op de valreep nog afgevoerd BINNENLAND Soldaten pas ter plekke als de strijd gestreden is Veel eieren 'Oorlog en strijd tegen terrorisme vermengen zich' Virus legt sociaal leven in de Peel plat Marokkaanse dochters helpen moeders op weg Bewaarders in actie tegen twee op een cel P: Zwemmen liet populairst Boer ziet ruiming gelaten aan n rijdt door na Jelijk ongeval •.Nassau - Een 60-jarige jer uit Baarle-Nassau is rond in zijn woonplaats Jpt door een automobilist gleden. De automobilist rolgens zijn auto achter Jhtte te voet. De politie 142-jarige man later in g in Baarle-Nassau n. De man verklaarde a paniek was weggelo- olitie onderzoekt of •eft gedronken. Itici Antillen i voor fraude «stad - Justitie heeft gps- r /hp Curasao vier politici 4n bed gelicht op verden- i in corruptie en fraude. V* hen is ae leider van op- partij Frente Obrero [Anthony Godett. Ook de ïan achter deze partij, Monte, is aangehouden, is Eugene Middelhof, ormalige gedeputeerde )L gearresteerd, evenals rmalige gedeputeerde jeringspartij PNP, Ra- long. uw dood bij nd in Utrecht Irn - Door een uitslaande in een woning in Utrecht frochtend een 33-jarige (omgekomen. Drie kinde- 'apngens van 3, 6 en 13 jaar, L_j de woning ongedeerd te échten. Volgens de politie omgekomen vrouw ver- ,n_ élijk de moeder van de 5tejen. Hun 31-jarige vader nafandwonden op, aeti lerzoek naar tfellenbureau iurc - Politie en justitie id gaan een onderzoek [flen naar de handelswijze lellenbureau My Way inpolder. Het onder- imt er naar aanleiding uitzendingen van het insumentenprogram- over het modellenbu- lupeerden betaalden voor bemiddeling en ireportage. Vervolgens ;n ze niets meer. ilosieven in iterdams huis iDAM - De politie heeft in t van vrijdag op zater- yj» grote hoeveelheid wa- maandag 7 APRIL 2OO3 ospel/gpd - Zo'n honderd militairen zijn zaterdag in het Noord-Limburgse Ospel gearriveerd om de vogelpest te beteuge len. De soldaten controleren het ver- voersverbod in het toezichtsgebied. In camouflagekleding met feloranje hesjes hangen ze verveeld tegen verkeersafzet- tingen. Ospel ligt er zondagmiddag uitgestorven bij. Aan de rand van het dorp staan poli tiewagens dwars over de weg geparkeerd. Ze bakenen een zone in een straal van bijna drie kilometer af, waarin vijftien pluimveebedrijven zijn geruimd wegens vogelpest. Om ae politie te helpen, zijn zaterdag middag vijfentwintig mariniers en zestig huzaren van de 42 tankbrigade uit Havel- te in Noord-Limburg komen opdraven. Net als in een cowboyfilm. Met veel trompetgeschal, maar pas ter plekke als de strijd gestreden is. De meeste pluim veebedrijven zijn 36 uur na de uitbraak al geruimd. De kans dat er nog levende kip pen uit het toezichtgebied ontsnappen, is nihil. Het is niet de schuld van Defensie. Door bureaucratisch geharrewar op het minis terie van landbouw moesten de soldaten extra lang op de kazerne wachten voor dat ze mochten uitrukken. Nu de man schappen er eenmaal zijn, mogen ze het verkeer regelen. Alleen inwoners die in het afgezette ge bied wonen, worden na vertoon van een identiteitskaart doorgelaten. Wie in de verboden zone op visite wil, moet aan de afzetting worden opgehaald. De militai ren hebben geen opsporingsbevoegdhe den. Bij problemen moeten ze agenten van het korps Limburg-Noord inschake len. Of hulp vragen van de vijftien mare chaussees die assisteren. Volgens opperwachtmeester Hanemaaij- er van 42 toont de lokale bevolking be grip voor het optreden. „We hebben nauwelijks boze mensen gehad. En ramptoeristen zijn gelukkig weggeble ven. De huzaren hebben strikte orders gekre gen om niet te praten met de pers. Twee kleumende militairen bij een desolate af zetting aan het kanaal Nederweert-Wes- sem denken daar iets anders over. Ze zijn blij met wat afwisseling na uren patrouil leren. Ach, het stelt niet zo veel voor. Tijdens de mkz-crisis hebben we dit werk ook gedaan in Kootwijkerbroek. Toen werden we gezien als de vijand. Hier rea geert iedereen vriendelijk en met begrip. We krijgen van buurtbewoners zelfs kof fie en Maai." Voor beide soldaten zit de wacht er bijna op. Dan kunnen ze terug naar de kazerne in Oirschot waar ze tijdelijk overnachten. Vandaag wordt bekend of het vervoers- verbod van 72 uur wordt verlengd. 'ht van vnjdag op zater- eveelheid wa it ëxplosieven aangetrof fen rijtjeshuis in Amster- Pjuid-Oost. Bij het wapen- iten zes geweren en een 1 granaten en mijnen. De f ntruimde na de ont- korte tijd enkele om- e woningen. De politie e hoeveelheid wapens t spoor door de melding °faand in het huis was iden. In de woning werd "J-jarige man aangetroffen ji natuurlijke dood was Hven. Volgens de politie ^et om een verzamelaar, is luw gedood )r ex-vriend - Een 30-jarige vrouw uit 's zaterdag overleden, Izij een dag eerder door 7-jarige ex-vriend in rspel was neergescho- e vrouw werd na haar tor de man opgewacht, zij in haar auto wilde i, schoot hij meerdere af. Volgens een woord- irvan de politie werd het toffer in haar hoofd ge- fHet motief voor de d ligt volgens de politie in ptionele sfeer. De man t it verkroppen dat de Jv de relatie had verbroken. uag/gpd - Zwemmen is in ïland veruit de populairste om te beoefenen. Voetbal pas op de zesde plaats, na fetsen, fitness, skeeleren en leien. Golf is de grootste r onder de georganiseerde len. Volgens het Sociaal en ireel Planbureau (SCP), die cijfers vandaag heeft gepu- erd, neemt de belangstel- foor teamsporten af. I de helft van de Nederlan- beweegt nog altijd te wei- hoewel ouderen de afgelo- twintig jaar aanzienlijk aan sport zijn gaan doen; tercentage steeg van 8 naar J|ocent. Het aantal vrouwen gport steeg van 50 naar 65 ftnt en ligt nu hoger dan het P»1 sportende mannen. 5CP constateert dat het aan- (jllessures afnam, maar dat ■$agt nog altijd 2,5 miljoen gaar. Eén op de drie gebles- 3®n heeft medische behan- ojg nodig. Daarmee over- *4en volgens het SCP de po- 2e effecten van sportbeoefe- zoals betere gezondheid, ^ziekteverzuim, hogere ar- jproductiviteiten. Ook al 3tiken Nederlanders die aan 4 doen acht van de tien keer jtto om zich te verplaatsen. De ruimingen in Limburg werden in het weekeinde voortvarend ter hand genomen, terwijl militairen de toegangswegen tot het vogelpestgebied controleerden. Foto's: ANP/Marcel Antonisse - Ron Pichel ospel/gpd - De dag begint nog zo zonnig voor Sander Cohen uit Den Haag. De 12-jarige scholier was in opperbeste stemming met zijn broertje Aviv (4) en zijn ouders vanuit de resi dentie naar de Peel gereden. Om een werkstuk te maken voor zijn basisschool De Schakel. Maar het feest gaat niet door. Aan de deur van het bezoekers centrum Mijl op Zeven gaat de deur dicht. Tegensputteren heeft geen zin. Leo Bregman van Staatsbosbeheer is onver biddelijk. „Om te voorkomen dat grote groepen toeristen hier rondzwermen, gooien we de boel op slot." Tot spijt van de familie Cohen, die even later in de verte toch de meeuwenkolo nie binnenglipt. „Ach, die enkeling kan geen kwaad", meent Bregman als hij naar buiten kijkt. „De boswach ter komt zo om de paden af te zetten. Op de langgerekte weg tussen het kerkdorp Ospeldijk en Ospel staat een rijdende winkel in de berm geparkeerd. Eigenaar Van Heugten staat tussen de blikken bonen, verse komkommers en flessen melk. Hij is door de vo gelpest in een klap eenderde van zijn klantenkring verloren. Het is de hardste klap in dertig jaar voor de kleine zelfstandige. „Ik kan het afgezette gebied niet in. En waar ik tijdens mijn ronde wel kom, zijn de mensen te bang om het erf te verlaten. Ze zetten de mand met bood schappenlijstje aan de rand van de weg. In de wagen komen ze niet en dat scheelt mij een boel omzet." 'Sinds 1885' vermeldt de lichtre clame boven bakkerij Meevis in Ospel. Behalve broodjes rollen er ook veel verhalen over de toonbank. En eieren. Een vrouw loopt de deur uit met drie pak ken van tien stuks. „Je kunt nooit weten", excuseert ze zich. Het meisje achter de kassa stelt haar gerust. „Je bent vandaag niet de enige, hoor." door Thea van Beek Amsterdam - Veel Marokkaanse vrouwen van de eerste generatie leven in een soci aal isolement. Ze komen nauwelijks de deur uit, spreken amper een woord Ne derlands en richten zich noodgedwon gen op de kinderen en het huishouden. Met de stichting Oumnia schieten drie Marokkaanse dochters hun moeders te hulp. „Onze moeders gaven ons de mo gelijkheid te leren, nu willen wij iets te rugdoen." Volgende week gaat Oumnia, Marok kaans voor 'wens', van start in het Am sterdamse stadsdeel Geuzenveld/Sloter- meer, waar tweederde van de bevolking van allochtone afkomst is. Vooral het iso lement van oudere Marokkaanse vrou wen is er groot. De dochters Samira Bou- cetta, Zoulikha Anouz en Farida Had- daoui gaan de moeders op weg helpen met voorlichting, informatie, taalcursus sen en ondersteuning om zo deel uit te maken van de Nederlandse samenleving. „De drempel naar allerlei voorzieningen in de buurt is voor veel vrouwen gigan tisch hoog. Veel van deze vrouwen zijn verlegen en denken dat anderen hen dom vinden", vertelt Samira Boucetta. Ze weet het uit eigen ervaring. Haar moeder kwam 26 jaar geleden naar Nederland en had de handen vol aan de opvoeding van zeven kinderen. „Die zijn inmiddels hun eigen weg gegaan. Een paar keer per week help ik thuis met het vertalen van brieven of dingen te regelen." De Wetenschapswinkel van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam onderzocht de leefwereld van Marokkaanse vrouwen in het stadsdeel. En het traditionele beeld van de Marokkaanse vrouwen bleek te kloppen. De scheiding tussen mannen en vrouwen bepaalt een groot deel van hun leefwereld. De eer van de familie is gewaarborgd, zolang de vrouwen deze heersende fatsoenscode in acht nemen. Ze zijn niet of nauwelijks opgeleid en een groot deel van de vrouwen is analfabeet. Volgens het onderzoek hebben de vrou wen geen vrede met hun situatie. De be hoefte aan cursussen, uitstapjes en Ne derlands leren is groot. Maar vanwege hun beperkte leeftvereld hebben ze geen idee hoe dat te realiseren. Boucetta noemt het opvallend dat de vrouwen zo graag buitenshuis actief willen zijn. „De vrouwen waarmee we van start gaan, hebben hier in het wijkcentrum al een taalcursus gevolgd. Maar na acht maan den hield dat op en dan vallen ze weer terug in hun oude patroon. Door hun ge ringe vooropleiding is acht maanden Ne derlands veel te kort. Ze willen daarmee dolgraag verder." „Ook willen ze meer weten over de voor zieningen in hun buurt. De vrouwen wil len elkaar graag ergens kunnen ontmoe ten en kennis en informatie uitwisselen. Maar dat moet wel gebeuren in een om geving waar ze zich veilig voelen en met respect voor hun culturele achtergrond. De vrouwen denken dat ze niets kunnen, maar stapsgewijs helpen we ze die ladder op. Voor ons voelt dat als een soort mis sie tegenover onze moeders." lem vaii uuueie moiuiuuiaiist: vruu- uc vveieiiï>i.xiapswui*.ei v<ui ue viije uiu- giaag uuiicii&iiuis cu.uei wuieii „uc aie icgciiuvci uiu.c iiiucueia. •r Jaco van Lambalgen „Och", probeert Kamp zijn HHI goederen of militair materieel lang zijn voor de oorlog in Ira Janne Sleuties urarLloot ta Inmtollicnron A a i •nl I i,nnr A a r\r\r\r\rw i n Trol- Wa Ka. hoiractirrt Vamrt ri i Ininnan door Jaco van Lambalgen en Uanne Sleufjes den haag - Hij bestiert twee mi nisteries tegelijk. De ochtenden en avonden spendeert Henk Kamp aan defensie, de middag is voor het ministerie van volkshuis vesting. En hij heeft er ook nog een oorlog bij gekregen. Hoewel Nederland militair niet meedoet, heeft Kamp er geen problemen mee om Amerikanen gevoelige informatie te verstrekken. „We gaan geen brokjes informatie fil teren. Zo werkt dat niet." WD'er Kamp vindt zijn duo- baan geweldig. Hij heeft er dui delijk lol in, al werkt hij bijna dag en nacht.Als minister kun je niet in een hoekje in je neus zitten peuteren. Iedereen praat tegen jou. Jij moet besluiten ne men." Dus neemt hij 's avonds twee volle tassen mee naar huis met stukken die hij moet lezen. Hij kreeg Defensie er 3,5 maand geleden bij, toen minister Kort hals opstapte vanwege de bouwfraude. Omdat het kabinet demissionair was, werd geen nieuwe minister aangesteld. „Och", probeert Kamp zijn werklast te bagatelliseren, „de druk is eraf. We sturen geen nieuwe voorstellen naar de Ka mer." Dat is iets voor het vol gende kabinet. Had er vanwege de Amerikaan se oorlog tegen Irak toch geen fiill-time minister van defensie moeten komen? „Het kabinet had dat kunnen doen. Maar dan zou het een signaal zijn dat ik mijn werk niet naar behoren doe." Tot op heden heeft hij geen klachten gehad. De oorlog zorgt wel voor een r\og vollere agenda. Juist omdat een ander kabinet in de maak is, heeft de regering haar stand punt zeer omzichtig geformu leerd. Nederland staat politiek achter de Verenigde Staten, maar vecht niet mee. Waar de huidige regeringspartijen CDA, WD en LPF verder hadden wil len gaan, werd met deze formu le ook de PvdA binnenboord ge houden. Die partij onderhandelt immers met het CDA over een toekom stig kabinet. Kamps eigen WD noemde het standpunt 'hypo criet' en niet uit te leggen aan,de VS. De minister ziet dat anders. „De Amerikanen vinden ons he lemaal niet raar", bezweert hij. Minister Henk Kamp. Foto: GPD/Phil Nijhuis „Zij weten dat onze militairen in Bosnië zitten, in Kirgizië, in Af ghanistan. Onze Patriots be schermen de Turken. De Ameri kanen hebben geen enkel pro bleem met ons." Politieke en militaire steun zijn in de praktijk niet makkelijk te scheiden. Zo doet Nederland mee aan de operatie Enduring Freedom tegen het terrorisme. Daarvoor levert de marine on der meer een fregat dat schepen beschermt in de Golfregio. Of dat nu een koopvaardijschip is, een Amerikaans schip met hulp goederen of militair materieel voor de oorlog in Irak. „We be schermen alle schepen die doel wit kunnen zijn van terroristen. Daarin maken we geen onder scheid", aldus Kamp. Dat Nederland daarmee actief betrokken is bij de oorlog in Irak, ontkent hij keihard. „Ik heb me dan ook geërgerd aan vra gen van Kamerleden over onze Walrus (de onderzeeër, red.), die halsoverkop richting Irak zou zijn vertrokken. Enkele media suggereerden dat we achter de schermen dus wel militaire steun verlenen. Simpelweg niet waar. Die onderzeeër was al maanden geleden beloofd voor Enduring Freedom. En het duurt nog wel even voordat die er is." De Walrus gaat informatie ver zamelen voor de Nederlandse en Amerikaanse inlichtingen diensten. „Die plukt van alles uit de lucht ten behoeve van de strijd tegen het internationale terrorisme: bliepjes, gesprekken, grote hoeveelheden data. Dat al les gaat in bulk naar de Ameri kanen. Het is niet zo dat we die informatie filteren en hen alleen maar brokjes geven." Daar kunnen dus ook gegevens bij zitten die voor de VS van be- den haag-heerlen/gpd - Pluim veehouders in en rond het Lim burgse Ospel hebben aan de vooravond van de uitbraak van vogelpest nog snel grote partijen eieren afgevoerd. Ook hebben ze hun voedersilo's tot de nok toe laten vullen, zodat de bedrijfs voering niet in gevaar kwam. Dat bevestigt voorzitter Van Rens,van de Limburgse pluimveehouders. Zodra de eerste geruchten over een mogelijke uitbraak van vo gelpest in Ospel de ronde de den, aarzelden een aantal pluimveehouders geen mo ment. Sommigen hebben hals overkop tienduizenden eieren op transport gezet, voordat een vervoersverbod zou worden af gekondigd. Er zijn opvallend veel bewegingen in het gebied waargenomen op donderdag avond. „Wettelijk is het niet verboden. En vanuit het individueel stand punt is het zeer begrijpelijk", meent Van Rens. „Voor sommi ge ondernemers staat het voort bestaan van hun bedrijf op het spel." Toch gaat de Limburgse Land- en Tuinbouwbond (LLTB) samen met de ZLTO een beroep doen op hun achterban in de bedreigde regio. De bran cheorganisaties willen kenbaar maken dat niet het individuele belang, maar dat van de gehele sector op het spel staat. Even hadden de pluimveeboe- ren in het bedreigde gebied de hoop dat hun dieren in leven konden lijven, maar uiteindelijk zijn dit weekeinde ook in Neder- weert negentien bedrijven ge ruimd. Er bestaan ernstige ver denkingen van vogelpest in dit gebied. Vrijdag werd een kal- koenbedrijf in Ospel verdacht, zaterdag kwam daar een ver denking bij van een kalkoen- houderij in het aangrenzende buurtschap Nederweert-Eind. Bij de ruimingen zijn uit voor zorg zo'n honderdduizend die ren gedood in een straal van één kilometer. De boeren leven tus sen hoop en vrees. Een boer die liever anoniem wil blijven, ver telt over geruchten dat vervoers bedrijven onder meer voedselsi- lo's in Barneveld hebben leegge haald en naar Limburg ge bracht. Daardoor zou het virus zich ook in dit gebied hebben verspreid. Bewijzen daarvoor zijn er echter niet. ospel/anp - Verslagen kijkt hij toe hoe zijn 6000 leghennen worden geruimd. Boer Frans Smolenaars in Ospel bezweert vergeefs dat zijn ltippen kernge zond zijn. Een vangploeg jaagt in de stallen op zijn hennen, die vervolgens aan hun poten le vend worden opgehangen aan een lopendebandketting. Met de kop omlaag draaien de hennen een bak met zout water in. Dat water staat onder 450 volt stroom, dat de kippen de genadeslag geeft. Vervolgens ko men de kippen in een laadbak terecht van een bulldozer, die de karkassen in een grote vrachtwagen omkiept. Eindbe stemming: de destructor in het Brabantse Son. „Ze worden diervriendelijk afgemaakt", meent Smolenaars. Een enkele kip weet te ontsnap pen aan de vangploeg en dartelt rond totdat ook haar het onver mijdelijke lot treft en ze alsnog gevangen wordt. „Heel triest", verzucht Smolenaars. „Vrijdag middag kreeg ik een telefoontje dat mijn bedrijf in besmet ge bied ligt en geruimd moet wor den. Vrijdagavond kwamen ze de kippen taxeren, en kreeg ik een taxatiebedrag aangeboden, waarmee ik wel kan leven." In de vroege zaterdagochtend om 03.00 uur begon het ruimen van Smolenaars' kippen. Om 13.00 uur zaterdagmiddag is de klus geklaard. De kippen zijn dood en in de laadbak gesta peld, nu volgen de eieren. Do zen vol worden druipend de bak in gekieperd. Een op het terrein werkzame medewerker van de Algemene Inspectiedienst (AID) is zicht baar niet blij met de aandacht van de pers. Die kon tot op vijf meter van het geruimde bedrijf doordringen, omdat daar de af zetting pas begint. Gewapend met blocnote en pen loopt hij langs fotografen en cameralie- den naar de auto's van de jour nalisten en schrijft de kentekens op. Even later wordt de afzetting rond de ontruimde boerderij vergroot Pottenkijkers worden niet op prijs gesteld. lang zijn voor de oorlog in Irak, bevestigt Kamp. „Wij kunnen geen garantie vragen dat ze de inlichtingen uit Enduring Free dom niet ook gebruiken voor Iraqi Freedom. Alle landen die het terrorisme bestrijden, kampen daarmee, zegt hij. „Canada doet met sche pen mee met Enduring Free dom, maar geeft geen steun aan de oorlog. De Duitsers zijn tegen de oorlog, maar stellen perso neel beschikbaar om de Turken te beschermen. Natuurlijk wor stelen alle landen met een ver menging van de strijd tegen het terrorisme en de oorlog. Je moet als land per keer besluiten wat verantwoord is." Zijn tijd als dubbel-minister zit er bijna op. Als CDA en PvdA rond zijn met het kabinet keert hij terug naar de Tweede Kamer. Defensie vindt hij interessant, jawel. Volkshuisvesting ook. „Maar wat is het leukste om te doen? Ik ben politicus en wil graag problemen in de samenle ving oplossen. Het grootste pro bleem in Nederland van dit mo ment is de immigratie en de te kortschietende integratie. Daar wil ik graag de meeste energie in steken. En dat mag ik ook weer gaan doen." doetinchem/gpd - Zonder extra personeel is het onverantwoord om twee gevangenen in één cel te plaatsen. Dat vinden de be waarders, die vanaf vandaag in actie komen tegen het plan van justitieminister Donner om per 1 mei in zeven strafinrichtingen een proef te beginnen met meermanscellen. De bewinds man heeft tot nu toe geweigerd daarvoor meer personeel in het vooruitzicht te stellen. Voornaamste reden voor weer stand tegen het plan voor twee gevangenen op een cel is de angst dat de veiligheid van de bewakers ernstig in de knel komt. Voorzitter Koster van de ondernemingsraad van de Peni tentiaire Inrichting Achterhoek (480 cellen in Doetinchem en Zutphen): „Ten eerste moeten we aannemen dat het welzijn van de gedetineerden met sprongen achteruit gaat. Als je met z'n tweeën in zo'n benauw de ruimte zit, levert dat stress en onvrede op. Daarmee worden wij dan geconfronteerd." De gevangeniswerkers maken zich vooral zorgen over het in en uit de cel brengen van de gede tineerden. Dat gebeurt nu vrij wel altijd met één bewaarder. Koster: „Een goede relatie is voor ons van wezenlijk belang om een werkbare omgang met de bewoners te hebben. En dat bouw je op met één-op-één contact. Straks is dat nauwelijks meer mogelijk, ook al omdat ze door personeelsgebrek aanzien lijk minder uit hun cel kunnen komen." Het personeel van de PI Achter hoek houdt vandaag een de monstratieve lunch. Woensdag volgen soortgelijke acties in Utrecht en Vught, donderdag in Rotterdam. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3