Oorlog kruipt steden binnen OORLOG IN IRAK 1 De Republikeinse Garde bestaat niet meer Boycotten van Franse producten blijkt zo makkelijk nog niet W&4 Amerikanen krijgen de smaak te pakken Moskou: Amerikanen beschoten ons konvooi Achttien Koerden door 'friendly fire' gedood -daille Saddam Jr 'martelaren' - De twee vrouwen die rdag met een zelfmoord- gg drie Amerikaanse mili- doodden, hebben van n Hussein postuum twee nderscheidingen gekre- e twee 'gelukkigen' krij- n de Iaakse leider de me- - an de 'Moeder van alle gen' en de medaille van idine. Hun families krij- ler zo'n 20.000 euro, zo de Iraakse tv. Donder- md stopte de auto waar- rouwen reden bij een caanse controlepost in brdwesten van Irak. Ver- s ontplofte er een bom. *pgers pakken tonald's aan a-b el roet - Duizenden esiërs hebben gisteren bij lialen van McDonald's onstreerd tegen de oor- h rak. De betogers riepen een boycot van de Ame- lr se fastfoodketen en wes- iroducten in het alge- i „De winst wordt besteed ui gels", riep een van de de- ranten. In een vestiging I1] cDonald's in Beiroet ont- zaterdag een kleine bom. s ?nsen liepen lichte ver- ja ngen op. De politie ont- I later dat er op de parkeer- een auto met 55 kilo ex- ren stond. Als gevolg van kige ontstekers was de >m niet afgegaan, ik |r oningen voor e geallieerden' - Het Iraakse regime jeloningen uitgeloofd p, trijders die geallieerde en doden of hun materi- nietigen. Dat zeggen Brit- tieren in het zuiden van p leidt een meereizende 1 jgever van The Daily Mir- Baath-partij van Sad- lussein heeft 4.200 euro rjj Dor een gedode geallieer- laat, 42.000 euro voor U ergehaalde helikopter en r (4.000 euro voor een ihaalde straaljager. De of- n zeggen zich te baseren verhalen van diverse n' e krijgsgevangenen. ten vinden in oude lijken ;r R - Britse militairen heb- A11 het zuiden van Irak circa h< sten gevonden met daarin ffelijke overschotten, ver- elijk militairen die zijn ge- eld tijdens de oorlog tus- ik en Iran in de jaren '80. ten waren opgeslagen in ur tkhuis bij Zubayr. Ze be st gelabelde plastic zakken n ïenselijke resten. Het pak- o ras al geruime tijd veria- s'n 85 procent van de lij- ex1 Iraaks, de rest is Iraans. P eeft het Rode Kruis ge- 13 1 te helpen de Iraanse li- n 3 en terug te brengen. inlkse ballingen Jj hten in oorlog to ington - Iraakse ballingen Uk ;n per vliegtuig naar Zuid- etransporteerd om er de ;erde troepen te vervoe- 2 ij zullen de kern vormen f et nieuwe leger van het zei de Amerikaanse vervangend stafchef Pace en. Tot nu toe zijn er zo'n nderd ballingen naar het n van Irak gevlogen. Vol- het Pentagon zal dat aan- lopen tot zo'n duizend. vertelde dat het ging om i se burgers die willen en voor een vrij Irak'. iel voor hoge ikse generaal' en - De Britse regering een van Iraaks hoogste of- en amnestie en asiel aan- den in ruil voor informatie het regime van Saddam ein. Dat heeft de Britse 'The Times vandaag ge- op basis van anonieme ia lire bronnen. Een Britse ief ionaris noemde de krijgs- igen gemaakte generaal (je gouden vangst'. De afvalli- !nc 5 hoogste Iraakse officier t zuiden van het land, ■g i er voordat hij wilde pra- 1p aan dat Britse troepen u zijn gezin zouden redden, ich schuilhield in Basra. it vermisten 9Jken overleden ik; iington - Acht Amerikaan- Je ilitairen die tegelijk met de kijlugs bevrijde soldaat Jessica h werden vermist, zijn eden. Dat heeft het Ameri- se ministerie van defensie dag verklaard. De acht zijn od tijdens gevechten, toen .v >23 maart in de buurt van lid-Iraakse stad Nasiriya erkeerde afslag namen en n hinderlaag liepen. Ame- nse militairen vonden de men op 2 april tijdens de Q rijdingsactie van Lynch. Zij b| nmiddels in de Verenigde 07 n geïdentificeerd. Forensi- experts onderzoeken nog negende lichaam. maandag 7 APRIL 2003 door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het lijkt zo gemakkelijk: een boycot van Franse producten en bedrijven vanwege Irak. Je weigert het likje Poupon mosterd, ontzegt Franse bedrijven overheidscontracten en ver andert French fries' in 'freedom fries'. Maar Congresleden en consumenten zijn er de afgelopen weken achterge komen dat namen bedriegen, en me de-Amerikanen het slachtoffer wor den van hun ijver alles wat Frans is te mijden. Neem nou het voorbeeld van Sodexho Ine, dat een contract ter waarde van 881 miljoen dollar heeft om de Ameri kaanse mariniers te voeden. Ja, Sodex ho is een in Parijs gevestigde cateraar. Maar de betreffende dochter verschaft 100.000 mensen in de VS werk, en be schouwt zichzelf als een Amerikaans bedrijf. Onthutst namen ze op het hoofdkantoor in Virginia kennis van een verzoek van de Republikein Jack Kingston om het contract te verbre ken. Of meneer Kingston wel wist dat 4000 gezinnen in zijn thuisstaat Geor gia hun brood verdienen bij Sodexho? Wie op de internetpagina 'notofrance- .com' te rade gaat, treft een enorme lijst met te boycotten producten aan, van Bic pennen tot de 'Poohjoe', een automerk dat je in de VS overigens zelden ziet. Sommige bedrijven liggen helemaal niet voor de hand, want wel ke Amerikaan denkt er nu aan dat de films vein Universal uiteindelijk geld in het laatje van het Franse Vivendi brengen? Of dat een nachtje in de Red Roof Inn onvaderlandslievend zou kunnen zijn omdat het behoort tot de Accor hotelgroep? Franse wijn en kaas zijn nog wel een voudig te identificeren. Maar afgaan op de naam kan consumenten bij hun strafexpeditie op het verkeerde been zetten. Poupon mag erg Frans klinken, het mosterdmerk is van het Ameri kaanse Kraft Foods. En de yoghurtjes van Yoplait worden ook gewoon door een bedrijf in de VS gemaakt. Volgens de Wall Street Journal hebben bedrijven nog niet echt iets gemerkt van de luidruchtige protesten, maar ze maken zich wel zorgen. Dat is trou wens geen eenrichtingsverkeer, Ame rikaanse bedrijven zijn ook bang voor overzeese anti-sentimenten. Hun dochters in Europa brengen 333 mil jard dollar per jaar binnen. Andersom is dat 301 miljard. Volgens een studie bieden Franse firma's 649.000 Ameri kanen werk, waarmee ze de op twee na grootste buitenlandse werkgever in de VS zijn. In deze wereld van multinationals leidt een boycot al snel tot schade aan de eigen nering. Bedrijven zoals Sodexho hebben gemerkt dat die boodschap het beste werkt. Senatoren in South Carolina waren niet erg en thousiast over een boycotvoorstel van hun collega's, toen ze beseften dat veel van hun inwoners afhankelijk zijn van de Michelin-fabrieken in die staat. Ook steun voor aanpakken Iran of Syrië los angeles/anp - De beelden van oprukkende Amerikanen geven de Amerikanen volgens een recente peiling het idee dat de militairen nog veel meer kunnen uitrichten in het Mid den-Oosten. Een zaterdag gepu bliceerde opiniepeiling van The Los Angeles Times geeft aan dat een overweldigende meerder heid de oorlog inmiddels steunt, en dat een aanzienlijk deel denkt oorlogen tegen Iran en Syrië ook te zullen steunen. Circa driekwart van de onder vraagden steunt de oorlog tegen Irak. Tachtig procent stelt de aanvallen ook goed te keuren als er helemaal geen massavernieti gingswapens worden aangetrof fen. Bush' politiek tegen Irak wordt nu ook door Amerikaans 'links' gesteund, ofwel door zo'n 70 procent van de progressieve liberalen en leden van de De mocratische oppositie. Voor 52 procent van de onder vraagden spelen Amerikaanse verliezen aan het front geen be langrijke rol. Zij blijven achter de oorlog staan, ook al vallen er Een inwoner van Basra rent de Britse 'Desert Rats' tegemoet. Die trokken de stad gisteren na een beleg van twee weken binnen. Foto: AFP/Cristophe Simon bagdad-basra/afp-dpa-anp-ap - De stadsoorlog woedt niet alleen in Bagdad, maar ook in Karbala en Basra. De Britten zijn die laat ste stad na ruim twee weken van beleg gisteren eindelijk binnen getrokken. Bij de gevechten in de stad zijn volgens Defensie in Lon den drie Britse militairen gedood. De Iraakse bevolkingscentra werden tot nog toe vanuit de lucht getroffen, maar nu drin gen soldaten met tanks de stra ten binnen en dondert de 'ou derwetse' artillerie. De zieken huizen in- het grotendeels zon der stroom zittende Bagdad kunnen het niet meer aan, vol gens het Rode Kruis. Hulporga nisaties spreken over een huma nitaire ramp. Tot nog toe wer den voornamelijk burgers het slachtoffer, maar nu worden de ziekenhuizen in Bagdad ook overspoeld met gewonde mili tairen. Inmiddels kunnen minstens an derhalf miljoen Irakezen niet meer aan schoon water komen. Al voor de oorlog waren er meer dan vijftien miljoen mensen in Irak aangewezen op voedsel hulp uit het buitenland, die niet meer komt. Volgens sommige waarnemers hebben de meldin gen van hulporganisaties over onder meer de ellende in Basra bijgedragen aan het Britse be sluit de stad in te gaan. Zaterdag deden de Amerikanen dat vech tend in Karbala, 80 kilometer onder Bagdad. Gisteren is de stad volgens hen ingenomen. De bevolking wacht voorname lijk in angst af. Er zijn weinig aanwijzingen dat Irakezen de wapens opnemen tegen de aan vallers. Dat ondanks herhaalde lijk aandringen van het regime, dat met behulp van voorgelezen verklaringen van president Sad dam Hussein of beelden van de opgewekte leiders het verzet wil len aanwakkeren. „We slaan hun verrotte hoofden van hun rompen", zo, merkte informatie minister al-Sahhaf ,dit weekein de fijntjes op. De Britten bij Basra waren er van overtuigd dat de Iraakse verdediging voldoende verzwakt was, zei woordvoerder Lock- wood. De Britten zijn nog niet in het centrum, maar wel 'verder de stad in dan we tot nu toe zijn geweest'. De Britse 'Desert Rats' willen afrekenen met de overge bleven Iraakse strijders in Basra. Eerder beperkten zij zich tot kortstondige operaties in de stad. Volgens Lockwood was de be slissing de stad binnen te trek ken deels gebaseerd op Arabi sche nieuwsberichten, waarin werd gemeld dat de top van Saddams Baath-partij in Basra bereid was zich over te geven, en deels op berichten over plun deringen in de stad, die duidden op de afwezigheid van gezag. Het ziet er vooralsnog naar uit dat de Baath-top in Basra ge vlucht, ondergedoken of gedood is, zei Lockwood. Een Britse verslaggeefster die meereisde met een konvooi Britse tanks dat Basra vanuit het noorden binnenreed meldde dat er helemaal geen sprake was van verzet. De Iraakse troepen waren door het offensief verrast, aldus Juliet Bremner van JTV News. Een Britse militaire bron meldde dat enkel een groep le den van de Fedayin-miïitie wei gerde zich over te geven. De strijders zouden zich in huizen verscholen houden. door Martijn Delaere den haag - Amerikaanse tanks rijden door Bagdad. Vanuit de lucht worden de restanten van de Republikeinse Garde rond de Iraakse hoofdstad aangevallen. Aan de zuidkant van de stad kun nen de Amerikanen rustig hun posities versterken. Er zijn nog volop loslopende groepen solda ten en paramilitairen, maar het Iraakse leger als organisatie be staat na meer dan twee weken vechten niet meer. Er was eens een Republikeinse Garde, en die bestond uit zes di visies met imposante namen als Medina, Nida, Bagdad, Nebu- kadnezar, Hamurabi en Adnan. Maar die divisies lijken opeens niet meer te bestaan, en feitelijk bestaat de hele Republikeinse Garde alleen nog in naam. Waar zijn Saddams 70.000 elitesolda ten, de pijlers onder zijn regime? Minister van informatie al-Sah- haf weet zeker dat de Republi keinse Garde 'alles onder con trole heeft', en dat de Iraakse troepen de Amerikanen bij het vliegveld van Bagdad 'hebben vermorzeld'. Hij moet de enige in de wereld zijn die dat gelooft. Gisteren arriveerde een Ameri kaans konvooi van 128 voertui gen op de luchthaven. De Ame rikanen kunnen het vliegveld snel gebruiken als belangrijkste uitvalsbasis voor acties in Bag dad. De verslagen van het front rond Bagdad vertellen het verhaal van dood en verderf, en van massale desertie. Een verslaggever van AP tekende dit weekeinde op hoe het de Amerikanen verging toen zij het hoofdkwartier van de Medina-divisie onder de voet liepen. Honderden jonge Iraki's stonden langs de weg en zwaai den naar de passerende Ameri kaanse voertuigen. Burgerkle ding aan, militair kapsel. De Gardisten hadden gedaan waar toe de Verenigde Staten ze al voor de oorlog begon hadden opgeroepen: niet vechten. Hoe het de soldaten verging die wel wilden strijden, weten we inmiddels ook. Uit verslagen van journalisten kunnen we op maken dat duizenden Irakezen de afgelopen week zijn omgeko men. Hun tanks, pantservoer tuigen, trucks en artilleriestuk ken staan uitgebrand langs de weg. Overal liggen lijken. De on ophoudelijke aanvallen over de grond en door de lucht hebben Saddams resterende militaire macht verkruimeld. De vernietiging van de Republi keinse Garde laeeg begin vorige week zijn beslag toen de Ameri kanen over twee fronten - langs de rivieren Tigris en Eufraat - ra zendsnel optrokken naar Bag dad en hun artillerie en lucht- wapens inzetten. De Iraakse mi litaire knooppunten en zenuw centra werden weggebombar deerd, maar de bruggen, wegen en vliegvelden bleven heel. De Amerikanen stootten bij Karbala door, om vervolgens een bocht te maken en de restanten van de Medina divisie in de rug aan te vallen. De Hammurabi-divisie ten wes ten van Bagdad werd aangeval len door de cavalerie, terwijl de Garde ten noorden van de stad werd gebombardeerd vanuit de lucht. En terwijl de restanten van de Republikeinse Garde op Een in burger geklede Irakees wordt bij Bagdad door een Amerikaan gefouilleerd, omdat hij er van wordt verdacht lid van de Republikeinse Garde te zijn. Foto: Reuters/Oleg Popov de grond vechten tegen een veel sterkere tegenstander, kunnen Amerikaanse vliegtuigen onbe dreigd hun bommen afwerpen. Gemiddeld worden er dagelijks duizend missies uitgevoerd. Duizenden Iraakse gardisten zullen zijn omgekomen, meer zullen eieren voor hun geld heb ben gekozen, maar er zullen er ook zijn die op de een of andere manier naar Bagdad zijn ge vlucht om daar het regime over eind te houden. De Amerikaan se planners weten niet hoeveel. In elk geval lijkt iedere vorm van organisatie te ontbreken. De Amerikanen hopen dat hun overrompeling van Bagdad zó'n schok teweeg brengt dat het Iraakse regime snel ineenstort, en de troepen de stad in kunnen om de laatste verzetshaarden op te ruimen. meer dan duizend Amerikaanse slachtoffers. Bij slechts 17 pro cent houdt bij meer dan vijf honderd Amerikaanse slachtof fers het enthousiasme voor de oorlogen op. De regering-Bush heeft gepro beerd de veronderstelde aanwe zigheid van massavernietigings wapens in Irak als rechtvaardi ging te gebruiken voor een aan val. Die begon evenwel voordat de VN klaar waren met hun on derzoek naar die wapens in Irak. Nu meent volgens de krant 50 procent van de ondervraagden dat Iran op een soortgelijke ma nier kan worden aangepakt. Als Iran doorgaat met zijn kern energieprogramma, wat volgens de VS gericht is op kernwapens, dan is de helft van de Amerika nen voor militaire actie tegen het land. Syrië kan volgens 42 procent van de ondervraagden al worden aangevallen als slechts blijkt dat het land Irak een handje heeft geholpen, zo als minister van defensie Rums feld heeft beweerd. moskou/gpd - Een konvooi met Russische diplomaten en jour nalisten is op weg van Bagdad naar Syrië gisteren beschoten door Amerikaanse eenheden. De Russen belandden in de vuurlinie bij een gevecht iets buiten Bagdad. Er vielen vijf Russische gewonden. Een diplo maat moest geopereerd worden door een Iraakse arts. Daarbij zouden twee kogels uit een Amerikaans machinegeweer verwijderd zijn. In een emotioneel verslag ver klaarde correspondent Alexan der Minakov van de staatszen- der Rossia dat het gevecht be gon nadat Amerikanen het vuur openden op Iraakse eenheden. Het Russisch konvooi van onge veer acht auto's zat midden in de vuurlinie. „Het is volstrekt onduidelijk waarom ze begonnen te schie ten precies op het moment dat wij voorbij reden", aldus Mina kov. „De Amerikanen begon nen, dat is 100 procent zeker." Volgens de correspondent was het konvooi goed herkenbaar. Bovendien waren de Amerika nen op de hoogte van de reis. Het verslag van Minakov is in tegenspraak met de officiële Amerikaanse verklaring. Volgens een woordvoerder waren er he lemaal geen Amerikaanse troe pen actief in de regio. De Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Powell belde gisteren zijn Russische collega Ivanov om zijn 'diep leedwezen' te to nen over het incident. Verdere mededelingen over het gesprek werden er niet gedaan. Het incident kan de relatie tus sen Washington en Moskou ver der onder druk zetten. Rusland is uitgesproken tegen de oorlog in Irak. Amerika beantwoordde de kritiek met de beschuldiging dat Rusland Bagdad illegaal wa pens levert. Dat werd weer in heftige bewoordingen ontkend door Moskou. De laatste dagen leken beide partijen wat toena dering te zoeken, maar het inci dent kan nieuwe spanningen oproepen. De Amerikaanse veiligheidsad viseur Condoleezza Rice zal vandaag veel vragen moeten be antwoorden. De vertrouweling van president Bush reisde giste ren af naar Moskou om gesprek ken te voeren met Russische be windslieden over de mogelijke rol van Rusland in de wederop bouw van Irak. Inmiddels zal het incident bovenaan de agen da staan. De Russische ambassade in Bagdad blijft ondanks het inci dent gewoon doorwerken. Rus sische media menen dat voor namelijk medewerkers van de militaire inlichtingendienst SVR en van de geheime dienst FSB actief zijn in Bagdad. Ze hebben als opdracht de relaties met de Iraakse bureaucratische elite te onderhouden, om zo de Russi sche belangen in een post-Sad- dam tijdperk veilig te stellen. De afgelopen week vonden vlak bij de Russisch ambassade bom bardementen plaats, wat tot een officieel protest van Moskou leidde. irbil/ap - Twee Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen hebben giste ren per ongeluk een konvooi van Koerdische strijders en Amerikaanse commando's ge bombardeerd. Achttien Koerden kwamen daarbij om het leven, 45 mensen raakten gewond. BBC-verslaggever John Simp son, die met het konvooi mee reisde en wiens tolk om het le ven kwam, zag de bom vlak naast zich neerkomen. „Het is hier een tafereel uit de hel", zei de oorlogsverslaggever. „Alle voertuigen staan in brand, rondom mij liggen lijken te branden, er liggen overal li chaamsdelen. De Amerikanen hebben hun eigen mensen ge troffen." Een van de Amerikaanse officie ren ontdekte op zo'n anderhalve kilometer afstand Iraakse tanks die geallieerde troepen probeer den terug te dringen. Hij riep luchtsteun in, maar de F-15 ge vechtsvliegtuigen kozen het ver keerde doel. Het konvooi be vond zich op dat moment in de buurt van een aantal uitgebran de Iraakse tanks, wat mogelijk voor de verwarring heeft ge zorgd. Central Command, dat de oor log in Irak coördineert, heeft een onderzoek ingesteld. De Ameri kaanse commando's zijn in het gebied actief om Koer^sche strijders te helpen in hun strijd tegen het Iraakse leger. Geregeld roepen de Amerikanen daarbij luchtsteun in. Simpson zelf raakte lichtgewond bij de beschieting in de buurt van de stad Makhmur, dat in autonoom Koerdisch gebied ligt tussen de steden Mosul en Kir- kuk. Hij kreeg een aantal bom scherven in zijn been. Wajy Bar- zani, de jongere broer van de Koerdische leider Masoud Bar- zani, raakte eveneens zwaar ge wond, meldde de Koerdische partij. Hij is naar een ziekenhuis in Duitsland gevlogen. Onder de andere gewonden was Mansur Barzani, zoon van de Koerdi sche leider en een belangrijke fi guur binnen de Koerdische strijdkrachten.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5