebben. Die wil len snel een pakketje installeren en klaar. Onze generatie kan nog knutselen. Ik heb vroeger nog een radio gebouwd. Dit is net zoiets." Joop Gerritsen (60) woont gun stiger, aan de rand van de bin nenstad. Hij heeft serieuze plan nen om een wifi-verbinding aan te leggen. „Ik heb wel hulp no dig, denk ik, want zo technisch ben ik niet. Ik heb een hoge schoorsteen, dus daar kom ik aardig ver mee. Maar ja, mijn computer staat in de kelder." „Ik ben helemaal geen nerd, zo als je kunt zien", zegt ook Anke. „Dat wifi lijkt me leuk, maar er zitten ook enge kanten aan. Ze vertelden net dat je buurman je radiosignaal kan oppikken en meekijken, dat zou ik dus niet letik vinden. Een echte nerd kan zo op je computer inbreken." Rueli van Drunen zetelt te midden van zanders, kabels en oplichtende lampjes. Op de voorgrond een brilvormige zelfbouwantenne, een van de rekwisieten voor een wifi-verbinding. Foto: Eric Taal

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9