Slachtingen Longziekte SARS grijpt verder om zich heei in Congo: 1000 doden BUITENLAND Angst regeert in Haagse Chinatown Noord-Korea wijst inmenging door VN af Bush naar Noord-Ierland om kwakkelend vredesproces impuls te geven Barghouti staat terecht in Tel Aviv Servië: Moord op Djindjic opgelost Rebel in Kashmir doodgeschoten 'Uitsterven dreigt voor de mensaap' VS blijven op kop met gevangenen Zes nieuwe manen bij Jupiter ontdekt Kinderlijkje gevonden Proces tegen 'twintigste kaper' op losse schroeven Dertig toeristen Spoorloos maandag 7 april 2003 Barghoutl. Foto: AP Jeruzalem - In Tel Aviv is giste ren het proces begonnen tegen Marwan Barghouti, de aanvoer der van de Palestijnse opstand. Barghouti, tot zijn arrestatie vo rig jaar leider van de Fatah-be- weging op de Westoever, staat terecht wegens medeplichtig heid aan de dood van 26 Israë liërs bij aanslagen door een met Fatah verbonden militie. Hij ontkent de beschuldiging en weigert zich te verdedigen. Barghouti zei dat de rechters geen jurisdictie over hem heb ben omdat hij lid is van het Pa lestijnse parlement. ,,Deze rechtbank vertegenwoordigt slechts de Israëlische bezet ting", zei hij. belgrado - De moord op de Servische premier Zoran Djind jic is opgelost. Dat heeft minis ter Dusan Mihajlovic gisteren gezegd. Volgens Mihajlovic heeft de politie voldoende be wijs verzameld om de rechtsza ken te beginnen. „De meerder heid van de daders zit in de ge vangenis en heeft bekend, in clusief degene die ervan wordt verdacht de schoten op de pre mier te hebben gelost", aldus de minister. De vermeende schutter is Zvezdan Jovanovic. Hij was een ondercommandant van de JSO, een eenheid voor speciale operaties van de Servi sche staatsveiligheidsdienst on der Milosevic. srinagar - Indiase troepen hebben gisteren in de deelstaat Jammu en Kashmir de plaatse lijke leider doodgeschoten van een moslimrebellengroep. De Indiase veiligheidsdienst houdt Fayaz Harkat-ul-Mujahedeen verantwoordelijk voor de ont voering, in 1995, van zes wes terse toeristen die gebruik maakten van een populaire trekroute door de Himalaya. De groep Al-Faran, die de verant woordelijkheid heeft opgeëist, fungeerde volgens de dienst slechts als dekmantel. Amsterdam - In twintig jaar tijd hebben stroperij en het Ebola- virus de apenpopulatie in Cen traal Afrika zowat gehalveerd. De ondoordringbaar gewaande wouden rond de evenaar wor den beschouwd als het laatste bastion van de laaglandgorilla's en de chimpansees. Een studie die vandaag op de internetedi tie van het tijdschrift Nature is verschenen, is slechts een van de vele waarschuwingen dat apenpopulaties in het wild aan het uitsterven zijn. Washington - Voor het eerst in de geschiedenis heeft het aantal gedetineerden in de VS de twee miljoen overschreden. Daar mee verstevigt het land zijn koppositie boven China en Rusland zowel in absolute aan tallen als het percentage opslui tingen. Volgens Paige Harrison, een van de opstellers van het rapport, moeten daar nog 130.000 gedetineerden van on der meer de immigratie- en na turalisatiedienst, militaire ge vangenissen en jeugdinrichtin gen bij worden opgeteld. In het rapport staat dat op 30 juni 2002 er 702 gevangenen waren per 100.000 inwoners, oftewel 1 op de 142. Honolulu - Onderzoekers van de universiteit van Hawaii en het Britse Cambridge hebben nog eens zes manen ontdekt rond Jupiter. Het totale aantal manen rond de grootste pla neet van ons zonnestelsel is daarmee op 58 gekomen. De nieuw ontdekte manen zijn ver moedelijk niet groter dan an derhalve kilometer in doorsnee. Ze bevinden zich op enkele tientallen miljoenen kilometers van Jupiter. De manen draaien ten opzichte van de planeet in tegengestelde richting. Dat duidt er op dat ze vermoedelijk niet lang na het ontstaan van Jupiter zelf zijn gevormd. kigali-nairobi/afp-anp - Etnisch geweld in het uiterste noordoos ten van Congo heeft ongeveer duizend mensenlevens geëist. De BBC en de Verenigde Naties heb ben gisteren bericht dat de slach tingen afgelopen donderdag heb ben plaatsgevonden in en rond het plaatsje Drodro, vijftig kilo meter ten noorden van de dis trictshoofdstad Bunia en onge veer honderd kilometer van de grens met Uganda. De Verenigde Naties in Congo hebben een onderzoek ingesteld en al twintig massagraven ge vonden. Ooggetuigen spreken van een orgie van geweld. De moordenaars zijn onbekend. Drodro wordt gedomineerd door leden van de Hema-stam. Mogelijk zijn dronken bendes van de rivaliserende Lendu- stam verantwoordelijk voor de slachtingen. Ugandese militai ren die in Bunia gelegerd zijn, berichtten zaterdag al over moordpartijen die Lendu-strij- ders onder de Hema hadden ge pleegd. De streek is net als elders in Congo en sommige delen van Afrika de afgelopen jaren ten prooi gevallen aan anarchie. Het bloedvergieten door bendes heeft een vlucht genomen sinds die bendes zijn bewapend door de Afrikaanse landen die Congo sinds de val van het regime van Mobutu in 1997 als wingewest zagen. In het noordoosten van Congo zijn dat Uganda en vooral Rwanda. De bewapende bendes richten straffeloos gruwelen aan. De missie van de VN in Congo heeft niet het geld, de manschappen of het mandaat iets uit te richten tegen de mis daden. Troepen in de streek, die van Uganda en Rwanda, hebben voornamelijk de plundering van de delfstoffen van Congo ge diend en niet de openbare orde. Ugandese militairen bescher men op verzoek van de VN in middels wel de plaats Bunia. peking-colombo-jakarta/afp-rtr-dpa - Medici in zie kenhuizen in de Chinese hoofdstad Peking hebben ne gentien gevallen van SARS geconstateerd. Dat maakten de autoriteiten van de miljoenenstad gisteren bekend. Maar het Duitse blad Stern meldde gisteren dat de ziek te veel sneller om zich heen grijpt. In Peking zijn vol gens het blad al zeker vijftien mensen overleden aan SARS. Tientallen mensen zijn ziek. In totaal zouden in China nu zeker 66 mensen zijn ge storven aan de aandoening. Bij meer dan 1250 mensen in de Volksrepubliek is de ziekte geconstateerd. Op Sri Lanka brak gisteren paniek uit in een ziekenhuis nadat twee mensen met symptomen van SARS werden opgenomen. Patiënten verlieten ondanks doktersadvie zen de instellingen. „Men verzorgde dertig patiënten op het moment dat de twee werden binnengebracht. Ieder een raakte in paniek en 22 zieken eisten direct uit het ziekenhuis te mogen vertrekken", zo verklaarde een ge zondheidsfunctionaris die anoniem wilde blijven. De Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda Indo nesia zal 30 procent van haar vlucnten binnen Azië schrappen als gevolg van SARS, zo maakte het bedrijf gisteren bekend. Het aantal passagiers op die routes is drastisch teruggelopen. De populaire verbinding met Singapore wordt zelfs met 50 procent teruggeschroefd. De drie mensen die in Italië behandeld werden omdat zij verschijnselen van de longziekte SARS vertoonden, zijn weer beter, zo meldde de Italiaanse televisie op gis teren. Een van de patiënten, een 25-jarige zakenman, heeft de afgelopen weken al verscheidene interviews ge geven. In totaal werden er in Italië tien mensen geobser veerd in verband met SARS. Zeven van hen hadden geen verschijnselen van de ziekte. De Italiaanse minister van gezondheid Sirchia probeer de zaterdag de Italiaanse bevolking te kalmeren. gens hem is het volkomen onnodig dat werknemen Romeinse luchthavens mondkapjes en handschoe dragen. Het gaat volgens Sirchia om 'ongecontrolei reacties'. De autoriteiten in Hong Kong meldden gi ren dat er nog eens 42 nieuwe gevallen van SARS geregistreerd. Twee mensen zijn dit weekeinde ovj den. In totaal zij in Hong Kong 842 gevallen van S geregistreerd, en zijn er 22 mensen bezweken aan ziekte. In Groot-Brittannië is gisteren een vijfde dacht geval van SARS geregistreerd, zo hebben de zondheidsautoriteiten meegedeeld. Het gaat om man die enkele dagen geleden vanuit Taiwan i Groot-Brittannië terugkeerde. De man ligt nu geïsoli in een ziekenhuis. Zaterdag werd een vrouw in het kenhuis opgenomen. Ook zij keerde bijna twee we geleden terug uit Azië. Afgelopen woensdag sloten de belangrijkste partijen in Congo een overeenkomst om het ge weld in het land te bezweren middels politieke hervormingen. Het akkoord kwam na negen tien maanden tot stand. In Con go is bijna geen infrastructuur is en de overheid functioneert nauwelijks. seoul/anp-afp - Noord-Korea heeft de Verenigde Staten giste ren ervan beschuldigd in het nucleaire conflict met Pyongy ang de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties te gebruiken als 'opstap naar oorlog'. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken waarschuwde dat zijn land het leger zal mobiliseren als de Vei ligheidsraad zich buigt over de kwestie. Pyongyang liet zaterdag al weten zich niets te zullen aan trekken van mogelijke resoluties van de VN-Veiligheidsraad over het nucleaire programma van Noord-Korea. „Noord-Korea zal geen enkele resolutie of docu ment van de VN-Veiligheidsraad erkennen, maar ze als ongeldig beschouwen", aldus Noord-Ko- De Veiligheidsraad praat woens dag voor het eerst over de crisis die is ontstaan over de nucleaire ambities van Noord-Korea. Vol gens Noord-Korea is het echter 'ridicuul' dat de Veiligheidsraad over de crisis praat. De VN zou den hun mandaat verloren heb ben, omdat de raad de oorlog tegen Irak niet wist te stoppen. Het Internationaal Atoomener gie Agentschap IAEA had de raad al in februari gevraagd een oordeel te vellen over Noord- Korea Het land stapte onder meer uit het verdrag dat de ver spreiding van kernwapens ver biedt. Verder heeft Pyongyang een kernreactor weer in werking gesteld en VN-inspecteurs de deur gewezen. Ook kerkgangers dragen hun mondkapjes tijdens de dienst gisteren in Hong Kong. Foto: AP/Vincent Yu De kinderen uit Eschweiler in de buurt van Aken waren vorige week zondag niet teruggekeerd van het spelen. Tom is gevon den op een parkeerplaats bij ZweifaU, 15 kilometer van Es chweiler. De vindplaats van het meisje, de stad Blankenheim, ligt 95 kilometer ten zuiden van Eschweiler. Bij de zoekactie naar Sonja zijn 500 politiemensen ingezet. Daarbij is ook de politie Zuid- Limburg betrokken. heerlen/gpd - In een bos bij Blankenheim in de Eifel hebben wandelaars gisteren het lijk van een meisje gevonden. Of het gaat om de 9-jarige Sonja Spree- berg die sinds een week wordt vermist, is volgens officier van justitie Robert Delier in Aken niet honderd procent zeker. Het stoffelijk overschot van Son- ja's 11-jarig broertje Tom werd vorige week in de Eifel gevon den. Hij bleek gewurgd te zijn en werd met een plastic zak over zijn hoofd aangetroffen. den haag/gpd - De Chinese ge meenschap in Den Haag maakt zich ernstig zorgen over de longziekte SARS. Reizen naar China en Hong Kong worden geannuleerd en familie dóór wordt beleefd afgeraden naar Nederland te komen. Plekken waar veel Chinezen bij elkaar komen, worden gemeden. Onder elkaar praten de Chine zen meer over SARS dan over Irak. Iedereen is gespitst op de verschijnselen zoals koorts, hoest en ademhalingsmoeilijk heden. Maar tegenover buiten staanders houdt de Chinese ge meenschap zich groot. Wie er zomaar naar vraagt, wordt met een kluitje in het riet gestuurd. SARS? Nee hoor, dat deert ons niet, dat is zover weg. „Dat is de Chinese gêne", zegt een jonge Chinese Hagenaar, die in de Wagenstraat werkt. Ook hij wil liever niet met naam in de krant „De tweede en de derde generatie zijn veel opener dan de oude garde. Maar ook wij willen liever niet met iets ne gatiefs worden geassocieerd. Over vervelende dingen moet je zwijgen, dat zit een beetje in on ze cultuur. „Geen restauranthouder zal zeggen dat er minder mensen bij hem over de vloer komen, maar als je weet hoe het op nor male avonden toegaat, zie je ge woon dat het nu stiller is. Het ziet er nog wel gezellig uit, maar er zijn veel minder Chinezen dan twee maanden geleden." Zo op het oog is er in het Haag se Chinatown nog niets aan de hand. Maar onder de oppervlak te groeien de zorgen. Vooral omdat veel Haagse Chinezen fa milie in Hong Kong hebben, de plek waar de ziekte snel óm zich heen grijpt. Het nieuws daar vandaan, en de gevolgen die het voor hun eigen leven heeft, maakt veel gezinnen angstig. Zo kregen de ouders van de 450 Chinese leerlingen die op zater dagochtend op een drietal Haagse scholen les krijgen in ei gen taal en cultuur, vorige week al een brief van het bestuur. Daarin werd hen gevraagd mee te helpen risico's op besmetting te voorkomen. Ouders die net in China of Hong Kong waren ge weest of contact hadden gehad met vrienden of familie daar, konden hun kinderen beter even thuishouden, aldus de Ase- vo (Algemene Stichting Educa tie, Vorming en Ontwikkelings werk.) Kinderen die daardoor achterop zouden raken, zouden later bijgespijkerd worden. De brief veroorzaakte wel wat onrust onder de ouders, vertelt Bfetty Lam, bij Asevo coördina tor Chinese taal. Afgelopen za terdag stond de telefoon niet stil. Zestig leerlingen werden thuisgehouden, voor het meren deel leerlingen die geen enkel ri sico hadden gelopen. .Allemaal angst. Met de reguliere school hebben de ouders geen moeite, maar zoveel Chinese kinderen bij el kaar vinden ze riskant" De voorzorgsmaatregelen gel den ook voor het onderwijzend personeel. Een lerares die aan de Chinese school verbonden is, kreeg dit weekeinde, na een va kantie in Hong Kong, te hori dat ze twee weken de ziektei in gaat. Gewoon voor de zek heid. Twee weken is de incu tietijd. Een aantal ouders ha tevoren al op aangedrongen Betty Lam: „Ik ben gebeld di ouders die zeiden: als zij nai school komt, gaan mijn kin< ren eraf." Hoewel in Nederland nog g( enkel geval van SARS is geco stateerd, neemt de Chinese meenschap wel alle voorzoi maatregelen. Mondkapjes z nog niet gesignaleerd, maar viezen om extra hygiënisch I zijn, worden goed in acht g men. „Ik merk dat ouders t kinderen aanraden heel vaal hun handen te wassen", aid Bettty Lam. alexandria/ap - Het strafproces tegen Zaca- rias Moussaoui, vaak genoemd als de 'twin tigste kaper' bij de terreuraanslagen van 11 september 2001, staat op losse schroeven. Rechter Leonie Brinkema heeft bedenkin gen tegen het grote aantal bewijsmiddelen en verklaringen dat het openbaar ministerie in verband met de nationale veiligheid ge heim wil houden. Brinkema heeft er bij het OM op aange drongen om minder geheimzinnig te werk te gaan. De rechter steunt Moussaoui die zegt dat hij zijn eigen verdediging zo niet goed kan voeren. Een justitiewoordvoerder heeft echter gedreigd dat als de rechtbank voet bij stuk houdt en de aanklagers wil dwingen gegevens openbaar te maken die de nationale veiligheid in gevaar zouden kunnen brengen, overwogen zal worden om het proces af te blazen en een nieuwe ver volging voor een militair tribunaal in te stel len. Daar zou de zaak tegen de Fransman van Marokkaanse afkomst gedeeltelijk besloten gevoerd kunnen worden en heeft de aankla ger meer mogelijkheden tot geheimhouding van de bewijsmiddelen. Als Moussaoui schuldig wordt bevonden aan lidmaatschap van een terreurorganisa tie en bewezen wordt verklaard dat hij heeft deelgenomen aan de voorbereiding van de aanslagen op New York en Washington, kan hij ter dood veroordeeld worden. Moussaoui werd in augustus 2001 aange houden wegens overtreding van de immi- gratieregels en zat op de dag van de aansla gen in voorlopige hechtenis. Hij heeft be kend lid te zijn van het terreurnetwerk van Osama bin Laden. Veel waarnemers van het proces twijfelen aan de geestelijke gesteld heid van Moussaoui. Hij zou een instabiele indruk maken. algiers/efe - De Algerijnse strijdkrachten hebben de leiding genomen van een grote zoekactie om ongeveer dertig Europese toeristen op te sporen. Sinds februari zijn de toeristen spoorloos verdwe nen, onder wie een Nederlander. Alle pogingen tot dusverre om onder meer met helikopters een spoor van de vermisten te vinden, zijn vruchte loos gebleven. Op 21 februari is vanuit de plaats Ouargla, 750 ki lometer ten zuidoosten van Algiers, voor het laatst iets vernomen van een groep bestaande uit vijf Duitsers, vier Zwitsers en een Nederlander. De groep zou verder de Sahara intrekken richting Ohanet, maar is verdwenen. Op 8 maart is in Tamanrasset, 1600 kilometer zuiden van Algiers, een groepje van vier Du toeristen voor het laatst gezien. In de omgev van dezelfde stad lieten zés andere Duitse toe ten voor het laatst op 17 maart van zich hoi Eind maart is voorts een Oostenrijks gezelscl ergens in de woestijn verdwenen. De groep staat waarschijnlijk uit acht personen, maar i gens de Oostenrijkse televisie uit twaalf person Het is nog niet eerder gebeurd dat zoveel buil landers ongeveer tegelijkertijd en zonder i spoor achter te laten in de Sahara zoekraken. at hij zijn eigen verdediging zo niet van de bewijsmiddelen. heid van Moussaoui. Hij zou een instabiele Duitsers, vier Zwitsers en een Nederlander. De landers ongeveer tegelijkertijd en zonde an voeren. Een justitiewoordvoerder Als Moussaoui schuldig wordt bevonden indruk maken. groep zou verder de Sahara intrekken richting spoor achter te laten in de Sahara zoekraker ize correspondent druk op de Noord-Ieren om hun geschillen te tot ver in de jaren negentig het Republikeinse voorgoed voorbij is. Lukt dat, dan jubelen Tony Blair en zijn larkema overbruggen. En zoals de afgelopen jaren handelsmerk. Volgens waarnemers lijkt het erop dat het IRA collega Bertie Ahem ongetwijfeld dat wt steeds weer is gebleken, blijken de Noord-Ier- Twee IRA-ontwapeningsrondes maakten op bereid is in een of andere vorm een reuzen- grote doorbraak heeft plaatsgevonden. 1 door onze correspondent Harm Harkema londen - Voor de zoveelste keer sinds in 1998 een vredesakkoord werd gesloten, is in Noord- Ierland een 'uur van de waarheid' aanstaande. De Amerikaanse president George Bush komt vandaag zelfs naar Belfast om het in het slop geraakte vredesproces nieuw leven in te bla zen, ook al zal zijn tijd vooral in beslag worden genomen door overleg met de Britse premier Tony Blair over Irak. De bemoeienis van Bush met de Noord-Ierse kwestie is tot nog toe mi nimaal geweest vergeleken bij de energie die zijn voorganger Bill Clinton in het vredespro ces heeft gestopt. Dat Bush zich vandaag even om de tafel schaart met de immer ruziënde Unionisten en Republikeinen heeft inhoudelijk dan ook niet heel veel te betekenen. Maar alleen al de aan wezigheid van de Amerikaanse president - en in diens kielzog de wereldpers - verhoogt de druk op de Noord-Ieren om hun geschillen te overbmggen. En zoals de afgelopen jaren steeds weer is gebleken, blijken de Noord-Ier se kemphanen alleen onder grote pressie tot concessies in staat. De huidige impasse in het vredesproces da teert van oktober vorig jaar toen de gematigde Unionistische UUP van eerste minister en No belprijswinnaar David Trimble niet langer be reid bleek samen te regeren met het Republi keinse Sinn Fein, de politieke tak van het ver boden Ierse Republikeinse Leger (IRA). De Britse regering zag zich zodoende gedwongen het regionale zelfbestuur te schorsen. Voor de vierde keer sinds in 1998 het Ierse parlement werd opgetuigd, werd de 'direct rule' vanuit Londen hersteld. Steevast was het probleem gebrek aan vertrou wen tussen Republikeinen en Unionisten. Zo ergerden de Unionisten zich groen en geel aan het feit dat het IRA/Sinn Fein zich niet ondub belzinnig afkeerde van de gewapende strijd, tot ver in de jaren negentig het Republikeinse handelsmerk. Twee IRA-ontwapeningsrondes maakten op de Unionisten geen indruk, omdat ze niet spontaan, maar onder grote druk tot stand kwamen. Tevens stapelden de aanwijzingen zich op dat het IRA duistere activiteiten bleef ontplooien. Toen in oktober vorig jaar bekend werd dat een SinnFein-medewerker beschikte over gestolen geheime politieke en militaire informatie, was dat voor Trimble de druppel die de emmer deed overlopen en liet hij zijn regering ontploffen. Sindsdien zijn vrijwel continu onderhandelin gen gaande om het vredesproces weer op de rails te krijgen en het regionale zelfbestuur te herstellen. Dat gaat - zoals immer in Ulster - uiterst moeizaam. Onder aanvoering van de Unionisten vindt ieder weldenkend mens in middels dat het IRA de hamvraag niet langer kan omzeilen en nu in woord en gebaar kris talhelder moet maken dat de gewapende strijd voorgoed voorbij is. Volgens waarnemers lijkt het erop dat het IRA bereid is in een of andere vorm een reuzen stap in die richting te maken. Vraag is vervol gens wel of de wantrouwende Unionisten geen nieuwe blokkades gaan opwerpen. Bo vendien heeft Sinn Fein/IRA nimmer uitge blonken in goedertierenheid: 'voor wat hoort wat' is het tot in het kleinste detail beleden adagium van de Republikeinen en ze proberen dan ook het onderste uit de kan te halen. In grote lijnen komt het erop neer dat de Re publikeinen terugtrekking van de Britse troe pen uit Noord-Ierland eisen en medezeggen schap over politie en justitie. Unionisten eisen op hun beurt onder andere een regeling dat Sinn Fein uit welk bestuur dan ook wordt ge knikkerd, zo gauw het zich (via het IRA) weer van zijn ondemocratische kant mocht laten zien. Zo liggen er op ieders bord enkele zeer hete aardappelen die dezer weken doorgeslikt dienen te worden. Lukt dat, dan jubelen Tony Blair en zijn lei collega Bertie Ahem ongetwijfeld dat weer grote doorbraak heeft plaatsgevonden. Dal vast zo zijn, maar Noord-Ierse verkiezingei die - als alles volgens plan verloopt - op 29 gehouden worden, konden wel weer eensi in het eten gooien. Noord-Ierse kiezers zijn onderhand zeer Cj nisch geworden over het nu al vijf jaar doo keutelende vredesproces, en lijken navenai gaan stemmen. Gematigde, naar consensu zoekende partijen als de SDLP aan katholif zijde en Trimble met zijn UUP aan Unionii sche kant, lijken fors te gaan verliezen aan radicalen aan weerszijden van het politieke spectrum, te weten Sinn Fein en de Demoi tic Unionist Party van de onuitroeibare paf hater dominee Ian Paisley. De voorspelling het nog lang kwakkelen blijft in Noord-Ierli is dan ook geen gewaagde.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6