Rechtszaak Getronics uitgesteld ECONOMIE IAS Eurotop probeert de moed er in te houden De turbulente jaren van Wim Duisenberg Let op: KPN en Tele2 in oorlog om telefoonnet Invallen bij Peugeot-Citroën Autoverkoop loopt flinke deuken op oP sterven na dood Klaar voor de beurs Olieprijs blijft verder zakken Vanaf nu boekt u tickets van Transavia alleen nog via Transavia.nl of 020 406 0 406 Transavia maandag 7 april 2oo3 ee g vd S lefcNP iuw flesje Paco Heineken rdam - Bierbrouwer Hei- heeft zijn nieuwste flesje inteerd. Het aluminium Jaco' geheten, is vanaf ei verkrijgbaar'. De ver- ndt alleen plaats in 150 mdse trendy horecage- iden. ning top 0 gestegen T - De top van de Rabo- eeg vorig jaar in totaal ljoen euro uitbetaald, [reel meer dan de 111 in het voorgaande jaar, t uit het jaarverslag over eursgenoteerde bedrij- sinds begin dit jaar ver- im inzage te geven over nis van hun topbestuur- e niet-genoteerde Rabo- eeft nog geen besluit ge- pf ze dat ook gaat doen. itvaart kan en naar steun - Europese luchtvaart- ïappijen die in de pro- komen hoeven niet op tie te rekenen van de se Unie. De ministers uiciën van de EU her- 1 zaterdag nog eens dat eun verboden blijft s Amerikaanse maat- ijen wel steun krijgen - ïerikaanse Congres heeft md met een pakket van ard dollar - verandert politiek van de EU niet. etton twijfelt 'spywear' Het Italiaanse kleding- Benetton heeft nog geen ing genomen over het ik van minuscule zender kledingstukken, zo liet jdag weten. Met de zen kan Benetton nagaan met een product gebeurt [moment dat het wordt ht. Consumentenorgani- 30 vrezen misbruik van de ologie. Een Benetton- d (voerder ontkent dat het cu f 15 miljoen chips heeft d bij Philips, zoals dat be- olangs meldde. S ntis treft Jkking - De Franse pillenprodu- Iventis heeft een schik - 01 etroffen met zestig bedrij- 2 e tussen 1985 en 2000 het 11 iet methionine afnamen, h' is betaalt hen 178 miljoen omdat het bedrijf inder- .ijsafspraken had gemaakt ,al iet product. Methionine is iiinozuur dat wordt ge in diervoeder. In verband e prijsafspraken legde de lese Commissie twee an- ïdememingen vorig jaar s op. Aventis hoefde niets alen omdat het alles had liecht. ite dreigt voor topman in VS 3u ington - De ontslagen be jel voorzitter van de Ameri- zorgverlener Healthsou- ïoi chard Scrushy, hangt een van 740 miljoen dollar ihet hoofd. Scrushy werd range maand de laan uit- rd, nadat een grootscha- ekhoudfraude bij zijn be- f an het licht was gekomen, os de Amerikaanse beurs- iond SEC is de winst sinds met 2,5 miljard dollar op- pt. Scrushy zou daarvan onlijk hebben geprofi- door op een gunstig mo- aandelen te verkopen. ^imming over aris Shell-top '"I iaag - Aandeelhouders heil buigen zich deze ld over een voorstel om de cjfcsen van topbestuurders oo 'et bedrijf te verhogen. Het Tariom een soort prestatie- su waarbij de bestuurders >lie slen krijgen als ze over een ni de van drie jaar een aantal n halen. Een woordvoer- >kekö het bedrijf verklaarde io|en dat het voorstel is op- >aj ld omdat de Shell-top niet ng 1 verdient als bestuurders ;rli ndere oliemaatschappijen, voorgestelde extraatje tvan nul tot twee keer rsalaris in aandelen. den haag/anp - Aanbieders van diensten via de vaste telefoon hebben zich in een ware recla meoorlog gestort. Telecombe- drijf KPN en concurrent Tele2 daagden consumenten met prikkelende reclamecampagnes uit om via hun bedrijf te bellen. De kleine speler Netsource mengde zich vrijdag eveneens in de strijd met de belofte van een driedaagse vakantie voor nieu we klanten. De concurrentie van KPN maakt gebruik van het vaste netwerk dat het concern bestiert. Con currenten mogen dit net volgens de wet gebruiken. Zij berekenen vervolgens andere tarieven per belminuut om klanten weg te snoepen bij de marktleider. KPN bond dinsdag via enkele landelijke dagbladen de strijd aan met Tele2. In grote adver tenties beloofde het concern een staatslot aan Tele2-klanten die terugkeren naar KPN. Een dag later kocht ook Tele2 com plete advertentiepagina's in dagbladen. Netsource, een kleine partij die naar eigen zeggen een markt aandeel van 1 procent heeft, wilde vervolgens niet achterblij ven. „We hadden al een cam pagne in de pijplijn zitten en die is na de reclame van KPN ver sneld", aldus een woordvoerder van Netsource. Het telecombe- drijf beloofde consumenten een stedentrip, als ze vijf klanten aanmeldden bij Netsource. KPN en Tele2 troffen elkaar vrij dag in de rechtbank vanwege een campagne van Tele2. Vol gens KPN vergelijkt de branche genoot zijn stuntprijzen op tele visie met de standaardtarieven van KPN. „Dat is niet eerlijk. Dan moeten ze een vergelijking maken met onze voordeelnum mers", aldus KPN. Ook de mobiele telefoonmarkt gaat er met advertenties flink te genaan. Orange had voor van daag in dagblad De Telegraaf op iedere pagina ruimte ingekocht en in Splits en Metro de gehele pagina'a twee en drie. parijs/anp-rtr-dpa - De euto- pese Commissie heeft vorige week invallen gedaan bij de Franse autofabrikant Peugeot- Citroën. Dit heeft Peugeot van daag bevestigd. Het concern wordt ervan verdacht de vrije handel van zijn auto's in Europa tegen te houden. Volkswagen is voor eenzelfde vergrijp in 2000 tot een boete van 102 miljoen euro veroordeeld. Ambtenaren van de Commissie bezochten het hoofdkantoor van Peugeot in Parijs en impor teurs en dealerverenigingen in Duitsland. Het concern zou consumenten uit dure autolan- den als Duitsland en Groot-Brit- tannië beletten om nieuwe Peu- geots en Citroëns in goedkopere landen als Denemarken, Spanje en Griekenland te kopen. (advertentie) DETACHERING financieel administratieve specialisten per direct: administrateurs controllers beschikbaar www.iashaarlem.nl 023 55 333 00 Sterke nieuwkomers Een auto uit de folder kopen? Het gebeurt. De Opel Meriva staat volgende week pas in de showroom maar op voor hand zijn er al 16 van ver kocht. Zo ook bij de langver wachte ruimteauto van Volkswagen, de Touran. Nog niet op de weg maar 18 Ne derlanders hebben er al een tje besteld. Van beide model len wordt veel verwacht. Maar er zijn meer merken die in vergelijking met het vorige kwartaal nieuwe, succesvolle modellen presenteren. Vijf sterke nieuwkomers: 1. Citroen C3 (2.243) 2. Mazda 6 (2.066) 3. Ford Fusion (1.651) 4. Hyundai Getz (1.573) 5. Kia Sorento (956) XT XT X. Bij sommige auto s lijkt het tilburg/gpd - De economische malaise en het afschaffen van de premie op energiezui nige auto's hebben him weerslag op de ver koop van nieuwe auto's. Eind vorig jaar kocht Nederland vanwege die premie nog vlug en massaal kleine en zuinige autootjes, maar zonder dat lokkertje is de lust over. Vrijwel alle auto's met een zogeheten A-la- bel werden minder verkocht. In de eerste drie maanden van dit jaar wer den er 5,3 procent minder verkocht dan in dezelfde periode vorig jaar, toen er nog 160.404 op kenteken werd gezet. Koploper is Peugeot dat als enige grote merk wel goed verkoopt. In een toelichting op de cijfers spreekt de RAI branchevereniging van een 'gevarieerd beeld'. 'Tegenover dalingen staan ook een aantal verassende stijgers in alle segmenten van de markt', aldus de RAI. Ter illustratie worden onder andere de rap portcijfers genoemd van Kia (een groei van 92 procent), Hyundai (24 procent) en Mer cedes (15,7 procent), maar in absolute aan tallen stellen die merken niet zo veel voor. Bij de dure merken is dat nog sterker. De RAI mag dan wel blij zijn met de groei van Aston Martin (30 procent) en Rolls-Royce (50 procent) maar deze twee merken samen verkochten in drie maanden tijd maar elf auto's. In de klassieke topvijf van autoverkopen ging - in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar - alleen koploper Peugeot er op vooruit van 16.117 (in 2002) naar 18.456 au to's (2003). Een aantal dat grotendeels op het conto komt van de Peugeot 307 en Peu geot 206; op dit moment de twee best ver kochte modellen van Nederland, vóór de VW Golf, Ford Focus en Opel Astra. De overige vier merken zitten allemaal in de min: Opel (-2 procent), Renault (-16,7 pro cent): VW (-10,8 procent) en Ford (-16,9 procent). Citroën, op plaats 6, blijft het met modellen als de C3, Xsara Picasso en C5 on verminderd goed doen met 8.887 verkochte auto's (14,6 procent). De Duitse merken worden op de huid geze ten door de grote Franse drie. Daar staat te genover dat zowel Opel als Volkswagen nieuwe modellen op stapel hebben staan die de verhoudingen weer wat moeten rechttrekken. Opel profiteert nu al van de nieuwe Vectra (2.202 stuks van verkocht) en verwacht nog meer van de Meriva. Volkswagen zet daar de Touran tegenover en later dit jaar komt de nieuwe Golf. Maar ook de Koreanen en Japanners roeren zich weer. Mazda doet het, vooral dankzij de nieuwe Mazda 6, buitengewoon goed (74,6 procent groei), net als de Kia (91,9 procent) en Daewoo (34,9 procent). Ondanks de ste vig dalende verkopen gaat de RAI vereniging voor 2003 nog steeds uit van 480.000 ver kochte auto's. Vorig jaar waren dat er nog iets mepr dan 510.000 en dat was ook al weer minder dan in 2001 (ruim 530.000 ver kochte auto's). Bij sommige auto's lijkt het een kwestie van tijd voordat het doek definitief valt. Ande re modellen daarentegen zijn buitengewoon taai. De Fiat Multipla bijvoorbeeld. Oerle lijk maar hij blijft, zij het mondjesmaat, verkocht wor den: 88 stuks in januari, fe bruari, maart. Nog zo n op vallende: de Smart die de ver kopen in vergelijking met vo rig kwartaal zag terugvallen van 732 naar 267 stuks. Maar het kan altijd nog erger. Vijf modellen die op sterven na dood zijn: 1. Opel Speedster (0. was 6) 2. Suzuki Baleno (1, was 67) 3. Mitsubishi Spacerunner (1, was 13) 4. Ford Puma (2, was 23) 5. Toyota Prius (6, was 20) hannover - Een medewerker van het Amerikaanse bedrijf Timken verricht nog vlug een paar schoonmaakwerkzaamheden voordat 'zijn' stand op de industriële beurs in Hannover opgengaat. De Frankfurter Messe in de Noord-Duitse stad is de grootste in zijn soort en heeft vandaag zijn deuren geopend. Foto: AP/Fabian Bimmer den haag/gpd - De rechtszaak die vandaag in Amsterdam zou dienen tussen Getronics en ver ontruste aandeel- en obligatie houders is uitgesteld. Het nood lijdende ICT-bedrijf probeert nu via een nieuw gesprek tot een akkoord te komen met de obliga tiehouders over de terugbetaling van converteerbare obligaties. De Ondernemingskamer in Am sterdam zou vandaag verder gaan met de behandeling van de zaak die de Stichting Aandeel- houdersbelangen Getronics met enkele belangrijke obligatiehou ders anderhalve week geleden had aangespannen. Zij eisten daarin dat Getronics meer dui delijkheid geeft over de toe komstplannen. De obligatiehou ders vinden tevens dat de on derneming is gebonden aan de eerder afgesproken omruil van obligaties in aandelen. Bij die omwisselingsoperatie krijgen obligatiehouders ruim tachtig procent van de aandelen in handen. De huidige aandeel- door onze correspondent Hans Gertsen athene - Het gaat niet geweldig, maar het had nog veel slechter gekund. En met een beetje geluk krijgt de Europese economie de wind in 2004 weer in de zeilen. Dat was de boodschap die de Europese ministers van economische zaken en financiën afge lopen weekeinde naar buiten wilden bren gen tijdens een informele top in Athene. Voor de verzamelde pers probeerden de bewindslieden de moed er in te houden. Maar in de wandelgangen klonken heel wat somberder geluiden door. Het gaat verre van geweldig in 'Euroland'. De Europese Commissie gaat er vanuit dat de economie van de 12 eurolanden dit jaar slechts één procent groeit en dan moet alles nog meezitten ook. Daarmee is de verwachting voor de derde keer naar beneden bijgesteld. De voorspelling van één procent is gebaseerd op een aan tal tamelijk onzekere aannames. Zo moet de oorlog in Irak snel voorbij zijn, mogen de olieprijzen niet stijgen en moeten de aandelenmarkten zich op het huidige ni veau stabiliseren. Daarnaast moeten de lidstaten ook ernst maken met het terug dringen van hun begrotingstekorten. Als dat allemaal gebeurt, kan de Europese economie na een bijzonder matig 2003 in 2004 weer met ongeveer 2,25 procent groeien. Dat zijn wel erg veel mitsen en maren. Vandaar dat de Commissie later deze week ook een zogeheten 'worst case' ('het slechtst mogelijke') scenario be kendmaakt. Eurocommissaris Petro Sol bes lichtte daarvan alvast een tipje van de sluier. Als de spanning rond Irak ook in de tweede helft van dit jaar nog niet is af genomen, zal dat negatief zijn voor het vertrouwen van consumenten en produ centen, voor de aandelenmarkten, de in ternationale handel en het toerisme.Als dat scenario werkelijkheid wordt, kan een stagnatie of recessie niet worden uit gesloten", aldus Solbes. De ministers van financiën maken zich niet alleen zorgen over het geopolitieke klimaat. Hoewel de Griekse voorzitter Nikos Christodoulakis claimde dat 'onze economieën in de kem gezond blijven en ons beleid min of meer de juiste richting in gaat', is de werkelijkheid minder fraai. Duitsland en Frankrijk, de twee groot machten in Euroland, worstelen met be grotingstekorten die het maximum van 3 procent overschrijden. Vooral Frankrijk staat er slecht voor. Vandaar dat de Euro pese Commissie een procedure wegens 'excessief tekort' tegen Frankrijk is be gonnen. Als de Fransen ook in 2004 een tekort van meer dan 3 procent hebben, kan de Commissie Frankrijk een miljar denboete opleggen. Een andere bron van zorg is het oplo pende tekort van de Verenigde Staten. Zowel het Amerikaanse begrotingstekort als het financieringstekort schommelen rond de 5 procent. Die tekorten kunnen de globale economie verder ontwrichten. De Amerikaanse tekorten komen volgen de week aan de orde tijdens het voor jaarsoverleg van de G7-landen en het IMF. Over al te scherpe kritiek vanuit Europa hoeven de Verenigde Staten zich geen zorgen te maken. „Het is niet bepaald het moment om de Verenigde Staten hard aan te spreken op hun tekorten", aldus een diplomaat in Athene. Dat zou de toch al belaste transatlantische relaties niet ten goede komen. Ook Nederland heeft weinig reden tot juichen. Weliswaar blijft Nederland nog verwijderd van de grens van 3 procent, maar die komt wel degelijk in zicht. De Europese Commissie en het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) komen later deze week met een sombere (verwachte) groeivoorspelling voor Nederland. De Commissie gaat er van uit dat de groei in Nederland dit jaar niet boven de 0,5 pro cent uit komt; het IMF mikt op 0,6 pro cent. Het Centraal Plan Bureau (CPB) ging in haar laatste raming nog van 0,75 procent uit. De verschillen zijn klein, maar de neerwaartse trend is duidelijk. De Nederlandse regering gaat er nog van uit dat het begrotingstekort in 2004 maxi maal 2,5 procent bedraagt, maar minister Hoogervorst zette daar grote vraagtekens bij. „Het is best mogelijk dat we in 2004 boven de grens van 3 procent uit komen. Er hoeft maar een heel klein beetje mis te gaan en je schiet door die grens heen", aldus de bewindsman. Vooral de groei ende tekorten in de zorgsector baren hem zorgen. Volgens Hoogervorst zijn er 'nieuwe tegenvallers van vele honderden miljoenen' in zicht en is snel ingrijpen nodig. Nederland, enkele jaren geleden nog een van de sterkste economieën van Europa, kachelt achteraan in het peloton. Dat maakt het volgens Hoogervorst ook moeilijk om landen als Frankrijk te bekri tiseren over hun begrotingstekort. „Met zo'n lage groei hebben we niet meer het recht om anderen de les te lezen." houders zien hun bezit verwate ren naar 3,5 procent. De rechter besloot op 25 maart echter dat dit ruilbod twee dagen later niet in stemming mocht worden ge bracht tijdens een speciale aan deelhoudersvergadering. Hij wilde eerst meer informatie. Op 28 maart trok Getronics ver volgens het ruilbod in. Het hui dige bestuur ziet meer in de ver koop van bedrijfsonderdelen en een strenger kasbeleid om uit de schulden te komen. Getronics wil nu in een nieuw gesprek de obligatiehouders geruststellen. Die laatste groep vreest dat door de verkoop van onderdelen Ge tronics minder waard wordt dan wanneer het ruilbod doorgaat. „Alle partijen beseffen dat het beter is om er in onderling over leg uit te komen", aldus vice- voorzitter Klaas Wagenaar van Getronics in Het Financieele Dagblad. Advocaat Johan Kleyn benadrukte namens de obliga tiehouders Plaza, IMC en Veer Palthe Voüte dat het ruilbod nog steeds voorop staat. singapore/rtr-anp - De prijs van ruwe olie is vandaag verder gezakt. Oorzaak is onder meer de berichtgeving over de strijd in Bagdad. Als deze stad is in genomen, is de kans groot dat de oorlog binnen korte tijd voorbij is, zonder al te veel schade aan olie-installaties. Op de markt in Singapore daal de Brent-olie uit de Noordzee met ruim een dollar in prijs tot 23,50 dollar per vat (159 liter). Amerikaaanse olie kwam uit op 27,69 dollar. Dat is 93 dollar cent minder dan vrijdag. De olieprijzen kunnen verder dalen als Irak weer olie expor teert. Bovendien is volgens olie deskundigen de vraag naar olie in het tweede kwartaal niet echt groot. De economische groei staat op een laag pitje, waar door er minder olie nodig is. Verder is door het einde van de winter op het noordelijk half rond het tweede kwartaal tradi tioneel een periode van minder verbruik. rijswijk/anp - Wie in het najaar van 2000 suggereerde dat Wim Duisenberg zou worden gevraagd zijn presidentschap bij de Europese Centrale Bank (ECB) te verlen gen, was waarschijnlijk voor gek versleten. Hieronder een overzicht van de afgelopen vijf turbulente jaren van Duisenberg. mei 1998 Duisenberg wordt na veel politiek gekra keel benoemd tot president van de ECB. Frankrijk wilde zijn benoeming dwarsbo men ten faveure van een eigen kandi daat, Jean-Claude Trichet. President Chi rac gaat uiteindelijk akkoord na de belof te van Duisenberg dat hij voor het ver strijken van de ambtstermijn van acht jaar plaatsmaakt voor Trichet. Wanneer is echter onduidelijk. Duisenberg begint in ieder geval op 1 juni 1998. juni 1998 Chirac meent in een vraaggesprek met de BBC dat Duisenberg uiterlijk op 1 juli 2002 vertrekt. De Nederlander zou hem zijn erewoord hebben gegeven en 'Dui senberg is een man van eer'. Duisenberg reageert door op te merken dat de Franse president een verkeerde voorstelling van zaken geeft. december 1998 Duisenberg schopt de Fransen tegen het zere been door tegenover Le Monde on dubbelzinnig te verklaren dat hij zijn functie niet na vier jaar zal neerleggen. De Franse minister van financiën, Strauss-Kahn, repliceert dat dit 'niet overeenkomstig de afspraak is'. Duisen berg hult zich vervolgens in stilzwijgen. De Nederlander richt zich op het mone taire beleid van de ECB, maar dat gaat moeizaam. Er is veel politieke druk op het beleid. Duisenberg voelt zich onge makkelijk op de persconferenties. Elk woord wordt gewogen. De druk wordt vergroot doordat veel centralebankpresi- denten en ministers van financiën van de eurolanden het beleid verschillend uit leggen. De ECB verhelpt dit door de bankpresidenten een 'spiekbriefje' mee te geven voor hun optredens. Duisenberg heeft het ook moeilijk door de alsmaar doorgaande daling van de koers van de euro tegenover de dollar. Meteen na de introductie op 1 januari 1999 stijgt de eu ro nog, maar daarna tekent zich een ster ke val af. oktober 2000 Duisenberg zorgt voor opzien door in de Britse krant The Times te verklaren dat het gezien de spanningen in het Midden- Oosten niet verstandig is om de euro koers via interventies op te krikken. On verstandig, zo oordelen velen. Eén cen tralebankier behoort zich niet uit te laten over de interventiestrategie. Op de finan ciële markten gaan geruchten dat Dui senberg zal aftreden, wat de ECB ont kent. De ECB intervenieert uiteindelijk wel een aantal keren op de valutamark ten, maar Duisenberg houdt zich wijse lijk stil om te werken aan onvoorspel baarheid van de ingrepen. Stilte versterkt zijn positie, al blijft de pers smullen van de affaires uit het verleden. De fysieke in troductie van de euro op 1 januari 2002, toch het hoogtepunt in Duisenbergs car rière als ECB-voorman, verloopt soepeler dan verwacht. januari 2002: Duisenberg kondigt zijn vertrek aan per 9 juli 2003, ruim vijf jaar na zijn aantreden. Hij wordt die dag 68. „Genoeg is ge noeg", aldus de bankpresident. Hij geeft aan eventueel langer te willen blijven als dat de overgang naar een nieuwe presi dent versoepelt. Duisenberg noemt Tri chet een van zijn 'meest gewaardeerde collega's'. juli 2002 Op 16 juli blijkt dat Trichet, de Franse kandidaat als ECB-president, moet te rechtstaan voor zijn rol in een fraudeaf faire februari 2003 De aanklager eist tien maanden voor waardelijke gevangenisstraf omdat Tri chet'als hoge ambtenaar van het ministe rie van financiën betrokken zou zijn ge weest bij malversaties met rekeningen van Crédit Lyonnais. De rechter vonnist echterpas op 18 juni, waardoor de opvol ging van Duisenberg in het gedrang komt. (advertentie) Vluchten naar de zon. Transavia.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7